PALUBA
April 26, 2024, 09:20:22 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13   Go Down
  Print  
Author Topic: Samohodni višecevni lanser raketa 262 mm M87 Orkan  (Read 143247 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #105 on: August 19, 2015, 07:28:19 pm »

Slažem se sa diskusijom, koja se odnosi čisto na tehničke detalje "Orkana", no mislim da diskusija ide prema točki 11.....
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 326



« Reply #106 on: August 19, 2015, 07:48:49 pm »

Ne znam rukovati "Orkanom" ali znam moderatorskim alatima, tako da učesnike teme upozoravam da se vrate istoj odmah i sada, unaprijed zahvaljujem!
Logged
Orka
mornar
*
Offline Offline

Posts: 15


« Reply #107 on: August 19, 2015, 07:53:19 pm »

... Kad sam napisao `srecna okolnost` mislio sam na to da to i jeste bila jer kad je vec krenula ona silna halabuka protiv JNA i njenih pripadnika na prostorima Juge ,kad se krenulo u zarobljavanje  i otimacinu tehnike te iste JNA koja je zna se od koga proglasena okupatarskom onda je logicno sto smatram da je kontigent tih raketa Orkan ostao u rukama onih koji tu vojsku nisu smatrali tudjom tj okupatarskom .Jer da je kojim slucajem jedan deo ili mozda sve rakete otisle na drugu stranu a koja je u tim trenucima raspolagala lanserima za koje pouzdano znam da su namerno ostavljeni bilo bi veoma opasno oruzje upereno protiv jedinica i pripadnika JNA koja se povlacila ka teritoriji SRJ .Ovako nekom lanseri a nekom rakete ...
...
Prvo, hvala na iskrenom odgovoru.
Drugo, to što se ja s time apsolutno ne slažem ne znači da svatko nema pravo na svoje viđenje stvari.
Moje viđenje tog istog slučaja je da nije i ne može biti riječ o otimačini ako je netko sudjelovao u plaćanju tog istog predmeta. Tim više ako se tim predmetom tuče po glavi  onog tko je za njega dao novac.
No, bolje da se ovdje zaustavim.



Nema na cemu kolega ... nadam se da cemo ostati iskreni svo vreme ..

Kolega svako ima svoje vidjenje dabome ali vidjenje je vidjenje a cinjenice su cinjenice . Ja licno na Orkan gledam kao na jedan vrhunski vojni proizvod ondasnje Jugo vojne industrije ,najbolji u sferi KoV i jedan od uopste najboljih i najperspektivnijih  u JNA/ZINVOJ  .To sto su nama uradili Ameri prvo u slucaju Iraka kao naseg klijenta/kupca po pitanju Orkana a onda i na ovim prostorima jasno pokazuje da se u svetu vodi globalna kapitalisticka borba za interes ,tj trziste .Pogledajte kolega ... americki MLRS i brazilski ASTROS II se vec evo 30 godina prodavaju po svetu a oni su tamo sredinom 80-tih bili jedina prava konkurencija Orkanu kasnije na svetskom trzistu.Moram tu pomenuti mnogo veci i da kazem jaci sovjetski kasnije ruski raketni sistem `Smerch`, on je usao u naoruzanje negde kad i Orkan tam 1987g cini mi se ...

Gde je nas zajednicki Orkan danas kolega ? U muzejima i skladistima ,unisten po poljima eto gde ..umesto da ga vec 25 i vise godina proizvodimo i prodajemo i fino zaradjujemo od njega kao i 84 ki i mnogih drugih kvalitetnih borbenih sistema .. Ja na Orkan tako gledam ..a iz vaseg licnog primera kojeg sam naknadno procitao mogu samo da kazem da to nije trebalo da se desi ,do toga apsolutno nije trebalo doci ... Sve se to moglo 90tih drugacije ali mi to ne znamo kolega a drugi znaju .... Tako je to kod nas na ovim prostorima ...

Izvinjavam se kolegi Jester i drugim jer tek sad vidim upozorenje ....

Idemo na tehnicke detalje ...
« Last Edit: August 19, 2015, 07:57:12 pm by Jester, Reason: post uređen po T11. » Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #108 on: August 19, 2015, 08:47:01 pm »

Да ли је постојала могућност да се у Србији настави некако производња ракетног система М87 оркан? Знам да је израда цеви представљала проблем. Зашто ПП Ужице или нека друга фабрика у Србији није могла да направи муницију за овај систем?
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 409


« Reply #109 on: August 19, 2015, 08:51:46 pm »

Шанса је била једнака (можда чак и мања) оној да Србија производи тенк М-84. Опрема (машине, алати и др.), технологија, новац. Све је то недостајало а недостаје и сада.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #110 on: August 19, 2015, 08:57:29 pm »

М-84 је сложенији систем од оркана и никако не би могли сами да га направимо у целости. Ове цеви које се сада налазе на ЗиЛ-овима су извучене из Босне 1992. године.
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #111 on: August 19, 2015, 09:01:53 pm »

http://www.edepro.com/products/rockets/ground-to-ground/r-267-mm/

Nešto se reklamira na sajtu. Možda jednog dana ovi budu sposobni da ponude nešto slično Orkanu.
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #112 on: August 19, 2015, 09:03:17 pm »

Naleteo na Fapovoj fejsbuk grupi

Crtao Ivan Ceha

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Fabrika Automobila Priboj - FAP facebook grupa.jpg (110.42 KB, 1274x951 - viewed 195 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 409


« Reply #113 on: August 19, 2015, 09:13:06 pm »

Quote
Ове цеви које се сада налазе на ЗиЛ-овима су извучене из Босне 1992. године.

Па Орка је лепо објаснио проблеме у освајању технологије производње цеви. И то у фабрици која се бавила сличним оружним системима, дакле у фабрици са искуством и опремом. Можеш мислити када то треба урадити негде где то први пут раде. Није да то не може, него колико то кошта и шта с тим? Коме би то Србија у оно време продавала када је и сам била под ембаргом за оружје? Производња за сопствене потребе не би била исплатива. Она то није ни сада. Сада нам нико не брани да направимо и бољи (убојити) систем од тога, па...
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #114 on: August 19, 2015, 09:21:47 pm »

Не би била исплатива у смислу продаје трећим државама. Ни М-84 није био исплатив па је направљен јер је војсци требао тенк треће генерације.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 409


« Reply #115 on: August 19, 2015, 09:35:57 pm »

Грешиш. Пројекат М-84 је прављен да буде исплатив. Рачунало се на извоз још у старту. То што због распада државе то није завршено у потпуности друго је питање. Тако је и са Орканом. Пројекат је прављен је да буде исплатив. Слажем се да се некада, код неких стратешких система може ићи и на развој само за домаће потребе. Но, то је питање и самог производа, трошка, знања, техничко-технолошке оспособљености индустрије и пре свега политичке одлуке. На крају, није ствар у томе да можемо нешто да покажемо на паради ("нико као ми"), већ у томе да ти има функцију, да је одрживо и рационално .

Узгред "Први партизан" кога помињеш у контексту производње ракета за Оркан, је фабрика стрељачке ("пешадијске") миниције. Њена производња и производња ракета за ВБР су технички и технолошки две врло различите ствари. Како ја ценим, евентуални произвођач тих ракета у Србији би могао бити "Крушик" или "Слобода" јер су се они бавили производњом артиљеријске муниције.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #116 on: August 19, 2015, 09:44:47 pm »

Ја колико знам М-84 је испоручен Кувајту за пребијање дуга који је СФРЈ имала према тој држави. Можда би у неком наредном периоду приликом извоза тенка дошло до зараде, али није. Требало је да склопимо посао са Либијом па се то напослетку изјаловило.

Знам да ПП производи стрељачку муницију, али сам питао хипотетички јер знам да има највеће шансе за опстанак поред осталих фабрика у Србији. Исто бих могао да поставим питање ко ће да настави са производњом ходног дела и трансмисије за М-84 након гашења ИМК из Крушевца. Нисам формулисао питање како ваља.
Logged
Orka
mornar
*
Offline Offline

Posts: 15


« Reply #117 on: August 20, 2015, 07:44:14 am »

Да ли је постојала могућност да се у Србији настави некако производња ракетног система М87 оркан? Знам да је израда цеви представљала проблем. Зашто ПП Ужице или нека друга фабрика у Србији није могла да направи муницију за овај систем?

Nikakvih mogucnosti za to u Srbiji tj novoj SRJ nakon 1992 nije bilo. Nosioci proizvodnje tj finalizatori izrade lansera i raketa kako znamo su bili BNT(nekada MMK `Bratstvo` ) i UNIS `Pretis` sa podosta kooperanata.Iz Srbije su kooperanti bili pribojski FAP za vozila FAP 3232 BDS/A oznaka valjda , ciju ilustraciju imamo na ovoj stranici sad ,zatim PPT tj `Prva Petoletka` iz Trstenika za hidro-sisteme lansera,tu je i valjevski  `Krusik` za upaljace UTE M-87 koji su usvojeni za rakete `nulte` i koristeni u Iraku i kasnijim pravim serijama za Irak i jos neki manji kooperanti. Kad su u pitanju striktno lanseri recimo Srbija je mogla da se osloni na FAP i na PPT da recimo da firma osvoji tehnologiju izrade cevi 262mm kroz opisane tehnoloske postupke uz hidro-sisteme i ostalo u PPT to bi ( tj to je ) moglo biti uradjeno ali opet moramo imati na umu ondasnje sankcije koje su svakako zaustavile ekonomski i privredni razvoj ..

Dalje za rakete ... evo sve i Krusik dobije masine i opremu koju je nekad imao Pretis ( velike prese, Leifield masine za rotaciono izvlacenje komora do 400mm i duzine cini mi se 4m   itd .. ) sve to opet ko bi izradjivao dvobazno gorivo NGR375 i 376 za motore rakete Orkan a koje se ranije radilo u SPS.To bi opet moralo da se osvoji ili u HI Milan Blagojevic -Lucani ,u Prvoj Iskri u Baricu nema gde drugo ...( nitroglicerin i nitroceluloza mozda ne bi bili problem tu je i HI u Pancevu,Sapcu itd ) ...Znaci bilo bi tu velikih tehnoloskih problema da se proizvodnja tek tako prebaci iz bastiona kako zu ga zvali ( region srednje Bosne sa velikom koncentracijom uglavnom vojne-namenske industrije ) ...u Srbiju hocu reci SRJ tada ..

Vidim neke kolege pominju da je M-84 slozeniji sistem od Orkana ,kao `jedinka` tj jedan `aparat` mozda i jeste ali treba znati da Orkan nije samo onaj kamion sa lanserom sto se cesto u teoriji pise /oznacava kao sistem .Orkan podrazumeva i logistiku ( KVB,VPPR,meteo izvidjacke sisteme ,topografske sisteme ,osmatracke sistem itd  dakle u okviru jedne vatrene baterije imamo sisteme razlicitih mogucnosti ) ...Zatim pominjete tu nekakvu privatnu firmu EDePro koja sad radi na raketama 122/128mm za Oganj/Morava i ostalo .Daleko je sve to od prave rakete Orkan,na sajmovima Partner sam uocio zadnjih godina da imaju i nekakav model nove R267 kao naslednik Orkana ali je to samo neka cev/model sta se u praksi uradilo ...hm sumnjama da je ista .

Opet imate ovu cacansku fabriku INhrom koja izradjuje cevi 128mm ali cev od 262mm uradjena po njihovoj tehnologiji ne bi ni u snu mogla da izdrzi lansiranje jedne prave R262. Ranije sam pisao da je Orkan sistem strateske vrednosti ,za sad ga ima jedino VS ,ostale vojske su se njega odrekle zbog sporazuma i pod pritiskom stranaca .. Srboja ima to nesto lansera ( svega 16 cevi sto je malo vise od jednog onog pravog po kapacitetu ) i tih nekoliko stotina raketa .Za rakete sam saznao da su remontovane vec 2 puta u zadnjih 20 godina i to u TRZ Kragujevac ,to je neki propisani rok ( medjuremontni ) 10g da se pri tom odlazu i cuvaju kako je propisano ...
Logged
upreiser
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 218


« Reply #118 on: August 21, 2015, 09:27:59 am »

Да ли је постојала могућност да се у Србији настави некако производња ракетног система М87 оркан? Знам да је израда цеви представљала проблем. Зашто ПП Ужице или нека друга фабрика у Србији није могла да направи муницију за овај систем?

Nikakvih mogucnosti za to u Srbiji tj novoj SRJ nakon 1992 nije bilo. Nosioci proizvodnje tj finalizatori izrade lansera i raketa kako znamo su bili BNT(nekada MMK `Bratstvo` ) i UNIS `Pretis` sa podosta kooperanata.Iz Srbije su kooperanti bili pribojski FAP za vozila FAP 3232 BDS/A oznaka valjda , ciju ilustraciju imamo na ovoj stranici sad ,zatim PPT tj `Prva Petoletka` iz Trstenika za hidro-sisteme lansera,tu je i valjevski  `Krusik` za upaljace UTE M-87 koji su usvojeni za rakete `nulte` i koristeni u Iraku i kasnijim pravim serijama za Irak i jos neki manji kooperanti. Kad su u pitanju striktno lanseri recimo Srbija je mogla da se osloni na FAP i na PPT da recimo da firma osvoji tehnologiju izrade cevi 262mm kroz opisane tehnoloske postupke uz hidro-sisteme i ostalo u PPT to bi ( tj to je ) moglo biti uradjeno ali opet moramo imati na umu ondasnje sankcije koje su svakako zaustavile ekonomski i privredni razvoj ..

Dalje za rakete ... evo sve i Krusik dobije masine i opremu koju je nekad imao Pretis ( velike prese, Leifield masine za rotaciono izvlacenje komora do 400mm i duzine cini mi se 4m   itd .. ) sve to opet ko bi izradjivao dvobazno gorivo NGR375 i 376 za motore rakete Orkan a koje se ranije radilo u SPS.To bi opet moralo da se osvoji ili u HI Milan Blagojevic -Lucani ,u Prvoj Iskri u Baricu nema gde drugo ...( nitroglicerin i nitroceluloza mozda ne bi bili problem tu je i HI u Pancevu,Sapcu itd ) ...Znaci bilo bi tu velikih tehnoloskih problema da se proizvodnja tek tako prebaci iz bastiona kako zu ga zvali ( region srednje Bosne sa velikom koncentracijom uglavnom vojne-namenske industrije ) ...u Srbiju hocu reci SRJ tada ..

Vidim neke kolege pominju da je M-84 slozeniji sistem od Orkana ,kao `jedinka` tj jedan `aparat` mozda i jeste ali treba znati da Orkan nije samo onaj kamion sa lanserom sto se cesto u teoriji pise /oznacava kao sistem .Orkan podrazumeva i logistiku ( KVB,VPPR,meteo izvidjacke sisteme ,topografske sisteme ,osmatracke sistem itd  dakle u okviru jedne vatrene baterije imamo sisteme razlicitih mogucnosti ) ...Zatim pominjete tu nekakvu privatnu firmu EDePro koja sad radi na raketama 122/128mm za Oganj/Morava i ostalo .Daleko je sve to od prave rakete Orkan,na sajmovima Partner sam uocio zadnjih godina da imaju i nekakav model nove R267 kao naslednik Orkana ali je to samo neka cev/model sta se u praksi uradilo ...hm sumnjama da je ista .

Opet imate ovu cacansku fabriku INhrom koja izradjuje cevi 128mm ali cev od 262mm uradjena po njihovoj tehnologiji ne bi ni u snu mogla da izdrzi lansiranje jedne prave R262. Ranije sam pisao da je Orkan sistem strateske vrednosti ,za sad ga ima jedino VS ,ostale vojske su se njega odrekle zbog sporazuma i pod pritiskom stranaca .. Srboja ima to nesto lansera ( svega 16 cevi sto je malo vise od jednog onog pravog po kapacitetu ) i tih nekoliko stotina raketa .Za rakete sam saznao da su remontovane vec 2 puta u zadnjih 20 godina i to u TRZ Kragujevac ,to je neki propisani rok ( medjuremontni ) 10g da se pri tom odlazu i cuvaju kako je propisano ...

Veoma tocno .Hvala na pojasnjenju. Sve stima samo malo br. raketa u HR ne al ok.k oja jedina ima jos (mada u pricuvi - rezervi  jos  1 origigi lanser)  i dovoljan br. raketa za isti. koje ce biti usnistene jednog dana...kad dodje MLRS.
Logged
Orka
mornar
*
Offline Offline

Posts: 15


« Reply #119 on: August 21, 2015, 10:39:05 am »



Veoma tocno .Hvala na pojasnjenju. Sve stima samo malo br. raketa u HR ne al ok.k oja jedina ima jos (mada u pricuvi - rezervi  jos  1 origigi lanser)  i dovoljan br. raketa za isti. koje ce biti usnistene jednog dana...kad dodje MLRS.


Ne moze da ne stima  kolega ...broj uskladistenih raketa se tacno zna i prati od strane medjunarodnih organizacija a shodno sporazumu o kontroli i unistenju kasetne municije ciji je Hrvatska potpisnik kao i BiH ,Srbija recimo nije .

Evo dokument koji potvrdjuje da je trenutno u Hrvatskoj uskladisteno 27 raketa R-262mm ,jedna je vec unistena a 2 su delaborisane i ostavljene za muzeje ,ucila ili slicno ( znaci bilo ih je 30 ukupno ).Kamion-lanser je takodje pod kontrolom i uskladisten kao i u BiH ( 4 u Visokom,1 u B.Luci i 1 nedovrsen u N.Travniku )

Stanje na dan 31 dec. 2013

http://www.the-monitor.org/en-gb/reports/2015/croatia/cluster-munition-ban-policy.aspx

Kako sam ranije pisao imaju obavezu da preostale rakete ,njih 27kom uniste najdalje do 2018 a sta ce biti sa tim drugim kamionom-lanserom ,hm mozda i on zavrsi u nekom vojnom muzeju poput onog u vukovarskom .
« Last Edit: August 21, 2015, 10:47:56 am by Orka » Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 22 queries.