PALUBA
April 27, 2024, 06:21:34 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8 9   Go Down
  Print  
Author Topic: Strategija odbrane, Pravilo sluzbe i ostala zakonska regulativa u MO RS i VS  (Read 34299 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #45 on: November 11, 2010, 06:52:07 pm »

Ма, главни је проблем у главама људи. Једноставно су научили да се облаче и понашају комотно.

Сигуран сам да већина трупних старешина и нема службену униформу јер је практично, осим понекад на смотрама, и не носе. Многима је некомплетна. Ако је и имају не одговара им величина и сл. Тачно, то је неки трошак, који би, ако желиш да уредно изгледаш морао да подразумева бар два комплета зимске један комплет летње униформе (блуза, панталоне, шапка), шест пари кошуља дугих рукава, исто толико летњих, бар три пара ципела, и 15 пари чарапа. И то сваке године. Мантил, кишни мантил и шињел не би морали да се купују сваке године. Не знам тачно колико то сада кошта, али бар 200-250 евра (све побројано и то по привилегованим ценама), а то је више од пола плате водника.

Лично мислим да старешине не треба да купују службену униформу већ да им то обезбеђује држава.

Ovde se ipak radi o dolasku/odlasku sa posla, tak oda tolike količine uniforme nisu baš potrebne, Za rad postoji ratno-radna uniforma koja je i propisana za rad u jedinicama. U komandama jeste službena uniforma za rad, ali je tu i manja mogućnost prljanja i uništavanja uniforme.

PS Sve ovo nabrojano je ipak dosta ispod 250 eura.

@Kuzma
Ima i rukavica Wink
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #46 on: November 11, 2010, 06:54:38 pm »

 Znam da je besparica. Ipak sam mišljenja da bi trebao moderniji dizajn uniforme. Onda bi ih valjda sa više volje nosili po gradu. Prilikom stupanja u AVS se dobija komplet uniforme još uvek ? Posle toga sam svoj majstor! Neki put sam se zeznuo i ušao da nešto uradim u mašini u Službenoj uniformi pa sam belu košulju obavezno posle toga ostavljao za krpu . Ali druga vremena su bila. Znam neke kolege koji su čarape bacali a ne prali.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 025


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #47 on: November 11, 2010, 06:59:22 pm »

Lako je nama da vraćamo ugled vojske preko uniforme, naručito nama koji je ne nosimo.
Kako bi bilo zgodno da se izda proglas da svaki inženjer mora da ide na posao sa odelom i kravatom a ne u farmerkama, patikama i trenerci.
Uh da, to bi onda bilo ugrožavanje ljudskih parava, sloboda ili tako nešto.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #48 on: November 11, 2010, 07:00:03 pm »

@Kuzma
Ima i rukavica Wink

A u moje vreme ni za lek, uspeo da kupim jedan par prve godine sluzbe i KRAJ - nema vise a kad ce biti ne zna se. A jesu bili dobre majku mu.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #49 on: November 11, 2010, 07:01:03 pm »

Lako je nama da vraćamo ugled vojske preko uniforme, naručito nama koji je ne nosimo.
Kako bi bilo zgodno da se izda proglas da svaki inženjer mora da ide na posao sa odelom i kravatom a ne u farmerkama, patikama i trenerci.
Uh da, to bi onda bilo ugrožavanje ljudskih parava, sloboda ili tako nešto.

To sve zavisi od firme...
Logged
Pera
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 930



« Reply #50 on: November 11, 2010, 07:01:47 pm »

Lako je nama da vraćamo ugled vojske preko uniforme, naručito nama koji je ne nosimo.
Kako bi bilo zgodno da se izda proglas da svaki inženjer mora da ide na posao sa odelom i kravatom a ne u farmerkama, patikama i trenerci.
Uh da, to bi onda bilo ugrožavanje ljudskih parava, sloboda ili tako nešto.
Druže Brok, i drug inženjer mora da pokaže da je lav u firmi.  Wink
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #51 on: November 11, 2010, 07:07:52 pm »

Lako je nama da vraćamo ugled vojske preko uniforme, naručito nama koji je ne nosimo.
Kako bi bilo zgodno da se izda proglas da svaki inženjer mora da ide na posao sa odelom i kravatom a ne u farmerkama, patikama i trenerci.
Uh da, to bi onda bilo ugrožavanje ljudskih parava, sloboda ili tako nešto.

To sve zavisi od firme...

Boga mi, nesto ne bih rekao da bilo koja firma moze da propise u kakvoj ce odeci zaposleni dolaziti na posao. Sa druge strane sve vise firmi propisuje pravilnik o oblacenju na radnom mestu. E sad, to sto sluzbenik banke nema racuna da se na poslu presvlaci to je njegov problem pa zato na posao i dolazi obucen onako kako ce raditi.
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #52 on: November 11, 2010, 07:13:20 pm »

U Raiffeisenu čak i ljudi u call centru moraju da dolaze na posao obučeni po pravilniku koji je dat, tzv. dress code. Kada im je bio neki menadžer iz Austrije čudom se čudio da i njih teraju na to jer ljudi u call centru ipak nemaju vizuelni kontakt sa klijentima. Ali takva su pravila i ko hoće da radi kod njih mora da ih poštuje.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 993


« Reply #53 on: November 11, 2010, 07:29:26 pm »

Lako je nama da vraćamo ugled vojske preko uniforme, naručito nama koji je ne nosimo.
Kako bi bilo zgodno da se izda proglas da svaki inženjer mora da ide na posao sa odelom i kravatom a ne u farmerkama, patikama i trenerci.

Vidiš Brok, kad sam otišao u penziju, od otpremnine sam kupio pet (5) odela, 10-ak košulja i isto toliko kravata, misleći da ću kad dobijem posao morati tako da se oblačim.

Kad ono...

Sad imam 8 odela, od kojih po jedno obučem u 2 ili 3 navrata godišnje... A sve ostalo vreme na poslu - sportski.

Jednom prilikom držim nastavu za inženjere i obukao odelo. Svi mislili da sam se nešto naljutio?! Jedva sam im dokazao da se nastavnik lepo oblači između ostalog i zbog poštovanja prema slušaocima...
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 025


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #54 on: November 11, 2010, 07:43:59 pm »

Jednom prilikom držim nastavu za inženjere i obukao odelo. Svi mislili da sam se nešto naljutio?! Jedva sam im dokazao da se nastavnik lepo oblači između ostalog i zbog poštovanja prema slušaocima...
Ovo se ne zna da li je pre smešno ili tužno. Grin Undecided
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 993


« Reply #55 on: November 11, 2010, 08:10:55 pm »

Jednom prilikom držim nastavu za inženjere i obukao odelo. Svi mislili da sam se nešto naljutio?! Jedva sam im dokazao da se nastavnik lepo oblači između ostalog i zbog poštovanja prema slušaocima...
Ovo se ne zna da li je pre smešno ili tužno. Grin Undecided

Na žalost, živa istina. I sad kad nam dolaze Francuzi, odela oblačimo samo generalni direktor i ja. Ne razumem ove mlađe kolege, ne shvataju da ipak po malo i odelo čini čoveka.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 409


« Reply #56 on: November 11, 2010, 09:22:38 pm »

Раде, рекао бих да ни ти не носиш службену униформу. Око цене си у прави јер нисам у току, али око тога колико их мораш имати да изгледаш уредан, односно будеш чист и испеглан ниси. Не можеш обезбедити уредност са једним комплетом службеног одела. Мора то некад на хемијско чишћење, запрља се, кошуљу мењаш сваки други дана и тд. Носио сам то сваки дан на посао, на послу, са посла па знам. Куповао сам бар две униформе годишње.

Иначе, правило о одевању и правило службе су тачно прописивала како војно лице у униформи мора изгледати. Ни онда није могао да носи кофере, пакете, торбе, кесе и сл, осим акт - ташне и мање спортске торбе. Није могао да шета кућне љубимце, иде на пијацу и вуче зембиље и тд. Сећам се да су старешине буниле око кеса наводећи да им управо униформу код куповине у војној продавници спакују у кесу. Беше снимљен један документарни филм о понашању старешина. Сниман је скривеном камером. Било је ту комичних сцена. Приказиван је старешинама и имало је неког ефекта. Био је један и за војнике, снимљен на исти начин.

Генерално, подржаван обавезу да се носи службена униформа приликом одласка и доласка на посао, али сам ипак да држава сноси трошкове целокупне униформе. Постоје критеријуми припадања и трајања униформе па се тога и придржавати. И по важећим законима одлазак и повратак са посла има статус рада. Свака повреда у том периоду третира се као повреда на раду. И због тога ношење униформе у том периоду има смисла - и тада је војник (старешина) на неки начин на послу у репрезентује професију.

То што када нареди командант постројавање у службеним униформама, а пола младих старешина дође и неисправним униформа, је срамота за сваког од њих, али још више за институцију. По мени указује на недисциплини, недоследност и јавашлук. Не поштујемо сами себе а тражимо да нас други поштује. Ношење уредне службене униформе и изван радног места је одраз самопоштовања, па и храбрости.


Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #57 on: November 24, 2010, 04:00:49 pm »

Vojska Srbije dobila Kodeks časti


24.11.2010.

Vojska Srbije dobila je u novembru Kodeks časti kojim se uredjuju opšta moralna načela vojne profesije, njene osnovne vrednosti i norme ponašanja pripadnika oružanih snaga.

"Kodeks časti čuva, neguje i razvija najvrednije srpske vojne tradicije", navodi se u tom dokumentu, koji je na osnovu Zakona o vojsci doneo načelnik Generalštaba general-potpukovnik Miloje Miletić.
 
U Kodeksu časti, objavljenom na internet stranici Ministarstva odbrane navodi se da se pripadnik Vojske Srbije rukovodi sledećim opštim moralnim načelima - služenje otadžbini Srbiji, savesno i stručno vršenje dužnosti i čovečno postupanje.
 
Navodi se i da su za pripadnika Vojske Srbije osnovne vrednosti vernost otadžbini, posvećenost profesiji, odanost, hrabrost, disciplinovanost, solidarnost, čovečnost, dostojanstvo, požrtvovanost i poštovanje.
 
Ističe se i da pripadnik Vojske Srbije usvaja Kodeks časti i "obavezan je da se pridržava njegovih odredaba", kao i da "nepoznavanje Kodeksa časti ne oslobađa pripadnika Vojske Srbije moralne odgovornosti za njegovo kršenje".
 
Povreda Kodeksa časti povlači moralnu odgovornost i smatra se nedostojnim postupkom koji drugim pripadnicima Vojske Srbije predstavlja negativan primer u ponašanju.
 
Ukoliko je pripadnik Vojske Srbije povredio istovremeno odredbe drugih zakona i Kodeksa časti, sankcioniše se u skladu sa zakonskim i podzakonskim propisima koji definišu tu oblast.
 
Predviđeno je i da pripadnik Vojske Srbije izvesti pretpostavljenog u slučaju da se od njega traži ponašanje suprotno Kodeksu časti, a u slučaju da pretpostavljeni to zahteva, izveštava višeg.

Izvor: Tanjug
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #58 on: November 29, 2010, 06:53:30 pm »

A evo u pdf formatu ako nekoga interesuje

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

* Kodeks_casti_pripadnika_Vojske_Srbije.pdf (184.11 KB - downloaded 51 times.)
Logged
Nešo
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 85



« Reply #59 on: November 29, 2010, 07:04:52 pm »

Evo jedno pitanje, direktno kao i uvek sa moje strane. Kad to srpski vojnik nije imao kodeks časti ili bolje rečeno čije je to mišljenje bilo pre ? Kažem to zato, jer ko čita između redova, shvatiće da ovde postoji čista ironija oko naslova "Vojska Srbije dobila Kodeks časti ". Ispade da su naši momci, srpski vojnici, do sada sve bili lopov do lopova.
Logged
Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8 9   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.