PALUBA
March 29, 2024, 07:03:51 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4 5 6   Go Down
  Print  
Author Topic: Zene u Vojsci Srbije - vesti  (Read 27398 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« on: October 07, 2008, 12:50:24 pm »

Tri devojke na Vojnoj akademiji spremaju se da postanu vojni piloti
Lepotice za komandama bombardera
--------------------------------------------------------------------
Autor: A. Đukić - P. Vujanac - H. Dunđerov | 30.09.2008. - 05:08 "Blic"

Anja Krneta iz Novog Sada, Sandra Radovanović iz Rekovca i Ana Tadić iz Uba su mogle studirati šta god su htele, ali one su izabrale da budu vojnici. Ove tri devojke su prve studentkinje Vojne akademije odsek vazdušni saobraćaj u istoriji Vojske Srbije i posle završene Akademije njih čekaju dve diplome: jedna oficira pilota Vojske Srbije, a druga vazduhoplovnog inženjera civilnog saobraćaja.

Iako su znali da je odmalena zaljubljena u avione, odluka Novosađanke Anje Krnete da upiše Vojnu akademiju izazvala je plač majke i negodovanje oca, takođe vojnog pilota.
- Majka je zaista doživela moju odluku burno, plakala je molila me: „Nemoj i ti“. Čak i otac, iako je i sam vojni pilot, bio je u početku protiv, upravo zbog toga što je znao šta je sve sam prošao. Ali, kada su shvatili da je to moja velika želja, podržali su me i danas su uz mene - priča Anja.
Anja ni sama ne zna kada se zaljubila u avione. Otac Dušan Krneta, i sam vojni pilot bio je idol ćerki koja je potajno želela da upiše akademiju. Kada je prošle godine raspisan konkurs, Anja je u tome videla životnu šansu. Iako je već, za svaki slučaj, bila upisala Fakultet tehničkih nauka, činjenica primljena nakon dva meseca kvalifikacija, stavio je tačku na sve prethodne planove.
- Prvi put sam letela avionom sa samo osam meseci, majka me je vodila u inostranstvo kod tetke. A sama sam pilotirala prvi put tek prošlog avgusta, u toku selekcije na Akademiji - priča Anja.

Na štriku uniforma
------------------
Na štriku ispred kuće Radovanovića u Rekovcu, umesto ženskih bluzica suši se maskirna uniforma. Prvu godinu akademije završava i Sandra Radovanović (20), a koliko je teško upisati ovu školu govori i podatak da u ovoj školskoj godini nijedna žena nije uspela da prođe teške testove, sedam dana preživljavanja, test opterećenja i mnogobrojne zadatke.
Sandra je imala podršku porodice kada se prošle godine odlučila da upiše Vojnu akademiju Odsek vazduhoplovstvo. Odrastala je pored dede Zlatibora Radovanovića koji je bio policajac i oduvek se zanimala za uniformu.
- Ja sam uporedo sa Vojnom akademijom upisala i Policijsku akademiju, ali sam od nje odustala iako sam i tamo bila primljena. Pilot - to mi je zvučalo kao san i verovala sam u sebe. Nije bilo lako, sedam dana smo bili na preživaljavanju na Suvoj planini, jeli smo zmije i guštere, koprive, prošla sam padobransku obuku koja nije bila jednostavna. Postoje piloti koji kažu da im je skok lakši nego obuka. Takođe, uspešno sam prošla 12 sati naleta na Batajnici, kao i ispitni let - priča Sandra Radovanović.
Od 15 devojaka koje su imale dobre rezultate, eliminisano ih je dvanaest.
- Ostale smo nas tri. Ove godine nema novih devojaka, iako je njih 14 pokušalo da upiše školu. Nisu prošle. Volim da letim i nije mi važno gde ću leteti. Često me pitaju šta ću ako bude rata, ali nas obučavaju da reagujemo u svim situacijama pa se podrazumeva da smo i borbeni piloti. Na trećoj godini će nas raspoređivati za avione i helikoptere!
Bio i ispraćaj
Sandrini roditelji Dragana i Saša Radovanović napravili su ispraćaj za Sandrin odlazak u vojsku. Imali su stotinak gostiju, Sandra je nosila uniformu, a najveći šok su doživeli muzičari i trubači kada su videli da sviraju ženi a ne muškarcu.

Kao mala igrala se vojnika
-------------------------
Sandra uniformu i glomaznu opremu na 40 stepeni Celzijusa ne smatram poteškoćom. Njeni roditelji se ponose uspehom koji je postigla, a Rekovčani je smatraju jednom od najvažnijih osoba u skorijoj istoriji ove varošice.
- Sandra je uvek bila ženstvena, volela je da se slobodno oblači da nosi cipele sa štiklom. Bilo mi je neverovatno da je zamislim u uniformi. U početku njenu odluku nisam lako prihvatila, ali kada sam videla da ide dalje ka svom cilju, u potpunosti sam je podržala - kaže Sandrina majka Dragana.
Ni Ubljanka Ana Tadić ne krije ambiciju da bude pilot i jedva čeka treću godinu Akademije kada će mnogo više vremena provoditi u kokpitu aviona. Ove devojke do sada imaju 12 sati leta u sklopu osnovne obuke sa starešinama i kolegama. Ana je sa odličnim uspehom završila ubsku gimnaziju i kaže da nije imala problema na prijemnom ispitu za Akademiju
Mlada Ubljanka ne krije da je od malih nogu volela vojsku i uniformu i da joj je posao pilota životni izazov.
- Kao mala igrala sam se vojnika i uvek se žalila što devojke ne mogu u vojsku. Kada se pojavio oglas i za devojke za upis na vojnu akademiju nisam se ni trenutak dvoumila. Roditelji se nisu preterano iznenadili, mislim da su znajući moje želje i stremljenja, očekivali da me put na neki način odvede do uniforme, pa me zato nisu ni sputavali - priča Ana.

Muško (ne)razumevanje
Govoreći o žensko-muškim (ne)razumevanjima u svetlu starešinsko-vojničkih odnosa, devojke kažu da su samo u početku imale malo popuštanje kod pojedinih starešina.
- Oni koji su smatrali da devojkama nije mesto u vojci, a naročito među pilotima, bili su oštriji i zahtevniji. Sumnje u naše sposobnosti i volju su ubrzo otklonjene, tako da problema i predrasuda više nema - kaže Ana dodajući da je ista priča bila i sa muškim kolegama. „Na pet odseka Vojne akademije već ima 30 devojaka, a sada su nam nakon novog prijemnog ispita stigle još 32. Uskoro će biti ceo jedan bataljon Srpkinja u uniformi“, optimista je Ana Tadić.
 

Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1 on: January 03, 2009, 06:35:42 pm »

Велико интересовање лепшег пола за донедавно искључиво мушку професију

03/01/2009
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Као девојчица Наташа Јовановић (34) била је сигурна да ће када порасте бити – професионални војник. Њена неуобичајена радна биографија почела је да се исписује пре дванаест година, када је одлучна млада удовица, водећи трогодишњу кћерку Кристину за руку, приступила војсци као војник по уговору. Каријеру је започела као везиста у корпусу специјалних јединица, након курса криптозаштите постала је командир одељења – водник, а затим се активирала као професионални подофицир. Била је и прва жена икад запослена у „Кобрама”, а тренутно има чин старијег водника.

– У војсци не треба гледати ко је мушко а ко женско, већ како ко ради свој посао. Ишла сам и на терен, на обуку у преживљавању, верала се, бацала нож, импровизовала купатила од шаторских крила, као и све моје колеге, а ако бих завршила вишу школу или факултет, могла бих да будем и официр. Мислим да је реално да у будућности међу српским генералима буде и припадница лепшег пола – изричита је Наташа.

Она објашњава да свега око један одсто жена може у потпуности да парира мушкој физичкој снази, па се зато, примера ради, мало војника лепшег пола бави борилачким вештинама.

– Ипак – додаје Наташа кроз смех – постоји једна област у којој је женски мозак, „због боље организованости”, супериорнији, а то је војнообавештајна и војнобезбедносна служба.

Према речима генерала Петра Радојчића, начелника Управе за људске ресурсе Генералштаба Војске Србије, с којим смо разговарали о могућностима запошљавања жена у војсци, конкурс за 2.300 професионалних војника расписан је половином октобра, трајаће до попуне упражњених радних места, а званичници српске армије позивају девојке да се пријаве. Њихов број конкурсом није лимитиран.

У погледу ангажовања жена у војсци, богато искуство имају САД, Канада, Израел, Холандија, Финска, Аустрија и друге, пре свега западноевропске земље. Заступљеност жена у војсци креће се од шест и 6,5 одсто у Шпанији и Португалији, до 14 одсто, колико их је у оружаним снагама САД. У саставу армије нама суседне Мађарске налази се око 10 одсто жена.

– Оптималан постотак жена војника у нашој земљи био би од шест до осам, а сада је он знатно мањи и износи око један одсто – став је генерала Радојчића.

Међу Србима који су војску изабрали за животни позив само су 172 жене (11 официра, 27 подофицира и 134 професионална војника лепшег пола). Закључно са 26. децембром, поднето је 3.185 молби за пријем у војну службу, од чега је 465 (14,6 одсто) исписано женском руком, што је добар сигнал, према речима нашег саговорника. Конкурсом се и девојкама нуде бројне специјалности: од послужилаца телекомуникационих средстава, радарских и ракетних система,метеоролога, стрелаца у пешадији, војних полицајаца, до логистичких војноевиденционих специјалности – болничара, кувара, месара, фризера, кројача и других.

– Треба имати у виду да постоје одређена ограничења у погледу дужности које жене могу обављати, али не и у погледу могућности за напредовање у служби. То је, пре свега, због конституције, физичких могућности и захтева које постављају одређени послови у војсци, посебно у оклопним јединицама и инжињерији – објашњава генерал Петар Радојчић.

– У Центру за усавршавање кадрова АБХО у Крушевцу имамо најбоље услове за смештај 60 девојака. Радимо на томе да такве услове створимо и у осталим саставима. Иначе, осим ако другачије не изаберу, девојке током службе не спавају у касарнама – рекао је генерал Радојчић.

Користимо искуства стечена у ЈНА од 1983. до 1985. године, током експерименталне фазе добровољне војничке обуке жена и обуке у школи за резервне официре. И тада је било логистичких проблема.Требало се суочити с различитим стандардима за униформу и веш, обезбеђењем адекватних санитарних услова и посебних објеката за боравак...

Плата која до краја 2010. може износити и једну и по зараду запосленог у привреди, могућност бесплатног смештаја и хране, стаж осигурања са увећаним трајањем и могућност напредовања свакако спадају у јаке мотиве за будуће војнике.

После три године проведене у својству професионалног војника, ако имају најмање средњи степен стручне спреме, ако су здраве и способне, а имају мотив, завршавају курсеве, после чега могу да постану подофицири, прво на одређено, а онда и на неодређено време.

Тереза Бојковић
Извор:Политика


* natasajovanovicfotozzejoa6.jpg (10.71 KB, 250x183 - viewed 262 times.)
« Last Edit: August 07, 2010, 06:01:05 pm by kuzmar, Reason: slike u atachment » Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 883


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #2 on: January 03, 2009, 06:54:00 pm »

Quote
Ипак – додаје Наташа кроз смех – постоји једна област у којој је женски мозак, „због боље организованости”, супериорнији, а то је војнообавештајна и војнобезбедносна служба.

Ovo što kaže uopšte nije tačno, naučno je dokazano da ženski mozak radi tako da ima jako slabu orejtaciju, pa nije čudno što žena kada otvori najobičniji mapu ne zna da se orijentiše (neretko je okrene naopako). Zato su žene i poznate po tome što ne znaju da uparkiraju auto, (mada jesu pažljiviji vozači od muškaraca) baš zbog tog (ne)osećaja za orijentaciju. Što na kraju izvodi zaključak kako neko može da bude tako superioran nad muškarcima u oblastima vojnoobaveštajnog i vojnobezbednosnog rada a nema najbolju orijentaciju. Jedino je tačno da su žene oraganizovanije od muškaraca, ali to nije dovoljno da ona da izjavu da su žene superiorne u vojnoobaveštajnom radu.  Da ne bude da sam neki ženomrzac ovo nisam ja izmislio već su to pokazale mnoge naučne studije.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #3 on: January 03, 2009, 06:55:47 pm »

Superiornije su možda u dobijanju podataka od muškaraca... Cheesy

Sposobnije su da prepoznaju detalje, zato su u Engleskoj korišćene za pregled aero foto snimaka.
Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #4 on: January 03, 2009, 08:45:56 pm »

I zato danas čine posade AWACS-a, pregledaju satelitske fotografije, itd.
Logged
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 897



« Reply #5 on: January 04, 2009, 11:01:51 am »

Ne snalaze se mapama a snalaze se s fotkama?!
Logged
DEMON
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 404



« Reply #6 on: January 16, 2009, 08:07:59 pm »

Било како било ја се са овом госпођом не бих качио  Smiley
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #7 on: March 24, 2009, 06:45:43 pm »

24.03.2009.
Kobre su elitna jedinica naše vojske o kojoj se najmanje zna. Reč je o pripadnicima najužeg vidljivog obezbeđenja veoma važnih osoba (VIP). Ništa manje značajnu ulogu u obezbeđenju VIP, ima deo Kobri koji radi u senci, a među njima je i stariji vodnik Mirjana Joksimović (35) jedna od nekoliko pripadnica lepšeg pola ove jedinice.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Mirjana Joksimović (35) od svoje 20. radi kao profesionalni vojnik

Karijera - Radni dan Mirjane Joksimović počinje na strelištu Bubanj potok. U kratkoj pauzi između gađanja iz „Heklera” i pištolja „CZ-99”, ona za „24 sata” objašnjava da je to posao koji zahteva celog čoveka „non-stop”, zbog čega skoro i da ne postoji privatan život.

Mirjana napominje da je obezbeđivanje ličnosti opasan i izuzetno stresan posao, ali se zahvaljujući treningu i temeljnim pripremama, rizik svodi na najmanju moguću meru.

- Nema opuštanja. Ponekad sebe uhvatim da na ulici ili u prevozu nesvesno „skeniram” ljude i tražim nešto sumnjivo, kao da sam na zadatku - kaže Joksimovićeva, koja je profesionalni vojnik već 15 godina.

Mirjana kaže da uprkos tome što je sada u povlašćenijem položaju jer je majka Nikole (3) i mlađe Aleksandre, kada zatreba radi i obezbeđenje, posebno kada su za neke zadatke nephodne žene.

- Kratak mi je dan, nedostaje mi par sati da ih posvetim sebi, da posle posla, kada namirim decu i sredim kuću, pročitam knjigu, odgledam film ili izađem. Možda bih nešto od toga i stigla, ali i suprug Dejan ima sličan posao u policiji - priča Mirjana.

Ona kaže da je teško s takvim radnim obavezama naći stalno društvo, a kamoli srodnu dušu i životnog saputnika. Dešavalo se, kaže ona, da je zbog hitnog poziva napuštala i slavlja i druženja i sastanke s momkom.

- Ipak, nikad nisam zažalila što sam se opredelila za ovaj posao. Radiću u Kobrama dokle god budem ispunjavala norme. Dva puta godišnje testiramo svoje fizičke sposobnosti. Na poslednjem testu uradila sam 23 skleka za dva minuta, kao i 50 trbušnjaka za isto vreme - zaključuje Joksimovićeva.


Dug put do amblema „krilatih kobri”

Uprava Vojne policije VS raspisala je redovan konkurs za prijem podoficira u Kobre. Da bi poneli amblem ove jedinice, kandidati prolaze rigorozne zdravstvene preglede, fizičku proveru i psihološko testiranje, a zatim se upućuju na obuku. Po prijemu u jedinicu nastavlja se obuka u upotrebi hladnog i vatrenog naoružanja, specijalna fizička obuka u koju je uključeno ovladavanje borilačkim veštinama, alpinistika, padobranstvo, ronjenje, doobuka u upravljanju motornim vozilima. Od privilegija Kobre imaju 70 odsto veću platu kada rade obezbeđenje, beneficirani radni staž od 18 meseci za godinu, godišnji odmor od 35 radnih dana i 10 dana za oporavak. Dva puta godišnje imaju pravo na nadoknadu za nabavku civilne odeće.

Izvor: 24 časa
 


* 35555236.jpg (25.74 KB, 370x172 - viewed 258 times.)
« Last Edit: August 08, 2010, 10:50:51 am by kuzmar, Reason: slike u atachment » Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #8 on: December 24, 2009, 05:49:20 pm »

24.12.2009.

Ko na nas avionom krene...naleteće na raketašicu Snežu
V. Savić - 24.12.2009. - 00:53
Precizna: Snežana Činčurak voli da sluša klasiku i Vladu Georgieva...
Ako bi, kojim slučajem, vazdušni prostor Srbije ugrozile neprijateljske letelice, o njihovoj sudbini odlučivala bi i jedna mlada dama – Snežana Činčurak (23), desetar po ugovoru i pripadnica 250. raketne brigade.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

RAKETAŠICA - U tami mobilne kabine, nagnuta nad velikim ekranom, analizara podatke koje dobija sa obližnjeg radara zvanog „mečka“ i kompletnu sliku vazdušnog prostora šalje komandantu baterije „KUB“ koji donosi konačnu odluku i pritiska dugme za lansiranje raketa.
- Iako komandant donosi konačnu odluku, od kvaliteta obrađenih podataka i hitrine dostavljanja direktno zavisi rezultat gađanja - kaže za „24 sata“ Činčurakova.
Snežana je poreklom iz Savinog sela kod Vrbasa, a po zanimanju veterinarski tehničar.
- Želja da imam svoj dinar navela me je da posao na terenu i ljubav prema životinjama zamenim poslom u vojsci. Čim mi je rođak, takođe zaposlen u brigadi, rekao da primaju i devojke, nisam se dvoumila. Za godinu i po dana uklopila sam se u vojnički sistem, pronašla sam sebe, jer se ceni znanje, sposobnost, spretnost... Nadam se da ću posle tri godine staža, u zavisnosti od ocena, krenuti na kurs za podoficira i preći u profesionalni sastav - priča Snežana.
To što je jedina dama u „ekipi“ oslobađa je samo fizičkih poslova.
- U kabini je šestočlani tim i svako ima svoj zadatak, tako da nema zabušavanja. Jedina sam devojka u posadi i kada smo na položaju, nemam nikavih privilegija, osim kod teških fizičkih poslova oko montiranja i rasklapanja sistema - kaže Snežana.
Slobodno vreme, kaže, koristi za stručno usavršavanje, voli da sluša klasiku i Vladu Georgieva, a u kafiće ne ide.
- Dobar deo skromne plate, od 24.000 dinara, ide na poklone sestrićima - kaže Snežana.
Pripadnici 250. raketne brigade pre mesec dana, 24. novembra, obeležili su 47. godišnjicu formiranja jedinice. Tada su uručena priznanja posadi, predvođenoj Zoltanom Danijem, koja je tokom NATO bombardovanja oborila „nevidljivi“ bombarder F-117A (Noćni soko).

Dan Vazduhoplovstva i PVO-a
Vazduhoplovstvo i protivvazduhoplovna odbrana Vojske Srbije danas obeležava svoj dan. U okviru PVO Srbije 250. brigada zadužena je za šire područje Beograda, Novog Sada, Kragujevca i Niša. Naoružana je stacionarnim raketnim sistemom „Neva“ i mobilnim sistemom „KUB“. Oba sistema su starije generacije, ali su uspešno modifikovan i modernizovani, o čemu govori i činjenica da je oboren i „Noćni soko“.

Počeci vazduhoplovstva u srbiji...
Vojvoda Radomir Putnik 24. decembar 1912. godine doneo rešenje o
formiranju Vazduhoplovne komande u Nišu, čime je Srbija postala jedna
od prvih zemalja na svetu koja je osnovala vojno vazduhoplovstvo.
U sastav komande ušli su Aeroplansko i Balonsko odeljenje, Vodonička centrala i Golubija pošta.
Srbija je prvi put borbeno upotrebila avijaciju 1913. godine za vreme
opsade Skadra, čime je postala peta zemlja na svetu koja je koristila
vazduhoplove u ratnim operacijama.

... Sadašnje stanje
Današnje vazduhoplovstvo VS čine:
Komanda u Zemunu
Dve avio-baze koje svoje jedinice imaju na
aerodromima Batajnica, Kraljevo i Niš
250. raketna brigada PVO
126. Centar vazdušnog osmatranja, javljanja i navođenja
210. bataljon veze
333. inžinjeriski bataljon


Izvor: 24Sata


* sn.jpg (17.5 KB, 370x172 - viewed 205 times.)
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #9 on: December 24, 2009, 10:52:05 pm »

DESETAR SNEŽANA ČINČURAK

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Od malih nogu, Snežana je u svom rodnom Savinom Selu nadomak Vrbasa razmišljala o tome da postane vojnik, ali kako posle završene osnovne škole nisu postojali uslovi da upiše srednje vojno obrazovanje u Srednjoj poljoprivrednoj školi u Futogu stiče zvanje veterinarskog tehničara.

Zavolela je veterinu, ali ipak ljubav prema Vojsci je prevladala, pa u 240. samohodnom raketnom divizionu već tri meseca, kao najmlađi pripadnik kolektiva, uspešno “peče” vojni zanat na zahtevnom i odgovornom formacijskom mestu drugog operatora na uređaju za komandovanje i upravljanje vatrom koje podrazumeva prikupljanje podataka o ciljevima u vazdušnom prostoru i njihovu obradu bez čega nema govora o uspešnom izvršenju vatrenog zadatka.

Ne krije Snežana da je i njen ujak bio profesionalno vojno lice i da joj je i brat profesionalni vojnik, pa tako ona nastavlja porodičnu vojnu tradiciju. Za sada je sve poteškoće oko prilagođavanja na specifičnu vojnu sredinu, obaveze, na kolektiv, saradnike, Snežana bez problema i uspešno savladala. Nada se da će u Vojsci i uniformi ostati sve dok to zakonske osnove budu omogućavale. Zadovoljstvo joj predstavlja i to što radi u uglavnom muškom kolektivu u kome se svi sa posebnim poštovanjem odnose prema ženama profesionalnim vojnicima.


Izvor: Sajt Vojske Srbije


* snezana cincurak.jpg (13.56 KB, 100x150 - viewed 290 times.)
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 883


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #10 on: December 25, 2009, 12:24:36 am »

Svaka čast za našu Snežu.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #11 on: March 07, 2010, 05:47:06 pm »

Sertifikacija obučenosti žena – kandidata za profesionalne vojnike


04.03.2010.

Na taktičkim poligonima somborske kasarne “Aerodrom”, nakon intenzivne petonedeljne individualne obuke, žene - kandidati za profesionalne vojnike uspešno su položile završni ispit i time stekle sertifikat za nastavak specijalističke obuke u svojim matičnim jedinicama.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

U četi za obuku kandidata za profesionalne vojnike ženskog pola Prvog centra za obuku u Somboru u ovoj generaciji obučavala se 51 kandidatkinja. One su konkurisale za radna mesta avio-dispečera, strelaca, teleprinterista, radio-telegrafista, poslužioca osmatračkih radara, strelaca na BVP M-80, poslužioca na topovima i haubicama, računača i  nišandžija na tenku M-80.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ovo je šesta generacija žena kandidata za profesionalnog vojnika koja se, od početka maja protekle godine, obučava u Prvom centru za obuku, i do sada je individualnu obuku uspešno zavšilo 389 kandidatkinja.


Izvor: Sajt Vojske Srbije
 


* 2010-03-07_174535.jpg (169.19 KB, 784x586 - viewed 192 times.)

* 2010-03-07_174554.jpg (100 KB, 442x587 - viewed 158 times.)
Logged
stipo
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 51


živi i pusti druge da žive


WWW
« Reply #12 on: March 10, 2010, 06:34:22 am »

Predstavnica Centra za demokratsku kontrolu oružanih snaga, sa sedištem u Ženevi, Ketrin Kesada danas je sa zvaničnicima Vojne akademije razgovarala o napretku procesa uvođenja žena u Vojnu akademiju i Vojsku Srbije.

Kesada je sagovornike upoznala sa iskustvima iz oblasti rodne ravnopravnosti i reforme sektora bezbednosti a pozitivno je ocenila napredak Vojne akademije u smeru povećanja broja žena u redovima vojske.

Ona je dodala de očekuje nastavak saradnje u organizovanju zajedničkih predavanja i radionica, posebno u Vojnoj akademiji.

Učesnici sastanka su se dogovorili o nastavku saradnje na polju rodne ravnopravnosti, razmenivši mišljenja i predloge o budućim projektima, objavljeno je na internet stranici Vojne akademije.

Sa Kesadom su razgovarali predstavnici Vojne akademije pukovnici Jan Marček i Janko Grandić kao i Jovanka Šaranović iz Instituta za strategijska istraživanja.

Ministarstvo odbrane i Vojska Srbije u sklopu reformskih proceca veliku pažnju poklanjaju uvođenja žena u kompletan sistem odbrane a Vojna akademija će u novu školsku godinu primiti 240 devojaka i mladića na šest studijskih programa.

U somborskoj kasarni "Aerodrom" protekle sedmice 51 žena - kandidatkinja za profesionalne vojnike, uspešno su položile završni ispit i time stekle sertifikat za nastavak specijalističke obuke u svojim matičnim jedinicama.

One su konkurisale za radna mesta aviodispečera, strelaca, teleprinterista, radio-telegrafista, poslužioca osmatračkih radara, strelca poslužioca na topovima i haubicama, računača i nišandžija na tenku M-80.

Ovo je šesta generacija žena kandidata za profesionalnog vojnika koja se, od početka maja protekle godine, obučavala u Prvom centru za obuku i do sada je individualnu obuku uspešno zavšilo 389 kandidatkinja.
Preuzeto:Mondo


* zene vojska.jpg (70.7 KB, 610x395 - viewed 249 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #13 on: October 15, 2010, 01:37:49 pm »

Međunarodna konferencija o ženama u sektoru bezbednosti


14.10.2010.

Međunarodna konferencija „Žene u sektoru bezbednosti, Rezolucija Saveta bezbednosti UN 1325“ počela je danas u Domu Garde u Topčideru. Dvodnevni skup organizovao je Institut za strategijska istraživanja Ministarstva odbrane uz podršku Ministarstva odbrane Kraljevine Norveške.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Na otvaranju konferencije govorili su načelnik Uprave za strategijsko planiranje Sektora za politiku odbrane Ministarstva odbrane general-major dr Božidar Forca, zastupnik direktora Instituta za strategijska istraživanja Ministarstva odbrane dr Jovanka Šaranović, kao i ambasador Kraljevine Norveške u Beogradu Nils Ragnar Kamsvag.

Na konferenciji učestvuju predstavnici vladinog i nevladinog sektora, akademske javnosti, političari, predstavnici međunarodnih institucija, učesnici međunarodnih mirovnih operacija, predstavnici ministarstava odbrane i unutrašnjih poslova zemalja učesnika.

Skup je nastavak rada Ministarstva odbrane na izradi Nacionalnog akcionog plana za implementaciju Rezolucije Saveta bezbednosti UN 1325 „Žene, mir, bezbednost“.

Rezolucija SB UN 1325, koja je usvojena 31. oktobra 2000. godine, jedna je od najvažnijih rezolucija Ujedinjenih nacija u oblasti mira i bezbednosne politike, u kojoj su naglašene posledice uticaja konflikata na žene i devojke i njihov značaj u izgradnji mira i postkonfliktnom oporavku zemlje.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

General Forca, koji je šef Radne grupe Ministrastva odbrane za izradu NAP-a, naglasio da je ovaj skup deo niza aktivnosti u vezi sa primenom Rezolucije 1325 u Srbiji koje krajem godine ulaze u završnu fazu. Aktivnosti u vezi sa izradom nacrta akcionog plana su završene, dodao je general Forca, a sledeći korak je razmatranje tog dokumenta u Vladi Srbije.

„Prihvatajući koncept rodne ravnopravnosti kao jedno od strateških opredeljenja, Vojska Srbije se obavezala da, u skladu sa svojim mogućnostima, teži dostizanju najviših standarda u toj oblasti, uvažavajući stečena iskustva, specifičnosti nasleđenog stanja i ispoljene trendove u zemljama koje joj u tom pogledu mogu da služe kao primer koji je vredno i moguće slediti“, istakla je dr Šaranović govoreći na otvaranju konferencije.

„ Danas smo na korak od usvajanja Nacionalnog akcionog plana za implementaciju Rezolucije Saveta bezbednosti UN 1325 kojom Srbija iskazuje spremnost da poštuje međunarodne obaveze koje je prihvatila, zatim odlučnost da u svojoj politici primeni te retolucije, ali i da se neposredno se angažuje na njenoj realizaciji“ istakla je dr Šaranović.

Prihvatajući koncept rodne ravnopravnosti kao jedno od svojih strateških opredeljenja, prema rečima dr Šaranović, Vojska Srbije se obavezala da, u skladu sa svojim mogućnostima, teži dostizanju najviših standarda u toj oblasti, uvažavajući stečena iskustva, specifičnosti nasleđenog stanja i ispoljene trendove u zemljama koje joj u tom pogledu mogu da služe kao primer.

Ona je naglasila da je angažovanje na izradi NAP-a zahtevalo sinhronizovano delovanje širokog kruga nadležnih subjekata, a rezultat je utvrđivanje pozicije naše zemlje u odnosu na dominantne trendove u svetu, kao i teorijsko utemeljenje oblasti kroz naučnoistraživačke projekte. Osim toga, kako je navela dr Šaranović, prvi put u istoriji srpske vojske počelo je školovanje devojaka na Vojnoj akademiji, što je istovremeno doprinelo informisanosti i motivisanosi devojaka za taj vid školovanja, ali i prijemu žena u profesionalnu vojnu službu.

Ambasador Kraljevine Norveške u Srbiji, Nils Ragnar Kamsvag je ukazujući na važnost položaja žena u sektoru bezbednosti, istakao da je odgovornost za usvajanje i primenu tog dokumenta na svakoj državi pojedinačno. On je, izražavajući podršku inicijativi Srbije za usvajanje te rezolucije, naglasio da je malo država u svetu u potpunosti primenilo ovu rezoluciju i da njeno usvajanje ne treba da ostane samo slovo na papiru, već da treba raditi na njenoj praktičnoj primeni.

Prvog dana tog međunarodnog skupa panelisti će razmatrati teme koje se odnose na dostignuća i ograničenja žena u sektoru bezbednosti 10 godina nakon usvajanja Rezolucije 1325, zatim o bezbednosti i jednakosti u regionu Balkana, kao i problemima u vezi sa položajem žena u oružanim konfliktima, mirovnim i operacijama izgradnje mira.

Razmena iskustava i predlozi o poboljšanju regionalne saradnju u oblasti bezbednosti i rodne ravnopravnosti je tema kojom će se drugog dana skupa zatvoriti konferencija.

Izvor: MORS


* IMG_3486.JPG (236.83 KB, 1024x683 - viewed 87 times.)

* IMG_3441.JPG (190.63 KB, 1024x683 - viewed 92 times.)
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #14 on: November 21, 2010, 02:47:52 pm »

21. 11. 2010.

Istražujemo

Dame komanduju pešadijom

Ranko Pivljanin

Do pre tri godine Mirjana Borovina je iza kapija Vojne akademije na Banjici mogla eventualno da ima dečka ili rođaka, ali ne i karijeru. Međutim, ova pametna i elokventna devojka iz Zrenjanina dogodine će na ramena staviti potporučničke epolete, a u portfolio diplomu inženjera vojnohemijskih tehnologija. I čekaće je stalan posao u Vojsci Srbije.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Mirjana je jedna od 149 kadetkinja koje se prvi put u istoriji vojnog školstva Srbije od školske 2007/2008. godine školuju za oficire naše vojske. Tada je primljeno 30 devojaka na redovno školovanje za rodove - službe, a u međuvremenu su upisane još tri klase i one se školuju na svim studijskim programima (menadžment u odbrani, vojnoelektronsko, vojnomašinsko i vojnohemijsko inženjerstvo, vojno vazduhoplovstvo i logistika odbrane).

- Do 2007. godine ovo je bila isključivo muška teritorija i nas trideset smo bile prve žene koje su kročile u taj zabran. U prvo vreme oni su se privikavali na nas, a mi na njih, ali nije nedostajalo poštovanja ni od starešina ni od kolega. Prvi zajednički nastup smo imali na Pasuljanskim livadama, gde smo prolazili obuku, s tim što su momci spavali u šatorima, a mi u zidanom objektu. Sada i kadetkinje razapinju šatore, pa smo se i tu izjednačili - priča Mirjana, kojoj će specijalnost biti ubojna sredstva.

Prodor lepšeg pola u vojno školstvo samo je jedan aspekt šire priče u kojoj je vojska, tradicionalno muška institucija, rešila da odškrine vrata nežnijem polu, tako da su danas u Ministarstvu odbrane i Vojsci Srbije žene zastupljene u svim kategorijama: kao profesionalna vojna lica (oficiri, podoficiri i profesionalni vojnici) i civilna lica (državni službenici i nameštenici, vojni službenici i vojni nameštenici). Jezikom brojki, žene čine 18,5 odsto svih zaposlenih u sistemu odbrane. U profesionalnoj vojnoj službi trenutno je njih 822 (3,6 odsto), što je više nego dvostruko povećanje u odnosu na prethodnu godinu, a prema kategoriji kadra najveća zastupljenost žena je među civilnim licima - 48,3 odsto, dok je u ostalim kategorijama ona znatno niža: na žene oficire otpada tek 0,4 odsto, koliko ima i podoficira, dok je broj žena profesionalnih vojnika nešto veći - 8,5 odsto.

Dijapazon dužnosti na kojima su žene raspoređene veoma je širok i kreće se od administrativnih i analitičkih poslova, srednjih i nižih rukovodećih mesta, pa sve do formacijskih pozicija na kojima se formuliše politika odbrane. Tako se trenutno na rukovodećim mestima u sistemu odbrane nalaze 204 žene, odnosno one čine 10 odsto ukupnog broja rukovodećeg kadra. Svi nivoi obuke, školovanja i usavršavanja, a time i mogućnost napredovanja, otvoreni su za žene pod jednakim uslovima kao i za muškarce istih kvalifikacija i sposobnosti. Žena oficira ima u pešadiji, intendantskoj, sanitetskoj i pravnoj službi, dok su žene podoficiri zastupljene u pešadiji, telekomunikacijama i vazduhoplovno-tehničkoj službi. Kao profesionalni vojnici, žena ima u skoro svim rodovima i službama, mada je njihov odziv za određene specijalnosti, kao što su na primer vozači ili mehaničari, redovno veoma slab.

Nataša Jovanović je prva žena koja je postala pripadnik čuvenih „Kobri” i mišljenja je da u vojsci ne treba gledati ko je muško, a ko žensko, već ko kako radi svoj posao. Svesna je da veoma mali broj žena može da parira muškoj fizičkoj snazi, ali njoj nije smetalo da prođe dril koji teško da bi izdržali mnogi pripadnici jačeg pola:

- Išla sam na teren kao i muškarci, prošla surovu obuku preživljavanja, bacala nož, pravila kupatila od šatorskih krila...

Ništa lakše nije bilo ni Radmili Đurić, koja je član padobranske jedinice Specijalne brigade, koju ženska priroda nije omela da skokom sa više od 9.000 metara obara državni rekord u padobranstvu, niti je kome čudno kad Jelena Jovanović kao pripadnik vojne policije legitimiše muške kolege na ulici. Skeptici mogu da misle šta hoće, ali Gorana Dejanović kao profesionalni vojnik 16. mehanizovanog bataljona u Sremskoj Mitrovici na mestu strelca u borbenom vozilu pešadije M-80 postiže jednako dobre rezultate kao i muškarci.

Da bi bile primljene na obuku za profesionalne vojnike, žene moraju biti zdravstveno sposobne, dobiti prelaznu ocenu na testovima psihološke selekcije, a prolaze i odgovarajuću bezbednosnu proveru. One, za razliku od muškaraca, nisu da pre upućivanja na obuku za profesionalne vojnike odsluže vojni rok.

- Uklanjanje te tradicionalne barijere za ulazak žena u vojničke redove pokazalo se opravdanim ne samo u smislu formalnog obračuna sa jednim vidom diskriminacije žena, već i sa stanovišta racionalnosti raspolaganju ljudskim resursima odbrane. Od ukupno 1.919 kandidata koji su u 2009. godini bili primljeni na obuku, njih 367 (19 odsto) bile su žene. Čak je i procenat kandidata koji su uspešno završili obuku veći među ženama nego među muškarcima. Žene u proseku postižu bolje rezultate od muškaraca pri usvajanju teoretskih znanja, u stručno-specijalističkoj obuci, u ovladavanju radnjama koje zahtevaju preciznost i koncentraciju, čak i na proveri fizičkih sposobnosti prema kriterijumima za žene, a slabije su od muškaraca u taktičkoj i strojevoj obuci i na gađanjima iz pešadijskog oružja - kaže za „Blic” dr Jovanka Šaranović sa Instituta za strategijska istraživanja Ministarstva odbrane i autorka knjige „Žena u odbrani”.

Ona ističe da je tema žena u vojsci provokativna i kompleksna zbog vekovne podele uloga na ženu majku i muškarca ratnika, ali da žene danas mogu naći svoje mesto i u toj tipično muškoj profesiji, a da ne izgube ženske atribute.

Na većini za­­htevnih poslova i zadataka pri­sustvo žena je simbolično, ali je vredno pažnje zbog ekskluzivnosti uloga koje one pri tom obavljaju, pa ih je moguće naći i na formacijskim mestima kao što su poslužilac re­­morkera, niša­ndžija na oklopnom transporteru, protivterorista, vozač i ko­­mandir amfibijskog transportera, mehaničar za municiju, poslužilac pontonskog mosta....


Zastupljenost žena u sistemu odbrane 2005-2010. godine*
godinaoficiripodoficiriprofesionalni vojniciukupno
2005.1630160206 (0,82%)
2006.1530116161 (0,81%)
2007.1529114158 (0,84%)
2008.1829152199 (1,05%)
2009.2729368424 (2,06%)
2010.2829569626 (2,83%)

* Podaci iz publikacije "Ministarstvo odbrane i Vojska Srbije na putu objektivizacije rodne ravnopravnosti"  

Žene – heroji
Malo je poznato da su tokom NATO agresije na SR Jugoslaviju 1999. godine živote na braniku otadžbine ostavile i žene dobrovoljci. Izvršavajući borbene zadatke poginule su Ljiljana Žikić-Karađorđević (rođena 1957. u Kragujevcu) , pripadnik 125. motorizovane brigade i majka šestoro dece, Božidarka Marković (rođena 1944. u Podgorici) stradala na dužnosti u Dečanima, majka troje dece, i Slađana Stanković (rođena 1964. u Nišu), dobrovoljac u 549. motorizovanoj brigadi.

Može samo prsten
Novo Pravilo službe Vojske Srbije reguliše i status, ali i izgled pripadnica lepšeg pola u oružanim snagama. Tako su žene u vojsci i kadetkinje na Vojnoj akademiji dužne da imaju urednu frizuru koja ih ne ometa u obavljanju dužnosti i omogućava nesmetano nošenje kape i šlema, ne smeju da se vide šiške, a zabranjeno im je vidljivo nošenje nakita i drugih ukrasa, osim prstena, neupadljivih šnala i minđuša strogo propisane dužine. Dozvoljena je diskretna šminka, ali zato nokti moraju biti uredno podrezani.


Izvor: Blic

Logged
Pages:  [1] 2 3 4 5 6   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.037 seconds with 23 queries.