PALUBA
March 29, 2024, 04:25:49 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 [26] 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 ... 120   Go Down
  Print  
Author Topic: Nabavke i investicije u VS - vesti  (Read 392055 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #375 on: March 06, 2016, 09:45:22 pm »

Quote
menadžera

Менаџери се школују на Мегатренду и осталим приватним факултетима. Сами сносе трошкове свог студирања.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #376 on: March 06, 2016, 09:58:58 pm »

Богами и на државним факултетима има "менаџера", али делом се школују о државном а делом о свом трошку.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #377 on: March 06, 2016, 10:08:27 pm »

Има на ФОН-у. То је СКЈ направила за школовање својих кадрова и будућих директора. Постоје и на Машинском факултету и на још некима, али најбројнији су на приватним.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #378 on: March 06, 2016, 10:31:54 pm »

Па у време СКЈ на ФОН-у се  нису звали менаџери. Били су "инжињери организације рада".  реч "менаџер" се почела масовније користити наступом "демократске транзиције", спочетка 90-тих година. Углавном када се желео прикрити празан садржај неког програма или да би све звучало "светски" и "европски" онда се као резултат тог студирања наводи "менаџер". Шта год то значило. Да ли сви ти силни "менаџери" било коме требају и да ли уопште знају како се "менаџерише" нико не зна, чак ни они који су ух учили.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #379 on: March 06, 2016, 11:07:10 pm »




   Inače, pojam ''menandžer'' sam prvi put čuo u Žilnikovom serijalu Vruće plate gde su glumci naturščici s mukom igrajući dočaravali ondašnji život malog čoveka na pragu tranzicije. To što je ondak prezentovao Dika menandžer je u dlaku ovo što nam se danas posle 30 godina dešava. Samo što Želimir Žilnik nije mogao ni da sanja da će se sadašnji menandžeri domoći kajasa i da kasom teraju ovaj naš fijaker u provaliju...

               


Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #380 on: March 07, 2016, 08:55:34 am »

Па у време СКЈ на ФОН-у се  нису звали менаџери. Били су "инжињери организације рада".  реч "менаџер" се почела масовније користити наступом "демократске транзиције", спочетка 90-тих година. Углавном када се желео прикрити празан садржај неког програма или да би све звучало "светски" и "европски" онда се као резултат тог студирања наводи "менаџер". Шта год то значило. Да ли сви ти силни "менаџери" било коме требају и да ли уопште знају како се "менаџерише" нико не зна, чак ни они који су ух учили.

Сви факултети у Србији организују окупљање студената своје струке. Тако имамо машинијаде, економијаде, правнијаде, медицинијаде и остале манифестације. Када су студенти ФОН-а хтели да направе нешто слично схватили су да не могу то да изведу јер не постоји нигде у свету такав факултет. Зајебо их Кардељ.

Први декан ФОН-а је лице са вишом школом.

Иначе менаџеријаде студената Мегатренда и осталих постоје.

Данас видим да се реч менаџер употребљава и у ВС. Ко заврши 4 год. на академији постаје менаџер у области одбране, а када напусти активну службу води се као дипломирани менаџер. Колико ја разумем држава је сваком ВЕС-у односно смеру на академији загарантовала и цивилну диплому. Тако су пилоти инжењери саобраћаја, официри техничке службе могу да буду машински или електро инжењери, официр финансијске службе је дипл. економиста итд.

« Last Edit: March 07, 2016, 09:03:36 am by torpedo011 » Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #381 on: March 07, 2016, 03:52:53 pm »

Данас видим да се реч менаџер употребљава и у ВС. Ко заврши 4 год. на академији постаје менаџер у области одбране, а када напусти активну службу води се као дипломирани менаџер. Колико ја разумем држава је сваком ВЕС-у односно смеру на академији загарантовала и цивилну диплому. Тако су пилоти инжењери саобраћаја, официри техничке службе могу да буду машински или електро инжењери, официр финансијске службе је дипл. економиста итд.


 


   Tako su diplomirani pešadinac, diplomirani artiljerac, diplomirani tenkista ostali menandžeri odbrane. To je i normalno pošto kadeti na vazduhoplovnom, tehničkom, finansijskom, medicinskom smeru slušaju i polažu veći deo stručnih predmeta na odgovarajućem civilnom fakultetu u Beogradu, u skladu sa Bolonjom, te tako na kraju studija osim potporučničkog čina stiču i odgovarajuće zvanje i diplomu Beogradskog Univerziteta.


Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #382 on: March 07, 2016, 08:18:05 pm »

Данас видим да се реч менаџер употребљава и у ВС. Ко заврши 4 год. на академији постаје менаџер у области одбране, а када напусти активну службу води се као дипломирани менаџер. Колико ја разумем држава је сваком ВЕС-у односно смеру на академији загарантовала и цивилну диплому. Тако су пилоти инжењери саобраћаја, официри техничке службе могу да буду машински или електро инжењери, официр финансијске службе је дипл. економиста итд.


 


   Tako su diplomirani pešadinac, diplomirani artiljerac, diplomirani tenkista ostali menandžeri odbrane. To je i normalno pošto kadeti na vazduhoplovnom, tehničkom, finansijskom, medicinskom smeru slušaju i polažu veći deo stručnih predmeta na odgovarajućem civilnom fakultetu u Beogradu, u skladu sa Bolonjom, te tako na kraju studija osim potporučničkog čina stiču i odgovarajuće zvanje i diplomu Beogradskog Univerziteta.




Па није баш тако. Све то они слушају по програму у Војној академији а не на цивилним факултетима и полажу испите у Војној академији. Део предмета предају и цивилни професори (са цивилних факултета). Ово са "менаџерима" пешадинцима, артиљерцима и осталима је по мом мишљењу погрешно.  Најприближније тумачење речи "менаџер" је руководилац. Требало је конципирати програм који би тим кадетима обезбедио диплому нормалног и признатог занимања: правник, историчар, социолог, инжињер организације рада и сл. Уосталом није ништа сметало ни ранијем решењу: "официр".
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #383 on: March 07, 2016, 11:51:17 pm »



   Tačno je da ništa ne smeta ranijem rešenju oficir, sve dok oficir ne dođe na šalter NSZ-a i poželi da npr. otvori Radnu Knjižicu, što je odnedavno obaveza i za ovaj segment državne uprave. Prilikom prijave službenik NSZ-a je u obavezi da ispuni određene obrasce na osnovu dokumenata koje lice donese i tu nastupa problem. Naime, prema međunarodnom katalogu zanimanja ovo zanimanje ne postoji niti postoji nešto slično tome, te su tako oficiri rodovci silom prilika postali menadžeri odbrane.


Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #384 on: March 07, 2016, 11:54:06 pm »

Od nedavno su radne knjizice ukinute. Tacnije nove se ne izdaju a u stare se vise nece upisivati podaci o zaposlenju. Jos ih i dalje traze nezaposleni prilikom javljanja u NZS kako bi overili da su se javili i upisali datum narendog javljanja.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #385 on: March 08, 2016, 06:37:27 pm »

Радна књижица се отвара у општине а не у НСЗ. Ја је имам. Тражили су ми само решење о разрешењу и копију дипломе (то није обавезно). У НСЗ се никада нисам јављао нити би. Мало коме они нађу посао који ваља.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #386 on: March 08, 2016, 06:57:37 pm »

у нсз морада се јавља незапослени да би после могао да овери књижицу у социјалном. а да они нађу неком посао уопште, а не да ваља, то још нисам чуо.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #387 on: March 08, 2016, 07:27:38 pm »

Nikada nisam imao radnu knjizicu pa ne znam gde se ranije ista otvarala. Znam da je objavljeno na sva zvona da se nove nece izdavati.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #388 on: March 08, 2016, 07:42:37 pm »

Meni su u radnu knjižicu prepisali zvanje iz diplome: oficir pomorstva.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #389 on: March 08, 2016, 09:35:04 pm »

Nikada nisam imao radnu knjizicu pa ne znam gde se ranije ista otvarala. Znam da je objavljeno na sva zvona da se nove nece izdavati.

Радна књижица се куповала у књижарама. Ја сам своју купио у Службеном гласнику. Након тога лице треба да оде у општину да је ''отвори''. Са собом носи диплому коју је стекао. Службеник уписује податке подносиоца захтева у књижицу из личне карте и из донете дипломе. Потом је оверава и на тај начин је књижица ''отворена''.
Logged
Pages:  1 ... 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 [26] 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 ... 120   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 24 queries.