PALUBA
March 29, 2024, 04:14:39 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ... 32   Go Down
  Print  
Author Topic: Vraća se redovno služenje vojnog roka?  (Read 77632 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #75 on: August 12, 2017, 09:08:36 pm »

Ух бре, где ви одосте... хајде да се вратимо на служење војног рока...
Logged
HrcAk47
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 695



« Reply #76 on: August 13, 2017, 10:58:28 am »

Svako ko kaze da je fakultet ili srednja skola najbolji period zivota taj ili je isao sega-mega-nintendo trend ili je imao protekciju po pratijskoj, rodjackoj, korupcijoskoj ili nacionalnoj liniji. ''Radio sam i studirao'', ''isao sam na zurke'', ''ucim dve nedelje pred ispit''.. Mrs bre u picku materinu lazovsku!

Ja sam preko 20 godina proveo tamo gde nisam hteo. Drzeci knjigu i uceci ne zbog sebe vec zbog drugih jer ovde papir trpi sve. Zavrsi fakultet, zavrsi master, onda polazi jos ispita preko toga... Zasto? Zato sto je neko izmislio da trebaju sve te silne diplome, a ne zato sto ti treba ZNANJE. Licenca za ovo, strucni ispit za ono, daj pare, idi na kurs,... Gde  je tu kraj?

O vo imja oca.  

Ovako landaranje nisam davno čuo. I ja sam dete 90tih ('91, tačnije). Nisam išao na te tzv. sega mega fakultete, završio sam medicinu. U medjuvremenu, radio sam kao freelancer, kao game designer za dve firme, barmen, ilustrator, prevodilac i još svašta ponešto. Štaviše, i pre nego što sam pošao na medicinu, imao sam otvorenu ponudu za posao, u Nemačkoj, za jedan studio, koju sam, jelte, odbio. A išlo se i po žurkama, nije da nije  Grin

Što se tiče protekcije, to ispada skroz, jer naravno da se nije imalo protekcije u skroz drugoj državi. A učilo se i (manje od) dve nedelje za ispit. Nije interna i javno zdravlje isto, prema svecu i tropar.

Stvar je u tome da nije fakultet za svakoga. To što si ubeđen da ti "treba papir" da bi bio "gospodin" je tvoj lični problem (mada možda i onog koji te je u to ubedio). Mogao si, recimo, da završiš kurs za CNC mašinistu/programera, te još dodatno da ispečeš zanat. I da imaš 1500 evra plate u Srbiji. Da ne pričam koliko u inostranstvu.


Ukratko, šta si tražio gole g*zice međ' pijanim Turcima?
« Last Edit: August 13, 2017, 11:07:09 am by HrcAk47 » Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #77 on: August 13, 2017, 01:51:47 pm »

Ух бре, где ви одосте... хајде да се вратимо на служење војног рока...

Нема од тога ништа. Држава би морала да уложи доста новца да би могла да организује редовно служење поново. Пре свега ту војску треба обући, нахранити, сместити обезбедеити и обучити што би значило да би број формацијских места морао да се повећа и да се запосли још интенданата, да КОС врбује још људи, да се повећа број официра и подофицира који би вршили обуку регрута итд.

Шта би било са професионачним војницима који су већ у строју? Да ли би они били отуштени и да ли би на њихово место дошли припадници ВС на редовном одслужењу? Ако би их задржали трошкови би били још већи.

Буџет је пола милијарде. У то треба све спаковати и распоредити. Све се гледа кроз цифру. Ако је довољно висока онда може, ако није не може. Колики је био буџет ВЈ, а колики је сада...

А и то што политичари кажу у новинама - постоји и страни фактор. У сваку реформу у Србији западне земље су уложиле новац било да се ради о реформи правосуђа, војске, полиције, образовања, здравства и сл. Шта мислите да ће они да пристану да Србија ради противно њиховом плану и уложеном новцу?

Да ли у неком од кључних одкумената стоји да ће Србија да се врати на регрутни систем?
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #78 on: August 13, 2017, 02:07:29 pm »

@Torpedo
Nije Dzumba to mislio kada je rekao da se vratimo na sluzenje vojnog roka vec je mislio da je to tema i da se vratimo na nju a ne da idemo od Kulina bana kako bi nesto dokazali.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #79 on: August 13, 2017, 04:52:47 pm »

Хвала Кузмо..., на то сам мислио. А Торпедо се ипак вратио теми Cheesy
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 132


« Reply #80 on: August 13, 2017, 06:11:51 pm »

Србија ће у једном тренутку морати да реши питање попуњавања резервних бригада, јер људи који су служили војни рок старе. Најмлађи резервисти су данас стари 27 година. Поређења ради, у српској војсци сте са 38 постајали трећепозивац, а након 50 сте прелазили у последњу одбрану. Први позив је био од 21 до 31 године старости. Американци у резерву не примају старије од 35.

Може ли тих 8 бригада да се попуни људима који су добровољно служили?
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #81 on: August 13, 2017, 06:47:52 pm »

Тако што се сви људи када напуне 30 година преводе у рез. састав служили или не служили војску. Народ је мислио да се отарасио обавезе и да нико неће моћи да их мобилише ако дође до избијања оружаног сукоба. Онда се поставило питање: ''Шта бива кад 35.000 професионалних припадника МО изгине?'' Е тад на ред ступау људи који нису служили војску.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #82 on: August 13, 2017, 09:03:40 pm »

@Torpedo

Tvoju poruku sam obrisao, a raspravu koja odavno nema veze sa temom mozes nastaviti putem privatnih poruka, mejla i drugih vidova komunikacije. Lepo sam skrenuo paznju da se prekine sa ovakvom diskusijom koja nema veze sa temom ili je ima veoma malo.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #83 on: August 13, 2017, 09:11:03 pm »

Yes sir...
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #84 on: August 14, 2017, 07:35:42 am »

Stvar je u tome što bi umesto klasičnog služenja vojnog roka mogla da se uvede obavezna vojnička obuka u trajanju od X meseci. Lepo se dođe u centar za obuku i tu se provede određeno vreme, recimo od 09 do 17 h svakoga radnog dana, gde se vrši potrebna obuka po planu i programu.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #85 on: August 14, 2017, 08:27:41 am »


По моме мишљењу, општу војну обавезу - служење војног рока налик ранијем систему није потребно враћати, јер се Србија определила за професионалну војску. Међутим, по мени, неопходно је изнаћи начин да сви војно способни мушкарци прођу одређену основну војну обуку у руковању личним стрељачким ватреним оружјем и у основним тактичким радњама. Лица која поседују посебну стручност у појединим областима од одбрамбеног значаја морала би стећи основна знања ради мобилизације у случају неопходности одбране или у случају масовних несрећа. То се односи нарочито на мајсторе, инжењере, лекаре, летаче и спортисте појединих спортова, итд. Нарочито је важно проћи детаљнију обуку из цивилне заштите. Поједина знања и радње, а из цивилне заштите у потпуности, морала би се односити и на жене. Обука би могла бити у облику летњих кампова, вежби и зборова у редовним интервалима између 20 и 45 година живота.
Они који о томе одлучују требало би да проуче најновија искуства и поступке Швајцарске, делимично Израела и скандинавских земаља, нпр.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #86 on: August 14, 2017, 09:23:35 am »

Могло би да се уради и следеће:

- ако људи већ не желе да служе под оружјем онда да се ангажују на неким другим пословима. Сведоци смо неопходности постојања система одбране од елементарних непогодан, а нарочито поплава. Држава би могла да обучи народ како да изађе на крај са таквим проблемом или са нечим сличним.

То што је Србија прешла на професионалну војску не значи да ће такво стање бити заувек. Као што смо некада били краљевина па социјалистичка република тако ни ово неће бити вечно. Увођење професионалне војске је правдано постојањем сложених система који захтвеају виши степен стручности за манипулацију, наводиле су се информационе технологије, савремени урђаји итд. Србија није значајно напредовала на том пољу тако да је такав аргумент депласиран. Ја разумем да смо прешли са Т-34 и Т-55 на армату и да кажемо: ''Добро, овим не може да упраља регрут већ посебно обучен војник/подофицир са искуством''. Или да смо са Л-17 прешли на Су-57 или било који други систем далеко сложенији од оног који тренутно имамо. Сваки човек може да савлада руковање пиштољем М57, пушком М70 и сл. наоружањем.

И опет ма шта год ми писали овде новац одређује шта ће и како ће бити...
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #87 on: August 14, 2017, 12:53:31 pm »

Zaboravljate jednu bitnu stvar služenja vojske, a to je da se sinove odvoji od maminih sisa.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #88 on: August 14, 2017, 01:21:13 pm »

Zaboravljate jednu bitnu stvar služenja vojske, a to je da se sinove odvoji od maminih sisa.

 
Logged
TNT024
Prijatelj foruma
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 689


« Reply #89 on: August 14, 2017, 01:36:39 pm »

Zaboravljate jednu bitnu stvar služenja vojske, a to je da se sinove odvoji od maminih sisa.
Grin
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ... 32   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 25 queries.