PALUBA
April 26, 2024, 10:26:15 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Pozdravimo novog člana Ekapic
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 ... 29   Go Down
  Print  
Author Topic: Da li zbilja dolazi kraj? Stanje u ViPVO VS  (Read 113843 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #90 on: January 27, 2015, 03:26:12 pm »

Stari naziv: Ratno vazduhoplovstvo i protivvazdušna odbrana.

Aktuelni naziv: Vazduhoplovstvo i protivvazduhoplovna odbrana.

Novi naziv: Ratno vazduhoplovstvo i protivvazduhoplovna odbrana.

Naziv ViPVO je sporan jer vazduhoplovstvo može biti i civilno. Problem novog rešenja je što se i naziv "protivvazduhoplovna" odbrana ne vrati u oblik "protivvazdušna" jer treba da odražava i označava prostornu dimenziju izvođenja operacija (vazduh) a PVO nije usmerena samo protiv vazduhoplova (taj segment PVO se naziva protivavionska odbrana - PAO), nego obuhvata i protivraketnu odbranu (PRO) i protivkosmičku odbranu (PKO).

U suštini problem kvalifikativa "ratno" je bila fiks ideja o pacifikaciji i demilitrarizaciji (?!) vojske zbog nekakvog negativnog "nasleđa". Međutim taj kvalifikativ označava namenu konkretnog vazduhoplovstva. Problem sintagme "protivvazduhoplovna odbrana" su raznorazni lingvisti i slični "stručnjaci" koji banalizuju da se PVO bori protiv vazduha iako je u svim (ili makar većini) slovenskim jezicima naziv upravo protivvazdušna odbrana.

Tako su i bojevo gađanje preimenovali u bojno, isto i bojevu glavu u bojnu. Zatim oružni sistem u sistem naoružanja i tako dalje. Imaju ideju (neprihvaćenu) i da strojevo pravilo treba da bude strojno itd. Takođe beži se od reči rat i vojska pa tako nisu više vojne nauke nego nauke odbrane, nije ratno pravo nego humanitrano pravo (pri tome se previđa da je humanitrarno ili Ženevsko pravo samo jedan deo prava oružanih sukoba) itd.

U suštini, troši se energija na banalne, kozmetičke stvari. Kao i činovi rečnih jedinica. Neko napravi glupost izmišljajući toplu vodu, a onda nešto kasnije se vraćanje na staro predstavlja kao neko posebno dostignuće.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 490


« Reply #91 on: January 27, 2015, 03:53:32 pm »


Promena termina bojevo u bojno, bojeva u bojna, strojevo u strojno pokušana je još krajem 80ih, da bi se napravila distanca u odnosu na termine koji gramatički i lingvistički potiču iz ruskog jezika. Nikakav drugi značaj tih terminoloških promena ne postoji. Možda se insistiranje na protivvazduhoplovnoj odbrani može objasniti većom preciznošću novijeg termina, jer protivvazdušna se možda može tumačiti ne kao odbrana od napada iz vazduha/zraka, već kao odbrana od vazduha / zraka, što je besmislica sama po sebi.
Logged
mandalina
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 152

bilo nekad i nevratilo se


« Reply #92 on: January 27, 2015, 03:59:19 pm »


Ja to ne razumem. Što se dobija ako se neke rječi-termini-izrazi upotrebljavaju za istu več toliko godina a sada jih zamjeniti? Ništa. Samo zbrka. A praktičkog efekta nema.
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #93 on: January 27, 2015, 04:00:43 pm »

U suštini prelivanje iz šupljeg u prazno, da se popravdaju plate i dnevnice na neki način.

Kumboro ovo što napisa palo je to i meni na pamet ali koliki neko mora imbecil biti da ne zna na šta se odnosi...
Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #94 on: January 27, 2015, 04:17:14 pm »

Samo stvaranje zbrke i po pravilu od ljudi koji ne shvataju na koji način to može da uruši ceo sistem pojmova i posebno skraćenica. Npr. sada kada je rod pomorstva preimenovan u rod rečnih jedinica koristi se skraćenica RJ, a ta skraćenica se već koristi za ratne jedinice, a deo je skraćenice za raketne jedinice protivvazdušne odbrane (RJ PVO) koje se sad označavaju kao raketne jedinice za protivvazduhoplovna dejstva (RJ PVD).

U RViPVO se dva aviona nazivaju rusizmom para a ne par jer je PAR skraćenica za protivavionsku raketu. Takođe, skraćenica za pokretnu avio-radionicu je PARCA da bi se izbeglo brkanje sa protivavionskim raketama.

Isto, sada se umesto pojmova LA i LBA koristi pojam borbena avijacija (sa dodatkom namene) i skraćenica BA, koja je ranije obeležavala bombardersku avijaciju.

I u mornarici/flotili se kao komanda koristi livo a ne levo da ne bi nikako moglo da dođe do zabune tokom nekog dejstva (zbog buke naoružanja i sl.).
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #95 on: January 27, 2015, 10:46:52 pm »

Quote
U suštini, troši se energija na banalne, kozmetičke stvari. Kao i činovi rečnih jedinica. Neko napravi glupost izmišljajući toplu vodu, a onda nešto kasnije se vraćanje na staro predstavlja kao neko posebno dostignuće.

Када су увођене новине типа "Ваздухопловне снаге" био сам против. Како се моја реч није важила Cheesy усвојено је то што је усвојено а да ништа суштински није примењено. И ово сада је исто. Ништа суштински се неће променити. Зато су ове измена закона у суштини непотребне и служе за замајавање, ако што сам већ рекао, када су питању морнарички чинови у речним јединицама, за шалу и подсмех.

Иначе, било би занимљиво погледати шта су неки дотични аналитичари говорили (анлаизирали за дневну и периодичну штампу) у време када је раније мењан назив "Ратно ваздухопловство и противваздушна одбрана" Cool.
Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #96 on: January 28, 2015, 10:50:17 am »

Иначе појмови ваздухопловне снаге, копнене снаге, територијалне снаге, речне снаге и даље постоје у Доктрини ВС упоредо са КоВ, ВиПВО и РФ.

Ваздухопловне снаге према Доктрини ВС обухватају ЛА, ЛБА и НХе али видовска доктрина не познаје појмове ЛА и ЛБА већ борбена авијација и издваја ИА у посебну категорију, а Доктрина ВС је уопште не познаје. Тако дефинисане ваздухопловне снаге носилац су ваздухопловних дејстава. Са друге стране, у контексту противваздухопловних дејстава и противбродских дејстава као носиоци помињу се авијацијске јединице?!

Исто тако појмови КоВ и КоС се користе упоредо без неке јасне диференцијације, а поред њих посебно се помињу речне снаге и теротиријалне снаге.

Е сад ово што сам написао заснива се на Доктрини из 2010. а у међувремену је претрпела неке промене али не знам да ли су ове терминолошке недоследности отклоњене.
Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #97 on: February 22, 2015, 11:45:25 pm »

Малиновић: Проблеми се гурају под тепих

БЕОГРАД - Илузорно је сматрати војном тајном налет пилота Војске Србије на одређеним авионима, јер су ти подаци, које странци ионако знају, давани годинама уназад, посебно уочи аеро митинга, оценио је бивши заменик команданта Ваздухополовства и противваздухопловне одбране, генерал у пензији Срето Малиновић.

Нема смисла називати нешто тајном када се има у виду да у протеклих десетак година кроз систем одбране, па и укупне безбедности, дефилују разне врсте страних саветника, спроводе се разне врсте сарадње и разговара о прилично осетљивим темама, објаснио је Малиновић у интервјуу ФоНету.

Он је навео и лично искуство, јер је био зачуђен колико је, на једном састанку, француски потпуковник баратао са подацима о часовима налета на разним врстама авиона Војске Србије.

Зато могу са сигурношћу рећи: ако је ово тајна, онда је то тајна само за нашу домаћу јавност, констатовао је Малиновић.

Поводом полемике око одлуке Повереника за информације од јавног значаја да Министарство одбране да податке о часовима налета ремонтованих авиона МиГ-29, Малиновић са сигурношћу каже да у томе није видео баш ништа што би могло да се назове тајном.

Не видим због чега таква информација не би била доступна јавности, рекао је Малиновић и додао да је интересантно колико се, у јавним полемикама, "појединци упињу да докажу да је нешто војна тајна".

То што они сматрају војном тајном заправо су ствари које знају, не само они који добро познају стање у ваздухопловству, него чак и обични људи, који преко посета "отвореним данима" на аеродромима и других начина информисања, могу доћи до тих сазнања, сматра Малиновић.

Проблеми у ваздухопловству се гомилају дуги низ година, а оно се урушава и на овакав начин, проглашавањем неких ствари војном тајном, указао је Малиновић.

Према његовој оцени, проблеми се гурају под тепих, "што је у протеклих 10-15 година постало традиција".

Оно што је сигурно интерес ратног ваздухопловства јесте да се управо овакви подаци дају јавно, да би се на неки начин извршио притисак на Владу и Министарство одбране, да се најзад почну предузимати мере које ће спречити болније последице када је у питању наше ваздухопловство, оценио је Малиновић.

Он сматра да тренд гурања проблема "под тепих" може ратно ваздухопловство довести у ситуацију која може имати тешке последице, не само по оперативне способности тог рода, него и за укупну одбрамбену моћ земље.

Према оцени Малиновића, на то би и требало да указују они који се баве коментарима и анализама у јавности.

Говорећи о ремонту авиона МиГ-29, који је обављен коректно, Малиновић је указао и на чињеницу која се не помиње у јавности, а то је да је проблем што су авиони добијени без иједног резервног дела, јер то није било предвиђено уговором.

То најбоље показује колико они могу бити у употреби, уколико дође и до неког баналног квара. Тако да смо дошли у ситуацију да један авион "черупамо" да би обезбедили оперативност других ваздухоплова када би дошли у проблем, илустровао је Малиновић.

Зато је питање које је постављено о цени ремонта и колико авиони часова налета имају, према оцени Малиновића, "могло дати одговоре којима би можда могле да се позабаве чак и неке стручне службе".

Малиновић је био заменик команданта Ваздухопловства и противваздухопловне одбране до пензионисања 2011. године, а пре тога је био помоћник за операције.
Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #98 on: February 23, 2015, 12:03:05 am »

Све то што Малиновић каже стоји, али није задатак десетара, водника, потпоручника или капетана да те ствари износи у јавност већ управо господе генерала и адмирала и то не само за поједине родове и видове већ за целу Војску, наравно свако у свом домену. И то треба да раде док су у активној служби а не када оду у пензију.

Стање је лоше и у авијацији, али и у пешадији и остатку Војске, уз неке изузетке (спецбр) који мало одскачу од поражавајућег просека.

Пошто волимо да се позивамо на страна искуства, онда нека се угледају на поступке високих официра у чешком РВ-у, УСАФ-у... А могу и на последњи пример новопостављеног к-данта ВВС Бугарске Румена Радева који се доказао и за командама МиГ-29 (имамо његове снимке на форуму) али и пред микрофонима и без увијања рекао и идаље говори какво је стање у ваздухопловству и шта се мора урадити.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #99 on: February 23, 2015, 08:48:06 am »

Све то што Малиновић каже стоји, али није задатак десетара, водника, потпоручника или капетана да те ствари износи у јавност већ управо господе генерала и адмирала и то не само за поједине родове и видове већ за целу Војску, наравно свако у свом домену. И то треба да раде док су у активној служби а не када оду у пензију.

Стање је лоше и у авијацији, али и у пешадији и остатку Војске, уз неке изузетке (спецбр) који мало одскачу од поражавајућег просека.

Пошто волимо да се позивамо на страна искуства, онда нека се угледају на поступке високих официра у чешком РВ-у, УСАФ-у... А могу и на последњи пример новопостављеног к-данта ВВС Бугарске Румена Радева који се доказао и за командама МиГ-29 (имамо његове снимке на форуму) али и пред микрофонима и без увијања рекао и идаље говори какво је стање у ваздухопловству и шта се мора урадити.

Stvarno ne znam dokle misliš da zakeraš? Ministar odbrane tvrdi da je stanje u vojsci sve bolje i bolje, čak i premijer tvrdi da ga je sramota koliko nam dobro ide.

Grin
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #100 on: February 23, 2015, 08:22:06 pm »

Адлер, потписујем то што си рекао.

Quote
Према оцени Малиновића, на то би и требало да указују они који се баве коментарима и анализама у јавности.

А Света ми могао мало  да чита и овај форум и да се информише па онда да пише о  "комантарима и анализама у јавности".
Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #101 on: March 06, 2015, 12:29:11 am »

Бивши пилоти: пропада ловачка авијација Војске Србије

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

БЕОГРАД - Ловачка авијација у Војсци Србије, авиони МиГ-29 и МиГ-21, срозава се и девалвира, пилоти тих летелица су деградирани и дискриминисани, а последњи је за лет на њима одшколован 1998. године, упозорили су данас представници Удружења надзвучних пилота.

Они су, а ради се о пензионисаним или бившим пилотима, на конференцији за новинаре оценили да држава не цени војне пилоте, поготово ловачке авијације, у коју ниједна власт од деведесетих година није улагала, иако обавља важан посао заштите ваздушног простора земље. Према речима Борише Мандића, једног од оснивача клуба, просек старости пилота ловачке авијације у Војсци Србије, којих је „мало више од туцета”, износи 42,5 године, док, на пример, у Француској они не лете на тим авионима после 36. године. На сцени је, објаснио је он, систем „три Д - пет Н": девалвација, деградација и дискриминација пилота ловаца и незнање, неспособност, нерад, небрига и неодговорност људи који имају високе чинове и плате да би бринули о тим људима.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Некадашњи војни опитни пилот, а данас капетан на „Ербасу” Ер Србије Салко Хаџић, констатовао је да држава не цени наше пилоте, посебно оне у ловачој авијацији, који постану „потрошена роба”, иако су у њихово школовање уложени милиони евра. Није проблем у пилотима, проблем је у авијацији, нагласио је Хаџић, и запитао када ће држава да се изјасни о томе ко ће да чува њен ваздушни простор, пошто је очигледно да ће, ако то ми нећемо да урадимо, некоме другом морати да се плати на десетине милиона евра годишње.

Према његовим речима, ако авиони МиГ-29 после ремонта стоје на земљи и не лете, као што је то случај у Србији, а разлози су често банални, кад неко неће да шест месеци потпише папир за набавку гума или акумулатора, тешко је поверовати да је то случајно.

Представници Удружења надзвучних пилота указали су и на нерешена стамбена питања њихових колега који још лете, јер их 50 одсто нема стан, нити га је било који пилот надзвучног авиона добио од 2003. године. Пензионисани пилоти су нагласили да конференцију држе и у име колега који су активни војни пилоти, да би пренели њихово незадовољство, јер они то не могу да учине због правила која забрањују наступе у јавности.

Фонет
објављено: 05.03.2015.


* 1.png (46.65 KB, 468x312 - viewed 92 times.)

* 2.png (185.24 KB, 468x312 - viewed 66 times.)
Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #102 on: March 06, 2015, 08:15:28 pm »

Konferencija za novinare Udruženja nadzvučnih pilota Srbije

http://www.webtv.rs/play/76324
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 326



« Reply #103 on: March 06, 2015, 08:26:53 pm »

Šta je ovo, uzavrelo na Balkanu bome, jel izašla službena izjava ministarstva povodom istupa u javnost članova udruge ? Smiley
Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #104 on: March 06, 2015, 08:40:32 pm »

Nije MO reagovalo. Ovo su penzosi tako da...
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 ... 29   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 24 queries.