PALUBA
March 29, 2024, 02:09:18 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Dali je moguće - preživio tri dana u potopljenom brodu  (Read 3001 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« on: December 03, 2013, 07:10:48 pm »

VIDEO Trenutak u kojem ronilac pronalazi preživjelog u tri dana potonulom brodu!

Tri puna dana nakon brodoloma, u potonuloj olupini broda ronilac je pronašao preživjelog muškarca. Trenutak je zabilježen video kamerom.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Nedaleko od obale Nigerije, dogodila se pomorska nesreća u kojoj je na dnu mora završio remorker Jascon 4, koji je vukao Chevronov tanker. Remorker je ušao u nemirno more, a visoki valovi su ga prevrnuli te je tegljač potonuo.

Od 12 članova posade, preživio je jedino Harrison Okene, brodski kuhar, koji je tri dana preživio zahvaljujući malenom zračnom džepu unutar kupaonice, prenosi Business Insider.

Okene je nekako uspio preživjeti udišući zrak u prostoru visine 1,2 metra od stropa, gdje se nalazio zarobljeni zrak.

Video snimka potrage za tijelima i preživjelima u toj nesreći tek je nedavno objavljena na internetu te prikazuje dvojicu južnoafričkih ronilaca u akciji spašavanja.

"Bilo mi je toliko hladno i bio je potpuni mrak. Nisam mogao ništa vidjeti. Mogao sam osjetiti mrtva tijela posade u blizini. Mogao sam ih namirisati. Ribe su ušle unutra i počele jesti tijela. Čuo sam taj zvuk. Bio je to horor", ispričao je Okene.

Okene je prestravljen i dezorjentiran reagirao u nevjerici kad je shvatio da je još netko došao do njega. Roniocu je trebalo nako vrijeme da ga primiri i uvjeri da je njegovom užasu došao kraj.

Pogledajte snimku.



* spasavanje-okene-brodolom-prezivjeli-kuhar.jpg (150.37 KB, 600x400 - viewed 125 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #1 on: December 03, 2013, 11:19:37 pm »


Ako je preživeo tri dana onda zračni džep nije bio malen. Slabo stojim sa matematikom, ali mislim da čovek za tri dana potroši silne kubike kisika.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #2 on: December 03, 2013, 11:30:58 pm »

Po mom laičkom mišljenju ovdje se radi o mnogostrukoj sreći.Pošto na palubi ima i ronioca možda oni znaju o ovome daleko više pa bi trebalo da to stručnije objasne.

Mi smo na podmornicama imali na silazu iz tornja Belonijevu vreću,u našem žargonu "suknju",koja je služila za namjerno pravljenje vazdušnog džepa.Kad se pritisak izjednači sa dubinom na kojoj se nalazi podmornica podronjavalo se i izlazilo kroz toranj.Ovdje se izgleda radi o sličnoj situaciji i čovjek je imao sreće da se našao na mjestu gdje je se nakupilo dosta zraka.

Pošto se radi o prilično dugom vrijemenu(tri dana) što u navedenom slučaju spašavanja sa podmornice nije slučaj,mislim da se radi i o različitom utjecaju plinova na ljudski organizam pod pritiskom,a tu ronioci možda imaju više što reći.Kod nas na podmornici tokom ispitivanja bili su takodjer i Gošovićevi stručnjaci koji su eksperimentirali na nama o uticaju CO zbog regeneracije vazduha.Sjećam se da se kod tih visokih koncetracija CO osjeća kao nekakva temperatura da izbija iz vas i glavobolja.No to je sve bilo na na normalnom pritisku a ne povišenom kao što je bio taj kuhar.

Također,na snimku se vidi ako sam dobro video,i ronilačko zvono u koje su ga stavili zbog dekompresije,te mu sve sretne okolnosti do tada nebi puno pomogle da nije i to bilo tu na vrijeme.No da ne nagađam dalje neka to neko stručnije objasni.

Za jedno sam ipak siguran,čovjek bi trebao izdati knjigu-Kako postati saturacioni ronilac u jednoj lekciji na lak način,može i asimil biti u naslovu.

Pozdrav!
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 174


« Reply #3 on: December 04, 2013, 08:26:15 am »

Ucestvovao sam u analizi nemilog dogadjaja.
Neprecizno je reci da je remorker naisao na velike valove.

Remorker je ucestvovao u operaciji znanoj as "static towing", odnosno drzanja tankera u pravcu prilikom punjenja na SBM da se ne bi tanker  ljuljao, stvarao pjenu i time produzio vrijeme punjenje (jedna od namjena). Dogadjaj se desio oko 4 ujutro kada je naisao neverin koji iz za tu vrsu operacije ne predstavlja problem ukoliko se postupna sukladno uputstvu za rukovanje ili slobodno prevedeno "po brodski uspustvima i instrukcijama".
Na tankeru dezura u toku krcanja goriva Mooring Master koji je zaduzen za operaciju ali nema overriding authority, ali se ipak slusa.
Na mostu tankera bio je pomocnik Mooring Mastera, dok je na mostu remorkera (AHTSV) bio Mate (PoK u prijevodu).  Razlosi zbog cega je doslo do potapanja su slijedeci:
- ni pomocnik Mooring Mastera ni Mate nisu prinijetli dolazak nemerina (spavali su najvjerovatnije, static towing je izrazito dosadan posao)
- nije promenjenjen heading towing wire-a na vrijeme, tako da se remorker okrene vise prema smjeru dolaska neverina, isti ima dovoljno snage da zadrzi tanker i po neverinu koju su ovdje siloviti, ali kratki

- vodonepropusni otvori, okomiti i vodoravni nisu svi bili zatvoreni, kao ni ulaz u strojarnicu sa glavne palube
- Mate niije reagirao na vrijeme i otpustio celik-celo (towing wire) mehanizmom za brzo ispustanje (quick release)

Kako ga je tanker povlacio, brod se napunio vodom i jednostavno prevrnuo. AHTSV brodovi se grade kao prestabilni brodovi sa izrazito jakom konstrukcijom
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #4 on: December 04, 2013, 06:35:55 pm »

Neka je nekako i imao kisika ali kako se nije pothladio.
Čak i u Jadranu koji je relativno toplo more teško je toliko vremena provesti u vodi.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Baš je imao sreće ili je supermen.  Undecided

poz.


* hipotermija.JPG (56.82 KB, 962x405 - viewed 126 times.)
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 174


« Reply #5 on: December 04, 2013, 07:27:11 pm »

Neka je nekako i imao kisika ali kako se nije pothladio.
Čak i u Jadranu koji je relativno toplo more teško je toliko vremena provesti u vodi.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Baš je imao sreće ili je supermen.  Undecided

poz.
Nije bio doslovno u vodi cijelo vrijeme.. plutao je na necemu.

Inace ronioci su bili dva puta na lokaciji, prvi put odmah nakon nesrece, a drugi put nakon 3 dana, ronioci su kuckali po oplati, onda su culi kuckanje.
Ronioc je krenuo sjekirom razbijati ulaz u prostor kada ga je uhvatila  ruka, ronioc se prepao  samo tako.
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.024 seconds with 23 queries.