PALUBA
March 19, 2024, 07:00:31 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Telegram kanal Paluba.Info
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 [74] 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 ... 120   Go Down
  Print  
Author Topic: Nabavke i investicije u VS - vesti  (Read 389505 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 290


« Reply #1095 on: July 29, 2019, 04:21:54 pm »

Quote
Говорећи о значају добијених возила, председник Вучић је истакао да то нама драстично повећава оперативно-маневарске способности, као и ватрену моћ.

Мора да се председник "шалео"...
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1096 on: July 29, 2019, 05:27:05 pm »

Idi begaj, sada smo postali najjača sila u regionu.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1097 on: July 29, 2019, 06:42:16 pm »




Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1098 on: July 29, 2019, 06:49:12 pm »



Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1099 on: July 30, 2019, 05:47:45 am »

Поклон Русије у оклопним возилима повећава готовост наше војске
понедељак, 29.07.2019.

НИШ – Председник Србије Александар Вучић изразио је данас велику захвалност Руској федерацији и њеном председнику Владимиру Путину на 10 оклопно-извиђачких возила БРДМ 2, које је Војска Србије добила на поклон и подвукао да се не ради о старим возилима, већ о новијем моделу, који је Русија модернизовала.

„Ова возила су важна за очување нашег територијалног интегритета и имају превентивно дејство. Ми немамо никаквих освајачких планова”, рекао је Вучић у разговору са припадницима копненог рода Војске Србије у Нишу, на презентацији нових БРДМ 2 и истакао да та возила знатно дижу борбену готовост наших војних снага. Обилазећи добијена возила, у друштву са начелником Генералштаба ВС Миланом Мојсиловићем и министром одбране Александром Вулином, Вучић је замолио амбасадора Русије Александра Боцан-Харченка да пренесе захвалност председнику Путину и министру одбране Сергеју Шојгуу за велику подршку коју су пружили Србији.

„Хвала Путину и Шојгуу на огромној подршци роду копнене војске Србије. То је огромна подршка за наше извиђачке јединице. Овај поклон снажни нашу готовост”, рекао је он. Он је, осврнувши се на критике да је Србија наводно добила возила из 1962. године, казао да се не ради о „старинском оружју”, како неки тврде, већ да смо добили готово потпуно нова возила, која имају већу заштиту, панорамски нишан и која могу да пуцају у покрету, што Војска Србије до сада није имала. Пренео је да у возилу посада од пет припадника може да издржи 24 сата, додајући да је то врхунско извиђачко возило. Вучић је истакао и да се ради о поклону Руске федерације и Путина, што грађани Србије треба да знају.

„Нисмо ништа платили. Поносан сам и срећан. Хвала братском руском народу и руској држави. Пошто је тренутно модерно да се говори против Путина, ја нећу бити модеран и захваљујем се председнику Русије”, поручио је он, пренео је Танјуг. Истакао је да су Руси израдили одлично возило за себе за најтеже могуће услове, из којег се може пуцати у покрету, и непријатељ видети свих 360 степени. Указао је да су Руси комплетну модернизацију возила извршили и у то уложили велики новац.

„Ово је возило које има употребну вредност, које на озбиљан начин повећава нашу борбену готовост”, уверен је он. Упитан шта нашој војсци стиже још у наредном периоду Вучић је казао да смо платили четири МИ 35 и три МИ 17, то јест седам хеликоптера који треба ускоро да стигну. Упитан када ћемо да добијемо преосталих 20 возила БРДМ, изразио је уверење да ћемо и њих још 10 тенкова добити до краја године, указујући да су и ова оклопна возила стигла упркос противљења многих.

Поновио је данас да војницима, а тако и официрима, следи значајно повећање плата и ове године, а верује да ће то бити случај и следеће. Руски амбасадор Александар Боцан-Харченко је изразио захвалност Вучићу због његовог чврстог става у корист развоја руско-српских односа и сарадње.

„Русија је спремна и биће спремна, и председник Путин је то рекао, за војну и војно-техничку сарадњу са Србијом полазећи од тога да јачање оружаних снага и оперативне способности представља неотуђиви део суверенитета и територијалног интегритета државе. Наставићемо у овом правцу”, рекао је Боцан-Харченко. Један од руских техничара који помажу српској војсци на пуштању у употребу пристиглих возила каже да су Срби и Руси братски народи и да су за браћу спремни да учине све.

„За словенско братство и пријатељство спремни смо на све. да подржимо и ојачамо борбену готовост не само наше земље него и других. Ми смо браћа”, рекао је он председнику Србије.

Како и куда су дошла возила – наша је ствар

НИШ – Председник Србије Александар Вучић истакао је данас да је Србија успела да допреми 10 оклопно-извиђачких возила БРДМ 2 из Русије поштујући међународно право.

На питање како је Србија „разбила блокаду”, пошто су Румунија и Бугарска, „по налогу НАТО”, забраниле пролаз возилима, Вучић је рекао: „Како и куда су дошла – наша је ствар”, јавља Танјуг. Истакао је да су возила, која су поклон Руске Федерације, допремљена у складу са законом и договором са Москвом.

Очекујемо и наручене руске хеликоптере

НИШ – Председник Александар Вучић истакао је данас да Србија очекује испоруку укупно седам руских хеликоптера МИ 35 и МИ17.

Вучић је поновио да је Србија захвална Русији и руском председнику Владимиру Путину на 10 оклопно-извиђачких возила БРДМ2, која су поклон Војсци Србије, те додао да се очекује да нам из Русије стигну и хеликоптери МИ 35 и МИ17, који су наручени и плаћени.

„Поносан сам на нашу војску, на људе који увек служе Србији и штите Србију. Поносан сам на ових 10 БРДМ2 возила, модернизованих, које смо добили од Русије и велико хвала и Владимиру Путину, Сергеју Шојгуу и амбасадору Боцан-Харченку”, поновио је Вучић у изјави новинарима након што је присуствовао презентацији нових возила. Вучић је истакао да Србија није платила ни модернизацију тих возила, већ су, истиче, она таква стигла из Русије и, како је истакао, драстично повећавају оперативну и маневарску способност и ватрену моћ Војске Србије. Такође, указао је да домаћа наменска индустрија производи модерне ракете, код којих је од седам до 10 пута брже излетање, тако да возило може брже да их испали и што пре се склони од непријатеља.

„То је нешто од великог значаја за земљу, то ради наша Прва Петолетка”, рекао је Вучић, јавља Танјуг. Председник је навео да се очекује да још нешто стигне као донације Русије, али и оно што је Србија наручила и платила, а то су хеликоптери, пре свега – четири МИ 35, као и три МИ 17. Вучић је рекао да је МИ 17 можда и најбољи хеликоптер који постоји.

„Ми ћемо их употребити за превоз јединица и интеревенције, где год се дешава нешто где је непоходна хитна интервенција. Већ смо их куповали, и куповаћемо”, рекао је Вучић. Он је указао да хеликоптери МИ 35 имају огромну ватрену моћ, „застрашујућу”, посебно када раде у паровима.

„Још једном – велико хвала Путину, и вама амбасадоре и молим вас да пренесте захвалност и минситру Шојгуу”, обратио је председник амбасадору Боцан-Харченку.

Амбасадор Русије: Помагаћемо Србији и даље

НИШ – Руски амбасадор у Србији Александар Боцан-Харченко рекао је данас у Нишу, после приказа оклопних возила која је Србија добила од Русије, да је његова земља спремна да и даље помаже Србији на јачању одбрамбене способности.

„Русија је спремна и има интерес, као и Србија, за развој ове сфере наших односа”, истакао је Боцан-Харченко. Та сарадња има, истакао је амбасадор, „војну, техничку, па и политичку димензију”:

„Ми, Руси, разумемо да је модернизација, јачање и опремање војске неотуђиви део заштите суверенитета сваке земље, у овом случају Србије. Русија је спремна да помогне”, рекао је Боцан-Харченко новинарима, јавља Танјуг. Навео је да су ова возила која су данас приказана поклон Русије, али да се планира и даљи развој војно-техничке сарадње. Како каже, и председник Русије сматра да је јачање војске од великог значаја за суверенитет земље. Додао је и да Русија пружа помоћ јачању одбрамбене спремности Србије, али и безбедности региона. Изразио је захвалност српском председнику Вучићу због спремности за развој свеобухватних руско-српских односа.

„Ја сам захвалан, поносан и велика ми је част да имам данас прилику да учествујем у овом догађају, који сведочи о развоју наших односа и у области војно-техничке сарадње”, рекао је амбасадор.

Izvor: www.politika.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1100 on: July 30, 2019, 05:54:18 am »

„Летећи тенкови” слећу на Аеродром „Морава”
Аутор: Милан Галовић понедељак, 29.07.2019.

Борбени хеликоптери Ми-35 стижу из Русије до краја године. - У Србији ће због обуке посада „Ербасових” хеликоптера Х-145М боравити немачки пилоти. - Иако смо у модернизовали ракетне системе „куб” и „нева”, неопходна је и набавка нових, са далеко бољим борбеним могућностима

Ловачка авијација је практично спасена захваљујући опремању авионима „миг 29” из Русије и Белорусије и улагању у њихову модернизацију. Хеликоптерска флота се обнавља набавком хеликоптера као што су „Ербасов” Х-145М, који спада у ред најмодернијих хеликоптера, и моћни Ми-35, кога зову и „летећи тенк” или „летећа топовњача”.

Очекује се набавка још неких система наоружања, а било је неких догађаја који су остали далеко од пажње јавности, као што је увођење авиона „ласта” у оперативну употребу, што је од посебног значаја јер је реч о ваздухоплову домаће производње.

Ловачка авијација и ракетне јединице противваздухопловне одбране успешно су у јуну извеле гађање циљева у ваздушном простору у Бугарској. Више него довољно повода за разговор са генерал-мајором Душком Жарковићем, командантом Ратног ваздухопловства и противваздухопловне одбране (РВ и ПВО), што је и његов први интервју медијима изван војног система информисања.

Војска Србије је преузела први „Ербасов” хеликоптер Х-145М произведен у Немачкој. Шта за РВ и ПВО значи тај догађај у обнављању хеликоптерске флоте?

Опремање хеликоптерима Х-145М је веома значајно за РВ и ПВО, а самим тим и за Војску Србије. Реч је о савременом вишенаменском хеликоптеру, који ће знатно повећати способност извођења вертикалног маневра пре свега специјалних јединица, али и способност непосредне ваздухопловне подршке јединицама копнене војске у извођењу операција. Нажалост, све смо више изложени елементарним непогодама где је потребна брза реакција, а у појединим случајевима и једина могућност пружања помоћи угроженом становништву је из ваздушног простора. Због изузетних карактеристика овај хеликоптер ће имати пуну примену у извршавању задатака из треће мисије Војске Србије – помоћ становништву у случају елементарних непогода и природних катастрофа.

Поред ових задатака, а на основу споразума са Директоратом цивилног ваздухопловства РВ и ПВО заједно са МУП-ом обезбеђује непрекидно дежурство дела хеликоптерских снага, 24 сата дневно 365 дана у години, за потребе трагања и спасавања. Ови хеликоптери биће употребљени и за реализацију овог задатака. Опремање наведеним хеликоптером је и технолошки искорак за РВ и ПВО, тако да сад с пуним правом можемо истаћи да идемо у корак са савременим ваздухопловствима и да пратимо трендове у развоју савременог ваздухопловства. Веома је значајно да ће на овај хеликоптер бити интегрисано наоружање произведено у Србији, што је привукло велику пажњу на аеро-митингу у Буржеу, где је приказан хеликоптер и наоружање којим ће бити опремљени „Ербасови” хеликоптери.

Колики је изазов за РВ и ПВО опремање новим ваздухопловима?

Опремање новим ваздухопловима је сложен процес који се реализује у неколико фаза. Прво се обавља детаљна анализа тренутних и потребних способности, на основу чега се врши избор ваздухоплова који ће обезбедити достизање задатих способности. Након избора и потписивања уговора крећу интензивне припреме у јединици која ће бити опремљена новим ваздухопловом. Прво се врши избор пилотског и техничког састава који ће завршити преобуку за нови тип ваздухоплова. Након избора људства, у сарадњи са Војном академијом, организовали смо курсеве страних језика на којима ће се реализовати преобука. Сада већ, а у односу на постигнуте резултате, са сигурношћу могу констатовати да смо извршили избор квалитетног кадра, а определили смо се тежишно за млађи кадар пред којим је перспектива и који ће обезбедити вишегодишњу експлоатацију средстава. Ради потпуног разумевања, наглашавам да је завршетак преобуке само почетни корак у оспособљавању како пилотског, тако и техничког састава, да је то дуготрајан процес, који траје и по неколико година. Да би се обезбедили потребни услови за смештај и одржавање новонабављених ваздухоплова на Аеродрому „Наредник-пилот Михајло Петровић” се завршава хангар, и ово је први објекат који се гради на том аеродрому после НАТО агресије, у којем ће постојати потребни услови за чување и одржавање ових хеликоптера. Истовремено, на Аеродрому „Пуковник-пилот Миленко Павловић” гради се надстрешница за дежурну пару ловачке авијације.

Да ли ће немачки стручњаци долазити у Србију?

Свакако, како је то дефинисано и уговором, постоји гарантни рок за одржавање хеликоптера за време којег ће у Србији боравити немачки стручњаци у циљу отклањања евентуалних неисправности. Део преобуке летачког састава планиран је у нашој земљи, што подразумева боравак немачких пилота у Србији.

Када ће из Русије стићи јуришни хеликоптери Ми-35?

Очекујемо да хеликоптери Ми-35 буду испоручени до краја 2019. године. Управо ових дана екипа наших стручњака реализује део активности на фабричком пријему којим је установљено да се процес опремања реализује планираном динамиком. Летачки и технички састав се налази на преобуци. Ови хеликоптери ће бити у саставу борбене хеликоптерске ескадриле размештене на Аеродрому „Морава” код Краљева. Четири хеликоптера можда бројчано не звучи много, али када се има у виду њихова ватрена могућност, то је знатан допринос у подизању способности јединице за извршавање задатака ваздухопловне ватрене подршке. Поред ових хеликоптера, ми у употреби имамо и борбене хеликоптере „гама” (војни назив за „газелу” – прим. аут), који су се до сада показали веома ефикасним. Наш циљ у будућности је свакако ескадрила савремених борбених хеликоптера.

Годинама се говорило о модернизацији авиона Г-4, сада је тема модернизација „орла“. Када ће ови домаћи авиони у модернизованим верзијама бити у јединицама?

У току је модернизација авиона „орао“, који ће након завршетка исте имати вишеструко боље тактичко-техничке карактеристике и у комбинацији са савременим ваздухопловним убојним средствима  представљати ударну снагу у извођењу дејстава по циљевима на копну. Крајњи циљ је ескадрила опремљена модернизованим авионима „орао“. Авион Г-4 је веома значајан за РВиПВО пре свега са становишта обуке пилота. Овај ваздухоплов поред школске, има и борбену намену, тако да се неће одустати од његове модернизације.

Да ли је у току модернизација авиона „миг 29”?

Процес опремања авионима „миг 29” има три фазе, а управо трећа фаза представља процес модернизације. Прва фаза је у потпуности завршена, друга фаза је тренутно у току, а у последњем кварталу ове године почиње и фаза модернизације. Након завршене модернизације, авиони „миг 29” ће бити на нивоу најсавременијих ваздухоплова у свету, који ће у потпуности обезбедити контролу и заштиту суверенитета ваздушног простора Србије, као и заштиту снага Војске Србије у извођењу операција.

Шта ће бити са авионима типа „миг 21?

У ресурсу још увек имамо део авиона „миг 21”, али и оспособљен и искусан пилотски и технички састав. Сматрамо да у овом тренутку неби било оправдано да „административно“ избацимо из оперативне употребе овај авион који ће свакако истеком ресурса уступити своје место модернизованим авионима „миг 29”. Ако рационално посматрамо ствари морамо узети у обзир чињеницу да се ипак ради о ваздухоплову „друге“ технолошке генерације и да су нерентабилна даља улагања у овај ваздухоплов.

Ракетне јединице недавно су успешно провериле своју обученост на полигону Шабла у Бугарској. И сами сте „ракеташ”, да ли ће ове јединице ПВО ускоро дочекати нека нова средства?

Последње опремање, за то време савременим ракетним системима „куб” и „нева” било је средином осамдесетих година 20. века. Временски период од 30 година је дуг и много се шта променило у технолошком смислу везано за савремене ваздухоплове, ваздухопловна убојна средства, али и за системе за дејство по циљевима у ваздушном простору. Иако смо у међувремену модернизовали постојеће системе, неопходна је и набавка нових, са далеко бољим борбеним могућностима. Један од основних циљева модернизације, али и ремонта ових система, јесте да се продужи њихов век употребе. На гађању у Бугарској видело се да су ови системи и даље ефикасни. Све мете које су планиране да се гађају на полигону су – уништене.


Без обзира на набавку новог ракетног система, „нева“ и „куб“ ће још бити у наоружању?

Један од основних циљева модернизације, али и ремонта ових система јесте да се продужи њихов век употребе. Свесни смо да у је савременом ратовање тежиште дејстава у и из ваздушног простора, а самим тим ови ситеми и даље имају своје место у циљу заштите наше територије и снаага Војске.

Системе „куб“ и „нева“ користимо преко тридесет година, а тајна дуговечности њихове употребе је пре свега у правилно успостваљеном систему одржавања и квалитетном и обученим људима. На гађању у Бугарској видело се да су ови системи и даље ефикасни. Све мете које су планиране да се гађају на полигону су - уништене.


У Бугарској смо имали прво гађање „стрелом 2М”, лаким ракетним системом, после 15 година. Недавно је најављена набавка француског лаког система ПВО „мистрал”. Какав је значај тих система?

Ракетни системи малог домета „стрела 2М” и „шило” показали су се веома ефикасним током НАТО агресије на нашу земљу. Ови системи су лаки за руковање, брзо покретни, ефикасни по циљевима који лете на малим висинама и циљевима мале одразне површине, а првенствено се користе за одбрану мањих, „тачкастих” објеката, као и јединица које поседују знатне маневарске способности.

Сведоци смо да је данас један од тежишних праваца у развоју ваздухопловства на беспилотним летилицама, ваздухопловима мале одразне површине који користе прикривен долет и дејствују са малих висина, што управо и даје на значају овим средствима. Поред ова два ракетна система малог домета наше јединице су опремљене и противавионским топовима калибра 30 и 40 мм. Након опремања јединим од најсавременијих ракетних система „мистрал” и увођењем у оперативну употребу нашег система „пасарс”, чији је развој у завршној фази, биће знатно подигнута способност наших јединица за непосредну противваздухопловну одбрану.

Kада је реч о ратовању у ваздушном простору, све важнију улогу имају беспилотне летилице и дронови. Да ли се РВ и ПВО спрема за употребу беспилотних летилица? Најављена је набавка такве опреме из Кине.

Као што сам већ истакао, перспектива у развоју савремених ваздухопловстава је употреба безпилотних летилица за различите палете задатака, пре свега за извиђање из ваздушног простора али и за задатке непосредне ваздухопловне ватрене подршке. У наредном периоду свакако очекујемо опремање беспилотним летилицама чиме ће РВ и ПВО бити сврстано у ред савремених ваздухопловстава уз значајно подизање способности за извршавање додељених задатака.

Када је реч о одбрани од дронова, да ли ће и то бити надлежност РВ и ПВО?

Није битно ко је надлежан ко је надлежан за одбрану од дронова, битно је да одбрана мора бити свеобухватна и ефикасна. Данас је на сцени масовна употреба дронова у разним областима, али свесни смо да могу бити употребљени у војне или терористичке сврхе. Одбрана од дронова је веома сложена, ради о циљевима малог одраза, лете на малим висинама, изузетно их је тешко радарски открити па је самим тим и тешко је дествовати ватреним средствима. Борба против дронова је за сада углавном базирана на дејство у електромагнетном спектру.

Због чега је недавно дошло до удеса хеликоптера „газела” код Алексинца?

То је нешто на шта ниједно ваздухопловство није имуно, а тенденција је да се смањи на најмању могућу меру. У овом тренутку још је рано говорити о узроцима. Њих ће утврдити независна комисија коју је формирала Команда 98. ваздухопловне бригаде у складу са прописима којима је ова област у нашем ваздухопловству прецизно регулисана. Оно што сад могу да кажем је да се пилот и техничар осећају добро, да нису имали скоро никаквих повреда, што је најважније. Истичем да сам веома задовољан брзом реакцијом свих служби у транспорту и збрињавању чланова посаде.

Izvor: www.politika.rs
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #1101 on: July 30, 2019, 12:55:36 pm »

Par slika sa jucerasnjeg hepeninga.

BRDM-2MS

Brzina plovljenja je smanjena na 4.5 km/h zbog dodatnih 600 kg oklopa



* 479255_82336714_bi_akipress_brdm-2ms_kirghizistan_2.jpg (70.77 KB, 1000x563 - viewed 41 times.)

* 209335_53944577_1a.jpg (1688.11 KB, 2560x1423 - viewed 44 times.)

* 209335_68017076_2a.jpg (1208.65 KB, 2560x1426 - viewed 41 times.)

* 209335_78219644_6.jpg (1689.5 KB, 2560x1424 - viewed 43 times.)

* 209335_156439278_3a (1).jpg (1669.5 KB, 2560x1372 - viewed 38 times.)

* 209335_391098212_5a.jpg (1762.06 KB, 2560x1423 - viewed 45 times.)

* 216254_86911011_bagaž.png (1143.15 KB, 1415x795 - viewed 47 times.)

* 1930795_brdm-2-nis-foto-tanjuug-rade-prelic-3_ff.jpg (95.23 KB, 1000x624 - viewed 40 times.)

* BB_WW2_41_45_YtUQ7vs.jpg (43.48 KB, 598x332 - viewed 43 times.)

* 1930793_brdm-2-nis-foto-tanjuug-rade-prelic-2_ff.jpg (126.14 KB, 1000x666 - viewed 35 times.)
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #1102 on: July 31, 2019, 08:18:32 am »

LCD ekrani na sve strane.


* 1.jpg (455.14 KB, 1787x954 - viewed 38 times.)

* 2.jpg (422.65 KB, 1920x1080 - viewed 34 times.)

* 3.jpg (565.28 KB, 1920x1080 - viewed 33 times.)

* 4.jpg (232.77 KB, 1920x1080 - viewed 35 times.)

* 5.jpg (327.47 KB, 1920x1080 - viewed 38 times.)

* 6.jpg (335.8 KB, 1920x1080 - viewed 38 times.)

* 7.jpg (266.21 KB, 1920x1080 - viewed 40 times.)

* 9.jpg (272.22 KB, 1920x1080 - viewed 38 times.)
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #1103 on: July 31, 2019, 09:06:50 pm »

Zvanicni TT podaci sa prezentacije vozila.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* a1_1000x0.jpg (583.92 KB, 1000x1340 - viewed 52 times.)

* a2_1000x0.jpg (503.68 KB, 1000x1340 - viewed 49 times.)

* a3_1000x0.jpg (450.99 KB, 1000x1340 - viewed 50 times.)
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #1104 on: July 31, 2019, 09:13:38 pm »

Nakon svih ovih prezentacija, jedinu manu što mu pronađoh, je prevelika buka, koju proizvodi novi dizel motor.
Prednost onog benzinca (GAZ041) je bila u tihom i prikrivenom dolasku na mesto osmatranja-izviđanja.
Naoružanje ovih vozila je u sekundarnoj ulozi, jer namena je izviđanje, a ne borba. Dakle naoružanje je vezano za samoodbranu.


Љуба
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 290


« Reply #1105 on: July 31, 2019, 09:48:57 pm »

Биће коришћени за извиђање борбом... Cool. Шалу на страну (мада извиђање борбом као начин извиђања постоји) и  тенкистима из мог окружења је ова "мана" одмах запала за око (слух).
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 540



« Reply #1106 on: July 31, 2019, 10:50:19 pm »

Ја сам нашао ману да онај ко је у радио овај плакат не зна како се пише АСФАЛТ.
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 122


« Reply #1107 on: August 01, 2019, 12:15:47 am »

Да ли данас било ко у свету користи бензинске моторе на извиђачким борбеним возилима?
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 441


« Reply #1108 on: August 01, 2019, 05:43:21 am »



Мислим да ниједно савремено обв-изв. не користи бензински мотор. Запаљиви је и више троши, што је све веома важно.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1109 on: August 01, 2019, 03:37:27 pm »

Руски оклопни транспортери БРДМ-2 стигли преко Мађарске
Аутор: М. Пешић четвртак, 01.08.2019.

Упркос противљењу Румуније да изда транзитну дозволу моћни руски оклопни транспортери  БРДМ-2 су преко Мађарске стигли у Србију 23. јула, открива портал Политико.еу.

Иако је ЕУ након анексије Крима 2014. године увела санкције Москви на трговину оружја и забрану извоза робе која се може користити у војне и цивилне сврхе Будимпешта је нашла оправдање за овај поступак. Шеф кабинета премијера Виктора Орбана, Ђерђели Гулијаш, је за Политико објаснио да је авионска пошиљка из Русије у Србију смела да прође кроз мађарски ваздушни простор, јер се терет није превозио  у војном, већ у цивилном авиону, за који није потребна посебна дозвола.

„Ми само добили  информацију о цивилном авиону  који улази у наш ваздушни простор, али то је само протоколарна  врста обавештења коју треба примити к знању”, каже Гулијаш и додаје да је због географских разлога овај руски терет упућен Србији морао  да прелети пре тога Пољску и Словачку. Портпарол ЕУ је поводом транзита руске војне опреме преко Мађарске  кратко рекао: „Видели смо извештај. Без коментара о специфичности случаја могу да кажем да је примена  рестриктивним мера Европске уније  обавеза сваке њене чланице”.

Министарство одбране Србије саопштило је 27. јула да „није било никаквих препрека” у допремању оклопних возила и да је војна опрема допремљена у Србију уз поштовање међународних правила. На примопредаји 10 руских извиђачких транспортера у понедељак у нишкој касарни „Мија Станимировић” председник Србијер Александар Вучић није хтео да прецизира на који начин је донација руске оклопне технике допремљена у Србију, али је навео да је ту учињено „у складу са законом и уговором који је склопљен са том земљом”.

Izvor: www.politika.rs
Logged
Pages:  1 ... 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 [74] 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 ... 120   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.036 seconds with 23 queries.