PALUBA
March 19, 2024, 05:06:19 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4 5   Go Down
  Print  
Author Topic: Probojnost topovskih granata  (Read 40911 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #30 on: December 06, 2016, 01:10:31 pm »

Američki projektil M829 ima prečnik od 27 mm ( uranijumski deo).
Logged
stojan1974
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 176


« Reply #31 on: December 06, 2016, 04:13:24 pm »

A koja je duzina potkalibarnog zrna?
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #32 on: December 06, 2016, 06:54:51 pm »

Kod udara na manjem rastojanju, pri velikoj brzini udara, probojno jezgro ponaša se fizički čudno.

O čemu se radi?
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #33 on: December 06, 2016, 10:05:10 pm »

Probojnost art. zrna iz DSR i savremenih granata može se porediti samo uslovno. U DSR je vrhunac bilo "profilisano đule" APCBC, ili kako se već zvaše.  Tada nije bilo potkalibarnih probojnih jezgara sa odvojivim nosačem (discarding sabot/ fin stabilised discarding sabot...), nije bilo potkalibarnih zrna od tungsten-karbida, da ne govorimo o DU jezgrima. Tada je vrhunac V0 AP zrna bila oko 1.000m/s, a danas je skoro dvostruko veća. A masa x brzina po cm2 kontaktne površine valjda daje energiju udara, ili kako se već zove. Ne znam, imao sam trojku iz fizike.

  Malo offtopic ali, tipovi municije korisceni u DSR:

-AP (armour pircing, pancirno probojno)
-AP-T, isto kao gore sa tracerom, tj obelezavajuca.
-APBC (armour pircing balistic cap, pancirno probojna sa balistickim vrhom)
-APCBC (armour pircing caped balistic cap) slicno kao APBC samo malo modernije konstrukcije zarad aerodinamike.
-APCR ili HVAP kako ga zove US. (armor pircing core rigid, ili composit rigid) rudimentirani potkalibarni projektil. Poseduje tungsten penetrator u sredini mekse granate, celicne, ponekad alumiijumske. Proboj vrsi samo penetrator, ima mnogo vecu probojnu moc, ali iskljucivo na manjim daljinama jer na vecim gubi stabilnost.
-APDS (armour pircing discar sabot) najblize modernim projektilima, na izlazu iz cevi se odbacuje kosuljica penetratora, i samo potkalibarni projektil nastavlja ka cilju. Kasnije je iz njega izveden APFSDS projektil (pancirno probojni krilcima stabilisan potkalibarni). Koriscen gotovo iskljucivo od strane UK u svoojim topovima 6pdr i 17pdr.
-HEAT (kumulativni)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 441


« Reply #34 on: December 06, 2016, 10:45:11 pm »


Englezi su koristili i HESH projektile - high explosive squash head, posebe probojne projektile  koji su udarnom snagom eksplozije odvaljivali zadnju stranu oklopa i tako probijali oklop.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #35 on: December 07, 2016, 08:54:35 am »

A koja je duzina potkalibarnog zrna?

627 mm
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 441


« Reply #36 on: December 07, 2016, 10:10:37 am »

A koja je duzina potkalibarnog zrna?

627 mm

Motorista, da li se navedena dužina odnosi na zrno M88 za 2A46 125mm ili neko drugo? Dužina se razlikuje u zavisnosti od topa i modela zrna. za savremena KE zrna kreće se od oko 500mm (MECAR Kenerga 90mm), pa do preko 750mm za topove Rheinmetall 120mm, L30 120mm za Challengera i najnovije ruske topove 125mm.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #37 on: December 07, 2016, 11:15:59 am »

Motorista, da li se navedena dužina odnosi na zrno M88 za 2A46 125mm ili neko drugo? Dužina se razlikuje u zavisnosti od topa i modela zrna. za savremena KE zrna kreće se od oko 500mm (MECAR Kenerga 90mm), pa do preko 750mm za topove Rheinmetall 120mm, L30 120mm za Challengera i najnovije ruske topove 125mm.

To je dužina celog zrna M829 za top 120 mm M256.

Nemci na Leopardima2 koriste penetratore pod oznakom DM i sa brojevima od 13 do 63. DM13 je najkraći penetrator i on je izbačen iz naoružanja. Sledeći je DM23 i on je nastao na osnovu izraelskog M111.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Trenutno je u upotrebi DM53 težine 8,35 kg i brzine na ustima cevi od 1.750 m/s. On ima odnos dužine i prečnika 38:1.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* M111%20APFSDS_zpsshvgjhqz.jpg (117.72 KB, 572x1024 - viewed 307 times.)

* 5178993.jpg (15.6 KB, 350x225 - viewed 464 times.)
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #38 on: December 07, 2016, 03:23:15 pm »


Englezi su koristili i HESH projektile - high explosive squash head, posebe probojne projektile  koji su udarnom snagom eksplozije odvaljivali zadnju stranu oklopa i tako probijali oklop.

  Da, ali ne u DSR koliko sam ja upoznat.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #39 on: December 07, 2016, 05:59:22 pm »

Jasno mi je kako kumulativni mlaz probija oklopa, ali voleo bih dodatno objašnjenje za dejstvo potkalibarnih projektila: ako sam dobro shvatio, ovakav potkalibarni projektil samo proleti kroz oklop tenka, ili se zaglavi u oklopu ako nema dovoljno energije za proboj kompletnog oklopa, a bez ikakve ekplozije, pošto nema u sebi eksplozivno punjenje.

Šta ubije posadu, i uništi unutrašnju opremu i municiju?
Parčadi čelika,koji su se usled udarca odvalili sa unutrašnje strane kupole?
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #40 on: December 07, 2016, 06:23:10 pm »

Jasno mi je kako kumulativni mlaz probija oklopa, ali voleo bih dodatno objašnjenje za dejstvo potkalibarnih projektila: ako sam dobro shvatio, ovakav potkalibarni projektil samo proleti kroz oklop tenka, ili se zaglavi u oklopu ako nema dovoljno energije za proboj kompletnog oklopa, a bez ikakve ekplozije, pošto nema u sebi eksplozivno punjenje.

Šta ubije posadu, i uništi unutrašnju opremu i municiju?
Parčadi čelika,koji su se usled udarca odvalili sa unutrašnje strane kupole?

Projektil se rasprsne posle proboja oklopa, jer dolazi do velikog smanjenja pritiska, te sa delovima odvaljenog oklopa ubija posadu i uništava unutrašnjost tenka.

Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #41 on: December 07, 2016, 06:31:39 pm »

 
  DU penetratori pri sagorevanju ispustaju otrovna isparenja koja ubijaju posadu cak i ako ih sam projektil ne ubije.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 441


« Reply #42 on: December 07, 2016, 08:20:36 pm »


DU probojna jezgra ispuštaju i otrovnu uransku prašinu/sitne komadiće, kao i isparenja, jer se pri proboju oklopa razvija ogromna temperatura usled nezamislivih trenja. Dejstvo je i mehaničko i hemijsko ... i ubitačno, naravno. Potkalibarno zrno probija oklop kinetičkom energijom, usled sopstvene velike specifične mase i velike brzine udara na malu površinu. Bojim se da kažem (negde sam pročitao a ne znam ni da li je tačno ni kakvo je uopšte objašnjenje) da pri takvim opterećenjima probojno jezgro poprima neke osobine tečnosti!? Ja bih pre rekao plazme, ali za to je brzina opet suviše mala, čak i V0. Da, baš tako sam pročitao, i ne radi se o kumulativnom mlazu, već upravo o čvrstom probojnom jezgru.

Jedan od nedostataka, inače malobrojnih, 125mm topa 2A46 svih verzija je ograničena dužina penetratora usled ograničenog prečnika automatskog punjača. Ako je unutrašnja slobodna širina tela T-72/80/90 ispod dva metra (Vlado će znati tačno u mm) a tu postoje još mnogi mehanizmi, okvir punjača, kablovi, itd. dužina probojnog jezgra bila je manja od dobrih zapadnih rešenja, pa je samim tim bila manja i probojnost. Tek topom 2A83 za Armatu taj nedostatak je prevaziđen, valjda drugačijom koncepcijom punjača. Možda nije uopšte kružni već konvejerni... nemam pojma. Ne daju Rusi te slike . Pitam se zašto, ha, ha . Kakva će biti potkalibarna zrna za perspektivni ruski top 152mm za serijsku Armatu, bojim se i da zamislim. ISU 152 od pre 70 godina odvaljivala je kupolu Tigra sa pogonskog venca grubom silom udara i eksplozije. A od tada je tehnologija napredovala... Fijuuuu.!
Logged
stojan1974
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 176


« Reply #43 on: December 08, 2016, 10:03:15 pm »

Zna li neko srazmeru gustine olova naspram gustine osiromasenog uranijuma? Drugo.....postoji li sansa da neko od posade tenka prezivi pogodak potkalibarnog zrna koje nije od uranijuma?
Logged
vTax
mornar
*
Offline Offline

Posts: 36


« Reply #44 on: December 09, 2016, 08:23:17 am »

Uran (19.1 g/cm3), olovo (11.3 g/cm3).
Logged
Pages:  1 2 [3] 4 5   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 22 queries.