PALUBA
March 19, 2024, 12:40:02 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2   Go Down
  Print  
Author Topic: Laki PZO sustavi  (Read 11507 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 323



« on: March 24, 2014, 09:27:56 am »

Prenjeti ćemo članak na ovu temu objavljen na stranici "Hrvatski Vojnik" 2007 godine ,autor je Siniša Radaković ;

Laki PZO sustavi
Samovozni PZO sustavi koji su u osnovi namijenjeni protuzračnoj obrani na malim udaljenostima silom prilika evoluirali su u sustave za djelovanje u okruženju intenzivnih borbenih djelovanja unutar asimetričnih operacija


U posljednjih pet desetljeća protuzračna obrane za male visine koncentrirala se na uništavanje prijetnji kao što su lovci-bombarderi, jurišnici i borbeni helikopteri. Tek u posljednjih nekoliko godina sustavi protuzračne obrane intenzivnije se razvijaju u smjeru djelotvornog uništavanja ciljeva kao što su izvidničke i borbene bespilotne letjelice te krstareći projektili. Uz to od lakih se PZO sustava očekuje da će podjednako uspješno djelovati danju, noću i po teškim vremenskim uvjetima. Oznaka laki znači da su ti sustavi lako pokretljivi, kako taktički (postavljeni na vozila velike pokretljivosti) tako i strateški (dovoljno mali i lagani da ih se prevozi i u manjim transportnim avionima i helikopterima). Pokretljivost je važna kako bi se ostvarila brza i učinkovita zaštita suvremenih ekspedicijskih snaga. Najnoviji zahtjevi su da se PZO sustavi malog dometa (SHOrt-Range Air Defense - SHORAD) integriraju i sa sustavima većeg dometa sposobnima uništavati balističke projektile te - u bliskoj budućnosti - rakete, topničke i minobacačke granate.

Avenger

Za uništavanje ciljeva u zraku koji lete na vrlo malim visinama suvremene vojske rabe lake PZO raketne sustave koji su većinom projektirani za lansiranje s ramena vojnika, poznatiji kao MANPADS-i. U nekim državama MANPADS-e nadopunjuje samovozno protuzračno topništvo, čija je najveća prednost što se može rabiti i u uništavanju ciljeva na zemlji. U vojskama zapada ili onima orijentiranim na kupnju oružja zapadnog podrijetla najrasprostranjeniji MANPADS je američki Raytheon Fim-92 Stinger s infracrvenim sustavom samonavođenja. Stinger je u operativnu uporabu uveden još 1982. Na osnovi Stingera tvrtka Boeing je početkom osamdesetih razvila samovozni laki PZO sustav AN-TWQ-1 Avenger kako bi američkim oružanim snagama osigurala PZO sustav male mase i izvrsne prohodnosti. Zbog toga je Avenger postavljen na terensko vozilo Hummer tvrtke AM General. Avenger ima stabiliziranu kupolu s osam Stinger projektila spremnih za lansiranje iz dva četverostruka lansera. Otkrivanje ciljeva i usmjeravanje projektila obavlja se pomoću optičnog (za dnevno djelovanje) ili infracrvenog ciljnika FLIR (za noćna djelovanja). Ako rabi najnoviju inačicu Fim-92C Avenger može uništavati ciljeve do udaljenosti od 4500 metara i u rasponu visina od 0 do 3800 metara.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
slika 1 : AN-TWQ-1 Avenger

Za blisku samoobranu Avenger je opremljen teškom strojnicom FN Herstal MP3 kalibra 12,7 mm. Uz strojnicu je spremnik za 300 metaka spremnih za ispaljivanje. Maksimalno učinkovit domet ove strojnice je oko 200 metara.
Dodatnih osam projektila Stinger nosi se u posebnom spremniku unutar vozila. Osim što se mogu lansirati iz Avengerovih lansera, Stingeri se mogu lansirati i na klasična način s ramena vojnika. Dosad je napravljeno više od 1000 Avengera za potrebe američke kopnene vojske i marinaca. Prvi su postali operativni tijekom 1989. godine. Tijekom 1996. 74 Avengera prodana su Tajvanu, a 1998. 50 je prodano Egiptu. Nakon što je 2004. isporučen zadnji egipatski Avenger, Boeing je zatvorio proizvodnu liniju u Huntsvilleju (Alabama). Ona je ponovno pokrenuta u lipnju ove godine kako bi se obavila dodatna isporuka 25 Avengera Egiptu. Posao vrijedan 50 milijuna američkih dolara obuhvaća isporuku rezervnih dijelova i pomoć pri održavanju sustava. Početak isporuke tih Avengera planiran je za rujan iduće godine. Ako se ostvari bar dio planova o izvozu Avengera u Južnu Koreju, Češku, Poljsku ili Tajland, pogon u Huntsvilleju će još godinama biti otvoren.

Turski projekti

Turska industrija čvrsto je uključena u proizvodnju European Stingera, pa ne čudi da je tamošnja vojska zatražila razvoj samovoznog lakog PZO sustava temeljenog na tom projektilu. Turska tvrtka Aselsan razvila je laki lanser pogodan za ugradnju na širok spektar vozila. Turska je vojska naručila 126 lansera u dvije inačice. Prva je Atilgan namijenjena ugradnji na oklopne transportere M113. Atilgan se sastoji od dva četverostruka lansera. Druga inačica je Atas za sustav Zipkin. Riječ je o lakom lanseru za dva projektila namijenjen ugradnji na terensko vozilo Land Rover. Svaka je inačica opremljena i teškom strojnicom kalibra 12,7 mm.
Tvrtka Aselsan stranim kupcima nudi prilagodbu svojih sustava i drugim lakim PZO raketnim projektilima. Tako je sredinom 2005. nizozemska vojska naručila 18 lansera namijenjenih ugradnji na laka oklopna vozila Fennek 4x4 kao zamjenu za PZO topove Gepard kalibra 35 mm. Nizozemska konfiguracija će imati dva projektila Stinger spremna za lansiranje.

ASRAD

Još jedan europski korisnik Stingera je njemačka vojska. Za njezine potrebe tvrtka Rheinmetall je razvila sustav ASRAD (Advaced Shor Range Air Defence) namijenjen PZO obrani na malim udaljenostima. Razvijan je kao privatni projekt, iz modularnog ASRAD-a se mogu lansirati i drugi laki PZO projektili kao što je MBDA-ov Mistral i Igla-1 ruske tvrtke Kolomna KBM. Mala masa omogućuje ugradnju ASRAD-a na gusjeničare i vozila na kotačima. Tako je njemačka vojska odlučila ASRAD-ima opremiti svoja laka zračnodesantna oklopna vozila na gusjenicama Wiesel 2 (također proizvod Rheinmetalla). Njemačka je narudžba obuhvatila 50 vozila Ozelot (Wiesel 2 s ASRAD-om) s četverosturkim lanserom, deset vozila opremljenih motrilačkim radarom Ericsson Improved Hard 3D i sedam zapovjednih vozila na razini bitnice. Radar Improved Hard može istodobno pratiti do 20 ciljeva na maksimalnoj udaljenosti od 20 000 metara i do visine od 10 000 m.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
slika 2 : Sustav ASRAD na vozilima Wiesel 2

U listopadu 2000. Rheinmetall je dobio ugovor vrijedan 117 milijuna američkih dolara za isporuku 54 ASRAD-a grčkoj vojsci koja ih je ugradila na terenska vozila Hummer (lokalne proizvodnje). U srpnju 2002. finska vojska naručila je ASRAD-R sustav, koji je Rheinmetall razvio u kooperaciji s tvrtkom Bofors Dynamics, a iz kojeg se mogu lansirati vođeni projektili RBS 70 (četiri komada). ASRAD-R je povezan s motrilačkim radarom Hard 3D. Svoje je ASRAD-R lansere postavila na terenske kamione Mercedes Unimog 5000. Rheinmetall je obavio i testiranje mogućnosti ugradnje sustava na oklopni transporter BAE Systems M113.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
slika 3 : ASRAD na grčkim Hummerima

Starstreak

Britanska vojska ima bogato iskustva ne samo u korištenju lakih PZO sustava već i u njihovom razvoju. Sustave Blowpipe i Javelin rabila je isključivo kao lake sustave namijenjene lansiranju s ramena vojnika. S dolaskom najnovijeg britanskog lakog PZO sustava Thales Strastreak odlučila ga je rabiti isključivo na lakim terenskim vozilima uz zadržavanje sekundarne mogućnosti uporabe s ramena. Zbog toga je prvih 135 kupljenih projektila namijenjeno uporabi s gusjeničara BAE Systems Stormer koji je u prve postrojbe došao 1995., a puni operativni status dobio je dvije godine kasnije. Na svaki Stormer postavljen je na hidraulički pokretan lanser s osam projektila spremnih za lansiranje (i još 12 pričuvnih u vozilu). Umjesto radara ugrađen je pasivni infracrveni ekektrooptički sustav Thales Optronics Mk 2.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
slika 4 : Lansiranje projektila Strastreak s vozila Stormer

Iako nikad nisu objavljeni službeni podaci o mogućnostima Starstreaka procjenjuje se da taj laserski vođen projektil leti brzinom većom od 3 Macha i može uništavati ciljeve na udaljenostima od 300 do 7000 metara. Tvrtka Thales je 2001. dobila ugovor vrijedan 70 milijuna britanskih funti za razvoj termovizijskog sustava motrenja kako bi se poboljšale mogućnosti djelovanja noću i po lošem vremenu. U kolovozu 2004. britansko je ministarstvo obrane Thalesu dodijelilo ugovor vredniji od 181 milijuna britanskih funti radi isporuke dodatnih projektila. Početak isporuke prvih projektila iz te serije planiran je za ovu godinu.
Thales je razvio i druge lansere prilagođene raznim vozilima. Za velika oklopna vozila, kao što je borbeno vozilo na kotačima Piranha tvrtke Mowag, razvijen je oklopni lanser. Olakšani lanser sa šest projektila spremnih za lansiranje dovoljno je lagan da se može ugraditi i na manja oklopna vozila konfiguracije 4x4.
Najnoviji Thalesov proizvod je Thor MultiMission System kupola bez posade. Thor, zajedno s četiri projektila Starstreak spremnih za lansiranje, ima masu od samo 500 kg što omogućava njegovu ugradnju na širok spektar vozila na gusjenicama i kotačima. Tijekom 2005. Thales je pokazao prototip Thora postavljenog na terensko vozilo ATL Pinzgaure 6x6 koje rabi i britanska vojska. Osim za lansiranje projektila Starstreak, Thor se može rabiti i za lansiranje drugih PZO projektila kao što je Stinger, ali i za lansiranje protuoklopnih vođenih projektila kao što su Javelin ili Spike-LR.

Mistral

Francuski laki PZO sustav s infracrvenim samonavođenjem Mistral (tvrtke MBDA) još je jedna uspješnica na tom području koja je pronašla primjenu i u samovoznim PZO sustavima. Laki lanser s dva projektila Atlas može se postaviti na gotovo svako terensko vozilo konfiguracije 4x4. Ova jeftina solucija privukla je mnoge kupce, među ostalima i mađarsku vojsku (kupila je Mistrale 2000. godine). Francuska vojska rabi 30 Thomson Shorts Aspic lansirnih sustava koji uključuju i četiri projektila Mistral spremnih za lansiranje. Aspice su postavili na laka višenamjenska terenska vozila Peugeot P4 4x4. Na izložbi Eurosatory, održanoj u lipnju prošle godine tvrtka MBDA je pokazala novu kupolu koja se može postaviti na široki spektar vozila.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
slika 5 : Kupola Thor

Odlika nove kupole je višenamjenska, to jest vozilo na koje se ugradi može obavljati više protuzračnih i protuoklopnih zadaća istodobno (Multi Purpose Combat Vehicle - MPCV). Kupola je zajednički proizvod tvrtki MBDA i Rheinmetalla. Na Eurostaroryu MPCV je bio postavljen na višenamjensko lako borbeno vozilo Panhard VBR 4x4. Ako se konfigurira isključivo za PZO obranu kupola se može opremiti sa četiri Mistral projektila spremnih za lansiranje. Moguće je postaviti i četiri nova MBDA-ova protuoklopna projektila Milan-ER dometa 3000 metara. Na vozilima veličine VBR-a dodatnih četiri projektila može se prevoziti u unutrašnjosti, ali se moraju ručno postaviti na lanser. U sredini lansera nalazi se Rheinmetallov stabilizirani elektrooptički ciljnik sposoban za otkrivanje i gađanje ciljeva u zraku i na zemlji, danju i noću. Uz to, kupola je opremljena i teškom strojnicom HMG kalibra 12,7 mm za samoobranu vozila.


* 1.jpg (59.25 KB, 600x396 - viewed 252 times.)

* 2.jpg (69.29 KB, 600x450 - viewed 309 times.)

* 3.jpg (91 KB, 600x450 - viewed 332 times.)

* 4.jpg (68.14 KB, 600x480 - viewed 336 times.)

* 5.jpg (50.6 KB, 600x404 - viewed 294 times.)
« Last Edit: March 25, 2014, 01:57:27 pm by Jester » Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 323



« Reply #1 on: March 24, 2014, 09:38:36 am »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
slika 6 : Kupola Thor postavljena na terensko vozilo Pinzgauer


AMRAAM

Proizvođači (a i kupci) posebno vole lake PZO sustave koji su nastali na osnovi zrak-zrak projektila. Francuske, izraelske i američke tvrtke razvila su takve PZO sustave koji kupcima nude pouzdane projektile. Ako ih već rabe i na svojim lovačkim avionima onda uporaba tih PZO sustava donosi i znatnu uštedu na logističkim troškovima.
Tvrtke Raytheon, Kongsberg Defence, Aerospace i Boeing udružile su se kako bi razvile PZO samovozni sustav koji će rabiti Raytheonov projektil AIM-120 AMRAAM. Tako je za norvešku vojsku nastao Norwegian Advanced Surface-to-Air Missile System (NASAMS) koji je u operativnu uporabu uveden još 1995. Zanimljivo je da je američko ministarstvo obrane razmjestilo NASAMS sustave oko Washingtona 20. siječnja 2005. kako bi štitilo predsjedničku inauguraciju.
Na istoj je osnovi razvijen još jednostavniji sustav Humraam koji rabi terensko vozilo Hummer na koji je postavljen jednostavni lanser AMRAAM-a.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
slika 7 : Kupola MPCV na vozilu Panhard VBR

Američki marinski korpus dodijelio je Raytheonu u travnju 2001. ugovor za razvoj Complementary Low Altitude Weapon System (CLAWS) baziran na vozilu Hummer i AMRAAM-u. U veljači 2004. US Army Aviation and Missile Command dodijelila je Raytheonu ugovor za razvoj SLAMRAAM sustava, koji se također bazira na AMRAAM-u i Hummeru. Naknadno su oba projekta spojena u jedan kojem je ostala oznaka SLAMRAAM. Rabeći iste elektroničke sustave kao i NASAMS Hummer može prevoziti do šest AMRAAM-a spremnih za lansiranje. Za otkrivanje ciljeva u zraku rabit će 3D radar AN/MPQ-64 Sentinel, postavljen na posebnu prikolicu. Koordinacija paljbe odvijat će se preko Fire Direction Center, također postavljenog na Hummeru.

Spyder

Na Eurostatoryu 2004 izraelske tvrtke Rafael i Israel Aircraft Industries (IAI) prikazale su svoj laki PZO raketni sustav Spyder, koji se temelji na prilagođenim projektilima zrak-zrak Derby (srednjeg dometa) i Python 5 (malog dometa). Derby ima aktivno radarsko, a Python 5 infracrveno samonavođenje na ciljeve. Lanser originalnog Spydera, poznat i kao Spyder-SR (Short Range), ima mjesta za četiri kontejnera s projektilima spremnim za lansiranje. Lanser je namijenjen ugradnji na terenski kamion konfiguracije 6x6. Spyder-SR ima maksimalni domet djelovanja nešto veći od 15 kilometara protiv ciljeva koji lete na visinama od 20 do 9000 metara. Upravljanje paljbom obavlja se preko zapovjednog centra također postavljenog na kamion. Glavni dio zapovjednog centra je 3D radar Elta DL/M 2106 Atar sposoban istodobno pratiti 60 ciljeva do udaljenosti od 35 kilometara.
Nakon što je provela detaljnu evaluaciju PZO sustava europskih, ruskih i južnoafričkih tvrtki indijska vojska odlučila je za 20 milijuna američkih dolara kupiti Spyder. Kupnju Spydera-SR razmatra i izraelska vojska.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
slika 8 : Lanser sustava Spyder-MR

Postoji realna mogućnost da će izraelska vojska pričekati s kupnjom Spydera dok ne vidi kako će završiti razvoj Spydera-MR, koji Rafael i IAI razvijaju za natječaj finske vojske na kojem će odabrati novi laki PZO sustav. Spyder-MR ima lanser s osam projektila, a korisnik može sam odabrati najpovoljniju kombinaciju Derbya i Pythona 5. Kako bi im povećali domet projektile su opremili startnim raketnim motorima na čvrsto gorivo. Tako opremljen Derby ima maksimalni domet od 35 kilometara i zonu djelovanja do čak 16 000 metara. Povećani je domet zahtijevao i moćniji radar. Zbog toga je odabran IAI/Elbit MF-Star motrilački radar dometa motrenja od čak 100 kilometara. Ostavljena je mogućnost i kombiniranja Spyder-SR i Spyder-MR sustava, ali uz uvjet da se rabi MF-Star radar.

VL MICA

Tvrtka MBDA je na osnovi svog projektila zrak-zrak srednjeg dometa MICA razvila i PZO sustav, koji je prvi put javno prikazan 2000. godine. Kako bi stekli dodatnu prednost pred konkurencijom razvili su okomit laser, tako da je ova inačica poznata kao Vertical Launch MICA. Napravljene su podinačice namijenjene uporabi s kopna i brodova. MICA je jedinstven projektil jer postoje dvije inačice različitog sustava vođenja, ali identičnih letnih karakteristika. MICA RA ima aktivno radarsko samonavođenje, a MICA IR infracrveno. Oba projektila imaju maksimalni domet po pravcu i visini veći od 10 000 metara. Za sustav VL MICA razvijen je lanser sa čak 16 projektila koji se može postaviti na kamion nosivosti pet tona. To što je VL MICA odabrana u završni krug indijskog odabira novog PZO sustava govori o njezinoj kvaliteti, iako je na kraju izgubila u srazu s izraelskim Spyderom.

PZO sustavi srednjeg dometa

Strateška i taktička pokretljivost bit će važna značajka budućih PZO sustava srednjeg i dugog dometa. Jedan od takvih sustava koji se trenutačno razvijaju je MEADS (Medium Extended Air Defence System) koji razvija tvrtka Meads International. MEADS se razvija kao učinkovitija i mobilnija zamjena za PZO sustave Hawk, Nike i MIM-104 Patriot. Namjena će mu biti zaštita i postrojbi na bojištu i važnih objekata, a moći će djelovati protiv balističkih i krstarećih projektila, bespilotnih letjelica i zrakoplova. Očekuje se da će prva postrojba američke vojske opremljena tim sustavom postati operativna tijekom 2014., a da će do 2030. u potpunosti zamijeniti Patriote. Konzorcij Meads osnovale su tvrtke MBDA Italia, Eads-LFK i Lockheed Martin. U lipnju 2005. Meads International je dobio ugovor vrijedan 3,4 milijarde američkih dolara za projektiranje, razvoj i testiranje sustava.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
slika 9 : Projektili Derby i Python 5 s dodatnim raketnim motorom

MEDAS se sastoji od šest glavnih komponenti: višenamjenski motrilačko/ciljnički radar, motrilački radar, sustav za kontrolu paljbe i C4I (command and control, communications, computer and intelligence) sustav, projektila Certified Missile Round (Pac-3) s pripadajućim kontejnerom, lanserom i sustavom za automatsko punjenje. Lanser sa 16 projektila dovoljno je lagan da se može postaviti na kamion konfiguracije 6x6 i nosivosti pet tona. Cijeli je sustav prevoziv transportnim avionom C-130 Herucules. Pac-3 projektil ima maksimalni domet veći od 20 kilometara i mogućnost djelovanja do 15 000 metara u visinu.

Topnički sustavi

Konkurencija na području samovoznih topničkih PZO sustava nešto je slabija u odnosu na konkurenciju lakih raketnih sustava. Trenutačno najmoderniji je BAE Systems Hägglundsov Combat Vehicle 90 (CV 90) Anti-Aircraft Vehicle (AAV) švedske vojske. Na standardnom CV 90 postavljena je kupola s topom L/70 kalibra 40 mm i motrilačkim radarom Thales Defence Systems Gerfault TRS 2620. Zadnje od 30 naručenih vozila isporučeno je 1999. Kupola CV90 AAV ponuđena je za integraciju na druge platforme kao što je oklopno vozilo na kotačima Mowag Piranha u konfiguraciji 10x10. Iako su ispitivanja te kombinacije uspješno okončana još 1998. dosad nije pronađen kupac.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
slika 10 : Kombinirani topničko-raketni PZO sustav Skyranger

Švicarska tvrtka Oerlikon Contraves (dio Rheinmetalla) pokušava pronaći kupce za svoje streljivo Ahead od 35 mm koje se može preprogramirati tijekom ispaljenja. Dosad je pronašla deset kupaca. Kako bi povećala prodajne izglede tvrtka je započela razvoj samovoznog topničko/raketnog sustava. Novi Skyranger kombinirani PZO sustav sastoji se od tri komponente: Skyranger Gun System, Skyranger Missile Luncher System i Skyranger Radar System s pripadajućim Integrated Control Centrerom. Proizvođač navodi da se tipična bitnica sastoji od dva topa, jednog lansera projektila i radarsko/zapovjednog vozila. Kupola bez posade Skyranger Gun Systema naoružana je Oerlikon Contraves 35/1000 topom. Uz njega ide i spremnik s 220 granata spremnih za ispaljenje. Osim Ahead streljiva namijenjenog obaranju letjelica, top može rabiti i probojne granate namijenjene uništavanju lakih oklopnih vozila, bunkera i sličnih ciljeva. Radi uštede streljiva i povećanja preciznosti tipični se rafal sastoji od 20 do 24 granate. Rheinmetall Defence Electronics razvio je dnevno/noćni ciljnik s laserskim daljinomjerom i 3D radarom (dometa motrenja do 25 km) koji su postavljeni na krov kupole. Dva člana posade sjede u kabini vozila i daljinski upravljaju djelovanjem kupole. Prvi prototip postavljen je na Mowag Piranhau u kofiguraciji 8x8, iako Rheinmetall navodi da se kupola može postaviti i na manja vozila. Po tvrdnjama proizvođača zasad su zainteresiranost za Skyranger Gun System pokazalo nekoliko potencijalnih kupaca, od kojih je najozbiljniji španjolska vojska. Skyranger raketni sustav temelji se na Rheinmetallovom sustavu Asrad koji rabi projektil Bolide (RBS 70) tvrtke Saab Bofors.


* 6.jpg (52.32 KB, 600x420 - viewed 571 times.)

* 7.jpg (67.66 KB, 600x450 - viewed 355 times.)

* 8.jpg (61.1 KB, 600x502 - viewed 336 times.)

* 9.jpg (29.99 KB, 600x268 - viewed 275 times.)

* 10.jpg (41.22 KB, 600x435 - viewed 452 times.)
« Last Edit: March 25, 2014, 01:58:09 pm by Jester » Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 323



« Reply #2 on: March 30, 2014, 08:45:02 am »

Članak iz 2005 godine objavljen na stranici "Hrvatski Vojnik" autor je Siniša Radaković a naziv je ;

Laki protuzračni raketni sustavi

Odlika tih sustava je da su dovoljno laki da se prevoze transportnim avionima i helikopterima, te istodobno pružaju solidne mogućnosti protuzračne obrane

Laki protuzračni raketni sustavi najčešće su namijenjeni bliskoj protuzračnoj obrani snaga na bojišnici iako mogu poslužiti i kao zadnja crta protuzračne obrane posebno važnih objekata. Domet im je u pravilu veći od 10 km iako rijetko prelazi 20 kilometara. Da bi postigli taj domet njihova je masa prevelika da bi ih nosili vojnici te se moraju postaviti na laka terenska vozila ili manje gusjeničare. U engleskom jeziku za njih je udomaćena kratica Shorad (short-range air defence systems - protuzračni sustavi malog dometa).

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
slika 1 : Projektil Python 5

Suvremeni uvjeti ratovanja u kojima pokretljivost i mogućnost prevoženja transportnim avionima i helikopterima ima sve veću ulogu Shoradi imaju sve veću važnost jer se zbog svoje kompaktnosti i male mase mogu ukrcati i u manje transportne avione i veće transportne helikoptere. Dometom većim od 10 km mogu se uspješno nositi i protiv takvih ciljeva kao što su borbeni helikopteri naoružani vođenim protuoklopnim projektilima, a njihove bojne glave dovoljno su učinkovite da obore i velike dvomotorne borbene avione. Kako su gotovo svi predviđeni za uporabu u kombinaciji s radarskim i/ili elektrooptičkim sustavima (s dnevnim i termovizijskim kamerama, te laserskim daljinomjerima) motrenja i navođenja paljbe njihova je učinkovitost velika bez obzira na vremenske uvjete, podjednako danju i noću.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
slika 2 : Prikaz načela djelovanja lakog PZO sustava Spyder-SR

Iako su uglavnom namjenski projektirani sve više tvrtki nudi svoje projektile zrak-zrak malog dometa prilagođene za uporabu u ulozi Shorad sustava. Jedna od tih tvrtki je izraelska Rafael koja od nedavno na tržištu nudi svoj projektile Python 5 i Derby prilagođene lansiranju sa zemlje. Jedan od prvih kupaca mogla bi biti Indija kojoj Rafael nudi PZO raketni sustav Spyder-SR koji se koristi projektilima zrak-zrak Python i Derby. Sustav se sastoji od vozila-lansera (kamion s pogonom 6x6) na kojem se nalazi lanser koji se može okretati u svih 360 stupnjeva i na koji se mogu postaviti četiri kontejnera s projektilima - predložena kombinacija je dva projektila Python 5 i dva Derby. Uz lansere ide i kamion s jednim od motrilačkih radara tvrtke Elta (ovisno o želji kupca), te kamion s pričuvnim projektilima. Cijeli se sustav može prevoziti transportnim avionima veličine Iljušina Il-76 ili Herculesa. Rafael navodi da kombinacija Python 5 i Derby osigurava učinkovitu obranu od napada iz svih smjerova. Minimalni doseg sustava je manji od 1 km, a maksimalni 15 km. Po tvrdnjama proizvođača PZO sustav Spyder-SR uspješno djeluje na visinama od samo 20 metara do 9 kilometara. Posebna odlika Spydera-SR je da rabi projektil Python 5 s pasivnim infracrvenim sustavom vođenja i projektil Derby s akvitnim radarskim samonavođenjem što omogućava visoku otpornost na sve sustava ometanja. Oba projektila imaju mogućnost vezivanja na cilj prije ili nakon lansiranja. Rafael navodi i da se projektili koji se rabe u sustavu Spyder-SR po ničemu ne razlikuju od projektila Python 5 i Derby koji se rabe na borbenim zrakoplovima, što bi značilo veliku novčanu i logističku uštedu za korisnika koji bi odabrao da ove projektile rabi u ulozi zrak-zrak i zemlja-zrak.

Tvrtka Rafael već duže vrijeme neuspješno na svjetskom tržištu nudi i kopnenu inačicu svog mornaričkog protuzračnog raketnog sustava Barak. Tvrtka tvrdi da bi Barak u ulozi kopnenog PZO sustava imao maksimalni domet 12 km i mogao bi djelovati protiv ciljeva do visine od 10 000 metara. Minimalni domet bio bi mu 500 metara i mogao bi uništavati ciljeve koji lete vrlo nisko. Svi su prijedlozi predviđali ugradnju na kamione s tri (6x6) ili četiri osovine (8x8). Ovisno o veličini kamiona na njega bi se postavio motrilački radar i radarsko-elektrooptički sustav za navođenje projektila na ciljeve, te 8, 12, 16 ili više lansera. Kako se Barak lansira okomito mogao bi bez pomicanja kamiona-lansera djelovati protiv ciljeva koji dolaze iz svih smjerova. Rafael ističe da je Barak sposoban uništavati i tako male ciljeve kao što su bespilotne letjelice, krstareći projektili i bombe. Ugrađeni radarski i elektrooptički sustavi omogućavali bi djelovanje noću i u svim vremenskim uvjetima. Unatoč svim dobrim odlikama tog prijedloga i činjenici da se sustav Barak u mornaričkoj inačici vrlo dobro prodaje još uvijek se nije našao kupac za kopnenu inačicu tog sustava.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
slika 3 : Lansiranje projektila AMRAAM iz lansera sustava NASAMS

Da se projektil zrak-zrak s aktivnim radarskim samonavođenjem prilagodi za uporabu kao protuzračni sustav još su se prije dosjetili Norvežani, čija je tvrtka Kongsberg Defence & Aerospace u suradnji s američkom tvrtkom Raytheon razvila sustav NASAMS (Norwegian Advanced Sufrace-Air Missile System - norveški napredni PZO sustav zemlja-zrak). NASAMS se sastoji od šesterostrukog lansera koji se prevozi na kamionu pogonske konfiguracije 6x6. U lanserima se nalazi američki projektil zrak-zrak AIM-120 Amraam koji proizvodi tvrtka Raytheon. Lansiranje projektila može se obaviti s kamiona ili nakon što se lanser spusti na zemlju. Prije lansiranja projektila lanser se mora podići na odgovarajući nagib i usmjeriti prema cilju. Uz lanser ide motrilački radar Raytheon MPQ-64 3D radar i TPQ-36A radarsko-elektrooptički sustav praćenja ciljeva. Norveška bitnica NASAMS sustava obuhvaća jedan radar MPQ-64, tri ili četiri radara TPQ-36A, tri ili četiri pokretna zapovjedna mjesta, te devet lansera na kamionima. Ta konfiguracija omogućava da NASAMS napadne do 54 različita cilja lansirajući 54 projektila u razmacima od samo nekoliko sekundi. Zahvaljujući uporabi bežične veze lanseri se mogu smjestiti do 25 km od zapovjednih centara. Svaki je lanser spreman za djelovanje 15 minuta nakon dolaska na vatreni položaj. Projektil Amraam dugačak je 3,655 m i ima tijelo promjera 178 cm. U trenutku lansiranja ima masu 156 kg, od čega na bojnu glavu otpada 20,4 kg. Maksimalna brzina mu je između 2 do 3 Macha. Iako nikada nisu objavljeni službeni podaci o dometu Amraama kad se rabi iz NASAMS sustava vjeruje se da mu je domet znatno veći od 10 km (kad se rabi kao projektil zrak-zrak Amraam ima maksimalni domet oko 50 km). Zasad je jedini strani kupac NASAMS-a Španjolska koja je 2000. kupila četiri bitnice.
Za uporabu Amraama u ulozi projektila zemlja-zrak odlučili su se i američki marinci pod oznakom CLAWS (Complementary Low Altitude Weapon System - dopunski sustav za male visine). Sustav se sastoji od terenskog vozila na kotačima Hummer na koji je postavljen fiksni lanser s četiri projektila AIM-120. Cijeli se sustav može prevoziti transportnim avionom Hercules, a služit će kao nadopuna sustavu Avenger naoružan projektilima Stinger. CLAWS bi trebao postati operativan ove godine. Uz marince i američka kopnena vojska razmatra mogućnost uporabe Amraama u ulozi projektila zemlja-zrak unutar sustava Slamraam (Surface-Launched Amraam - Amraam za lansiranje s zemlje).

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
slika 4 : Laki PZO sustav CLAWS

Ideji da projektil zrak-zrak prenamijene za ulogu zemlja-zrak pridružili su se i Kinezi koji su tijekom devedesetih godina prošlog stoljeća razvili sustav HQ-64 (LY-60) koji se temelji na projektilu LY-10 koji je razvijen na osnovi talijanskog projektila Aspide. LY-10 dugačak je 3,89 m i ima tijelo promjera 208 mm. Masa u trenutku lansiranja mu je 220 kg i ima bojnu glavu mase 33 kg. Maksimalna mu je brzina 4 Macha i kad se rabi kao projektil LY-60 maksimalni mu je domet 18 km (domet PL-10 je 60 km). Sustav vođenja mu je poluaktivni radarski. Četverostruki lanser postavljen je na terenski kamion konfiguracije 6x6. Uz njega idu motrilački radar i radar za praćenje i iluminaciju ciljeva. Jedna se bitnica sastoji od jednog motrilačkog radara, tri iluminacijska radara te šest lansera.
Iako je HQ-64 bio veliki napredak za kinesku protuzračnu obranu u međuvremenu je razvijen projektil PL-11. Iako se o PL-11 još uvijek zna vrlo malo vjeruje se da je u osnovi identičan projektilu PL-10 osim što ima aktivno radarsko samonavođenje na ciljeve i domet 75 km. S obzirom na to da je to jedina bitna razlika između ta dva projektila očekuje se da će PL-11 naći svoje mjesto i unutar nekog novog PZO raketnog sustava. Za potrebe kineskog ratnog zrakoplovstva pri kraju je razvoj i projektila PL-12 (SD-10) kojim bi se trebali naoružati novi kineski lovci J-10 i FC-1, te vjerojatno nešto stariji J-8. SD-10 je namijenjen izvozu i zasad se zna da ga je naručilo pakistansko ratno zrakoplovstvo. Za taj projektil s aktivnim radarskim samonavođenjem vjeruje se da je kineska kopija američkog projektila Amraam, te da je razvijen uz veliku rusku pomoć. U operativnu bi uporabu trebao ući do kraja ove godine nakon čega će se vjerojatno znati nešto više podataka. Uz to upitno je hoće li kinesko ratno zrakoplovstvo dopustiti prilagodbu projektila PL-12 za uporabu u PZO sustavima s obzirom na to da njime treba naoružati veliki broj aviona.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
slika  5 : Projektil LY-10 kojeg koristi Kineski PZO sustav


* 1.jpg (22.46 KB, 600x172 - viewed 247 times.)

* 2.jpg (55.29 KB, 600x425 - viewed 258 times.)

* 3.jpg (48.94 KB, 600x750 - viewed 511 times.)

* 4.jpg (41.91 KB, 600x514 - viewed 401 times.)

* 5.jpg (44 KB, 600x339 - viewed 280 times.)
« Last Edit: March 30, 2014, 08:58:41 am by Jester » Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 323



« Reply #3 on: March 30, 2014, 08:58:06 am »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
slika 6 : Kineski laki PZO sustav

Ruska (sovjetska) ponuda

Prvi značajniji sovjetski Shorad sustav bio je Antey 9K33 Romb ili Osa (SA-8 Gecko) koji je u operativnu uporabu ušao 1974. godine. Osnova sustava je amfibijsko vozilo na kotačima 9A33BM3 u konfiguraciji pogona 6x6 koje Osi pruža veliku pokretljivost jer mu je maksimalna brzina na cesti 80 km/h, a u vodi 8 km/h. Autonomnost mu je otprilike 500 km. Osa je prvi sovjetski PZO sustav u kojem je primijenjena koncepcija "sve na jedno". Nakon nekih neugodnih iskustava u nekim lokalnim ratovima sovjetski su stručnjaci zaključili da odvojeno postavljanje motrilačkih radara od lansera doduše donosi novčanu uštedu, ali i da se uništavanjem jednog radara onesposobljava cijela bitnica. Zbog toga je Osa dobila motrilački radar dosega motrenja 30 km, čija se antena tijekom transporta spušta prema stražnjem dijelu lansera. Uz njega na prednjoj strani postavljen je veliki četvrtasti radar namijenjen praćenju ciljeva dosega motrenja 20 km. Sa svake strane postavljena je po jedna manja četvrtasta antena namijenjena praćenju leta projektila ispod kojih se nalaze male okrugle antene namijenjene prijenosu podataka s lansera na projektile. U početku je PZO sustav Osa rabio projektil 9M33 dometa 10 km, da bi ga kasnije zamijenio projektil 9M33M3 maksimalnog dometa 15 km (na svaki lanser idu četiri projektila). Projektil 9M33M3 dugačak je 3,15 m i promjera 21 cm. Masa u trenutku lansiranja mu je 170 kg, od čega na bojnu glavu otpada 19 kg. Iako nastao prije više od trideset godina Osa se i danas smatra vrlo učinkovitim PZO sustavom, što dokazuje i činjenica da je sredinom devedesetih godina prošlog stoljeća Osu kupila i Grčka. Zanimljivo je da publikacije izdavačke kuće Jane's uporno navode da PZO sustav Osa rabi i Hrvatska vojska.

Unatoč uporabljivosti sustava Osa (osobiti s projektilom 9M33M3) sovjetska je vojska osamdesetih godina prošlog stoljeća pokrenula razvoj Shorada s okomitim lansiranjem projektila. Rezultat tih napora je PZO sustav Antey 9K330 Tor (SA-15 Gauntlet) koji je u operativnu uporabu ušao 1984. godine. I kod tog je sustava zadržana koncepcija "sve na jedan". Cijeli je sustav postavljen na gusjeničara maksimalne brzine 65 km/h. Na njegov je krov postavljena velika lansirna platforma koja ujedinjava dva čeverostruka vertikalna lansera projektila Fakel 9M330. Projektil ima minimalni domet 1 km i maksimalni 12 km. Male ciljeve kao što su krstareći projektili uništava na udaljenostima do 5 km na visinama od 10 m do 6 km. Kako je taj projektil dugačak 2,9 m lanser ulazi u vozilo. Masa projektila u trenutku lansiranja je 167 kg, od čega na bojnu glavu otpada 15 kg. Zadržan je zapovjedni sustav vođenja koji se obavlja pomoću velike antene postavljene na prednju stranu lansera. Maksimalni domet radara je 25 km i može istodobno pratiti dva cilja. Uz njega je postavljen i elektrooptički sustav praćenja cilja dometa 20 km. Na novijoj inačici 9M317 Tor-M1 praćenje cilja i navođenje projektila je automatizirano. Na toj inačici za otkrivanje ciljeva zadužen je 3D radar čija je antena postavljena na stražnji dio lansera i koja se tijekom transporta spušta dolje. Domet radara je 25 km i navodno može automatski pratiti 48 ciljeva. Visoka automatizacija sustava omogućila je posadu od samo tri člana (zapovjednik, operater i vozač). Tor se još nije imao priliku dokazati na bojišnici ali je dosad prodan Grčkoj, Indiji, Kini i Peruu. Od ranije je u naoružanju ruske, bjeloruske i ukrajinske vojske.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
slika 7 : Pantsir-S1

Najnoviji ruski Shorad sustav je KBP/Uljanovsk Pantsir-S1 u osnovi namijenjen obrani visokovrijednih ciljeva od krstarećih projektila i vođenih bombi, iako se može rabiti i za obranu snaga na bojišnici. Cijeli je sustav postavljen na kamion konfiguracije 8x8. Osnova sustava vrlo je slična PZO sustavu Uljanovsk Tunguska-M1 iako uz neke znatne izmjene. Naoružanje se sastoji od dva topa 2A72 kalibra 30 mm dometa 4 km. Maksimalna brzina paljbe je 700 granata u minuti, a svaki je top u sustavu Pantsir-S1 opremljen spremnikom sa 750 granata. Uz topove Pantsir-S1 nosi i dvanaest vođenih projektila 57E6. Taj je projektil dugačak 3,2 m i promjera tijela 9 cm. Ima bojnu glavu mase 16 kg. Ukupna masa projektila u trenutku lansiranja je 65 kg. Maksimalna brzina u letu mu je 1100 metara u sekundi. Projektil 57E6 ima domet od minimalno 1 do maksimalno 12 km. I u tom je sustavu zadržana koncepcija "sve na jednom", te je vozilo opremljeno motrilačkim radarom dosega motrenja 30 km. Vrlo male ciljeve otkriva i prati do udaljenosti od 24 km. S prednje strane lansera nalazi se i radar za praćenje ciljeva i navođenje projektila na njih. Kao dopuna instaliran je i elektrooptički sustav praćenja ciljeva i navođenje raketa. Ako se radarski i elektrooptički sustavi rabe odvojeno sustav može navoditi projektile na dva odvojena cilja. Ovisno o udaljenosti ciljeva Pantsir-S1 može djelovati do najviše 12 ciljeva u minuti. Prvi kupac tog sustava su Ujedinjeni Arapski Emirati koji su naručili 50 sustava.

Ostatak svijeta

Za razvoj posebnog projektila koji se neće oslanjati na projektile zrak-zrak odlučila se i švedska tvrtka Saab Bofors Dynamics koja je razvila Shorad sustav RBS23 Bamse. Bamse je razvijen s namjerom da se ostvari natprosječna mogućnost djelovanja po visini uz zadržavanje standardnog dometa za sustave u kategoriji Shorad. To je ostvareno jer Bamse ima maksimalni domet veći od 15 km i mogućnost djelovanja protiv ciljeva koji lete na 15 000 metara. Svaka je lansirna jedinica smještena na prikolicu i opremljena sa šest projektila (dva trostruka lansera) i s ciljničkim radarom Ericsson Eagle dometa 30 km (20 000 m po visini) koji je smješten na kran visine 8 metara. Za otkrivanje ciljeva rabi se 3D radar Ericsson Giraffe AMB maksimalnog dometa motrenja 100 km. Radar je smješten na posebnom kamionu, a antena radara postavljena je na kran visine 12 m.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
slika 8 : RBS23 Bamse

Jedna od odlika lakih protuzračnih sustava je njihova dugovječnost i sposobnost da se prilagode novim uvjetima. Uz već spomenuti sovjetski sustav Osa u tu kategoriju "evergrina" ulazi i francuski PZO raketni sustav Crotale tvrtke Thales. Crotale je u operativnu uporabu ušao još 1971. godine. Najnovija inačica ? Crotale NG postala je operativna 1992. unutar francuske ratne mornarice i ratnog zrakoplovstva. Otad su taj sustav prodali Finskoj, Grčkoj, Saudijskoj Arabiji i Omanu. Odlika sustava Crotale NG je uporaba vrlo brzog projektila VT-1 (brzine veće od 3,5 Macha) dometa 11 km. Taj projektil može obarati ciljeve koji lete na visinama od samo 5 pa sve do 6000 metara. Zanimljivo je da su te karakteristike ostvarene s relativno malim projektilom dužine 2,29 m i promjera tijela 17 cm. Masa projektila u trenutku lansiranja je 73 kg. U projektilu se pronašlo mjesta za bojnu glavu mase 14 kg. Način vođena je uobičajen za Shorade - zapovjedni. Vođenje projektila prema cilju ostvaruje se kombinacijom ciljničkog radara čija je okrugla antena smještena na prednjoj strani lasnera i elektrooptičkog sustava koji se sastoji od dnevne kamere visoke rezolucije (dometa motrenja 15 km) i termovizije (dometa motrenja 19 km). Na lanser je postavljeno i infracrveno tražilo kojim se prati let projektila. Za otkrivanje ciljeva rabi se moderan radar dometa motrenja 20 km. Radar je sposoban otkrivati ciljeve na visini od 0 do 5000 metara. Cijeli je rad sustava potpuno automatiziran. Ovisno o želji kupca Crotale NG se može instalirati na kamione (kao kontejner koji se može skinuti), oklopna vozila na kotačima ili gusjenicama.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
slika 9 : Projektil sustava Bamse

Drugi "evergrin" je laki PZO raketni sustav Roland tvrtke EADS. Dosad je razvijen velik broj inačica, a prva - Roland 1 u operativnu je uporabu ušla 1977. godine kao zajednički njemačko-francuski projekt. Projektili inačica Roland 1 i 2 imali su maksimalni domet samo 6 km. Projektil inačice Roland 3 imao je povećani domet na 8 km, još uvijek nedovoljno da uđe u segment lakih PZO raketnih sustava. Ulazak u tu kategoriju ostvaren je uporabom projektila VT-1 iz sustava Crotale NG. Sustav je opremljen motrilačkim radarom dometa 25 km, koji može otkrivati ciljeve na visinama do 9 km. Ciljnički radar ima domet 9 km. Ugrađen je i elektrooptički ciljnički sustav dometa 20 km za avione i 10 km za helikoptere. Kako bi se zadovoljile nove potrebe 1995. razvijen je Rolad Carol. Cijeli je lanser smješten na aluminijski kontejner ukupne mase 8,3 tone. Tako mala masa omogućuje mu prevoženje transportnim avionima C-130 Hercules i C-160 Transall.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
slika 10 : Laki PZO raketni sustav Roland

Južnoafrički Umkhonto-IR

Iako se trenutačno ugrađuje samo na ratne brodove Shorad sustav Umkhonto-IR tvrtke Kentron (tvrtka u sklopu koncerna Denel) zbog svojih odličnih odlika vjerojatno će se vrlo brzo pojaviti i u kopnenoj inačici. Za razliku od većine prije spomenutih sustava Umkhonto-IR rabi infracrveni sustav vođenja posuđen s projektila zrak-zrak U-Darter istog proizvođača. Projektil dugačak 3,3 m i promjera 18 cm ima maksimalni domet nešto veći od 12 km. Ciljeve može rušiti u rasponu visina od 10 m do 7,5 km. Brzina projektila je 2,5 Macha. Masa projektila u trenutku lansiranja je 130 kg i ima bojnu glavu mase 23 kg. Odlika tog projektila je da je prilagođen okomitom lansiranju što je još uvijek rijetkost za Shorad sustave, a koji omogućava brzo djelovanje protiv ciljeva koji dolaze iz bilo kojeg smjera. Uz to njegov infracrveni sustav samonavođenja na ciljeve znatno pojednostavljuje cijeli sustav jer otpada potreba za ciljničkim radarom i sustavom vođenja.


* 6.jpg (57.24 KB, 600x357 - viewed 457 times.)

* 7.jpg (91.56 KB, 600x368 - viewed 253 times.)

* 8.jpg (73.28 KB, 600x793 - viewed 409 times.)

* 9.jpg (51.08 KB, 600x1125 - viewed 289 times.)

* 10.jpg (66.12 KB, 600x441 - viewed 270 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #4 on: February 07, 2018, 03:02:19 pm »

Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 631


« Reply #5 on: March 01, 2018, 04:47:48 pm »

Новая ракетная система "Маргаритка"
РИА Новости Украина: https://rian.com.ua/economy/20170910/1027524158.html



[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* uravanuanj1.jpg (24.54 KB, 525x444 - viewed 111 times.)

* 1027524121.jpg (214.21 KB, 1600x900 - viewed 131 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #6 on: March 01, 2018, 06:35:38 pm »

Ovim sokoćalom avion mogu da obore samo slučajno.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #7 on: March 01, 2018, 06:57:47 pm »

Nisam shvatio da li je Margaritka sistem sa vođenim, samonavođenim ili nevođenim raketama?
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #8 on: March 01, 2018, 07:04:06 pm »

Koliko ja vidim ovo su dva lansera B-8V20A za NRZ S-8.
Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 631


« Reply #9 on: March 01, 2018, 08:41:09 pm »

Koliko ja vidim ovo su dva lansera B-8V20A za NRZ S-8.

Точно така се работи за полско украински проект систем.Системот имаа два радари еден за утврдување на позицијата на леталото другиот радар е за утврдување на висината на леталото .Стрелбата се врши на тој начин што  целиот ракетен систем се поместува по елевација и азиумт во зависност каде се наога леталото во просторот  .Потоа се пресметува брзината на леталото брзината на ракетата и меугсебното  растојание и се испалува неколку ракети кон целата.Предвиден е за уништување беспилотни летала  хеликоптери но и ниско летачки авиони до 4 км , додека цели по земјата можи да се годи до 6 км.Недостаток е тоа што нема боева глава со временски детонатор или радо детонатор со цел да експлодира пред леталото  и ке имаа поголем ефект .

LINK

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* ris16.gif (5.22 KB, 400x241 - viewed 543 times.)
« Last Edit: March 02, 2018, 06:29:59 am by MOTORISTA, Reason: Ispravljen link do stranice » Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #10 on: March 01, 2018, 09:05:51 pm »

Isuviše je to spora raketa da bi se njome gađali avioni. Početna brzina je 590 m/s, ali raketni motor radi dve do tri sekunde, a onda ona sama leti svojom balističkom putanjom do daljine od 4 km ako se ispali sa aviona. Obaška što rakete dime i ostavljaju demaskirajući trag samo takav. Kao što rekog, ovime mogu samo slučajno da pogode avion.
Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 631


« Reply #11 on: March 01, 2018, 11:48:50 pm »

Teоретски можно е да се собори нисколетечки авион или хеликоптер , сепак 590 метра во секунда се 2000 км на час што е доволна брзина да ракетите престигант хеликоптер па и авион ако лета ниско на далечина од 2 км. Исто така би додал дека ракета с-80 од 80 мм е развиена на германска воздух- воздух ненаведувана ракета намената за ме-262 .За димот имаш право да остава големи траги  но можи еве тој ракетен систем да се постави на постамент  и на кој му гајле и да биде погоден. Сепак се работи за ефтин систем за пво одбрана од ниско летачки летала како дронови , хеликоптери .Еве видео во дејство на овој нов украинско- полски систем 

Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #12 on: March 02, 2018, 07:10:51 am »

Koliko razumem ruski, a loše ga razumem, sistem je namenjem prvenstveno obaranju dronova.

sprotyv.info



www.defence24.pl
Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 631


« Reply #13 on: March 02, 2018, 08:08:30 pm »

Во основа овој систем  е за уништување на дронови но со овој систем можи да се дејствува и по хеликоптери сепак  хеликоптерите како ми-17 се движат скоро со иста брзина со беспилотни летала .Потоа различни сајтови различно ја пренесуват информацијата еве овој сајт ја пренесува оваа информаци /Ке видиме во некој борбени дејствија во украина како ке се потврди овој систем ако го воведат во вооружување за борба со летала

Система может бороться не только со скоплением пехоты, артиллерии или легкобронированных машин, но и с беспилотниками и вертолетами, летящими на малой высоте в радиусе 4 км. На земле же эта система способна точно поражать цели на расстоянии 6 км.
РИА Новости Украина: https://rian.com.ua/economy/20170910/1027524158.html
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #14 on: March 02, 2018, 08:18:38 pm »

Logged
Pages:  [1] 2   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.04 seconds with 23 queries.