PALUBA
March 29, 2024, 12:47:54 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... 32   Go Down
  Print  
Author Topic: Vraća se redovno služenje vojnog roka?  (Read 77588 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #45 on: March 20, 2014, 12:42:40 pm »

лекаре би све листом послао на курс ратне медицине или како се то већ зове на ВМА. или још боље убацити то на студије као посебан испит. нека знају, неће да смета ни њима ни друштву. но то је посебна тема.

кад кажем војни рок, мислим на онакав какав знамо. он је превазиђен, поготово онакав од 3-4 месеца за који се само прође пешадијска обука. после тога "обучен" војник иде кући, а долази нова тура. дакле, "стара војска" испада бачена пара. некада, кад је систем одбране почивао на тој "старој војсци", то је имало смисла. увођење швајцарског система је добро као компромис, јер имаш какву-такву базу за дизање резерве (ТО), уз истовремено смањење трошкова држања војника на одслужењу. наравно, постоји професионална војска која је тежиште одбране, и која је обучена за руковање сложенијим системима као артиљеријом, ракетним системима, ВОЈ итд.

војска данас, нажалост, постала је углавном социјална установа где се може доћи до каквог-таквог посла. томе она сама није крива, и не треба је због тога оптуживати. међутим, упитно је колико таква војска може да одговори на изазове који се пред њу постављају. о малобројности да и не говорим. а резерва дефинитвно застарева, и физички и по знању.  pravilo само немојте како је тих 1000 регрута годишње довољно за попуну јер није. оно "никад нећемо ратовати" поставио сам као иронију, нас ионако нико ништа не пита. а кад дође до густог онда ће се по обичају кукати и сваљивати кривица на другога
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #46 on: March 22, 2014, 08:39:10 pm »


  Sto se uniformi tih vojnika tice ja ne vidim nista cudno. Uniforme odgovaraju onima koje mi imamo,mozda su cak i za nijansu bolje. Takodje i sama oprema,rapo,maska,sve to ja svako jutro nosim na smotru, i imam pocepane pantalone jer nemaju da mi daju druge cak ni polovne, cija je to krivica sad...moja nije. Imam i M10 koju nosam samo po svecanostima. Mozda je i bolje jer generalno nismo zadovoljni upotrebnom vrednoscu, lepa jeste,ali je previse "plasticna" ,pa se mnogo znoji u njoj a sto je najgore, kisa je natapa kao sundjer. Imam i borbeni prsluk,ali se on cuva u magacinu...valjda da se ne isprlja. Nikada ga nisam obukao na obuci. Tako da,ta slika odgovara realnom stanju. Sam stav svakako nije "vojnicki" ,ali ni ti vojnici verovatno nisu u stroju, nego "voljno".

Sto se para tice...redovan vojnik dobije oko 50% moje plate. TO je mnogo vise nego sto sam ja nekada dobijao. Sada,cena obroka za dan ide oko 600-700 din po osobi ako se ne varam, x30 dana to je jos 20-ak hiljada,sto je negde iznos koji ja dobijam mesecno.E sada, tu ima jos dosta troskova koji se ne vide na prvu loptu (organizacija, higijena, itd) tako da redovan vojnik nije puno jeftiniji od profesionalnog. Ipak,ja radim skoro 4 godine kao PRV, i vec mogu reci za sebe da sam "dzomba". U cemu se ogleda moja prednost u odnosu na redovnog vojnika? Od banalnih stvari da znam moj posao,kako vojni tako i mirnodopski,i da ga radim jer zelim da primim platu,a ne otaljavam jer me neko primorava,do toga da vec poznajem teren na KZB, strelistima, poznajem priocedure i metode rada po bazama,dezurstvima itd. Svako staresina vise voli iskusne ljude da vodi na bazu,nego gomilu koja ide prvi put. Takodje vecina nas ima gomilu kurseva koji koriste na terenu ( kuvar,pekar,tepavac,posluzioci na orudjima,kerovodje, ja licno bolnicar II stepena) sto redovni vojnici uglavnom nemaju,tako da PRV je obicno visenamenski,tj moze se koristiti na vise pozicija. Ja nekad odem kao strelac,nekad kao minobacaclija,nekad kao bolnicar..Kada sta jedinici treba.Kako bi redovnog vojnika poslao u mirovnu misiju? Mozda i moze,ali je mnogo lakse sa PRV.

 Da zakljucim, moje skromno misljenje kao obicnog razvodnika , redovna vojska u obimo koji je nekada postojao je nepotrebna. Potrebno je uloziti malo vise para u opremu i obuku PRV. Evo recimo, meni smeta sto mi se ne omogucavaju kursevi koji tu postoje za staresine (racunari, engleski jezik). Ja nisam trazio da pohadjam kurs, ja sam samo trazio da mi se omoguci da izadjem na ispit i dobio sam negativan odgovor, jer sami kursevi nisu predvidjeni za nas. Trebalo bi dozvoliti ljudima da se usavrsavaju,posebno jer se tezi ka MNO gde je engleski jezik jako bitan. Takodje, intedantska oprema koju nosim sam zaduzio jos pre 4 godine. Ponesto se zamenilo (takodje polovnom opremom) ali uglavnom je to jako tesko.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #47 on: March 22, 2014, 11:01:40 pm »

зато на бувљацима нових 93ки за извоз...
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #48 on: December 21, 2016, 09:55:36 pm »

Ekskluzivno istraživanje - Zašto Srbi žele vraćanje obaveznog vojnog roka
Marko Tašković   21.12.2016.

Opet rado ide Srbin u vojnike... Tako bar pokazuje istraživanje "Demostata", u kom se čak tri četvrtine ispitanika složilo da vojni rok bude obavezan.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Studija je trajala sedam dana, od 10. do 17. decembra, i obuhvatila je reprezentativni uzorak od 1.200 punoletnih građana, predstavnika svih generacija, iz svih delova Srbije. Glavni rukovodilac projekta bio je sociolog Srećko Mihailović.

Zanimljivo je da se za uvođenje obaveznog služenja vojnog roka najviše zalažu oni koje bi onda čekala sivomaslinasta uniforma - mladi do 30 godina, i to iz zapadne Srbije i Šumadije. Najmanje raspoloženje prema vojsci vlada u Beogradu, ali je i tamo čak 69 odsto ispitanika glasalo za neminovni odlazak u kasarnu. Tek svaki peti anketirani bio je protiv, dok šest odsto nema nikakav stav. Vojni analitičar Aleksandar Radić ističe da je i sam pristalica obaveznog služenja vojnog roka, ali da sumnja kako bi takva odluka zaživela.

- Pitanje je da li imamo dovoljno novca i volje da to ponovo uradimo, jer Vlada treba da uvede nešto čega se već odrekla. Pogotovo što smo, dok je služenje vojnog roka bilo obavezno, imali mnogo loših iskustava, puno takozvanih ružičastih beretki odnosno maminih i tatinih sinova koji su na svakojake načine izbegavali uniformu. To im je uostalom dozvoljeno i kroz institucionalni instrument, to jest civilnu vojsku - naglašava Radić. Kako kaže, treba napraviti razliku između bezazlene ankete i stvarnog služenja vojnog roka.

- Ne znam da li Vlada ima autoritet da ponovo uvede tu obavezu. Jake reči političara daleko su od stvarnosti. Po mom mišljenju, ako služenje vojske ponovo postane obavezno, opet će je mnogi izbegavati pod izgovorom da im prekida školovanje ili remeti karijeru - smatra Radić. S druge strane, sa obaveznim služenjem vojske neminovni su i pozitivni efekti.

- Jačanje vojske nam je neophodno pogotovo u ovo vrlo nezgodno vreme. Nažalost, nedavni protest vojnog sindikata dokaz je da država očekuje od tih ljudi da mnogo rade za mizerne plate i to mora da se promeni - objašnjava Radić.

Izvor: www.blic.rs


* 01.jpeg (153.07 KB, 940x692 - viewed 62 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #49 on: December 21, 2016, 10:06:29 pm »

Питање је да ли је и колико овај "препрезентативни" узорак заиста такав. Чак и да је тако треба добро размислити и проценити све ефекте.

Без обзира на већину, она мањина, ако се натера може бити већи проблем од воље оних који желе. Из искуства знам да смо се више бавили (поклањали пажњу, уложили труд) проблематичним војницима него оним добрим. То је иначе врло погрешно и иде на штету продуктивних и добри војника и људи. Вероватно би било боље омогућити свима који то желе да служе војни рок. При том дужина трајања војног рока не би требала бити краћа од 6 месеци,а оптимално би било годину дана. Осим наведеног трошкови улагања (опрема, храна, одећа, плате и сл.) би били прилични што би истрошило ионако мале материјалне (финансијске) ресурсе. У сваком случају не треба журити са одлуком.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #50 on: December 21, 2016, 10:25:30 pm »

Mislim da u ovoj zemlji ni jedan politicka opcija nema dovoljno legitimiteta da ponovo vrati vojni rok. Mozda neko nekompromitovan nekada u buducnosti, ali sada vrlo tesko.
Mozda je bolje resenje stimulisanje dobrovoljnog sluzenja vojnog roka. Nedavno sam procitao da Slovenacka vojska stimulise tako sto onima koji zele da dobrovoljno odu u vojsku daju oko 8000 evra jednokratno plus valjda plata.
Mozda neka jednokratna ponuda uz uslov da se odredjeno vreme provede u vojsci bila resenje. Ne kazem da bi to trebalo biti 8000 evra ali 1000-1500 evra jednokratno plus npr 150-ak evra mesecna plata bi bilo verovatno prihvatljivo velikom broju mladih.
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #51 on: December 21, 2016, 10:48:29 pm »

Za pocetak neka omoguce svim zainteresovanima da sluze vojni rok, a ne da ogranicavaju kvotu na 2000, pa neka krene odatle...Navodno prijavi se svake godine 4x vise kandidata od onog sto se prima,to bi onda bilo 8 000 vojnika. Svi oni zele da sluze vojni rok tako da tu politicke igre nisu potrebne, samo finansije da se obezbedi oprema, ishrana i smestaj za sve njih.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #52 on: December 21, 2016, 10:56:44 pm »

Kovota od 2000 je na godisnjem nivou ili po generaciji? Samo treba sabrati izvestaje sa zakletvi pa je lako doci do cifre koja je znatno ispod tog broja. Mozda je zainteresovanost velika ali sam siguran da je veliki broj onih koji ne prodju lekarske preglede. Osim toga koliko sma primetio decembarska generacija je po izvestajima od pre par dana brojcano dosta manja od septembarske, a podseticu da su septembarci otisli na 3 meseca a decembarci na 6. Dosta je onih koji su iz raznih razloga odustali kada je doneta odluka o sestomesecnom vojnom roku. Mislis da ce martovska ili junska(julska, koja je vec) generacija biti popunjenija? Cisto sumnjam.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #53 on: December 22, 2016, 09:20:56 pm »

Управо тако како каже Тихи. За почетак омогућити свима који желе да служе војни рок. Повећати квоте поступно (основни разлог су паре) и после пар година проценити каква је ситуација.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #54 on: February 01, 2017, 09:58:36 am »

Vučić: Ne razmiššljamo o uvođenju vojnog roka
Tanjug   31.01.2017.

Srbija će nakon modernizacije vojske sigurno biti jača, ali to ne znači da će imati ekspanzionističke pretenzije prema bilo kome, izjavio je danas premijer Aleksandar Vučić i dodao da se ne razmišlja o uvođenju obaveznog vojnog roka.

Vučić je, odgovarajući na pitanja novinara o modernizaciji vojske i uvođenju vojnog roka, rekao da je za Srbiju ključna modernizacija resursa, ali da je politička odluka takva da nijednog trenutka ne učestvuje u bilo kakvim osvajačkim poduhvatima. Premijer je da je dobro što Srbija ima profesionalnu vojsku, u koju treba da ulaže više, te da će takva vojska biti opremljena i spremna da zašiti Srbiju u svakom trenutku.

- Razmišljamo o modernizaciji vojske. Imamo profesionalnu armiju, mislimo da ona može da da najbolje rezultate - naveo je Vučić i istakao da Srbija nema osvajačke namere. On je rekao da bi veliki deo Srbije želeo uvođenje vojnog roka, ali da to nije realno.

- Oni koji govore o tome treba da ponude i novac - rekao je Vučić.

"Nadamo se dobroj volji i druge strane"

Govoreći o nastavku dijaloga sa Prištinom, premijer je, nakon otvaranja Srpsko-grčkog poslovnog foruma u Beogradu, izrazio je očekivanje da će on proteći u "trezvenim razgovorima" i da će svi razumeti da je stabilizacija Zapadnog Balkana ključni preduslov za napredak.

- „Nadam se da ćemo moći da razgovaramo trezveno, da razgovaramo tako da sačuvamo mir i nadam se da ćemo svi dobro razumeti da je stabilizacija Zapadnog Balkana ključni preduslov za napredak naših ekonomijia i bolji životni standard. „Verujem da ćemo mi pokazati dobru volju, a nadam se da će to uraditi i druga strana““ - istakao je premijer.

"U naredne dve godine 50 odsto veća trgovinska razmena"

Vučić je navo da je moguće da se u naredne dve godine trgovinska razmena između Srbije i Grčke podigne za 50 odsto.

- Na poslovnom forumu nije bilo velikog srpskog biznismena ili grčkog, koji investira u regionu, a da nije prisustvovao. Naše je da stavramo okvire, a na ljudima da sarađuju - naglasio je Vučić. On je istakao da saradnja dve vlade mora biti takva da se svake godine po nekoliko puta viđaju, a ne svakih sedam godina, i na taj način napravi investicioni ambijent koji je dobar za obe zemlje.

- Verujem da možemo za 50 odsto da podignemo trgovinsku razmenu u samo dve godine - rekao je on, dodajući da na to utiču i mnoge druge stvari. Kada je reč o bankama premijer je razjasnio da nisu grčke banke u Srbiji podkapitalizovane, i da nema problema s tim.

Izvor: www.blic.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #55 on: April 04, 2017, 09:16:05 pm »

Pešadinac košta čak pola miliona
R. Dragović   03. april 2017.

Generalštab VS napravio računicu ponovnog uvođenja obaveznog vojnog roka. Obuka samo u prvoj godini odnela bi iz budžeta 70 milijardi dinara

VOJNIK pešadije na šestomesečnom služenju obaveznog vojnog roka koštao bi vojni budžet najmanje 450.000 dinara. Cena obuke, hrane, smeštaja i ostalih troškova tenkista, artiljeraca ili pripadnika raketnih jedinica neuporedivo je veća i doseže i tri puta veći iznos. Vojnički troškovnik deo je sveobuhvatne analize na kojoj je prethodnih meseci radio Generalštab Vojske Srbije. Ova računica u okviru analize koristi i mana eventualnog ponovnog uvođenja obaveznog služenja vojske. Vojni vrh je, sabirajući izdatke za obuku, smeštaj, odeću i obuću, kao i amortizaciju opreme i naoružanja, zaključio da bi ponovno uvođenje obaveze služenja otadžbini državu samo u prvoj godini koštalo oko 70 milijardi dinara. Prebrojavanje troškova sa jedne i koristi, sa druge strane, izazvano je sve glasnijim zahtevima dela domaće javnosti da Srbija vrati obavezni vojni rok. Analiza Generalštaba o ceni obuke i izdržavanja "ročnog" sastava upućena je međuresornoj radnoj grupi Vlade Srbije, zadužene za pisanje nove Strategije nacionalne bezbednosti i drugih strateških dokumenata države. Ovaj tim dobio je i zadatak da napravi studiju "izvodljivosti" ponovnog uvođenja ove varijante vojne obaveze i da svoj predlog do polovine ove godine pošalje državnom i vojnom vrhu.

LAKI MODEL SLUŽENjA

KAO primer obaveznog vojnog roka, kakav bi mogao biti u budućnosti uveden u našim oružanim snagama, stručnjaci navode tzv. laki model služenja vojske. On bi podrazumevao osnovno vojno osposobljavanja, koje bi trajalo između tri i četiri nedelje. Za ovo vreme mladi bi savladavali osnove pešadijske obuke, prve pomoći, korišćenja maski i zaštitne opreme, snalaženje u prostoru, čitanje karata, reagovanje u slučaju elementarnih nepogoda...

- Vojnik na obaveznom služenju vojnog roka u poređenju sa profesionalncem jeste jeftiniji, budući da ne prima platu, niti mu država uplaćuje poreze i doprinose - obajašnjavaju u Generalštabu VS. - Bez obzira na to, njegov angažman nije dugoročno isplativ, jer u vojnoj službi provodi malo vremena. Profesionalni vojnik proces obuke prolazi samo jednom, dok se u sistemu obaveznog služenja, on ponavlja na svakih šest meseci. A to nije nimalo jeftino. Računica koju su napravile službe Generalštaba u obzir su uzele sve izdatke koje podrazumeva polugodišnji boravak u kasarni. Višemilionski zbir ovih stavki najjači je argument države da, uprkos pritisku javnosti i pojedinih političkih stranaka, ovo pitanje još ne stavlja na dnevni red.

- Srbiji u ovom trenutku najviše odgovara profesionalna vojska. Mladi koji žele vojni poziv i osećaju to kao svoj dug državi mogu dobrovoljno da odsluže vojni rok. Poslednjim izmenama propisa povećani su iznosi vojničkih plata, pa dobrovoljcu za šest meseci u kasarni sleduje 90.000 dinara - napominju u Ministarstvu odbrane.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Online Online

Posts: 3 129


« Reply #56 on: April 04, 2017, 10:09:22 pm »

Једно лаичко питање: чиме мисле да попуне тих 4-8 бригада резерве (колико их већ има) у случају потребе? Људи које је закачио војни рок залазе у године.
Logged
treci puk
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 254


« Reply #57 on: April 05, 2017, 09:39:49 am »

Generacija '87 je poslednja koja je sluzila obavezni vojni rok. To je bilo 2008. godine. Mislim da generacija '88 nije pozivana, ili je sluzio jedan mali deo. Najmladji rezervisti sada imaju 30 godina  Smiley.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #58 on: July 31, 2017, 04:36:53 pm »

Вулин: Обука и за оне који нису у војсци
Аутор: Л.Л.понедељак, 31.07.2017.

Министар одбране Александар Вулин, у пратњи начелника Генералштаба Војске Србије генерала Љубише Диковића, обишао је данас Команду за обуку Војске Србије у касарни „Топчидер“. Министар Вулин, том приликом, је истакао да је висока обученост наших старешина и сваког нашег војника од највећег могућег значаја за војску.

- Српски војник се увек одликовао својом љубављу према слободи, својим осећајем одговорности, дужности, али и изузетном и високом обученошћу. Могуће је да неко има бољу технику од нас, али није могуће да неко има бољег војника од нас, да има боље обученог војника од нас. Ипак, без обзира на велике напоре које улаже и Министарство и Војску, које улаже Генералштаб, које улаже Команда за обуку, све то није довољно без помоћи читаве државе и читавог друштва. Зато ми морамо да нађемо начине да поново у процес обуке уведемо и оне који нису припадници војске. Ниједна војска на свету није довољно бројна, и ниједна војска на свету није довољно спремна за изазове који су пред нама уколико нема подршку читавог становништва, уколико нема подршку свих грађана једне земље – нагласио је министар Вулин.

Према његовим речима, да би то било могуће, морамо да размишљамо о начинима и механизмима како да вратимо обученост, како да вратимо одређене курсеве, како да вратимо одређене технике по којима би се најшире становништво поново обучавало свим оним вештинама и знањима која су потребна да би се бранила земља.

Izvor: www.politika.rs
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #59 on: August 03, 2017, 07:12:33 pm »

Лепо, песнички речено, још "само" да се уради... Не знам да ли је министарство уопште одредило нека тежишта у свом раду или то иде од случаја до случаја зависно од потреба политике. Не личи ми ово, барем за сада, на неко планско деловање.
Logged
Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... 32   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.038 seconds with 25 queries.