PALUBA
April 25, 2024, 04:55:41 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4 5 6   Go Down
  Print  
Author Topic: Zene u Vojsci Srbije - vesti  (Read 27599 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #15 on: January 25, 2011, 09:13:31 pm »

Žena u kokpitu „Galeba"


23. 01. 2011



Kadet Sandra Radovanović, stariji vodnik prve klase, prva je devojka koja je izvela samostalni let borbenim avionom


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ako je žena za volanom opasnost na putu, šta je žena za komandama aviona, i to borbenog?! Greška - nije fatalna opasnost, već ponos Vojske Srbije, a bogme i čitave nacije. Mada ponajviše pitomog pomoravskog sela Rekovac, koje je nenadano ušlo u istoriju zahvaljujući svom trenutno najslavnijem izdanku - starijem vodniku prve klase, kadetu Sandri Radovanović, zvanično prvoj ženi, tačnije devojci-pilotu borbenog aviona naše vojske.
Zapravo, ona je jedna od tri koliko će patrolirati našim nebom, ali prva koja je laširala, kako to letači kažu, odnosno izvela prvi samostalni let na „Galebu G4". Sandra je sve samo ne kozmetička promena kojoj se Vojska povinovala ne bi li ispunila zapadne standarde o zastupljenosti nežnijeg pola u svojim redovima. Opet, daleko od toga da je muškarača koja u kantini obara ruku s kolegama pred let. Lepa je, ženstvena, i za „trunčicu" temperamentnija od svojih vršnjakinja koje sa 22 godine mahom još razmišljaju šta bi sa životom.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

- Tu dilemu nisam imala. Znala sam da je uniforma moja sudbina. Najpre sam se dvoumila između policijske i vojne, ali kada je 2007. godine objavljen konkurs za pilotsku akademiju, to je bilo to - govori tiho, odmereno i pomalo stidljivo, nenaviknuta na pažnju koja joj s pravom pripada.

- Otac je bio apsolutno za, majka je strahovala, ali me nije odgovarala. Sestra mi je držala palčeve i navijala za mene! Uopšte, imala sam podršku cele porodice da se oprobam u „muškom" poslu! Uspela sam da prođem sve psihofizičke testove, mada je, priznajem, bilo zluradih komentara da mi nije mesto na akademiji, a pogotovo ne za komandama aviona, no... Nije reč o kolegama sa klase sa kojima nas tri živimo kao sa braćom, već od pojedinih zlonamernika koji nisu uspeli da prođu taj dril koji smo mi prošle. Ali, eto, malo-pomalo, od „utve", preko zajedničkih letova sa instruktorima do tog 24. decembra prošle godine, kada su me iznenadili komandom da mi je avion spreman za let - dolazimo do trenutka koji ju je promenio za čitav život.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

- Ušla sam u avion bez straha! Veću sam tremu imala na prvom samostalnom letu u „utvi", verujte! Znala sam da ništa ne može da krene po zlu, jer iza mene i moje obuke stoje takvi asovi legendarne 204. Vazduhoplovne brigade i moje 252. Školsko-trenažne eskadrile kakvima bi se ponosile sve armije sveta! Zarulala sam pistom, podigla letelicu do predviđenih 500 metara visine pri brzini od 300 kilometara na sat, izvela sve zadate elemente i posle deset minuta u vazduhu, jednom nogom ušla u neraskidivu zajednicu pilota borbenih aviona - nakon aplauza od kojeg je odjekivala pista, i tradicionalnog šutiranja kao dela inicijacije u krilato bratstvo, Sandra je, kako kaže, smogla snage samo da sestri, koja je strepela, pošalje poruku.

Ona je bila kratka i jasna: „Sletela sam".

- Nisam imala hrabrosti da roditeljima javim da idem na prvi samostalni let, jer znam da bi presvisli od brige. Znam i da nikad neće prestati da brinu, ali ovo je moj poziv, moj život, pa ako je nešto ne daj bože suđeno... - na sreću, ovoj devojci je, prema svemu što čujemo od njenih starešina, suđena samo briljantna pilotska karijera.
Ne samo zato što je prva, već što je zaista odlična u tome što radi. Dobro, prednost aviona je i ta što nema retrovizor koji uvek mami devojke da malo odlutaju od vožnje i bace se na popravljanje šminke.

- Hahahaha... A kako ću sutra kad dođe porodica, pitate?! Razmišljam dan za dan i ne pravim preterano dugoročne planove. Priznajem, biće čudno reći detetu: „Ručak ti je u rerni, ljubi te mama, idem da u brišućem letu obrnem nekoliko krugova nad Srbijom, pa se vidimo na večeri". Ali vremenom će, ubeđena sam, biti sve više devojaka u ovoj profesiji, tako da više nećemo biti atrakcija - glasno razmišlja, ne propuštajući da pomene i svoje sapatnice, cimerke i „nebeske" drugarice Anju Krnetu, prvu ženu pilota borbenog helikoptera, i Anu Tadić, još jedno lepo lice ratnog vazduhoplovstva, koja će čim vremenski uslovi to dozvole takođe laširati.

Za koji mesec već oficirke, a onda je samo nebo granica. Doslovno.


                                                           Mirišljava spavaona


Čudesna transformacija. Za nekoliko minuta od devojke vezane kose, u letačkom kombinezonu, Sandra se premetnula u našminkanog devojčurka spremnog za izlazak u grad.

- U naše vreme spavaone su kudikamo drugačije „mirisale" - komentarišemo, zatečeni stanjem u spavaoni tri srpske heroine, u kojoj su nekim čudom pomirene vojnička disciplina i pitomost devojačkih soba.

- Pa, pre svega smo žene, valjda je i normalno da miriše na parfeme i kozmetiku?! Doduše, profesija nam malčice odudara od stereotipa domaćice, ali... - vele Sandra i Anja uglas - „čelična krila" naše armije mirisne kože.



Izvor:Press


* 1605-Igor-Pavicevic.jpg (26.73 KB, 400x364 - viewed 178 times.)

* 1603-Igor-Pavicevic.jpg (19.15 KB, 200x297 - viewed 188 times.)

* 1602-Igor-Pavicevic.jpg (27.07 KB, 400x254 - viewed 190 times.)
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 988


« Reply #16 on: January 25, 2011, 09:21:56 pm »

Svaka joj čast!

Želim njoj i njenim koleginicama da dugo i uspešno lete na ponos svog naroda, ali da nikada svoja znanja i veštine ne moraju da primene u borbi.
Logged
Бродски мали
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 673



« Reply #17 on: January 25, 2011, 09:23:34 pm »

БРАВО САНДРА!!!!
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #18 on: January 25, 2011, 09:32:32 pm »

Sta reci nego BRAVO za Sandru.  
 
Pored zelja koje je Boro izrekao dodao bih i da njoj i njenim kolegama i koleginicam zalim da sto pre polete i na nekom novom avionu VS.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #19 on: January 25, 2011, 09:35:50 pm »

Neka dugo i mirno leti.

LPB
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #20 on: January 25, 2011, 09:46:48 pm »

Cek, cek, ovo je bilo jos 23.12.

http://www.vs.rs/index.php?news_article=9cabf024-5ffb-102e-92f9-000c29270931


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 111696_86208172_LasiranjePrvaZenapilotDec2010.jpg (244.43 KB, 1285x900 - viewed 151 times.)
Logged
kontraAdmiral1
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 292



« Reply #21 on: January 26, 2011, 03:09:43 pm »

Ne mogu a da ne citiram sam sebe sa odumrlog topica "Žene u borbenim jedinicama": Hm, da je situacija stani-pani, bi li se uopće postavljala ovakva tema? Doista, nije pitanje je li - nego kako i kada.
Možda ja na ovo temu gledam pristrano budući da imam dvije rođake koje su bile partizanke iz borbenih jedinica. Jedna je prešla Neretvu i Sutjesku (i nije mogla rađati).
Inače, u Lici je 1942. formirana Prva ženska četa. (U toj je postrojbi bila i Jovanka Budisavljević, buduća Broz.) U NOR-u je oko 2000 žena postalo časnicama. Partizansku spomenicu dobilo je više od 3300 žena, a devedesetak Orden narodnog heroja. Jedina jugoslavenska generalica bila je dr. Roza Papo - general-major sanitetske službe.

Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #22 on: February 01, 2011, 04:02:25 pm »



01. februar 2011.
Vojska Srbije ima 17 žena oficira, a pitanje je vremena kada će imati i prvu damu s generalskim epoletama, izjavio je načelnik Generalštaba general-potpukovnik Miloje Miletić.



On je rekao da su u Vojsci Srbije 33 žene podoficiri, više od 820 profesionalni vojnici, a 1.100 žena su zaposlene kao civilna lica.

To je nešto manje od osam procenata u odnosu na ukupan broj profesionalnih pripadnika vojske, istakao je Miletić u intervjuu magazinu "Odbrana".

On je dodao da su žene-vojnici ravnopravne sa kolegama na poligonima, streljanama i u Kopnenoj zoni bezbednosti prema Kosovu, kao i kada je u pitanju napredovanje u službi.

"Procenat žena u Vojsci Srbije je nešto niži u odnosu na najsavremenije armije sveta, u kojima je on do 20 odsto, ali očekujem da ćemo za godinu ili dve dostići taj nivo", rekao je Miletić.

Kako je objasnio, broj žena u savremenim armijama je veći u vazduhoplovnim jedinicama i mornarici u odnosu na kopnenu vojsku.

S obzirom da Srbija nema mornaricu, realno je očekivati da taj procenat bude 12 do 15 odsto, rekao je Miletić.

Izvor:(FoNet)
« Last Edit: February 01, 2011, 07:38:05 pm by trifko86 » Logged
kopriva
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 285


« Reply #23 on: February 01, 2011, 04:32:08 pm »

U naslovu piše da VS dobija ženu generala dok u tekstu piše da je pitanje vremena kada će imati generalicu.

Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #24 on: February 01, 2011, 08:38:03 pm »

По мом суду жене без проблема могу врло успешно обављати  већину дужности у војсци. Ипак, војска је физички врло захтеван позив, традиционално "резервисан" за мушкарце, тако да жене успешно, без икаквих проблема могу обавља 15-20 % дужности.  То су дужности у вези, логистици, војној полицији, ЕиПЕД, одржавању ваздухоплова и друге осетљиве модерне технике и сл. Могле би и остале, али би то из разних разлога било теже. Наравно, треба их пустити ако то желе и могу.

Е сад, да ли на овај број жена официра, подофицира, војника и цивилних лица у ВС "следује" жена са чином генерала. Не бих рекао. Ако је то потребно због нечије директиве или да се покаже "родна равноправност" то је потпуно погрешан приступ. Оним женама које су официри, треба да буде отворен пут и до генералског чина. Међутим, треба да га нека од њих добије само ако га и заслужи по стручним и другим људским квалитетима (не мислим на женске атрибуте, да не би било забуне). Дакле, не зато што је жена, већ зато што је боља од других официра.

Заиста, колега Коприва, употребљени термини су мало помешани. Док је термин "докторица" или "докторка" уобичајен за жену лекара и никога неће збуњивати, дотле  термини "генералица" или "генералка" звуче необично, понекад рогобатно, чак и смешно и подругљиво ("генералка" - у војном жаргони може да значи и опште сређивање просторија).Најопштије, реч "капетаница" у старијој  лексици понајпре означава жену (удату за) капетана (прочитати или погледати "Сумњиво лице" од Бранислава Нушића). Неки лингвисти кажу да би најправилнији (граматички) израз за жену у чуну капетана био "капетанкиња". Аналогно томе би било  "војникиња", "генералкиња", мајоркиња (као и "психолошкиња" и сл.). Моје лично мишљење је да за традиционално мушка занимања треба задржати традиционалне називе, посебно у војсци. Дакле и жена је војник, капетан, пуковник, генерал. Тиме с чак и наглашава та равноправност.  Зато, бар ја тако мислим, треба да остану називи чинова исти и за мушкарце и жене. Прихватљиво, бар по звучности и логици могли би бити и полуприхваћени називи новије лексике: поручница, капетаница, мајорица, потпуковница, пуковница, генералица (ипак, генерал-мајорица би, бар мени било мало необично).
Logged
Hrundi
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 736



« Reply #25 on: February 01, 2011, 09:09:34 pm »

Неки лингвисти кажу да би најправилнији (граматички) израз за жену у чуну капетана био "капетанкиња". Аналогно томе би било  "војникиња", "генералкиња", мајоркиња (као и "психолошкиња" и сл.). Моје лично мишљење је да за традиционално мушка занимања треба задржати традиционалне називе, посебно у војсци. Дакле и жена је војник, капетан, пуковник, генерал. Тиме с чак и наглашава та равноправност.  Зато, бар ја тако мислим, треба да остану називи чинова исти и за мушкарце и жене. Прихватљиво, бар по звучности и логици могли би бити и полуприхваћени називи новије лексике: поручница, капетаница, мајорица, потпуковница, пуковница, генералица (ипак, генерал-мајорица би, бар мени било мало необично).

Ti 'neki lingvisti' griješe, ili iz neznanja ili iz nekakvog tradicionalizma kojega možda nisu ni svjesni.

Žene su tisućljećima bile samo kućanice/domaćice pa su sva zanimanja bila isključivo muška. Pošto je naš jezik takav /naši jezici takvi da se lako pravi rodna distinkcija, vrlo je lingvistički prirodno bilo da od učitelja nastane i učiteljica, no to je bilo tako davno da više ne znamo je li kome tada smetalo (što žene uopće rade ili/i 'dobijaju ženski oblik naziva zanimanja'.

Dakle, kao što nam danas učitelj/učiteljica, kuhar/kuharica, recepcionar/recepcionarka, kondukter/kondukterka, pjevač/pjevačica, liječnik/liječnica, doktor/doktorica (-ka), trkač/trkačica i još milijun takvih rodnih parova normalno zvuče - tako ćemo se navići i na vojnikinje.

Po pitanju činova nisam siguran kako će se stvar razvijati. Bilo bi dobro proučiti češki, poljski i slovački primjer jer su jezici strukturno slični a kod njih je uvođenje žena u vojsku dalje odmaklo. Donekle se nešto primjera može analogijom izučiti i iz francuskog, talijanskog i španjolskog. Francuzi, na primjer, koriste nazive činova u muškom rodu ali oslovljavanje je gospođo + čin.

Opet, ima interesantnih primjera i na drugoj strani. Engleski, recimo, ne poznaje rod po nastavcima. U engleskoj, a posebno američkoj praksi odavna su uvedeni i ustalili su se rodno neutralni oblici. Nekadašnji Chairman sada je najčešće Chairperson (kada je žena na tom položaju gotovo uvijek), imamo Congresswoman, Spokesperson... Opet, američko zrakoplovstvo odlučilo se zadržati tradicionalni naziv najnižeg čina Airman i za muške i za ženske pripadnike tako da se američke vojnikinje točnije zrakoplovke pravilno zovu AirMAN Mary Smith...

Bumo vidli. U Hrvatskoj se odavna nitko ne uzbuđuje kad čuje psoihološkinja ili pukovnica. Za ovo posljednje zaslužne su, barem djelomice, noge Dunje Zlojić  Grin
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #26 on: February 01, 2011, 09:28:57 pm »

Kod pominjanja ovih cinova u zenskom rodu nekako sam propustio da li je i kako regulisano oslovljavanje zena oficira i podoficira? Mislim na ono ``Gospodjo kapetanice`` ili ``Gospodjice kapetanice``. Kako neko da zna da li je doticna udata ili ne?

P.S.

U moje vreme toga nije bilo pa zato ne znam a interesuje me.
« Last Edit: February 01, 2011, 09:45:54 pm by KUZMA® » Logged
Бродски мали
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 673



« Reply #27 on: February 01, 2011, 09:44:46 pm »

Само се плашим да ја не постанем госпођа машинка, родом земуница
Logged
Hrundi
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 736



« Reply #28 on: February 01, 2011, 10:03:16 pm »

Kod pominjanja ovih cinova u zenskom rodu nekako sam propustio da li je i kako regulisano oslovljavanje zena oficira i podoficira? Mislim na ono ``Gospodjo kapetanice`` ili ``Gospodjice kapetanice``. Kako neko da zna da li je doticna udata ili ne?

Oslovljavanje sa 'gospođice' se u većini civiliziranih zemalja ne prakticira barem 30 godina, upravo uslijed ravnopravnosti.

A što smo mi tek prije 20 godina postali gospoda pa smo još divlji - to je druga stvar.

Da se u Njemačkoj pokušaš policajki obratiti sa Fräulein isti sekund popio bi kaznu za nepoštivanje policicije.

Polako se i kod nas počinje shvaćati da je jedini pravilan način oslovljavanja svake žene "gospođa". Uostalom, nekada je postojao i muški oblik "gospodičić" za mlađega muškarca, obično onoga koji nije maturirao ili regrutiran. Nije bio uvredljiv kao što je kasnije postao ali je svejedno izbačen iz uporabe.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #29 on: February 01, 2011, 10:41:16 pm »

Pre mozda godinu ili nesto vise sam procitao kako se u nekoj zemlji digla frka kada je uniformisanu zenu neko oslovio sa gospodjo iako nije bila udata. Ona ga tuzila za neku vrstu diskriminacije posto je takvim oslovljavanjem prejudicirao njeno bracno stanje i godine. E sad kako se to zavrsilo ne znam, ali ako bi to postao osnov za neke buduce tuzbe onda se otvara pitanje kako osloviti zenu oficira, policajca ....
Logged
Pages:  1 [2] 3 4 5 6   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 23 queries.