PALUBA
March 28, 2024, 05:49:50 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 ... 32   Go Down
  Print  
Author Topic: Vraća se redovno služenje vojnog roka?  (Read 77563 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #195 on: July 05, 2018, 09:44:16 pm »

Quote
А што се тиче тога да професионална војска коси траву, одржава круг и сл... па то је и сада лако решиво. Предвидети паре за то и ангажовати услужне фирме. То је и било предвиђено код планирања професионалне војске, али је неко желео да на папиру има већу војску. Узгред, чишћењем круга и сличним занимацијама, осим повремено, не би требало да се бави ни војска на одслужењу војног рока. И они треба да спроводе обуку због које су и дошли у војску.

Колико би то коштало и повећало трошкове издржавања војске? На крају ће се испоставити да приватно обезбеђење треба да даје стражу место војника.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #196 on: July 06, 2018, 06:56:37 am »

Ni to me ne bi čudilo, da se raspiše tender i da onda kasarne čuvaju naoružani penzioneri.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #197 on: July 06, 2018, 01:01:13 pm »

Najbolje resenje bi po meni bilo da se organizuje obavezna obuka u trajanju od 1,5-3 meseca - jun, jul, avgust za sve maturante oba pola.

Naravno ne samo u VS vec po zelji u recimo:

- VS
- Vatrogasno - spasilacku sluzbu
- Civilna zastia
- Gorska sluzba spasavanja
- Domovi zdravlja - obuka za pruzanje prve pomoci.

Mozda cak i kombinovati gore pomenutno. Trebalo bi malo poraditi na osmisljavanju, biti inovativan i verovatno bi se dobio solidan rezultat.
Obavezno za sve bi trebalo organizovati kracu terensku vezbicu gde bi svi ucestvovali.

Problem moze biti zbog kapaciteta jer godisnje ima oko 70.000 maturanta u Srbiji i ako se svi u isto vreme posalju na obuku tu bi bilo probla sa kapacitetima a sa druge strane koriscenjem ovog letnjeg termina najmanje bi se ometali buduci planovi maturanata vezanih za dalje skolovanje i zaposlenje.

Najveci problem bi bio finansiste prirode.

Druga opcija je da se tokom zadnje godine ili zadnje dve godine srednjoskolskog skolovanja ubaci predmet koji bi objedinjavao sve gore pomenuto i na kraju godine odrzati manju vezbu maturanta.
« Last Edit: July 06, 2018, 01:14:41 pm by pvanja » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #198 on: July 06, 2018, 09:08:28 pm »

Мислим да је ова друга опција коју помињеш предвиђена неким пројектом који су радили МО и Министарство просвете.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #199 on: July 06, 2018, 09:12:12 pm »

Ni to me ne bi čudilo, da se raspiše tender i da onda kasarne čuvaju naoružani penzioneri.

А што да не. Из искуства послом којим се бавим они су најквалитетнији радници. Наравно, не мислим да је то најбоље решење, али томе прибегавају и богатије земље. Војска треба да чува само најважније објекте попут складишта оружја и муниције. Ипак, мој предлог се односио пре свега на послове одржавања круга и објеката. То одвлачи највећи део људи и средстава. За то треба ангажовати услужне фирме. Све ефикасне фирме тако раде, па би могла и требала војска.
Logged
Director
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 043



« Reply #200 on: July 06, 2018, 09:17:55 pm »

Normalno da odvlači mnogo ljudi kada se kosi trava sa ašovom Smiley , bar je tako bilo u moje vreme. Profesionalac bi za jedan dan pokosio ono što četa uradi za isto vreme. Totalno debilno korišćenje ljudstva.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #201 on: July 06, 2018, 10:18:58 pm »

Ти мора да си по казни косио траву ашовом Cheesy. Ја то нигде нисам видео ни чуо да се радило, осим ако се не ради о чишћењу траве око ивичњака. Мада, у војсци има свакојаких будалаштина, као и у НВО Grin, па је и то могуће...
Logged
Director
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 043



« Reply #202 on: July 06, 2018, 11:04:11 pm »

Ja sam služio na topčideru. Tamo svaka četa ima svoju parcelu, mi smo dužili deo uz Topčiderku i tamo smo svake druge nedelje išli da "kosimo". Nije to bukvalno košenje bilo nego čisto da isečemo travu da se ne vidi sa ulice da je haos. To što smo mi tamo radili jedno 3-4 sata bi jedan čovek sa kosilicom odradio za jedan radni dan. Mnogo manji troškovi nego da teraš 80 ljudi da se zajebava.

Nije kazna, cela četa je to radila, obično umesto popodnevne nastave. Kasnije kao džomba smo imali manju parcelu pored spavaone i dve kose. Bio jedan, ako se dobro sećam iz Sjenice, čovek razbijao sa kosom i uživao to da radi tako da više nismo imali problema sa košenjem. Taj lik je bio sa mnom i kao gušter i da su samo pitali i dali mu kosu on bi to sam odradio za dan-dva. Ali onda bi neko morao da drži popodnevnu nastavu ? Smiley
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #203 on: July 07, 2018, 01:52:45 pm »

Dobar deo prati ovo svetsko prvenstvo u fudbalu pa je verovatno neko primetio i vest kako su Japanci ocistili svlacionicu posle utakmice 1/8 finala koju su izgubili. Uz to je isla i informacija kako su i navijaci isto to uradili na tribinama. Domaci mediji su potom objavili zasto je to tako. Zato sto se jo u skoli mali Japancici uce da ono sto zaprljaju treba da ociste. Tako je normalno da ciste ucionice, hodnike, toalete... pri cemu se vodi racuna o uzrastu pa stariji rade zahtevnije stvari dok mladji rade lakse.
Za razliku od Japana u nasim skolama bi se tako nesto smatralo verovatno drustveno opasnim, protivustavnim, nelegalnim... Iako je to samo uklanjanje posledica svoga prisustva i vracanje u predjasnje stanje.

Mi smo nekada u skolama imali i tzv. radne subote koje su obicno bile organizovane akcije sredjivanja skolskog dvorista ali i drugih javnih povrsina. Danas to nema ali zato ima na tone smeca i postoji aposlutna nekultura postovanja zivotne sredine.

Mislim da bi od toga trebalo poceti jos od obdanista a zatim postepeno u skladu sa uzrastom usmeravati decu i ka ovim aktivnostima kao sto je vojna, vatrogasna i razna druga obuka koja se pominje.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #204 on: July 07, 2018, 03:37:14 pm »

Za početak treba decu od malena učiti da prava proizilaze iz obaveza i da što su ti veće obavez, veća su ti i prava. Posle toga im pričati da je čistoća pola zdravlja, kao što su nas nekada učili, i da je prljanje okloine nešto najružnije što mogu da urade. Posle par desetina generacija sve legne na svoje mesto.
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #205 on: July 07, 2018, 08:11:47 pm »

Ти мора да си по казни косио траву ашовом Cheesy. Ја то нигде нисам видео ни чуо да се радило, осим ако се не ради о чишћењу траве око ивичњака. Мада, у војсци има свакојаких будалаштина, као и у НВО Grin, па је и то могуће...

Dzumba, veruj mi i ja sam " trsio" travu asovom vise puta. Visoku travu, onako od po' metra. U ceti smo imali par rucnih kosa, krive, tupe, ubi boze (nestrucna vojska koristi, pa se to bode u zemlju, udara u kamenje, a bilo je i onih koji su to namerno lomili) .Bila je velika muka krciti zbunje i kositi travu, ali secam se da smo imali izuzetnom coveka za komandira cete pa nam je davao slobodu da sami organizujemo rad i pauze, pa je to islo onako lagano. Pred kraj moje sluzbe, poslednjih par godina imali smo par kosacica i trimera, a bogami povremeno bi dosao traktor iz 333. inzinjerijskog da nam okosi velike povrsine, tipa stadion.Moja ceta i dalje nije imala nista od tih stvari, zaduzili su nekoliko vojnika za te alatke, i bio je veliki problem kada neka masina crkne, a nisu se gasile po ceo dan. Postoji cak i vic o tome...Smiley

Sada o temi.  Mozda bi bila dobra ideja da se umesto klasicne kasarske obuke u srednjim skolama uvedu dani (npr subote) gde bi zavisno od nastave instruktori dolazili u skole ili ucenici do kasarne na jednodnevnu obuku. Sto se tice samih resursa smestaja i ishrane, ovime bi se dosta ustedelo, makar za jedan deo obuke, onaj opsti. Ako se usvoji predlog zahtevam od ministra penziju 
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #206 on: July 11, 2018, 07:24:26 am »

Većina za obavezi vojni rok: Zašto želimo da svaki mladić od 18 godina nosi pušku i protiv svoje volje
Nataša Latković  09.07.2018.

Nakon nepunih devet godina od ukidanja obaveznog služenja vojnog roka, ta tema ponovo se našla na dnevnom redu. Prema istraživanjima, ali i anketi koju je sproveo "Blic", većina građana Srbije i dalje se zalaže za vraćanje vojne obaveze, iako danas imamo profesionalnu i efikasniju vojsku nego ranije. Povratak na staro podrazumevao bi i ogromne finansijske izdatke koji se mere stotinama miliona evra. I na kraju krajeva, zašto bi svaki mladić sa napunjenih 18 i protivno svojoj volji morao da nosi pušku?


Kada bi se sutra održao referendum o uvođenju obaveznog vojnog roka, pitanje je kakvi bi bili rezultati. Međutim, ono što su pokazala istraživanja, i te kako zabranjiva. Rezultati do kojih je došao Istraživački centar za odbranu i bezbednost pokazuju da se čak 74 odsto građana zalaže za to. Da je volja većine da svaki punoletni mladić ide u vojsku, pokazala je i anketa koju je "Blic" sproveo na svom sajtu, ali rezulati do kojih smo došli ipak nisu toliko ubedljivi. U ovom ispitivanju učestvovalo je 4.089 posetilaca naše internet stranice, a za uvođenje obaveznog vojnog roka izjasnilo se 56,5 odsto ispitanika.

Tradicija i vera u vojsku

Od toga 42 odsto anketiranih smatra da vojni rok treba da bude ograničen na šest meseci, a 37,6 odsto ima stav da služenje vojske treba da traje čak godinu dana. Najmanje je onih koji misle da regruti treba da prođu samo osnovnu obuku u trajanju od tri meseca. Takav stav ima 302 (14 odsto) ispitanika. Na pitanje zašto bi podržali uvođenje obaveznog vojnog roka, najviše ispitanika dalo je iracionalan odgovor. Čak 71 odsto njih odgovorilo je da svi treba da prođu vojnu obuku, mada nije jasno zašto. Da je to dobro za odbranu zemlje smatra 22,6 odsto ispitanika, iako ovaj odgovor i nema neko uporište u realnosti, jer se pokazalo da je profesionalna vojska efikasnija. Tri odsto anketiranih misli da vojsku treba služiti zbog tradicije, a dva odsto se pozitivno izjasnilo jer "veruje u vojsku".

Ko želi, može da ide u vojsku

Da nam obavezno služenje vojnog roka nije potrebno smatra 43,6 odsto građana, a na pitanje zašto imaju takav stav, najviše njih - 66,3 odsto odgovara da svako ko to želi može da služi vojsku, bez nametanja obaveze. Takođe, 19 odsto misli da za tim nema potrebe, jer već imamo profesionalnu vojsku. Da je to previzađen koncept odgovorilo 14,6 odsto ispitanika. Ovi odgovori su potpuno racionalni i njima se uglavnom rukovodila Vlada kada je krajem 2010. godine predložila Skupštini ukidanje obaveznog vojnog roka. Iako su traume iz ratova i tada bile sveže, a i danas su, to nije bio argument kada se odlučivalo da u vojsku ide samo onaj ko to želi.

Jedan vojnik bi koštao najmanje pola miliona dinara

Mada je jasno da povratka na staro nema, u vojnim krugovima se, iza leđa građanima Srbije, o tome i te kako razmišljalo. Zbog toga je prošle godine Generalštab Vojske Srbije napravio analizu troškovnika obaveznog služenja vojnog roka, koji je pokazao da bi samo jedan vojnik pešadije na šestomesečnom služenju vojske koštao vojni budžet najmanje 450.000 dinara. Cena obuke, hrane, smeštaja i ostalih troškova tenkista, artiljeraca ili pripadnika raketnih jedinica neuporedivo je veća i doseže i tri puta veći iznos.

Vojni vrh je, sabirajući izdatke za obuku, smeštaj, odeću i obuću, kao i amortizaciju opreme i naoružanja, zaključio da bi ponovno uvođenje obaveze služenja državi samo u prvoj godini koštao oko 70 milijardi dinara. Računica koju su napravile službe Generalštaba u obzir su uzele sve izdatke koje podrazumeva polugodišnji boravak u kasarni. Tada je zaključeno da višemilionski zbir ovih stavki najjači argument države da ovo pitanje još ne stavlja na dnevni red.

- Nije stvar samo hrane, obuće i odeće. Obuka je najveći trošak. Visina troškova zavisi da li se prolazi samo osnovna ili sofisticirana obuka, kao i koliko traje. cena može da varira i od specijalizacije. Na primer, cena jedne rakete na kojoj bi se vežbalo košta na hiljade evra. U ovom trenutku, uvođenje obaveznog vojnog roka je nerealno - navodi za "Blic" Aleksandar Radić, vojni analitičar.

Ministarstvo odbrane: Vojni rok nije ukinut, već zamrznut

Da je uvođenje obaveznog vojnog roka plan Ministarstva odbrane, predvođenog Aleksandrom Vulinom, ne bi mnogo iznenadila, jer smo neretko bili svedoci njegovih ratno-huškačkih izjava. Ipak, zatražili smo i zvaničan odgovor i stav, ali ga nismo dobili.

- To je bezbednosno, ali i političko pitanje na koje odgovor ne može da da Ministarstvo odbrane - kažu u Ministarstvu odbrane za "Blic". Iz kabineta Aleksandra Vulina takođe podsećaju da obavezno služenje vojnog roka nije ukinuto, već je samo zamrznuto i to počev od 1. januara 2011. godine.

- Ostala je obaveza uvođenja u vojnu evidenciju i obaveza služenja u rezervnom sastavu - piše u odgovoru "Blicu".

Izvor: www.blic.rs
Logged
Director
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 043



« Reply #207 on: July 11, 2018, 06:29:14 pm »

bilo bi ekstra da baš Vulin ponovo uvede služenje. vrh bezobrazluka Smiley
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #208 on: July 11, 2018, 06:59:11 pm »

Samo mi nije jasno kojom su matematikom došli do toga da ročni vojnik, pešadinac, košta najmanje pola miliona dinara?
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #209 on: July 11, 2018, 10:06:55 pm »

Samo mi nije jasno kojom su matematikom došli do toga da ročni vojnik, pešadinac, košta najmanje pola miliona dinara?
Mislim onom istom po kojoj tanjir pasulja kosta preko 500 din. Zaboravio sam cenovnik u vs, ali cene su jace nego u resroranima.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 ... 32   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 25 queries.