PALUBA
March 28, 2024, 11:22:59 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 [20] 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32   Go Down
  Print  
Author Topic: Vraća se redovno služenje vojnog roka?  (Read 77581 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #285 on: January 14, 2021, 10:11:11 pm »

Проблем попуне професионалним војницима константно постоји од када је поечтком 90-тих почело масовније увођење професионалних војника (војника по уговору) у војску. Проблем се огелдао у неадекватним квалитетну оних који се пријављују (и силом прилика примају) и нејаднакој територијалној дистрибуцији кандидата (највише их је са југа Србије, најмање из београда и Војводине). Такође, од самог почека је био проблем ниских примања, плата, статуса и напредовања. Зато је сигурно одлука о брзом (у пракси пребрзом) увођењу професионалне војске, која је тада такође прошла без стручне и јавне расправе, била погрешна. И тада су министра упозоравали генерали да то није добро. Али... ту смо где смо.

Оно што је налошије у читавој причи са професионалном војском јесте то што нису сагледани сви аспекти тог посла, нити су на прави начин решавани касније. А све, најчешће са образложењем "нема пара". А пара, као што и председник Србије каже, има.

По мом суду проблем са напредовањем није решаван кроз способност (манифестовану кроз стручно оспосбљавање и комисијско вредновање-оцењивање, односно полагање испита). Такође, по мом суди врло лоше решење (изнуђено наводним или тадашњим недостатком пара) јесте то да су војници по уговору претворени у локалце, уместо у праве државне професионалне војнике. "Уговорац" је уговором "везан" за конкретан гарнизона из кога га само ратом можеш преместити другде. Чак је проблем кад и сам жели да пређе. Тако је остало и када је уведена одлука и потпуном преласку на професионалну војку. У војскама где је професионални војник традиција он иде, након завршетка обук,е по потреби службе а не у место рођења и живљења. Исто тако, војни позив није чиновнички где је радно време од 7-15 или 9-17, већ си војник 24 часа, сваког дана у години. То се морало и мора решити кроз смештај (који, ако би га војници плаћали, мора бити симболичан) и адекватну накнаду (плату), нешто слично тзв. армијском додатку који је имала бивша ЈНА. Тај додатак не би искључивао посебне наканде код конкретног ангажовања (днвенице, накнада ангажовања у ратној зони и сл.). Наравно, ту треба узети у обзир и неке бенефите које би професионални војник могао остварити ако жели и заслужи: ванредно школовање о трошку државе, припрема за одлазак из војске-престанак професионалне каријере, отпремнина и сл. Ја станове не бих додељивао никоме у закуп, већ искљућиво као службене али бих зато онима који одлазе у пензију обезбедио пристојне отпремнине да могу купити барем просечан двособан стан.

Када је у питању обавезно служење војног рока не треба на пречац и брзо донети одлуку. Узети у обзир све позитивне и негативне чиниоце који могу утицати на тако нешто. Наравно, јавна и стручна расправа, али системски вођена, не (или барем не само као тренутно) преко јавних иступа политичара. Посебно треба узети у обзор ово што је написао генерал Паскаш, а то је да се позитивно за увођење војног рока највише изјашњавају они које то неће директно погодити. Ако се и уведе обавезно служење војног рока треба предвидети и како "казнити" оне који из разних разлога то не буду желели. Не мислим на затворске и директне прекршајне (новчане) казне, али мислим на пореске олакшице или пенале за оне који не служе војску, ограничење запошљавања у државним и јавним службама и сл, као што то има Швајцарска и др. Дакле, погледати како то други раде па то прилагодити нашим условима.

Можда је најбоље почетно решење да се повећа контигент оних који желе да добровољно служе војни рок. То не би био проблем уз одређени маркетинг, ако заиста постоји опредељење младих да служе војни рок (како то неки истраживачи јавног мњења истичу). На основу тога ће се стварно видети какво је опредељење младих да служе војни рок и да ли то има смисла.

На крају да напоменем и то да, ако се обавезни војни рок уведе, ти војници не смеју да буду физичка радна снага професионалним јединицама у виду, курира, кафе куварица, чистача зграда и прозора,  баштовани и сл. Они могу и требају да обављају уобичајене војничке задатке, наравно и да уређују и чисте просторије где бораве (укључујући и круг), али не и да се баве оним што није посао војника. Нека држава плати баштоване и оне који ће одржавати хигијену и простор где бораве и живе професионални војници.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #286 on: January 14, 2021, 10:41:26 pm »

На крају да напоменем и то да, ако се обавезни војни рок уведе, ти војници не смеју да буду физичка радна снага професионалним јединицама у виду, курира, кафе куварица, чистача зграда и прозора,  баштовани и сл. Они могу и требају да обављају уобичајене војничке задатке, наравно и да уређују и чисте просторије где бораве (укључујући и круг), али не и да се баве оним што није посао војника. Нека држава плати баштоване и оне који ће одржавати хигијену и простор где бораве и живе професионални војници.

Bojim se da će upravo biti to što si naveo.
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 128


« Reply #287 on: January 14, 2021, 11:30:56 pm »

Проблем попуне војних јединица професионалцима и добровољцима, а посебно проблем попуне резервног састава, је више-мање универзалан проблем. Све државе имају проблема. Шведска је ради тога поново увела војни рок, Немачка се спрема.  И Америка има проблема, без обзира на све погодности које ветерани добијају.

Последње генерације које су служиле војни рок прелазе у трећепозивце, активна резерва није заживела - Србија ће за 5-10 година остати без резервиста. Наравно, ако се нешто не промени.

Какво год решење да се донесе, не треба га доносити брзоплето. Потребно је направити истраживање међу онима које би таква одлука погодила - да ли желе да служе војни рок или не. (Те анкете у којима питају пензионере и жене окачите мачку о реп.) Треба бити свесан и тога да су данас могућности за избегавање војног рока неупоредиво веће него пре 20 или 30 година. То значи да се и кривичне пријаве и патроле војне полиције могу окачити мачку о реп. Моћи ћете само да посматрате егзодус младих и апсолутно ништа нећете моћи да урадите.

Какав год модел да се усвоји, он ће добити или изгубити пре свега на пропагандном пољу. Ако је пропаганда лоша - не помажу паре.

Са финансијске стране, војник који служи 12 месеци је јефтинији од двојице која служе по 6 месеци. Ако не постоји потреба да се цела генерација обучи, онда је боље позвати пола генерације, на годину дана. Американци и Британци су имали лутрију. Могуће је на основу жреба позвати само оне који су рођени на парни или непарни датум.

Учешће жена у војним јединицама је питање родне равноправности. Наравно да требају да служе војни рок, ако се он уведе.

Цивилно служење војног рока је и даље служење. Ако ти савест не дозвољава да носиш оружје и униформу - не би требало да те спречава да чистиш круг касарне.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #288 on: January 17, 2021, 11:12:02 am »



Zašto je bolje imati obavezan vojni rok? Ministar objasnio


Uvođenje obaveznog služenja vojnog roka ojačaće Vojsku Srbije i u kadrovskom smislu, izjavio je danas ministar odbrane Nebojša Stefanović.

Kako navodi,vojska nisu samo mašine i oprema koju nabavljamo, već pre svega školovani i obučeni ljudi.

Ističe da se već neko vreme vodi široka javna rasprava o uvođenju služenja vojnog roka, koja, podseća, postoji kao ustavna kategorija, ali je suspendovana 2011. godine.

"Važno je da smo započeli široku javnu raspravu o uvođenju obaveznog vojnog roka u kojoj učestvuju profesionalci iz Generalštaba, ljudi iz sveta politike, društvenih delatnosti, ali i oni koji se u to ne razumeju", rekao je Stefanović za TV Pink i dodao da je svačije mišljenje važno.

Ističe da će konačnu odluku na kraju doneti Narodna Skupština i građani.

Stefanović kaže da je on lično za uvođenje vojnog roka i da podržava tu ideju.

O tome koliko će vojni rok trajati, Stefanović navodi da će to odlučiti struka na osnovu svoje procene koliko će regrutima biti potrebno da steknu osnovna vojnička znanja, te da će od toga zavisiti da li će trajati četiri ili šest meseci.

Inicijalna ideja uvođenja vojnog roka je, kaže, jačanje kadrovskih kapaciteta Vojske Srbije i stvaranje rezervi, jer je, ističe, jaka vojska - jaka Srbija.

Jaka vojska je, navodi, i jedan od važnih faktora odvraćanja od svakog potencijalnog napada.

Drugi razlog je, navodi, upoznavanje regruta sa onim što vojska poseduje.

A treći razlog jeste pružanje pomoći građanima u slučaju vanrednih situacijama, jer, naglašva, vojska ne služi samo za rat.

Stefanović ističe i da uvođenje obaveznog vojnog roka ne znači ukidanje profesionalnih vojnika, već će se i njihov broj povećavati.

Istakao je i da će Srbija nastaviti da modernizuje i oprema svoju vojsku, ali da je želja država da ima i kvalitetan kadar.

Stefanović je podsetio da će ove godine pripadnici Vojske Srbije dobiti i veće plate, najpre, vojnici, a onda oficiri i podoficiri.

Naglasio je da modernizacijom vojske Srbija nikome nije pretnja u regionu, kao što to pojedini iz regiona tvrde, i istakao da se nada da će svi imati model vođenja politike kao Srbija, a to je regionalni mir i stablinost, uz ekonomsko jačanje.

"Želimo sa komšijama najbolje odnose, želimo da i oni ekonomski jačaju, jer ćemo i mi time biti jači", rekao je Stefanović.

On je kazao i da se u Novom Sadu razmatra izgradnja nove velike i moderne kasarne, kao i nove vojne bolnice, kako bi svi pripadnici jedinica Vojske Srbije koji se nalaze na nekoliko lokacija u tom gradu bili skoncentrisani na jednom mestu.

Time bi ostale kasarne bile prepuštene Gradu za dalji nastavak privrednog razvoja.

izvor
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #289 on: January 17, 2021, 07:42:36 pm »

Ако се већ води јавна расправа, како то каже министра, надам се да ће и ова наша мишљења узети у обзир... Cool. Ипак, рекао бих да је та јавна расправа (ако је већ како рече почела) стихијна, са покушајем да се преко истакнутих политичара наметне њихово мишљење, без да се узме у обзир и она друга и потом објективном анализом дође до оптималног решења.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #290 on: January 25, 2021, 08:10:54 am »

недеља, 24.01.2021.
Дарко Пејовић

ИНТЕРВЈУ: проф. др РАДОСЛАВ ГАЋИНОВИЋ, научни саветник у Институту за политичке студије

Војска је и оружана сила дипломатије

Нужно је да имамо обучену и бројну резервну армију, јер безбедносни изазови никада неће мимоићи простор на коме се налази Србија

Обавезни војни рок је значајна институција модерне државе јер се на тај начин стварају обучени кадрови за попуну професионалне војске која мора да постоји и опстане у Републици Србији. Нужно је да имамо обучену и бројну резервну армију јер безбедносни изазови никада неће мимоићи простор на коме се налази наша земља, каже проф. др Радослав Гаћиновић, научни саветник у Институту за политичке студије у Београду. Саговорник „Политике” је аутор великог броја студија и монографија о безбедности и тероризму, као и капиталних издања „Млада Босна” и „Насиље над Србима у 20. веку”. Главни је уредник научног часописа „Политика националне безбедности”, чије су странице отворене за савремена промишљања о утицају политике на изградњу и функционисање система безбедности модерних држава.

Недвосмислено заговарате укидање суспензије обавезног служења војног рока, која је у Србији проглашена пре 10 година. Какве би користи од тога имали будући регрути, а какве друштво у целини?

Млади момци би, служећи војни рок, стицали радне навике, брже би сазревали, стицали нова пријатељства. Служећи у војним јединицама развијали би осећај поштовања према светлим примерима из наше ратне прошлости, посебно са почетка 20. века. Добробит за друштво огледала би се у томе што би економски оживели делови земље где би се градиле касарне, нарочито у пограничним подручјима где имамо проблем с исељавањем становништва. А што је најважније, значајно ће се подићи укупна борбена готовост и спремност оружаних снага. Наравно, Србија мора дефинисати витални национални интерес, затим непрекидно радити на изграђивању стратегије одвраћања и узвраћања. Што више обучених војника било би томе важном задатку значајан допринос.

Где је место војске у одбрани од тероризма?

Основни носилац борбе против тероризма је полиција. Војска се употребљава једино у ситуацијама када тероризам прерасте у масовни вид насиља – у герилу. Или, ако су терористи употребили нуклеарно или хемијско-биолошко оружје, као у случају талачких ситуација већих размера.

Колико је Србија изложена претњама које су сродне тероризму, попут идеолошког, националистичког и верског екстремизма, који имају јака упоришта у нашем окружењу?

Наша земља је континуирано изложена притисцима моћних западних држава и неких наднационалних организација, што се огледа и у нереаговању ни на једну претњу националној безбедности Србије. Штавише, много тога има њихову прећутну подршку. Срби више од једног века чекају своје место под сунцем, трпимо насиље и добијамо само лажна обећања. Угрожени смо и од НАТО „пазитеља” и од наводне помоћи лажних пријатеља, а и од зла домаћега. Све то иде у прилог нарастању и бруталном насиљу албанског тероризма на Балкану, рестаурацији и институционализацији усташких идеја у Хрватској и тоталној ортодоксној верској индоктринацији муслимана у Босни и Херцеговини.

На попису безбедносних изазова такође се налазе и насилни протести, субверзивне акције, ширење дезинформација, страха и панике...

То су велики проблеми за сваку државу. Полиција и службе безбедности су главни носиоци борбе против ових врста угрожавања. Сматрам да се мора ажурирати Кривични законик Републике Србије и да морају одговарати сви подстрекачи политички мотивисаног насиља, које угрожава функционисање државе и безбедност грађана. Специфичан вид субверзивног деловања су и заговарање одрицања од Косова и Метохије и противљење постојању Републике Српске, која је, по мом мишљењу, највећа тековина српског народа у 20. веку. Поједини медији, чак и с националном фреквенцијом, протежирају заговорнике таквих ставова. С друге стране, има медија који, пружајући простор некомпетентним појединцима, доводе у заблуду део јавног мњења. То је нарочито опасно у кризним ситуацијама као што је тренутна пандемија или масовна вакцинација, која нам предстоји. Свим тим покушајима дестабилизације и подривања безбедности ваља дати адекватан и правовремен одговор, тим пре што нас вероватно чекају и већа искушења.

Када помињемо искушења која нас очекују, многи сматрају да ће промена власти у САД донети Србији нове-старе безбедносне ризике.

Све указује да нас чека бурно пролеће. Нова америчка администрација, по мом мишљењу, неће бити на страни права и правде, него ће ићи трагом политике која је Србији отела 10.887 квадратних километара територије. Сведоци смо да Харадинај сада најављује да ће уколико освоји власт на Космету организовати референдум за уједињење с Албанијом. У разради те идеје није усамљен. А Европа ћути пред реториком која призива „велику Албанију”, што задире у суверенитет, поред Србије, Македоније, Црне Горе и Грчке.

Стиче се утисак да је ЕУ сувише заокупљена својим невољама да би се бавила проблемима изван својих граница, а чини се и да за проширење има све мање ентузијазма?

Сматрам да Србија никада неће постати чланица Европске уније јер нам се за приступање, између осталих, постављају два услова које не можемо да прихватимо. Први је да успоставимо пуне дипломатске односе са земљама у свом окружењу, што би значило да признамо Косово као независну државу. А нема говора о томе да признамо Косово и Метохију по принципу да они добију све, а ми ништа. Други неприхватљив услов је да се дистанцирамо од својих највећих пријатеља, Русије и Кине.

Да ли сматрате да би ваљало размислити о ревидирању опредељења за придруживање Европској унији?

Моје мишљење је да Србија мора да остане војно и политички неутрална, отворена за све међународне економске интеграције. Да независно од ЕУ или било кога дограђујемо наш правни систем, демократске односе, одбрану. Да имамо јаку војску – дипломатија постиже боље резултате ако иза себе има јаку оружану силу. То је брана притисцима, претњама, гомилању оружаних снага на нашим границама. Срећна околност је што се 1999. бар у овом периоду не може поновити. Прошла су времена када је Русија била на коленима, а Кина далеко.

Izvor: www.politika.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #291 on: January 28, 2021, 01:12:58 pm »



Vučić: Otvorićemo raspravu o obaveznom vojnom roku


Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da je u epidemiji koronavirusa preminulo 19 pripadnika Vojske Srbije i Ministarstva odbrane i izrazio saučešće.

"Radili smo mnogo toga na unapređenju borbene gotovosti, na kupovini najsavremenijeg naoružanja", rekao je on sumirajući rad Vojske Srbije i Ministrstva odbrane u 2020. godini.

Dodao je da je u uslovima koji nisu laki zadovoljan radom i angažmanom naših ljudi.

"Naša vojska je faktor stabilnosti, bezbednosti i faktor odvraćanja svakoga ko bi hteo našu zemlju da napadne. Biće još ulaganja u naš sistem", rekao je on.

Dodao je da će biti otvorena široka rasprava o uvođenju obaveznog vojnog roka te da to pitanje ima dobre i loše strane.

"Neka od loših strana je što to košta preko 8 milijardi. A dobre su što ćete popuniti garnizona mesta koja su danas prazna", rekao je on.

U nekoliko mesta će se napraviti nove jedinice u Priboju, Loznici i više drugih mesta tokom ove godine, najavio je Vučić.

"Nemamo problem sa profesionalnim vojnicima kao što smo imali prošle godine", rekao je on i napomenuo da je problem što se njima nude veće plate na drugim mestima.

izvor
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #292 on: January 29, 2021, 11:27:00 am »

Улога служења војног рока у развоју српске стратешке културе

Срђан Старчевић, Срђан Благојевић

Општа обавеза служења војног рока у Србији уведена је у другој половини 19. века, са националном стајаћом војском. Ова обавеза имала је важну улогу у развоју српске стратешке културе у младој нововековној српској држави, али и у подстицању српске војне и политичке елите да чује „шапат”“ српског друштвеног карактера и разуме оне структуре националне културе које су значајне, а можда и детерминишуће, за оно се што данас означава појмом стратешка култура. Њен развој у Србији разматран је кроз анализу деловања два различито усмерена, али комплементарна струјања, од којих је једно означено као елитистичко, а друго као структуралистичко. Без обзира на евидентне разлике, оба струјања су значајна за формирање српске војне доктрине, у освит 20. века, пред историјску буру балканских ратова и Првог светског рата.

Обавеза служења војног рока задржана је до ступања на снагу Одлуке о обустави обавезе служења војног рока, коју је донела Народна скупштина у децембру 2010. године. Имајући у виду да је Република Србија донела одлуку да буде војно неутрална, преиспитивање одлуке о обустави обавезе служења војног рока логична је последица овог избора. Одлука о војној неутралности не захтева само да други субјекти међународних односа поштују такву одлуку једне државе, него и њено поштовање унутар саме државе. То значи да држава која претендује на неутралност не одустаје од одбране сопствених вредности, нити их предаје другима на милост и/или чување, већ заснива (или чува) способност кредибилне одбране свог идентитета и својих вредности.

Терет последица одлуке је тим тежи што се не рачуна на војне савезе. Неутралне земље у Европи своју способност кредибилне одбране углавном заснивају на концепту тоталне одбране, али он подразумева и велики број грађана обучених за војне задатке и задатке цивилне заштите , што призива обавезу служења војног рока. Истовремено, служење војног рока је и најбољи начин да грађани разумеју тежину одлуке о војној неутралности, али и да је прихвате као властити слободан избор и део колективног идентитета. Тиме обавеза служења војног рока (п)остаје важна упоришна тачка државе у активном обликовању стратешке културе.

Потпун текст објављен у часопису Војно Дело можете преузети овде
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #293 on: January 29, 2021, 02:45:51 pm »

28.01.2021

Министар Стефановић: Подржавам служење војске, одлука још није донета

Министар одбране Небојша Стефановић изјавио је данас у Скупштини да се залаже за поновно увођење обавезног војног рока, да ће о томе бити поведена озбиљна расправа, а верује да ће поново бити уведено служење војске.

"Подржавам ту идеју, одлука није донета, видећемо све факторе. Мада искрено мислим да ће то бити и да би то био корак напред за безбедност наше земље", рекао је Стефановић одговарајући на питање посланика ЈС Драгана Марковића да ли ће бити уведен обавезан војни рок или су то, како је рекао, само празне приче. Стефановић је рекао да се ради о томе да се "одмрзне" оно што је "замрзнуто" 2011. године по питању служења војног рока, али да то не значи да ће наша земља одустати од професионалне војске и да ће бити мање професионалних војника. Када је реч о поновном увођењу војног рока, Стефановић каже:

"То би биле четири генерације са око 2.500 људи по генерацији, дакле око 10.000 војника годишње".

Наводи да та тема мора да се сагледа из много углова, финансијских и по питању потреба војске и одбране земље. Стефановић је рекао да ће се у каснијој фази расправе, стручним круговима и Генералштабу препустити да размотре модалитета и како би то могло да буде урађено. Каже да је данас разговарано са председником Србије Александром Вучићем о томе колико би коштало поновно увођење редовног војног рока, као и да је председник имао корисне предлоге.

"Професионални систем војске остаје, али данас имамо ситуацију да нам је важно да појачавамо снагу наше војске и да младе војнике учимо војничким вештинама које могу да им буду важне и касније у животу", навео је Стефановић. Истиче да је то важно и да би се научили ти млади људи како изледа понос наше земље, да науче патриотску традицију и историју наше земљле, као и да слушају химну сваког данa. И да науче нешто што је врло важно и за будућност, а то је наравно и како се користи оружје и сложени борбени системи, навео је Стефановић.

"Исто је важно, сматрам да смо изгубили у класама које смо изгубили неслужећи војску, а то је активна резерва. Активна резерва је до 65 година старости, али не дај Боже да сутра морамо да зовемо у резервисте неког од 65 година. Зато морамо да сваке године уводимо нове генерације у резерву, а како када нису служили војску и не знају како изгледа пушка", истакао је министар. Стефановић каже да људи имају право на приговор савести за оружје, али да могу онда да обављају друге ствари у војсци.

Izvor: www.mod.gov.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #294 on: January 29, 2021, 09:52:36 pm »

(Ne)rado Srbin ide u vojnike: Vojni rok ponovo tema – populizam ili potreba?
VESTI Autor: Nenad Nešić 29. jan. 2021

Posle sastanka vojnog vrha, predsednik Srbije i ministar odbrane još jednom su pokrenuli pitanje obaveznog služenja vojnog roka, ali bez konačne odluke. Nebojša Stefanović je, kako kaže, za, i to, objašnjava, zbog jačanja snage vojske, patriotskog duha i vaspitanja mladih. Nekadašnji ministar odbrane Boris Tadić odgovara: čist populizam, jedina prava vojska je profesionalna vojska.

Čizma glavu čuva, a vojnička čizma joj već neko vreme komanduje zabunu. Zamrznuta 2011. obaveza služenja vojnog roka, po ko zna koji put vadi se iz frižidera, tek tako.

„Pa o tome ćemo da razgovaramo, o tome ćemo da otvorimo široku raspravu u javnosti u narednim godinama ili mesecima kako hoćete“, rekao je predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

Ministru nisu potrebni ni meseci, ni godine. On hoće. Stefanović objašnjava: pod jedan: vraćanje obaveznog vojnog roka nikako ne znači povlačenje profesionalaca, pod dva: prigovor savesti je odluka manjine i pod tri: državi je važno da jača patriotski duh.

„Hoćemo da učimo naše mlade ljude i kako izgleda ponos i dika naše zemlje, što jeste naša vojska, da nauče nešto o istoriji naše vojske, o našoj patriotskoj tradiciji, da slušaju himnu naše zemlje svakoga dana, da se vrati disciplina, ali i da nauče nešto što je vrlo važno i za budućnost kako se koristi oružje“, rekao je ministar odbrane Nebojša Stefanović.

„To što priča sadašnji ministar odbrane je čist populizam i potpuna besmislica, ali nije prvi put da vlasti u Srbiji neguju ono što možda i većina u tom trenutku očekuje“, smatra bivši ministar odbrane i lider SDS Boris Tadić. Nekadašnji ministar odbrane objašnjava da vojska u kojoj građani služe rok, gotovo da više ne postoji nigde u svetu.

„Većinom su se zemlje opredelile za profesionalizaciju vojske, jer su takve vojske jeftinije, a mora se voditi računa o budžetu i efektivnij,e imaju viši stepen korisnog dejstva“, rekao je Tadić.

A kod smo kod cene, predsednik države za odmrzavanje obaveznog vojnog roka ima jasnu računicu.

„To samo u objektima i obezbeđivanju hrane košta preko osam milijardi, računajte samo 70 miliona evra, pa na to i primanja za vojnike, ako je 20 hiljada, onda je to još 1.5 1.6…1,2 milijarde, ako date 30 hiljada onda je to 1,8-1,9 milijardi“, kaže Vučić. Predsednik je najavio da će se novac ove godine, ipak i pre svega, trošiti na elektronsko ratovanje – kupovinu bespilotnih letelica i radarskih sistema, a obećao je i povećanje plate zaposlenima u vojsci.

Izvor: www.n1info.com
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #295 on: January 29, 2021, 10:02:23 pm »

тадић је очигледно јео бунике, кад овако прича. ако једна гарантовано неутрална швајцарска има редован војни рок, грчка, турска, израел да не помињемо, северњаци исто размишљају о поновном увођењу, што ми треба да будемо "паметни" па да држимо 10ак хиљада војника као довољно. није довољно, и тога су свесни сви. немој да треба, ако затреба неће се регрут обучити за три сата.  популизам је ово што он ради.

у принципу, највећи проблем су паре. погрешно су распоређене.
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 128


« Reply #296 on: January 29, 2021, 11:40:53 pm »

Искрено се надам да ће се, мимо традиционалне српске методе ”наврат-нанос”, овој теми приступити озбиљно.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #297 on: January 30, 2021, 06:04:06 am »

Kako stvari stoje ipak će biti navrat-nanos.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #298 on: January 30, 2021, 11:37:03 am »

тја... исто као што је и укинуто. Roll Eyes само што ће сад требати много више и времена и пара да се све успостави да функционише како-тако.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #299 on: January 30, 2021, 12:06:55 pm »

Ovo su svi detalji moguće obuke, a jedno pitanje se nameće kao ključno
R. DRAGOVIĆ 30. 01. 2021.

VOJNI rok, ukoliko država donese odluku da odmrzne obavezu služenja vojske obustavljenu 2011. godine, trajaće najkraće tri, a najduže osam meseci. Mladići bi za vreme provedeno u kasarnama primali određenu naknadu, a uživali bi i druge privilegije, poput prednosti prilikom zapošljavanja u državnoj službi. Sve to ne isključuje profesionalni sastav koji bi i ubuduće bio okosnica oružanih snaga.

Ovo je "kostur" analiza na kojima već mesecima radi vrh Vojske Srbije povodom sve glasnijih zahteva da se ponovo uvede obavezno služenje vojnog roka. U fokusu vojnih stratega je više scenarija, različitog trajanja, obima i cene. Odlukom da mladići ponovo idu u stroj, oružane snage bi trajno rešile pitanje popune jedinica i obučenosti rezervnog sastava, a država bi podigla spremnost građana za odbranu. Sa druge strane, ponovno uvođenje "ročne" vojske koštalo bi državu između 50 i 100 milijardi dinara godišnje.

Da je vraćanje obaveznog vojnog roka tema kojom se država već bavi potvrdio je i predsednik Srbije Aleksandar Vučić, uz jasnu naznaku da će o ovom pitanju biti otvoren i širi društveni dijalog. Vučić je izneo i skicu troškova ovog poduhvata:

- Samo za obezbeđivanje hrane trebalo bi izdvojiti oko osam milijardi dinara, odnosno 70 miliona evra. Ukoliko bude određeno da regrutima sleduje i naknada, to će dodatno koštati između 1,2 i 1,8 milijardi dinara. To su loše strane ove inicijative. Dobre su, između ostalih, i što bi otvaranjem kasarni i vraćanjem vojske oživela prazna i zamrla mesta u Srbiji.

Prema saznanjima "Novosti", vojni vrh nije saglasan oko trajanja eventualnog vojnog roka - Generalštab, na bazi svog iskustva, zalaže se za period od šest do osam meseci, dok su u Ministarstvu odbrane bliži kraćoj verziji - od tri do četiri meseca. Zagovornici ponovnog slanja regruta pod opasač u prilog ovoj inicijativi navode da bi vojska time bila jača i brojnija, što nije bez značaja s obzirom na bezbednosne izazove koji postoje u svetu. Oni upozoravaju da će vrlo brzo doći vreme kada će Srbija ostati bez odbrane, jer se rezervni sastav godinama topi.

Prosta računica pokazuje da je od 2011. godine, kada je zvanično obustavljena obaveza služenja vojnog roka, Srbija izgubila oko 500.000 pripadnika rezervnog sastava. Ukoliko se ovakav trend nastavi, za deset godina oružane snage imaće dramatičan manjak ljudstva za popunu po ratnoj formaciji. Prema podacima Kluba generala i admirala, od 2003. do 2010. u kasarne je upućeno oko 190.000 regruta, što je u proseku oko 22.000 godišnje. Posle obustave obaveznog služenja i uvođenja dobrovoljnog koncepta, za kasarne se prijavilo manje od 10.000 mladića i devojaka. Stanje rezervnog sastava, zbog toga, umanjeno je za oko 180.000 vojnih obveznika. Istovremeno, zbog prekoračenja starosne granice, broj obveznika iz rezervnog sastava smanjen je za više od 350.000 ljudi.

- Profesionalna vojska je skupa, a omogućava delimičnu popunu samo po mirnodopskoj, ne i po ratnoj formaciji - podseća Milomir Miladinović iz Kluba generala i admirala. - Kombinovani sistem koji uključuje i vojnike na služenju vojnog roka neuporedivo je bolji. Idealno je da trećinu sastava čine profesionalci, a ostatak regruti.

Nekadašnji načelnik Vojne akademije penzionisani general Vidosav Kovačević pozdravlja svaku inicijativu za odmrzavanje obaveze služenja vojnog roka i naglašava da je to nacionalno, odbrambeno, a ne ekonomsko pitanje:

- Koliko bi koštalo budžet pitanje je neuporedivo manjeg značaja spram pozitivnih efekata koji bi bili postignuti. Nedopustivo je da zbog jedne pogrešne odluke iz 2011. skoro pola miliona mladih ljudi, u punoj životnoj snazi, nije obučeno da brani sebe, svoju porodicu i svoju državu.

Metla ili puška

PRIGOVOR savesti kao model za odbijanje služenja vojske i nošenja oružja ustavna je kategorija i svakako će imati svoje mesto i u budućim konceptima vojnog roka. Postoji, međutim, i ideja da služenje otadžbini uz prigovor savesti bude najmanje dva puta duže od vojnog roka i da se obavlja u - komunalnim preduzećima.

U trećini Evrope verni državi

OD 40 država u Evropi koje imaju oružane snage, u 14 postoji vojni rok. Na ovom spisku je večno neutralna Švajcarska, zatim Danska, Švedska, kao i Grčka koja je u okviru jačanja oružanih snaga prošle nedelje donela odluku da vojnu obavezu produži sa devet na dvanaest meseci. Većina armija najsnažnijih država na svetu bira kombinovani model, koji uključuje profesionalni, ali i regrutni sastav. Poslednjih godina u Evropi je sve više inicijativa za ponovno uvođenje služenja vojske, čak i u državama koje su od ovog modela odavno odustale.

Stefanović: Služenje otadžbini nije razonoda

MINISTAR odbrane Nebojša Stefanović rekao je juče da Dragan Đilas i njegovi saradnici pokušavaju da obezvrede Vojsku Srbije, kao i da čine sve da ideju o ponovnom uvođenju obaveznog služenja vojnog roka obezvrede i obesmisle. Stefanović je u saopštenju naveo i da idu čak dotle da kažu da je uvođenje vojnog roka populističko i nepotrebno, kao i da se vojni rok služi iz razonode.

- Nikada neću dozvoliti da se neko poigrava sa Vojskom Srbije. Služenje vojnog roka i služenje svojoj otadžbini nije razonoda. To je svetinja i ponos - poručio je Stefanović i ponovio da država još nije donela odluku o ponovnom uvođenju obaveznog služenja vojnog roka, ali da je on lično podržava.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
Pages:  1 ... 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 [20] 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.038 seconds with 24 queries.