PALUBA
April 20, 2024, 06:52:25 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9   Go Down
  Print  
Author Topic: Strategija odbrane, Pravilo sluzbe i ostala zakonska regulativa u MO RS i VS  (Read 34199 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 058


« on: August 31, 2008, 08:30:19 pm »

Autor: Tanjug | 28.08.2008. - 19:05

Ministarstvo odbrane Srbije izradilo je Nacrt zakona o civilnoj službi, kojim se uređuje ostvarivanja prava na prigovor savesti osobama koje podležu vojnoj obavezi.

Nacrtom tog pravnog akta, koji je trenutno na javnoj raspravi uređuju se i prava i obaveze onih koji se upućuju na civilnu službu, kao i načini nadzora, finansiranja i izricanja kazni. Ministarstvo odbrane je dužno da regrutu u pozivu za uvođenje u vojnu evidenciju, lekarske preglede i odsluženje vojnog roka dostavi obaveštenje o njegovom pravu na prigovor savesti i postupak za ostvarivanje tog prava.
Pravo na prigovor savesti ne može ostvariti vojni obveznik koji je posedovao ili poseduje dozvolu za nošenje ili držanje oružja, koji je podnosio ili je podneo zahtev za nošenje ili držanje oružja. To pravo ne može da ostvari osoba koja je pravnosnažno osuđivan za krivično delo koje se goni po službenoj dužnosti ili za krivično delo ili prekršaje sa elementima nasilja koje se gone po privatnoj tužbi. Na prigovor savesti nema pravo ni osoba koji se bavio ili se bavi prodajom ili popravkom oružja ili municije, ali ni vojni obveznik koji je više puta prekršajno kažnjavan ili osuđivan za izazivanje ili učestvovanje u neredima i tučama i ako je registrovan kao vlasnik ili kolekcionar vatrenog ili trofejnog oružja.
Na prigovor savesti nema pravo ni osoba koja je ili je bila član lovačkog, streljačkog, streličarskog ili drugog kluba, društva ili udruženja koje u svojim aktivnostima ima upotrebu hladnog ili vatrenog oružja. To pravo ne može da ostvari ni vojni obveznik za koga se utvrdi da je u podnetom zahtevu za civilnu službu dao neistinite podatke, navodi se u Nacrtu tog pravnog akta.

Regrut koji želi da se pozove na prigovor savesti podnosi pisani zahtev za civilnu službu sa potrebnim dokazima najkasnije u roku od osam dana od dana prijema poziva za odsluženje vojnog roka. Za planiranje, organizovanje, koordinaciju, kontrolu i sprovođenje civilne službe u Ministarstvu odbrane obrazuje se Centar za civilnu službu, o čijem formiranju odluku donosi ministar odbrane, navodi se u Nacrtu.
Po Nacrtu tog pravnog akta civilna služba traje devet meseci, u dužinu trajanja vršenja civilne službe uračunavaju se i neradni dani a civilna služba u rezervnom sastavu se planira i izvršava u jedinicama civilne zaštite i drugim snagama odbrane. U civilnu službu regrut se upućuje u kalendarskoj godini u kojoj navršava 19 godina, a najkasnije do kraja kalendarske godine u kojoj navršava 27 godina. Regrut može biti i pod posebnim uslovima upućen u civilnu službu, najkasnije do kraja kalendarske godine u kojoj navršava 30 godina.
Propise o načinu i postupku vršenja civilne službe donosi Vlada Srbije, na predlog ministara odbrane.

Predviđeno je i da se kaznom od 10.000 do 100.000 dinara ili kaznom zatvora do 60 dana kazni za prekršaj osoba u civilnoj službi ako bez opravdanog razloga napusti civilnu službu, obuku i vežbu za vreme njenog trajanja ili ako otkrije službenu i poslovnu tajnu. Novčanom kaznom od 10.000 do 50.000 dinara ili kaznom zatvora do 30 dana kazniće se za prekršaj regrut, osoba u civilnoj službi i osoba u rezervnom sastavu ako se u propisanom roku ne prijavi nadležnoj užoj unutrašnjoj jedinici Ministarstva odbrane kod koje se vodi u vojnoj evidenciji. Iste kazne predviđene su i za one koji namerno ili krajnjom nepažnjom načini materijalnu štetu organizaciji ili ustanovi u kojoj vrši civilnu službu i ako se neodgovorno i nasilnički ponaša prema odgovornom licu ili zaposlenima u organizaciji ili ustanovi gde služi.
Novčanom kaznom od 45.000 do 450.000 dinara kazniće se organizacija ili ustanova kada se utvrdi da za vreme trajanja civilne službe nije obezbedila uslove za njeno izvršenje ili nije obezbedila prava koja pripadaju osobi za vreme vršenja civilne službe. Novčanom kaznom od 50.000 do 150.000 dinara kazniće se organizacija ili ustanova kada se utvrdi da se za vreme trajanja civilne službe prema osobi u civilnoj službi postupalo na nedostojanstven, nehuman ili ponižavajući način.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1 on: October 06, 2008, 11:01:26 am »

Novi propis podmlađuje kasarne
-------------------------------
R. DRAGOVIĆ, 05.10.2008 18:29:30

MLADIĆI u Srbiji ubuduće će odlaziti u vojsku dve godine ranije - sa 19, dok će u poslednji voz za vraćanje duga domovini umesto u 35. godini života morati da se ukrcaju do tridesete. Iako će zbog toga vojnici u kasarnama biti nešto mlađi, rok za uvođenje u regrutnu evidenciju biće pomeren sa dosadašnjih 17 na 18 godina.
Ovo su samo neke od novina koje donosi Nacrt novog zakona o vojnoj, radnoj i materijalnoj obavezi, čija je javna rasprava okončana pre desetak dana. Radna grupa Ministarstva odbrane trenutno razmatra predložena rešenja i primedbe građana i stručne javnosti, posle čega će precizirani nacrt biti upućen na usvajanje u Vladu Srbije.
Promene u rokovima uvođenja u vojnu evidenciju - što je prvi korak ka „zelenoj“ uniformi - gde će ubuduće momci biti „zavedeni“ sa 18 godina, pisci nacrta pravdaju problemima sa ličnim dokumentima. Registrovanje novopečenih regruta do sada je bilo otežano, jer momci od 17 godina nemaju obavezu da poseduju lične isprave.

Smanjena granica

Uz to, novo rešenje mladićima ostavlja više prostora za dugoročne planove, jer u vojsku mogu da odu odmah po izlasku iz školske klupe - već sa 19 godina. Praksa je pokazala da prag od 21 godine često ume da bude kamen oko vrata regrutima koji razmišljaju o stalnom zaposlenju, pa i - ženidbi.
Iako je i novim propisom predviđena granica do 27. godine za odlazak u vojnički stroj, obaveza služenja vojnog roka može u izuzetnim slučajevima biti produžena i još za tri godine. Podsećanja radi, taj „limit“ je do sada bio tri i po decenije života.
Nacrt, između ostalog, ukida i kategoriju ograničene sposobnosti za vojnu službu, koja je dovodila do čestih prekidasluženja vojnog roka. Privremena nesposobnost regruta može trajati najkasnije do 27. godine života, a lekarske komisije je do tada mogu svega dva puta odlagati. Trećeg puta donose odluku - regrut je sposoban ili nije. Menja se i tajming lekarskih pregleda koji će se ubuduće obavljati, umesto u 18. godini, šest meseci pre odlaska u kasarnu.
- Zakonom se predviđa i podela rezervnog sastava na aktivnu i pasivnu rezervu, što do sada nije bilo propisano - objašnjavaju u Ministarstvu odbrane. - Aktivna bi se popunjavala preko javno raspisanog konkursa i uz zaključenje ugovora na dve godine. Podoficiri i vojnici bi ovu vrstu ugovora mogli da obnavljaju do 45. godine, dok bi oficiri na ovoj dužnosti mogli da budu deset godina preko toga. Pasivnu rezervu čine svi građani koji imaju ratni raspored u Vojsci, državnim organima i civilnoj zaštiti.

Sabrani propisi

U MINISTARSTVU odbrane objašnjavaju da će novi zakon da otkloni sve protivrečnosti i manjkavosti dosadašnjih rešenja o vojnoj obavezi. Uz to, njegovo donošenje je uslovljeno donošenjem Zakona o odbrani, koji je usvojen krajem 2007. godine. U njemu će biti sabrani propisi koji su do sada bili rasuti u nekoliko zakona, uredbi i pravilnika.
Ukoliko narodni poslanici usvoje predložena rešenja, vojnici na civilnom služenju vojnog roka neće imati status vojnog lica, što znači da se na njih neće odnositi posebna pravila i dužnosti koji su rezervisani za njihove kolege „sa opasačem“. Civilno služenje vojnog roka je zadržano, a predviđeno je i da se o izvršenju vojne obaveze stara Ministarstvo odbrane.

I ŽENE U EVIDENCIJI
IAKO je Nacrt novog zakona o vojnoj obavezi zadržao staro rešenje prema kojem lepši pol ne podleže regrutnoj obavezi, predviđena je mogućnost da dame, ipak, budu u evidenciji rezervnog sastava. Na spisak „trećeg poziva“ žene će biti upisane prema stručnoj i radnoj osposobljenosti. Zakon predviđa da lepši pol može biti pozivan na vojne vežbe i vežbe civilne zaštite radi obučavanja za dužnosti u uslovima vanrednog ili ratnog stanja.

OBAVEZE
PRVI put su u zakonski tekst ušle i odredbe o materijalnoj i radnoj obavezi koje su do sada bile rasute po uredbama i drugim aktima. Ovim odredbama su definisane dužnosti građana i pravnih lica tokom ratnog i vanrednog stanja. Tiču se obaveza na radnom mestu, ali i ustupanju Vojsci njihovih stvari koje su od značaja za odbranu zemlje. Reč je pre svega o vozilima, građevinskim mašinama, plovnim objektima, uređajima veze, letilicama, magacinskim prostorima... sve do uređaja za štampanje i snimanje, kao i tegleće, jahaće i tovarne stoke.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #2 on: November 06, 2008, 03:20:36 pm »

06/11/2008

Служимо Србији!

 Служимо Србији! Ова реченица, уместо некадашњих „служимо народу” и „служимо отаџбини” ориће се у касарнама или логоровањима на јавно изречене похвале „врло добро” и „одлично”.

Извршавање наређења без поговора

Припадници Војске Србије дужни су да извршавају наређења претпостављених која се тичу службе, осим када би извршење наређења представљало кривично дело.

Наређење се извршава без поговора, потпуно, тачно и на време.

Стој, пуцаћу!

На стражарским местима (ако елаборатом страже није другачије прописано), када стражар примети да се неко лице приближава стражарском месту, заузима заклон, узима оружје у став „на готовс” али га не пуни и гласно (да га лице које прилази може чути) командује „стој”. Ако лице које стражар зауставља не послуша и не стане на команду „стој”, већ се и даље приближава, стражар пуни оружје, односно доводи метак у цев оружја и јачим гласом командује „стој, пуцаћу!”. Ако се лице и даље приближава, стражар трећи пут јачим гласом командује „стој, пуцаћу!”, а ако не стане ни на трећи позив, отвара ватру у њега.

Шишање до главе

Лицима у резервном саставу, док су на дужности у Војсци Србије која траје до седам дана, дозвољава се ношење и дуже, неговане косе и браде. У случају појаве заразне болести надлежни старешина на положају команданта бригаде и вишем, на предлог санитетске службе, може наредити да се војници и војници у резерви шишају до главе.

Приватно обезбеђење уз проверу ВБА

Поједине објекте могу обезбеђивати и правна лица који имају лиценцу надлежног министарства владе у складу са законом о приватном обезбеђењу лица и имовине (агенција за обезбеђење). Проверу лица из агенција за обезбеђење објеката у организационим јединицама Министарства одбране и Војске Србије обавља комисија састављена од представника Војнобезбедносне агенције.

Ако будем заробљен…

Припадници Војске Србије дужни су да учине све да избегну заробљавање, а ако буду заробљени: себе сматрају само одсутним из своје јединице или установе и за своје поступке одговорни су властима Републике Србије; ни под којим условима не чине оно што би могло нанети штету Републици Србији; противнику не дају никакве податке, осим оних који су потребни да им се призна положај ратног заробљеника (име и презиме, чин, датум рођења, лични број или број матрикуле и показују легитимацију, књижицу или други документ на основу којег се утврђује идентитет и припадност Војсци Србије)…

Избор:Политика
Logged
machak
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 588



« Reply #3 on: November 06, 2008, 06:13:53 pm »

Quote
Извршавање наређења без поговора
Quote
Стој, пуцаћу!
Quote
Ако будем заробљен…
Ово је пстало потпуно исто као у старом ПС.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #4 on: March 07, 2009, 02:32:23 pm »

Сабља се љуби по пропису

07/03/2009
Долазак председника на бину уочи параде најављује се трубом, старешине носе заставу под углом од 45 степени, наводи се у новом Стројевом правилу ВС

Лице које прима сабљу подиже руке савијајући их у лактовима и прихвата ножницу, длановима окренутим нагоре, левом руком између гривне и рукохвата а десном руком око 10 центиметара од врха ножнице. Лице које предаје сабљу склања руке с ножнице, а лице које прима сабљу подиже је према глави, савијајући руке у лактовима, приноси је устима и љуби, а затим заузима став „мирно” са сабљом у ножници.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Повратак угледа и традиције војске (Фото Танјуг)

Овако ново Стројево правило Војске Србије регулише примопредају сабље која се старешинама уручује за изузетне резултате у школовању и стручном усавршавању и другим приликама. Оно што је минулих година заживело као пракса, тек сада је и формално регулисано поменутим документом. Иначе, ножница је прецизан и исправан израз за оно што већина грађана назива футролом и само једна од специфичних „војних” речи и израза који се могу наћи и у Стројевом правилу.

– Војска Србије донедавно је користила Стројево правило из 1979. године, дакле из времена док је још Јосип Броз Тито био жив. То правило користила је ЈНА, затим Војска Југославије, па Војска Србије и Црне Горе, као и Војска Србије неко време. Последњих година дошло је до великих организацијских промена у војсци, уведено је ново наоружање, што су, између осталог, разлози због којих је било крајње време за ново Стројево правило – каже генерал-мајор Драган Колунџија, начелник Управе за оперативне послове Генералштаба Војске Србије.

Пажљивијим посматрачима, познаваоцима оружаних снага и онима који нису заборавили детаље из времена када су служили војни рок, запало је за око да председник Србије Борис Тадић у последње време, као што је то било на вежби „Сретење 2009” у Новом Саду, приликом обиласка јединица поздравља руком иако је у цивилу. Наиме, раније је салутирање било нераскидиво везано за војна лица у униформама и с капом (шлемом) на глави. У ствари, реч је о примени новог Стројевог правила.

– Дочек је војна почаст која се указује лицу које долази у званичну посету јединици, приређује се онима којима је давање војних почасти прописано Правилом службе Војске Србије. Лице коме је приређен дочек, а то може бити и председник, обавља смотру јединице, поздравља руком, као и лица у његовој пратњи. Кад обави смотру јединице одлази на средину строја и поздравља га. На неки начин не би било умесно да војска личностима највишег ранга одређује да ли ће строј, или старешину који предаје рапорт, поздравити салутирањем или не. Стројево правило им даје ту могућност, па ако желе могу да је искористе – објашњава генерал Колунџија.

Овај документ регулише и да се почетак војне параде објављује артиљеријском паљбом, испаљивањем три плотуна из шест артиљеријских оруђа, али само приликом одржавања војне параде у Београду. Тренутак када председник Србије ступи на свечану бину објављује се трубним знаком „мирно” (три пута), затим оркестар интонира химну, командант параде предаје рапорт и, после одобрења, парада почиње.

У Стројевом правилу прецизно су регулисани и ставови и радње са државном заставом. Можда у текстуалном делу изгледају као градиво које мора да се „набуба” напамет, али уз фотографије које објашњавају сваки „потез” све је јасније. Како се наводи, заставник (официр) стоји у строју на десном крилу и држи државни заставу у десној, опруженој руци у вертикалном положају тако да се доњи крај копља налази код средине стопала десне ноге. На месту, заставом се поздравља на следећи начин: На команду „По-ЗДРАВ” или „Почасни по-ЗДРАВ” заставник десном руком подиже копље са заставом увис и шаком леве руке хвата копље одмах изнад шаке десне руке, затим хитро спусти десну шаку низ копље и избаци заставу испред себе под углом од 45 степени тако да подлактицу леве руке држи у хоризонталном положају наслоњену на груди, а шаку десне руке иза десног кука.

Стројево правило квалитетно је фотографски опремљено како би свакоме ко мора да га познаје било јасно какве радње треба да обави приликом поздрављања, са и без оружја и у многим другим ситуацијама. И лекторски је, наравно, обрађено, али се у њему налази специфична војничка терминологија. Занимљиво је да у њему Војска Србије као званичан назив за беретку користи реч бере, ту је израз „захођење” који подразумева окретање строја у покрету за 180 степени…


Извор: Политика



* tvojskasablja5mart.jpg (30.51 KB, 478x318 - viewed 74 times.)
« Last Edit: August 08, 2010, 10:31:51 am by kuzmar, Reason: slike u atachment » Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 058


« Reply #5 on: March 07, 2009, 02:41:43 pm »

Krajnje je vreme da u naše dnevne novine uvedu stručnog lektora za članke u kojima se pominje VS...
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 990


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #6 on: March 08, 2009, 01:40:18 pm »

Ovo je po meni malo čudno, da civil pozdarvlja vojničkim pozdravom. Obuci uniformu pa pozdavljaj, kao što je to radio do skora vrhovni komadant ruskih oružanih snaga.

Jel`se u tom novom strojevom pravilu pominje i pozdravljanje bez kape (šlema), i jel`zaživelo to?
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 058


« Reply #7 on: March 08, 2009, 01:48:22 pm »

Kod nas je primenjen SAD model, kada predsednik pozdravlja u civilu...
Takodje je uvedeno da se pozdravlja vojničkim pozdravom kada lice nema kapu na glavi, a za vreme obuke ne motra da se nosi kapa, ukoliko tematika ne zahteva da kapa bude na glavi.
Inače, reč "bere" u upotrebi je u Vojsci još od njenog uvodjenja, nigde se nije ni koristio termin "beretka"; "zahodjenje" je strojeva radnja koja je propisana još u Strojevom pravilu OS iz 1979. godine ( na strani 71), tako da ništa nije "lektorskije" obradjeno nego što je bilo... Smiley
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 990


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #8 on: March 08, 2009, 02:19:57 pm »

Ne razumem te uopšte, kako samo "lektptskije" obrađeno, ja vala nikada nisam pozdravljao (u JNA i VJ) bez kape, niti mi je ikada pozdravio civil rukom osim iz zezanja??

Imam još jedno pitanje (naravno ako se sme Smiley), jel se pozdravlja rukom i u zatvorenim prostorijama ili je ostalo po starom, mislim bez kape, verovatno se pozdravlja.
Evo primera, napravim problem i dođem na raport (ne znam sada u koliko se zvanično ide na raport zato što je radno vreme pomereno, ranije je bilo u 13:15 h) u svečanom odelu, kucam, ulazim u kancelariju, skidam kapu (bere) i pozdravljam u stavu mirno ili i u stavom mirno i rukom. I onda počinje ribanje. Cheesy

Mada više iskustva imam sa "optužnim raportima". Wink

I kad kažem kapa onda mislim i na bere i na šapku i na šlem i druge vrste kapa.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 058


« Reply #9 on: March 08, 2009, 03:17:23 pm »

Kao što sam rekao, pozdravlja se i bez kape. U svim slučajevima kad ne nosiš kapu.
Ovo što sam naveo lektorsku obradu, odnosi se na članak iz Politike, gde novinar iznosi neka otkrića iz novog strojevog pravila, a koja su bila sadržana i u starom.... Smiley
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #10 on: March 08, 2009, 05:03:19 pm »

Od kad su uveli da se pozdravlja i bez bere svi masu rukama ko ludi! Po meni bolje je po starom, ali ja se nista ne pitam, tako da... Wink
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 058


« Reply #11 on: March 08, 2009, 05:23:05 pm »

Normalno je da je tako bilo bolje... ali šta se može, ne pitamo se ni ti ni ja... veži konja gde gazda kaže. Smiley

PS Najgore mi je kad vidim redara u pidžami kako pozdravlja rukom dežurnog koji je došao da obidje povečerje....
Logged
dizastr
mornar
*
Offline Offline

Posts: 18


« Reply #12 on: March 08, 2009, 05:45:23 pm »

Ja sam vec naviko na ovo! Jeste smesno kad nekog pozdravis u pidzami, al sto se mora nije tesko! Wink
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 990


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #13 on: March 08, 2009, 09:17:42 pm »

Quote from: Palubarac

PS Najgore mi je kad vidim redara u pidžami kako pozdravlja rukom dežurnog koji je došao da obidje povečerje....

Bravo, taman sam upravo to hteo da te pitam šta se radi u tom slučaju. Mada se mogu naći još gorih primera od vojnika u pidžami koji pozdravlja.

@dizastr

Lako je tebi na se navikneš jel nisi baš ni dugo u uniformi Smiley, zamisli kako je nekom ZIK-u pred penzijom koji mora da se prilagođava na novo strojevo pravilo. Mada doživljavali smo već promene. Npr. obraćanje predpostavljenom sa druže na gospodine itd...itd... Ja u prvo vreme nisam mogao da zovem svoje predpostavljene gospodine baš nikako (u prelaznom periodu od nekoliko meseci bilo je dozvoljeno obraćanje i sa druže i sa gospodine), jedva sam se kasnije privikao na to pravilo. Smiley
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 058


« Reply #14 on: March 08, 2009, 09:19:39 pm »

Pa dobro, neposredno pred uvodjenjegospode u vojsku, starešine su se medjusobno oslovljavale sa gospodine čisto šale radi... ali su kasnije morali da počnu tako da se obraćaju i iz obaveze... Smiley
Logged
Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.062 seconds with 23 queries.