PALUBA
March 29, 2024, 01:06:44 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 [24] 25 26 27 28 29 30 31 32   Go Down
  Print  
Author Topic: Vraća se redovno služenje vojnog roka?  (Read 77589 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #345 on: May 02, 2021, 05:12:59 pm »

Ovo su najvažniji razlozi da se ponovo uvede obavezno služenje vojske
Novosti online 02. 05. 2021.

DA je mogućnost da Narodna skupština „odmrzne“ obavezu služenja vojske sve izvesnija govore informacije da Generalštab Vojske Srbije priprema model služenja vojnog roka kojim je planirano da on traje do šest meseci.

Sagovornici Sputnjika su ovim povodom jednoglasni i kažu – bilo je krajnje vreme, a razloga je, kako navode – puno. Kako je već objavljeno, Ministarstvo odbrane će do oktobra ovaj model uputiti Vladi Srbije i predsedniku Republike, a ukoliko se srpski parlament o tome pozitivno izjasni, prva generacija od 3.000 regruta ući će u kasarne širom Srbije u junu 2022. godine. Oni će se, navodi list, pridružiti profesionalnom sastavu, koji će i ubuduće biti okosnica oružanih snaga Srbije.

VRAĆA LI SE U SRBIJU OBAVEZA SLUŽENJA VOJSKE

Penzonisani general-major Vojske Srbije Vidosav Kovačević, bivši načelnik Vojne Akademije Vojske Srbije podržava inicijativu da se vrati služenje redovnog vojnog roka i veruje da je struka ta kojoj treba prepustiti odluku.

- Mi smo pogrešili i prepisali neku pogrešnu matricu iz Evrope o profesinalnoj vojsci, a ovo je ipak Srbija gde tradicija postoji stotinama godina i gde „rado Srbin ide u vojnike" Takođe, mladi ljudi iz časopisa „Odbrana i bezbednost“ radili su istraživanje po kome je 67 posto građana Srbije podržalo tu ideju. Po mom mišljenju, šest meseci za služenje vojnog roka je malo, mislim da je ipak do godinu dana period u kome nešto najbolje može da se uradi. Naravno, sve to mora da se prilagodi nekim novim uslovima, vremenima, mladim ljudima - smatra Kovačević. Kako kaže, postoje razni modaliteti i danas sve to može drugačije da se organizuje, kroz neke kurseve od po tri meseca za preživljavanje u prirodi, pešadijsku i padobransku obuku, vožnju motornih vozila.

- Danas imate do 500.000, možda i do milion ljudi za ovih deset godina koji su neobučeni za odbranu zemlje. Dakle, ako mi sada krenemo sa tom obukom mladih ljudi, imali bismo sposobne i obučene ljude. Naravno da ne želimo rat, ali ako do njega dođe, imali bismo sposobne i obučene ljude što je u takvim situacijama najvažnije - kategoričan je Kovačević.

DUGOROČNO REŠENJE ZA VOJNU NEUTRALNOST

Pukovnik u penziji Duško Šljivančanin, ratni komandant 53. graničnog bataljona na Košarama, u razgovoru za Sputnjik osvrće se na izjavu načelnika Generalštaba VS generala Milana Mojsilovića.

- On je rekao jednu ključnu rečenicu, a to je da je u uslovima vojne neutralnosti jedino dugoročno rešenje vraćanje redovnog služenja vojnog roka. Ima puno razloga za to da u Srbiji postoji kombinovani model kojim je povezan i profesionalni sastav i redovno služenje vojnog roka. Time bismo, pre svega, relaksirali profesionalni sastav vojske koji bi se onda isključivo bavio borbenim zadacima. Profesionalni sastav vojske trenutno iscrpljujemo jer oni izvršavaju zadatke i u kopnenoj zoni bezbednosti, i u mirovnim misijama, imaju redovne zadatke i tako dalje. Takođe, sa služenjem vojnog roka imali bismo i bazu za profesionalnu vojsku, za aktivnu rezervu i pasivnu rezervu - objašnjava Šljivančanin. On je mišljenja i da Srbija ima veliki izazov, rizik i pretnju kada je reč o stanju na prostoru Kosova i Metohije.

- Imamo deo naše teritorije koji je pod okupacijom posle proglašenja takozvane nezavisnosti Kosova 2008. godine, a mi se nalazimo u takvom okruženju i situacija na Balkanu je takva da za tri ili četiri meseca situacija može da eskalira. Vojska za borbena dejstva se ne stvara za mesec dana, pa je povratak redovnog služenja vojnog roka ključan i za mirnodopske uslove i za eventualna ratna dejstva - kategoričan je sagovornik Sputnjika.

Prema novom konceptu, budući vojni rok neće biti vezan za mesto stanovanja regruta, već za vojnu specijalnost, takozvani „ves“, pišu Novosti. Mladići starosti od 18 do 26 godina, bili bi upućivani na tromesečnu obuku u centre za obuku, posle čega bi još toliko živeli vojničkim životom u jedinicama.

ODBRANA ZEMLJE DOBRA INVESTICIJA, KOLIKO GOD DA KOŠTA

Odmrzavanje vojne obaveze, prema računici Ministarstva odbrane, godišnje će koštati oko osam milijardi dinara. Na pitanje da li je taj novac dovoljan i ima li Srbija potrebnu infrastrukturu i finansijska sredstva za ponovno organizovanje redovnog služenja vojnog roka, Kovačević kaže da ima razumevanja za brigu o finansijskom momentu, ali da je odbrana zemlje ipak – odbrana zemlje.

- Kroz ovo se spašavaju i ljudski životi ako dođe do nekih tragedija ili incidenata. Oni mogu biti ekološki, ili poput ovog virusa sada. Kada imate obučene ljude, onda ste zaštićeni i to, po mom mišljenju, nema cenu. Pa pogledajte koliko ima promašenih ulaganja, zašto se ne bi ulagalo u odbranu zemlje? Ja mislim da je to dobra investicija, koliko god da košta - ocenjuje Kovačević.

I Duško Šljivančanin ukazuje na značaj učešća vojske u vanrednim situacijama.

- Kada su bile velike poplave 2014. godine ja sam bio komandant garnizona Požarevac. Tada su angažovali vojnici na dobrovoljnom služenju vojnog roka i mi smo tada odbranili termoelektranu Kostolac - kaže Šljivančanin.

MOTIVACIJA ZA BUDUĆE REGRUTE

Država, kako se navodi, traži i način da regrutima obezbedi niz pogodnosti koje će pratiti boravak u kasarni, poput prednosti prilikom zapošljavanja u državnoj službi, kao i o novčanoj nadoknadi, a planira se i da svaki regrut tokom nošenja uniforme dobije priliku za polaganje vozačkog ispita, informatičke kurseve i zanatske i druge obuke. Vidosav Kovačević takođe smatra da je potrebno osmisliti neke modelemotivacije budućih regruta.

- Ja sam bio načelnik Vojne akademije 2005. godine kada se iz građanstva javio 21 kandidat, a kada sam četiri godine kasnije otišao u penziju, na prijem u Vojnu akademiju javilo se 1.300 kandidata. U međuvremenu smo toj deci obezbedili jednu diplomu, drugu diplomu, dakle i akademske i diplome oficira, kao i informatičku pismenost, znanje engleskog jezika po NATO standardima, i sve smo to medijski dobro predstavili. Tako će i ovde biti ako to deci lepo objasnite o čemu se radi. Sigurno će svi proći obuku u vožnji, informatičke pismenosti, pa zašto da nemaju prednost i kod upisa na fakultet, ili bar ulazak na neki bazen - poručuje Kovačević.

Duško Šljivančanin je uveren da bi povratak redovnog vojnog roka bio izuzetno značajan za privredu i građane.

- Primera radi imate „vesove“ kao što su rukovaoci inžinjerijskih mašina. Kada vi nekoga za to obučite vi ste mu dali hleb u ruke. Kada u vojsci nekoga obučite da bude kuvar, pekar, konobar, vozač motornih vozila, date mu sertifikat - dali ste mu hleb. Mnogo je poslova koje vojnik u toku služenja vojnog roka može naučiti od čega će kasnije imati koristi i on i privreda - ukazuje Šljivančanin.

Radni model ne isključuje prigovor savesti, s tim što se radi na reorganizaciji starog sistema civilnog služenja vojske. Vojni rok bez oružja, po novom, trajaće dvostruko duže i služiće se, takođe, u kasarnama. Po prigovoru savesti biće isključeno nošenje oružja i vojna obuka, ali ne i boravak u kolektivu, nošenje uniforme, vojnička disciplina i slično.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #346 on: May 02, 2021, 06:25:32 pm »

Ma kako da ne, i za astronauta će da završe...

Čovek priča, izmedju ostalog, o polaganju vozačkog ispita kao da se to završava za jedno poslepodne. Prvo i osnovno, da li vojska ima kapacitete da obezbedi vozila za regrute gde bi oni polagali vozački ispit. Nema. Da li u planu i programu ima vremena za obuku i polaganje ispita? Nema. Ali, pričajte usta, da ne budete pusta.
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #347 on: May 02, 2021, 06:49:30 pm »

Kažu ko odbije morati će platiti, od čega će platiti oni koji nemaju nikakva primanja, taj dio mi je nejasan  Roll Eyes
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #348 on: May 02, 2021, 07:59:32 pm »

Kažu ko odbije morati će platiti, od čega će platiti oni koji nemaju nikakva primanja, taj dio mi je nejasan  Roll Eyes

Nisu mi baš jasni kako će to da izvedu. Mislim da je to jedno obično "bloboćkanje".
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #349 on: May 02, 2021, 08:55:04 pm »

@Rade

A onda imamo i puno omladine šta ne rade nigdje a zarađuju fine pare i imaju uhodan posao, ako pak takvi i plate globu hoće li država pitati odakle im pare ili prolazi priča posudio mi Teća iz Švajcarske?
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #350 on: May 03, 2021, 11:19:30 am »

Nešto ne vidjam tu omlatinu koja mladi silne pare a nigde ne radi.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #351 on: May 03, 2021, 05:00:45 pm »

Obavezni vojni rok se sigurno ne vraća do sredine sledeće godine, a posle...
Ivana Mastlović Jasnić 03.05.2021.

Služenje obaveznog vojnog roka neće biti vraćeno 2022. godine zato što je to nedovoljno vremena da se pripremi sve neophodno za eventualno vraćanje vojnika u kasarne, saznaje nezvanično „Blic“.

Kako izvor našeg lista iz vojnih struktura kaže, o vraćanju obaveznog vojnog roka, kao i o modelu eventualnog služenja, tek se razgovara.

- Iako je ova tema veoma zanimljiva u javnosti i o njoj se mnogo govori, nije se odmaklo daleko Generalštab razmatra različite modele i trebalo bi s njima da upozna predsednika Republike i Vladu Srbije u narednim mesecima – navodi sagovornik našeg lista. Spekulacije, da bi već sredinom naredne godine vojnici mogli da se vrate na služenje vojnog roka u uniformi, međutim, nisu najrealnije.

- Mi tu odluku nećemo doneti do kraja ove godine, pa samim tim ne deluje realno da polovinom sledeće godine počne služenje vojnog roka – navodi naš sagovornik. Inače, vraćanje obaveznog služenja vojnog roka aktuelna je tema već mesecima od kako je ministar odbrane krajem prošle godine otvorio široku javnu raspravu o tome.

Stefanović: Neće to biti kao 1969...

Ministar odbrane Nebojša Stefanović je prošle nedelje istakao da ukoliko obavezno služenje vojnog roka bude vraćemo to neće biti „služenje kao 1969. godine sa četkom i krpom u ruci već da će se mladi obučavati vojničkim veštinama“.

-Ja podržavam redovno služenje vojnog roka, mislim da je dobro za stvaranje ličnosti i za obučavanje mladih ljudi vojničkim veštinama, ali odluku o tome neće doneti Ministarstvo odbrane već Skupština Srbije koja je 2010. godine i suspendovala, odnosno zamrzla redovno služenje - rekao je Stefanović. Ministar odbrane je naglasio da bi vojni rok mogao da traje od tri do devet meseci, ali da je realno da se služi četiri ili šest meseci.

-Generalštab je bliži da bude šest (meseci) da se neko obuči i bar dva meseca provede u jedinicama - rekao je Stefanović i dodao da će „onima koji ne žele da nose vatreno oružje biti to omogućeno“, i da će se baviti drugim poslovima u kasarni. Kako je rekao, procenjuje se da bi uvodjenje obaveznog vojnog roka godišnje koštalo oko osam milijardi dinara i dodao da država „ima sredstva za to“.

Mojsilović: Obaveza dugoročno rešenje


I načelnik Generalštaba Vojske Srbije Milan Mojsilović izjavio je da on "lično smatra, a to je i stav generalštaba, da je u uslovima vojne neutralnosti obaveza služenja vojnog roka sa oružjem dugoročno rešenje koje će zadovoljiti potrebe mirnodopske i ratne vojske.

Podsećanja radi, prema poslednjem istraživanju koje je pre dva meseca objavila agencija “Haus of vin” čak 72,5 odsto ispitanika od 17 do 30 godina podržava uvođenje obaveznog vojnog roka. Zanimljivo da bi, prema tom istraživanju, više od 80 odsto mladih koji podržavaju “obaveznu vojsku” otišlo u kasarnu i služilo sa oružjem. I to nije sve, studija je pokazala da 39,3 mladih koji su za obaveznu vojsku dobrovoljno otišlo u rat zbog Srbije dok bi 23,7 odsto spremno čekalo da ga otadžbina pozove. Vojni analitičar Vlade Radulović ističe da u poslednjih deset godina u Srbiji vlada slično raspoloženje prema vojsci.

- U protekloj deceniji bilo je nekoliko različitih istraživanja i uglavnom se raspoloženje građana prema vraćanju obaveznog vojnog roka kretala između 70 i 75 odsto. Tako da rezultati i ove najnovije studije ne čude – kaže Radulović. Kako kaže, razmatranje vraćanja obaveznog vojnog roka nije nova tema u Srbiji.

- Ta ideja postoji zbog održivosti vojske u dugoročnom periodu. Svakako se traže modaliteti kako bi taj obavezni vojni rok mogao da izgleda. Sigurno je da se to ne može uvesti preko noći i da je potrebno nekoliko godina da se to izvede. Moje mišljenje je da bi najefikasniji bio hibridni model vojnog roka koji bi trajao dva puta po 15 dana gde bi se prolazila osnovna obuka – smatra Radulović.

Vojsci se i dalje najviše veruje

Prem aposlednjem istraživanju Beogradskog centra za bezbednosnu politiku, vojska je i dalje institucija bezbednosti kojoj se najviše veruje u Srbiji što je potvrdilo 65 odsto anketiranih. Takođe, toliko ispitanika smatra da u vojsci ima najmanje korupcije.

Izvor: www.blic.rs
Logged
PakleniVuk
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 061


Ko laje zlo ne misli


« Reply #352 on: May 03, 2021, 07:10:43 pm »

Ovo što se može pročitati, što bi trebalo da je neki opis kako bi trebalo da izgleda vojni rok I obaveze je čista glupost. Još je gore od svega što je do sada bilo. A I ne čudi me. Onaj ko je dozvolio da javni izvršitelji za dug od 500 dinara "uteruju" dug od 5500 dinara  (500 za dug, a 5000 za njih I ne nisam preterao DOSLOVNO sam napisao kako rade ),od njega se ni ne može očekivati ništa bolje ni pametnije ni po pitanju vojnog roka.  Samo smišljaju još jedan način da ili otmu ljudima novac koji nemaju ili da im uvale da crnče ko robovi za 20 000.  Ja podržavam vojni rok i uvođenje istog, ali ovo što sam pročitao ne podržavam jer je idiotluk.  Sirotinja da crkne ili da služi, a "budžin" sin može kako hoće ali vojsku da služi neće.  Kapacitetno I nadasve naPrdno ispred svog vremena.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #353 on: May 03, 2021, 08:02:35 pm »

Obavezni vojni rok – da ili ne: Šta misle mladi, šta sociolozi a šta radi država
VESTI Autor: Vanja Đurić 03. maj. 2021

"Plata" od 200 evra, obuka za tražene zanate, odsustvo za vikend i tuširanje svaki dan i to toplom vodom. Tako bi, prema nagađanjima medija, mogao da izgleda obavezan vojni rok koji Vlada Srbije planira ponovo da uvede, najverovatnije od sledeće godine. Za muškarce bi trajao šest meseci, mogle bi da ga služe i žene, ali do tri meseca. Za odbijanje bi se plaćala kazna. Odluku o vraćanju vojnog roka Skupština Srbije mogla bi da donese na jesen, a šta kažu oni koje to direktno pogađa.

Iako sukobe u Jugoslaviji ne pamti, jer je rođen u godini kada su se rasplamsavali, Nikola Mladenović siguran je da današnjoj Srbiji, sa takvom istorijom, vojni rok ne treba: „A drugo, kao što znamo, njemu ovih dana teže neki desniji režimi i to je neka ideja i ako ćemo se voditi ka tim državama kojoj neki od nas ne teže svakako…“

Slično kao Nikola, misli i dvadesetdvogodišnja Maša Trifković. Ideja da bi i žene morale stati u vojne redove ni malo joj se ne dopada. „Mislim da mi možemo drugačije da provodimo vreme i da se nadograđujemo u nekom drugom smislu, a ne tako što ćemo ići u vojsku“, naglašava.

Ako pitate petnaestogodišnjaka Nikolu Babića, on bi se i sam, dobrovoljno javio da služi otadžbini. Posle srednje medicinske škole, sebe vidi i na Vojnoj akademiji. „Treba da se uvedu neke radne navike i generalno sad su svi onako bucmastiji, prijalo bi ljudima da se bave aktivnostima nekim, upoznaju se nova društva, ljudi za “u budućnost”. I malo da se osamostali čovek. Iskreno, znači“, navodi on.

Dokaza za to da vojska prevaspitava i da od mladića pravi disciplinovane muškarce, zapravo nema, siguran je sociolog Dario Hajrić. To je samo patrijarhalni mit, kaže on.

„Treba podsetiti da su ovde ranije generacije prošle kroz to. I da smo, uprkos tome, devedesetih imali sto hiljada mrtvih, konc logore, zločine… Je li to ta ljudskost koja se uči u vojsci? Ako jeste, zaista nam to nije potrebno. Ako nije, kako to vojna disciplina nije sprečila“, pita Hajrić.

Za „časove ljudskosti i discipline“ izdvajaćemo godišnje oko osam milijardi dinara, procenio je ministar vojni Nebojša Stefanović. Taj novac, sociolog Hajrić bi uložio u školstvo kako bi, na primer, ovim i drugim mladim ljudima bilo besplatno. Ili bi tu budžetsku liniju preusmerio za lečenje dece.

Vojni analitičar Aleksandar Radić je mišljenja, s druge strane, da su pare najmanji od problema koje imamo kada je reč o obaveznom vojnom roku. „Stvarni problemi su kako da država pokaže autoritet pred mladom generacijom, kako obezbediti stvarnu podršku, kako pripremiti vojsku za obnavljanje sistema obuke, srediti strukturu“, nabraja. Za to je potrebno mnogo vremena, pameti i volje, a ne novca, podvlači Radić.

A potrebno i važno je pitati šta o tome misle oni kojih se direktno tiče, dodaje sociolog Hajrić. Za širu javnu raspravu, kako ju je najavljivao ministar Stefanović, javnost zapravo ne zna, pa Hajrić misli da je to već rešena stvar.

Rešena je, očigledno, i za Generalštab, koji prema pisanjima medija uveliko priprema planove i kasarne za nove regrute.

Izvor: www.n1info.com
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #354 on: May 03, 2021, 08:16:14 pm »

Kada se ovako čitaju novine, može čovek svašta da pomisli.
1. Vojnici se tuširaju hladnom vodom.
2. Mora brdo zakona da se menja.
3. Vojsku će služiti samo logistički vesovi (pekari, obućari, krojači i td)
4. Vojska vaspitava ono što su roditelji propustili da vaspitaju.

Debelo se greši...

1. Kao i uvek, tuširanja i kupanja su toplom vodom. Ko je služio vojsku - zna.
2. Mora da se ukine odluka o zamrzavanju redovnog služenja vojnog roka.
3. Vojska ima potrebe za svim VEStima, tako da ko bude pao u logističke vesti možda i nauči neki zanat - rodovci teško.
4. Ono što gospoda roditelji nisu uspeli da vaspitaju za 20 godina, nemoj da se zavaravaju da će ispraviti u kasarni za 6 meseci.

Jedino su tačno primetili ovo oko funkcionisanja rodne ravnopravnosti.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #355 on: May 23, 2021, 07:14:02 pm »

недеља, 23.05.2021.

Стефановић: Одлуку о војном року донети до октобра

Потпредседник Владе Србије и министар одбране Небојша Стефановић изјавио је данас да је поновно увођење обавезног војног рока сложено питање, али да је доста тога урађено, почев од различитих анализа до расправе која се увелико води у најширој јавности.

Како је саопштило Министарство одбране, он је рекао и да лично сматра да одлуку треба донети најкасније до октобра.

„То је тема која је сложена и тема у којој имате много фактора на које треба обратити пажњу, од тога какви су наши капацитети за обуку, у каквом су стању касарне у којима бисмо спроводили обуку, колико то кошта, до тога какве су потребе Војске и шта је то што смо као земља за ових десетак година изгубили, а изгубили смо пуно”, нагласио је министар, пренео је Танјуг. Додао је да је ту, између осталих, и питање активне резерве, јер они који никад нису служили војску не могу бити ни њени резервисти.

„Доста тога је већ урађено, почев од многих анализа, али смо свакако желели да у то укључимо и најширу јавност. Као што видите, ова тема врло често је у јавности и о њој се изјашњавају и државне структуре и невладин сектор и различити стручњаци, али и сви људи који било да имају мишљење о томе, неку врсту примедби или предлога за начин како мисле да би то требало да се уради”, рекао је Стефановић. Према његовим речима, и сам модел служења је једна од ствари која се још увек разматра.

„Поновићу опет, да људи не би то схватали погрешно, служење војске неће бити да ви одете тамо да будете чистачи круга касарне, наравно да ћете одржавати хигијену, али ће кључна ствар доласка у војску бити да научите војничке вештине”, истакао је Стефановић. Како је навео, знања и вештине које ће савладати у војсци младим људима свакако ће бити од помоћи и касније у животу и за време служења војног рока свакако неће радити ништа бесмислено, нити ће то време бити протраћено.

„Доћи ће да уче војничке вештине и доћи ће да помогну својој земљи и својој војсци примењујући те вештине. То су укратко кључне ствари које данас разматрамо о тој теми. Свој лични став сам већ више пута износио, што наравно не значи да је било каква одлука донета”, рекао је Стефановић.

Izvor: www.politika.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #356 on: September 13, 2021, 12:00:15 pm »



Ministar otkrio koliko će trajati vojni rok ako se vrati obavezno služenje vojske


Ministar odbrane Nebojša Stefanović rekao je danas da ne može da zna unapred da li će se na državnom nivou doneti odluka o obaveznom služenju vojnog roka, ali očekuje da će sve biti jasno do kraja godine.

"Ne mogu sada da kažem da li smo bliži vraćanju obaveznog vojnog roka. Moramo sve temeljno da pripremimo pre nego što se odluka donese, jer su kasarne bile devastirane. U toku su rasprave na ovu temu, a ukoliko bude obaveznog roka, mislim da smo najbliži modelu od šest meseci. To neće biti 'idite u vojsku da čistite kasarne', već će biti pravo služenje vojske", izjavio je Stefanović za TV Prva.

On je naglasio da Srbija jača vojsku, ali ne da bi nekome nešto pokazivala, niti da bi ugrožavala nekoga iz regiona.

"Srbija želi da pokaže samo da nije nikakva meta ili plen, i da njeni građani nisu zaštićeni. Jer, kada god je Srbija imala jaka vojsku, niko je nije dirao. Ovo je defanzivna stvar, stvar odvraćanja protivnika. Uostalom, kada je Srbija vodila osvajačke ratove? Nikada. Samo smo branili svoj narod. Uvek smo spremni, ali dao bog da nikad ne zatreba", naglasio je Stefanović.


izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #357 on: September 16, 2021, 01:19:01 pm »

Stefanović: Radimo na uvođenju obaveznog vojnog roka – realna potreba vojske
VESTI Autor: Beta 16. sep. 2021

Ministar odbrane Nebojša Stefanović izjavio je u Nišu da se radi na ponovnom uvođenju obaveznog vojnog roka u Srbiji, ali da ne može da kaže da će takva odluka biti doneta u ovoj godini, jer je "mnogo aspekata na koje mora da se računa".

„Na svemu tome radimo i to je realna potreba vojske, potrebno nam je još vojnika. Naš Generalštab je dao svoje mišljenje o tome zbog čega smatraju da nam je potrebno redovno služenje vojnog roka“, izjavio je Stefanović. On je kazao da je namera da se počne ozbiljna rasprava kako odluka o obaveznom služenju vojnog roka ne bi bila paušalno doneta. Prema njegovim rečima, Ministarstvo priprema normativna, zakonska rešenja i podzakonske akte. Istovremeno se sa Generalštabom razmatra, ukoliko se odluči u tom smeru, da li ima dovoljno kasarni, da li su spremni objekti za smeštaj vojnika i da li ima dovoljno ljudi za njihovu obuku.

„Ne želim da mladi ljudi doživljavaju da dolaze u vojsku da bi očistili parče piste ili kosili travu. Nama oni trebaju u vojsci da bi naučili vojničke veštine. Da bi naša zemlja imala vojnike i rezerviste“, izjavio je Stefanović. Kako je kazao, razgovara se o različitim modelima obaveznog služenja vojnog roka, a radi se i na tome da se poveća broj vojnika na dobrovoljnom služenju. Stefanović je podsetio da je odluka o obaveznom služenju vojnog roka nije ukinuta već zamrznuta i da još postoji kao zakonska norma.

On je sa načelnikom Generalštaba Vojske Srbije generalom Milanom Mojsilovićem i ambasadorom Sjedinjenih Američkih Država u Srbiji Entonijem Godfrijem obišao učesnike bilateralne taktičke vežbe Vojske Srbije i Oružanih snaga SAD pod nazivom „Nebeski most 21“ na aerodromu „Narednik-pilot Mihajlo Petrović“ u Nišu.

Izvor: www.n1info.com
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #358 on: September 16, 2021, 02:09:45 pm »

„Ne želim da mladi ljudi doživljavaju da dolaze u vojsku da bi očistili parče piste ili kosili travu. Nama oni trebaju u vojsci da bi naučili vojničke veštine. Da bi naša zemlja imala vojnike i rezerviste“

Sere Stefanović kao foka. Neće im pasti kruna s glave, ako očiste svoj deo kruga. Kao što postoje obaveze oko redarstva WC-a, hodnika, umivaonika, spavaone, tako postoji i uređivanje svog dela kruga kasarne ili drugog objekta. A, vojničke veštine se uče za vreme radnog vremena oficira i podoficira.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #359 on: September 18, 2021, 02:42:20 pm »



Anketa: Dve trećine građana Srbije za vraćanje vojnog roka


Skoro dve trećine građana Srbije, odnosno 64,9 odsto ispitanih, podržava ponovno uvođenje obaveznog služenja vojnog roka, pokazuju rezultati ispitivanja javnog mnjenja Centra za geostrateška istraživanja i terorizam.

Najveći broj ispitanika (63,81 odsto) ocenio je da je Ratnom vazduhoplovstvu i protivvazdušnoj odbrani (RVPVO) neophodna modernizacija, a 25,22 odsto to smatra za Kopnenu vojsku.

Da je RVPVO napravio najviše pomaka u modernizaciji u poslednjih pet godina smatra 47,35 odsto učesnika ankete, a 24,14 odsto smatra da nijedan vid Vojske Srbije u tom periodu nije modernizovan.

Dve trećine ispitanih, odnosno 66,4 odsto, smatra da koncept militarizacije nije prevaziđen u 21. veku, 61,81 odsto smatra da je potrebno povećati mirnodopsko brojno stanje Vojske Srbije, dok 67,3 odsto misli daje potrebno povećati i rezervni sastav.

Vojnu neutralnost Srbije podržava 68,7 ispitanika, dok je 18,4 odsto protiv.

Vojnu neutralnost Srbije podržava 68,7 odsto ispitanih građana, dok 18,04 ima suprotan stav. Da neutralnost nije dugoročno rešenje smatra 41,97 odsto učesnika ankete, više od polovine smatra da Srbija ne bi trebalo da bude članica nekog vojnog saveza, dok 32,6 odsto smatra suprotno, preneo je Tanjug pisanje „Blica“.


izvor
Logged
Pages:  1 ... 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 [24] 25 26 27 28 29 30 31 32   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 25 queries.