PALUBA
April 24, 2024, 02:58:17 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Minski detektor u đonu cipele  (Read 1855 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« on: February 01, 2014, 07:31:53 am »

Minski detektor u đonu cipele

 Lemur Design Studio, poduzeće iz Kolumbije eksperimentira sa osobnim minskim detektorom (SaveOneLife). Detektor je smješten u đonu cipele – prijemnik i predajnik  te na ručnom satu - pokazivač. Kad elektronski sitemi u cipeli zaznaju prisutnost mine (sumljiv predmet) šalju signal na sat.
Princip rada detektora SaveOneLife, sličan je detektoru metala. Prijemnik i predajnik smješteni su u đonu cipele. Predajnik generira elektromagnetno polje, prijemnik primi signal o deformaciji magnetnog polja radi prisutnosti metala. Djeluje na udaljenosti dva metra. Informacija (može i zvučni signal) o položaju mine (sumljivog predmeta) šalje na ekran na satu. Za sada je SaveOneLife u fazi ispitivanja.   



Vir: "Obramba" SLO
http://www.obramba.com/

KOLUMBIJCI RAZVILI OSEBNI DETEKTOR MIN NAMEŠČEN V PODPLATU ČEVLJA

Kolumbijsko podjetje Lemur Design Studio je razvilo izviren osebni detektor min imenovan SaveOneLife (reši eno življenje). Sestavljen je iz opozorilne naprave na uri in vložka v čevlju, ki deluje kot  detektor min. Detektor deluje tako, da ko elektronski sistemi v čevlju zaznajo mino takoj obvestijo uporabnika.

Princip delovanja detektorja min SaveOneLife je podoben kot pri detektorju kovin. Znotraj podplata je v vložku čevlja nameščen oddajnik in sprejemnik. Oddajnik generira elektromagnetno polje, sprejemnik pa zaznava deformacije zaradi prisotnosti prevodne kovine. Deluje do dveh metrov oddaljenosti in ko sprejemnik zazna sumljiv predmet, izmeri razdaljo ter položaj. Informacije o lokaciji mine nato prikaže na majhnem zaslonu na uri. Uporabnika lahko o prisotnosti mine opozori tudi z zvočnim opozorilnim signalom.

Detektor min SaveOneLife seveda ne more rešiti problema protipehotnih min, vendar lahko bistveno zmanjša število smrtnih žrtev zaradi min. Zaenkrat je razvit le prototip, ki pa ga Kolumbijci želijo razviti v uporaben izdelek in zato iščejo vlagatelje.

Vsekakor bo ta izdelek lahko rešil mnogo življenj po celem svetu, sploh če vemo da skrita neeksplodirana ubojna sredstva vsako leto ubijejo na tisoče ljudi. Po mnenju nevladne organizacije Mednarodna kampanja za prepoved protipehotnih min (International Campaign to ban Landmines – ICBL) so mine med leti 1999 in 2009 ubile 73.576 ljudi. Število ljudi pohabljenih zaradi min pa je ocenjeno na več sto tisoč, kar 80% je civilistov in od tega 20% otrok.

Grobe ocene kažejo, da je okoli 100 milijonov min skritih po vsem svetu. Po mnenju ZN bi za razminiranje celotnega planeta potrebovali 33 milijard dolarjev, razminiranje pa bi trajalo kar 1100 let.


V boju proti neeksplodiranim ubojnim sredstvom velja omeniti tudi slovensko fundacijo ITF Ustanova za krepitev človekove varnosti, ki se ukvarja z razminiranjem po vsem svetu.

Slovenska fundacija ITF Ustanova za krepitev človekove varnosti je bila ustanovljena marca 1998 in že vrsto let vodi mednarodne projekte razminiranja na območjih, kjer so se nedavno končali oboroženi spopadi – še posebno dejavni so na področju bivše Jugoslavije, kot tudi na Bližnjem vzhodu in srednji Aziji. Ustanova ITF je s celovitim pristopom k reševanju problematike dejavna tudi na projektih zmanjševanja humanitarnih in socio-ekonomskih nevarnosti, ki so posledica min in ostalih eksplozivnih ostankov oboroženih spopadov, zmanjševanju nevarnosti človekove varnosti v post konfliktnih območjih od drugih ubojnih sredstev preko uničevanja presežka in zastarelih zalog konvencionalnega orožja ter zmanjševanje nevarnosti širših razdiralnih izzivov, ki prav tako negativno vplivajo na človekovo varnost.

Pripravil: A. Knific, foto: Lemur Studio Design



* detektor-min-saveonelife-0-642x336.jpg (26.85 KB, 642x336 - viewed 62 times.)

* timthumb.jpg (15.08 KB, 355x240 - viewed 150 times.)

* timthumb1.jpg (15.51 KB, 355x240 - viewed 161 times.)

* 3.jpg (14.76 KB, 355x240 - viewed 152 times.)

* 2.jpg (19.1 KB, 355x240 - viewed 161 times.)
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #1 on: February 02, 2014, 02:25:39 am »

а шта ћемо ако мина није метална, већ као наша пешадијска јединица? "џаба сте кречили"
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #2 on: February 02, 2014, 08:59:59 am »

Savremeni detektori bi trebali da registruju ono malo metala u upaljacu i kod mina kao sto ej PMA-1.

Imao sam priliku da tako nesto probam sa MI-2000 i vezbovnom PMA-2 i rezultat je da je detektovana. Medjutim sta cemo na podrucju kao sto su obronci Kopaonika gde je taj isti detektor pistao na skoro svaki kamen zbog prisustva rude metala? Sto je detektor osetljiviji to ce cesce davat i lazan signal, sto je manje osetljiv to je veca sansa da mine kao sto je PMA-1, PMA-2 ili PMA-3 uopste ne registruje. Kompromis izmedju ta dva zahteva je tesko naci.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #3 on: February 02, 2014, 01:40:35 pm »

Други проблем ће бити да војник који то има и реагује. како се наводи детектор реагује у пречнику 2м. Ако војник хода онда прелази око 1,5м/с. То значи да има мало више од секунде да реагује и не стане на мину. Ако трчи то је већ 3м/с. Не може ни да реагује, већ ће је нагазити или претрчати (ако има среће).
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #4 on: February 02, 2014, 02:40:00 pm »

све у свему џаба сте кречили...
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #5 on: February 05, 2014, 03:13:14 pm »


Fotke su izvrsne.Broj pregleda zaista velik ali mislim da nije samo zbog humane komponente nego malo izbog "zlatne groznice".
Ponešta sam se i sam bavio ovom tematikom.Pa da napišem neka svoja razmišljanja i zapažanja.

Koliko znam ovi detektori su radili na nekolko principa:BFO,PI,VLF itd.Iz opisa u tekstu predpostavljam da se radi o PI(Pulse Induction).Kod svih su postojale dobre i loše osobine.Na pr.dubina otkrivanja ovisno o osobinama tla,usmjerenost,stabilnost uređaja itd.Uvjek je tome doprinosila zavojnica -sonda koja je bila jedan od najkritičnijih djelova,pa je ona zalivana u nosač i sl.
Ovdje je ona smještena u đonu što mi baš ne uliva povjerenje da je to dobro rješenje,pošto se đon i uvrće i trpi razne pritiske pa samim tim i zavojnica.
Ja sam očekivao da će razvoj ovakvih uređaja ići ka pravljenju malih automatskih vozila od plastike koje će imati isturenu sondu jer je i na vozilu pogon od metala a i baterija(nešto slično kao što je Bora dao u "Lepot.u.u." sa djevojkom što drži mali guseničar na leđima).
Mnogi problemi se danas rješavaju softverski pa nisam siguran da su oni našli rješenje i za navedene problema i ipak sam skeptičan.
Na fotkama nigdje ne vidim bateriju pa mi ovo ipak djeluje kao uspjela fotomontaža.

Pozdrav!
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.025 seconds with 23 queries.