PALUBA
March 28, 2024, 08:41:49 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 [111] 112 113 114 115 116 117 118 119 120   Go Down
  Print  
Author Topic: Nabavke i investicije u VS - vesti  (Read 391529 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #1650 on: December 13, 2021, 06:04:03 pm »



Овде каже да једна ескадрила ловачких авиона није довољна и да би требало набавити још једну. Такође, Русија се више не помиње као једина земља у коју ће наши пилоти ићи на обуку, што значи да ћемо можда набавити авионе из неке друге државе.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #1651 on: December 13, 2021, 06:04:38 pm »


- Počeli su prvi razgovori i za nabavku lovačko bombarderske avijacije, ići će se na uvećanje kapaciteta zavoda "Moma Stanojlović", koji radi remont aviona "orao", i sada mogu da ih urade tri za dve godine.


Daj Bože da kupe M346/Jak130 a ne neke izraubovane Su-25.

Ја сам за Су-34.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 22 317


« Reply #1652 on: December 13, 2021, 06:08:17 pm »

Ovde ću se osvrnuti samo na deo teksta iznad u kom se govori o rezervama hrane od 15 dana i prelasku na ratnu proizvodnju.

Takozvani sandal sa Marinikom Tepić, kada ona navodi da se u Vojnoj Ustanovi Morović drži  (ili skriva ) droga  (ili drugi narkotici ) zapravo ne otkriva to na šta je ona "uperila prst" (nema dokaza da se drže narkotici ),već da Vojna Ustanova Morović ima prazne hale u kojima bi trebalo da se proizvodi HRANA ZA VOJSKU.  VU Morović u svom sastavu ima "Titovo lovište " gde se gaji jelenska divljač, mufloni, jeleni lopatari I divlje svinje, fazani, jerebice i druga divljač.  A ima i hale  (na koje Marinika uperi prst) u kojima se nekada u punom kapacitetu tovila živina( za meso), uzgajale koke nosilje (za jaja I jaja u prahu kao prerađevinu ) I druge životinje po potrebi.  VU Morović ima par stotina hektara najplodnije zemlje pored reke Bosut pored sela Morović  (VU Morović i selo Morović dele samo reka Bosut i jedan mostić ) pored Šida, a uz samu granicu sa Hrvatskom.  

Da bi se ti pogoni stavili u puni kapacitet treba naj manje jedna godina, a vrlo verovatno i dve jer recimo u 2022. treba poorati svu zemlju, posejati razne žitarice za ishranu stoke  (ovde ne računam divljač jer za nju se već to radi ) ,sačekati celu godinu ,požnjeti, pa ako rod bude dobar povećati broj životinja u odgoju.  

Ovo navodim kao primer jer Vojska Srbije ima nekoliko ovakvih ustanova,jer je neko ko je bio pametan, gradio to za nedaj Bože posle Drugog Svetskog Rata, da narod i vojska imaju šta da jedu u slučaju rata.  To je od 2000. do 2022. (Jer nema šanse da se promeni ni iduće godine kao što sam naveo) planski uništavano.  I eto pred izbore se neko dosetio  (čuo je žalbu pa je iskoristio u propagandne svrhe ) da eksplatiše temu "povećanja rezervi".

U ovom prvom delu sam nadam se dovoljno dobro opisao da Vojska sama ne može tako brzo da uveća rezerve.  Ali recimo da neko zaželi da te rezerve uveća kupovinom iz civilstva?  Gde da dokupimo mi sve što nam zatreba?  Poljoprivreda u Srbiji je urnisana.  Sve se uvozi.  Mleko, meso, jaja skoro sve dolazi iz uvoza.  Žitarice imamo ali ove i naredne godine ne računajte da će ih neko tako lako prodati.  U januaru ove godine taj isti koji se sada dosetio da nemamo rezervi za 15 dana je po nagovoru "stručnjaka" učestvovao u prodaji naših robnih rezervi žitarica Kini u zamenu za kredit Kineske Eksim banke koji je potrošen ko zna na šta. To je dovelo do naglog skoka cena svih žitarica u Srbiji,do skoka cena koncentrata kojima se tovi stoka, tako da je tokom ove 2021.za oko 40% smanjena proizvodnja u Srbiji i mesa i mleka i jaja . U voćarstvu nije ništa bolje takođe.  Tako da I nije čudo što su rezerve samo za 15 dana, tako će biti i naredne naj manje dve godine jer su pređašnji potezi istih ljudi koji se sada pojavljuju kao "spasioci" I doveli do toga.

Мислим да си ти ово написао онако емотивно без неке стварне анализе и познавања ситуације. Посебно ово: "Све се увози. Млеко, месо, јаја скоро све долази из увоза" . Стицајем околности, због природе посла доста дуго сам радио (делимично још увек) са фирмама из области нафтне индустрије али и производње млека. Па, ево, сирово млеко се врло мало увози, али такође и извози. Ако ниси знао једна наша велика фабрика млека, која има фирме у суседним државама (бивше републике СФРЈ) мора да извози млеко тим својим фабрикама јер га оне тамо не могу обезбедити. Код млека су сви заборавили ону стару причу са "афла токсином", а њега још има. Наш сељак (кога сви као бранимо) научио да ради тако како ради па не може да обезбеди квалитет. И то млеко које не узму велике млекаре узимају мале млекаре и праве млеко које многи (а тако га и рекламирају) сматрају "екстра", "домаће" и сл.  

Препоручујем ти да одеш у неки супер маркет неког од великих трговачких ланаца и да погледаш одакле су јаја. Како сам "момак" па морам сам да идем у набавку, могу ти из прве руке рећи да су јаја у већини њих из домаће производње. Заправо, никад нисам видео на гондоли та увозна јаја (што не значи да и нема)

За недостатак резерви енергената држава (они који је воде) је сама крива. Од 1999. године мало је штао обновљено, односно резерве (нафта и гас) попуњене до планираног (предвиђеног) нивоа.  Ваљда је то било скупо, шта ли? Или је то било по ЕУ стандарду (јер како видим из ове енергетске кризе ни они те резерве немају). Капацитета за чување има али се не користе. За гас (резерве) би се могли искористити (делимично) и старе, исцрпљене бушотине гаса код нас, посебно у Банату.

И не брини неће нас нико напасти због мањка резерви енергената. Ни ти што би нас напали их немају. А они што имају енергетске резерве имају друга (важнија) посла да би се бакћали са нама.
Logged
PakleniVuk
stariji vodnik I klase
*
Online Online

Posts: 1 061


Ko laje zlo ne misli


« Reply #1653 on: December 13, 2021, 07:43:59 pm »

Dobro, mož' I tako da se posmatra  (a mlekara je Dukat ako ne grešim jer za njih znam da imaju pogon u HR).

-Alfa toksin potiče uglavnom od kukuruza koji nije pravilno osušen  (odatle u koncentrat, pa u mleko ako krava ne rikne od njega).

-Ispade da nikada nisam bio u prodavnici Smiley Ali znam cenu jaja ove i prošle godine I znam cenu koncentrata ove i prošle godine Smiley Koka mora da pojede 250g da bi snela jedno jaje  (a ponekad i nijedno ). Kojih ima iz uvoza  (kod nas ne važe još uvek norme EU gde se jaja laserski obeležavaju, pa imaju datume na kori Smiley ) .

A poenta  (kao što Motorista bi blizu nje ) je zašto plaćati te rezerve  (hrane pre svega) iz budzeta kada stoje prazni hangari izgrađeni I namenjeni baš za to?  Tamo korov i trska na 100 ha  (oko 100 neka bude da se obrađuje) ,a ovamo prazne rezerve?  Jeste, trebaće vremena da se pokrene, ali šta mislite ko se dosetio da nam to ne treba, a da je dobro "tenderom" nabavljati isto to? 

Pasuljica mora da dođe iz uvoza jer je mi slabo uzgajamo,a krkamo je poprilično  Wink

Logged
Boris P
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 238


« Reply #1654 on: December 13, 2021, 07:46:33 pm »

Jaja se obeležavaju i kod nas.
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Online Online

Posts: 3 128


« Reply #1655 on: December 13, 2021, 08:39:30 pm »

A poenta  (kao što Motorista bi blizu nje ) je zašto plaćati te rezerve  (hrane pre svega) iz budzeta kada stoje prazni hangari izgrađeni I namenjeni baš za to?  Tamo korov i trska na 100 ha  (oko 100 neka bude da se obrađuje) ,a ovamo prazne rezerve?  Jeste, trebaće vremena da se pokrene, ali šta mislite ko se dosetio da nam to ne treba, a da je dobro "tenderom" nabavljati isto to? 

Pasuljica mora da dođe iz uvoza jer je mi slabo uzgajamo,a krkamo je poprilično  Wink

Да ли се у ратним резервама чувају свежа јаја и млеко? Или се чувају јаја у праху и млеко у праху? Да ли се чува свежи лук, или посушени? Ко би се бавио прерадом тих пољопривредних установа, како би производи били прикладни за чување? Војска сигурно не, јер би то значило изградњу сопствене прехрамбене индустрије, погона који би радили са ограниченим капацитетима и самим тим били нерентабилни.

Оног тренутка када дође до потребе да се ти производи прераде, морају се тражити компаније које то могу да ураде. Другим речима, поново се долази до тендера и јавних набавки робе и услуга.

Војна газдинства нису никада служила за обезбеђивање ратних резерви хране, него за снабдевање војске свежим намирницама. Нисам сигуран ни колико је тога било, а ни колико је остало. Вероватно би најрентабилније било да се та газдинства дају у закуп. Можда се може уговорити да се закуп плаћа у роби (прозводима са газдинства, који би се уредно испоручивали).
Logged
PakleniVuk
stariji vodnik I klase
*
Online Online

Posts: 1 061


Ko laje zlo ne misli


« Reply #1656 on: December 13, 2021, 09:02:49 pm »

@fazan
Može i robna razmena Vojska daje sirovinu prizvođaču, a on vraća gotov proizvod u istoj vrednosti.  (Imam i tajno pitanje u zagradi -Tender za "buđav lebac " može, a tender za Krasuhe nemože  Huh? ). Spomenuo sam jaja u prahu odmah  (gde njih i mleko u prahu da zaboravim Wink ).

Evo sastanka sa ambasadorom FR na kom se razgovaralo o "nabavkama koje će biti potpisane do kraja godine " I o onom što bi trebalo da stigne uskoro. Da "Hajpujemo "priču o "Rafalima za Srbiju "koju su neki plasirali,a koja "mož' da bidne, a ne mora da znači ništa".

 

p.s.Moje stanovište je oduvek da Vojska mora da bude entitet za sebe. Dovoljno nezavisna da može samo o bezbednosti da vodi računa. Čim oduzimaš neka od svojstava "nezavisnosti"(namerno u navodnicima jer ta nezavisnost Ustavom je predviđena samo za Sudstvo) time uništavaš hierarhiju i težiš da kontrolišeš te ljude ucenom i pritiskom.  Uredu je da o budzetu svih građana odlučuje Skupština i Vlada, Vojska ne treba da ima upliv u finansije države,na taj način i držiš Vojsku da ne bude sklona malverzacijama ili da ne "ode na stranu koja više plati",ali kada joj uskraćuješ ono što ona može I ne dovedeš je na maksimum onda...
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Online Online

Posts: 3 128


« Reply #1657 on: December 13, 2021, 09:12:29 pm »

@fazan
Može i robna razmena Vojska daje sirovinu prizvođaču, a on vraća gotov proizvod u istoj vrednosti.  (Imam i tajno pitanje u zagradi -Tender za "buđav lebac " može, a tender za Krasuhe nemože  Huh? ). Spomenuo sam jaja u prahu odmah  (gde njih i mleko u prahu da zaboravim Wink ).

Evo sastanka sa ambasadorom FR na kom se razgovaralo o "nabavkama koje će biti potpisane do kraja godine " I o onom što bi trebalo da stigne uskoro. Da "Hajpujemo "priču o "Rafalima za Srbiju "koju su neki plasirali,a koja "mož' da bidne, a ne mora da znači ništa".

 

p.s.Moje stanovište je oduvek da Vojska mora da bude entitet za sebe. Dovoljno nezavisna da može samo o bezbednosti da vodi računa. Čim oduzimaš neka od svojstava "nezavisnosti"(namerno u navodnicima jer ta nezavisnost Ustavom je predviđena samo za Sudstvo) time uništavaš hierarhiju i težiš da kontrolišeš te ljude ucenom i pritiskom.  Uredu je da o budzetu svih građana odlučuje Skupština i Vlada, Vojska ne treba da ima upliv u finansije države,na taj način i držiš Vojsku da ne bude sklona malverzacijama ili da ne "ode na stranu koja više plati",ali kada joj uskraćuješ ono što ona može I ne dovedeš je na maksimum onda...

По мени, војска би требала да се бави својим послом, а не да буде држава у држави. Другим речима, када се зачепи канализација у касарни, позива се цивилни водоинсталатер - а не нека војна установа која се бави тиме.
Logged
PakleniVuk
stariji vodnik I klase
*
Online Online

Posts: 1 061


Ko laje zlo ne misli


« Reply #1658 on: December 13, 2021, 09:50:27 pm »

Onda i VMA na prodaju  (ili u najam )?Znam doktora koji bi je kupio Wink
Imam ja još mnogo toga što bi mogao da napišem na temu uređenja vojske  (zabavljao sam se detaljno tom temom kao što se neki zabavljaju sa prelepom plavušom i danju i noću Wink ),ali ću stati ovde jer smo na temi o nabavkama .

p.s.Cevi bi da je ovo život, a ne stranica na Internetu, čistili  (bez uvrede) ti i ja ,a Dzumba bi nas po kazni poslao da to obavimo   Grin
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Online Online

Posts: 3 128


« Reply #1659 on: December 13, 2021, 11:42:22 pm »

Onda i VMA na prodaju  (ili u najam )?Znam doktora koji bi je kupio Wink
Imam ja još mnogo toga što bi mogao da napišem na temu uređenja vojske  (zabavljao sam se detaljno tom temom kao što se neki zabavljaju sa prelepom plavušom i danju i noću Wink ),ali ću stati ovde jer smo na temi o nabavkama .

p.s.Cevi bi da je ovo život, a ne stranica na Internetu, čistili  (bez uvrede) ti i ja ,a Dzumba bi nas po kazni poslao da to obavimo   Grin

Мислим да би и Џумба из данашње перспективе назвао водинсталатера за канализацију, молера за кречење - а војску потерао на полигон. Можда грешим.

ВМА је уско повезана са војном медицином и не може се без војних болница, нигде у свету.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1660 on: December 14, 2021, 06:44:23 am »


Ја сам за Су-34.


Jes...i ja bih da imamo dva lovačka i dva lovačko bombarderska puka u fulu ali ne biva. Nama treba višenamenska letelica da zameni i J-22 i G-4.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 22 317


« Reply #1661 on: December 19, 2021, 12:52:21 pm »

Quote
Мислим да би и Џумба из данашње перспективе назвао водинсталатера за канализацију, молера за кречење - а војску потерао на полигон. Можда грешим.

Не грешиш. И у време ЈНА, када сам био командир нисам хтео да војним мајсторима дајем војнике за испомоћ када раде нешто по касарни. Примају плату за то што раде па нека и ураде. Још мање да  им платим пиће да би нешто урадили. Када ме командант питао зашто не дам војнике ја сам одговарао да ја имам војнике водоинсталатере (то су били по занимању) и то боље од ових до тих "мајстора", али да немам војнике. А они су ту (у војску) дошли да би постали војници а не мајстори водоинсталатери.

Ипак, када је неко поменуо да нећеш звати војну установу када имаш проблем са канализацијом десило се обрнуто. Када сам радио у једној фабрици као шеф службе заједничких послова ангажовао сам управо Војну установу "Београд-2" (бави се доржавањем стамбених зграда и простора) за одгушење канализације. Имали су велику машину (камион са опремом) за одгушење канализациониг система (тада је их је било свега пар у Београду) а дали су најповољнију понуду. И одрадили су посао само тако.
Logged
BSD
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 362



« Reply #1662 on: December 19, 2021, 05:11:07 pm »

Uvek je to bilo kod nas, kad smo u go..ima zovi vojsku.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 22 317


« Reply #1663 on: December 20, 2021, 12:28:39 pm »

Да знаш... Grin.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #1664 on: December 21, 2021, 01:52:04 am »




   To je nekad bilo kada je bilo prinudno služenje vojnog roka. Danas vodoinstalater ne bi došao u kasarnu ni na vojnu vežbu . Vojni majstori slove za neznalice i neradnike. Zato su tokom 2005. i 2006. prilikom rasformiranja VJ i otpustili 17.000 civilnih lica a starešine sa nenavršenih 40 godina života masovno penzionisali sa punim penzijama. Zbog potrebe službe. Sada one majstore koji su pretekli seljakaju po kasarnama pošto je ono malo što su ostavili izumrlo ili otišlo u penziju zadnjih 15 godina, a novi neće za 50.000 ni da prismrde. Čak su i stipendije raspisali za učenike 3. i 4. razreda srednje škole (naravno redovne, civilne škole) recimo za vodoinstalatera, građevinskog limara, kotlara, med. tehničara i sl. ali niko nije lud da radi do 65. godine za siću dok vojna lica idu sa 53-4 godine u punu penziju koja je veća od plate CL. E onda oni idu da kreče, taksiraju, voze autobuse i kamione ili jednostavno budu portiri jer ukućani neće da ih trpe da sede u kući, a usput nešto i da zarade...


Logged
Pages:  1 ... 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 [111] 112 113 114 115 116 117 118 119 120   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 24 queries.