PALUBA
March 19, 2024, 12:21:12 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Telegram kanal Paluba.Info
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Samovozni PZO sustavi malog dometa  (Read 10258 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 323



« on: March 26, 2014, 09:20:06 am »

Članak na ovu temu objavljen u dva dijela na stranici "Hrvatski Vojnik" 2009. godine, autor je Igor Kaucki ;

Samovozni PZO sustavi malog dometa (I. dio)

Unatoč naizgled nepogodnom okruženju, prodaja, a time i razvoj, samovoznih PZO sustava malog dometa i dalje ide jako dobro

Samovozni protuzračni raketni sustavi malog dometa zbog svoje su male mase i veličine oduvijek bili prikladni za ugradnju na laka vozila dobre pokretljivosti. A dobra im je pokretljivost omogućavala da obavljaju široki spektar zadaća, od zaštite konvoja pa do obrane isturenih borbenih položaja na teško prohodnim terenima.
Do pojave prvih PZO raketnih sustava malog dometa, standardno PZO oružje za obranu na malim udaljenostima bili su malokalibarski topovi i teške strojnice. Da bi topničko oružje bilo učinkovito protiv brzih ciljeva kao što su borbeni avioni s turbomlaznim pogonom, morali su dobiti radarske i optičke sustave za usmjeravanje paljbe. Da bi se posadu, streljivo i sve osjetljive elektroničke sustave zaštitilo od protivničke paljbe, mora ih se staviti u kupolu. Sve to dovodi do povećanja mase koja zahtijeva uporabu velikog vozila. Znatno manji i lakši protuzračni vođeni projektili zahtijevaju i znatno manja vozila. Tako su projektili, koji su u operativnu uporabu ušli početkom osamdesetih godina XX. stoljeća, kako što su Stinger i Mistral, koji su inače namijenjeni lansiranju s ramena vojnika ili s lakog postolja, ubrzo prilagođeni i za uporabu s lakih terenskih vozila.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
slika 1 : U Iraku se Avengeri isključivo rabe za uništavanje ciljeva na zemlji

Avenger

Korporacija Boeing je 1. studenog 2008. proslavila dvadesetogodišnjicu isporuke prvog M1097 Avenger SHORAD (SHOrt-RAnge Air-Defence) sustava američkoj vojsci. Od tada je američkoj vojsci, nacionalnog gardi, marinskom korpusu i stranim kupcima isporučeno više od 1100 Avengera.

Avenger je razvijen početkom osamdesetih godina XX. stoljeća kao jeftin, ali pokretan SHORAD sustav, sa samo dva člana posade, čija je osnovna zadaća bila pružanje protuzračne zaštite na malim udaljenostima pokretnim snagama američke vojske. Osnova sustava je žirostabilizirana kupola postavljena na terensko visokoprohodno, višenamjensko vozilo s kotačima tvrtke AM General Corporation poznato pod nazivom HMMWV. To je vozilo vrlo velike pokretljivosti i prohodnosti izvan putova. Kupola sustava kompaktna je cjelina koja se u cijelosti montira na vozilo nosač tipa HMMWV i za njega učvršćuje ugrađenim hvatačima. No, ako je vozilo zbog borbenih djelovanja ili kvara oštećeno, a borbena kupola nije, moguća je njezina brza i laka demontaža te premještanje lakom dizalicom na drugo ispravno takvo vozilo, na neki drugi kamion ili odgovarajuću prikolicu. Radi cjelovitosti kupole moguće ju je rabiti i s drugog prilagođenog vozila, pa i smještenu na tlo, krovove zgrada, platforme ili brodove.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
slika 2 : M6 Bradley Linebacker više nije u operativnoj uporabi

Osnovno naoružanje kupole čini osam vođenih projektila Raytheon Fim-92 Stinger, po četiri na dva lansera. Dodatnih osam projektila Stinger nalazi se u posebnom spremniku unutar vozila. Stingeri su odabrani jer rabe infracrveni sustav samonavođenja koji ne zahtijeva uporabu složenih ciljnički sustava i sustava za navođenje projektila na cilj. Projektil Fim-92C ima najveći učinkovit domet 4500 m, te može uništavati ciljeve u rasponu visina od nula do 3800 metara. Uz osam projektila spremnih za lansiranje u svakom se vozilu nalazi i još osam pričuvnih, te prijenosni lanser koji omogućava njihovo lansiranje s ramena vojnika, za što su prvobitno i bili namijenjeni. Za samoobranu i protuzračnu obranu na udaljenostima manjim od 200 m Avenger je opremljen i teškom strojnicom FN Herstal MP3 kalibra 12,7 mm, najveće brzine paljbe od 1025 metaka u minuti. Uza strojnicu svako vozilo nosi i borbeni komplet od 300 metaka spremnih za uporabu.

Od 1999. dio Avengera dobio je novi podsustav koji će im omogućiti usmjeravanje kupole Avengera prema cilju, automatski sa zapovjednog mjesta nadređene postrojbe. Projekt se razvija od sredine devedesetih godina i bio je poznat pod nazivom Slew-to-cue. Bit novog sustava jest da se na zapovjednom mjestu starije postrojbe neprekidno i automatski preko sustava Forward Area Air Defense Command, Control, Communications and Intelligence (Faad C3I) prati položaj svakog oružnog sustava i senzora. Na temelju podataka o cilju koje daje senzor, najčešće radar AN/MPQ-64 Sentinel, računalo sustava C3I proračunava podatke o cilju i dodjeljuje ih odgovarajućem Avengeru na gađanje. Na temelju tih podataka računalo Avengera automatski usmjerava kupolu u zadani smjer i visinu te se cilj pojavljuje na ciljateljevom ekranu FLIR sustava. Time se ciljatelju omogućuje uočavanje ciljeva mnogo prije nego što bi ih on sam, zbog ljudskih ograničenja mogao uočiti. Kako su ga senzori kojima je cilj otkriven već identificirali, ciljatelju Avengera dodjeljuje se samo protivnički cilj, te on ne gubi vrijeme ni na identifikaciju cilja. Uza sve, omogućeno je dodjeljivanje ciljeva i takvih značajki zbog kojih ih ciljatelj Avengera, sam, nikad ne bi ili bi ih teško i kasno uočio, kao što su krstareće rakete i bespilotne letjelice. Daljnim eksperimentiranjem i usavršavanjem sustava došlo se do mogućnosti da ciljatelj Avengera bude usmjeren prema cilju, čak i prije nego što ga FLIR podsustav može uočiti, te je omogućeno dočekivanje cilja. Tako je moguće raketu Stinger uporabiti za gađanje dolazećih ciljeva na njezinim krajnjim balističkim dometima.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
slika 3 : Maketa sustava SLAMRAAM sa šest projektila AMRAAM

Tajvan je još 1996. naručio prvu seriju od 74 Avengera te tako postao prvi strani kupac. Egipat je 1998. naručio 50 Avengera, da bi 2006. naručio dodatnu seriju od 25 primjeraka. U rujnu 2008. američka Defense Security Cooperation Agency, inače zadužena za odobravanje izvoza američkog oružja i vojne opreme, obavijestila je Kongres o mogućnosti prodaje 78 Avengera i 780 Stinger Reprogrammable Micro-Processor (RMP) Block 1 projektila, 24 Stinger Block 1 projektila, 16 AN/MPY-64-F1 Sentinel radara, 78 AN/VRC-92E Sicgars radiouređaja, 78 Enhanced Position Location Reporting System radiouređaja, 20 Integrated Fire Control Station Ujedinjenim Arapskim Emiratima. Uz to ide i paket potpore koji uključuje izobrazbu operatera i održavanje sustava. Vrijednost ugovora je oko 737 milijuna američkih dolara. Osim toga Raytheon je najavio mogućnost izvoza Avengera u Južnu Koreju, Češku, Poljsku i Tajland.

Avenger se dokazao u borbenim djelovanjima, iako baš i ne u zadaćama za koje je prvobitno bio namijenjen. Prva borbena uporaba Avengera zbila se 1990. na Bliskom istoku. Avengeri su prebačeni u Saudijsku Arabiju da bi djelovali unutar američkih snaga u operaciji Desert Storm kako bi im pružili blisku protuzračnu obranu od iračkih borbenih zrakoplova. I dok je 1990. i 1991. još i postojala (barem teoretska) opasnost od iračkog ratnog zrakoplovstva, 2003. i operacije Iraqi Freedom nje više nije bilo. Unatoč tomu nekoliko stotina Avengera sudjelovalo je i u toj operaciji. U nedostatku ciljeva u zraku sva su protuzračna oružja, pa tako i Avengeri, rabljeni za druge zadaće, kao što je pratnja konvoja. U slučaju Avengera kombinacija FLIR-a i laserskog daljinomjera (koji su rabljeni za otkrivanje ciljeva) i teške strojnice kalibra 12,7 mm pokazala se neočekivano učinkovita u borbi protiv zasjeda iračkih pobunjenika. I to unatoč činjenici da je učinkovit domet teške strojnice ograničen na nekoliko stotina metara. Međutim, u većini slučajeva ni domet naoružanja pobunjenika nije bio veći. Doduše, prvobitna namjena FLIR podsustava bila je otkrivanje ciljeva u zraku noću, u teškim meteorološkim uvjetima i kad protivnik rabi zadimljavanja ili je pak područje bojnih djelovanja zadimljeno prethodnim borbenim djelovanjima itd., ali su posade brzo otkrile da se ovim sustavom mogu jako dobro služiti i u otkrivanju pobunjeničkih položaja.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
slika 4 : Kao dopuna AMRAAM-ima Raytheon nudi i mogućnost uporabe vođenih projektila zrak-zrak Aim-9X Sidewinder

Kako bi ih što bolje prilagodili novoj ulozi, pojedinim Avengerima u Iraku skinuti su lanseri za Stingere te su na njihovo mjesto postavljene dodatne strojnice. Povećan je i borbeni komplet na 650 metaka.
Da bi Avenger prilagodili novim uvjetima uporabe, u kojima protuzračna djelovanja baš i nisu prioritet, Boeing je svojim sredstvima razvio novu inačicu Agile Multi-Role Weapon System (AMRWS), koji je prilagođen uništavanju ciljeva u zraku, ali i na zemlji. Unutar razvoja AMRWS-a odvija se i ambiciozni program razvoja Laser Avengera, čiji je laser snage jedan kW tek u fazi razvoja. Tijekom ispitivanja održanog na vježbalištu Redstone Arsenal u Huntsvilleu (Alabama) u rujnu 2007. jedan je Laser Avenger uspio uništiti pet meta koje su simulirale improvizirane eksplozivne naprave i neaktivirano streljivo. Razvoj Laser Avengera, koji je uz laser zadržao jedan četverostruki lanser Stingera i tešku strojnicu kalibra 12,7 mm, trajao je samo osam mjeseci. Postoji još jedna, manje radikalna konfiguracija Avengera, koja umjesto jednog četverostrukog lansera Stingera ima laser za dva protuoklopna vođena projektila Javelin. Prva testiranja ovako opremljenog Avengera obavljena su još 2004. godine.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
slika 5 : Fim-92 Stinger

U okviru preustroja američke kopnene vojske ukinute su bojne na razini divizije, zbog čega su iz operativne uporabe maknuti M6 Bradley Linebackeri. Osim toga broj operativnih Avengera je smanjen sa 700 na oko 350 primjeraka. Bojne za protuzračnu i proturaketnu obranu ustrojene su grupiranjem jedne Avenger bitnice s četiri bitnice sustava Patriot. Tako je 5. Battalion, 52. Air Devence Artillery do studenog 2006. u svom sastavu imao samo sustav Patriot. Tijekom 2007. u potpunosti je reograniziran te je u svoj sastav dobio i Avengere, te kako postao prva PZO bojna američke kopnene vojske ustrojena po novom ustroju. Od 2010. američka kopnena vojska namjerava imati šest "miješanih" i jedanaest "čistih" Patriot bojni.


* 1.jpg (30.83 KB, 200x150 - viewed 1489 times.)

* 2.jpg (34.28 KB, 200x134 - viewed 1408 times.)

* 3.jpg (29.18 KB, 200x150 - viewed 1380 times.)

* 4.jpg (23.98 KB, 200x173 - viewed 1455 times.)

* 5.jpg (24.52 KB, 200x135 - viewed 1406 times.)
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 323



« Reply #1 on: March 26, 2014, 09:27:39 am »

SLAMRAAM

Od 2010. američka kopnena vojska namjerava započeti zamjenu Avengera novim sustavom Surface Launched Medium Range Air-to-Air Missile (SLAMRAAM), koji je razvila korporacija Raytheon. SLAMRAAM je nekad bio poznatiji pod marinskom oznakom Complementary Low Altitude Weapon System (CLAWS), a u operativnu je uporabu trebao ući još 2008. godine. Iako je, kao i Avenger, baziran na HMMWV vozilu, SLAMRAAM će omogućiti obavljanje znatno većeg raspona borbenih zadaća kao što je uništavanje helikoptera, aviona, krstarećih projektila i bespilotnih letjelica na znatno većim udaljenostima od mogućnosti djelovanja Avengera.

SLAMRAAM-ovi korijeni su u projektu HUMRAAM, koji je US Army Aviation and Missile Command (Amcom) po prvi put ujedinio vozilo HMMWV-i i vođeni projektil zrak-zrak Aim-120 AMRAAM. Otprilike istodobno marinski je korpus započeo s razvojem svog skoro identičnog sustava Complementary Low-Altitude Weapon System (CLAWS). Zbog toga su sredinom 2004. godine američka kopnena vojska i marinski korpus odlučili ujediniti razvoj da bi se pri razvoju i uporabi maksimalno štedjelo zbog zajedničkog razvoja i unificiranog sustava koji je lakše logistički pratiti. Iste je godine odlučeno da će razvoj SLAMRAAM-a dobiti korporacija Raytheon.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
slika 6 : Samovozni PZO sustav Atilgan turske tvrtke Aselsan

U početku razvoja HUMRAAM i CLAWS su bili znatno jednostavniji nego što je to današnji SLAMRAAM. CLAWS je zamišljen kao sustav koji je trebao rabiti podvozje terenskog vozila HMMWV na koji su postavljene četiri projektila Raytheon AIM-120 AMRAAM. Marinci ga žele operativnog 2006. kao zaštitu manevarskih snaga od prijetnji iz zraka, osobito od rastuće prijetnje krstarećih projektila. Za CLAWS su predviđeni i radarski sustav MRRS i nadzorno-zapovjedni sustav CAC2S. Kopnena je vojska sustav SLAMRAAM temeljila na identičnoj koncepciji, Hummer s pet projektila AIM-120 AMRAAM. Jedina je razlika bila u radarskom i nadzorno-zapovjednom sustavu jer je vojska planirala radar ETRAC i sustav IFCS.
Sadašnji SLAMRAAM, za razliku od predhodnika, ima šesterostruki lanser smješten na platformi u stražnjem dijelu vozila. Kako bi se osigurala zaštita od prijetnji iz svih smjerova, platforma se može zaokretati za 360 stupnjeva, za razliku kod HUMRAAM-a kod kojeg su lanseri bili fiksirani na vozilo. Boeing je zadužen za razvoj zapovjednog-nadzornog sustava sa svim pripadajućim, sustavima za prijenos i obradu podataka. Kako bi mogao gađati ciljeve iza obzorja SLAMRAAM će biti umrežen s Joint Land Attack Cruise Missile Defense Elevated Netted Sensor Systems (JLENS). I ovaj sustav razvija Raytheon za iznos od "samo" 1,4 milijardi dolara. JLENS sustav se sastoji od četiri glavne komponente, a to su aerostat, radarski sustavi, "sidrišni sustav" te zemaljska upravljačka postaja. TCOM-ov 71M aerostat koji podiže napredne senzore sve do visine od 5000 metara gdje ostaju u misijama koje traju do maksimalno 720 radnih sati. Kao noseća senzorska platforma aerostat se smatra iznimno prikladan, posebice u smislu mogućnosti svog dugotrajnog boravka u zraku te zbog svojih neusporedivo nižih operativnih troškova. JLENS sa svojim senzorskim paketom opreme moći će pokrivati veliko područje, odnosno sa svojim "look down" senzorima bit će zadužen za otkrivanje, praćenje, indentificiranje niskoletećih krstarećih projektila. Također, pomagat će u njihovom obaranju budući da će sa svojim datalink i komunikacijskim sustavima biti integriran u sustav nacionalne protuzračne obrane i na taj način bit će povezan sa sustavima poput Patriota, Aegis/Standard Missilea i SLAMRAAM-a. U daljnem razvoju planira se ugradnja radara za motrenje dometa do 320 km i iluminacijskih radara dometa 250 km, te unapređenje sustava za identifikaciju ciljeva. Dosad objavljeni podaci pokazuju da se očekuje da bi JLENS trebao imati mogućnost neprekidnog motrenja od najmanje 30 dana, i da bi za to vrijeme trebao obavljati zadaće otkrivanja i praćenja krstarećih projektila na velikim udaljenostima; dalekometno motrenje zraka, mora i kopna; precizno praćenje objekata u zraku i na moru (opcionalno na kopnu); borbena identifikacija, te visoki stupanj povezanosti s korisnicima njegovih podataka. Prva operativna testiranja trebala bi započeti tijekom 2010., dok bi tijekom 2012. trebao biti završen program razvoja te započeti isporuka prvih sustava.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
slika 7 : PZO sustav Zipkin turske tvrtke Aselsan

U srpnju 2008. na poligonu White Sands Missile Range (Novi Meksiko) Raytheon je napravio važan korak naprijed u razvoju SLAMRAAM-a demonstrirajući interoperabilnost sustava sa sustavima Patriot i Avenger. Kao dodatno povećanje učinkovitosti SLAMRAAM-a Raytheon je predložio uporabu SLAMRAAM Extended Range projektila kojem je učinkovit domet povećan na 40 kilometara. Kao dopuna (skupim) AMRAAM-ima Raytheon nudi i mogućnost uporabe vođenih projektila zrak-zrak malog dometa (10 km) Aim-9X Sidewinder.

Europski Stingeri

Raytheonov laki PZO raketni sustav (MANPADS) Fim-92 Stinger ušao je u operativnu uporabu još 1982. godine, te je odmah postao glavni laki PZO raketni sustav koji se lansira s ramena vojnika ne samo američke, već je ušao u operativnu uporabu u čak 28 vojski. Najnoviji proizvodni standard je FIM-92B/C koji ima poboljšan infracrveni/ultraljubičast sustav samonavođenja i učinkovit domet povećan na oko 5000 metara. Stinger RMP Block 1 ima poboljšan sustav navigacije. U skladu s modernim trendovima i za Stinger je razvijen dvostruki lanser, pa je razvijena inačica namijenjena naoružavanju helikoptera kao projektil zrak-zrak namijenjen samoobrani.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
slika 8 : Promidžbena fotografija vozila Fennek Stinger Weapon Platform na kojoj se vide četiri Stingera spremna za lansiranje

Za potrebe njemačke, grčke, nizozemske i turske vojske razvijena je inačica Stinger RMP (Reprogrammable MicroProcessor) koja se po licenciji proizvodila u Europi. Vjerojatno najveći korisnik Stingera u Europi je turska vojska, koja je kupila čak 40% proizvodnje European Stingera. Zbog toga ne čudi da je za svoje potrebe razvila i samovoznu inačicu ovog PZO sustava. Tvrtka Aselsan je razvila sustav Pedestal Mounted Air Defence System (PMAPDS), te ima ugovorenu proizvodnju 126 paljbenih stanica u dvije inačice. Atilgan rabi dva četverostruka lansera postavljena na modificirani oklopni transporter M113A2. Uz lansere se nalazi i sustav za otkrivanje ciljeva, te teška strojnica kalibra 12,7 mm. Zipkin je namijenjen ugradnji na lako terensko vozilo Land Rover.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
slika 9 : ASRAD na grčkom Hummeru

Zbog toga je opremljen s četiri lansera Stingera, sustavom za otkrivanje ciljeva i teškom strojnicom kalibra 12,7 mm. Proizvođač navodi da se oba sustava, u slučaju stranih narudžbi, lako mogu prilagoditi uporabi drugih lakih PZO vođenih projektila. Tako je na izložbi Idef 2007. prikazan PMAPDS naoružan sa četiri ruska projektila Kolomana KBM Igla. Aselsan nudi i inačicu PMAPDS sustava naoružanu s osam projektila Igla-S.
Prvi izvozni uspjeh Aselsan je ostvario sredinom 2005. godine kad je nizozemska vojska naručila 18 paljbenih postaja kako bi njima opremila laka izvidnička vozila Krauss-Maffei Wegmann Fennek u inačici Stinger Weapon Platform. Iako se u izvornom tekstu navodi da Fennek Stinger Weapon Platform nosi samo dva Stingera spremna za lansiranje, na promotivnoj fotografiji tvrtke KMW vide se četiri projektila. Prvi Fennek Stinger Weapon Platform isporučen je nizozemskoj vojsci u svibnju 2007.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
slika 10 : Lansiranje projektila RBS 70 iz sustava ASRAD-R

Još jedan europski korisnik Stingera je njemačka vojska. Za njezine potrebe tvrtka Rheinmetall je razvila sustav ASRAD (Advaced Shor Range Air Defence) namijenjen PZO obrani na malim udaljenostima. Razvijan je kao privatni projekt, iz modularnog ASRAD-a se mogu lansirati i drugi laki PZO projektili kao što je MBDA-ov Mistral i Igla-1 ruske tvrtke Kolomna KBM. Mala masa omogućuje ugradnju ASRAD-a na gusjeničare i vozila na kotačima. Tako je njemačka vojska odlučila ASRAD-ima opremiti svoja laka zračnodesantna oklopna vozila na gusjenicama Wiesel 2 (također proizvod Rheinmetalla). Njemačka je narudžba obuhvatila 50 vozila Ozelot (Wiesel 2 s ASRAD-om) sa četverostrukim lanserom, deset vozila opremljenih motrilačkim radarom Ericsson Improved Hard 3D i sedam zapovjednih vozila na razini bitnice. Radar Improved Hard može istodobno pratiti do 20 ciljeva na maksimalnoj udaljenosti od 20 000 metara i do visine od 10 000 m.

Razvijan kao privatni projekt ASRAD je od početka razvijan tako da se može prilagoditi uporabi širokog spektra lakih PZO projektila (kao što su Mistral i Igla), ali i da se može ugraditi na razna vozila na kotačima ili gusjenicama. Tako je u listopadu 2000. Rheinmetall dobio ugovor vrijedan 117 milijuna američkih dolara za isporuku 54 ASRAD-a grčkoj vojsci, koja ih je ugradila na terenska vozila Hummer (lokalne proizvodnje). U srpnju 2002. finska vojska naručila je ASRAD-R sustav, koji je Rheinmetall razvio u kooperaciji s tvrtkom Bofors Dynamics, a iz kojeg se mogu lansirati vođeni projektili RBS 70 (četiri komada). ASRAD-R je povezan s motrilačkim radarom Hard 3D. Svoje je ASRAD-R lansere postavila na terenska vozila Sisu Nasu i terenske kamione Mercedes Unimog 5000. Rheinmetall je obavio i testiranje mogućnosti ugradnje sustava na oklopni transporter BAE Systems M113.


* 6.jpg (37.56 KB, 200x164 - viewed 1931 times.)

* 7.jpg (31.27 KB, 200x164 - viewed 1480 times.)

* 8.jpg (34.4 KB, 200x143 - viewed 1452 times.)

* 9.jpg (32.9 KB, 200x150 - viewed 1375 times.)

* 10.jpg (30.41 KB, 200x118 - viewed 1366 times.)
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 323



« Reply #2 on: March 26, 2014, 09:35:38 am »

Samovozni PZO sustavi malog dometa (II. dio)

Samovozni PZO sustavi malog dometa jedno su od rijetkih područja u kojem europska ponuda daleko nadmašuje američku

Jedini samovozni PZO raketni sustav britanske vojske je Starstreak High-Velocity Missile (HVM) tvrtke Thales Air Defence. Iako je razvijen kao klasični MANPADS, Starstreak se nikad nije rabio s ramena vojnika. Umjesto toga britanska je vojska odabrala laki lanser na koji se postavljaju tri projektila i sustav za vođenje. Za razliku od svih drugih MANPADS-a u operativnoj uporabi s klasičnim prefragmentiranim bojnim glavama, Starstreak rabi konfiguraciju velikog projektila nosača na čijem se vrhu nalaze tri manja laserski vođena projektila. Maksimalni domet mu je sedam kilometara pri brzini od čak 3,5 Macha. Umjesto da ga rabe kao MANPADS, britanska se vojska odlučila Starstreak ugraditi na lako borbeno vozilo na gusjenicama Stormer, proizvod tvrtke BAE Systems Land Systems. Prvi od 135 naručenih primjeraka u operativnu je uporabu uveden još 1995. godine. Na njega je postavljena daljinski upravljiva kupola opremljena s osam projektila spremnih za lansiranje, uz još 12 u pričuvi unutar vozila. Na kupoli je i elektrooptički infracrveni sustav za otkrivanje ciljeva Air Defence Alerting Device (ADAD) nekadašnje tvrtke Pilkington, koja je sada u vlasništvu Thales Optronicsa. Od 2001. ADAD je nadopunjen termovizijom Thermal Sightning System. Uporaba termovizije omogućava uporabu sustava noću i pri smanjenoj vidljivosti, ali i mogućnost automatskog praćenja ciljeva.
Oklopljeni HVM lanser može se postaviti i na druga oklopna vozila. Za još lakša vozila postoji olakšana kupola sa šest Starstreak projektila. Ona je dovoljno lagana da se ugradi i na laka terenska vozila kao što je Peugeot 4x4, koji je rabljen tijekom njezina razvoja.

Thales Air Defence je razvio i Multi Mission System (MMS) besposadnu kupolu mase 500 kg. Opremljen je sa četiri projektila spremna za lansiranje, te sustavom za otkrivanje ciljeva i navođenje projektila. Zbog svoje male mase MMS kupola se može ugraditi na široki raspon terenskih i borbenih vozila. Na izložbi DSEi 2005 ovaj je lanser prikazan postavljen na terensko vozilu Pinzgauer 6x6, a na izložbi DSEi 2007 lanser je bio prikazan na španjolskom terenskom vozilo Urovesa Vamtac (Vehiculo de Alta Movilidad Tactico) 4x4. MMS je konfiguriran tako da ga se može naoružati sa četiri višenamjenska vođena projektila Starstreak II, ali i različitim drugim kombinacijama vođenih projektila. Na primjer jedna kombinacija je uporaba dva Starstreaka II i dva projektila s infracrvenim sustavom samonavođenja kao što je Stinger. Ugrađeni sustav za otkrivanje ciljeva i navođenja projektila omogućuje i uporabu protuoklopnih vođenih projektila kao što su Javelin i/ili Spike-LR. Po potrebi protuoklopni vođeni projektili se mogu rabiti samostalno (do četiri projektila) ili u različitim kombinacijama s protuzračnim vođenim projektilima. Prošle godine Thales je prikazao mogućnost uporabe projektila Starstreak II s HVM lansera, koji su već u operativnoj uporabi u britanskoj vojsci.

Mistral

Jedan od proizvoda s najboljom prodajom korporacije MBDA svakako je laki PZO raketni sustav Mistral koji ima masu 20 kg i bojnu glavu mase 2,95 kg. Iako izvorno namijenjen lansiranju s lakog postolja razvijen je i velik broj lansera prilagođen ugradnji na vozila. Dio tih lansera razvio je MBDA, a dio su samostalno razvili korisnici. Jedan od takvih lansera je Atlas. Njegova namjena je postavljanje na utovarni dio lakih teretnih kamiona ili sličnih vozila. Za razliku od izvornog lansera s jednim projektilom na Atlasu su dva projektila spremna za lansiranje. Ovo jeftino, ali učinkovito rješenje prikladno je za širok spektar korisnika, a u mađarskoj je vojsci u operativnoj uporabi od 2000. godine. Slično rješenje ima i lanser Albi koji je prilagođen ugradnji na laka borbena vozila. Kao i Atlas, i Albi ima dva projektila Mistral spremna za lansiranje.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
slika 11 : Za laki PZO raketni sustav Mistral razvijen je laki lanseri Atlas

Francusko ratno zrakoplovstvo rabi 30 Thomson Shorts Systemes Apsic paljbenih postaja, svaka opremljena s po četiri projektila spremna za lansiranje. Postaja je dovoljno lagana da se može ugraditi na terensko vozilo Peugeot P4. MBDA je na izložbi Eurosatory 2006 prikazao novu kupolu koja se može ugraditi na širok spektar vozila na gusjenicama i kotačima. Kupola je nazvana Multi-Purpose combat Vehicle (MPCV) te je namijenjena uništavanju ciljeva na zemlji i u zraku, a razvijena je u suradnji s njemačkom tvrtkom Rheinmetal Defense Electronics. Ako je osnovna namjena MPCV kupole protuzračna obrana, onda se može naoružati s najviše četiri projektila Mistral 2, po dva sa svake strane kupole. Za protuoklopnu borbu kupola se može naoružati protuoklopnim vođenim projektilima MBDA Milan-ER (Extended Response) dometa 3000 metara. U vozilu se mogu ponijeti još četiri rezervna projektila koji se postavljaju ručno. Kupola je opremljena Rheinmetallovim stabiliziranim optroničkim dnevno/noćnim senzorskim paketom s integriranim laserskim daljinomjerom. Domet senzora je maksimalno deset kilometara, s mogućnošću otkrivanja ciljeva noću i po teškim vremenskim uvjetima. Konfiguracija kupole je klasična, u sredini je senzorski paket a sa svake strane se postavljaju projektili, protuoklopni ili protuzrakoplovni. Kupola se po smjeru okreće punih 360 stupnjeva, a po elevaciji od -10 do +60 stupnjeva. Na kupolu je postavljena i teška strojnica kalibra 12,7 mm namijenjena samoobrani. Novo borbeno vozilo ima tročlanu posadu: vozača, operatera i zapovjednika. MPCV kupola prvi je put javno prikazana na lakom oklopnom vozilu Panhard General Defence 4x4 VBR, a nedavno je prikazano i lako oklopno vozilo Sherpa 3A opremljeno istom kupolom.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
slika 12 : Za laki PZO raketni sustav Mistral razvijen je i laki lanseri Albi

Svi ovi lanseri i kupole rabe novi projektil Mistral 2, čiji je razvoj završen 1995. godine, a u operativnu je uporabu ušao 2000. Mistral 2 ima sličan oblik i dimenzije Mistrala 1 te novi motor koji povećava maksimalna brzinu na 2,7 Macha. Ostala poboljšanja obuhvaćaju IC tragač, obradu digitalnih podataka, nove upravljačke površine i nove stražnje stabilizatore. Najveći domet povećan je na 6,5 kilometara, te ima poboljšanu manevrilnost te povećanu krivulju djelovanja do visine od 3000 metara. Mistral 2 je potpuno samostalan nakon lansiranja, uz visoku razinu preciznosti (do 93% uspješnosti pogađanja zahvaćenog cilja), mogućnost zahvata različitih ciljeva s vrlo malim infracrvenim potpisom na vrlo malim visinama i udaljenostima.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
slika 13 : Kupola MPCV na lakom oklopnom vozilu Sherpa 3A

Topnički i hibridni PZO sustavi

Iako neki stručnjaci za PZO djelovanja već desetljećima tvrde da je uporaba PZO topništva zastarjela i nepotrebna, neki se proizvođači uporno upuštaju u njegov razvoj i pokušaje prodaje. Poneki čak u tome i uspijevaju. Trenutačno na Zapadu ima nekoliko suvremenih samovoznih topničkih PZO sustava. Jedan od njih je CV 90 Anti-Aircraft Vehicles (AAV). AAV je nastao na osnovi borbenog vozila pješaštva BAE Systems Hagglund Combat Vehicle 90 (CV 90) na koji su ugradili kupolu s topom Bofors 40 mm L/70 i Thales Defence Systemsov motrilački radar Gerfault TRS 2620. Švedska vojska je dosada kupila 30 CV 90 AAV vozila. Kupola CV90 AAV ponuđena je za integraciju na druge platforme kao što je oklopno vozilo na kotačima Mowag Piranha u konfiguraciji 10x10. Iako su ispitivanja te kombinacije uspješno završen još 1998., dosad nije pronađen kupac.
Švicarska tvrtka Oerlikon Contraves (u vlasništvu Rheinmetalla) razvija samovoznog topničko/raketni sustava Skyranger koji se sastoji od tri komponente: Skyranger Gun System, Skyranger Missile Luncher System i Skyranger Radar System s pripadajućim Integrated Control Centrom. Skyranger je nastao na temelju iskustava stečenih s uporabom vučnog PZO sustava Skyshield koji rabi daljinski upravljive topove kalibra 35 mm, brzine paljbe 1000 granata u minuti. Kupola bez posade Skyranger Gun Systema

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
slika 14 : Samovozni topničko/raketni sustav Skyranger

naoružana je topom Oerlikon Contraves 35/1000 koji rabi programirajuće streljivo Ahead kalibra 35 mm. Uz njega ide i spremnik s 220 granata spremnih za ispaljenje. Standardna Ahead granata je programirana da proizvede "neprobojan zid" od 152 kuglice načinjene od tungesta (svaka mase 3,3 grama), otprilike 20 metara ispred aviona ili projektila koji se želi uništiti. U topnički sustav Millennium inkorporirano je AHEAD računalo koje mjeri početnu brzinu svakog ispaljenog projektila i u skladu s tim podatkom programira njihove upaljače. Programiranje svakog pojedinog topničkog projektila, odnosno svakog upaljača obavlja se u suglasnosti s predviđenim vremenom leta do cilja uz pomoć jednog indukcijskog kalema ugrađenog u stražnju dio zatvarača topa. Svaka 35 mm granata AHEAD streljiva sadrži u sebi 152 volframska penetratora (kuglice) pojedinačne težine od 3,3 grama. Programirana eksplozija svakog pojedinog topničkog zrna na vrlo bliskoj udaljenosti ispred nadolazeće prijetnje događa se na izračunatom presretačkom trajektoriju koje je izračunalo AHEAD računalo. Budući da 35/1000 revolverski top ima brzinu paljbe od 1000 zrna u minuti i početnu brzinu granate od 1000 m/s, iz proizvođača Oerlikon-Contraves smatraju da stvaranje gustog koničnog oblaka raspršenih penetratora nudi mnogo veći postotak vjerojatnoće uništenja nadolazeće prijetnje nego što je nude drugi obrambeni sustavi koji rabe čvrste ili visokoeksplozivne granate. Radi uštede streljiva i povećanja preciznosti Skyranger Gun System za uništavanje ciljeva u zraku rabi kratke rafale od 20 do 24 granate. Ovaj top može rabiti i potkalibarne granate s penetratorom namijenjene uništavanju lakih oklopnih vozila, bunkera i sličnih ciljeva. Rheinmetall Defence Electronics razvio je dnevno/noćni ciljnik s laserskim daljinomjerom i 3D radarom koji su postavljeni na krov kupole. Maksimalni domet motrenja radara je 25 kilometara. Dva člana posade sjede u kabini vozila i daljinski upravljaju djelovanjem kupole. Prvi prototip postavljen je na Mowag Piranhu u kofiguraciji 8x8, iako Rheinmetall navodi da se kupola može postaviti i na manja vozila.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
slika 15 : Skyranger Gun System postavljen je na Mowag Piranhu



* 11.jpg (29.89 KB, 200x160 - viewed 1564 times.)

* 12.jpg (31.18 KB, 200x183 - viewed 1434 times.)

* 13.jpg (26.18 KB, 200x154 - viewed 1503 times.)

* 14.jpg (21.82 KB, 200x145 - viewed 1506 times.)

* 15.jpg (32.82 KB, 200x144 - viewed 1470 times.)
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 323



« Reply #3 on: March 26, 2014, 09:43:01 am »

Sastavni dio sustava je i Skyranger Missile Luncher System čija je osnova Rheinmetallov Asrad koji ima četiri PZO vođena projektila Saab Bofors Dynamics Bolide spremna za lansiranje. Maksimalna brzina veća mu je od dva Macha, a domet nešto veći od osam kilometara. Bolide može pogađati ciljeve koji lete na visinama do 5000 metara. Opremljen je suvremenim upaljačem s tri principa aktiviranja (programirani, blizinski i udarni) kako bi se mogao rabiti protiv širokog spektra ciljeva. Zahvaljujući tim poboljšanjima Bolide je učinkovit i protiv "teških" ciljeva kao što su mali i brzi krstareći projektili koji lete na malim visinama. Proizvođač navodi da bi se tipična Skyranger bitnica sastojala od dva topa, jednog lansera i zapovjednog vozila opremljena motrilačkim radarom.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
slika 16 : Poljski samovozni PZO topnički sustav Loara-G

Sličan Skyrangeru je poljski Loara. On kombinira samovozni topnički sustav Loara-G i raketni Loara-R. Kao osnova uzeto je tijelo tenka T-72 na koje je postavljena velika kupola opremljena s dva topa kalibra 35 mm. Osim njih na kupoli se nalaze motrilački i ciljnički radari. Istodobno je razvijen i samovozni PZO sustav Loara-R (neki izvori spominju ga kao Loara-M, M kao missile). Loara-R također ima motrilački radar. Ciljnički sustav ovisi o uporabi PZO vođenog projektila. Potencijalni kupci mogu birati između švedskog laserski vođenog RBS-23 BAMSE ili južnoafričkog Kentron Umkhonto projektila. U slučaju odabira BAMSE projektila Loara-R se oprema s dva četverostruka lansera. Projektil ima CLOS (Command-to-Line-Of-Sight) sustav navođenja na cilj. Zahvaljujući uporabi snažnog startnog raketnog motora i posebnog motora namijenjena održavanju brzine tijekom leta, maksimalna brzina mu je čak 900 metara u sekundi. Zanimljivo je da mu je maksimalni operativni domet i maksimalna visina djelovanja gotovo ista - u oba slučaja nešto veća od 15 kilometara (neki izvori navode da je krajnji učinkovit domet BAMSE-a protiv sporih ciljeva čak 34 kilometra). Ako kupac odabere projektil Kentron Umkhonto (prije poznat pod oznakom SAHV-3), onda dobije konfiguraciju s dva dvostruka lansera. Iako je tvrtka Kentron sredinom osamdesetih godina prošlog stoljeća započela s istodobnim razvojem inačica s poluaktivnim radarskim i infracrvenim sustavom navođenja, u serijsku proizvodnju ušao je samo Umkhonto-IR. Taj projektil ima domet veći od 12 km te infracrveno tražilo s inercijalnim vođenjem u srednjem dijelu leta. Bojna glava teška je 23 kg i opremljena blizinskim upaljačem. Projektil je dugačak 3,32 metra i težak 130 kg. Zbog velike brzine leta potrebno je manje od 16 sekundi da pogodi cilj udaljen više od osam kilometara. Umkhonto-IR odlikuje se velikom brzinom, infracrvenim pretraživačem i softificiranim sustavom navođenja koji uključuje i autopilota.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
slika 17 : Poljski samovozni PZO raketni sustav Loara-R

Vojska koja je imala najbogatije iskustvo u uporabi samovoznih PZO topničkih, raketnih i hibridnih sustava svakako je sovjetska. Još 1965. u operativnu je uporabu uvela samovozni topnički sustav ZSU-23-4 poznatiji kao Šilka. Samo je za sovjetsku vojsku napravljeno 2500 Šilki, dok je još 6500 izvezeno u 23 države. Šilka je naoružana sa četiri topa 2A7 kalibra 23 mm i opremljen radarskim ciljničkim sustavom. Iako relativno malog kalibra, zbog gustoće paljbe od 550 do 650 granata u minuti po topu, Šilke su bile opasne i za zrakoplove, ali i za ciljeve na zemlji. Zbog tako velikog broja proizvedenih i izvezenih Šilke, od kojih su mnoge još uvijek u operativnoj uporabi ili bi se za nju mogle relativno brzo osposobiti, na tržištu se nudi nekoliko modernizacijskih opcija.
Jedna od njih je ZSU-23-4M4 tvrtke Ulyanovsk Mechanical Plant. Osnova modernizacije je dodavanje dva Strelets-23 lansera s po tri PZO vođena projektila Igla (postoji i opcija istog lansera sa četiri projektila) po jedan na svaki bok kupole, na koji bi se način od Šilke napravio hibridni topničko/raketni sustav. Modernizacija obuhvaća i ugradnju novog radara te novog elektrooptičkog motrilačko-ciljničkog sustava. Njime bi se zona motrenja s originalnih 12 povećala na čak 35 kilometara. Ugradili bi se i digitalna računala te datalink za prijenos podataka o ciljevima u realnom vremenu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
slika 18 : Iz Poljske dolazi i ZSU-23-4MP Biala - modernizirana Šilka

Još radikalniji prijedlog dolazi iz Ukrajine. Tamošnja tvrtka Malyshev Tank Factory nudi kombinaciju tijela tenka T-80UD i kupole preuzete sa Šilke. Udvostručen je borbeni komplet te su na svaki bok dodali po jedan dvostruki lanser PZO vođenih projektila Strela 10.
Iz Poljske dolazi ZSU-23-4MP Biala. Biala umjesto radara rabi suvremeni elektrooptički motrilačko-ciljnički sustav zbog čega ga je puno teže otkriti. Suvremenije streljivo za topove povećalo je učinkovit domet na oko 3,5 kilometra, što je za 0,5 do jedan kilometar više od originalne Šilke. Daljnje povećanje dometa ostvareno je ugradnjom dva dvostruka lansera PZO vođenih projektila Grom domaće proizvodnje. Grom je u mnogočemu sličan Igli, a maksimalni domet mu je 5,5 km. Operativan vrhunac djelovanja mu je 3,5 km.
Kako je Šilka s vremenom zastarjela, 1982. godine sovjetska je vojska u operativnu uporabu uvela zamjenu - 2K22M1 Tunguska. Tungusku je razvila tvrtka KBP Instrument Desing Bureau. Tunguska je hibridni PZO samovozni sustav razvijen da bi se suprotstavio američkom jurišniku A-10 Thunderbolt i jurišnom helikopteru AH-64 Apache. Zbog toga je odabrana kombinacija dva topa kalibra 30 mm i dva četverostruka lansera vođenih projektila 9M311. Projektil ima duljinu od 2,562 m, dijametar od 76/152 mm (s raširenim stabilizatorima 252 mm) i težinu od 43,6 kg. Bojna glava rakete ima težinu od devet kg. Početna brzina rakete iznosi nešto više od 900 m/s. Konstrukcijski, riječ je o dvostupanjskom raketnom projektilu. Prvi stupanj rakete promjera 152 mm predstavlja zapravo raketni motor za ubrzavanje. U drugom stupnju raketnog projektila, čiji je promjer 76 mm, smješten je raketni motor, sustav za navođenje, fragmentirana bojna glava i blizinski upaljač. Projektil 9M-311 smješten je u kontejner/lanser u kojem je spreman za djelovanje. Ukupna težina rakete i njezinog kontejnera iznosi 60 kg. Maksimalni domet rakete bio je osam km za prve inačice, dok je kod novijih inačica povećan na više od 10 km. Najnovija inačica 2K22M1 prvi je put prikazana 2003. godine. Ona kombinira dva topa 2A38N kalibra 30 mm i osam projektila KBP 9M311-M1. Tunguska se pokazala dobrim izvoznim proizvodom. Uz Rusiju, Ukrajinu i Bjelorusiju, koje su je "naslijedile" iz bivšeg Sovjetskog Saveza, prodana je u Maroko i Minjamar, a samo je Indija kupila više od 100 primjeraka.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
slika 19 : Najnovija inačica Tunguske je 2K22M1

Na osnovama Tunguske razvijen je sustav Pantsir. U osnovi namijenjen obrani visokovrijednih ciljeva od krstarećih projektila i vođenih bombi, lako se može rabiti i za obranu snaga na bojišnici. Razvoj lakog PZO sustava Pantsir-S1 započet je početkom devedesetih godina prošlog stoljeća, s nakanom da bude nasljednik PZO sustava 9M311 Tanguska (NATO oznaka SA-19 Grison), ali je vrlo brzo, poput mnogih drugih razvojnih projekata ruske vojne industrije, znatno usporen. Cijeli je sustav postavljen na kamion konfiguracije 8x8. Ovisno o želji kupca može se postaviti na ruske ili zapadne kamione. Tako su Emirati odabrali njemački kamion MAN SX 45 8x8. Osim toga proizvođač nudi i mogućnost postavljanja kupole na oklopna vozila na gusjenicama kako bi dodatno povećao pokretljivost. Osnova sustava vrlo je slična PZO sustavu Uljanovsk Tunguska-M1 iako uz neke znatne izmjene. Naoružanje se sastoji od dva topa 2A72 kalibra 30 mm dometa četiri km. Maksimalna brzina paljbe je 700 granata u minuti, a svaki je top u sustavu Pantsir-S1 opremljen spremnikom sa 750 granata. Uz topove Pantsir-S1 nosi i dvanaest vođenih projektila 57E6. Taj je projektil dugačak 3,2 m i promjera tijela devet cm. Ima bojnu glavu mase 16 kg.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
slika 20 : Na osnovama Tunguske razvijen je sustav Pantsir

Ukupna masa projektila u trenutku lansiranja je 65 kg. Maksimalna brzina u letu mu je 1100 metara u sekundi. Projektil 57E6 ima domet od minimalno 1 do maksimalno 12 km. I u tom je sustavu zadržana koncepcija "sve na jednom", te je vozilo opremljeno motrilačkim radarom dosega motrenja 30 km. Vrlo male ciljeve otkriva i prati do udaljenosti od 24 km. S prednje strane lansera nalazi se i radar za praćenje ciljeva i navođenje projektila na njih. Kao dopuna instaliran je i elektrooptički sustav praćenja ciljeva i navođenje raketa. Ako se radarski i elektrooptički sustavi rabe odvojeno, sustav može navoditi projektile na dva odvojena cilja. Ovisno o udaljenosti ciljeva Pantsir-S1 može djelovati do najviše 12 ciljeva u minuti. Prvi kupac tog sustava su Ujedinjeni Arapski Emirati koji su naručili 50 sustava, a koji su dali i novac potreban za dovršenje razvoja. Sirija je uz iransku financijsku pomoć, 2006. kupila 36 sustava Pantsir-S1E. Sustav je u naoružanju iranske i alžirske vojske.


* 16.jpg (24.71 KB, 200x133 - viewed 1450 times.)

* 17.jpg (28.82 KB, 200x143 - viewed 1358 times.)

* 18.jpg (31.47 KB, 200x147 - viewed 1595 times.)

* 19.jpg (37.19 KB, 200x138 - viewed 1375 times.)

* 20.jpg (19.07 KB, 200x120 - viewed 1346 times.)
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #4 on: December 21, 2014, 12:55:13 pm »

Nema teme za ovo a radi se o sistemu bliske obrane. Nije ljepo bilo ovima u blizini.  Shocked
Postavljač kaže "šilka" ali meni ne djeluje tako.



poz.
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #5 on: December 21, 2014, 12:57:51 pm »

Tunguska  Lips Sealed
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 401



« Reply #6 on: April 09, 2022, 11:46:03 am »

Laki protivvazduhoplovni raketni sistem "Ozelot"

Protivvazduhoplovni raketni sistem "Ozelot" na platformi lakog oklopnog višenamenskog guseničnog vozila Wiesel 2 je naoružanje lakog protivvazduhoplovnog sistema nemačke vojske (LeFlaSis). LeFlaSis je jedan od najsavremenijih protivvazduhoplovnih sistema na svetu u svojoj klasi, sa sposobnošću da gađa vazduhoplovne ciljeve na udaljenosti do 6 km i na visini od 3,5 km vođenim projektilima „Stinger“.

Ovo lako i veoma pokretljivo oklopljeno guseničarsko vozilo nudi zaštitu od pešadijskog oružja i može se transportovati vazdušnim putem. Za samoodbranu ima 7,62 mm MG3 mitraljez. Poseduje Multi-Launcher sistem sa 4 rakete "Stinger" koji se rotira za 360° po azimutu, odnosno od -10 do 70° po mesnom ugu, a pored lansera nosi i višenamenski IC sistem pretraživanja koji se podiže ili spušta u trup.
Kontejner u zadnjem delu vozila je namenjen za skladištenje dodatna 4 "Stingera".
Za povezivanja sa radarskom stanicom za osmatranje i komandovanje vatrom AFF, koristi radio uređaje SEM-90 i SEM-93.

U sastavu voda od 5 borbenih oruđa, nalazi se i radarska stanica za osmatranje i komandovanje vatrom AFF  na istoj šasiji Wiesel 2, sa dometom 3D radara tipa HARD (Helikopteri - Avioni - Otkrivanje - Detekcija) od 20 km po daljini i 5 km po visini. Radar ima ugrađen i sistem raspoznavanja "svoj-tuđi".
Brzina reakcije sistema od otkrivanja cilja, praćenja i dejstva raketama iznosi do 10 sekundi.

Na baterijskom nivou, nalazi se i Baterijska komandna stanica BF/UF, koja ima osnovnu namenu da koordinira aktivnosti svih vatrenih vodova u sastavu baterije, kao i Vozilo za interfejs SF, koje ima zadatak da uveže bateriju u integrisani sistem PVO.  Vozilo za interfejs SF se nalazi na šasiji sve-terenskog vozila Wolf.



Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 401



« Reply #7 on: April 29, 2022, 05:04:48 pm »

Nova komponeta NATO eFP (pojačano istureno prisustvo) Borbene grupe u Litvaniji je nemački trupni mobilni sistem PVO kratkog dometa Ozelot, naoružan sa 4 projektila zemlja-vazduh tipa "Stinger".

Sa nedavnih vežbi u Litvaniji:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* Ozelot 01.jpg (1402.01 KB, 2048x1365 - viewed 3 times.)

* Ozelot 02.jpg (2037.34 KB, 2732x4096 - viewed 3 times.)

* Ozelot 03.jpg (863.59 KB, 2048x1365 - viewed 3 times.)

* Ozelot 04.jpg (874.73 KB, 2048x1365 - viewed 4 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 401



« Reply #8 on: March 01, 2023, 05:53:00 pm »

Šef nemačkog koncerna "Rheinmetall" rekao je da su u Ukrajinu isporučeni sistemi PVO "Skynex" i "Skyranger"

Protivvazduhoplovni artiljerijski sistem "Skynex" je modul sa automatskim topom kalibra 35 mm na šasiji sa točkovima, opremljen radarom u H-opsegu i automatizovanim sistemom upravljanja. Oruđe ispaljuje programirane projektile "AHEAD", koji su najefikasniji protiv malih vazduhoplovnih ciljeva kao što su bespilotne letelice ili krstareće rakete na dometima do 4,5 km.

Nasuprot njemu, "Skyranger" je oklopna verzija kompleksa "Skynex" sa sličnim modulom i mogućnostima. Istovremeno, top od 35 mm može se zameniti onim od 30 mm sa dometom do 3 km, ali uz ugradnju dve protivvazduhoplovne rakete male veličine sa dometom do 9 km.

Zanimljivo je da se ranije početak 2024. spominjao kao datum isporuke kompleksa "Skynex" u Ukrajinu.

Skynex:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Skyranger:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor


* Skynex 1.jpg (55.1 KB, 900x506 - viewed 3 times.)

* Skyranger 1.jpg (122.42 KB, 1280x960 - viewed 4 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 401



« Reply #9 on: June 08, 2023, 12:15:16 pm »

IDET 2023: Rheinmetall i STV Group predstavljaju Oerlikon Skyranger 30 najsavremeniji sistem protivvazduhoplovne odbrane

Brno, Češka Republika - 24. maja 2023. - STV GROUP, najveći proizvođač municije u Češkoj Republici, s ponosom je predstavio Oerlikon Skyranger 30, najsavremeniji laki višenamenski sistem protivvazduhoplovne odbrane, na izložbi odbrambene industrije IDET 2023 održanoj u Brnu, Češka. Ovaj događaj obeležio je plodno partnerstvo između STV GROUP i nemačke kompanije Rheinmetall.

Odgovarajući na rastuću pretnju koja se sastoji od dronova, jedreće i pametne municije, Oerlikon Skyranger 30 se može efikasno montirati na platformu sa točkovima 8x8 ili na platformu sa gusenicama kao što je CV90, nudeći neuporedivu prilagodljivost.

Oerlikon Skyranger 30 otelotvorava veoma mobilni sistem protivvazduhoplovne odbrane koji se može pohvaliti integrisanim aktivnim i pasivnim senzorima za pretragu i praćenje. To je autonomni strelac sa mogućnostima korištenja topa i projektila, dizajniran za angažovanje savremenih pretnji na bojnom polju, posebno malih bespilotnih vazduhoplovnih ciljeva. Sistem isporučuje superiornu vatrenu moć u kombinaciji sa dinamikom i nadmorskom visinom koja je potrebna za uspešno suprotstavljanje visoko agilnim pojedinačnim ili rojevitim ciljevima koji izvode napade jedreći, iskačući ili ponirući.

Koristeći aktivni 3D AESA radar i pasivne infracrvene (FIRS) senzore, Skyranger 30 obezbeđuje kontinuirani nadzor okolnog vazdušnog prostora. Može da obrađuje ciljeve sa eksternih radara za pretragu ili upravljačkih sistema više hijerarhije, zajedno sa sopstvenom vazdušnom slikom. Integrisana, potpuno stabilizovana, elektro-optička senzorska jedinica visoke rezolucije omogućava pouzdano praćenje cilja i vizuelnu identifikaciju. Njegov visok stepen automatizacije čini Skyranger 30 efikasnim i lakim za upotrebu.

Naoružan revolverskim topom 30 mmx173 Oerlikon KCE-ABM, Skyranger 30 nudi najbolju vatrenu moć i preciznost u klasi. Zajedno sa Oerlikon Air Burst Munition (ABM) tehnologijom, obezbeđuje visoku verovatnoću pogotka čak i prema najmanjim ciljevima. Za povećani domet, SHORAD rakete se mogu integrisati u sistem.

Topovska kupola na daljinsko upravljanje, bez korpe kupole, može se lako montirati na vozila koja se trenutno koriste. Njegova kupola i otvor za posadu mogu biti zaštićeni do nivoa 4 (STANAG 4569).

Zaista, Skyranger 30 otelotvoruje kolekciju impresivnih karakteristika. Topovska ili raketna kupola na daljinsko upravljanje nudi izuzetnu vatrenu moć sa efektivnim dometom do 3.000 metara i može se proširiti do 6.000 metara kada je naoružana projektilima

Kupola je naoružana 30 mm Oerlikon revolverskim topom KCE-ABM i ispaljuje municiju 30 mmx173. Pruža nominalnu brzinu paljbe od 1200 metaka u minuti, sa brzim režimom pojedinačnog gađanja od 200 metaka u minuti. Dodajući svoju moć, Skyranger 30 takođe uključuje integrisani mitraljez CoAk kalibra 7,62 mm.

Pripremljenost municije je takođe vredna pažnje. Sistem može da primi 252 metka municije od 30 mm i 1.000 metaka od 7,62 mm municije. Pored toga, dve integrisane rakete SHORAD (protivvazduhoplovna odbrana kratkog dometa) mogu biti opciono uključene za dodatni udarac.

Skyranger 30 koristi integrisani AESA radar za pretragu od 360 stepeni i opcioni brzi infracrveni skener od 360 stepeni FIRST. Pored njih, potpuno stabilizovana elektro-optička senzorska jedinica omogućava detaljno vizuelno praćenje ciljeva. Opcioni radar za praćenje u Ku-bandu ili Ks-bandu se takođe može ugraditi u sistem za poboljšane mogućnosti praćenja.

U pogledu zaštite, sistem može biti opremljen balističkom zaštitom do nivoa 4 (STANAG 4569). Takođe ima dva bacača 9 ružičastih dimnih granata za dodatno pokriće u borbenim dejstvima.

Sistem Oerlikon Skymaster C2 čini srž njegovih sposobnosti upravljanja i komandovanja. U vozilu su instalirane dve konzole operatera za komandira i nišandžiju, što poboljšava kooperativnu kontrolu tokom operacija.

Uprkos svojoj sofisticiranoj tehnologiji i mogućnostima, Skyranger 30 je dizajniran za jednostavno rukovanje i održavanje, što je svedočanstvo promišljenog stila dizajna STV GROUP i Rheinmetall.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor


* Skyranger 30 - 0.png (729.83 KB, 793x531 - viewed 2 times.)

* Skyranger 30 - 1.jpg (151.5 KB, 800x600 - viewed 2 times.)

* Skyranger 30 - 2.jpg (573.95 KB, 2835x2047 - viewed 2 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 401



« Reply #10 on: October 24, 2023, 08:47:47 pm »

Sistemi PVO MANTIS će trajno ojačati zaštitu slovačkog neba

Oružane snage Slovačke danas su tokom svečane ceremonije u prostorijama 11. vazduhoplovne brigade Slovačkih oružanih snaga u Nitri preuzele sisteme PVO MANTIS, koji će ojačati zaštitu istočne granice sa Ukrajinom koju pružaju snage i resursi slovačkih oružanih snaga.

Primopredaja je obavljena u prisustvu ministra odbrane Republike Slovačke Martina Sklenara, zamenika načelnika Generalštaba Oružanih snaga Slovačke, general-pukovnika Ljubomira Svobode, kao i zamenika načelnika Bundesvera, general-potpukovnika Markus Laubental, i drugih pozvanih gostiju.

„Zahvaljujem se našim nemačkim partnerima, koji su slovačkim oružanim snagama besplatno i trajno obezbedili ove sisteme. To je dokaz da alijansa vraća Slovačkoj. Zajedno sa našim angažovanjem u pomoći Ukrajini, donosi nam bezbroj beneficija, garancija odbrane i zaštite, a kao što danas vidimo i mogućnosti jačanja sopstvenih sposobnosti“, rekao je ministar M. Sklenar.

Sistemi će biti uključeni u naoružanje 11. vazduhoplovne brigade u Nitri i koristiće se za zaštitu objekata od posebnog značaja u istočnoj Slovačkoj. Ukupno, ovim sistemima upravlja više od stotinu vojnika koji su prošli kompletnu tehničku preobuku i vežbanje gađanja.

Svaki od 2 sistema se sastoji od po 6 automatizovanih topova (sa mogućnošću proširenja na 8 komada), 2 senzorske stanice i komandnog mesta. Pored toga, isporuka iz Nemačke uključuje i 5 komada osmatračkih radara TRMS-3D sa dometom do 100 km i obuku za slovačke vojnike. Sistem PVO MANTIS je stacionarni automatizovani sistem naoružanja dizajniran za kontinuiranu odbranu kopnenih objekata (npr. vojnih baza) od dejstva projektila, artiljerijskih sistema, minobacača i bespilotnih letelica. Nemačka je razvila MANTIS prvenstveno za zaštitu baza u Avganistanu, gde su donedavno delovali nemački vojnici.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor


* Mantis1.jpg (167.63 KB, 1000x722 - viewed 0 times.)

* Mantis2.jpg (1167.72 KB, 1920x1280 - viewed 0 times.)

* Mantis3.jpg (915.52 KB, 1920x1280 - viewed 1 times.)

* Mantis4.jpg (111.18 KB, 1000x722 - viewed 0 times.)

* Mantis5.jpg (766.79 KB, 1920x1280 - viewed 0 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 401



« Reply #11 on: February 22, 2024, 09:39:40 pm »

Bundesver će platiti 650 miliona evra za 19 protivvazduhoplovnih oruđa Skyranger 30, koje će možda morati da sačekaju do 2027.

Ali ovo će biti cena pogrešne računice Nemaca u pogledu PVO, koju su dozvolili 2005.

Budžetski odbor Bundestaga je na sednici 21. februara 2024. godine odobrio izdvajanje 650 miliona evra za nemačku vojsku za nabavku 19 protivvazduhoplovnih artiljerijskih sistema Skyranger 30, 8 transportnih i vozila za dopunu i 8 pomoćnih vozila za njih, i 18 simulatora za obuku kadrova.

Ovde je reč o prilično moćnim protivvazduhoplovnim sistemima, koji su dizajnirani da artiljerijskim oruđem kalibra 30 mm uništavaju bespilotne letelice i druge vazduhoplovne ciljeve na udaljenosti do 3 kilometra. Opciono je moguća ugradnja lansera prenosivih raketnih sistema Stinger ili Mistral, čime se i domet po daljini povećava na do 7 km.

Glavno naoružanje Skyrangera 30 je, dakle, artiljerijska instalacija kalibra 30 mm, koja ima brzinu paljbe do 1.200 metaka u minuti sa municijom od 250 granata, a može da primi i dva lansera protivvazduhoplovnih raketa Stinger ili Mistral.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ali onda počinju važne nijanse. Za početak, sistemi Skyranger 30 su dizajnirani da popune nišu koja je ostala prazna nakon što je Bundesver 2011. povukao svoje „protivavionske tenkove“ Gepard.

Sledeća i najvažnija nijansa koja se mora uzeti u obzir – nabavka Skyranger 30 za nemačku vojsku zapravo je samo komponenta velikog projekta NNbs, koji već ima procenu vrednosti od 1,2 milijarde evra i usmeren je na popunjavanje ešalona protivvazduhoplovne odbrane kratkog i srednjeg dometa koja trenutno nedostaje u Bundesveru, a koji je prazan od 2005. godine, kada su Nemci otpisali komplekse Roland i MIM-23 Hawk, ne potrudivši se da ih na vreme zamene.

Specifičnost projekta NNbs je u tome što se radi o kombinaciji uglavnom već stvorenih sistema PVO, za čije će uvođenje, međutim, trebati dosta vremena. U slučaju istog Skyranger 30, očekivani datum isporuke je generalno naveden kao 2027. , i to uprkos činjenici da se radilo samo o kompletu od 19 protivvazduhoplovnih instalacija.

Generalno, ispada da će u ovoj priči Nemci morati da plate najmanje 1,2 milijarde evra za sam NNbs, i da utroše nekoliko godina da bar nekako isprave grešku koja je napravljena još 2005. godine.

Sistem NNbs ima za cilj da sisteme kratkog do srednjeg dometa, povučene iz Bundesvera 2005. godine, zameni novim sistemima PVO:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ovaj veoma mobilni sistem protivvazduhoplovne odbrane sa integrisanim aktivnim i pasivnim senzorima za pretragu i praćenje je moćan, autonomni pucač sa topom i projektilima. Sposoban je da se bori sa savremenim pretnjama na bojnom polju sa posebnim fokusom na male bespilotne vazduhoplovne ciljeve. Kombinuje superiornu vatrenu moć sa dinamikom i nadmorskom visinom koja je potrebna za uspešno angažovanje visoko agilnih pojedinačnih ciljeva ili mete koje se roje u napadima lutanja, iskakanja ili poniranja:




Izvor


* NNbs.jpg (222.14 KB, 1360x975 - viewed 2 times.)

* Skyranger 30 -3.jpg (170.82 KB, 1200x650 - viewed 1 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 401



« Reply #12 on: February 23, 2024, 08:48:22 pm »

Austrija postaje prvi kupac za sistem protivvazduhoplovne odbrane Skyranger-30

Savezna vojska je naručila od Rheinmetalla isporuku sistema protivvazduhoplovne odbrane Skyranger u okviru austrijskog plana rasta. Ugovor je vredan srednjeg trocifrenog iznosa u milionima evra (oko 500 miliona Evra, prim. Kubovac). Isporuka će se vršiti od 2026.

Rheinmetall je podizvođač proizvođača vozila General Dynamics European Landsistems (GDELS) na projektu. Kao glavni izvođač, GDELS isporučuje odgovarajuću mobilnu platformu sa zaštićenim vozilom PANDUR. Skyranger je svestrano rešenje protivavionske kupole koja se može implementirati na više različitih pogodnih platformi vozila, ovde na 6×6 GDELS Pandur EVO. U Austriji sada treba na ovaj način da bude opremljeno 36 vozila.

Skyranger kombinuje najsavremenije senzore, moćno cevno naoružanje cevi kalibra 30 mm i vođene rakete, u ovom slučaju Mistral (Missile Transportable Antiaerien Leger) iz MBDA. Mistral 3 je najmoćnija varijanta protivvazduhoplovnog raketnog sistema za bliska rastojanja.

Nakon prve razvojne porudžbine koju je Rheinmetall dobio za Skyranger iz Mađarske u decembru 2023. godine, ova prva serijska porudžbina je sada konačni prodor na tržište, navodi kompanija u svom saopštenju za javnost.

Uspeh u Austriji označava početak širokog predstavljanja Skyranger 30 u Evropi. Rheinmetall očekuje hitnu narudžbu iz Nemačke i Danske, kao i – nakon uspešnog završetka razvojnog ugovora u toj zemlji – i iz Mađarske. Pre samo nekoliko dana, budžetski odbor nemačkog parlamenta raskrčio je put za nabavku Skyrangera. Za početak, 19 vozila treba da bude nabavljeno za Nemačku.

Armin Papperger, generalni direktor Rheinmetall AG: „Zahvalni smo na poverenju naših prijatelja i partnera u Austriji. Sistem koji je razvio Rheinmetall u Švajcarskoj daje odlučujući doprinos poboljšanju sposobnosti protivvazduhoplovne odbrane – u početku u Austriji, ali ubrzo i u drugim zemljama.

Nabavkom 36 sistema protivvazduhoplovne odbrane Skyranger 30 na nosećoj šasiji 6×6 GDELS Pandur EVO, Austrija obezbeđuje pionirsku ulogu u mobilnoj kopnenoj protivvazduhoplvnoj odbrani u Evropi.

Zahvaljujući izvanrednoj i sveobuhvatnoj analizi situacije, koja je dobila visoko međunarodno priznanje, Oružane snage Austrije su sveukupnu obnovu sistema PVO postavile kao prioritet. Modernizacija i nadogradnja postojećih stacionarnih sistema kalibra 35mm Skyguard Next Generation (NG), za koje je odlučeno u decembru 2023. godine, prvi je korak u tom pogledu. Sada će odluka da se uvede Skyranger 30 takođe zatvoriti jaz u mobilnoj protivvazduhoplovnoj odbrani.

Oliver Durr, izvršni direktor Rheinmetall Air Defence-a: „Rheinmetall još jednom ističe svoje tehnološko vodstvo u protivvazduhoplovnoj odbrani kratkog dometa.

Sa skoro istovremenim uvođenjem rešenja od 35 mm za brzo raspoređivanje, u kombinaciji sa visoko mobilnim rešenjem od 30 mm (Skyranger 30), Savezna vojska postavlja trend u protivvazduhoplovnoj odbrani. Dalje umrežavanje i integracija u postojeće i sisteme višeg nivoa donosi odlučujuće strateške prednosti.

Zahvaljujući visokom nivou stručnosti onih koji donose odluke, posebno lagana varijanta Skyranger 30 je dizajnirana u bliskoj saradnji sa stručnjacima Rheinmetall, koja se lako može integrisati na GDELS Pandur. Skyranger 30 će se odlučno suprotstaviti trenutnim i novim pretnjama iz vazduha i omogućiti kopnenim snagama da se koncentrišu na svoje stvarne zadatke. Dobro osmišljena kombinacija različitih efektivnih sredstava, visoka dinamika sa velikim rasponom visina i najsavremeniji senzori omogućavaju autonomnu i umreženu upotrebu.

Uspeh porudžbine naglašava ulogu Rajnmetala u opremanju oružanih snaga u Evropi da se suoče sa novim pretnjama. Ovo uključuje i rešenja u oblasti stacionarne i mobilne protivvazduhoplovne odbrane Rheinmetall PVO pod vođstvom Olivera Dira.

Skyranger 30, protivavionska kupola za Austriju:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Noseća mobilna platforma GDELS Pandur 6x6:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor



* Skyranger 30 - za austriju 1.jpg (939.17 KB, 2048x2040 - viewed 1 times.)

* GDELS Pandur 6x6.jpg (644.27 KB, 2048x1536 - viewed 0 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 401



« Reply #13 on: March 07, 2024, 06:16:22 pm »

CROAMFOR 62 Oerlikon Skyranger 30 PZO sustav za Hrvatske Patrije:

Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.044 seconds with 23 queries.