PALUBA
April 26, 2024, 11:56:51 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Pozdravimo novog člana Ekapic
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3   Go Down
  Print  
Author Topic: Srbija - država sa najsiromašnijom vojnom kasom u Evropi  (Read 9283 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 19 019


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #15 on: December 07, 2013, 06:04:12 pm »

Da li je u VS danas vlada bolja obucenost i borbena gotovost nego npr. 1999. godine za vreme NATO agresije, to stvarno ne znam, jer se moja saznanja temelje na rekla kazala. Ali da je VS izgubila ugled i povrenje u narodu to je evidentno.
Mozemo da pomenemo da ja takodje i SPC ne uziva vise poverenje i ugled u narodu kao sto je to bio slucaj ranije. Ali to bi bio offtopic, pa o tome necu dalje.
Uglavnom ove dve institucije imaju pad ugleda i poverenja u narodu, a nekada su bile Crkva i Vojska na prvom mestu.

Moje licno misljenje je najvise razlog tome sto VS vise nije narodna vojska, a i zbog toga sto se javno mnjenje Srbije polako priprema na to da ce VS uveliko u buducnosti raditi pod komandom dojucerasnjih ljutih nrprijatelja, mislim na saradnju sa USA, UK, pa cak i Francuskom u mirovnim misijama, a preko Nemacke tesko ko moze da predje, jer mnogi u Srbiji upravo jacanje Nemacke vide kao inicijalnu kapislu pocetka sukoba na Balkanu.
Takodje i na eventualan ulazak VS u NATO pakt jos vise srozavaju ugled a i povrenje u VS, a da se ne lazemo, ovo ce se desiti pre ili kasnije. Gubitkom KosMeta, vise nista nije sveto, pa i izricit ne ulazak VS u NATO pakt.
Tako otprilike gleda prosecan covek, laik, u Srbiji.
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 326



« Reply #16 on: December 07, 2013, 06:37:15 pm »

Ne znam odakle bojazan od Njemačke ,po meni realnija opasnost za Balkan dolazi s Istoka no to je već off , izgleda da će se Srbija u budućnosti morati negdje svrstati odnosno ući u nekakav savez sukladno time smanjiti i profesionalizirati vojsku no koliko pratim već se i radi na tome dobrim djelom...
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 19 019


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #17 on: December 07, 2013, 06:47:10 pm »

Ako mene citiras, tj. repliciras na ono sto sam naveo, nigde nisam pomenuo bojazan vec negodovanje, a to su prilicno razliciti pojmovi.
Evo precizno sta sam naveo
Quote
a preko Nemacke tesko ko moze da predje, jer mnogi u Srbiji upravo jacanje Nemacke vide kao inicijalnu kapislu pocetka sukoba na Balkanu.
Drugo, ovo navedeno nije moj licni stav (njega cu ostaviti za sebe) vec je to stav prosecnog coveka centralne Srbije.
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 326



« Reply #18 on: December 07, 2013, 06:55:25 pm »

Ma dobro možda je bojazan malo jaka riječ ,suštinski sam shvatio napisano,sve pet Smiley
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 19 019


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #19 on: December 07, 2013, 07:47:38 pm »

Nisam ni ja najbolje srocio misao. Smiley
Prvo sam napisao da je moje licno misljenje razlog za gubitkom ugleda i poveranja to sto Vojska Srbije vise nije narodna vojska.
Tu sam trebao da stavim tacku i nov red.
Zasto narodna vojska. Zato sto je gro stanovnistva Srbije participiralo u VJ i a delom i VS (odsluzenje vojnog roka i rezervni vojni obveznici), samim tim osecala se neka pripadnost toj instituciji, jer kada se kaze Vojska uvek se gledalo kao na nesto domace, na nesto narodno, na nesto tradicionalno, i nesto mnogo sire nego je VS to sada. Ovo je cak delimicno i moje licno misljenje a ovo resto je misljenje prosecnog coveka cetralne Srbije.
Za resto ja licno imam dosta radiklaniji stav, i necu ga iznosti jer on iziskuje objasnjenje koje bi se kosilo sa pravilnikom foruma.
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #20 on: December 07, 2013, 07:53:21 pm »

Na vojsku se gledalo sa postovanjem i zastitnikom naroda dok je policija uvek stitila razne poluge vlasti i uvek je bila uvucena u zadnjicu prehodno pomenutih!! Ugled vojske se srozao posle nekih dogadjaja pocetkom ovog veka kad je na velika vrata politika usla medju oficirski kadar.
Logged
vitez koja
Stručni saradnik - istorija
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 221



« Reply #21 on: December 07, 2013, 09:34:40 pm »

Наравно да не мислим да треба "одокативно" сећи смањивати без разлога. Наравно да су потребни дугорочни и средњорочни планови развоја и опремања. Ето, за почетак Министарство одбране би могло да уради дугорочни план развоја војске јер нешто нисам сигуран да тако нешто постоји (барем није обнародовано). Можда се сада то (по новој терминологији) мало другачије зове, али суштина је у томе као видимо (пројектујемо војску) у наредних 10 година узимајући у обзир све опасности, ризике и претње, али и економску моћ земље да то и подржи. Такође, врло је битно да се узме у обзир да је Србија у географском смислу ту где јесте и да је у војно-политичком смислу јасно изабран правац (узмимо да је то војна неутралност).

Којо, управу си када кажеш да нема континуитета у раду Министарства. Оно је један од највећих проблема. Не мислим само на Министарство у ужем смислу већ и органе, јединице и установе које су "везане" за њега. Прво, прегломазно је и превише је разних "установа". Иако нисам дуго у самом систему усудићу се рећи да је ефикасност, односно продуктивност рада скромна. То је вероватно производ некомпетентности лица на стручним дужностима и чињенице да се и на те дужности доводе лица по партијској припадности. Дакле, потребно је реорганизовати и "прочистити" министарство (што ће бити најтежи посао). Војска ће, као и увек, да ради по наређењу. Проблем је што нема ко, односно не уме (смислено, разложно и визионарски)  да наређује.

Dzumba,
Kao da si mi misli procitao! U potpunosti se slazem sa tobom... I ako nismo vec dugo u samom sistemu,  dovoljno smo iskusni da realno mozemo neke stvari sagledati i oceniti... Ali sta da se radi, sad su neka druga vremena...
(a ja nasao da pametujem i pricam... mislim, bolje da cutim...).
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #22 on: December 07, 2013, 11:28:24 pm »

Mislim da neki nisu previše realni:

- Prvo, staro naoružanje je i ranije uništavano, prodavano, municija bacana u more (pogledajte stare vojnopomorske krate pa ćete naći odlagališta municije ili tako nekako); za čuvanje i održavanje u funkcionalnom stanju potrebni su resursi - ljudi i novac, koga obično nema; neke rezerve mora da bude (i ima je), ali niko razuman ne čuva sve;
- Drugo, ugled vojske je i dalje visok. Tako pokazuju sve relevantne ankete. Ne može se suditi o ugledu na osnovu izjava ljudi iz mog i vašeg neposrednog okruženja;
- Treće, ne može se apsolutno suditi o moralu i spremnosti vojske, a posebno ne naroda za odbranu dok ne dođe ta konkretna situacija; i pred 1999. godinu vojska je bila "ona koja je izgubila ratove u Hvratskoj i BiH" (bar tako su je "patriote" nabeđivali), loše plaćena, oprema i naoružanje onakvo kakvo je i bilo i... pokazalo se da kada postoji svest o tome da "odstupnice nema" možemo i umemo; biće tako i ubuduće, ali ćemo kad god budemo imalo "odstupnicu" ili "razne ponude" i to razmotriti (kao što razuman čovek uvek i čini);
- Četvrto, KM je izgubljeno 1999. godine (a verovatno još mnogo, mnogo ranije) a ne danas  i taj gubitak teritorije nema direktne veze sa vojskom i njenim stanjem;
- Peto, o "profesionalcima" koji to nisu već smo prilično diskutovali; da bi se odvojilo žito od kukolja potrebno je da se vojska "razmrda"; dobar metod su učešće u raznim "misijama" (manje ili više borbenim) u inostranstvu, ali ne na dobrovoljnom principu nego po principu rotacije jedinica (po naređenju); vojska koja dugo sedi u miru i vežba ćorcima prođe kao i JNA ili Ruska vojska u Čečeniji; biti profesionalni vojnik znači preuzeti neki rizik;
- Šesto, da još jednom ponovim - nema večitih neprijatelja i večitih prijatelja, samo su interesi večni; vojska je deo politike i sledi državnu politiku, bez obzira koliko se ona sviđa ili ne sviđa pripadnicima vojske (pa i nama "rezervistima") kao pojedincima.

Kod reorganizacije vojske niko razuman se ne rukovodi "slavom" nekih jedinica; tradiciju tih slavnih jedinica nastavljaju druge jedinice (63.padbr istoimeni bataljon, 72. spbr Specijalna brigada); te slvavne jedinicu se samo preimenovane u ono što su po brojnom stanju i bile- bataljoni. Oklopne brigade gase ili smanjuju i mnogo bogatije države a ne siromašna Srbija; i ovo tenkova što imamo je previše; cenim da će za 10-tak godina svi tenkovi na Balkanu otići na "klocne"; opasnosti koje prete, način ratovanja se menja i vojska mora da se menja i prilagođava tome; stalne reorganizacije i promene u vojsci  su nužne da se na njoj ne bi potvrđivao 2. princip termodinamike i da ne bi došlo do entropije sistema (prosto rečeno da ne "crkne");

Ako mene neko pita (kao što ne pita) Srbija i sada ima previše brigada a premalo operativnih bataljona. Kad kažem bataljon mislim na pešadijsku (motorizovanu, mehanizovanu) modularnu jedinicu koja broji oko 600 ljudi, kojoj, da malo karikiram, daš uzbunu i ona se postroji u nekom roku i krene na zadatak (ne samo borbeni). Bez domobilizacije. E to u VS (pa i na bivšem Jugoslovenskom prostoru) ne postoji. Ti ljudi su na stražama, u KZB, "misijma" (na primer u Hrvatskoj), "slobodnim" danima i dr. Potrebno je vratiti sistem "gotovih snaga", što bi za vojsku veličine Srbije bio jedan kompletan bataljon, jedana baterija, jedan vod inžinjerije, vod tenkova, odeljenje helikoptera i nešto iz logistike.

Jester, i ja cenim da, dugoročno gledano Srbiji preti opasnost sa Istoka. Ali ne od Rusije (od nje sigurno nikome u Evropi ne preti vojna opasnost, čak ni NATO-u) nego onih koji su "probuđeni" "arapskim prolećem" i od onoga što se već dešava (imigrantska navala iza koje sledi i ona druga; ako se malo podsetimo istorije to tako ide). U svakom slučaju Srbija je okružena NATO paktom. Pre će biti da njima (NATO) ta opasnost više preti (koja god). Ako zapreti Srbija će sigurno biti dobar drugi ešelon.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #23 on: December 08, 2013, 12:14:53 am »

џумбо, ниси ме разумео. ја сам лепо рекао да је оружје уништавано или на неки други начин нестало из нашег власништва, али на његово место није набављено друго, савременије, или бар исто са новим роком трајања. раније се то ипак радило.

углед војске је опао код народа. чак ни људе који су се клели у војску више не може нико да импресионира празним причама. могуће је да је узрок ово што је брок написао, да је некадашња народна војска сада постала плаћеничка. у сваком случају, државним, а поготово приватним медијима, не верујем шшто се војске тиче ништа док сам не видим или не чујем од људи у које имам поверења да знају шта причају.

морал је променљива категорија и то се апсолутно слажем. међутим, сматрам да не треба играти превише на ту карту "ако дође..." (далеко му лепа кућа)

5 и 6 сува истина

што се реорганизације тиче, ипак мислим да је наређена од споља. те јединице су ипак биле одликоване и знаш и сам какву су улогу имале '99. та улога не сме да се велича, па су формиране бригаде које немају звучно име. могло се урадити нешто слично али да се ипак уважи и традиција. тако би, поред наведених специјалних снага, могла бити формирана рецимо дринска, дунавска, шумадијска, моравска бригада, као што су биле дивизије у краљевини србији.
Logged
Honkytonky
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 491



« Reply #24 on: December 08, 2013, 06:28:47 am »



Jester, i ja cenim da, dugoročno gledano Srbiji preti opasnost sa Istoka. Ali ne od Rusije (od nje sigurno nikome u Evropi ne preti vojna opasnost, čak ni NATO-u) nego onih koji su "probuđeni" "arapskim prolećem" i od onoga što se već dešava (imigrantska navala iza koje sledi i ona druga; ako se malo podsetimo istorije to tako ide). U svakom slučaju Srbija je okružena NATO paktom. Pre će biti da njima (NATO) ta opasnost više preti (koja god). Ako zapreti Srbija će sigurno biti dobar drugi ešelon.
Prvo si pogodio a drugo nisi. Pogodio si tko je problem u buducnosti a nisi pogodio da ce Srbija biti druga rezervna linija fronte.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 881



« Reply #25 on: December 08, 2013, 11:55:15 am »

Све би вас лијепо замолио да престанете са коришћењем термина "плаћеничка војска" када пишете о Војсци Србије.

У контексту у коме се овдје користи, представља увреду за сваког припадника војске, бившег и садашњег, и војног обвезника. Када се каже "плаћеничка војска", прва асоцијација је група авантуриста, скупљена с коца и конопца, људи сумњиве прошлости, чији је једини идеал новац и који су газди вјерни док новца има. Војска Србије јесте народна војска без обзира што је укинуто обавезно служење војног рока, које је, узгред, свима сметало, а сада, као, свима недостаје. Јесмо ли 1999. године били плаћеничка војска? Ако се не варам, нико није одбио не мале ратне дневнице и с индигнациом их вратио. Испада да је гријех радити у војсци, бити професионални војник и бити плаћен за то.

Иначе, примјећујем да, што се тиче Војске Србије, углавном никад ништа не ваља. Не ваља кад позива резервисте, не ваља кад не позива. Не ваља ни кад има, ни кад нема вјежби и гађања. Не ваља кад врховни командант дође у униформи, не ваља ни кад је у цивилу...
Када је својевремено најављена могућност добровољног служења војног рока, вијест је дочекана уз подсмјех и негодовање јер "ко је луд да добровољно служи војску", када је ствар заживјела са интересовањем и одзивом далеко већим од очекиваног, ни то није ваљало јер "ко зна који се мотиви крију иза тога". Можда неко, далеко било, то ради из неког свог интереса, а не из чистих патриотских побуда?!

Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 19 019


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #26 on: December 08, 2013, 12:52:58 pm »

Samo je bilo dovoljni jutros pogledati, ja sam uhvatio sam kraj emisiju Dozvolite...

Ide prvo neka združena vežba, mislim u Rumuniji, i tu američki vojnici pripadnicima VS pokazuju njihovo naoružanje, posle jedan general američke vojske daje ocenu kako u srpskoj vojsci vlada ratnički duh, kako su srpski vojnici vrhunski obučeni, i tako sve u svemu pohvale, kao i pripadnici VS za američko naoružanje.
To kada vidi jedan prosečan civil iz mog kraja centralne Srbije, koji se odazivao na sve vojne vežbe, bio učenik T11 i '99-e, šta ima da pomisli.
Meni uopšte nisu potrebne nikakve ankete, koje mogu i da se naruče po potrebi, da mi kažu kakvo je poverenje u vojsku.

Prikazivali su i sistem senzora za simulaciju pogodaka prilikom borbe, i to mislim da je odličan sistem za obuku, jer sa tim sistemom senzora obuka je dosta približena realnim uslovima borbe.

A o borbenoj gotovosti, barem ja nisam ni jednu reč napisao, jer se moja saznanja o borbenoj gotovosti temelje na rekla kazala, rekao mi drugar sa kojim sam nekada radio a koji je još u aktivnoj službi i slično, ili recimo na osnovu ovog gore pomenutog američkog generala, za kojeg mislim da je nerelevantan da daje takve ocene. Njemu ništa ne verujem, čak je i velika sramota da stavljam moje bivše kolege (drugare) sa njim u istu rečenicu. To su sve vrhunski vojnici, dobri ljudi, i nikada nisu bili u VS (ili ranije VJ) zbog para. To ko kaže očigledno ne poznaje mentalitet srpskog vojnika. Jasno, od nečega se mora živeti, ali to nije jedini ili prvi motiv bivanja u VS.
Ne mogu ovo da podkrepim nekim dešavanjima, zato što bih došao u koliziju, ali ako mi neko veruje ovako na reč, nuđene su nam ne velike nego ogromne pare da kao plaćenici potpišemo ugovor od jedne godine, a mi smo tada bili u pripravnosti. Niko od nas nije ni u jednom momentu pomislio da ode da odradi taj plaćenički ugovor za tu agenciju iz UK i pri tome ostavi ostatak drugara koji nisu bili pozvani. Bio je sličan takav poziv i za Makednoju, i ako je u to vreme bila manje krizna sutuacija u samoj jednici, opet to nikom nije padalo na pamet da ide. Eto toliko o parama i plaćenicima u VJ/VS.

I za kraj, kao da sam znao šta će prikazati u Dozvolite. Prikazana je i SPC koja je sada uzela aktivno učešće u VS, neki poručnik, (ja ga i poznajem, ali kao civila) je pričao nešto o tajni ispovesti. Posle je prikazano i o učešću Islamske zajednice u VS i to je po mojoj oceni dobro da se dešava. Jeste sve malo okasnilo, ali bolje je i sada nego nikada.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #27 on: December 08, 2013, 12:54:59 pm »

Ide zima, porašće poverenje naroda u vojsku. Dok je god nesposobnih službi po državi (putari, civilna zaštita i sl) - vojsci ne može da opadne ugled.

Problem je u tome što narod ima pamćenje kao zlatna ribica, tako da će na proleće, nakon prolaska bujica, ponovo da krene da pljuje onu istu vojsku koja joj je do pre par dana pomagala.

Pretpostavljam da će tada pustiti i teške mašine da prodju putevima koje su "oni asfaltirali" itd, itd, itd.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 490


« Reply #28 on: December 08, 2013, 12:57:44 pm »


Колико сам чуо, број особа, заинтересованих за добровољно служење војног рока стално је већи од могућности пријема и могућности смештаја, исхране и обуке таквих лица у ВС.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #29 on: December 08, 2013, 01:01:29 pm »


Колико сам чуо, број особа, заинтересованих за добровољно служење војног рока стално је већи од могућности пријема и могућности смештаја, исхране и обуке таквих лица у ВС.

Loše si čuo. Radi se o tome da je plan uputa toliki. On nema veze sa mogućnostima prijema, smeštaja, ishrane i obuke.
Logged
Pages:  1 [2] 3   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.