PALUBA
April 16, 2024, 01:12:37 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ... 71   Go Down
  Print  
Author Topic: Remont i modernizacija aviona MiG-21 HRZ i PZO  (Read 261860 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 368


« Reply #75 on: September 10, 2012, 10:21:11 pm »

Да, ту се највероватније ради о интересима, али, новинари, ко новинари, најрадије би све унапред објавили, макар и небило тачно, како би привукли публику. Ипак, овај "Дефендер" је доста добро обавештен, а то значи да изворе има на лицу места. Конкретно, по мојој процени податке им је највероватније дао неко од чланова комисије или оних непосредно око министра. Уосталом, извори новинара су најчешће "главешине". Немају новинари у меморији својих мобитела телефонски број полицајца на улазу у министарство или чистачице, већ министра, доминистара и челних генерала.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #76 on: September 12, 2012, 05:27:03 pm »

POGLED IZBLIZA: Kuda to odlaze na remont motori R25-300 sa MIG-21?


Prije nepunih mjesec dana, tri motora R25-300 koje koriste hrvatski MIG-ovi poslana su na remont u rumunjski Aerostar, doznao je Defender.hr. Ne radi se o tome da su Rumunji bili posebno povoljni, a još manje da je hrvatska strana zadovoljna s njihovom dosadašnjom izvedbom radova i logističkom potporom još od prošlog remonta, već je riječ o tome da ih hrvatska strana nikome drugom nije niti mogla poslati. Na  to je veže diskriminatorna odluka bivšeg ministra obrane Branka Vukelića koju nitko do sada nije stavio izvan snage ili je promijenio. Rusima je također poslan upit, ali oni više uopće ne odgovaraju na bilo što vezano uz hrvatski MiG-21.

Zanimljivo, u ime Aerostara, tehnički prijem je izvršio tek odnedavno (lipanj 2012) umirovljeni časnik OSRH koji se nalazio do umirovljenja na poziciji načelnika kontrole Zapovjedništva za potporu OSRH. U demokratskim zemljama i vojnim sustavima postoje jasna pravila da umirovljeni časnici, nekoliko godina, ne mogu zastupati ili biti zaposlenici tvrtke s kojom su poslovno surađivali dok su obnašali dužnosti u obrambenom sustavu. Međutim, u hrvatskom sustavu to nije tako i nešto će trebati mjenjati. Bilo bi zanimljivo vidjeti u kojim se sve prilikama i koliko puta dotični časnik susretao sa poslovima koji se tiču MORH-a i Aerostara, na što je mogao utjecati, da li je bio u Povjerenstvima koji su odlučivali o nečemu,a tiče se Aerostara i slično.

No, vratimo se na početak priče. Na službenoj stranici Rumunjskog ratnog zrakoplovstva navedeni su tehnički podaci o letjelicama u sastavu Rumunjskog ratnog zrakoplovstva, između ostalog i za MiG-21 Lancer. Iz podataka je vidljivo da Lanceri koriste motore R13-300 i R11-300, ali ne i motore R25-300 kakvi se koriste u zrakoplovima Mig21-BIS Hrvatskog ratnog zrakoplovstva.

Može se zaključiti da se rumunjska tvrtka Aerostar, koja remontira i održava zrakoplove RoAF-a, prvi put susrela s motorima R25-300 tek 2003. godine prilikom remonta zrakoplova MiG21-BIS HRZ-a. Zbog toga, Aerostar na svojim internetskim stranicama i spominje sposobnost remonta ovih motora zbog hrvatskog slučaja. Međutim, rezultati toga remonta itekako su poznati u stručnim krugovima. Hrvatski motori R25-300, remontirani u Aerostaru, nakon remonta ne daju standardne parametre.

To ne tvrdi Defender.hr već stručno Povjerenstvo:

- veliki broj reklamacija kod prijema aviona (utrošeno cca 170 tona goriva na probnim letovima u fazi pripreme aviona).
- utvrđeni kvarovi u redovnoj eksploataciji na motorima aviona (curenje i potrošnja ulja)
- remont motora je proveden nekvalitetno (tehnički podaci navedeni u dokumentaciji motora ne odgovaraju istima dobivenim u ispitivanju motora na avionu nakon ugradnje.

   defender
Logged
j21
mornar
*
Offline Offline

Posts: 27


« Reply #77 on: September 13, 2012, 11:49:13 am »

A što ih ne pošalju u Srbiju, mislim da u Momi remontuju!
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #78 on: September 13, 2012, 11:55:56 am »

Zato sto bi se stvorila velika polemika u Hrvatskoj.
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #79 on: September 13, 2012, 12:01:01 pm »

Pa ako bi im dali bolju cenu i kvalitetniji proizvod ja nevidim tu problem,da je Koncar bio jeftiniji od Caf-a sad bi u Bg-u bili njihovi tranvaji.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 880



« Reply #80 on: September 13, 2012, 12:11:41 pm »

Ekonomska logika je jedno, a politička sasvim drugo. Stoga, nije preostalo ništa drugo nego da se Rumuni uče na hrvatskim aparatima.
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #81 on: September 13, 2012, 12:14:46 pm »

Zeljko11 kao sto rasho napisa ekonomija je jedno, a politika drugo. Ne znam kako bi prosao ministar koji bi poslao nesto na remont u Srbiju...
Logged
80sBoy
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 321



« Reply #82 on: September 16, 2012, 02:17:00 pm »

Cudi me da niko ne spominje VZ Orao,koji je uspesno remontovao  motor R25-300 jos 80-tih godina,osvojio proizvodnju nekih delova za njega, te i danas poseduje tehnologiju za ne samo ovaj motor vec i od 23-ojke, i delimicno za RD-33.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 477


« Reply #83 on: September 16, 2012, 04:56:27 pm »

Poslovna saradnja MORH sa VZ Orao iz Bijeljine mislim da je politički kontraindikovana čak i više nego eventualna saradnja sa "Momom" iz Batajnice. Posle svih događanja ionako i Moma i Orao teško da su stručno i materijalno osposobljeni za iole značajnije zahvate. Moma još ima i podršku VS, dok Orao nema ni to. Tražio sam sajt VZ Orao. Nisam ga našao. Danas i bolja obućarska radnja ima svoj sajt. Zašto ga VZ Orao nema, ja ne znam. Možda nameravaju da pređu na remont malih traktora, freza i mehaničkih sejalica, pa misle da im sajt ne treba, što je greška.
« Last Edit: September 16, 2012, 05:02:46 pm by kumbor » Logged
80sBoy
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 321



« Reply #84 on: September 16, 2012, 05:23:12 pm »

Pa izgleda druže da ne znaš da tražiš,evo ti sajt http://orao.aero/.
Da li je ORAO sposoban da radi remont navedenog motora,mogu da ti pricam iz prve ruke pošto radim tu.

Pozdrav!
Logged
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #85 on: September 23, 2012, 04:30:08 pm »

Kako se pokazala nova linija hemijske obrade)?
Logged
80sBoy
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 321



« Reply #86 on: September 24, 2012, 05:05:51 pm »

Nisam direktno vezan za nju da bi znao o detaljima,ali koliko mi poznato jos je u fazi uhodavanja za neke tehnološke procese.
Logged
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #87 on: September 24, 2012, 07:58:36 pm »

Nisam direktno vezan za nju da bi znao o detaljima,ali koliko mi poznato jos je u fazi uhodavanja za neke tehnološke procese.
hvala na odgovoru.vidim pominje se i rd33...koji se delovi njega rade...i za koga?ako se moze znati...
Logged
80sBoy
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 321



« Reply #88 on: September 24, 2012, 08:58:56 pm »

Nisam direktno vezan za nju da bi znao o detaljima,ali koliko mi poznato jos je u fazi uhodavanja za neke tehnološke procese.


hvala na odgovoru.vidim pominje se i rd33...koji se delovi njega rade...i za koga?ako se moze znati...


Pogledaj PM.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #89 on: October 18, 2012, 05:21:50 pm »

Još da vidimo ko će remontirati avione.

http://www.defender.hr/republika-hrvatska/oruzane-snage/povjerenstvo-zavrsilo-s-radom-mig-ovi-ostaju-u-uporabi-odabran-zavod.php

Logged
Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ... 71   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.026 seconds with 25 queries.