PALUBA
March 28, 2024, 05:35:39 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2]   Go Down
  Print  
Author Topic: Patrolni čamci tipa 151  (Read 14913 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #15 on: March 30, 2018, 10:10:27 pm »

Ja samo prenosim što stari morski vuk kaže... doduše ima 75 god i kako i sam kaže puno je prošlo ali deluje pouzdano. Radio je u brodogradilištu JB Tito u BG i razume se u materiju te deluje kredibilno.
U ponedeljak ga puštaju kući probacu do tada da saznam još  nešto.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #16 on: March 31, 2018, 07:53:03 am »

Ja samo prenosim što stari morski vuk kaže... doduše ima 75 god i kako i sam kaže puno je prošlo ali deluje pouzdano. Radio je u brodogradilištu JB Tito u BG i razume se u materiju te deluje kredibilno.
U ponedeljak ga puštaju kući probacu do tada da saznam još  nešto.
Aj provaj doznati nešto više. Osim ova dva bila su predviđena još 4 ista broda. 
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #17 on: March 31, 2018, 08:30:49 am »

Da to nisu slučajno Žabarski motorni drveni torpednjaci tipa MAS, koliko sam shvatio postojali su u više različith varijanti razne namjene, baš ispod jedne od fotografija stoji opis "1939-air-sea-rescue-motor-boat" šta mu ga dođe čamac za spašavanje. Tekst na engl. jeziku o ovom tipu broda koji neodoljivo podsjeća na naše ;

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

In 1932, the Varazze yard unveiled the MAS 431, known as the Baglietto 1931 Type, which built on its productive experience with the 1926 version. A 16m experimental wooden boat displacing 16 tonnes, its 750hp Fiat petrol engines sent it roaring all the way up to 45 knots. This was the first MAS with a planing hull and strakes and was the culmination of Baglietto’s technical experience. The results were so good, in fact, that commissions poured in from navies all over the world.
The Royal Italian Navy chose to concentrate on MAS vessels based on the Baglietto prototype and the MAS 431 led to the 500 class, which would acquit itself with honour during the Second World War. Between 1936 and 1941, in fact, four different series of MAS 500s were built; a total of 76 vessels spanning builds 501 to 576. There were no major differences between the various series, all of which had double-strake hulls that varied in length from 17 to 18.7 metres and displaced between 23 and 30 tons.
Depending on the version, Isotta Fraschini engines of 1,000 to 1,150hp were used to guarantee speeds in excess of 40 knots—a record for the day. They were produced by both Baglietto and other yards.
Parallel to this, in 1934 and 1935, Baglietto also built MAS numbers 438 to 441 which were known as the Baglietto 1934 Types. These four 22.5m vessels took their inspiration from the Elco 40 Ton models and had a different profile to their predecessors, looking more like the aggressive MAS 500 than anything else.
Baglietto, however, continued to strive to improve quality and in 1938, launched the MAS 451 and 451 Baglietto Super-Fast Type. The big news was that these new craft were powered by Fiat diesels that, unfortunately, proved mechanically unreliable. In the end, they were replaced with 1,150hp Isotta Fraschinis flanked by two small 70hp Alfa Romeos.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Izvor teksta i fotografija : Bagliettonavy




* 1.jpg (122.12 KB, 800x600 - viewed 51 times.)

* 2.jpg (143.55 KB, 800x600 - viewed 60 times.)

* 3.jpg (108.5 KB, 800x600 - viewed 72 times.)

* 4.jpg (112.21 KB, 800x600 - viewed 56 times.)

* MAS.jpg (52.84 KB, 696x407 - viewed 52 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #18 on: March 31, 2018, 10:32:02 am »

Da zaboravio sam da je rekao da su drveni  laugh
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #19 on: March 31, 2018, 10:43:32 am »

Dva patrolna čamca ovog tipa su izgrađena 1955 godine. Ne znam šta se desilo sa njima. Evo ga i 151.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

 Ovo je slika iz monografije Brodovi JRM 1942 - 1972. Pod slikom piše, da je izgradjen u domaćem bdg.  I diskutovalo se o tom brodu ovdje: Topic: Patrolni čamci klase C 80 (1xx) - Stari graničari, strana26-27.
Logged
kukador
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 809



« Reply #20 on: April 01, 2018, 08:36:45 pm »

našao sam podatke za dva iz serije MAS, koja su završila na Jadranu:

MAS 430 - tip Baglietto 1931 - ispodriv: 13,7 t - brzina: 41 knts - posada: 9 ; ulazi u službu 1929; septembra 1943 ga preuzima Njemačka u Šibeniku i dobiva oznaku  "S 602"; potopljen od posade u luci decembra 1944

MAS 431 - tip Baglietto 1931 - ispodriv: 15,9 t - brzina: 41 knts - posada: 7 ; prvi iz serije sa nadgradnjom "pod kutem i sa stepenicom (ne umem bolje prevesti) ulazi u službu 1932 ; preuzima ga Njemačka septembra 1943 u Splitu i dobiva oznaku  "S 603"; potopljen u borbi novembra 1943 između Zadra i Šibenika

vir: http://xoomer.virgilio.it/ramius/Militaria/motosiluranti-motovedette-mas.html
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #21 on: April 02, 2018, 08:54:44 am »

Na fb grupi "Hrvatski Drveni Brodovi" sam postavio upit o ovim brodovima i dobio par zanimljivih odgovora koje ću ovdje prenjeti ;

Sluzio na Njemu..granicar u puli...2 njemacka motora(treci izvadjen)...krma nije originalna (bila vaska za vadjenje brodolomaca)... Radar americki kao i radio stanica...rebra aluminij, drvo (brusili pituru do drva).. God i mjesto gradnje nepoznato

To su naši neuspjeli torpedni čamci. Građeni su u Korčuli i nikad nisu postigli željenu brzinu., zbog loše dobave zraka u strojarnicu Građeni su kompozitnim sistemom i služili su kasnije za spašavanje pilota, kad su Iračani vježbali i padali u more Udbina - Zadar Pulski je kupilo turističko društvo u korčuli za liniju Orebić Korčula. Nisu imali para, pa su motore prodali Rapskoj plovidbi za trajekte. One koje sam u fušu radio, a projekt preinake patrolca sam radio u brodoprojektu. modeli čamca su ispitivani dinamometrom na jezeru u lokvama. Brod bez motora je kupiovao Franolić, s Krka, a konačno je završio kod Šegote u Omišlju.. On ga je preuredio za turizam u brodogradilištu Kantrida mislim da se zvao bernardica ili sl. i nakon određenog broja godina napustio ga u nekoj vali gdje se nasukan i raspao.jer je stalno propuštao vodu. A propuštaoje jer su na Kantridi stupali kompozitnu gradnju oa su rebda i opkata doživjeli "živčani slom"


Radi se o posve različitim brodovima. Higginsi su "V" forme oštra uzvoja kao gliseri. Imam nacrt. " broda, netko kaže graničar, netko patrolni a ja sam radio projekt rekonstrukcije jednog od njih PĆ - broja se ne sljećam, ali znam cijelu povijest. Bio sam na nemu kad je došao vlastitim pogonom iz Pule u Korčulu. Kasnije su motori prodani rapskoj plovidbi 2 MB (mercedesi po 500 ks) treći je ranije izvađen. Brod je prodan na Krk, pa pregrađen u Kanttridi za Šegotu iz Omišlja. Nakon par godina eksploatacije napušten je nasukan u nekoj uvali. Zvao se Bernardica ili slično ."....rdica" I to je apsolutno točno i nisam siguran ali mislim da imam i nešto dokumentacije o njemu


Tako da smo izgleda razriješili i ovaj gordijski čvor  marinero
Logged
MOTORISTA
Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #22 on: April 02, 2018, 09:02:15 am »

Sjajno!

« Last Edit: April 19, 2018, 12:13:15 pm by MOTORISTA » Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #23 on: April 19, 2018, 11:50:40 am »

Izgleda da možemo staviti točku na "i" šta se ovog slučaja tiče naime jedan od ovih brodova koji se gore spominje da je potonuo je brod imena "Sabina", o istom smo pisali u temi o vojnim potkopima, slika istoga dok je još stajao na površini u potkopu Bokašin na Dugom otoku ;

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Lažni veleposlanik optužen za potonuće



* 1.jpg (135.89 KB, 1024x683 - viewed 79 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #24 on: April 19, 2018, 12:42:31 pm »


Ostao sam dužan podatke koje sam zapisao u bolnici.


Čovek od koga sam dobio podatke se zove Petar Maksimović i bio je prvi motorista na 151, služio 1967/68 godine.

Korito čamca je bilo drvene konstrukcije, paluba je bila od tikovine a nadgrađe od aluminijuma.

Mašine 2x350 ks Mercedes, realno 2x500 ks sa upotrebom "turbopuhala". To je kako je objasnio sistem koji izduvne gasove usmerava u turbine, što navodno daje dodatnih 150 ks po motoru. Petar sumnja da tu bilo baš toliko konja, kaže nisu se osećali toliko u vožnji. Za brzinu kaže da je bila nedovoljna, max tek oko 20 čv.

Paljenje motora je bilo elektro, pomoćni motor sa generatorom je bio holandske proizvodnje.

Čamac je imao radar tipa DECCA 110 V, dometa 5 km. Radio stanica 220 V.

Naoružanje, top tipa Bofors 20 mm na pramcu.

Posada je brojala 9 članova, 3 podoficira i 6 mornara. Komandant broda je bio st. vod I kl., komandir 5. borbenog odreda (mašine) je bio vod. I kl. koji je ujedno vršio i ulogu pomoćnika komandanta.

Komandir 1. borbenog odreda (navigacija) je bio takođe vod. I kl.  a dužio je i radio stanicu.

Lično naoružanje posade su činili automati M-56 (cela posada) dok je komandant brod dužio i pištolj.

Posada se smeštala tako što je u u potpalublju sa obe strane broda bila po jedna kabina, sa jedne strane je bio smešten komandant broda, dok su druga dva vodnika delili drugu kabinu. Dva mornara su spavala u pramcu (u "tikovini" kako reče), do su ostala četvorica spavala u nadgrađu, po dvojica sa svake strane odvojeni zavesicama.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Kormilarenje se vršilo iz kormilarnice (po kursu) i sa komandnog mosta (vizuelno).


* 2018-04-19_133239.jpg (390.04 KB, 2996x1772 - viewed 108 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #25 on: April 19, 2018, 12:47:49 pm »

našao sam podatke za dva iz serije MAS, koja su završila na Jadranu:

MAS 430 - tip Baglietto 1931 - ispodriv: 13,7 t - brzina: 41 knts - posada: 9 ; ulazi u službu 1929; septembra 1943 ga preuzima Njemačka u Šibeniku i dobiva oznaku  "S 602"; potopljen od posade u luci decembra 1944

MAS 431 - tip Baglietto 1931 - ispodriv: 15,9 t - brzina: 41 knts - posada: 7 ; prvi iz serije sa nadgradnjom "pod kutem i sa stepenicom (ne umem bolje prevesti) ulazi u službu 1932 ; preuzima ga Njemačka septembra 1943 u Splitu i dobiva oznaku  "S 603"; potopljen u borbi novembra 1943 između Zadra i Šibenika

vir: http://xoomer.virgilio.it/ramius/Militaria/motosiluranti-motovedette-mas.html

Sad vidim u ovom postu meni nepoznat termin "ispodriv". Molim za objašnjenje šta znači ovaj termin, jer brod vodu nikako ne "podriva" već je uvijek i samo "istiskuje". Podriv liči na ruski termin, a on znači "eksploziju nastalu miniranjem". Ispodriv je onda podpodminiranje i ne vidim kakve veze ima sa odličnim hrvatskim - općeslavenskim terminom "istisnina".

Što se tiče "stepenice", ne mogu se sjetiti općeprihvaćenog engleskog termina, a trenutno ni ruskog, ali to je svakako prekid na donjoj, podvodnoj plohi trupa gliserske forme, na koju se pri velikoj brzini trup izdiže i oslanja, smanjujući time otpor kretanja smanjenjem "oplakane" (nema veze sa plakanjem) - smočene, površine.
« Last Edit: April 19, 2018, 12:55:28 pm by kumbor » Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #26 on: April 19, 2018, 01:35:16 pm »

Izpodriv ladje je lep čisti Slovenski izraz. Brod vodu "izpodriva" (istiska ako se ne varam na Hr)...  Wink

Quote
Izpodriv (ang. Displacement ali Displacement tonnage) je termin, ki se večinoma uporablja na ladjah. Izpodriv je teža (masa) vode, ki jo ladja ali drug objekt izpodrine.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #27 on: April 19, 2018, 07:08:26 pm »


Izvini, nisam znao da je reč o slovenskom terminu.
Pa jes`zaboravio sam da je Božo Slovenac, nisam obratio pažnju!
Zbaljao!
Logged
barba
Prijatelj foruma
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 819



« Reply #28 on: April 20, 2022, 10:37:05 am »

Zahvaljujuci Slavuju u postu o DTM
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
PC-152 u Vargeroli, Pula


* PC-152.png (384.53 KB, 771x327 - viewed 3 times.)
Logged
Pages:  1 [2]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 25 queries.