PALUBA
March 29, 2024, 04:26:45 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2   Go Down
  Print  
Author Topic: Копријан  (Read 6417 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 120



« on: March 03, 2014, 12:43:44 pm »

КОПРИЈАН

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Сл.1. Фотографија Курвинграда из правца северозапада снимљена почетком ХХ века, непознат аутор

Држави кнеза Лазара највећа опасност претила је од Османлија, који су после битке на Марици 1371. надирали с  југа. У том циљу поправљени су и многи погранични градови у Топлици који су имали  улогу предстраже и обезбеђења престонице, која се налазила с друге стране Јастребца, у Крушевцу. Доведени су и поверљиви људи за заповеднике у тим утврђењима: на утврђењу на десној страни Велике  Косанице (Иванова кула) постављен је Иваниш Алтомановић, односно Косанчић Иван, рођени сестрић кнеза Лазара, у граду крај Виче, по предању био је Топлица Милан, кум кнеза Лазара, у Прокупљу његов таст Вратко, у народној традицији познат као Југ-Богдан, а у Копријану Ненад, син казанца (благајника) Богдана. Према једном натпису на каменом надвратнику, који се чува у Нишком музеју, Ненад је (обновио) сазидао 1372. године, град Копријан.

  АЗ НЕНАД СИН КАЗАНЦА БОГДАНА САЗИДАХ СИ ГРАД КОПРИЈАН ГОД.
   В ДНИ БЛАГОВЕРНАГО МИ КНЕЗА ЛАЗАРА В ЛЕТО 6880...


Камени надвратник са градске капије, са уклесаним натписом, случајно је нађен је у пролеће 1933. године у нишкој тврђави. Немогуће је утврдити, како је и на који начин доспео на то место, али постоје претпоставке,  да је и он, са толиким другим камењем, донесен последњих година турске окупације из неког околног града, односно његових рушевина  у Ниш, да би био употребљен за подизање градских бедема. Натпис је с крајева окрњен, те је тако по нешто остало неразјашњено. SWП… означава годину 6880, тј. 1372. по нашој ери, дакле годину која пада у време владавине Лазара Хребељановића./Петковић, В. 1937. Натпис из града Копријана. Старинар XII:98./

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Сл.2. Камени надвратник са натписом из града Копријана

Нема сумње да је Копријан био погранични град и  да  се, одмах по преузимању власти, за кнеза као државног главара, поставио се проблем безбедности државне границе, па је зато и издао налог да се овај град 1372. године обнови.

Где се, међутим, налазио средњевековни српски град Копријан, никада није поуздано утврђено.

Измене назива градова и њихов заборав као последице историјских збивања и друштвених промена током векова, довео је до проблема убикације Копријана који је, заокупио пажњу истраживача  и  историографа  и   био  предмет   расправа  полемичког  карактера.  Проф. М. Марковић сматрао је да се Копријан налазио на месту данашњег Прокупља. Каснијим истраживањем стекао је мишљење да остатке града Копријана чине зидине код села Градишта. Прокупље је као Копријан први означио К. Јиречек, а за њим су се повели и Ст. Новаковић, Ф. Каниц и П. Матковић.  Осамдесетих   година XIX века. И. Руварац је негирао мишљење К. Јиречека да је Прокупље на месту старог Копријана јер се у уговору о Сегединском миру од г. 1444. посебно наводе Koperhanum  и Procopiam. Руварац је истовремено изнео мишљење да је Копријан онај исти град којега су се рушевине доцније Курвин-градом прозвале. Ову претпоставку као поуздану прихватио је и Ст. Новаковић налазећи потврду  у оригиналном извору и у документацији са терена. У Топличкој споменици, стр. 16., међутим пише: Да је Копријан био код села Градишта, а не Прокупље или Курвин-град код Орљана, на десној обали Мораве, најбоље се види из тачке 1. Сегединског уговора, када су деспоту Ђурђу Бранковићу поред осталих градова предати на управу Копријан и Прокупље, као два различита места. Како се у овом документу не помиње ниједан град на десној обали Мораве испод Ниша, па чак ни сам Ниш и Пирот, то је сасвим појмљиво да Копријан треба тражити на левој обали Мораве, а никако на десној, где се налазе развалине старог Курвин-града. То исто тврди и М.Ђ. Милићевић у Краљевини Србији стр.386. Неки историографи, ипак, питање око убикације града Копријана остављају отвореним износећи да његово место још није тачно утврђено, али да се ради највероватније о Градишту или Курвин-граду.

Занимљиво је сведочење једног мештанина села Градишта (код Мерошине) које је 1884. забележио М.Ђ. Милићевић.
Кад сам ја био млад, и кад сам ишао за стоком, овај град је био висок као и Курвинград. Па једном дође заповест од Турака, те су сељаци раскопавали зидиве, и камен и цигљу носили у Ниш, где су се онда зидале неке џамије, и друге неке грађевине. Тада је цео тај град порушен до земље, и све су цигље однесене у Ниш.
Онда, кад су сељаци разваљивали тај град, и носили цигље по турској заповести, бејаше у нашем селу неки Чича Никола, врло стар човек. Тај Чича Никола причаше, како је он слушао од старих људи, да је од Курвинграда и Комиге свуда овим венцем био град до града.

Чињеница је да је тврђава над Градиштем  (осим Кулине) порушена до темеља и да не привлачи пажњу истраживача. Камени надвратник је, по свему судећи, све што је остало од старог града Копријана.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Сл.3. Прокупље, остаци Југ-Богдановог града


* Сл.1.jpg (14.38 KB, 267x104 - viewed 423 times.)

* Сл. 2.jpg (231.3 KB, 800x414 - viewed 156 times.)

* Сл. 3.jpg (473.16 KB, 2212x1720 - viewed 153 times.)
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 120



« Reply #1 on: March 03, 2014, 07:41:30 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Сл. 4. Поглед на остатке Курвинграда из даљине. Извор: Википедија

На врху и на падинама Хисара, брду изнад Прокупља, очувани су остаци и трагови зидина, које Прокупчани називају остацима Југ-Богдановог града. Испод утврђења, у подножју брда, на самој левој обали Топлице налази се и Југ-Богданова кула за коју се претпоставља да је имала одбрамбену улогу, штитила прелаз преко реке и да је, осим тога, служила и за снабдевање горњег града водом са којим је била повезана тајним лагумима.
Један занимљив природни феномен, назван епигенија, јединствен у Европи, присутан је у овом делу речног тока Топлице. Наиме, обилазећи брдо Хисар, река поред Југ-Богданове куле читавих 5 км тече узбрдо!
Текст објављен у Википедији и испод фотографије није коректан. Рушевине Курвинграда налазе се 12 километара јужно од Ниша, на обронцима планине Селичевице, изнад клисуре, на десној обали реке Јужне Мораве. Курвинград нема кулу у подбрђу. Тачно је, међутим, да је у питању река Топлица и да је фотографија снимљена непосредно после српско-турских ратова 1978. године, када Хисар још није био пошумљен.


* Сл. 4.jpg (232.09 KB, 874x656 - viewed 142 times.)
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 120



« Reply #2 on: March 05, 2014, 11:47:29 am »

Такође, турска кула, није тачна констатација. Данас се поуздано зна да је у питању римска кула, сазидана у оквиру утврђења Hammeum на врху Хисара. Римски кастел вековима се одржавао, рушен је у ратовима, дограђиван, и био у употреби као утврђење и у време српске средњовековне  државе. Деобом римске империје (395. год.), припао је њеној источној половини  све до насељавања српских племена у Топлицу, у време VI века. 1440 год. град је заузео Мурад-хан. Ново време и нов начин живота који је настајао, није више имао потребе за оваквим утврђењима. Турски освајачи су их разарали (то исто су чинили и околни становници), и често им кумовали, дајући им погрдне називе ( Курвин-град).
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 120



« Reply #3 on: April 01, 2014, 12:27:36 pm »

После обнове 1372. г., Копријан  није имао ни миран живот ни дуг век. У боју на Косову гине кнез Лазар, а државом наставља да влада, под врховним турским суверенитетом, кнегиња Милица, односно њен малолетни син Стефан.
Стефан је растао у тами онемоћалих Србаља. Његово је било да погне главу над победником који је одрубио главу његовом оцу, приморан да победнику Бајазиту принесе као жртву, као плен, рођену сестру Оливеру, како би донекле обезбедио, барем вазалство и деспотовину за Србију.
Али суноврат и пад… неминовно следи.

У пролеће 1413. године под Копријан долазе чете турског одметника и претедента на престо Мусе, који је, освојивши позиције, удавио старијег брата Сулејмана и пошао преко Бугарске у Србију. Најмлађи син Бајазитов, у борби са својом браћом за престо свог оца, јурио је по балканским земљама турске империје са краја на крај са жељом да ликвидира све несигурне људе и учврсти своју власт на овом делу турског царства.  Тако је он те године, марта месеца, провалио у земљу деспота Стевана Лазаревића, освојио град Бован код Алексинца, град Липовац под Озреном, Сталаћ војводе Пријезде на саставу Јужне и Западне Мораве и напао на Копријан, а неке његове чете допреле су у долину Топлице. Копријан се одупро Муси, али је Муса и овај град заузео, посекао његову посаду и оне који су се у граду затекли, а град опљачкао. Исте године Мусина војска биће побеђена под Витосом; Мехмед I постаје султан, а Стефану Лазаревићу враћа Копријан и још неке од градова.

Покошен Божјом вољом у лову, крај села Стојника, надомак Београда, 19. 7. 1427. сруши се с коња деспот Стефан, али му на руци оста соко. У незнан одоше сва светла и красоте. Све постаде мрзост и пустош, све се преобрази, све нестаде, све се испуни горчином…записује Константин Филозоф.

У нападу на Србију 1428. г. град је порушио Мурат II, али га је исте г. обновио Ђурађ Бранковић, сестрић Високог Стефана. Год. 1443. град поново пада у Турске руке, а Сегединским миром 1444. г., враћен је Ђурђу Бранковићу.
У турском налету 1451. год., Копријан је до темеља порушен, становништво побијено и расељено и одведено  као робље у Малу Азију.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Сл. 5. Копријан -Градиште код Мерошине


* Сл. 5.jpg (471.11 KB, 1379x653 - viewed 152 times.)
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 120



« Reply #4 on: April 04, 2014, 09:36:26 am »

О најстаријој прошлости града до данас су се одржале само малобројне легенде. Према једном предању име Курвинград потиче из времена у коме је извесна неморална дама из градског насеља, приликом опсаде утврђења, ноћу док су сви спавали, навела стражу да отвори капије града или је сама то учинила.
По другој легенди, која се још живље одржала у свести народа, у давна времена, у граду  је  живела   царица Ниша, која је одлазила на молитву у црквицу подигнуту на брежуљку на супротној обали Мораве.  У тој црквици служио је калуђер нарочитог изгледа, па се царица у њега загледала и често му на разговоре долазила. Ову је царицу, због њеног неморалног живота, напао и из града отерао цар Константин, који је у ту сврху најпре дошао у град код Грделице, па одатле с југа напао на Курвинград и одузео га од Нише која је ту владала.
Народ верује и да име потиче од угарског краља Матије Корвина, што је оспорено јер нема научних доказа да је Угарска тада владала овим просторима.
Постоји предање да су Злату, Царичин град и Курвинград градиле три рођене сестре од којих је једна већ поменута Ниша.

Чињеница да је назив Курвин прихваћен тек од времена турске најезде говори да су највероватније турски освајачи кумовали српским средњевековним градовима, дајући им погрдне називе, па отуда и овај потиче.

Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #5 on: April 04, 2014, 10:00:24 am »

  za tekst

Malo mi je nelogično da su Turci tako nazvali grad u kom su kasnije boravili.
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 120



« Reply #6 on: April 04, 2014, 10:28:35 am »

У доба римске империје изграђивана су успутна војничка утврђења (кастели), за смештај војничких посада које су обезбеђивале безбедност караванског саобраћаја. Потребе одбране у VI веку се разликовале од оних у време Римљана. Рановизантијска утврђења била су заснована на принципима активне одбране, за разлику од ранијих који су претежно били утврђени војни логори. Прокопије пише да је Јустинијан поново изградио она која су била порушена, али не онако како је било пре, него  у облику јаког утврђења. 
Град је сасвим изгубио значај с коначном турском окупацијом. Време које је настајао, није више имао потребе за оваквим утврђењима. Уколико су Турци утврђивали нека места, она су се налазила далеко на северу, на граници према другим државама. Копријан  је доживео судбину већине српских средњевековних градова, који су разорени и употребљавани за изградњу турских војних логора.

Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 120



« Reply #7 on: April 04, 2014, 01:09:47 pm »

Prvi poznati stanovnici ovih krajeva bili su Dardani, koji su se pretežno bavili stočarstvom. Njih istorija pominje tek od 284. g. pre Hrista, kao borben i hrabar narod, koji je živeo plemenskim životom razdeljenim u bratstva. Poznati su kao dobri proizvođači sira, koji im je bio potreban za vreme vojnih pohoda kao suva i lako prenošljiva hrana. Stanovali su po pećinama i to više u brdima radi lakše odbrane, dok su ravnicu izbegavali. Svoje žene su mnogo poštovali, jer su bile vrlo lepe, snažne i vredne. Kao stanovnike naseljene između Zapadne Morave – Angros i Južne Morave – Brongos, pominje ih i čuveni grčki istoričar Herodot.

280. godine pre Hrista iz istočnih Alpa i Panonije prodiru Skordisci. To su ustvari osnivači Singiduna, Kaperduna, Naisa i Remezijane. Kao pleme bili su vrlo hrabri i preduzimljivi. Po Strabonu, piscu iz doba cara Tiberija, oni su se izmešali sa stanovništvom koje su zatekli u ovim krajevima.
Prokopije iz Cezareje (V vek), u delu Istorija Justinijanovih ratova, pišući o događajima u Podunavlju, sva ova plemena: Tračani, Dačani, Vendi, Vedi, Skiti, Singi, Veneti, Kelti, Anti, Sarmati, Zorabi, Mezi, Frigi, Tribali, Iliri, Dardani, Geti i.t.d., -naziva jednim imenom Sklavenoi i kaže da svi oni govore istim jezikom.

Kad su Rimljani osvajali Makedoniju, imali su velike muke sa Skordiscima u nadiranju prema severu. To je izazvalo česta i dugotrajna ratovanja sve dok Rimljani, za vreme cara Avgusta Oktavijana (30. g. pre – 14. g. posle Hrista), nisu uspeli potpuno da ih slome i prebace u ravnice preko Malog i Velikog Istara.  
Odmah po zauzimanju ma kakve provincije, Rimska vojska bi nastojala da kroz nju izgradi dobre puteve i utvrđenja za nj. zaštitu. Tako je i Koprijan, zbog strateškog položaja nad tesnacom  nad kojim se uzdiže (obronak planine Seličevice), podignut kao odbrambena kula vojnog puta u vreme rimskog carstva. Sa brda se prostire jasan i pregledan vidik na jug, sever i zapad, dolinu i reku,  kuda su prolazili važni putevi. Njegova odbrambena moć počivala je i u nepristupačnom planinskom  terenu, čije zaleđe je sa istoka čuvala još planina Seličevica. Iz grada su se ti putevi mogli efikasno kontrolisati i odatle održavati mir na celom ovom prostranstvu. (Napomena: Nije označen na Pajtingerovoj tabli)

Koprijan je bio značajna  vojna tačka i u doba Romeja. Car Justinijan I je sredinom VI veka u okolini svog rodnog Niša sagradio 32 i obnovio 7 utvrđenja. Romejsko naselje (Komplos) podignuto na Kurvingradu, bio severni odbrambeni for Justinijane Prime. U to vreme morao je biti važan magistralni grad koji povezuje dolinu Morave sa dolinom Vardara.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Сл. 6.jpg (102.35 KB, 800x600 - viewed 159 times.)
« Last Edit: April 04, 2014, 05:30:01 pm by Bozo13 » Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 120



« Reply #8 on: April 04, 2014, 09:26:19 pm »

Опис града

Копријан град имао је облик четвороугла. Унутрашња дужина града из правца југ-север износила је око 80 метара, а ширина исток-запад око 50 метара. Архитектонска скица темеља  налази се у Народном музеју у Нишу. Зидови су грађени од мрко зеленог нетесаног камена, чија садашња висина споља износи 8 до 10 метара. Са унутрашње стране источног зида, и то при дну, виде се између каменова и опеке. Зидови су вероватно били виши, јер њихов горњи крај није у првобитном облику и нигде нису сачувани ни трагови карактеристичних зубаца на градским зидинама. Према нађеним димензијама, град је обухватао својом унутрашношћу простор од око 4.000 m2.

Унутар града,  и  то  на источној  страни, постојала  је зграда чији је темељ дуг на југу око 18 метара, а дужина западног зида мало повијеног износи око 30 метара,  из чега  би  произашло  да  је  ова  зграда  у  унутрашњости  града  покривала простор од близу 500 m2. У њој се налазила цистерна,  чији  се траг  и  данас  очувао.  Удубљење  површине  12 m2, у земљи   дубоко  1,5 m,  а  висина над  земљом не може се  данас одредити. Како је цистерна ових димензија  могла да  снабде водом 1000 становника, колико је град могао да прими у току опсаде, и како се вода до града допремала није познато. Вероватно је под градом био изграђен склоп подземних канала, који је водио до Мораве. 

Градски зид је имао куле или  пиргове за одбрану града. Изгледа да  је главна  кула, такозвани донжон, била на североисточном углу, поред  главног улаза у град.  На средини источног зида и сада се очувала једна кула, а друга на јужном крају овог зида. Према томе, на овој страни су биле три куле.  Јужни зид  је  на средини имао кулу, чији се траг и сада очувао, а постоји  траг у рушевини  западног зида  и од куле на  југозападном  углу. Јужни зид су браниле такође три куле. Према скици као да је одбрамбена кула на западном зиду била тек на његовом  северном крају, па се ова страна града  бранила  из двеју  кула на његовим  крајевима. И  северни зид је имао  одбрамбене куле, од којих се очувала она ближе западном крају зида. (Јовановић, Ј. 1969. Градови Копријан и Јелица у доба Деспотовине. Лесковачки зборник IX:  257 – 261.)

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
   
Сл. 7. Скица основе Курвинграда, код Ниша  (Дероко, А. 1950. Средњевековни градови у Србији, Црној Гори и Македонији. Београд :Просвета,сл.108. )

Град је са свих страна био опасан јарком, који се и сада јасно види. Услед ерозије ров је данас димензија 2 х 2 метара, у прошлости је био дубљи. Јарак је био ограђен кољем и био је још једна препрека прилазима зидинама града и олакшавао њихову одбрану од непријатеља. У град се улазило са североисточне стране где је био главни улаз. Трагови пута са те стране се и сада уочавају све до степеништа на западном крају северног зида.  Копријан је имао своје предграђе, у коме се на нешто нижем брду налазила и трикохална црква, која је служила граду као његов богослужни храм. Још јужније иза села Клисура налази се некропола са откривеном засведеном гробницом. Насупрот утврђењу, са друге стране Мораве на брду Комига, је манастир са најмање две цркве и испосницом. Приликом копања темеља зграда, у селу Клисура, често се налази на рушевине мањих и већих грађевина, које су по материјалу и начину зидања датиране из VI до VIII века наше ере. (Ракоција, М. 2001. Средњовековни град Копријан. Културна ризница Ниша. Ниш, Просветa: стр. 66.)

Камени стуб са натписом из града Копријана (Сл.2.) је од белог камена, овалног облика, дужине 144 см, обима 123 см, горња страна му је равна у ширини од 26 см, доњи усек са крајева за наслов износи такође 26 см. (ово показује да је стуб, свакако, служио као надвратни камен при улазу у град). На стубу се у четири реда , у ширини од 16. см. налази српскословенски натпис ћирилицом, са једнаким словима у величини од 3 см. Натпис је с крајева окрњен, те је тако понешто остало још неразјашњено. (Петковић, В. 1937. Натпис из града Копријана. Старинар XII : 98 – 99.)

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Сл. 8. Источни зид Копријана снимљен са спољне стране


* Сл. 7.jpg (179.54 KB, 800x600 - viewed 146 times.)

* Сл. 8.jpg (229.49 KB, 800x600 - viewed 140 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #9 on: March 11, 2017, 03:26:43 am »

Dve fotografije Koprijana snimljene iz vazduha. Kao što se iz priloženih fotografija vidi, danas je od grada ostalo malo toga. Fotografije su preuzete sa www.sekcijatvrdjava.rs.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Koprijan.jpg (162.95 KB, 800x533 - viewed 102 times.)

* Koprijan_1.jpg (149.46 KB, 800x533 - viewed 86 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #10 on: February 10, 2019, 10:41:47 am »



Prilog o Koprijanu iz emisije Promaja.


Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #11 on: September 21, 2020, 01:48:52 pm »



Quote
Курвинград је тврђава која се уздиже над Јужном Моравом, 11km југозападно од Ниша, односно налази се у селу Клисура. Претпоставља се да је ово средњовековни Копријан, а подно града су пронађени остаци већег насеља из доба Антике, тако да сама цитадела има миленијумски континуитет постојања.

Положај утврђења на брегу изнад Јужне Мораве јасно указује на његову  важну стратешку улогу у заштити пута који се пружао дуж речне долине ка северу.

Према турском попису нахије Ниш из 1516. године, место је било једно од 111 села нахије и носило је назив Курвин Град, а имало је 20 кућа, 3 удовичка домаћинства, 6 самачка домаћинства.

Према натпису, који се некад налазио изнад градске капије, подигао га је Ненад, син казанца Богдана, за време владавине кнеза Лазара 1372. године. Испод града пронађени су остаци већег насеља из доба антике.
Положај утврђења на брегу изнад Јужне Мораве јасно указује на његову  важну стратешку улогу у заштити пута који се пружао дуж речне долине ка северу.
   
Тврђава има основу неправилног квадрата са бедемима ојачаним кулама, које је окруживао суви шанац. У град се улази кроз капију ојачану кулом, која је смештена близу североисточног темена. На највишем делу брда, уз источни бедем је смештен Мали град који се завршава Донжон кулом која се уздиже изнад главне градске капије.

Данас је од старе утврде остао добро очувани северни и источни бедем са кулама. Западни бедем не постоји, док на јужној страни има мало остатака уз једину сачувану кулу на том делу. Бедем Малог града се једва назире, док је од Донжон куле остала само повећа гомила камења. Главна градска капија је порушена, док је кула која ју је ојачавала очувана у траговима. Унутар Малог града су пронађени остаци једне квадратне грађевине која је највероватније служила као цистерна, док су око града видљиви остаци сувог шанца.
   
Султан Муса заузео је и опустошио Копријан 1413. године. Убрзо после тога ово утврђење је враћено деспоту Стефану. Турци га поново запоседају 1439. године, али је према одредбама Сегединскoг мирa 1443. године враћено деспоту Ђурђу Бранковићу. Потпало је коначнo под власт Османлија 1451. године.
     
Тврђава је рушена и коришћена као грађевински материјал за изградњу Нишке тврђаве.





Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #12 on: November 19, 2020, 12:17:02 pm »



Quote
Kurvingrad - ime zbog zabranjene ljubavi ili pakosti osvajača?

Koprijan - Kurvingrad srednjovekovni je grad 11 km od Niša na planini Seličevica iznad Južne Morave.  O tome kako je dobio ovo neobično ime, ispredaju se legende.



Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #13 on: November 19, 2020, 02:24:02 pm »



Par isečaka iz jednog snimka dronom.



[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]




* Koprijan (1).jpg (153.53 KB, 1209x915 - viewed 15 times.)

* Koprijan (2).jpg (142.39 KB, 1200x726 - viewed 16 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #14 on: November 19, 2020, 02:27:03 pm »



Još nekoliko ...


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]




* Koprijan (6).jpg (198.69 KB, 1313x843 - viewed 16 times.)

* Koprijan (7).jpg (147.61 KB, 1200x886 - viewed 15 times.)
Logged
Pages:  [1] 2   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 24 queries.