PALUBA
March 29, 2024, 07:47:30 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Održavanje i remont municije  (Read 5474 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« on: January 19, 2014, 11:23:27 am »

Kao što smo u jednoj temi pričali oko remonta municije, šta na tu temu piše u knjizi MUNICIJA, opis i održavanje iz 1974 godine.






Da bi se obezbedio neophodni nivo kvaliteta municije ne mali značaj imaju i mere koje se u ovom cilju pređuzimaju u nižim jedinicama i ustanovama — od strane posluga oruđa, posada borbenih vozila, rukovaoca municije i MES, referenata tehnike i dr. Skup svih radnji koje se na ovom nivou izvode, poznat je pod nazivom: tekuće održavanje. U osnovi, suština svih radova kod nižih jedinica se sastoji u doslednom sprovođenju u život postojećih naređenja, uputstava i propisa, koji se odnose na municiju na vatrenom položaju i trupnom skladištu.


Ako se u toku tekućeg održavanja (ili na drugi način) otkriju izvesne mane na municiji, organizuju se radovi višeg stepena održavanja, koji su poznati pod nazivom srednji remont municije. Cilj radova na srednjem remontu je da se primenom relativno jednostavnijih postupaka, municija pripremi za dugoročno stokiranje.

Ovde spadaju sledeće vrste poslova:
čišćenje i zaštita artiljerijske municije od korozije;
zamena pojedinih elemenata municije novim;
provera ispravnosti municije (elemenata) pomoću posebnih uređaja, alata i instrumenata;
revizija municije u cilju otklanjanja proizvodno-tehnoloskih nedostataka;
pregled, čišćenje i prepakivanje pešadijske municije;
kompletiranje municije nedostajućim elementima i dr.
Osim ovog, kao poslovi srednjeg remonta smatraju se i intervencije u skladištima municije i MES nakon prirodnih nepogoda (zemljotresi, poplave i sl.), učestvovanje u sanaciji skladišta municije i MES nakon eventualnih eksplozija, pregled i razvrstavanje municije posle saobraćajnog udesa — sudara, prevrtanja vozila i si.

Srednji remont municije izvode jedinice za tehničko održavanje municije, ili posebno formirane ekipe od stručnih lica. Radovi se načelno izvode na licu mesta gde se nalazi municija. Za svaku vrstu poslova propisuje se posebno uputstvo, tehnološki postupak i mere bezbednosti.


Mane na municiji kao što su: laganje upaljača, prevremene eksplozije, nestabilan barut, laganje kapsli, korozija i dr. zahtevaju radove najvećeg stepena održavanja — generalni remont municije. Generalni remont municije u načelu podrazumeva zamenu (opravku) vitalnih delova na municiji kao što su: upaljač, barutno punjenje i topovska kapsla.

Generalni remont municije sprovodi se u remontnom zavodu ili preduzeću vojne industrije. Razvojni rad na generalnom remontu ima sledeće faze. izradu TEA, izradu pp, izradu »0« serije i serijski remont.
Generalno remontovana municija ispunjava TTZ u potpunosti kao nova municija.
Logged
varaždinac
mornar
*
Offline Offline

Posts: 5


« Reply #1 on: May 05, 2014, 12:27:55 pm »

Kao što smo u jednoj temi pričali oko remonta municije, šta na tu temu piše u knjizi MUNICIJA, opis i održavanje iz 1974 godine.






Zna li neko koliki je uopče vijek trajanja jedne topovske granate?Barutna se punjenja još i daju zamijeniti ali što sa explozivnim punjenjem projektila.Ja sam služio kao vezista pa baš nisam upoznat sa održavanjem municije ali se nešto ne sječam da je neko od topnika što radio po tom pitanju.
isto tako koji je vijek upaljača projektila i kako njega remontirati.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #2 on: May 05, 2014, 01:35:49 pm »

Dok neko stručan ne odgovori detaljnije na pitanje, ne samo da je moguće zameniti barutno punjenje (to se može redovno raditi), isto tako se može menjati i HE punjenje samog projektila, a zamena upaljača se može vršiti kad se hoće, tj. kad god ima para. Neko je nedavno i pisao o tome u odgovarajućim temama. Rekao bih da je uobičajeni vek trajanja punjenja i pouzdanosti upaljača sigurno 20 godina, manje nije.
« Last Edit: May 05, 2014, 01:54:23 pm by kumbor » Logged
varaždinac
mornar
*
Offline Offline

Posts: 5


« Reply #3 on: May 06, 2014, 07:25:30 am »

Dok neko stručan ne odgovori detaljnije na pitanje, ne samo da je moguće zameniti barutno punjenje (to se može redovno raditi), isto tako se može menjati i HE punjenje samog projektila, a zamena upaljača se može vršiti kad se hoće, tj. kad god ima para. Neko je nedavno i pisao o tome u odgovarajućim temama. Rekao bih da je uobičajeni vek trajanja punjenja i pouzdanosti upaljača sigurno 20 godina, manje nije.
Slažem se da je sve to što si napisao izvodljivo.Pitanje je koliko to košta u odnosu na cijenu novog projektila.Ja sam služio u divizionu topova 122mm gdje je projektil odvojen od čahure(tako se i puni)pa je to možda lakše izvedivo.Što je sa tenkovskim projektilima,projektilima koji su zajedno sa čahurom.
Moje je mišljenje da to nije izvedivo nigdje drugdje osim u samoj tvornici(ako je to potrebno).U skladištu municije-granata mojeg diviziona bilo je toliko sanduka da bi vjerojatno trebalo puno vremena da se reparira.Neznam kako se sada pune projektili ali u drugom svjetskom ratu to se radilo tekučim trotilom.Kako promjeniti taj exploziv?
Pročitao sam da je vijek trajanja granate,mislim 30mm,koja se ispaljuje sa bacača montiranog na AP 15 godina.Vijek večih projektila sigurno je puno duži,neke vrste exsploziva imaju neograničeni vijek trajanja ako se dobro skladište.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #4 on: May 07, 2014, 01:28:37 am »

тротил се једноставно истопи и налије се нови по калупу. у упаљачу се мења капсла. и наравно све се ради у ремонтним заводима, никако у радионицама јединице.
Logged
varaždinac
mornar
*
Offline Offline

Posts: 5


« Reply #5 on: May 07, 2014, 12:49:03 pm »

тротил се једноставно истопи и налије се нови по калупу. у упаљачу се мења капсла. и наравно све се ради у ремонтним заводима, никако у радионицама јединице.
Po meni neisplativo.Uvijek se negdje ratuje pa je bolje prodati upola cijene .Zato se valjda sva municija i standardizira kako bi se lakše prodala i ispucala.
Postoji li neki prosjek koliko se municije drži na lageru po cijevi u mirnodopskim uvjetima
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.023 seconds with 22 queries.