PALUBA
March 29, 2024, 02:36:21 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 [23] 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 ... 120   Go Down
  Print  
Author Topic: Nabavke i investicije u VS - vesti  (Read 391701 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #330 on: February 04, 2016, 09:59:33 pm »

Оно што дефинише скупштина Србије. Када су у питању војно-политичко опредељење то је војна неутралност.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #331 on: February 04, 2016, 10:10:39 pm »

Оно што дефинише скупштина Србије. Када су у питању војно-политичко опредељење то је војна неутралност.

Не бих се сложио.

Народна скупштина Републике Србије, иако је врховно законодавно и представничко телу у Србије, нема апсолутни легитимитет да заступа или дефинише интерес Србије и њеног народа. Држава у којој гласа 40-50 грађана, а од тога половина изабраних влада државом не може рећи за себе да јој у скупштини седе људи који заступају интерес народа и његову вољу јер у том дому седе људи који је подржао сваки четврти или осми човек.

Интерес Србије је очување територијалног интегритета, националног суверенитета као и побољшање економске ситуације. Ја не видим да се нешто претерано ради на томе, а поготову не у скупштини. Гледајући са тог аспекта могло би да се каже да национални интерес не постоји или није конзистентан.

Погледајмо Шиптаре са друге стране. Код њих се променило неколико облика друштвеног уређења, од пленемског, преко комунистичког и ројалистичког до ''демократског''. Сви ти системи су подржавали идеју ширења утицаја Шиптара и стварање Велике Албаније као коначан и безуслован циљ. На томе су радили за време Турака, за време СХС, за време СФРЈ, за време 90-тих као и сада. Ма где живели, ма колико их било они газе ка томе и све је подређено само том циљу. Њима никаква скупштина или председништво не командује. Њихов циљ и интерес превазилази и надвладава формалне институције које су подложне разним утицајима и променама. Није их омео ни турски султан, ни Есад-паша, ни Енвер Хоџа ни неко други.

Србија не може да се клати већ мора коначно да одабере страну. Видим да је сада попиларна ''Титова политика''. Сарадња са свима као да је Хладни рат на врхунцу, а Покрет несврстаних у пуној снази. У ствари се ништа не постиже. Нит идемо ка ЕУ, нит успевамо да сачувамо КиМ, нит нам Русија продаје наоружање.

Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #332 on: February 04, 2016, 10:21:00 pm »

Quote
Погледајмо Шиптаре са друге стране. Код њих се променило неколико облика друштвеног уређења, од пленемског, преко комунистичког и ројалистичког до ''демократског''. Сви ти системи су подржавали идеју ширења утицаја Шиптара и стварање Велике Албаније као коначан и безуслован циљ. На томе су радили за време Турака, за време СХС, за време СФРЈ, за време 90-тих као и сада. Ма где живели, ма колико их било они газе ка томе и све је подређено само том циљу. Њима никаква скупштина или председништво не командује. Њихов циљ и интерес превазилази и надвладава формалне институције које су подложне разним утицајима и променама. Није их омео ни турски султан, ни Есад-паша, ни Енвер Хоџа ни неко други.

Србија не може да се клати већ мора коначно да одабере страну. Видим да је сада попиларна ''Титова политика''. Сарадња са свима као да је Хладни рат на врхунцу, а Покрет несврстаних у пуној снази. У ствари се ништа не постиже. Нит идемо ка ЕУ, нит успевамо да сачувамо КиМ, нит нам Русија продаје наоружање.

Прочитај поново овај свој први пасусу и одговори како су они то радили? Не беше ли то преко Турака, па Аустроугара, па Италијана (помало и Енглеза), па Немаца, па Руса, па Кинеза, па Американаца? Чини ми се да беше тако! Дакле са сваким за кога су ценили да ће им помоћи око тог свој интереса. Па тако и ми.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #333 on: February 04, 2016, 10:28:11 pm »

Тако је. Али ко ће да помогне нама сада? Ко ће да прода Србији озбиљне сложене борбене системе? Коме смо се окренули? Шиптари су се окретали увек према једној страни. Они никада нису играли на две карте у једном тренутку. Били су уз Британиу, Аустрију, Немачку, Италију, СССР, НР Кину и на крају Америку, али су увек имали само једног савезника и једну страну у коју су гледали. Како Србија може да очекује С-300 или С-400 ако жели у ЕУ и обратно? То не иде.

Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #334 on: February 05, 2016, 12:22:47 am »

наравно да не иде. али ту постоје два проблема. први је да нам запад апсолутно ради о глави ма шта ми чинили, а други је да ми нисмо руски савезници од '48. ма шта неко мислио о томе. у случају кад ти неко ради о главу по логици ствари идеш код оног другог. али пошто је ово србија онда важи



 Grin
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Online Online

Posts: 3 130


« Reply #335 on: February 05, 2016, 01:18:31 am »

Народна скупштина Републике Србије, иако је врховно законодавно и представничко телу у Србије, нема апсолутни легитимитет да заступа или дефинише интерес Србије и њеног народа. Држава у којој гласа 40-50 грађана, а од тога половина изабраних влада државом не може рећи за себе да јој у скупштини седе људи који заступају интерес народа и његову вољу јер у том дому седе људи који је подржао сваки четврти или осми човек.

Интерес Србије је очување територијалног интегритета, националног суверенитета као и побољшање економске ситуације. Ја не видим да се нешто претерано ради на томе, а поготову не у скупштини. Гледајући са тог аспекта могло би да се каже да национални интерес не постоји или није конзистентан.

Извини, али ко је онда тај ко има легитимитет да заступа и дефинише државни интерес - ако не Народна скупштина?

Парламентарна демократија сигурно има својих недостатака - али у таквом друштвеном уређењу парламент (скупштина) је врховни ниво на коме се заступа и дефинише национални (државни) интерес. Не постоји ништа изнад тога. Ако одузмеш тај легитимитет скупштини - ко је онда тај ко има легитимитет?

На крају, ко гарантује да је то што ти сматраш интересом Србије заиста аутентичан национални интерес? Под те три ствари које си набројао (очување територијалног интегритета, националног суверенитета и побољшање економске ситуације) може се угурати свашта, а још више је ствари које се могу радити у то име.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #336 on: February 05, 2016, 07:27:25 pm »

@Torpedo011

Nabavku novih sistema i naoružanja podupire ekonomija. Čak i ako su sredstva donirana, treba vršiti obuku na njima, što opet povlači za sobom financije i jaku ekonomiju. Đabe novi Mig 29, ako nema para za nalet. Đabe S300, ako nema rezervnih delova za postoječe radare i omreženje svega u celinu. A što se tiče ekonomije, potreban je veliki iskorak u glavama ljudi/menagera. Jesi ikada čuo za izraz "srbska posla"?
Odkako imamo saradnju sa srbskim managerima i optimizacijom, više puta se čuje izraz "srbska posla" (+25% za mene). I kako vode projekte, svi projekti imaju 3 faze. prvi je "lako čemo", drugi "tek što nije" i zadnja, treča "a hebi ga". Nažalost. Da se razumemo, nisu svi takvi, ali večina je.

Za politike ste/smo sami krivi. Jedno vreme ni ja nisam redovno išao na izbore, ali zadnje vreme uvek idem, pa makar glasovao nevažeče.  
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #337 on: February 05, 2016, 08:27:01 pm »

Народна скупштина Републике Србије, иако је врховно законодавно и представничко телу у Србије, нема апсолутни легитимитет да заступа или дефинише интерес Србије и њеног народа. Држава у којој гласа 40-50 грађана, а од тога половина изабраних влада државом не може рећи за себе да јој у скупштини седе људи који заступају интерес народа и његову вољу јер у том дому седе људи који је подржао сваки четврти или осми човек.

Интерес Србије је очување територијалног интегритета, националног суверенитета као и побољшање економске ситуације. Ја не видим да се нешто претерано ради на томе, а поготову не у скупштини. Гледајући са тог аспекта могло би да се каже да национални интерес не постоји или није конзистентан.

Извини, али ко је онда тај ко има легитимитет да заступа и дефинише државни интерес - ако не Народна скупштина?

Парламентарна демократија сигурно има својих недостатака - али у таквом друштвеном уређењу парламент (скупштина) је врховни ниво на коме се заступа и дефинише национални (државни) интерес. Не постоји ништа изнад тога. Ако одузмеш тај легитимитет скупштини - ко је онда тај ко има легитимитет?

На крају, ко гарантује да је то што ти сматраш интересом Србије заиста аутентичан национални интерес? Под те три ствари које си набројао (очување територијалног интегритета, националног суверенитета и побољшање економске ситуације) може се угурати свашта, а још више је ствари које се могу радити у то име.

А шта је национални интерес ако није то поред очувања биолошке масе народа? Шта? Је л има нешто изнад очувања постојања народа, државе и спречавања банкрота? Нема. То су ванвременски и ванполитички интереси. Све остало може да се мења. Све остало је подложно компромису, али ово није.

Легитимитет има народ. Он гласа, он живи на територији Србије, он плаћа порез. Не могу Зоки Бунда, Чеда Прашак, Марјан Ристичевић и сл. да буду пречи од народа, а у крајњој линији за њих већина није гласала већ је систем намештен тако. До 2002 или 2003 изборни закон је био такав да ако изађе мање од 50% народа на изборе исти се сматрају неважећим па тако ни Коштуница ни Лабус нису могли бити председници Србије јер народ ником од њих није дао поверење својим неизласком на биралишта. То о чему ти говориш стоји у уџбеницима из политичке теорије, уставног права и сличним књигама.

Наордна скупштина може да се гласањем сложи око промене државне границе. Скупи се 50% + 1 посланик и изгласају да Неготин припадне Румунији. Да ли би таква одлука имала упориште у народу? Не би. Већина грађана Србије не подржава улазак Србије у ЕУ, али скупштина нас тамо води. Већина народа у ЦГ не подржава улазак ове државе у НАТО, али ''посланичка већина'' ће да уведе ЦГ у алијансу. Где је ту легитимитет?

Твоја прича и твоје становиште је за неки салон, али није реална и није морална. Само народ може да одлучи о томе шта је интерес Срба и Србије и нико други.

Боштјане


Избори су прича за малу децу. То су игре без леба у којима не побеђује народна воља већ воља неког другог. Ја сам се у то лично више пута уверио. Тачно је да за авионе и С-300 треба новац, али цена може да се обори ако си нечији савезник. Казахстан је добио велику количину лансера на ''лер'', а Србија за то исто мора да одреши кесу. СРЈ је исто хтела 1996 да крене у набавку Ми-24, МиГ-а 29 и С-300, али је Павел Грачов рекао да Срби треба да положе ''чврсту валуту'' и да не могу да се надају наоружању без плаћања. Било и остало у нашем случају. Дакле ако немаш паре онда се барем приклони некоме јер не можеш да очекујеш да ће ти неко нешто дати као поклон без чврсте гаранције да тај исти поклон неће сутра бити употребљен против поклонодавца. Шта мислиш колико неутралност кошта Швајцарску и Аустрију? Све се плаћа по пуној цени. Нема дисконта.

Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #338 on: February 05, 2016, 08:50:42 pm »

Nabavke i investicije u VS - vesti
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #339 on: February 06, 2016, 12:19:55 am »

Quote
Где је ту легитимитет?

У законима. Правна држава почива на законима. Ако у законима пише да неку одлуку доноси скупштина, одна је то тако. Народ је тој скупштини дао легитимет на  закону заснован начин.

Ако мислиш да се национални интерес утврђује по кафанама, новинама, блоговима, форумима онда тешко грешиш. Наравно да је добро да се неке "тешке" одлуке провере на референдумима, али, као што је познато маса се поводи за ауторитетима ("вођама") па се почесто накнадно каје. Не тврдим ни да су одлуке скупштине овек добре, али ипак углавном одражавају вољу бирача. Они су и бирали те које помињеш.

Quote
Твоја прича и твоје становиште је за неки салон, али није реална и није морална. Само народ може да одлучи о томе шта је интерес Срба и Србије и нико други.

То да је моја прича за салон могу прихватити, али да није морална не баш. Сам себе оваквим тврдњама дескредитујеш као озбиљног дискитанта (у овом случају такође "салонског") управо у моралном смислу јер не трпиш другачије мишљење.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #340 on: February 06, 2016, 12:47:59 am »

џумбо, мислим да је ово око салона било намењено божи.
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Online Online

Posts: 3 130


« Reply #341 on: February 06, 2016, 04:44:56 am »

џумбо, мислим да је ово око салона било намењено божи.
Мислим да је било намењено мени, пошто сам цитиран.
Quote
Само народ може да одлучи о томе шта је интерес Срба и Србије и нико други.
Па народ и одлучује, преко својих легитимно изабраних представника. Ко може да говори у име народа? Јако је опасно када неко (ко није изабран) узме себи за право да говори ”у име народа” и сматра себе аутентичним тумачем воље народа. Воља народа се проверава на изборима. Може повремено да се закаже и референдум, мада се обично резултати референдума поклапају са предлогом политичара. Ако неко не изађе на изборе, он и даље даје легитимитет политичарима који су изабрани.



Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #342 on: February 06, 2016, 12:06:08 pm »

Nabavke i investicije u VS - vesti, drugo upozorenje.
Trećeg upozorenja nema.
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #343 on: February 07, 2016, 10:02:25 am »

Inace nedavno bese u ``Dozvolite...`` prilog o pripadnicima 1. brigade KoV koji se nalaze na smeni u bazi u KZB. Negde pred kraj priloga jedan od vodja patrole rece da za noc nemaju bas nikakvu opremu za osmatranje vec da se oslanjaju na dobra sluh posto u mraku vid slabo pomaze.

Nadam se da ce ova prica o mogucoj nabavci ovih uredjaja biti pocetak opremanja tih ljudi u KZB pre nego sto se nesto dogodi kao posledica nemanja te opreme.


  Izvini kuzma ali to prosto nije tacno. Izvidjacki organi u ovkiru 1 Br. KoV. imaju uredjaje za nocno osmatranje, nabaljenih u prosle 2-3 godina i to prilicno modernu opremu.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #344 on: February 07, 2016, 10:17:13 am »

Na 9:37 pocinje taj deo. Ja sam samo preneo sta je objavljeno na JAVNOM SERVISU EVROPSKE SRBIJE.



Logged
Pages:  1 ... 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 [23] 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 ... 120   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 24 queries.