PALUBA
April 20, 2024, 12:49:50 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15   Go Down
  Print  
Author Topic: Zrakoplov Malaysia Airlinesa nestao sa 227 putnika i 12 članova posade.  (Read 114728 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 390


« Reply #165 on: June 26, 2014, 08:36:30 pm »

А зашто би било чији војни авион пресретао цивилни који лети изнад међународних вода? Да ли је неко тражио пресретање? Да ли је контрола лета, када је наводно изгубила контакт тражила пресретање? Ако се варам нешто се слабо тај авион уочавао на радарима? Уосталом да ли је уопште и био у домети војних радара када је нестао?
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #166 on: July 29, 2014, 03:35:50 pm »

NAJVEĆI MISTERIJ Je li MH370 nestao zbog otmičara ili se radi samo o bizarnoj avionskoj nesreći?

Malezijski Boeing oznake MH370 netragom je nestao s radara početkom ožujka. Potraga i dalje traje, no prava sudbina aviona i 239 putnika vjerojatno neće biti poznata. Avioekspert Jutarnjeg otkriva što se dogodilo.

Jučer smo se bavili srušenim avionom Malaysia Airlinesa iznad Ukrajine koji je pogođen BUK protuavionskim raketama koje su bile u posjedu ukrajinskih separatista. No to nije jedini avion ove malezijske aviokompanije koji je ove godine doživio tragičnu sudbinu. Boeing 777 Malaysia Airlinesa s 239 duša nestao je prije više od četiri mjeseca, potpuno bez traga i glasa. Prvo je izgubio kontakt s kontrolom leta, zatim je nestao s radara i više nikada nije viđen. Od prvog dana tisuće ljudi pokušavaju locirati avion koji je, pretpostavlja se, nestao negdje iznad Indisjkog oceana. Je li možda nestanak malezijskog zrakoplova priča o čovjekovoj motivaciji kad se nađe u životnom ćorsokaku, a možda je i priča s kojom se još nikada u povijesti avijacije nismo susreli.

Ukradeni avion

Za sada je misterij ne samo laicima, već i vlastima, te raznim stručnjacima koji već 120 dana pokušavaju složiti kockice slagalice za koju nemaju niti okvir. Čim sam čuo prve informacije o ovoj nesreći, moja prva asocijacija bila je: krađa! Da li se zapravo ikada u povijesti zračnog prometa dogodila prava krađa putničkog zrakoplova? Je li to uopće moguće? Ukrasti i nestati?

Jeste!

Bio je to slučaj koji se zbio prije skoro točno deset godina, na dan 25. 5 .2004., a radilo se o zrakoplovu tipa Boeing 727, velikom tromotorcu iznajmljenom kompaniji TAAG. Zrakoplov bivše američke registracije N844AA, stajao je parkiran na aerodromu Luanda u Angoli punih 14 mjeseci, te je za to vrijeme nakupio dug od oko 4 milijuna dolara samo za parking. Od kako je avion dopremljen u Angolu, kao da nitko nije znao što se s njim događa i kao da su svi bježali od pitanja do kada će taj zrakoplov stajati na platformi aerodroma.

Kritičnog dana, zrakoplov je uočen kako odjednom pokreće motore i rula prema pisti, a potom je i poletio, uopće se ne obazirući na naredbe kontrole leta. Boeing je odletio u nepoznatom pravcu i nikada nije pronađen, iako su i FBI i CIA angažirali sve svoje terenske agente, satelitsko praćenje i sve što su imali na raspolaganju. Obzirom da se Luanda nalazi na samoj obali Atlantika, Boeing je vjerojatno prvo krenuo prema moru kako bi što prije izašao iz zračnog prostora države, a potom se uputio u nepoznatom smjeru.

Srećom, u zrakoplovu nije bilo putnika, a sumnja se da je avion ukraden od osobe pod imenom Ben Charles Padilla, po struci privatni pilot, mehaničar i inženjer leta, koji se neposredno prije leta motao oko zrakoplova s još nekim ljudima.

Izgubljeni kontakt

Potom se otkrilo da je avion bio preinačen na način da su putnička sjedala posve izbačena, kako bi se unutrašnjost posve oslobodila za - spremnike diesel goriva. Iako svrha ove preinake nije poznata, i nije uobičajena, mnogi su posumnjali da se zapravo radi o velikoj napalm-bombi koja bi trebala odletjeti prema nekom velikom i važnom cilju. Srećom, ovo se nije ostvarilo, ali je ovaj događaj pokazao da je krađa zrakoplova sasvim moguća i niti najjače tajne organizacije ne mogu otkriti konačnu sudbinu zrakoplova ako se cijela stvar dobro režira, ako se odabere pogodan aerodrom, i ako se izabere najbolje vrijeme za akciju. Možda su dodatni spremnici goriva bili namijenjeni vrlo dugom letu do nepoznatog odredišta?

Je li se slična stvar dogodila i s malezijskim zrakoplovom? Za sada, sve opcije su otvorene, a u ovom feljtonu pokušat ćemo obraditi sve zamislive scenarije na temelju iskustava iz prošlosti, ali također prosječnom čitatelju dati i nešto širi uvid u neke specifičnosti zračnog prijevoza i njegove povijesti.

O nestanku aviona pod kodom MH379 nema se što puno za reći: Boeing malezijskog prijevoznika nestao je s radara 8. 3. 2014. oko 01.28 sati po lokalnom vremenu, dakle manje od sata nakon polijetanja iz Kuala Lumpura, na svom letu prema Pekingu. Uslijedili su bezuspješni pokušaji kontrolora leta da stupe u kontakt sa zrakoplovom, no bez ikakva uspjeha.

Boeing 777-200ER je zbilja velika ptica. Može ponijeti i do 440 putnika jer spada u kategoriju širokotrupnih aviona. Dimenzije su mu 60,9 metara u rasponu krila, 63,7 metara u dužini, a najveća uzletna masa je oko 300 tona. I iznimno je skup. I ovakva grdosija je jednostavno nestala s lica zemlje, a da još uvijek nitko nema pojma kako i zašto.

Izgubljeni let broj MH370 malezijskog zrakoplova tipa Boeing 777-230ER koji je šokirao svjetsku javnost na Dan žena i na kojem je (vrlo vjerojatno) nastradalo svih 227 putnika i 12 članova posade najkompliciranija je nesreća ikada zabilježena u civilnom zračnom prometu, bez obzira na neke dobre “konkurente”. Iako još uvijek nema nikakvih saznanja niti dokaza o mogućim uzrocima nestanka ovog zrakoplova, mnoge teorije već se nadugačko i tehnički preširoko raspredaju u stručnim krugovima i opet se dolazi pred zid na kojem su nacrtani samo upitnici.

Pravi razlozi

U prvih 30 dana od nestanka, u medijima i na internetu razne teorije doslovce su preplavile javnost posve ignorirajući ono malo činjenica koje su postojale, pumpajući razne teorije zavjera na kojima bi i jedan Steven Spielberg skinuo kapu. Neki dan sam pročitao da se već snima i film o ovoj nesreći. Ovaj feljton ima namjeru izbjeći takve priče (iako naravno svi znamo da zavjere postoje i da nam razne zločeste vlade, interesne grupe ili prebogati pojedinci stalno rade iza leđa), već se bazirati na realnijim opcijama utemeljenima na događajima iz povijesti zrakoplovnih nesreća. Jednostavna metoda uspoređivanja je sve što imamo u ovom trenutku. Čak i kad bi se zrakoplov sutra pronašao, negdje u ekstremnim dubinama Indijskog oceana, teško da ćemo u neko dogledno vrijeme saznati prave razloge nesreće, jer jednostavno nemamo tehnologiju koja bi na dubinama od sedam ili osam tisuća metara omogućila pristup crnim kutijama, zapravo snimačima podataka o letu i zvukova u pilotskom cockpitu. Morale bi se konstruirati specijalne podmornice, potrebna oprema i sustav upravljanja i komunikacija s površinom kako bi se barem nešto korisno izvuklo na svjetlo dana, i to sve na tlaku okoliša od najmanje 500 bara.

“Sreća u nesreći” kad je francuski Airbus u lipnju 2009. g. pao u Atlantik bila je u tome što su crne kutije ispale iz raspadnutog zrakoplova i bilo ih je relativno jednostavno pokupiti s morskog dna na dubini od 3800 metara, no i ta je operacija pripremana vrlo dugo i bila je jako skupa, a tek nakon dvije godine crne su kutije bile locirane. Kod malezijskog zrakoplova, radi se vrlo vjerojatno o dvostruko većim dubinama, dakle i o toliko većem tlaku, a svakako i o dvostruko većoj cijeni vađenja ostataka.

Zrakoplovi mogu nestati u planinskim lancima, na područjima pokrivenima snijegom ili ledom, u pustinjama ili prašumama. No, to je sve na kopnu i mjesto pada bi se puno prije našlo. More ili ocean nešto su posve drugo.

Kad se radi o nesrećama zrakoplova na velikim oceanskim prostranstvima, nije nimalo neuobičajeno da se nikad nije saznala konačna lokacija pada. Uglavnom se radilo o vojnim zrakoplovima od kojih su neki bili vrlo veliki, poput Boeinga 777. Vojska kao vojska, ne voli trošiti baš previše novce poreznih obveznika na dugotrajne potrage, posebice ako se radilo o nečemu kompromitirajućem ili stroge vojne prirode. More i oceani prepuni su zrakoplova od samih početaka letenja, a posebno od perioda Drugog svjetskog rata. A dobro je poznato i da more najbolje čuva raznorazne tajne.

Mali domet

Sama potraga za zrakoplovom koji je nestao iznad nekog oceana je vrlo skupa i komplicirana, ako se ne zna barem šire područje pada. U njoj jednostavno moraju sudjelovati posebno opremljeni avioni, brodovi, helikopteri, podmornice i sateliti. Nekoliko desetaka tisuća kvadratnih kilometara se relativno brzo može pretražiti, no ako se radi o stotinama ili milijunima kvadratnih kilometara, situacija je puno gora. Druga otežavajuća okolnost je što morate locirati crnu kutiju (snimač podataka o letu) unutar mjesec dana, jer toliko joj traje baterija koja napaja mali uređaj ugrađen uz nju koji odašilje ultrazvučne signale kroz vodu. Treća otežavajuća okolnost je svakako dubina, jer domet signala sa crne kutije je svega oko 1,5 km. Dakle ako se crna kutija nalazi na sedam tisuća metara, njen signal dopire svega do dubine od oko 5,5 kilometara od površine, što znači da se sonari ili podvodni mikrofoni moraju postavljati na čeličnu užad te dužine i tako se moraju vući kroz vodu.

Istražitelji iz dvadesetak zemalja danonoćno rade na svim mogućim tragovima i indicijama, ali to je zapravo najgori put jer vam u 90% slučajeva samo oduzima dragocjeno vrijeme, a vrijeme u ovoj istrazi ima ključnu ulogu upravo radi putnika kojima se još ne zna sudbina. Možda negdje leže ranjeni, plutaju na moru žedni i gladni, možda su oteti...Potrebna je velika doza koncentracije, znanja i iskustva da se od stotina informacija barem privremeno isključe one manje važne, a fokus istrage se stavi na najvjerojatnije opcije.

Motiv za otmicu

No, kod ove nesreće zapravo su sve još uvijek samo indicije, jer nema nijednog čvrstog dokaza. Ova knjiga bavi se, između ostaloga, i mogućim razlozima za nedostatak dokaza i motiva, te mogućim scenarijima nesreće. Indijski ocean, jedno od najružnijih i najnepoželjnijih mjesta na svijetu gdje biste mogli nestati, ima površinu od oko 73 milijuna kvadratnih kilometara, prosječnu dubinu od 3900 m, a najveću od 8000 m. Uslijed potresa koji je pogodio područje istočnog dijela oceana u prosincu 2004., nastao je tsunami koji je pogodivši obale nekoliko zemalja usmrtio 226.000 ljudi. Ako stoga tragamo za nestalim zrakoplovom na Indijskom oceanu, kako je komentirao jedan pilot-tragač, radi se o poslu “traženja čestice prašine na vrhu igle koja se nalazi u plastu sijena”. Slikovito, ali poprilično točno.

Boeing 777-200ER jedan je od trenutno najbolje konstruiranih i najpouzdanijih aviona namijenjenih zračnom prijevozu robe i putnika, čiji je “safety record”, tj. povijest udesa jednostavno izvrsna. Prema službenoj statistici, od prvoga komercijalnog leta (9.2.1997.) do danas ovaj je tip zrakoplova sudjelovao u zrakoplovnoj nesreći svega tri puta, s ukupnim brojem smrtno stradalih isto toliko - tri. Piloti ga jednostavno obožavaju i jednom kad sjednu u njega, rijetko se koji odlučuje prijeći na neki drugi tip zrakoplova. Tvornica Boeing u njega je ugradila svoje najbolje znanje i tadašnju tehnologiju koja je i danas, nakon 20-ak godina od njegova prvog leta, još uvijek “in”. Preko šest tisuća inženjera radilo je na projektu ovog zrakoplova.
Skriveno gorivo

To je prvi zrakoplov potpuno projektiran na računalima, u njega je ugrađen sustav FBW (digitalno upravljanje izvršnim komandama i uređajima), zatim tzv. glass cockpit tehnologija (multifunkcionalni ekrani ispred pilota), a također je i prvi komercijalni zrakoplov u kojega su ugrađeni optički kabeli, čime je dodatno povećana sigurnost sustava na zrakoplovu.

Boeing je ovim zrakoplovom također proizveo i snažnog takmaca Airbusu u doletu, pa je posebno zanimljivo da je rekordan let u doletu ostvarila upravo kompanija o kojoj je u ovoj knjizi riječ, Malaysian Airlines, preletjevši sa B-777-200ER “u jednom dahu” (dakle bez slijetanja i punjenja) duljinu od 20.044 kilometra za 21 sat i 23 minute, dana 2. 4. 1997. Smatram ovaj podatak vrlo važnim, jer javnost još ne zna koliko je goriva bilo ukrcano u malezijski zrakoplov koji je nestao, te se stoga ne može razmatrati niti njegov dolet, kao niti moguća lokacija pada kad i ako je ostao bez goriva. Ako je zrakoplov imao više goriva nego što se smatra, mogao je na koncu konca završiti i na Antarktiku ili u Sibiru.

Stoga ako danas kojim slučajem želite prevoziti svoje putnike ovim zrakoplovom, morat ćete posegnuti malo dublje u džep: novi košta oko 300 mil dolara, a rabljeni, s polovicom resursa, oko stotinjak. Nije niti čudno da ga i putnici jako vole, u njemu se osjećate kao da ste u svemirskom brodu i na raspolaganju vam je sva moguća zabava. Putnička kabina je vrlo prostrana sa svojih skoro šest metara promjera.

Avion rekorder

Zrakoplov može nositi između 301 i 440 putnika, ovisno o konfiguraciji kabine. Snažni motori, koji se mogu ugraditi od čak tri proizvođača, proizvode (preračunato) svaki oko 111.000 konjskih snaga potiska, a to možemo usporediti primjerice sa snagom oba motora na legendarnom Titanicu, koji su skupa s turbinom razvijali 46.000 konjskih snaga i koji su tada najvećem putničkom brodu teškom 46.000 tona davali brzinu od 23 čvora (cca 42 km/h), trošivši u danu oko 800 tona uglja za stvaranje vodene pare za pogon osovina. Ovaj Boeing može sa svojih 130 tona ukrcanog goriva preletjeti oko 14.000 km pri brzini od 0.84 Macha (oko 905km/h).


O autoru

Josip Milošević (53) magistar je aeronautike i sva školovanja počev od srednje škole završio je u zrakoplovstvu. Svoj prvi radni staž kao mladi aeronautički inženjer stekao je od 1985. do 1991. u vojnom zrakoplovno-tehničkom zavodu (tadašnji VZ “Zmaj”) na poslovima održavanja i remonta podzvučnih i nadzvučnih zrakoplova kao inženjer na sustavima komandi i strukture zrakoplova. Nakon tih prvih šest godina, nastavlja karijeru u Ministarstvu pomorstva, prometa i veza u Upravi zračnog prometa kao stručni savjetnik po pitanjima pregleda zrakoplova radi održavanja plovidbenosti, operacijama zrakoplova i licencama tehničkog osoblja, na čemu radi u periodu od 1994. do 2003. Paralelno s tim, ministarstvo ga šalje na razna školovanja u inozemstvo gdje je završio i školovanje za istražitelja zrakoplovnih nesreća, što i obavlja sve do kraja 2003. Nakon odlaska iz ministarstva, zapošljava se u nekoliko domaćih i stranih aviokompanija gdje skuplja iskustvo u komercijalnim operacijama putničkih zrakoplova, te sudjeluje u projektima uspostavljanja organizacije avioprijevoznika. Napisao je jedini hrvatski Aeronautički rječnik zrakoplovnih pojmova (1998.). Ima licencu profesionalnog pilota i brojna stručna školovanja. Magistrirao je na temu programa sigurnosti letenja.

JL
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #167 on: July 30, 2014, 05:05:24 pm »

Nastavak ovog interesantnog feljtona, dosta meni nepoznatih prica.

================

Malezijski avion greškom je srušen vojnom raketom?

Što do danas zapravo sa sigurnošću znamo o nesreći malezijskog zrakoplova? Prvo, znamo osnovne podatke o letu. Datum leta: 8. 3. 2014. Vrijeme polaska: 00:41. Vrijeme dolaska: 06:30 (predviđeno). Broj leta: MH370 Tip zrakoplova: Boeing 777-200ER. Registracija: 9M-MRO. Ruta: Kuala Lumpur - Peking. Broj putnika: 227. Posada: 12

Drugo, znamo da je posljednji radiokontakt s kontrolom leta imao u 01:21 h, kada se pilot Boeinga odjavio kontroli leta u Maleziji i kada je trebao kontaktirati vijetnamsku kontrolu u Ho Ši Minu u Vijetnamu.

Sljedeća stvar koju znamo jest da je u tom trenutku, točnije u 01:28 h, avion na letu br. MH370 nestao s radara, a navodno je uočeno i da je nakon toga naglo smanjio visinu i okrenuo se u suprotni smjer leta, prema zapadu. Sat vremena nakon predviđenog dolaska u Peking, let MH370 proglašen je nestalim, no potraga je već pokrenuta.

U medijima se tada pojavilo nekoliko informacija koje su se kasnije pokazale posve netočnima, poput one o zvonjenju mobitela putnika u zrakoplovu, ili o tome kako je avion pao u Južnom kineskom moru. Informacije koje su stizale gotovo svakog sata doslovce su zasipale istražitelje, policiju i vlasti, i one su morale provjeravati tisuće podataka i izjava, za koje se na koncu ispostavilo da nemaju nikakvu težinu u smislu konkretnih dokaza. Javljali su se svjedoci s nevjerojatnim pričama. Svi, cijeli svijet, htjeli su znati odgovor na isto pitanje: gdje je zrakoplov?

Loši radari

Podatak koji je bio najužasniji od svih odnosio se na mogućnost namjernog isključenja avionskih uređaja za komunikaciju od strane posade, ili nekoga u cockpitu. Zrakoplov je jednostavno prestao emitirati sve moguće komunikacije prema vanjskom svijetu, što znači da je gotovo istovremeno isključeno 5-6 avionskih uređaja. Jedan od najvažnijih uređaja kojim se na radarima kontrole leta prati određeni zrakoplov, tzv. transponder, također je isključen i kontrola leta više nije imala podatak o adresi i visini leta Boeinga 777. No, ovdje moramo malo pojasniti tehnologiju transpondera, jer se u medijima često nalaze vrlo površne informacije o radu ovog uređaja i njegovom utjecaju na “nevidljivost” na radarima.

Na zemlji postoje dvije vrste radarskih sustava koji promatraju zračni prostor: tzv. primarni, ili promatrački radar, i tzv. sekundarni, ili aktivni radar. Dok promatrački radar samo dobiva refleksije objekata u zraku ne znajući njihovu adresu (kod zrakoplova) niti visinu leta, sekundarni radar šalje aktivni upit transponderu na zrakoplovu i pita tko si, koja ti je visina itd. Transponder odgovara serijom podataka koji se dekodiraju na zemlji i tek tada operator na radaru zna sve što treba znati o objektu koji vidi na zaslonu primarnog radara. Ako bi pilot namjerno isključio transponder tijekom leta, to bi se smatralo ozbiljnim prekršajem i ugrožavanjem sigurnosti i pilot bi bio kazneno procesuiran. Nešto takvvo gotovo se nikada nije dogodilo, jer nijedan pilot nije lud da to priušti svojoj karijeri.

Opasna situacija

Dakle, čak ako je transponder i isključen, a postoje dva na zrakoplovu, riječ je o namjernoj radnji. Malezijski kontrolor leta, kad je vidio da je točkica na ekranu izgubila svoje podatke, odmah je pozvao zrakoplov, ali više nije bilo odgovora. Isto je pokušao i vijetnamski kontrolor leta, ali također bezuspješno. Na zamolbu kontrole leta u Ho Ši Minu, da jedan drugi avion u tom području pokuša kontaktirati radiovezom malezijski avion, jedino što je pilot tog aviona dobio kao odgovor bilo je mrmljanje i statičke smetnje. Problem je u tome što se statičke smetnje javljaju ili za vrijeme olujnog nevremena s munjama, ili kod namjernog ili nehotičnog ometanja radiosignala. Pa su mnogi postavili sljedeće pitanje: može li neki terorist sa zemlje ometati signale za radiokomunikaciju s Boeinga u toj mjeri da blokira i rad više sustava na zrakoplovu koji rade na različitim frekvencijama? Odgovor je: može ako raspolaže dovoljno skupom opremom.

Radio-jammeri su danas vrlo male i kompaktne naprave.

Nedavno, 5. i 6. lipnja 2014., bili smo svjedoci jedne vrlo opasne situacije u zračnom prometu, a koju su uspješno zataškale vlasti nekih europskih država (u Hrvatskoj je to jedini objavio Jutarnji list): više puta s radarskih zaslona kontrolora leta na nebu iznad Austrije, Njemačke, Češke i Slovačke, ali i nekih drugih država nestalo je u istom trenutku 13 zrakoplova na 25 minuta!

Ono što se na jedvite jade uspjelo doznati jest da je NATO vršio neke vježbe s radiofrekvencijama. I to je to. - Nije bilo ugrožavanja zračnog prometa - spremno su izjavili šefovi kontrole leta. No kad poznate način funkcioniranja sustava, jasno je da je moguće da osjetljiva elektronička oprema povremeno “kašljuca”, ali to traje svega nekoliko sekundi, a u najgorim slučajevima 2-3 minute. Ne 25! Stoga ovo jest bilo ugrožavanje zračnog prometa za koje još nitko nije odgovarao, a vjerojatno i neće, jer se radilo o “vrlo važnim vježbama”.

A onda je netko postavio vrlo nezgodno pitanje: može li računalski haker upasti u elektronički promet i sustave kontrole leta? I odgovor je zapravo nevjerojatan: može! U razgovoru s jednim iskusnim kontrolorom leta saznao sam da je to danas posve moguće jer promet podataka prema kontroli leta s radara ide internetom, a ne više posebnim vodičima kao nekada! A uzrok je opet u novcu: jeftinije je sve podatke slati javnom besplatnom mrežom nego posebnom i zaštićenom!
Predaja zrakoplova

Ovdje se moramo osvrnuti na još jednu važnu činjenicu: let MH370 nestao je s radara u trenutku predaje zrakoplova s jedne kontrole leta drugoj, ni minutu prije, ni minutu poslije. Zašto? Je li netko u zrakoplovu čekao baš taj trenutak kako bi iskoristio nekoliko minuta zbrke u kontroli leta da zbriše?

Prema zadnjem podatku s radara, Boeing se naglo okrenuo u suprotni smjer leta i potom smanjio visinu čak ispod zahvata radara. Što je bilo razlogom za ovakav manevar? Možda nagla dekompresija kabine, pad tlaka potreban za normalno disanje? Jesu li se putnici i posada jednostavno ugušili? Jesu li piloti zadnjim truncima svijesti uspjeli postaviti povratni smjer na upravljačkom pultu i potom se onesvijestili?

Kakav bi to događaj mogao uzrokovati pad tlaka kabine? Puknuće nekog dijela strukture uslijed zamora materijala, skrivenog oštećenja ili stare pukotine, ili uslijed požara ili čak eksplozije? Sve te opcije su moguće i bez ostataka zrakoplova ništa se za sada ne može tvrditi.

Mnogi piloti skloni su upravo toj opciji u objašnjavanju misterija ove nesreće. No nemaju ni jedan jedini dokaz za te tvrdnje, a štoviše, sama činjenica da je zaokret, smanjenje visine, gašenje svih radiouređaja obavljeno u svega desetak minuta možda govori upravo o namjernoj radnji, a ne o slučajnosti uzrokovanoj dekompresijom kabine. Zapravo, jedina stvar oko koje se slaže većina istražitelja jest to da je netko u zrakoplovu sve te radnje izvršio s namjerom nestanka. No ni oni za svoje tvrdnje nemaju ni jedan valjani dokaz.

Ako bi netko sa zemlje želio napraviti nešto loše s tim avionom, idealni trenutak bio bi upravo taj, mali vremenski razmak između predaje zrakoplova s jedne kontrole leta drugoj. Isto to vrijedi i za pilota; naravno, to je trenutak zbrke u kojemu nitko ne zna što se događa, i da li se uopće nešto događa, a tih desetak minuta zbrke njemu je sasvim dovoljno da “izbriše” zrakoplov s radarskog zaslona. No kada vijetnamski kontrolor nije dobio pozitivan odgovor ni blip sa adresom i visinom zrakoplova na svom radaru, pozvao je malezijskog kontrolora i pitao ga što se događa.

Malezijska kontrola tada je očito zakazala: umjesto da odmah alarmiraju sve moguće službe i vojsku (koja inače prati sve letove), da se uključe svi mogući radari, kao da se nešto čekalo i izgubljeno je dragocjeno vrijeme. Malezijska vojska tek je nakon tri dana izjavila da su pratili jedan “objekt” na svojim radarima, ali su ocijenili da nema neprijateljske namjere pa nisu dizali lovce. Zatim su tu informaciju opovrgnuli pa je opet potvrdili. Kakav su to objekt na radaru pratili malezijski kontrolori? I ovdje moramo objasniti neke stvari.

Presretanje aviona

Ono što je standardna procedura u svim vojskama na svijetu koje nadziru svoj zračni prostor jest obveza kontrole “uljeza” koji je ušao u nečiji zračni prostor bez najave i odobrenog plana leta. U slučaju da uljez ne odgovara na pozive sa zemlje, odmah se šalju lovci presretači koji po međunarodnim pravilima vrše akciju presretanja. Prva svrha presretanja jest utvrditi tko je uljez, dakle identifikacija. Nakon toga postupa se po standardnim signalima i zrakoplovu uljezu daju se naredbe da slijedi vojnog lovca do slijetanja - ili će se upotrijebiti sila.

Na koji su način malezijske zračne snage mogle utvrditi da zrakoplov uljez ne predstavlja nikakvu opasnost kad o njemu nisu znale ništa? Kako su vlasti mogle biti sigurne da se taj putnički avion neće zabiti u neku vladinu zgradu? Jasno je da nisu, i ovdje netko očito prikriva pravu istinu, koja se doduše može odnositi i na operativnu ili tehničku nesposobnost.

Radi ilustracije klasičnog presretanja, sjetimo se nakratko slučaja grčkog avioprijevoznika Helios Airwaysa na letu 522 koji se dogodio iznad Atene, 14. 08. 2005., kada je poginulo svih 115 putnika i šest članova posade, jer se avion zabio u brdo 30-ak kilometara sjeverno od glavnog grada. Zrakoplov tipa Boeing 737-300 poletio je s Cipra, trebao je sletjeti nakratko u Ateni i nastaviti dalje za Prag u Češkoj. No u blizini Atene zrakoplov više nije odgovarao na upite kontrole leta te je automatski kružio u tzv. holding krugu (krug čekanja na određenoj poziciji dok se ne dobije dozvola za spuštanje).

Špijunska misija

Budući da posada zrakoplova nije odgovarala na upite kontrole leta, grčka je kontrola odmah alarmirala zračne snage, te su za nekoliko minuta dva naoružana lovca tipa F-16 bila u blizini putničkog Boeinga.

I piloti lovaca imali su što vidjeti: piloti u cockpitu Boeinga 737 bili su u nesvijesti kao i putnici, maske za kisik visjele su u putničkoj kabini i avion je kružio sve dok mu nije nestalo goriva, te se nakon toga srušio i pao. U slučaju da je trebao pasti na grad, lovci bi ga sigurno srušili. Uzrok ove nesreće je trostruka pogreška pilota u uključivanju sustava tlačenja kabine. U ovom slučaju dokazana je nedostatna obuka letačke posade i neodgovarajuća koordinacija i poštovanje propisanih procedura, za što je velikim dijelom bila kriva i kompanija. Kompanija je naravno propala, a njezini vlasnici završili su u zatvoru.

Drugi svjetski poznat slučaj presretanja i rušenja putničkog zrakoplova od strane vojnih presretača dogodio se 1983. iznad Sahalina, a srušen je veliki širokotrupni Boeing 747. Zbog pogreške u programiranju inercijalnog radionavigacijskog sustava na korejskom Boeingu 747 na letu pod oznakom KAL007, zrakoplov je ušao u područje zračnog prostora koji su Rusi smatrali vrlo osjetljivim, te su naredili presretanje i rušenje, bez ikakvih standardnih propisanih upozorenja, hladnokrvno ubivši svih 269 ljudi na civilnom letu. Štoviše, tijekom potrage za dijelovima zrakoplova u hladnom moru namjerno su ometali potragu drugih brodova, prvi su pokupili crne kutije iz mora i dugo su ih čuvali u sefovima KGB-a.

Rusi su tada izazvali bijes cjelokupne svjetske javnosti i umalo treći svjetski rat.

Pravdali su se pričama da je putnički Boeing bio u špijunskoj misiji i da je namjerno skrenuo s rute prema željama američke strane kako bi Rusi uključili svoje radare, te bi Amerikanci detektirali na koji način im radi sustav obrane.

Ispaljena raketa

Tek je nekoliko godina nakon pada Berlinskog zida i raspada SSSR-a svjetska javnost doznala istinu od jednog bivšeg ruskog generala: Rusi su bez poštovanja propisane procedure srušili putnički avion jer su htjeli pokazati koliko su neumoljivi u zaštiti suvereniteta nad svojim zračnim prostorom. I time pokazali da ih baš briga za međunarodne konvencije koje su i sami potpisali.

Jesu li se stvari od tada imalo promijenile? Bi li netko danas srušio putnički avion zbog istih razloga? Jeli netko, namjerno ili pogreškom, ispalio raketu na malezijski zrakoplov, a onda to zataškao?

Kod ovakvih teorija, ima i onih koji tvrde da su malezijski zrakoplov srušile CIA i MOSSAD, jer su na zrakoplovu bili kineski elektronički stručnjaci (inače zaposleni u Silicijskoj dolini u Kaliforniji), koji su navodno kući u Peking nosili nacrte i patente za nekakav supertajni čip namijenjen ministarstvu obrane. Nije li na koncu vrlo čudno što su kineske vlasti u ovoj potrazi pokazale izuzetnu upornost i trajnost i što su jedino snimke s njihovih satelita obišle svijet, a na kojima se vide navodni ostaci zrakoplova u moru? Kada su na mjesto tih ostataka upućeni brodovi i zrakoplovi, nisu našli ni jedan jedini ostatak, čak ni moćni P-3 Orion čiji bi radar detektirao nogometnu loptu na 300 kilometara udaljenosti. Nisu li Kinezi namjerno odvlačili potragu na lokaciju suprotnu njima poznatoj, kao i Rusi kod Sahalina?

Sati u vodi

Zapravo, kod priče o satelitskim snimkama, nije li vrlo sumnjivo što ni jedan od 500 američkih satelita nije ništa snimio? To je jednostavno nemoguće. Što je sa snimkama ostalih aktivnih 500 satelita koji stalno snimaju Zemlju?

Neki bi rekli, zrakoplov od 60 metara raspona krila nije tako jednostavno snimiti iz svemira, pa makar i iz niske orbite (200 - 2000 km). No sateliti svakodnevno snimaju atmosferu u kojoj se jasno vide bijeli tragovi koje mlazni zrakoplovi ostavljaju iza sebe na uobičajenim visinama leta od 10 ili 11 km. Ovi tragovi mogu se usporediti s radarskim snimkama letova u području Indijskog oceana i možda bi se došlo do nekog zaključka o putanji Boeinga.

Kinezi su prvi objavili satelitske snimke nekakvih neidentificiranih ostataka koji plutaju po oceanu, no kad su na ta mjesta odmah poslani zrakoplovi, toga tamo jednostavno nije bilo.

Što se u par sati moglo dogoditi, primjerice s komadom nečega u vodi veličine 20 metara?

Oko 50 posto satelita koji snimaju Zemlju spada u grupu LEO satelita (Low Earth Orbit, niska orbita) koji kruže na visinama od prosječno 600 kilometara. S te visine, mogu vam snimiti natpis na kutiji cigareta koje pušite, a više je nego sigurno da bi se na takvim snimkama Boeing vidio posve dobro, iako se kreće velikom brzinom.

Zapravo, još nigdje nije objavljeno da je itko od članova istražnog tima zatražio od glavnih operatora različitih satelita (SAD, EU, Kina i Rusija) pregledavanje snimaka od 8. 3. 2014.

  JL
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #168 on: August 28, 2014, 12:44:03 pm »

Nove analize, novi trag ka nestalom MH370


28.08.2014

Potraga za putničkim avionom "Malejža erlajnza", nestalim početkom ove
godine na jugu Indijskog okeana, sada je sužena na osnovu poslednjih analiza.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Istraga uzroka pada aviona ne može da počne dok se ne nađu olupina i registratori podataka o letu i razgovoru u pilotskoj kabini, rekli su jutros zvaničnici.

Po rečima vicepremijera Australije Vorena Trusa (Warren Truš), analiza pokušaja aviokompanije da uspostavi satelitsku vezu sa svojim avionom 8. marta, kada je nestao, "ukazuje da se letelica možda okrenula na jug ranije no što smo prethodno očekivali".

Trus i ministar saobraćaja Malezije Liu Tiong Lai potpisali su danas u Kanberi memorandom o saradnji u istrazi nestanka boinga 777 na letu 370. Prema sporazumu, dve zemlje dele troškove istrage, koja sada ulazi u skupu fazu.

Avion je nestao sa 239 ljudi pošto je, leteći iz Kuala Lumpura za Peking, skrenuo s kursa i satima leteo u sasvim suprotnom smeru.

Malezija snosi ukupnu odgovornost za istragu udesa, a Australija za potragu u zoni Indijskog okeana u kojoj se smatra da se avion srušio, na oko 1.800 kilometara zapadno od njene obale.

Za podvodnu istragu anagažovana je holandska firma Fugro, koja će posao početi u septembru. U potrazi će učestvovati tri broda sa podvodnim robotima, sonarima, eho i video-opremom, rekao je Trus.

Za ispitivanje podmorja površine 60.000 kvadratnih kilometara biće potrebno do godinu dana, a cela operacija će koštati 48 miliona dolara.

Beta


* 488244_boeingjacc_ff.jpg (37.39 KB, 470x235 - viewed 148 times.)
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #169 on: August 28, 2014, 03:02:05 pm »

Ogromne su pare u pitanju, vezano za nastavak potrage za nestalim avionom.
Neophodno je istražiti gde je avion nestao i zašto je nestao, ali me interesuje ko će da snosi te troškove vezano za pretragu.

Po prirodi sam skeptik i sumnjičav čovek: ne radi li se i u ovom slučaju o legalizaciji ilegalnih para, pranja para od poreza i sl.
Kod mene postoji ta (opravdana) sumnja - jer, pitam se, kome je zaista u interesu da potroši tolike pare, a da je rezultat svega toga zapravo samo formalni dokaz članovima porodica da njihovih najbližih više zaista nema među živima!

Da li osiguravajuća društva tek na osnovu zvaničnih rezultata istrage odrešuju kesu?

I na kraju, šta ako se avion nikada ne nađe - hoće li članovi porodica biti makar materijalno obeštećeni, hoće li Malaysia airlinesu da se nadoknadi šteta?
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #170 on: September 29, 2014, 10:07:29 am »

Nastavlja se potraga za malezijskim avionom
Tanjug   29.09.2014.

Posle skoro sedam meseci od nestanka malezijskog Boinga 777 sa 239 putnika potraga ove nedelje ulazi u novu fazu uključivanjem dva specijalizovana broda.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

U novoj fazi potrage početkom oktobra sofisticirani sonarni sistemi će na 5.000 metara ispod nivoa mora pretraživati okean uz pomoć zvučnih talasa, saopštio je Australijski biro za bezbednost saobraćaja (ATSB) preneo je AFP. Sistemi, vezani za brodove kablovima dugim do 10 kilometara programirani su da otkriju najveće delove aviona koji će najverovatnije biti u jednom komadu, rekao je Piter Folej iz ATSB. Sudbina aviona koji je 8. marta 2014. poleteo iz Kuala Lumpura za Peking i dalje ostaje nerazjašnjena. Na osnovu nekih podataka sa satelita postoje indicije da se u južnom delu Indijskog okeana srušio jedan avion. Ali do sada nedostaje konkretan trag. MH370 je nestao na putu iz Kuala Lumpura za Peking 8. marta. Avion je poleteo bez problema ali je ubrzo isključen komunikacioni sistem koji prenosi najvažnije tehničke podatke o letu aviona. Nakon sat vremena, MH370 prestao je da šalje signale kontroli leta.

Izvor: www.blic.rs


* 443639_malaysiaairlinesboeing777200erperkoch1_ff.jpg (28.11 KB, 470x313 - viewed 119 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #171 on: October 24, 2014, 01:33:08 pm »

Potraga za malezijskim avionom napreduje, ali će trajati još mesecima


24.10.2014.

Australijski zvaničnici saopštili su danas da potraga za malezijskim "boingom 777", koji je u martu nestao sa 239 putnika i članova posade, napreduje, ali će najverovatnije trajati mesecima s obzirom na veličinu oblasti koja treba da se pretraži u Indijskom okeanu.
 
Posle pola godine potrage od aviona još nema ni traga ni glasa
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Koordinator zadužen za potragu Piter Foli je rekao da je optimista po pitanju potrage za nestalim avionom, s obzirom da su uključena dva broda koja koriste sonarne uredjaje visoke tehnologije.

Foli je dodao da su vremenski uslovi sve povoljniji, pa će moći da se pretraži veća oblast.

Početkom oktobra, posle skoro sedam meseci od nestanka aviona, potraga je ušla u novu fazu uključivanjem specijalizovanih brodova koji će istraživati jedan "zabačen" deo Indijskog okeana.
   
U novoj fazi potrage sofisticirani sonarni sistemi će na 5.000 metara ispod nivoa mora pretraživati okean uz pomoć zvučnih talasa, saopštio je Australijski biro za bezbednost saobraćaja (ATSB).
   
Sistemi, vezani za brodove kablovima dugim do 10 kilometara programirani su da otkriju najveće delove aviona koji će najverovatnije biti u jednom komadu, rekao je tada Foli.
   
Sudbina aviona koji je 8. marta 2014. poleteo iz Kuala Lumpura za Peking i dalje je nerazjašnjena. Na osnovu nekih podataka sa satelita postoje indicije da se u južnom delu Indijskog okeana srušio jedan avion. Ali do sada nedostaje konkretan trag.
   
Tanjug


* malezija-avion-reuters_f.jpg (11.08 KB, 470x270 - viewed 151 times.)
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #172 on: December 22, 2014, 06:53:57 pm »

HOĆE LI GA IKAD PRONAĆI?
MISTERIJ NESTALOG BOEINGA Ugledni stručnjak: 'Oteli su ga hakeri, a srušili Amerikanci'

Bivši predsjednik francuske aviokompanije Proteus Airlines tvrdi kako je Boeing 777 Malaysia Airlinesa na letu MH370 srušila američka vojska i potom sve zataškala.

 Marc Dugain, stručnjak za zrakoplove, bivši šef aviokompanije i ugledni autor, vjeruje da su Amerikanci naciljali MH370 jer su se bojali terorističkog napada zrakoplovom na svoju vojnu bazu u Indijskom oceanu, poput onoga 11. rujna.

Dugain u analizi objavljenoj u utjecajnom francuskom listu Paris Match smatra da opsežna potraga za malezijskim zrakoplovom neće dati rezultata jer se olupina ne nalazi tamo gdje je spasioci traže.

Prema Dugainu, zrakoplov je srušen usred Indijskog oceana blizu američke vojne baze na atolu Diego Garcia.

'Riječ je o vrlo snažnoj vojnoj bazi. Iznenađujuće je da su Amerikanci izgubili svaki kontakt s nestalim zrakoplovom. Bez da ulazimo u teorije zavjere, moguće je da su upravo Amerikanci srušili taj zrakoplov', izjavio je Dugain.

Francuz se pita kako je moguće da, u današnje vrijeme visoke tehnologije, objekt dugačak 63 metra nestane bez traga, sugerirajući kako netko namjerno nastoji sakriti dokaze.

Dugain nije prvi koji za pad MH370 krivi američku vojsku, ali sve takve optužbe američke su vlasti kategorički odbacile.

Francuski ekspert navodi svjedočenja s Maldiva gdje je na dan pada navodno viđen 'veliki avion koji leti jako nisko' prema Diegu Garciji.

Par dana nakon nestanka zrakoplova, lokalni mediji na Maldivima, udaljenima više od 700 km od vojne baze, raspisali su se o pronalasku avionskog aparata za gašenje požara na lokalnoj plaži. No, taj pronalazak nikad nije službeno potvrđen.

Dugain tvrdi kako je MH370 mogao biti otet daljinski, uz pomoć hakera, a potom usmjeren prema vojnoj bazi na atolu.

Teorija francuskog stručnjaka samo je jedna u nizu koje nastoje objasniti misteriozni nestanak 'ukletog' zrakoplova.

http://www.jutarnji.hr/
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #173 on: February 24, 2015, 11:12:10 pm »

MISTERIJA MH370 Satelitski snimci otkrivaju: Avion navođen ka Antarktiku!
Dejli mejl / M.A.   24. 02. 2015.

Avion kompanije “Malejžan erlajns” leteo je još nekoliko sati posle prekida radio-kontakta i tri puta je skrenuo, što navodi na zaključak da ga je neko u pilotskoj kabini namerno preusmerio.

Detaljna analiza satelitskih podataka otkriva da je avion tri puta skrenuo, dva puta ulevo, ka zapadu, a zatim na jug, prema Antarktiku. Prema rečima Malkolma Brenera, vodećeg stručnjaka za utvrđivanje uzroka avio-katastrofa, ta skretanja “jasno navode na zaključak” da je neko u kabini namerno preusmerio avion. On je svoj stav izneo u novom dokumentarnom filmu koji će sledećeg meseca biti prikazan na kanalu “Nešnel džiografik” i u kome Brener i još nekoliko njegovih kolega pokušavaju da reše misteriju aviona na letu MH370. Australijski koordinator potrage izjavio je nedavno da će nestali avion biti nađen u narednih nekoliko meseci. Potraga je nastavljena u južnim delovima Indijskog okeana i vrlo je lako moguće da su ostaci olupine u međuvremenu potonuli. Veruje se da bi mogli da se pojave na obalama Sumatre u zapadnoj Indoneziji. Za sada, međutim, ništa nije pronađeno. Zajednički centar za koordinaciju, koji predvodi Australija, kaže da je do sada pretraženo 22.000 kvadratnih kilometara dna okeana ili 36 odsto prioritetnog područja. Pretpostavlja se da će potraga biti završena u maju, ukoliko ne bude odlaganja zbog brodova, opreme ili vremenskih prilika.

Izvor: www.blic.rs
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #174 on: February 25, 2015, 08:07:41 am »

I jos jedne teorija   Roll Eyes


Quote
EKSPERT CNN TVRDI: Putin oteo malezijski boing 777 MH370 i sakrio avion!

PLANETA19:00, 24.02.2015.
 
Možda je Putin želeo da demonstrira Americi, koja je uvela Moskvi sankcije, da može da naudi Zapadu i svim njegovim saveznicima bilo gde u svetu, rekao je Džef Vajz

Nestali avion Malezija Erlajnza MH 370 otet je po naređenju Vladimira Putina a potom je tajno prizemljen u Kazakstanu.

Ekspert Džef Vajz izjavio je da su otmičari podesili navigaciju aviona tako da pošalje podatke da je boing otišao u potpuno drugom pravcu a zapravo je sleteo na kosmodor Bajkonur koji su u Kazahstanu iznajmili Rusi.

Trebalo bi podsetiti da je odmah po nestanku malezijskog aviona premijer te zemlje poslao molbu vlastima u Kazahstanu kako bi se sprovele sve potrebne istražne radnje. Ali zvaničnici Kazahstana nikada nisu poslali odgovor na ovu molbu.

"Kazahstan nema potrebnu opremu i mogućnosti da izvede ovako nešto. Ali Rusija s drige strane može", rekao je Vajz.

"U MH370 su se nalazila tri čoveka koji su po nacionalnosti bili Rusi. Dvojica su imali ukrajinske pasoše sa prebivalištem u Odesi. Da li su baš njih dvojica pripadnici specijalnih jedinica ili operativci na tajnom zadatku?", pita se Džef Vajz.

On priznaje da ne zna zašto bi Putin želeo da otme avion i priznaje da mu je teorija pomalo "ludačka". Ali i pored te tvrdnje iznosi neke razloge zbog čega bi predsednik Rusije naredio otmicu malezijskog aviona.

Možda je Putin želeo da demonstrira Americi, koja je uvela Moskvi sankcije, da može da naudi Zapadu i svim njegovim saveznicima bilo gde u svetu. Možda je s druge strane želeo da se dokopa nekog od putnika, a možda je otmica imala neki strateški značaj. Ili je Putin želeo da se taj avion jednog dana pojavi napunjen eksplozivom", kaže Vajz.

Malezijski let MH370 najverovatnije je otet, jer se veruje da su komunikacioni sistemi namerno isključeni, kao i da je kretanje letelice namerno usmeravano, rekao je prošle godine premijer Malezije.

Nadžib Razak izjavio je da postoje podaci da je neko namerno iz aviona skrenuo sa putanje boing 777 malezijske kompanije koji je sa 239 putnika i članova posade pre nedelju dana nestao sa radara.

On je tada rekao da se istraga za avionom proširila na dva koridora, prema granici Kazahstana i Turkmenistana i na potez od Indonezije do juga Indije.

"Postoje dokazi da je neko namerno iz letelice" izveo skretanje aviona sa putanje, prenosi za Si-En-En.

Premijer je naveo da se istraga koncentrisala na članove posade i putnike aviona, ali da za sada nema preciznijih objašnjenja.

"Uprkos tome što u medijima postoje izveštaji da je avion otet, mi istražujemo sve mogućnosti koje su mogle da dovedu do toga da avion na letu MH370 skrene sa putanje", rekao je Nadžib.

Boing 777 "Malezijaa erlajnza" je iz Kuala Lumpura leteo za Peking, kada je nestao iznad Južnog kineskog mora. Nestao je sa civilnih radarskih ekrana u 01.30 časova 8. marta, dok je bio na visini oko 10.600 metara iznad Tajlandskog zaliva.

Posada nije proglasila uzbunu, niti je javila bilo šta što bi ukazivalo da je imala problem. U potragu za avionom su uključene desetine letelice iz 12 zemalja koje pretražuju istočni deo Južnog kineskog mora i zapadnu stranu Malajskog poluostrva, severozapa Andamanskog mora i deo Indijskog okeana, čak 1.600 kilometara od poslednjeg poznatog položaja aviona.


Izvor: Kurir
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #175 on: March 05, 2015, 07:01:20 pm »

Uskoro prestaje potraga za nestalim avionom Malezija ervejz
Srna   05.03.2015.

Australijski premijer Toni Abot nagovestio je da bi posle godinu dana intenzitet potrage za nestalim putničkim avionom sa leta "MH370" na letu od Kuala Lumpura do Pekinga, koji je nestao 8. marta prošle godine, mogao biti umanjen.

On je u razgovoru sa rodbinom putnika uoči godišnjice nestanka aviona rekao da se ipak nada da će letelica biti pronađena. Avion kompanije "Malezija erlajns" nestao je na letu od Kuala Lumpura ka Pekingu 8. marta 2014. godine sa 239 putnika i članova posade i dosad nije utvrđeno šrta se s njim dogodilo. "Uveravam porodice da se nadamo i očekujemo da će aktuelna potraga biti uspešna. Ne mogu da obećam da će potraga biti nastavljena istim intenzitetom zauvek, ali i dalje ćemo činiti sve što možemo da bismo rešili ovu misteriju", rekao je australijski premijer. Uprkos velikoj međunarodnoj potrazi, do sada nije pronađen nikakav trag nestalog aviona. Australija predvodi međunarodni tim koji pretražuje Indijski okean na udaljenosti od oko 1.600 kilometara od zapadne obale ove zemlje. Brodovi koji učestvuju u ovoj operaciji fokusirani su na područje površine 60.000 kvadratnih kilometara.

Izvor: www.blic.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #176 on: March 07, 2015, 06:15:11 pm »

Ako do maja ne bude bude pronađen malezijski avion, sledi novi plan
Tanjug   07.03.2015.

Ako opsežna potraga za nestalim malezijskim avionom ne bude dala rezultate do kraja maja, tri zemlje koje predvode potragu ponovo će preispitati raspoložive podatke i osmisliti novi plan, izjavio je danas malezijski ministar saobraćaja Liov Tiong Lai.

On je grupi stranih novinara, uoči sutrašnje godišnjice nestanka aviona tokom leta iz Kuala Lumpura u Peking, rekao da je i dalje oprezno optimističan i veruje da bi boing 777 trebalo da bude u južnom delu Indijskog okeana gde je u toku potraga. Malezijska vlada je 29. januara formalno proglasila nestanak aviona nesrećom i saopštila da se pretpostavlja da su svih 239 putnika i članova posade poginuli, navodi AP. Lai je kazao da predstavnici Australije, Malezije i Kine treba da se sastanu sledećeg meseca da bi razgovarali o potrazi. "Ako do kraja maja i dalje ne budemo mogli da pronađemo avion, onda ćemo se vratiti planiranju. Polažemo nade u ekspertsku grupu da će napraviti plan. Oprezno sam optimističan da bi avion trebalo da bude u ovoj oblasti" objasnio je on. Ministar je rekao da su brodovi koji tragaju za ostacima aviona na dnu okeana kod zapadne Australije do sada pretražili više od 40 odsto površine na koju je poraga fokusirana. Tim koji sprovodi potragu identifikovao je 10 teških objekata koji tek treba da budu analizirani. Oni često pronalaze takve predmete, koji se, uglavnom, sastoje od smeća i teretnih kontejnera sa brodova koji tuda prolaze, ali do sada nije uočen nijedan trag olupine nestalog aviona.

Izvor: www.blic.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #177 on: March 08, 2015, 10:34:56 am »

Obeležava se godišnjica nestanka aviona MH370
Tanjug   08.03.2015.

Porodice 239 putnika i članova posade nestalog aviona "Malezija erlajns" sa leta 370 obeležili su godišnjicu nestanka aviona, uz obećanje da nikad neće odustati od potrage za olupinom i od dobijanja odgovora na pitanje šta se dogodilo sa njihovim najbližima.

Nekoliko desetina rođaka okupilo se ispred najvećeg budističkog hrama u centru Pekinga, noseći majice na kojima je pisalo "Nikad ne odustajte, nastavite da tražite", ali ih pripadnici obezbeđenja nisu pustili u hram, prenela je agencija AP. Od nestanka aviona, kineske vlasti su intenzivirale nadzor nad rođacima žrtava pošto su neki od njih kritikovali reakciju vlade u Pekingu na nesreću, podseća američka agencija. U Kuala Lumpuru će kasnije tokom dana takođe biti obeležena godišnjica nestanka aviona, u organizaciji grupe "Vojs 370", koja okuplja rođake žrtava, a malezijska vlada će takođe objaviti preliminarni izveštaj o nesreći, što je njihova obaveza prema propisima međunarodne civilne avijacije. Iako olupina aviona još nije pronađena, vlasti tri zemlje koje vode istragu - Australije, Malezije i Kine, ističu da su i dalje optimistični da će letelica biti pronađena na jugu Indijskog okeana, gde se smatra da se avion srušio pošto je skrenuo sa rute od Kuala Lumpura ka Pekingu. Kineski šef diplomatije Vang Ji, iz čije je zemlje većina putnika sa leta MH370, izjavio je da će vlada u Pekingu "na svaki mogući način pomoći rođacima žrtava". Malezijski premijer Nadžib Razak izjavio je danas da je njegova zemlja i dalje posvećena potrazi za avionom i izrazio nadu da će on biti pronađen. "Zajedno sa našim međunarodnim partnerima pratimo dokaze koji bi mogli da nas upute na mesto pada aviona, koliko god ih malo ima. Malezija je i dalje posvećena potrazi i nadamo se da će avion na letu MH370 biti pronađen", navodi se u u saopštenju objavljenom povodom godišnjice nestanka aviona. Australijski premijer Toni Abot je takođe danas izjavio da bi potraga za avionom u južnom Indijskom okeanu, koju predvodi njegova zemlja, mogla da bude proširena ukoliko aktuelna potraga ne bude dala rezultate. Malezijska vlada je krajem januara zvanično proglasila nestanak aviona sa leta MH370 nesrećom, a svih 239 putnika i članova posade je proglašeno mrtvima. Time je omogućeno rodbini žrtava da traže odštetu, ali je i razljutilo neke rođake koji tvrde da je prerano da se žrtve proglase mrtvima dok nema nikakvih fizičkih dokaza pada aviona. Brodovi sa sonarnim uređajima su dosad pretražili 44 odsto od ukupno 60.000 kvadratnih kilometara mora zapadno od Australije, gde se smatra da je avion verovatno pao.

Izvor: www.blic.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #178 on: March 10, 2015, 11:22:27 pm »

KLJUČNI DOKAZ Na australijskoj obali nađena maramica sa nestalog aviona MH 370
Dailymail - I.D.   10.03.2015.

Posle više od godinu dana saga o misteriozno nestalom avionu "Malezije erlajns" se nastavlja nakon što je potvrđeno da je pakovanje vlažne maramice, koje je u julu prošle godine isplivao na australijsku obalu, zaista sa MH 370.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Naime, reč je o jednoj neotpakovanoj vlažnoj maramici sa logom malezijske aviokompanije koju su pronašli Kinglsi i Viki Miler, bračni par iz Australije, dok su se šetali plažom u Servantesu, 200 kilometara od Perta. Kesica je pronađena 2. jula 2014. godine i predata australijskoj policiji koja je potencijalni dokaz je poslala u Kanberi na ispitivanje. Vest o pozitivnom izveštaju da bi ova vlažna maramica zaista mogla biti sa misteriozno nestalog aviona stigla je samo nekoliko dana nakon što je obeležena godišnjica nestanka aviona MH 370. Stručnjaci su u izveštaju objasnili da je moguće da ovako mala i neoštećena pakovanja pređu velike razdaljine za veoma kratko vreme. Međutim, oni takođe napomilju da ovaj dokaz ne može da pruži bilo kakvu korisnu informacije o razlogu nestanka aviona. Podsetimo, avion je nestao 8. marta iznad Indijskog okeana sa 239 putnika i članova posade.

Izvor: www.blic.rs


* 583783_mh-370-dokaz1-foto-youtube_ff.jpg (24.56 KB, 470x285 - viewed 125 times.)
Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #179 on: March 10, 2015, 11:26:23 pm »

"Potvrđeno da je ... sa MH370", a onda u nastavku teksta "mogla biti  sa misteriozno nestalog aviona".
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.039 seconds with 23 queries.