PALUBA
April 19, 2024, 12:50:37 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 [6]   Go Down
  Print  
Author Topic: Zene u Vojsci Srbije - vesti  (Read 27536 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #75 on: December 14, 2017, 07:49:11 pm »

https://ibb.co/cpwwZm
Nazalost nisam mogao da zumiram na telefonu, ali prosto na slici je pripadnik (ca) Vojske Srbije, koja u radno vreme seta po gradu bez opasaca (najblizi vojni objekat je na vise od 500m) i nosi kesu sa burecima u ruci.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #76 on: December 17, 2017, 05:40:01 pm »

Išla ženska po marendu, pa šta, čudesa.
I to svašta vidiš, dali je barem bila zgodna.  Grin

poz.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 279



« Reply #77 on: December 23, 2017, 04:33:26 pm »

Namenski zadaci lepseg pola u uniformama.


* dan-grada-30_.jpg (234.74 KB, 900x600 - viewed 78 times.)
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 058


« Reply #78 on: December 23, 2017, 07:46:11 pm »

Namenski zadaci lepseg pola u uniformama.
...
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #79 on: December 23, 2017, 08:14:27 pm »

Zanimljivo, bile su ženske u srbskoj vojsci u PSR, dobile ordenja, i sada se opet pitate dali je ženskama mesto u vojsci...
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 950


« Reply #80 on: December 23, 2017, 08:44:22 pm »

Zanimljivo, bile su ženske u srbskoj vojsci u PSR, dobile ordenja, i sada se opet pitate dali je ženskama mesto u vojsci...

Božo, u PSR u Vojsci Kraljevine Srbije žene su bile malobrojne, u vojsku došle uglavnom prevarom - tvrdeći da su muškarci.

Ne bih rekao da je veliko pitanje da li je ženama mesto u vojsci - jeste ako one to žele.

Po mom mišljenju, pitanje je da li je ženama mesto u borbenim jedinicama zbog slabijih fizičkih predispozicija u odnosu na muškarce. Iz iskustava koje sam imao sa predstavnicima španske, grčke, italijanske, britanske, nemačke, američke ... mornarice, iako mi to osim Španaca niko nije decidno rekao, žene su u borbenim jedinicama isključivo zbog nedovoljnog broja muškaraca voljnih da to rade.

Verovatno ni Španci ne bi to rekli da nije bilo četiri fregate bez posade u bazi Kartahena, pa sam malo "pritisnuo" pitanjima kako to brodovi bez posade...
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 279



« Reply #81 on: December 25, 2017, 05:42:41 pm »

Ma nije problem u tome da zene budu u VS Bozo.

Samo treba da budu budu na formaciskim mestima i da obavljaju duznosti za koje su obucene i sposobne da obavljaju ravnopravno sa muskim kolegama - bez portekcije.

Zene u vojsci netreba da budu samo ukras vec da doprinose.

U zadnje vreme vidim da zenske pripadnice VS uglavnom sluze kako dekor na raznoraznim pogodnim priredbama a to je doduse krivica vojne organizacije koja ih forsira u tim ulogama.

Na temi o vezbama VS ima reportaza o vezbi Zima 2017 gde je k-dir voda za podrsku zena potporucnik. Ovako na prvu loptu deluje ozbiljno i otresito kao sto bi i trebao da izgleda jedan oficir.

Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #82 on: December 26, 2017, 09:53:53 pm »

Quote
Samo treba da budu budu na formaciskim mestima i da obavljaju duznosti za koje su obucene i sposobne da obavljaju ravnopravno sa muskim kolegama - bez portekcije.

  U ovoj recenici lezi ceo problem. A one sposobne ispastaju zbog onih drugih koje se provlace na razne nacine. Nije retkost da oficir "zaposli" zenu u VS kao PRV u nedostatku strucne spreme ili drugog posla. U mojoj jedinici samo ih je bilo cetiri od 15-ak PRV-a ukupno, od kojih su dve zmajevi (bas su bile u mojoj ceti) dok su ostale dve bile... da ne pisem detalje, ali za mene strah od mraka nije razlog da se neko skine sa straze i da se ista uvali nekom kolegi.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 279



« Reply #83 on: December 26, 2017, 10:37:51 pm »

Quote
Samo treba da budu budu na formaciskim mestima i da obavljaju duznosti za koje su obucene i sposobne da obavljaju ravnopravno sa muskim kolegama - bez portekcije.

  U ovoj recenici lezi ceo problem. A one sposobne ispastaju zbog onih drugih koje se provlace na razne nacine. Nije retkost da oficir "zaposli" zenu u VS kao PRV u nedostatku strucne spreme ili drugog posla. U mojoj jedinici samo ih je bilo cetiri od 15-ak PRV-a ukupno, od kojih su dve zmajevi (bas su bile u mojoj ceti) dok su ostale dve bile... da ne pisem detalje, ali za mene strah od mraka nije razlog da se neko skine sa straze i da se ista uvali nekom kolegi.

Ne znam da li je ovo zadnje za  Grin Grin Grin ili   :'( :'( :'( :'( :'(

Ali tako je to kada se nesto uradi naopako i zarad dobijanja politickih poena. Da se tome prislo malo ozbiljnije, studioznije, da su se postavile neke norme ali najpre da se steklo neko iskustvo i da su se postepeno integrisale rezulatat bi bio sigurno mnogo bolji. Ovaj pristup na juris se ovako zavrsi tj neke koje su sposobne ce da trpe (a i ostatak) zbog ovih drugih kojim nije mesto tu gde jesu.
« Last Edit: December 26, 2017, 10:45:41 pm by pvanja » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #84 on: December 27, 2017, 07:13:05 pm »

То не да је жалосно, него је срамотно. Чуди ме да се ништа не предузима да се то исправи и стање доведе приближно очекиваном, траженом.
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #85 on: December 27, 2017, 07:51:13 pm »

То не да је жалосно, него је срамотно. Чуди ме да се ништа не предузима да се то исправи и стање доведе приближно очекиваном, траженом.

  Potrebe za zenama, posebno u MNO su ocekivano visoke, pa samim time, su dosta nizi kriterijumi za odlazak zena u misiju (da se ispravim, kriterijum je bio da se prijavi) iz zaista objektivnih razloga. Ali slazem se sa tobom Dzumba da bi kvalitet uvek trebao da bude ispred kvantiteta.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #86 on: April 30, 2018, 05:35:54 pm »

Nišlijka snima "Orbiterom": Suzana upravlja dronom Vojske Srbije
Jelena Ćosin   30. april 2018.

Suzana Kocić (37) iz Niša jedina je žena u Srbiji sa zvanjem operatera za bespilotne letelice. Rame uz rame sa trojicom kolega iz svog tima, Suzana svakog dana preko računara u nebo vine letelicu "orbiter", obavi zadatak u vazduhu i prizemlji je. Iako po struci turistički tehničar, posao je posle škole pronašla u vojsci, najpre kao profesionalni vojnik, a nakon obuke od godinu dana i kao operater. Upravljanje letelicom ubrzo je postala njena velika ljubav.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Osim klasičnih vojnih zadataka kao što su izviđanje, pronalaženje ciljeva, navođenje artiljerijske vatre, Suzana objašnjava da "orbiter" može da se koristi i u protivterorističkim dejstvima, mirovnim misijama, kao i u slučaju elementarnih nepogoda - šumskih požara, poplava. U Vojsci Srbije "orbiter" je u upotrebi desetak godina, a Suzana njime upravlja od 2014. godine.

- Posao je zahtevan, ali svaki zadatak je izazov za nas. U Vojsci sam od 2010, znala sam da postoji letelica, ali nisam znala namenu. Počela sam da se interesujem za tu oblast, prošla obuke i kurseve i sada sam tu, kao deo tima u kojem svi nosimo isti teret i istu težinu - priča za "Novosti" Kocićeva. Pored meteoroloških uslova koji, kada su nepogodni, zahtevaju veliku dozu odgovornosti i dobro poznavanje materije kako bi se letelica bezbedno prizemljila, najteže joj u ovom nesvakidašnjem poslu, kaže, pada odsustvo od kuće i odvojenost od porodice.

- Često smo na terenu i snimamo po celoj Srbiji - kaže Kocićeva. Ona ističe da dosada nije imala priliku da svojom letelicom spasava ili štiti ljudske živote upozoravajući na neprilike, a kao zadatak koji joj se urezao u sećanje izdvaja vežbu iz 2014. godine na bazi "jug".

- To je bila vežba kada su dolazili Amerikanci. Bila je žena general iz Ohaja, snimali smo vežbu sve vreme i to je bio jedan zaista veliki i značajan događaj. Da se Suzana u svom poslu snalazi besprekorno, tvrde i njene kolege. Srđan Živković, stariji vodnik i operater u Odeljenju bespilotnih letelica od njenog uvođenja, ističe da je za ovaj posao najbitnije dobro poznavanje rada na računaru, ali i psihička stabilnost, u čemu, kako veli, Suzana briljira.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Kako objašnjava operater Živković, "orbiter" prikuplja podataka iz vazduha u realnim uslovima, na daljini od 15 kilometara u poluprečniku. Osim u vojne svrhe koristi se, kaže on, i za pružanje pomoći civilnim licima, javnim ličnostima, za praćenje vozila i slično. Bespilotne letelice "orbiter" su izraelske proizvodnje i, iako su veličine većeg avio-modela (raspon krila je nešto veći od dva metra), reč je o tehnologiji koja bi se uklopila u filmove o Džejmsu Bondu. Letelice su opremljene digitalnom kamerom visoke rezolucije, sistemom koji omogućava automatski povratak u slučaju prekida komunikacije sa zemaljskom kontrolnom stanicom. Javnosti su predstavljene na vežbi "Sretenje 2009" održanoj u Novom Sadu povodom Dana Vojske Srbije.

SA 600 METARA VIDI TABLICE

Za poletanje "orbitera" dovoljno je desetak minuta, koliko je potrebno za raspakivanje ranaca i postavljanje lansera na odabrani položaj. Leti na visini do pet kilometara, objasnio je Živković, dok na 600 metara može da prepozna tip vozila kao i registarske tablice. U vazduhu može da bude i do 90 minuta, a koristi se danju i noću.

Izvor: www.novosti.rs


* Suzana-Kocic.jpg (166.52 KB, 620x474 - viewed 104 times.)

* Suzana-Kocic-letelica.jpg (98.6 KB, 620x417 - viewed 56 times.)
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #87 on: June 26, 2018, 06:01:55 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

 Grin


* DF541C30-EE2C-417A-952E-E16EEBFEE388.jpeg (476.5 KB, 750x581 - viewed 71 times.)
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #88 on: June 27, 2018, 07:54:17 am »

 Grin

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* nzrts.jpg (67.13 KB, 720x843 - viewed 65 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #89 on: June 27, 2018, 07:59:33 am »

 Grin

"Dragi Borivoje,

Pišem ti prvo pismo nakon zakletve. Žao mi je što nisi mogao da dođeš. Ali ok, razumem da si taj dan imao zakazan manikir, a i da putuješ po ovoj vrućini nije pametno, znam da teško podnosiš vrućine.

U vojsci mi je ok. Budimo se rano zbog podizanja zastave, ali mi nije teško jer sam i kod kuće ustajala u 5 da spremim doručak tebi i deci. Kako su klinci? Ne znam da li je pametno što smo ih na 8 meseci, koliko ću biti u vojsci, ostavili kod mojih na selu, ali ok, ti si glava porodice i ako ti kažeš da tako treba onda mora da se sluša. Ja svaki dan pešačim pod punom ratnom opremom, desetine kilometara. Nije mi teško, nekako se i raznežim jer zamišljam kako nosim naše dete na leđima dok se vraćam s punim cegerima, pa se odmah osetim kao da sam kod kuće. Nemoj da plačeš ako ti nedostajem. Znaš da ti je lice osetljivo i odmah bukne, kao onda kad sam te jednom zamolila da isprazniš kesu od usisivača pa smo oboje završili u Urgentnom. Ispeglala sam ti sve košulje da se ne mučiš po ovoj vrućini, danas je, kažu, bilo 46 stepeni. Ovde kod mene je svežije, ipak pešačimo 20 km kroz šumu pa je lakše.

Nakuvala sam ti pasulja i stavila u zamrzivač. Levo je gulaš u kutijama od eurokrema. Nemoj da si gladan. Sad ću ja brzo na odsustvo pa ću ti nakuvati još. Kupila sam ti pamučnih čarapa i gaća za 8 meseci da menjaš, da ne moraš da pališ mašinu, znaš da nije na ravnom pa šeta po kupatilu, svaki put mi presedne kad moram da je dižem i vraćam na mesto jer te nervira kad od nje ne možeš da dođeš do wc šolje. Izvini, ljubavi, za to. Pošalji mi sliku sa pramenovima, garant ti super stoje. Moj lepi muž, baš sam te se poželela! Jedva čekam da dođem kući, pa da nam cepam drva za zimu, ništa ti ne brini, to ću ja časkom, srećo moja! Pazi mi se i nemoj da mi te nerviraju na poslu! Nisi ti bilo ko! Nek mi nađu još jednog koji je poput tebe u roku završio hortikulturu!

Moram sad da idem, ljubavi moja. Danas imamo gađanje iz topa. Hahaha, već vidim kako se mrštiš, ti ne voliš ni kad pukne čep od šampanjca. Duša moja!

Ljubim te puno!

P.S. Ne zaboravi da imaš zakazano čupanje obrva kod Stojanke u maju!

Volim te, Borivoje!

Tvoja žena Jovanka."
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 [6]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 24 queries.