PALUBA
April 18, 2024, 06:31:12 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7   Go Down
  Print  
Author Topic: JRV piloti i njihova oprema  (Read 66119 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 881



« Reply #15 on: April 14, 2014, 09:09:50 pm »

MOže li jedno kratko objašnjenje za neuke:
zašto je potrebno nositi anti-G odelo u savremenim vojnim avionima i kako, i na kom principu ono radi?

А ево и обашњења: Антигравитационо одјело
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #16 on: April 14, 2014, 09:34:13 pm »

Hvala!

Wikipedia ima odgovor (skoro) za sva pitanja!
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #17 on: April 17, 2014, 02:17:57 pm »

ovdje su sve kacige u opremi JRV

http://zeljava-lybi.com/forum/viewtopic.php?f=20&t=2547
Logged
hms
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 75


« Reply #18 on: June 26, 2014, 03:25:19 pm »

našao sam ga  Grin

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 10374438_654683361292486_128185134474051669_n.jpg (83.78 KB, 720x960 - viewed 370 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #19 on: October 18, 2015, 04:44:32 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Piloti.jpg (86.75 KB, 1024x707 - viewed 270 times.)
Logged
konjićev skok
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 59



« Reply #20 on: October 19, 2015, 02:07:54 pm »

Različiti periodi su imali i različitu opremu pa onda tip aviona traži i tipiziranu opremu itd. ,ima tu dosta toga, sretno u potrazi nadam se da ćeš pronaći što te zanima i da će s enaći netko tko je bolje upućen u to Smiley evo ovdje se može vidjeti anti-g skafander recimo :

http://www.zeljava-lybi.com/

 te još jedan komplet na ovoj slici :

 http://www.hrvatski-vojnik.hr/
MOže li jedno kratko objašnjenje za neuke:
zašto je potrebno nositi anti-G odelo u savremenim vojnim avionima i kako, i na kom principu ono radi?

Pozdrav
Možda je ovo moje pitanje off, ali me interesuje da li postoje podaci o opremi pilota ME262 u smislu odgovarajućih anti ge odela, imajući u vidu njegovu brzinu i od oko 900 km/h i oprerativnu upotrebu u nemačkom vazduhoplovstvu pri kraju II. sv. rata.

« Last Edit: October 19, 2015, 04:46:42 pm by leut » Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #21 on: October 19, 2015, 02:26:34 pm »

Na slici su inače piloti Bogdan Mihovilović i Ivica Jakopčić
Logged
topalovicdj
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 395


« Reply #22 on: October 19, 2015, 05:04:17 pm »

Na slici su inače piloti Bogdan Mihovilović i Ivica Jakopčić
iza njih je L-17
pozdrav Djordje
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #23 on: October 20, 2015, 09:19:23 pm »

Gledam ove video zapise Ruskih pilota iz Sirije, i (kako mi se čini) svi oni na borbene zadatke nose obične radne kombinezone. Nisam zapazio da nose anti G odela.

Ima li objašnjenja, stručnjaci?
Logged
Lemi_O2
vodnik
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 490



« Reply #24 on: October 20, 2015, 09:24:21 pm »

Gledam ove video zapise Ruskih pilota iz Sirije, i (kako mi se čini) svi oni na borbene zadatke nose obične radne kombinezone. Nisam zapazio da nose anti G odela.

Ima li objašnjenja, stručnjaci?


Pa nema zračnih borbi gdje su opterećenja velika uslijed manevara. Tamo peglaju zrak, istovare i nazad po još. Kod jurišnika se ionako ne koriste anti G odijela, nema potrebe.
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #25 on: October 20, 2015, 09:53:47 pm »

Različiti periodi su imali i različitu opremu pa onda tip aviona traži i tipiziranu opremu itd. ,ima tu dosta toga, sretno u potrazi nadam se da ćeš pronaći što te zanima i da će s enaći netko tko je bolje upućen u to Smiley evo ovdje se može vidjeti anti-g skafander recimo :

http://www.zeljava-lybi.com/

 te još jedan komplet na ovoj slici :

 http://www.hrvatski-vojnik.hr/
MOže li jedno kratko objašnjenje za neuke:
zašto je potrebno nositi anti-G odelo u savremenim vojnim avionima i kako, i na kom principu ono radi?

Pozdrav
Možda je ovo moje pitanje off, ali me interesuje da li postoje podaci o opremi pilota ME262 u smislu odgovarajućih anti ge odela, imajući u vidu njegovu brzinu i od oko 900 km/h i oprerativnu upotrebu u nemačkom vazduhoplovstvu pri kraju II. sv. rata.



Ne vidi se takva oprema pilota.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Me262_V3_PC.jpg (473.47 KB, 2000x1277 - viewed 235 times.)

* me262part3.jpg (84.2 KB, 1019x728 - viewed 231 times.)
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #26 on: October 20, 2015, 10:39:13 pm »

Немачки научници и доктори су током Другог светског рата радили на стварању анти-ге одела. Ге силе се осећају и у клипним авионима попут спитфајера или месершмита БФ-109, а камоли код модела 262.

G-suit је уведен у употребу у америчком РВ-у 1944. Носили су га пилоти авиона П-47 и П-51.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* g-suit.jpg (73.61 KB, 700x434 - viewed 329 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 477


« Reply #27 on: October 20, 2015, 10:42:26 pm »


I ja mislim, ipak ta opterećenja nisu bila takva da su zahtevala antiG odelo. Pogađanje cilja u vazduhu pri brzini od 870km/h (zvanično max. brzina Schwalbe) bilo je problematično, pa su u napadu usporavali do oko 700km/h. Max. brzinu su koristili za "beganje" kući. Inače, Schwalbe je bio poznat po tome što je sporo ubrzavao na motore, sem u poniranju, pa su ga tako i obarali Mustanzi, Thunderbolti i Tempesti. A kad već ubrza, mogli su mu samo "pljunuti pod rep".

Dobro, radili su Nemci na tome, ali niko sem Amera nije ih koristio. Ja bih se ispovraćao i pao u nesvest verovatno na 4G.
Logged
konjićev skok
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 59



« Reply #28 on: October 20, 2015, 11:18:22 pm »


I ja mislim, ipak ta opterećenja nisu bila takva da su zahtevala antiG odelo. Pogađanje cilja u vazduhu pri brzini od 870km/h (zvanično max. brzina Schwalbe) bilo je problematično, pa su u napadu usporavali do oko 700km/h. Max. brzinu su koristili za "beganje" kući. Inače, Schwalbe je bio poznat po tome što je sporo ubrzavao na motore, sem u poniranju, pa su ga tako i obarali Mustanzi, Thunderbolti i Tempesti. A kad već ubrza, mogli su mu samo "pljunuti pod rep".

Dobro, radili su Nemci na tome, ali niko sem Amera nije ih koristio. Ja bih se ispovraćao i pao u nesvest verovatno na 4G.

Hvala na informacijama. Kako su nemci istraživali i proizvodili sve i svašta tokom rata, interesovalo me je da li su se bavili i ovim problemom.
Pozdrav.
Logged
Lemi_O2
vodnik
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 490



« Reply #29 on: October 20, 2015, 11:26:26 pm »


I ja mislim, ipak ta opterećenja nisu bila takva da su zahtevala antiG odelo. Pogađanje cilja u vazduhu pri brzini od 870km/h (zvanično max. brzina Schwalbe) bilo je problematično, pa su u napadu usporavali do oko 700km/h. Max. brzinu su koristili za "beganje" kući. Inače, Schwalbe je bio poznat po tome što je sporo ubrzavao na motore, sem u poniranju, pa su ga tako i obarali Mustanzi, Thunderbolti i Tempesti. A kad već ubrza, mogli su mu samo "pljunuti pod rep".

Dobro, radili su Nemci na tome, ali niko sem Amera nije ih koristio. Ja bih se ispovraćao i pao u nesvest verovatno na 4G.
I britanci su ih ispitivali na svojim lovcima, ali pasivni tip sa vodenim mjehovima. Danas se izvedenice, rađene po mjeri , sa gelom koriste kod natjecateljskih akrobatskih aviona.
Ali bez bojazni, ne bi se ispovraćao, samo bi se zgasio  Grin. Povraćanje je vezano za negativna opterećenja koje vode ka "redout", tu nema pomoći od tehnologije niti treninga.
Logged
Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 23 queries.