PALUBA
April 24, 2024, 01:24:23 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 ... 1788   Go Down
  Print  
Author Topic: Rat u Ukrajini  (Read 2108581 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 179


« Reply #90 on: January 26, 2014, 09:24:45 pm »

Ako pogledamo strukturu vanjsko trgovinske razmjene izmedju Rusijom i  Ukrajina, Sirija i zakavkaskih drzava, jednostavno se uocava da su to tradicionalno Ruska trzista ali i da se trguje u oba smejra.
Da li su druga trzista u stanju apsorbirati npr. ukrajinsku robu ukoliko na vlast dodje prozapadna/evropska struja. Odgovor na to mozemo naci u kvotama/odnosno planskoj privredi EU koja nije u mogucnosti apsorbirati ni dio ukrajinske finalne proizvodnje koje ona sada plasira na trziste Rusije (osim sirovina, i to dijelom). U pozadini ukrajinskih zbivanja znaci krije su dvije stvari: preraspodjela vlasnistva nad ukrajinskim resursima koje se izvoze na najvece/a trziste/a i gasenje preuzimanjem konkurentskih potencijala privatizacijom kada ih otvoreno trziste i konkretan manjak kapitala oslabi.
Da li ukrajinski obicni covjek ima sanse da izvuce neki boljitak iz revolucionarnih promjena? Da li ce se energija potrebna za promjene konvertirati u energiju potrebnu za stvaranje i ocuvanje viska vrijednosti jer je to ono sto donosi bolji standard? Koliko je prosjecni Ukrajinac zaduzen, da li tu postoji prostor za penetraciju bankarskog kapitala kojeg ima viska u finacijskim centrima moci?
Da li vodje protesta imaju jasan plan sto i kako kasnije, ili samo znaju sto nece? Da li opozicija ima tim koji moze da preuzme kljucne poluge vlasti, koliko ljudi u administraciji mnogoljudne zemlje treba promijeniti?
 Sa druge strane pritisak Familije je nepodnosljiv, ne bi da se odreknu monopola, nisu spremni na odricanje ukoliko ne moraju, korupcija je sastavni dio ukrajniskog bica, mehanizmi i sira drustvena antikorucijska kultura skoro da ne postoji. Ponuda za ulazak u Vladu opozicionarima je u stavri prijedlog za raspodjelu kolaca jer nemir nikom ne odgovara. Kako pomirti zapadne grko-katolicke ukajince za ortodoxnim kriscanima na istoku zemlje? U eri globalizacije, interes je da trziste ostane sto sire, stvaranje dodatnih granica povecava troskove inputa i roba postaje nekonkuretna, po logici, to se kompenzira smanjenjem troskova radne snage. Ukrajina je energetski zavisna zemlja isto kao i cijela EU (izmedju ostalog, zato Norveska i nije clanica EU)
Za Ukrajince onako kako je sada nije dobro, a ono sto im slijedi jos je gore.
Kapitalizacija protesta zavisi od toga kada stati, ali vecina ce i dalje ostati nezadovoljna!!!
Moje je misljenje da svaka drzava koja nastaje nakon promjena ili su se promjene desile u njoj samoj ima nekih 10-tak godina da se vidi kako su kapitalizirane promjene u korist srednjeg sloja koji je nosioc razvoja. Ukoliko se to ne postigne, promjene gube svoju svrhu i bilo bi bolje da se nisu ni desile jer se sve svodi na slobodu javne/internet rijeci i nista vise.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #91 on: January 26, 2014, 09:47:47 pm »

Bravo Istiria!

Nešto malo uvijenije i jednostvanije kaže i onaj ukrajinski analitičra:

Quote
Ukrajina se mora izgraditi kao demokratska država, mora izgraditi svoju političku i intelektualnu elitu koju nije imala posljednjih stotinu godina i sama odabrati svoj put. Samo što ljudi na Maidanu još ne znaju tko su oni koji će ih na taj put odvesti. Time je kaos veći i opasnost veća. Svaki dan je ovdje dan D. A svaka noć potencijalni pakao.

Quote
Da li vodje protesta imaju jasan plan sto i kako kasnije, ili samo znaju sto nece? Da li opozicija ima tim koji moze da preuzme kljucne poluge vlasti, koliko ljudi u administraciji mnogoljudne zemlje treba promijeniti?

Po meni odgovor je: nema. Tako je to u svim "revolucijama". Samo da dođemo na vlast, a onda... videće mo. A onda ih čekaju oni "obični" problemi: korupcija, kriminal, tajkuni koji vladaju iz senke, slaba industrija, nepazoslenost, loš standard stanovnika, zapuštena poljoprivreda i ... Rusija . I da hoće nje se ne mogu "otresti". Treba takođe znati da su svi opozicionari i sami "deca" postojećeg sistema. U prethodnoj vlasti sami su činili mnogo što šta od onoga što sada "prigovaraju" vlasti.  Timošenkova je jedan (jedna) od tajkuna koja svoje bogatstvo brani aktivnim političkim delovanjem.

Sve ovo nikako ne znači da se za bolje ne treba boriti.

Sadašnja opozicija će ovako ili onako doći na vlast i imaće priliku da učini "boljitak". Ranije se tvrdilo da Revolucija "jede" svoje najbolje kadrove. U ovim "demokratskim" oni uvek pojedu Revoluciju.

Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 980


« Reply #92 on: January 26, 2014, 10:00:57 pm »

Ako pogledamo strukturu vanjsko trgovinske razmjene izmedju Rusijom i  Ukrajina, Sirija i zakavkaskih drzava, jednostavno se uocava da su to tradicionalno Ruska trzista ali i da se trguje u oba smejra.
Da li su druga trzista u stanju apsorbirati npr. ukrajinsku robu ukoliko na vlast dodje prozapadna/evropska struja. Odgovor na to mozemo naci u kvotama/odnosno planskoj privredi EU koja nije u mogucnosti apsorbirati ni dio ukrajinske finalne proizvodnje koje ona sada plasira na trziste Rusije (osim sirovina, i to dijelom). U pozadini ukrajinskih zbivanja znaci krije su dvije stvari: preraspodjela vlasnistva nad ukrajinskim resursima koje se izvoze na najvece/a trziste/a i gasenje preuzimanjem konkurentskih potencijala privatizacijom kada ih otvoreno trziste i konkretan manjak kapitala oslabi.
Da li ukrajinski obicni covjek ima sanse da izvuce neki boljitak iz revolucionarnih promjena? Da li ce se energija potrebna za promjene konvertirati u energiju potrebnu za stvaranje i ocuvanje viska vrijednosti jer je to ono sto donosi bolji standard? Koliko je prosjecni Ukrajinac zaduzen, da li tu postoji prostor za penetraciju bankarskog kapitala kojeg ima viska u finacijskim centrima moci?
Da li vodje protesta imaju jasan plan sto i kako kasnije, ili samo znaju sto nece? Da li opozicija ima tim koji moze da preuzme kljucne poluge vlasti, koliko ljudi u administraciji mnogoljudne zemlje treba promijeniti?
 Sa druge strane pritisak Familije je nepodnosljiv, ne bi da se odreknu monopola, nisu spremni na odricanje ukoliko ne moraju, korupcija je sastavni dio ukrajniskog bica, mehanizmi i sira drustvena antikorucijska kultura skoro da ne postoji. Ponuda za ulazak u Vladu opozicionarima je u stavri prijedlog za raspodjelu kolaca jer nemir nikom ne odgovara. Kako pomirti zapadne grko-katolicke ukajince za ortodoxnim kriscanima na istoku zemlje? U eri globalizacije, interes je da trziste ostane sto sire, stvaranje dodatnih granica povecava troskove inputa i roba postaje nekonkuretna, po logici, to se kompenzira smanjenjem troskova radne snage. Ukrajina je energetski zavisna zemlja isto kao i cijela EU (izmedju ostalog, zato Norveska i nije clanica EU)
Za Ukrajince onako kako je sada nije dobro, a ono sto im slijedi jos je gore.
Kapitalizacija protesta zavisi od toga kada stati, ali vecina ce i dalje ostati nezadovoljna!!!
Moje je misljenje da svaka drzava koja nastaje nakon promjena ili su se promjene desile u njoj samoj ima nekih 10-tak godina da se vidi kako su kapitalizirane promjene u korist srednjeg sloja koji je nosioc razvoja. Ukoliko se to ne postigne, promjene gube svoju svrhu i bilo bi bolje da se nisu ni desile jer se sve svodi na slobodu javne/internet rijeci i nista vise.

Svaka čast, bravo!
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #93 on: January 26, 2014, 11:13:35 pm »

Kad sam pokretao ovu temu imao sam par dvojbi koje se u konačnici ostvaruju.
I ja sam svjestan da ovo nije baš ratna tema ali u birtiji imamo i beznačajnijih događanja koji se isto prate.

Namjera je bila pokrenuti temu gdje će se ljudi raspisati o zadanoj problematici.
Nažalost, pošto smo mi centar svijeta, sve se svodi na uspoređivanje domaćih događaja i aktualne situacije u Ukraini.

Mene je sve strah da nismo ni svjesni kolike opasnosti donose ovi nemiri.
Ova zemlja je tako velika da za nju i Evropa nije nešto.

Mislim da bi svi diskutanti morali prihvatiti činjenicu da je jednostavno u ljudima nešto prekipjelo.
Svi forsiraju ovu priču istok-zapad a ja baš mislim da je ovo čisto nakupljeno nezadovoljstvo građana.

I te priče o nekakvim profi izazivačima nereda i sl. su po meni obične patke.
Kad se prolije benzin, uvjek se nađe neka budala da je potpali, nije on kriv, već oni koji proliju gorivo.

Ako se pažljivo prati vidi se da pobunjenici ne diraju nikog osim državnih institucija.
Danas sam na radiju slušao jedan prilično smireni izvještaj u kome reporter kaže da u državi u osnovi vlada prilično normalno stanje.
Sve funkcionira normalno, ljudi rade, jedino šta je primjetio da među prosvjednicima ima veliki broj penzionera.

Zato predlažem da ljepo smireno pratimo događanja i nadamo se da će šta prije završiti na dobrobit svih u toj zemlji.

poz.
Logged
Morskoprase
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 484



« Reply #94 on: January 26, 2014, 11:17:51 pm »

Odlično napisano Istria 052. S jednom napomenom odnosno pitanjem: Dali je moguće meriti uspeh tranzicije poboljšanjem položaja srednjeg sloja kad on u većini zemalja svakim danom polako nestaje? Pa mi je stoga tvoja zadnja rečenica ko melem za dušu. Na žalost za Ukrajinu i ljude tamo.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #95 on: January 27, 2014, 12:14:56 am »

"Nažalost, pošto smo mi centar svijeta, sve se svodi na uspoređivanje domaćih događaja i aktualne situacije u Ukraini."

само знамо како иде ток ствари... :'(
Logged
Wallberg
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 72


« Reply #96 on: January 27, 2014, 12:20:34 am »



I te priče o nekakvim profi izazivačima nereda i sl. su po meni obične patke.
Kad se prolije benzin, uvjek se nađe neka budala da je potpali, nije on kriv, već oni koji proliju gorivo.

Ako se pažljivo prati vidi se da pobunjenici ne diraju nikog osim državnih institucija.
Danas sam na radiju slušao jedan prilično smireni izvještaj u kome reporter kaže da u državi u osnovi vlada prilično normalno stanje.
Sve funkcionira normalno, ljudi rade, jedino šta je primjetio da među prosvjednicima ima veliki broj penzionera.

Zato predlažem da ljepo smireno pratimo događanja i nadamo se da će šta prije završiti na dobrobit svih u toj zemlji.

poz.


Da, zato sto si "neke" dogadjaje ispratio putem tv-a, pa se onda moze ciniti da su dogadjaji spontani...pomislih da ce ispasti i nenasilni.
Dogadjaju su osmisljeni i isplanirani u zapadnoj kuhinji, a agetura je na terenu i radi. Za sad izgleda samo prozapadnjacka radi.
Vidjecemo sta ce i ruska agentura da uradi, sigurno i ona ima plan djelovanja.
Ako je za Siriju, Rusija onako "zalegla", mislim da ce ovdje mnogo ozbiljnije da se umjesa.
Zivi bili pa vidjeli.
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 179


« Reply #97 on: January 27, 2014, 12:24:11 am »

Odlično napisano Istria 052. S jednom napomenom odnosno pitanjem: Dali je moguće meriti uspeh tranzicije poboljšanjem položaja srednjeg sloja kad on u većini zemalja svakim danom polako nestaje? Pa mi je stoga tvoja zadnja rečenica ko melem za dušu. Na žalost za Ukrajinu i ljude tamo.
Po meni, uspjeh tranzicije se mjeri brojem radnih mjesta u proizvodnji (domacoj i izvoznoj)  i radnih mjesta orjentiranih na izvoz usluga, sto direktno implicira polozaj srednjeg sloja.
Politicka elita u zemljama u tranziciji, igrajuci samo na jednu kartu, nije ni svjesna da sjece granu na kojoj sjedi, gdje joj se oduzima pravo na slobodno nacionalno rasudjivanje, pretvaraju se u izabrane od naroda administratore interesa korporacija, gdje atribut politicara polako nestaje. To vazi za tranzicione zemlje treceg vala.
Mocni malo drugacije razgovaraju, kako je EU brzinski prihvatila standarde vec potpisanih ugovora prilikom gradnje Juznog Toka, u prethodno pokusavajuci da uvuce veliki projekat u administartivnu  reviziju jer se S i J Tokom oduzimaju monopoli ditributera plina u Zapadnoj Evropi, po prvi se put Rusija ukljucuje u tim projektima kao distributer svojih energenata krajnjim potrosacima u mjesovitim poduzecima sa domicilnim zemljama. Za bolje razumijevanje potrebno je pogledati nabavnu cijenu plina Rusija-EU i cijenu po kojoj EU distributeri plasiraju isti krajnjim potrosacima. Ukoliko u EU vazi pravilo da su kod struje proizvodni kapaciteti odvojeni antimonoplistickim zakonima od distributerskih, to vazi ili ce vaziti  i za plin. Posto su postojeci distributeri postigli dobru cijenu prema krajnjem potrosacu, izravni proizvodjac/dobavljac ruskog plina moci ce konkurirati i u uvecati plasman nizim cijenama kapacitet  povecava Sjevernim i Juznim Tokom. To ne mora biti lose jer ce se povecati konkuretnost proizvoda gdje je input plin.
Plinovodi Sjeverni i Juzni Tok odredjuju, odnosno slabe politicku vaznost Ukrajine kao ekskluzivne tranzitne zemlje i koliko mi se cini, morati ce se kao zemlja boriti za nakolnost i EU i Rusije istovremeno da bi dobila tranzitne kvote za plin u periodima kada ne postoji vrsna traznja (cca 7 mjeseci godisnje).
Koja ce to politicka elita ostvariti? Mozda podjeljene politicke elite? Znaci, moguca je i podjela zemlje. Moguce je da ce i u Ukrajini vaziti: "Kada porastem biti cu carinik na Dnjepru".
Evropa ima sansu, kljuc uspjeha je u korekciji odnos izmedju administriranja i slobodnog poduzetnistva, "petoljetke" su dobre dok sistem ne dosegne svoju velicinu, a poslije toga postaju kontraproduktivne. Osnazivanje srednjeg sloja biti ce pokazatelj stabilizacije EU (ako se desi), ali ce atributi socijalne drzave i kod najacih slabiti kao cijena stabilizacije.  
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #98 on: January 27, 2014, 12:29:43 am »

Evo malo ekonomskih pokazatelja  dodatku na izvrsnu Istrinu razradu:

External
Exports    Increase$69.8 billion (2012 est.)
Export goods    ferrous metals and nonferrous metals, fuel and petroleum products, chemicals, machinery and transport equipment, food products
Main export partners    
EU 26.6%[4]
Russia 23.7%
Turkey 6.0%
China 4.1% (2012 est.)[5]

Imports    Increase$90.2 billion (2012 est.)
Import goods    energy (mainly natural gas[6]), machinery and equipment, chemicals
Main import partners    
EU 31.2%[4]
Russia 19.4%
China 10.2%
Germany 9.6% (??)
Belarus 7.8%
Poland 7.1% (2012 est.)[7]

Gross external debt    Increase$132.4 billion (31 December 2012 est.)
Logged
Mr.ZeKa
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 41



« Reply #99 on: January 27, 2014, 12:44:06 am »

Tako je to u svim "revolucijama". Samo da dođemo na vlast, a onda... videće mo. A onda ih čekaju oni "obični" problemi: korupcija, kriminal, tajkuni koji vladaju iz senke, slaba industrija, nepazoslenost, loš standard stanovnika, zapuštena poljoprivreda i ... Rusija . I da hoće nje se ne mogu "otresti". Treba takođe znati da su svi opozicionari i sami "deca" postojećeg sistema. U prethodnoj vlasti sami su činili mnogo što šta od onoga što sada "prigovaraju" vlasti.  Timošenkova je jedan (jedna) od tajkuna koja svoje bogatstvo brani aktivnim političkim delovanjem.

Sve ovo nikako ne znači da se za bolje ne treba boriti.

Sadašnja opozicija će ovako ili onako doći na vlast i imaće priliku da učini "boljitak". Ranije se tvrdilo da Revolucija "jede" svoje najbolje kadrove. U ovim "demokratskim" oni uvek pojedu Revoluciju.

Lepo si rekao da su vec bili na vlasti (Timosenkova) ...pa sad ko klinci u pesku "e ..necu tako da se igram!" .... opet je mozda najbolje da onaj deo drzave koji zeli EU (zapadni)  ... da idu tamo sami (ali ne da traze povlastice koje mozda dobija onaj deo Ukrajine koji ostaje uz Rusiju). Hocete tamo ...izvolite pa kako vam bude. Poljaci jedva hrane sebe ... i salju svoju decu da sluze Engleze i slicne. Ali izgleda i njima treba neko ko je jos bedniji - a u blizini da njihova privreda procveta ..... na ledjima Zapadnih Ukrajinaca. Neki bokser postane premijer .... kao onaj "telohtanitelj" u Bugarskoj .... i znas dokle ce stici? .................. do dna.
Logged
mali od palube
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 376



« Reply #100 on: January 27, 2014, 12:46:06 am »

...u korist srednjeg sloja koji je nosioc razvoja...
Srednji sloj je nosilac problema u modernom društvu...i u svakom društvu do sada...
I zato je pred istrebljenjem...
Logged
barbakan
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 085



« Reply #101 on: January 27, 2014, 01:04:56 am »

Kad sam pokretao ovu temu imao sam par dvojbi koje se u konačnici ostvaruju.
I ja sam svjestan da ovo nije baš ratna tema ali u birtiji imamo i beznačajnijih događanja koji se isto prate.

Namjera je bila pokrenuti temu gdje će se ljudi raspisati o zadanoj problematici.
Nažalost, pošto smo mi centar svijeta, sve se svodi na uspoređivanje domaćih događaja i aktualne situacije u Ukraini.

Mene je sve strah da nismo ni svjesni kolike opasnosti donose ovi nemiri.
Ova zemlja je tako velika da za nju i Evropa nije nešto.

Mislim da bi svi diskutanti morali prihvatiti činjenicu da je jednostavno u ljudima nešto prekipjelo.
Svi forsiraju ovu priču istok-zapad a ja baš mislim da je ovo čisto nakupljeno nezadovoljstvo građana.

I te priče o nekakvim profi izazivačima nereda i sl. su po meni obične patke.
Kad se prolije benzin, uvjek se nađe neka budala da je potpali, nije on kriv, već oni koji proliju gorivo.

Ako se pažljivo prati vidi se da pobunjenici ne diraju nikog osim državnih institucija.
Danas sam na radiju slušao jedan prilično smireni izvještaj u kome reporter kaže da u državi u osnovi vlada prilično normalno stanje.
Sve funkcionira normalno, ljudi rade, jedino šta je primjetio da među prosvjednicima ima veliki broj penzionera.

Zato predlažem da ljepo smireno pratimo događanja i nadamo se da će šta prije završiti na dobrobit svih u toj zemlji.




poz.



Nista se ne desava slucajno i spontano pogotovu ne "revolucije" ovakvog tipa i scenarija. Nezadovoljstvo naroda ??  Pa koliki broj je nezadovoljan, ako su svi Ukrajinci nezadovoljni i za promenu vlasti vec bi sve bilo zavrseno nikakva policija ne bi pomogla aktuelnom predsedniku .
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 980


« Reply #102 on: January 27, 2014, 07:37:21 am »

Kod istorijskih događaja poslednjih 300 godina baš ništa nije slučajno, već je sve pažljivo isplanirano i vođeno.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #103 on: January 27, 2014, 11:13:56 am »

I u Srbiji je vecina ljudi nezadovoljna. 60% uopste ne glasa. Zamislite sad da tih 60%, sto predstavlja apsolutnu vecinu, uzme sekire, lopate i motke i krene na zgradu skupstine i predsednistva. Naravno to se nece dogoditi ni kod nas ni u Hrvatskoj ni u BiH jer nema "signala" i para spolja. Solaris ne mozes da zapocnes ovakvu temu i da mislis da ce ljudi izostaviti Jugoslaviju iz diskusije. To je nemoguce. Mi imamo iskustvo sa takvim drustvenim i istorijskim dogadjajima i unapred vidimo sta ce se dogoditi u Ukrajini jer nam je drzava prosla kroz isto to. Mehanizam kojim zapad rusi drzave i rezime je vec dobro poznat i ucestao i veoma je degutantno govoriti o demokratizaciji, slobodi i prosperitetu. To vredja ljudsku inteligenciju. Ja ne mogu da stanem na stranu ukrajinskih fasista i placenika niti da opravdam njihove poteze. Neka neko pokusa u Americi ili u Francuskoj da zaposedne zgradu nekog ministarstva ili da urnise trg oko Trijumfalne kapije. Na sta bi to licilo? Kao da tamo ne postoje nezadovoljni. Nek se okupi rulja i nek zapali gornji i donji dom na Temzi u Londonu, nek pokrade namestaj i polupa stakla kao "demokrate" u Beogradu. Nema teorije. Policija i vojska im ne bi dozvolile. Sta su samo Englezi radili po Severnoj Irskoj, a tamo vecina gradjana ne zeli da zivi u Ujedinjenom kraljevstvu. Sto ih ne puste da odu? Sto njima ne daju pravo na izbor? Bitno je da je Janukovic koji je posteno dobio izbore diktator i tiranin i nema veze sto je vecina uz njega. Strasno ce biti ako ukrajinski narod dozvoli da manjina obori vlast i zavlada.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 487


« Reply #104 on: January 27, 2014, 11:23:20 am »

Misliš na 60% upisanih u birački spisak, a procenat nezadovoljnog ukupnog stanovništva je još veći. Ogromna većina je "igra kolo d*** golo". U Ukrajini su ogromne površine izuzetno plodne zemlje. Kad bi sve zavisilo isključivo od prirodnih uslova i rada glad bi u Ukrajini bila nemoguća. Kamen baciš - nikne krompir. Milioni mrtvih od gladi 1929-1933. posledica su isključivo političke odluke "simpatičnog brke" da provede kolektivizaciju i dosledan otkup hrane od domaćina - prokletih neprijatelja sovjetskog ustrojstva. Ruski narod tu ništa nije kriv. Uprkos svemu, u zauzetom ministarstvu centralno mesto zauzima ogroman portret Stepana Bandere - neospornog fašiste i nemačkog koljača.
« Last Edit: January 27, 2014, 11:31:27 am by kumbor » Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 ... 1788   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 22 queries.