PALUBA
March 29, 2024, 03:57:53 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Nepoznato artiljerijsko oruđe  (Read 5691 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
chinggis
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 66


« on: December 29, 2013, 08:12:57 pm »

Pozdrav svima!
Imam pitanje za poznavatelje kojih tu ima. 86/87 smo bili s MPOAB na vojnom poligonu Slunj i u jednom njegovom dijelu sam vidio četiri oruđa za koja nitko nije znao što to je, uglavnom imala su šasiju s četiri kotača koja su se (mislim tako) podizala od tla a na njihovo mjesto se spuštala nešto što je sličilo na dizalicu. Sada, da li se cijev mogla pomicati lijevo desno se ne sječam ali da se dizala znam sigurno. Ono što mi je u svemu tome čudno je da je to oruđe imalo vrlo kratku cijev ali velikog presjeka >>200mm. Samo jednoga sam malo detaljnije zagledao i on je imao na zadnjaku utisnuti njemački grb s kukastim križem. Na cijevi nije bilo nikakvih hidrauličkih kočnica ili povratnika. Vrlo jednostavno oruđe i mislim ne prevelikog dometa (ako je uopće pucalo). Kako mi se tada činilo netko je stalno održavao to oruđe jer na njemu nije bilo tragova hrđe, cijevi su im bile iznutra sjajne, čiste.
Eto to je ono čega se sječam što mi još nije ukrao onaj nijemac Alzheimer Smiley.
Puno hvala
Logged
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #1 on: December 29, 2013, 09:52:28 pm »

Mozda je ovo "topce".

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Skoda_305_mm_Model_1911.jpg (465.17 KB, 1845x996 - viewed 171 times.)

* 800px-Skoda_305_mm_Model_1911_side.jpg (145.15 KB, 800x600 - viewed 196 times.)
Logged
chinggis
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 66


« Reply #2 on: December 29, 2013, 11:08:21 pm »

Ne, ne, ovaj merzer sam i ja našao kada sam tražio po goolg-u. Mada mu je na neki naćin sličan, cijev je "tanja, elegantnija" i cijelo podvozje više sliči onim kolicima pored samoga merzera(mislim da su to kolica za dotur municije). Na moje pitanje kako se puca iz toga oruđa,mislim da nam je jedan zastavnik odgovorio da se digne na te dizalice i onda osloni na zemlju, cijev digne i BUM. Nešto slično kao minobacać po meni, samo veći kalibar i ima ožljebljenu cijev.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #3 on: December 29, 2013, 11:35:03 pm »

Na kolicima desno se prevozila na maršu cev oruđa. Vojska KJ imala je u naoružanju i merzer 220mm Škoda, nabavljen krajem 20-ih, početkom 30-ih godina. To je bilo novije oruđe, Vermaht ga je zaplenio i posle mu se gubi trag. Možda je nekoliko oruđa "preteklo", mada nešto sumnjam.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #4 on: December 30, 2013, 12:06:42 am »

Ovo ti je Škodin merzer 220 mm M.28 ( naravno  Roll Eyes ). Za kraljevsku vojsku je nabavljeno 12 komada.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

A nemci su u poljskoj zarobili i merzer 220 mm wz.32, pa je možda neka baterija zalutala i na ove prostore.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Bundesarchiv_Bild_101I-113-0004-34,_Nordeuropa,_Küstenbatterie.jpg (37.35 KB, 534x800 - viewed 150 times.)

* m220_01.jpg (31.99 KB, 450x309 - viewed 155 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #5 on: December 30, 2013, 12:16:07 am »


Za montiranje merzera na vatrenom položaju trebalo je napraviti najpre povelik iskop, u iskop se postave betonske ploče ili drvene grede u par slojeva, sve se dobro pričvrsti, a zatim se na tu podlogu dovuče merzer i postavi. Jedan od razloga što merzer puca samo visokom elevacijom je da pri opaljenju na niskoj elevaciji oruđe "odšeta" sa položaja zbog trzaja, a događalo se i da se preturi naopako.
Logged
chinggis
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 66


« Reply #6 on: December 30, 2013, 05:04:28 pm »

Hvala motorista,
to je to što sam tada vidio, doduše kotaći su drukčiji tada bili ali kolica i lafet ako se to tako može nazvati su isti. Nikada mi ne bi palo na pamet da se radi o poljskom oruđu Smiley, uvijek sam tražio pod njemačko a kada ono tamo, poljsko Smiley.
Puno hvala na riješenoj misteriji
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #7 on: December 30, 2013, 05:25:10 pm »

Hvala motorista,
to je to što sam tada vidio, doduše kotaći su drukčiji tada bili ali kolica i lafet ako se to tako može nazvati su isti. Nikada mi ne bi palo na pamet da se radi o poljskom oruđu Smiley, uvijek sam tražio pod njemačko a kada ono tamo, poljsko Smiley.
Puno hvala na riješenoj misteriji

Oruđe je češko, jer je pravljeno u Češkoj - Škoda AG, Plzenj. Iako su Nemci pravili veliki broj tipova i vrsta artiljerijskih oruđa, okupacijom evropskih zemalja, nomenklatura oruđa u službi je postala stvarno ogromna.
Logged
milena braco
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 703


« Reply #8 on: December 30, 2013, 11:06:45 pm »

 Moje skromno misljenje je da si vidio njemacki top 150 mm M16 u marsevskom polozaju. Cijev je transportovana na kolima (prikolici), a lafet (gornji i donji) je vucen posebno. Siguran sam da JNA nije nikad imala u artiljerijskom naoruzanju kalibre vece od 203 mm. Kad bi nam rekao gdje na Slunju si vidio tu bateriju, mozda bih rekao nesto vise.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #9 on: December 30, 2013, 11:17:57 pm »

Moje skromno misljenje je da si vidio njemacki top 150 mm M16 u marsevskom polozaju. Cijev je transportovana na kolima (prikolici), a lafet (gornji i donji) je vucen posebno. Siguran sam da JNA nije nikad imala u artiljerijskom naoruzanju kalibre vece od 203 mm. Kad bi nam rekao gdje na Slunju si vidio tu bateriju, mozda bih rekao nesto vise.

To bi trebalo da bude ovo:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 15_cm_Kanone_16.jpg (158.35 KB, 1280x819 - viewed 174 times.)
Logged
chinggis
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 66


« Reply #10 on: December 31, 2013, 03:01:37 pm »

hm, iako je prošlo podosta vremena od 86 ipak mislim da je to bio wz32, ono što mi je ostalo u sječanju je da je cijev bila poprilično kratka za kalibar i nije prelazila preko "prikolice". a gdje sam vidio.. eh to ne bi znao, vračali smo se negdje oko 4-5 poslije podne s iskrcaja 155mm municije i ne znam zašto smo stali na tom mjestu. to je bilo neko brdo gdje je u njemu bilo zasječeno mjesto gdje su se nalazila ta oruđa. U Zadru sam vidio skoro sva artiljerijska oruđa s kojima je raspolagala tadašnja JNA ali ovo nikada. za top od 155mm mislim da nije jer je cijev duža i ima više "neravnina" po sebi. ova je bila skoro ravna, glatka. I taj zastavnik ili vodnik koji je bio pored njih nam je rekao da to oruđe ima vrlo mali domet mislim da je rekao par kilometara.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #11 on: December 31, 2013, 03:06:47 pm »

15cm top bio je dometa preko 20km, a merzer 22cm oko 10km ili nešto više.
Logged
chinggis
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 66


« Reply #12 on: December 31, 2013, 04:04:34 pm »

kumbor, pronašao sam da je i bivša kraljevina jugoslavija kupila od čehoslovačke ove merzere wz32 dakle to bi moglo biti vrlo lako to. a ono što smo vidjeli najviše odgovara kolicima za transport cijevi dok kolica za transport mehanizm tamo nije bilo. i koliko me sječanje služi, oficir je rekao da se to oružje tamo samo čuva u slučaju da nedaj bože zatreba ali da nije u aktivnoj upotrebi.
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #13 on: July 26, 2015, 01:14:21 pm »

 



* top.jpg (99.04 KB, 709x446 - viewed 145 times.)
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #14 on: July 26, 2015, 01:27:37 pm »





ОТО Мелара, хаубица 105мм М56...
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 23 queries.