PALUBA
March 28, 2024, 06:29:43 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 [17] 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 ... 32   Go Down
  Print  
Author Topic: Vraća se redovno služenje vojnog roka?  (Read 77565 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Director
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 043



« Reply #240 on: August 26, 2018, 11:36:51 am »

@srbin1

E pa apsolutno si netačno onda obavešten o Švedskoj. Glavni razlog je što od 2010. kada su ukinuli služenje nemaju dovoljno ljudi na služenju. 2016. je vlada (ministar odbrane) pokrenula javnu debatu o tome i prošle godine donela zakon koji je ove godine krenuo da se primenjuje. Rusija je samo jedan od razloga a ne glavni kako ti ovde pokušavaš to da dočaraš. Potpuno neozbiljno moram primetiti, jer ja to i nisam pominjao u svom prvom postu ali si ti odma stao u zaštitu Rusije iz samo tebi poznatih razloga jel ja čim nešto kažem to je da opljujem Rusiju. Meni Rusija ovde i nije bila tema, nego odnos naše vlade prema ovom pitanju i poređenje sa tim slučajem koji je skorašnji a i pominjan je od strane "tetkinog sina".
Logged
srbin1
Prijatelj foruma
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 265


« Reply #241 on: August 26, 2018, 12:06:50 pm »

@srbin1

E pa apsolutno si netačno onda obavešten o Švedskoj. Glavni razlog je što od 2010. kada su ukinuli služenje nemaju dovoljno ljudi na služenju. 2016. je vlada (ministar odbrane) pokrenula javnu debatu o tome i prošle godine donela zakon koji je ove godine krenuo da se primenjuje. Rusija je samo jedan od razloga a ne glavni kako ti ovde pokušavaš to da dočaraš.


Nije tacno. Predlog je dosao iz Liberalne partije, konkretnije od Allan Widman sa jos sestoro kolega iz iste partije (Motion 2016/17:1090). Tacno je da se u predlogu spominje nedostatak ljudstva, ali se kao glavni razlog ipak navodi situacija u Baltickom moru i Ruska pretnja (krsenje vazdusnog prostora itd.). Medjutim, kada je to proslo dve komisije i preslo u debatu u Skupstini, prvi deo predloga (onaj o ljudstvu) nigde nema da se vidi, nego svi govore o pretnji sa Istoka, zbog cega je i predlog dobio tako veliku podrsku (241 za, 40 ne). Ne znam gde ti dobijas svoje informacije, ali ovo su zvanicni podatci iz Skupstine. Mozda centrala nija azurirana?


Potpuno neozbiljno moram primetiti, jer ja to i nisam pominjao u svom prvom postu ali si ti odma stao u zaštitu Rusije iz samo tebi poznatih razloga jel ja čim nešto kažem to je da opljujem Rusiju. Meni Rusija ovde i nije bila tema, nego odnos naše vlade prema ovom pitanju i poređenje sa tim slučajem koji je skorašnji a i pominjan je od strane "tetkinog sina"

Da se vratimo na pocetak. Ti su u svom prvom postu naveo Svedsku vladu kao primer "kako to treba da se radi". E, ja sam na to reagovao, jer znam da ti je primer los, kao sto sam ti "docarao" vise puta. Potom si naveo da je Svedska vlada postupila odgovorno, time sto je obrazlozila pitanje, za razliku od vlasti u Srbiji. Ni tu nisi u pravu, jer je glavni razlog pitanja izostavljen iz javne rasprave. To je klasican primer obmane. Rusiju sam spomenuo jer je to bio zvanicni razlog zasto je pitanje uopste razmatrano, a ne da bih stao u odranu Rusije, kako ti kazes.
Logged
Director
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 043



« Reply #242 on: August 26, 2018, 12:58:17 pm »

Hehehe, ko kiša oko Kragujevca.

On ga je predložio zato što ga je podržao a njegova stranka je bila na vlasti 2010 kad je ukinuto služenje. Inače čovek je predsedavajući komiteta za odbranu i član komiteta za ustavnost tako da je potpuno normalno da ga on predloži parlamentu. Politički odlična odluka vlade, mada malo vučićevska, jer se zaklanja iza opozicije u slučaju problema u budućnosti.

Evo ti novinski članci iz 2016 gde ministar odbrane najavljuje zakonv :

I hope that we are going to find a path to a more stable, robust and functional means of recruitment,” the defence minister, Peter Hultqvist, said.

https://www.theguardian.com/world/2016/sep/28/sweden-bring-back-conscription-2018
https://www.businessinsider.com/afp-sweden-to-reintroduce-military-service-2016-9

ili ovo :

The foreign minister told a meeting of senior politicians and military chiefs, attending the annual Sälen Society and Defense conference, that the government needs to examine all viable options to resolve present and future manpower needs and recruitment challenges faced by the Swedish armed forces.   

https://www.defensenews.com/home/2016/01/14/swedish-government-examines-return-of-conscription/
Logged
srbin1
Prijatelj foruma
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 265


« Reply #243 on: August 26, 2018, 02:47:17 pm »

Na linku sto sam prethodno postavio, imas ceo transkript debate u Riksdagen pa sedi i citaj. Informacije iz prve ruke (originalni, zvanicni dokumenti) imaju veci kredibilitet od informacija iz trece ruke, tj. inostranih novina koje svoje informacije dobijaju od tumacenja izvora iz druge ruke, koji opet tumace izvor iz prve ruke na svoj nacin. Ali ako vec hoces, evo kako su clanci inostranih novina o sluzenju vojnok roka, ispraceni u Svedskoj:

https://www.expressen.se/nyheter/sveriges-varnplikt-blev-en-varldsnyhet/

Ali, otisli smo od kljucnog pitanja, i zasto je uopste zapoceta ova diskusija. Naveo si Svedsku vladu kao primer odgovorne vlade, a ja tvrdim suprotno. Kada se desila aneksija Krima? 2014. godine. Otkada Svedske oruzane snage imaju problem da popune radna mesta? Od 2011. godine (ako uzmemo u obzir samo godine nakon ukidanja sluzenja vojnog roka). "Politicko-bezbednosna situacija u Svedskom okruzenju" je iskoriscena kao paravan da se popune redovi u vojsci, prosto receno, jer dobrovoljno skoro niko nije hteo da ide, sto mozes videti po sledecim brojkama:

2011: 2 947 novozaposlenih vonika
2012: 2 685
2013: 2 028
2014: 1 300
itd...

Izvor, imas za svaku godinu pojedinacno.

Moja poenta je da nema svrhe navesti Svedsku kao primer, jer ni Svedska vlada nije "cistih ruku".
Logged
Director
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 043



« Reply #244 on: August 26, 2018, 03:35:34 pm »

Ne beži sa teme. Transkript sa skupštinskog zasedanja je potpuno nebitna stvar i pokušavaš sad da spinovanjem pobegneš od teme. Da ne pričam da nudiš dokaz koji samo ti možeš da pročitaš. Predlog je vladajuće koalicije a ko je predao papir na pisarnici je potpuno nebitno osim kada bez argumenta pokušavaš da opovrgneš ono što su svi svetski mediji preneli. Pa valjda bi citirali tog Alana da je od njega krenulo.

Za ovo ostalo. Ako promeniš zakon 2010. pa nećeš  valjda sledeće godine da ga menjaš odma ako pokaže negativne trendove. To je odlika neozbiljnih vlada. Svakom zakonu treba dati bar 4-5 godina da se pokaže na delu a ne menjati ga kao gaće. Shodno tome i mi smo pravili izmene u našem zakonu 2016. pa ova priča postaje još neozbiljnija jer valjda i tom zakonu treba dati koju godinu više da vidimo da li su izmene iz 2016. dobre ili ne. Ili je ova vlada odlučila da se popiša po samoj sebi pa posle 2 godine da prizna da su opet zajebali stvar ?
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #245 on: August 26, 2018, 03:49:17 pm »

Transkript sa skupštinskog zasedanja je potpuno nebitna stvar.................ono što su svi svetski mediji preneli

Ја стварно не знам шта је овоме ''srbin1''. Умјесто да вјерује медијима, он се ухватио скупштинског стенограма који је потпуно нетачан, ирелевантан и крајње небитан. И шта он зна о збивањима у Шведској, он само живи тамо читав живот.
Logged
srbin1
Prijatelj foruma
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 265


« Reply #246 on: August 26, 2018, 04:06:47 pm »

Ne beži sa teme. Transkript sa skupštinskog zasedanja je potpuno nebitna stvar i pokušavaš sad da spinovanjem pobegneš od teme. Da ne pričam da nudiš dokaz koji samo ti možeš da pročitaš. Predlog je vladajuće koalicije a ko je predao papir na pisarnici je potpuno nebitno osim kada bez argumenta pokušavaš da opovrgneš ono što su svi svetski mediji preneli. Pa valjda bi citirali tog Alana da je od njega krenulo.

Ako je tebi ZVANICNI transkript rasprave u skupstini, o ovoj temi, irelevantan i nebitan, a mediji su ti kao poverljiv izvor, onda stvarno ne znam zasto se uopste raspravljam s tobom. Pa mi smo u sestom razredu osnovne skole ucili da se sve sto pise u medijima ne uzima zdravo za gotovo, nego da ako hoces da proveris podatke, ides do samog izvora, a to je u ovom slucaju rasprava u skupstini, transkript debate, zvanicne beleske predloga i njene analize, itd. A sto se tice jezika, da li sam ja kriv sto u Svedskoj pisu na svedskom? Ja sam ti naveo gde mozes da nadjes izvorne dokaze, a ti lepo ukljuci Google Translate pa procitaj, nije toliko tesko.

Da si ti urednik nekih svetskih medija, da li bi citirao nekog nebitnog lika koji je samo pokrenuo to u skupstini, ili bi citirao ministra odbrane koji je na kraju glavni da se to sprovede? Mislim, nije tesko povezati tacke, jedino ako bas neces da vidis celu sliku.

Za ovo ostalo. Ako promeniš zakon 2010. pa nećeš  valjda sledeće godine da ga menjaš odma ako pokaže negativne trendove. To je odlika neozbiljnih vlada. Svakom zakonu treba dati bar 4-5 godina da se pokaže na delu a ne menjati ga kao gaće. Shodno tome i mi smo pravili izmene u našem zakonu 2016. pa ova priča postaje još neozbiljnija jer valjda i tom zakonu treba dati koju godinu više da vidimo da li su izmene iz 2016. dobre ili ne. Ili je ova vlada odlučila da se popiša po samoj sebi pa posle 2 godine da prizna da su opet zajebali stvar ?

E, ovde je sustinski problem sto ti mislis da je Svedska vlada ozbiljna. Da zivis ovde, da si upucen u desavanja otkad su ovi sadasnji na vlastima, ne bi tako razmisljao. Toliko su neracionalnih odluka doneli, da se o tome mogu knjige pisati. Ali, kao sto si sam prethodno naveo, nisu ONI ukinuli sluzenje vojnog roka, nego vlada pre njih (i to pre dva mandata).

Logged
srbin1
Prijatelj foruma
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 265


« Reply #247 on: August 26, 2018, 04:09:25 pm »

Transkript sa skupštinskog zasedanja je potpuno nebitna stvar.................ono što su svi svetski mediji preneli

Ја стварно не знам шта је овоме ''srbin1''. Умјесто да вјерује медијима, он се ухватио скупштинског стенограма који је потпуно нетачан, ирелевантан и крајње небитан. И шта он зна о збивањима у Шведској, он само живи тамо читав живот.

Eto Raso, i kako ja sada da glasam kad ocigledno nisam upucen u to sta se ovde desava? Jedino da citam neke novine pa da mi one kazu za koga da dam svoj glas... Roll Eyes
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #248 on: August 26, 2018, 05:07:35 pm »

директоре,

не знам шта си по струци, али ја као историчар ти кажем да си лупио ко маче с тавана и остао жив. транскрипт скупштинске расправе небитан и ирелевантан?!? 
Logged
Director
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 043



« Reply #249 on: August 26, 2018, 05:11:15 pm »

Znači izvor informacije o najavi zakona iz 2016. od strane ministra odbrane je skupštinska sednica iz 2017. godine na kojoj se kao podnosioc zakona pominje predsedavajući komiteta odbrane ? Bravo, bravo majstore. Vrhunska demagogija. A čini mi se da neko treba da te obavesti da je 2016. bila pre 2017. i da na toj sednici nije mogao biti prezentovan ni zakon ni ideja nego samo rasprava o već gotovom predlogu zakona. Jel ti uopšte znaš kako funkcioniše skupština i šta ona radi ? Nije valjda da i to treba da vam se objašnjava. Jel znate kako se u normalnim zemljama najavljuju zakoni, kako teče javna rasprava i šta se onda radi kada to dođe u skupštinu ?

Samim tim što nisi znao da je glavni razlog nedostatak regruta za ovaj zakon mi je objasnio koliko si upućen u temu, tako da džaba ti što živiš u Švedskoj što reče Rašo.

A najveći biser je što ti sad daješ novu teoriju o svetskoj zaveri protiv gosn Alan-a. Eto svi svetski mediji su se udružili da ministru odbrane Švedske pripišu poene za zakon. Svetska zavera protiv liberala Švedske. Čak i deca u 6. razredu škole uče o tome. Bože mili, šta sve neću čuti ovde. A sve to samo zato što si imao neodoljivu želju da nešto o čemu veze nemaš nazoveš "glupim" jer ti se učinilo da sam je poklopio Ruse.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #250 on: August 26, 2018, 05:16:09 pm »

поклопио си ти рођо самог себе и то много пута до сада. иста школа ко и милићка  Grin
Logged
Director
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 043



« Reply #251 on: August 26, 2018, 05:17:57 pm »

поклопио си ти рођо самог себе и то много пута до сада. иста школа ко и милићка  Grin

Kad nema argumenata, idemo na vređanje. Moram da priznam da sam od tebe više očekivao.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #252 on: August 26, 2018, 05:25:44 pm »

само закључак из приложеног...
Logged
srbin1
Prijatelj foruma
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 265


« Reply #253 on: August 26, 2018, 05:51:57 pm »

Znači izvor informacije o najavi zakona iz 2016. od strane ministra odbrane je skupštinska sednica iz 2017. godine na kojoj se kao podnosioc zakona pominje predsedavajući komiteta odbrane ? Bravo, bravo majstore. Vrhunska demagogija. A čini mi se da neko treba da te obavesti da je 2016. bila pre 2017. i da na toj sednici nije mogao biti prezentovan ni zakon ni ideja nego samo rasprava o već gotovom predlogu zakona. Jel ti uopšte znaš kako funkcioniše skupština i šta ona radi ? Nije valjda da i to treba da vam se objašnjava. Jel znate kako se u normalnim zemljama najavljuju zakoni, kako teče javna rasprava i šta se onda radi kada to dođe u skupštinu ?

Predlog je prvi put predlozen 10. septembra 2016. godine. Tada nije bila rasprava nego samo predlog, uz svu dokumentaciju, koju, ponavljam, mozes da procitas na vec navedenom linku. Prva rasprava je bila 8. decembra iste godine, a potom i 18. maja 2017. godine. Ministar odbrane je samo najavio moguci zakon, ali nikako nije mogao da konstantuje da ce on zapravo biti usvojen, jer se to nije ni znalo (javno) do 18. maja 2017. godine. Isto tako nije ni mogao da stoprocentno kaze kako ce predlog izgledati, zbog sledecih razloga.

Predlog je, nakon sto su ga predlozili Allan Widman i co., prvo pripremljen u komisiji 10. novembra 2016. godine, potom izmenjem 1. decembra 2016. godine, i nakon toga je usvojena (ne u skupstini, nego samo predlog nacrta) zadnja verzija 5. decembra 2016. godine. Taj predlog nije prosao. Zbog toga je sastavljen novi predlog, od istih ljudi, 6. marta 2017. godine, izmenjen 4. maja 2017 godine, a usvojen 10. maja 2017. godine. E, ta verzija predloga je na kraju usvojena u skupstini 18. maja 2017. godine.

Izjava ministra odbrane, tj. ta jedna recenica, nema veze sa opstom raspravom koja se vodila u skupstini i na cijoj je osnovi usvojen zakon. Zato sam ti i naveo transkripte, da procitas celu pricu, a ne jednu jedinu recenicu ministra koji tada nije mogao da zna kako ce na kraju predlog izgledati.

Samim tim što nisi znao da je glavni razlog nedostatak regruta za ovaj zakon mi je objasnio koliko si upućen u temu, tako da džaba ti što živiš u Švedskoj što reče Rašo.

Ako opet procitas sta sam sve napisao, videces da sam bas rekao da je to glavni razlog zakona, ALI da u javnosti, u javnim raspravama, to nije bio slucaj, zbog vec navedenih razloga. Zbog toga se forsirala prica kako je to ustvari zbog pretnje Rusije, jer je narod tako lakse prihvatio novo uvodjenje sluzenje vojnog roka, cak i ako je interesovanje za Vojsku na izuzetno malom nivou. Ne znam sta ti tu nije jasno?

A najveći biser je što ti sad daješ novu teoriju o svetskoj zaveri protiv gosn Alan-a. Eto svi svetski mediji su se udružili da ministru odbrane Švedske pripišu poene za zakon. Svetska zavera protiv liberala Švedske. Čak i deca u 6. razredu škole uče o tome. Bože mili, šta sve neću čuti ovde. A sve to samo zato što si imao neodoljivu želju da nešto o čemu veze nemaš nazoveš "glupim" jer ti se učinilo da sam je poklopio Ruse.

Citas li ti sta pises? O kakvoj zaveri govoris, i kakvu sam ja zaveru spomenuo? Ja sam ti skrenuo paznju na to da izjava ministra odbrane u novinama, ima vecu tezinu od izjave jednog nebitnog lika u jednom komitetu, i da na kraju krajeva, ministar snosi odgovornost a ne onaj koji je predlozio zakon skupstini.

Logged
Director
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 043



« Reply #254 on: August 26, 2018, 06:27:41 pm »

Što se tiče teksta ja ne znam Švedski tako da dalje od naslova ništa nisam razumeo. Odgovoram isključivo na ono što ti ovde pišeš. Sada već uvodiš treću verziju događaja odkad si pokrenuo temu. Sad je 2016. a dokument ima jasan datum 2017. Interesantno da ti nije palo na pamet da prevedeš tekst na kom baziraš sve svoje tvrdnje. Nije čak ni dugačak. Kao da je Švedski svetski jezik ili bar jedan od jezika koji dosta ljudi na ovim prostorima govori.

A evo ti i dokument vladajuće koalicije u kojoj se ne pominje ni gosn Alan ni Liberali :

https://www.government.se/globalassets/government/dokument/forsvarsdepartementet/sweden_defence_policy_2016_to_2020

There are, however, challenges in the recruitment and retention of personnel, which
means that there is a continuous need for reform. The recruitment and retention of
personnel should be analysed furthered. A study will be commissioned to suggest a
sustainable manning system serving the needs of the Swedish total defence. This study
shall include an analysis of the Danish and Norwegian systems, combining both a
voluntary as well as a conscript system.


U analizi vlade su opisane sve reforme do 2020 među kojima je i ova vezana za služenje. Gosn Alan se verovatno uključio u priču kasnije po službenoj dužnosti jer je predsedavajući komiteta za odbranu Švedske. Evo ko je osmisilio reforme :

It is vital that Sweden’s defence and security policy rests on a broad political consensus.
To that extent, the Social Democratic Party, the Moderate Party, the Green Party, the
Centre Party and the Christian Democrats have agreed on a bill to parliament on the
Swedish Defence covering the years 2016 to 2020.


Dokument nosi datum 2015-06-01.
Logged
Pages:  1 ... 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 [17] 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 ... 32   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.036 seconds with 24 queries.