PALUBA
March 29, 2024, 04:32:22 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Srednjoškolci opet uče ONO i DSZ?  (Read 2244 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« on: March 19, 2014, 10:20:13 am »

Srednje škole uskoro bi mogle da dobiju predmet po ugledu na nekadašnju odbranu i zaštitu. Mladima nedostaju i osnovna znanja o značaju odbrane zemlje i oružanim snagama

ODBRANA zemlje mogla bi ponovo da se predaje kao predmet u srednjim školama u Srbiji. Za razliku od stare Odbrane i zaštite, vojna nastava biće prilagođena ulozi i zadacima Vojske Srbije. O kosturu novog predmeta uskoro će razgovarati prosvetne i vojne vlasti.

Ideja o obnovi srednjoškolskog predmeta u okviru koga bi deca učila osnove vojne nauke potekla je iz Ministarstva odbrane. U nacrtu izmena i dopuna Zakona o odbrani i vojsci, planirano je uvođenje nastave na kojoj bi stariji srednjoškolci dobili osnovna znanja o sistemu odbrane.

Osnovni razlog za razmišljanje o povratku odbrane i zaštite u srednje škole, kako objašnjavaju u Ministarstvu odbrane, jeste nedostatak čak i osnovnih znanja o vojnoj doktrini, ulozi vojske i značaju odbrane kod mladih.

- Nije reč o predvojničkoj obuci kakvu pamtimo iz vremena SFRJ - objašnjavaju u Ministarstvu. - Srbija danas ima profesionalnu vojsku koja je bazirana na obustavi služenja vojnog roka. Trenutno stasavaju mladi koji su lišeni znanja o odbrani zemlje. Zato se razmišlja o načinu na koji bi stariji srednjoškolci učili o vojsci i tako negovali vezu između oružanih snaga i naroda.

Slična vrsta predmeta, pod nazivom Odbrana i zaštita, u domaći školski sistem uvedena je krajem šezdesetih godina. Na ovim časovima đaci prve i druge godine učili su organizaciju JNA, osnove njene doktrine, spoljnopolitičko opredeljenje zemlje. Plan i program podrazumevao je i rukovanje puškom, bombom, pa čak i logorovanja. Sa raspadom SFRJ, početkom devedesetih godina, ovaj predmet je napustio učionice.

LOŠI KADROVI
PREDVOJNIČKA obuka, kao i nastava obuke i zaštite u školama i na fakultetima, imale su niz manjkavosti, zbog čega su često smatrane viškom u obrazovnom sistemu. - To treba izbeći po svaku cenu. Treba izvući pouke iz grešaka nekadašnje predvojničke obuke, koju su držala „rashodovana“ vojna lica. Loši oficiri postali su nastavnici, iako nisu bili osposobljeni za rad u školama. To je jedan od razloga što se ovaj praktični predmet pretvorio u najprostije bubanje.

Da novim generacijama nedostaju elementarna znanja o samozaštiti, i odbrani i oružju, smatra i prof. dr Ivan Ivić, penzionisani profesor Filozofskog fakulteta i koautor Strategije obrazovanja do 2020. godine

- Svakako ne bi bilo loše da nove generacije dobiju osnovne informacije o ovoj oblasti - smatra Ivić. - Dobro bi bilo da se pripremom tog predmeta ne bavi samo vojska, već i stručnjaci za obrazovanje. Najgora varijanta jeste stvaranje još jednog predmeta koji će da se svodi na golo „bubanje“. Svrha može da se postigne samo jasnim ciljevima nastave i načina realizacije nastave, kako bi deca zaista naučila nešto što će im koristiti u životu.

Ivić smatra da osnove odbrane deca uče ne kao klasični predmet, nego kao neki vid vannastavne aktivnosti.

Sa ovakvim stavom se slaže i kontraadmiral u penziji Boško Antić, koji napominje da su predvojnička obuka i odbrana i zaštita po starom modelu danas - prevaziđene.

- To je odgovaralo vojsci kakva je bila JNA - ističe Antić. - O sistemu odbrane deca bi danas trebalo da uče u obliku koji odgovara vremenu, kao i karakteru naše vojske. Nastavu bi trebalo osavremeniti i učiniti je zanimljivom.

Izvor: novosti.rs
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #1 on: March 19, 2014, 03:54:10 pm »

U principu trebalo bi da se vrati ovakav predmet ili da se teme izucavaju u okviru nekog drugog predmeta.

Pogotovu treba obraditi i to sto je vise moguce prvu pomoc i zastitu i reagovanje u slucaju elementarnih nepogoda i rata.

O odbrani bi bilo dovoljno informativno upoznati se sa sistemom odbarena u RS. Ko zeli vise moze dobrovoljno sluziti vojsku.
Sve vise od ovog nebi moglo da dobije podrsku kod gradjana.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #2 on: March 19, 2014, 10:03:13 pm »

То мора бити осмишљено тако да буде занимљиво и интересантно, да се на тим часовима нешто научи, посебно практичне ствари око пружања прве помоћи, сналажења у природи и невољи, па и о оружју (пре свега какве опасне последице могу проистећи из неопрезног руковања) и никако не сме да се оцењује. Ако то буде само још један предмет који се "мора" и још оцењује, ништа од тога.
Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #3 on: March 19, 2014, 10:35:06 pm »

Ključna reč je osmišljeno. Ako im budu čitali Ustav, Zakon o Vojsci ili Strategiju odbrane piši propalo. Predmet ima veliki potencijal (posebno u tom kontekstu elementarnih nepogoda, akcidenata...) a videćemo kakva će biti realizacija.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #4 on: March 19, 2014, 10:37:31 pm »

џумбо, ако се не оцењује ствар је још гора. предајем историју и грађанско, и лакше ми је 6 часова историје нег један грађанског.

по моме, требало би га ставити у прву, најдаље у другу годину. у трећој години одељења буквално подивљају, а у четвртој су матуранти и нико им не стаде на реп. џабе што су пунолетни и као "свесни". у првој години још се на њих може утицати.

из искуства говорим да би интересовање за овај предмет било око 40%. толики је, наиме, оквирни број деце које бар мало занима живот у природи, оружје, војска, полиција, прва помоћ, лов, риболов. још 10так % "штребера" би и то научило "јер се мора" и то је то... мада верујем да би демонстративна метода била добра ствар, нисам сигуран колико би школе биле опремљене за тако нешто.  Roll Eyes

е,да... обавезно бојево гађање Grin чисто да знају како то изгледа, да се не *урче са оружјем што је одавно постало "мода" Angry

п.с. адлер, устав се сигурно неће читати - већ постоји предмет устав и права грађана.
Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #5 on: March 19, 2014, 10:45:06 pm »

Ssekire, mislio sam na odredbe o odbrani zemlje.

Nisam siguran koliko bi bojevo gađanje bilo realno s obzirom na broj i razmeštaj garnizona. Jedino da školama podele puške a to bi onda bilo katastrofa. Eventualno neka saradnja sa streljačkim klubovima.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #6 on: March 19, 2014, 10:48:44 pm »

ма то ја наврћем на своју воденицу Wink пођем са децом па успут опалим и ја неки метак Wink

није проблем да школе имају пушке, имале су их и некада. проблем је ГДЕ изводити бојево гађање.
Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #7 on: March 19, 2014, 10:51:41 pm »

Iz učionice/kabineta po prolaznicima na ulici.  Grin Naslov lekcije: gađanje pokretnih meta.
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.024 seconds with 23 queries.