PALUBA
March 29, 2024, 10:33:49 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10   Go Down
  Print  
Author Topic: Da li je moguće obnoviti proizvodnju MBT na prostorima ex YU  (Read 54760 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #60 on: March 07, 2014, 10:47:27 pm »

Milane, jel ta viša saobraćajna ima veze sa STŠ u Cara Dušana?
Logged
Bojnik
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 359



« Reply #61 on: March 07, 2014, 10:58:40 pm »

Što se tiče tenka M-84, M-84D i M-95 (dakle sve bazirano na već postojećem M-84) , Hrvatska bi mogla odraditi odnosno proizvesti od 0  samostalno izuzev topa i SUV-a koji bi morala uvesti iz vana (mada uz dobru političku volju i želju i te 2 stvari bi se dale riješiti , jer u HR sigurno ima sposobnih za tako nešto).
Logged
HrcAk47
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 695



« Reply #62 on: March 07, 2014, 11:04:04 pm »

Koliko sam ja razumeo, svi M84D su radjeni od delova ostalih u ĐĐ i modifikovanih 84ki, dok su Degmani radjeni na dostavljenim oklopnim telima Vihora, koji je ipak različit od 84ke.

Oklop su radile Ravne na Koroškem, tako da bi me zanimalo gde se isti može raditi u Hrvatskoj.
Logged
CheefCoach
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 158


« Reply #63 on: March 07, 2014, 11:37:02 pm »

Milane takvi ljudi postoje, ja sam sreo jednog takvog na mycity military forumu, ali oni nemaju mogucnost da se pokazu; jer nemaju gde. Kada bi industrija radila takvih bi bilo jos vise. A i sa 25 hiljada ne mozes da zasnujes porodicu.
Logged
milan333
mornar
*
Offline Offline

Posts: 38


« Reply #64 on: March 10, 2014, 12:01:17 am »

Milane, jel ta viša saobraćajna ima veze sa STŠ u Cara Dušana?

Nema nikakve veze, bar koliko ja znam. Mislim da je prvo bila osnovana kao viša mašinska škola, a posle su dodati i neki drugi smerovi, kao saobraćaj, zaštita i bezbednost na radu i PP zaštita.

Milane takvi ljudi postoje, ja sam sreo jednog takvog na mycity military forumu, ali oni nemaju mogucnost da se pokazu; jer nemaju gde. Kada bi industrija radila takvih bi bilo jos vise. A i sa 25 hiljada ne mozes da zasnujes porodicu.

To što ti ljudi nemaju gde da se pokažu je trenutno stanje, a to što uprkos svemu i dalje se interesuju, razvijaju i šire svoja znanja svojom voljom je trajno stanje, zbog koga se možda nekad nešto i promeni. Ne znam baš da se sa 25 hiljada ne može zasnovati porodica, jedino pod uslovom da nisi skućen, mada ima i takvih porodica koje nekako balansiraju kućnim budžetom sa po dve takve plate. Iz nekih informacija znam da recimo čistačice u palati pravde rade za utvrđeni minimalac(oko 18000), a mnoge imaju porodice. Mislim da danas ljudi teško mogu da vide neki dalji cilj od osnovnih sopstvenih interesa. Recimo da radiš za 25 hiljada, ali ako gledaš kroz prizmu višeg cilja, znaš da to moše da potraje dve ,tri godine dok laički rečeno posao ne krene, a onda mora da padne kajmak ne samo u državnu kasu već nešto i u radnički džep ili sledi ovo što nam se sad događa. Moja je "Sve se može kad se hoće" , a mislim da je u praksi više ona "Sve se može kad se prodaje" mada veoma su slične.

Pozdrav

Milan
Logged
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #65 on: May 03, 2014, 10:16:49 pm »

Čisto znatiželje radi ovo su neke od glavnih tvrtki koje su sudjelovale u proizvodnji ovog tenka (osim ĐĐ) koliko ih je još aktivno....

•   "Đuro Đaković", Slavonski Brod - završna proizvodnja;
•   "FAMOS", Sarajevo, - pogon;
•   "Iskra" -laser i elektronički dijelovi;
•   "Zrak Sarajevo", Sarajevo - optika;
•   "Slovenske Zelezarne", Ravni - oklop;
•   "Prvi Partizan", Užice - municija;
•   "Pretis", Vogosca - granate;
•   "Prva Petoletka", Trstenik - hidraulika;
•   "21 Maj", Rakovica - upravljački sistem;
•   "Bratstvo", Novi Travnik - top;
•   "Metalski zavodi Tito", Skoplje;
•   "11 oktomvri", Prilep;
•   "Ruen", Kocani;
•   "Rudi Cajevec", Banja Luka - elektronika;
•   "Sever", Subotica - autopunjač;
•   "Jugoturbina", Karlovac;
•   "Radoje Dakic", Podgorica;
•   "Industrija ležajeva Kotor", Kotor.

 Roll Eyes Huh?
Logged
Kaćo
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 914



« Reply #66 on: May 03, 2014, 10:42:41 pm »

Čisto znatiželje radi ovo su neke od glavnih tvrtki koje su sudjelovale u proizvodnji ovog tenka (osim ĐĐ) koliko ih je još aktivno....

•   "Đuro Đaković", Slavonski Brod - završna proizvodnja;
•   "FAMOS", Sarajevo, - pogon;
•   "Iskra" -laser i elektronički dijelovi;
•   "Zrak Sarajevo", Sarajevo - optika;
•   "Slovenske Zelezarne", Ravni - oklop;
•   "Prvi Partizan", Užice - municija;
•   "Pretis", Vogosca - granate;
•   "Prva Petoletka", Trstenik - hidraulika;
•   "21 Maj", Rakovica - upravljački sistem;
•   "Bratstvo", Novi Travnik - top;
•   "Metalski zavodi Tito", Skoplje;
•   "11 oktomvri", Prilep;
•   "Ruen", Kocani;
•   "Rudi Cajevec", Banja Luka - elektronika;
•   "Sever", Subotica - autopunjač;
•   "Jugoturbina", Karlovac;
•   "Radoje Dakic", Podgorica;
•   "Industrija ležajeva Kotor", Kotor.

 Roll Eyes Huh?
Od zadnje dvije sa spiska,zadnja je aktivna,pod novim imenom
http://www.daidokotor.com/HomeEng.html
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #67 on: May 04, 2014, 09:29:50 am »

Čisto znatiželje radi ovo su neke od glavnih tvrtki koje su sudjelovale u proizvodnji ovog tenka (osim ĐĐ) koliko ih je još aktivno....


•   "Iskra" -laser i elektronički dijelovi;
•   "Slovenske Zelezarne", Ravni - oklop;


Slovenske Železarne je sada Metal Ravne i još radi.

"Iskra" -laser i elektronički dijelovi su kaddnije postali Fotona, imali su zanimljive proizvode ali so jih politično ušutkali i prestali da se bave namenskom proizvodnjom, telekomunikacijama. Sada rade lasere za zubare. link.




LPB
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #68 on: May 04, 2014, 09:44:18 am »

Čisto znatiželje radi ovo su neke od glavnih tvrtki koje su sudjelovale u proizvodnji ovog tenka (osim ĐĐ) koliko ih je još aktivno....
•   "Prvi Partizan", Užice - municija;
•   "Prva Petoletka", Trstenik - hidraulika;
•   "21 Maj", Rakovica - upravljački sistem;
•   "Sever", Subotica - autopunjač

Ove četiri firme još uvek rade:

Prvi Partizan-Užice

Prva Petoljetka-Trstenik

21.maj-Rakovica

Sever-Subotica
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #69 on: May 04, 2014, 11:53:50 am »

Fotona (Iskra) je prodata amerikancima i najverovatnije neće više raditi SUV tenka i ostali vojni program:  http://rs.seebiz.eu/slovenski-proizvodac-lasera-fotona-prodan-americkom-partneru/ar-80958/

Fabrika "Sever" iz Subotice je takođe privatizovana, tako da se i oko asortimana njihovih proizvoda država više ne pita.


U kakvom su stanju preostale firme sa spiska, a koje su još uvek u većinskom vlasništvu države (Srbije ili Republike Srpske), saznajemo skoro svakodnevno iz medija. Na žalost, neko se svih ovih godina trudio da se nekadašnji vodeći proizvođači vojnog programa SFRJ pretvore u ruševine. U tome su na kraju i uspeli, uz veliku pomoć domaćih kriminalnih struktura.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #70 on: May 04, 2014, 12:05:16 pm »

У добром (одличном) стању је "Први партизан" из Ужица. "21 мај" животари и то само фабрика малолитражних мотора (има 40-так запослених, у празничном броју "Политике" има текст о њима: http://www.politika.rs/rubrike/Ekonomija/Ljudi-od-celika-jaci-od-tranzicije.sr.html). "Прва петолетка" је више "мртва" него "жива".
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #71 on: May 04, 2014, 12:05:59 pm »

Bandzi, daleko pre toga donesena je odluka da se zatvori vojni deo, a ljudi su preraspoređeni u deo koji se je bavio telekomunikacijama, i "zubarstvom". Sa tim da je jedno vreme održavan stručni kadar, koji bi mogao u slučaju potreba da obnovi proizvodnju. To se desio negde oko 2000, dok je telekomunikaciska divizija zatvorena negde oko 2005-6-7. (loš sam sa datumima). U delu telekomunikacija, daleko pre toga (1996-7?) sva dokumentacija je prenešena na drugu firmu, a i ljudi koji su pravili te uređaje. A proizvodnja optičnih kablova i sličnoga još i pre je prodata strancima, dok je spajanje optičnih vlakana preuzela firma, koju su ustanovila 2 bivša radnika. I sada jim još uvek ide posao odlično.

Zanimljivo je, da se je njihov aparat za varenje optičkih vlakana još uvek koristio pre par godina u Saab-u, za avione Gripen.

Ali to je več OT.

LPB
Logged
brendimir
mornar
*
Offline Offline

Posts: 46


« Reply #72 on: May 04, 2014, 12:10:49 pm »

21. Maj Rakovica
Namenska iz 21.Maj-a prodata "Lilly drogeria" (valjda se tako piše),tamo su sada magacini, mašinski park = otpad
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #73 on: May 04, 2014, 12:28:27 pm »

Božo, nisam te baš najbolje razumeo. Do nedavno (pre nekoliko meseci) je na sajtu Fotone stajalo obaveštenje da je proizvodnja SUV-a prekinuta, ali da se može pokrenuti po narudžbini. Toga više na sajtu nema, pa sam stoga zaključio, a naročito posle ove vesti o prodaji Fotone, da se SUV tenka više neće proizvoditi. Da li sam u pravu?


Fotona je bila i neka poslednja slamka spasa po pitanju održavanja i eventualne modernizacije SUV-a na tenkovima M-84. Međutim, pošto se još uvek nije pojavila bilo kakva informacija da se neka druga firma na ovim prostorima bavi pitanjem SUV-a za tenk M-84, svi su izgledi da će tenkove M-84 pojesti zub vremena. Uostalom, sve firme koje su proizvodile vitalne delove tenka M-84 su ili odavno zatvorene, ili su na izdisaju.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #74 on: May 04, 2014, 12:58:45 pm »

Jedno je šta piše na sajtu a drugo.. Wink

Ima tu ljudi koji su upučeniji u stanje u Fotoni. Ja sam sarađivao samo sa odelom telekomunikacija, i prenosim šta sam video i čuo. Znam da su komplet proizvodnju preusmerili na civilne programe, dok su ljudi iz montaže išli večinoma u telekomunikacije.

Inače koliko sam počuo, imala je Fotona odličnih rešenja i ideja za tenkovske SUV a pogotovo za artileriske. Neke stvari pre par dana prvi put čuo. Wink
Logged
Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 22 queries.