PALUBA
April 25, 2024, 06:12:32 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 ... 120   Go Down
  Print  
Author Topic: Nabavke i investicije u VS - vesti  (Read 397784 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #60 on: September 12, 2010, 05:15:25 pm »

Питање квалитета и трајности униформе је доста дискутабилно питање.То је и питање економичности. На пример: Један борац има екстра квалитетну униформу од 100 евра  а други осредњу од 50 евра. Обојица легну у блато (што се на обуци и дејствима дешава) и обојица имају само прљаву униформу. И тако сваки дан 6 месеци. Она осредња ће пропасти (дотрајати) за око 6 месеци, она квалитетна неки месец више (6-7). Чак и да буде цела биће неугледна (промениће боју) војник ће је нерадо носити. Друго, материјали од којих се праве униформе различито подносе прање. Обично они који трпе више прања (хемијских чишћења) нису баш најудобнији за ношење. Ти материјали су и знатно скупљи. Зато се увек гледа и економичност са становишта реалног "трошења" униформе, удобности (пријатности), заштитних својстава (одржава топлото, не пропушта воду и сл.) могућности одржавања и др. Она је увек компромис ових категорија. 

Слично је и са обућом. Нико не воли да добије већ ношену обући. Колико трају чизме? Ако су од квалитетне коже и носе се сваки дан у теренским условима не ће трајати више од годину дана. Ако су услови ношења повољнији, трајаће дуже. Шта чинити са обућом која је ношена (враћена је) а технички је исправна. Ако је даш другом тај ће обавезно добити жуљеве јер је ципела "формирана" према нози претходног корисника и тешко ће променити облик.  Ако је бациш, бацаш исправну обућу. Зато када војска бира ципелу сагледава све ово што сам напоменуо. О ципелама сам већ негде писао на овом форуму.

Дакле, војник (просечан) треба да има бар два комплета униформи и обуће од којих је један нов, а други на коришћењу. Када се први истроши, почиње на да носи онај други, а уместо њега добија нови.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #61 on: September 12, 2010, 11:15:57 pm »

 Браво джумба,и војничко и домаћинско размишљање! Само, да ли и они који треба да размишљају размишљају тако??? Мислим да су заборавили шта значи бити у блату.Њима кад униформа избледи оду па је замене.Обичном војнику је то мало теже,зар не?
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #62 on: September 13, 2010, 08:19:07 am »

Naravno da jeste. Kada se skine onaj "voskirani" deo (na recimo m93) koji je preko uniforme, posle pranja ili cega vec..nije sve jedno stajati na kisi Wink E sad, lepo bi bilo da se ta uniforma odmah zameni, ali naravno od toga nema nista.
Bitan je materijal, ali to kosta!
Logistika je u nasoj vojsci uvek problem. Bila i ostace!
Ko god je radio sa vojsko zna koliko bi bilo lepo da se posle dobre i kvalitetne obuke zameni uniforma. Posle jedne takve obuke vojnici su "do guse" umazani u blato i nikakvo cetkanje uniforme tu vise ne pomaze. Tu niko vise ne trazi lepu, nego cistu uniformu. Realno na obuci i ne treba da se nosi nova uniforma jer je to van pameti. Tu bi trebalo da nastupi logistika koja uvek po nekom nepisanom pravilu zakaze Smiley
« Last Edit: September 13, 2010, 08:27:18 am by Nenad » Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #63 on: September 13, 2010, 08:21:40 am »

Evo fotografije sa promocije potporučnika od pre dva dana ...


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* digital.jpg (214.17 KB, 1017x665 - viewed 197 times.)
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #64 on: September 13, 2010, 08:41:00 am »

malo je u off ali zasto kad su vec uveli u naoruzanje m-21 nisu je dodelili zastavnom vodu.

ovo promocija je svakako marketing za vojsku pa bi bilo lepo da sa novim uniformama ide i nova puska
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 016


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #65 on: September 13, 2010, 09:28:26 am »

Evo i jedne slike sa generalne probe, čisto da se vidi pravo stanje uniformi koje se nose svaki dan.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Mislim da zastavno vod ne nosi M-21 iz razloga jel M-21 nije puška koja je najzasupljenija u VS. To je i dalje M-70, i ako je po nekom planu do naredne godine sve treba da budu zamenjene.


* proba.jpg (65.91 KB, 1000x640 - viewed 201 times.)
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #66 on: September 13, 2010, 09:31:28 am »

Jednobraznost! Cheesy
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 016


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #67 on: September 13, 2010, 09:34:52 am »

Ma ja, vidiš kako se pesijava vosak na svetlu blica.

To što probaju sa maskirnom uniformom i šapkom nije bitno, i sam znaš da je teže gaziti sa šapkom i to ima smisla.
Nema smisla što uniforma odstupa toliko u boji.

Iskreno se nadam da ovo neko čita iz vrha VS i da će se preuzeti neki koraci i malo brže od planiranog.
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #68 on: September 13, 2010, 09:43:41 am »

Ma ja, vidiš kako se pesijava vosak na svetlu blica.
Grin
Ne provaljuje koliko su razlicite boje od toga koliko sljasti vosak!  Cheesy
Bez para se ne moze nista uraditi, tako da dzaba i ako neko iz vrha VS gleda ovo...
Logged
kopriva
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 285


« Reply #69 on: September 13, 2010, 10:32:26 am »

Ove šapke za žene kao da sam nešt slično vidio u nekoj Južno Američkoj državi.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #70 on: September 13, 2010, 10:43:52 am »

Evo i jedne slike sa generalne probe, čisto da se vidi pravo stanje uniformi koje se nose svaki dan.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Mislim da zastavno vod ne nosi M-21 iz razloga jel M-21 nije puška koja je najzasupljenija u VS. To je i dalje M-70, i ako je po nekom planu do naredne godine sve treba da budu zamenjene.

Ma nenose M-21 jer nemaju dovoljno smisla za marketing i promociju (i Vojske i Zastave).
Recimo Zastava bi trebala da im napravi nikolovane verzije za gardu ili bas samo za ovaj zastavni vod kao jednu od odlicnih reklamnih poteza.

Jos malo u off - kako kadetkinja iz prvog plana barata sa oruzjem i rastavlja ga i sastavlja sa tolikim noktima ?
Reko bi da je jos na provoj godini a tad bi trebalo da se nezavisno od smera dosta druzi sa oruzjem.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 016


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #71 on: September 13, 2010, 11:01:31 am »

Ja ne mislim baš tako.
Što onda ne bi pozajmili od Kobri, padobranaca ili pripadnika 72-ge njihovo naoružanje i defilovali.
Ono čega ima najviše to se valjda i nosi u zastavnom vodu.

Znaće neko od starijih u čemu je tu caka, jel ovo je samo moje mišljenje.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #72 on: September 13, 2010, 02:45:29 pm »

Ja ne mislim baš tako.
Što onda ne bi pozajmili od Kobri, padobranaca ili pripadnika 72-ge njihovo naoružanje i defilovali.
Ono čega ima najviše to se valjda i nosi u zastavnom vodu.

Znaće neko od starijih u čemu je tu caka, jel ovo je samo moje mišljenje.

Poenta je da prikazes domacu opremu koja se uvodi u naoruzanje a koju i izovzis ili imas nameru da izvozis (konkrento i uniformu i domacu AP). Ipak su na ovim promocijama prisutni i stranci a i slika i informacija obidje svet ili makar region. Takvu besplatnu reklamu je steta propustiti.

Na stranu to sto mislim da je 7.62 bolji metak od 5.56 mm.
Izvinjavama se zbog off-a.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 988


« Reply #73 on: September 13, 2010, 05:52:57 pm »

Logistika je u nasoj vojsci uvek problem. Bila i ostace!
....

Tu bi trebalo da nastupi logistika koja uvek po nekom nepisanom pravilu zakaze Smiley

Moraću i ja malo u off: Nenade, svi ratovi u istoriji izgubljeni su jer je logistika zakazala, kako god je u raznim epohama zvali. Napolen i Hitler u Rusiji su dobro osetili kako je kada se ratuje na minus 30-40 stepeni u letnjoj uniformi, bez dovoljno goriva, municije i hrane.

S` druge strane, za sve pobede zaslužne su borbene jedinice, logističke nikada i nigde.

Nije problem u znanju i sposobnosti (toga uglavnom danas ima dovoljno) - ključ dobre logistike je dovoljno novca, ništa drugo.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 016


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #74 on: September 13, 2010, 05:56:13 pm »

Najbolja reklama je sama upotreba, ako je nosiš u zastavnom vodu a ne koristiš je, to bi barem meni bio znak da nešto ne štima. A u VS, barem u većini sastava, je još ne koriste zato što je još nema.
Bio je valjda rok do ove godine da je svi imaju ili većina da bude pod M-21, valjda je rok pomeren do kraja naredne godine.

A to 7.62 ili 5.56 mm uvek je bilo i biće, mi stariji ćemo malo teže prihvatiti taj kalibar, ali ćemo ga prihvatiti, mlađima će to lakše ići, i to je nešto što se uvek događa i događaće se kod uvođenja novih stvari.

Izvinjavam se i ja offu.
Logged
Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 ... 120   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 23 queries.