U Sapcu je osamdesetih godina u kasarni "Mika Mitrovic" postojala jedinica (mislim jedan bataljon) koji je u prvih 6 meseci vojnog roka prolazio pesadijsku obuku, a zatim su skoro svi osim nekoliko desetara odlazili u prekomandu u Beograd. U Beogradu u kasarni "Marsal Tito" smo bili rasporedjeni u BOB. Bataljon za obezbedjene. U zavisnosti od cete davali smo strazu u Belom dvoru i Lisicijem potoku jedna ceta. Uzicka i kuca cveca druga ceta. Karadjordjevo i SSNO treca ceta.
Za cetu koja je cuvala "Dvorove" (Beli i Stari ) i Lisiciji potok sa sigurnoscu mogu reci da smo u SMB uniformi i sa zelenim sapkama davali strazu oko kompleksa Belog i Starog dvora. Lisiciji potok smo cuvali takodje u SMB uniformama ali sa slemovima na glavi. Puske su uvek bile sa punim okvirom ali bez metka u cevi. Na "Dvorovima su strazari na kapijama stajali na ulici sa spoljasnje strane kapije dok je u Lisicijem potoku straza bila samo unutar ograde. Postojalo je jos jedno strazarsko mesto, tacnije jedan magacin na pola puta izmedju Dvorova i Lisicijeg potoka i tu je bio samo jedan strazar sa sapkom.
Svecanu plavu uniformu smo nosili samo kada bi dolazili strani predsednici koji su uzimali "Stari dvor "kao svoju rezidenciju. Tada smo po dvojica strazara stajali na terasi na suprotnim uglovima i imali smo tacno propisanu liniju kretanja i obavezu da se diskretno sklonimo ako gost izidje na terasu ili neko drugo mesto odakle moze da nas vidi.
Je li počasna jedinica Garde koja je davala počast prilikom posjeta bila formacijska jedinica ili su se za to angažovale različite jedinice iz Garde?
Je li Garda imala svoj vojni orkestar ili je himne pri posjetama stranih državnika svirao neki drugi vojne orkestar? Binički?
Je su li svi vojnici (i starješine) u Gardi dužili plave svečane uniforme, uključujući i one koji nikada nisu davali te "počasne" straže, tipa vozači, vezisti?
Града је имала "свој" оркестар који је свирао химну кад је и где требало. Има га и сада у ВС.
У почасну јединицу су одређивани војници и старешине из батаљона који је био за почасти (мислим да је то био 1. батаљон). Начелно је одређивано људство јединице (из истог вода, чете), али кад неког нема (нема довољно) "ускакао" је неко други (из другог вода, чете, ретко батаљона), као и увек и свугде где се то ради. На пример Града је 80-тих имала два батаљона војне полиције. Они никад нису били у строју почасне јединице код дочека државника. Можда понекад у неком шпалиру, али у оним почасним стројевима никада. Није имало потребе. Тај први батаљон је имао пар стотина војника. Нису они имали обавезу само почасних стројева већ и друге: страже, обезбеђења и сл.
Плаве гардијске униформе су имали на задужењу старешине (мислим на вечину старешине бригаде, барем 80-тих) и војници само тог "почасног" батаљона. Нисам сигуран, али колико знам да их ни они нису држали у касетама или орманима по спаваоницама већ у посебним ормарима у четном магацину. Остали су то добијала када је требало. Увек је био проблем одржавања тих униформи у беспрекорном стању и да још буду таман сваком...Ја нисам био у Гради и ово око униформи сам испричао према казивању неких мојих колега који су били у Гарди.