PALUBA
March 28, 2024, 05:40:40 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3   Go Down
  Print  
Author Topic: Desetari u JNA  (Read 16530 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
kosta1961
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 229


« on: March 31, 2014, 05:43:33 pm »

Čudi me da niko nije pisao o desetarima.Oni su za vreme služenja vojnog roka bili nezaobilazni.Niko ih nije voleo,a i uvek su ih birali po nekim čudnim kriterijumima.
Za početak jedan članak iz starog vojnog časopisa VOJNIK.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* vojska 010.jpg (93.62 KB, 792x980 - viewed 202 times.)
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #1 on: March 31, 2014, 07:10:56 pm »

Niko ih nije voleo,a i uvek su ih birali po nekim čudnim kriterijumima.

По каквим критеријумима? Huh?
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #2 on: March 31, 2014, 07:12:23 pm »

коста, који су то "чудни" критеријуми?

са десетарима сам се срео тек кад сам отишао на стажирање (не рачунам да смо ми у шро били десетари једно време, а није ни била јна већ вј), а како су ми били подређени не могу да судим из војничког угла. истина је да их нико није волео, али, руку на срце, сами су и заслужили. код мене су карактеристични били десетарски "кланови", пиротски и крушевачки, па се између њих јавила јака нетрпељивост. нека ми се не узме за зло, али увек сам стајао иза пироћанаца. разлог је што су били прилично коректни, гледали своја посла и трудили се да све прође без буке, док су крушевљани били надувени и обожавали да малтретирају војнике. чак сам од мајора команданта батаљона добио изричито наређење да пазим да се не иживљавају над младом војском, и да, ако приметим тако нешто, уместо тог јадничка поставим дотичног "господина десетара". мајор је био у праву, управо се то и десило.

код нас у батаљону био је и курс за командира одељења. не знам по којим су принципима бирани, сем да су потпуно здрави (без тачака ограничења). водио их је један старији водник, највеће ђубре од човека ког сам срео у војсци. срећа њихова да је преко пута била канцеларија двојице заставника, па су ови, као јако добри људи и шаљивџије, стално "дрмали кавез" дотичноме на радост војске и свих присутних. обуку су имали далеко од свих осталих, а имали су и свог дежурног. малтене били су свет за себе. имали су и узбуне које су важиле само за њих. шта су учили, када су полагали, где, пред ким, немам појма...
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #3 on: March 31, 2014, 08:25:15 pm »

Stariji vodnici su svi djubrad Cheesy Nakon 2007. god i reorganizacije vojske desetar gubi na znacaju. Davali su im cinove bez obuke za desetare, na izvole ko im se kako svidjao. Kriterijum nije ni postojao. Tako je bilo da ukidanja redovnog sluzenja vojnog roka. E pre 2007. je bilo malo drugacije.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #4 on: March 31, 2014, 08:25:43 pm »

Niko ih nije voleo,a i uvek su ih birali po nekim čudnim kriterijumima.

По каквим критеријумима? Huh?
Kriteriji podobnosti.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #5 on: March 31, 2014, 08:43:08 pm »

Stariji vodnici su svi djubrad

To nije lepo. Znas? Ima ovde nekih clanova koji su bili stariji vodnici.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #6 on: March 31, 2014, 09:13:33 pm »

Stariji vodnici su svi djubrad Cheesy 

није истина. од њих десетак, са колико сам ја био у контакту, само је овај био ђубре од човека. остали су били људи сасвим на месту.

иначе, међу војском је кружила реченица "боље да имам ћерку курву него сина десетара".
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #7 on: March 31, 2014, 09:15:18 pm »

Ja u svoje ime to... Wink Bre, ne moze covek ni na svoj racun da se nasali Smiley
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 074


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #8 on: April 01, 2014, 05:57:09 am »

Na obuci, 1979 u Puli, V nastavni bataljon, II četa, I vod desetari su bili normalni ljudi koji su nas obučavali po
programu obuke i nastave koji je neko drugi smislio. Kod nas nije bilo maltretiranja ili bilo kakvog iživljavanja.
Verovatno je to i bio stav starešina čete. Bio je neki staža iz Bilećke škole koji je pokušao da trenira strogoću
ali to mu se dogodilo samo jednom, brzom združenom akcijom doveden je u red. Ne sećam se da je u mojoj klasi
govorim o gore navedenoj jedinici bilo više od  3-4 problematična mornara, koji su takođe združenom akcijom
eliminisani iz našeg okruženja.
Logged
kosta1961
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 229


« Reply #9 on: April 01, 2014, 05:35:01 pm »

Iznenadjen sam kako ste reagovali na moju promedbu!

Nadam se da se neće niko uvrediti,i ja sam imao desetara koji je bio sasvim na mestu.Pošto sam bio u avijaciji,imao sam ga samo na obuci.Posle sam bio u vazduhoplovnoj radionici i od nas 15 vojnika samo je jadan bio razvodnik.

Kada sam napisao ,po čudnim kriterijumima,mislio sam da (barem je takvo moje iskustvo) za njih biraju osobe koje mogu da se nametnu ,koje vole da govore drugima šta da rade,ili one koji su prema drugima drski,ponekad "pokvareni".Upravo su takve birali od moje klase.Mi  ostali smo otišli u prekomandu a oni su ostali za sledeće generacije.Kasnije,dok sam bio već "stara kuka",naš zastavnik nam je potvrdio da namerno biraju takve.Nije to ništa loše,ili loša namera,ali ne može svako da bude desetar.On mora da se nametne vojnicima,ponekad mora da bude i strog.
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 074


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #10 on: April 02, 2014, 06:24:26 am »

Ja sam samo napisao kako je bilo kod mene. To se radi o desetarima na obuci. Po dolasku na brod svi smo dobijali
činove pa sam se ja skinuo kao desetar.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #11 on: April 02, 2014, 10:21:36 pm »

Чин десетара се могао добити након завршеног курса за десетаре, али и током служења војног рока, "по заслузи". Унапређење десетара је било у надлежности команданта пука, а можда и батаљона (мало сам заборавио).

Дакле, Коста ти си прошао Сомбор, 975.ВНЦ?

Како сам четири године у чети којом сам командовао имао и курс за десетаре могао бих о томе написати "књигу" Cheesy.
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #12 on: April 02, 2014, 11:56:26 pm »

Eto...iz prve ruke reci koji su ti "kriterijumi", ako su bili,  po kojima su birani?!
Logged
kosta1961
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 229


« Reply #13 on: April 03, 2014, 05:31:06 pm »

Da ja sma bio u Soboru,kao aviomehaničar.O desetarima pišem iz svog iskustva.Neki od nas ,novih,je odredjeno za desetare,i mi ih više nismo videli.
Kasnije sam bio u Zadru, i tamo su mehaničari vojnici zaduženi za avion,o kojem su brinuli,i svi su ,koliko se sećam ,dobili čin razvodnika, samo po neki desetara.Medjutim oni nisu imali veze sa vojskom.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #14 on: April 03, 2014, 05:54:49 pm »

За време мог војниковања у ЈНА десетари су бирани на два различита начина. Први начин је да су кандидати  за десетаре одређивани у војним одсецима, на основу њихових потреба. Дакле, ко ће бити десетар (командир одељења) одлучивало се у војним одсецима. Ја сад не могу да се сетим прецизног критеријума, али генерално критеријуми су били као за 1. категорију војника: безбедносна провера, карактеристика примерног омладинца, поузданост (безбедносна) породице, најмање основна школа (пожељно средња), општа способност за војску, односно за род у који се упућује. Дакле, ништа посебно што би десетара посебно издвајало од других. Међутим, ти "одређени", врло често нису показивали ни мотивацију, ни личну способност да буду командири одељења. Неки су чак били врло слаби војници. Док се морало поштовати то што је одређено у војним одсецима било је доста негодовања старешина јер, скоро 50% кандидата није био дорастао обавезама.

Други начин је да су они бирани и одређивани на курс за десетаре у јединицама, тек после одређеног периода проведеног на обуци . Ту су критеријуми углавном базирани на њиховим објективним способностима које су ценили непосредни извођачи обуке. Осим већ поменутих способности оцењивано је колико су способни да раде са људима, командују и намећу ауторитет. То је у мојој јединици био главни критеријум. Била је пожељна и добровољност (да сам кандидат то жели), али није била кључни критеријум. Наравно, и ту је било субјективних оцена и протекција (али врло мало, шта више тражена је протекција да се војници не бирају за десетаре због тежине обуке и онога што их је чекало након обуке) али, генерално знатно мање него код првог модела избора. Углавном, бирани су зрелији војници (док је било војника различитог годишта од 18 до 27 година живота), образованији, физички и интелектуално способнији. Међутим, проблем је настајао када се они врате кућама. Неки крајеви, где је било више војних јединица које је требало попунити имали су мањка обучених десетара, или мањак десетара одређеног (потребног) рода војске. Тако се дешавало да десетара поморске специјалности има више у Нишу него у Кумбору. Такође, из војних одсека су се бунили да има мање "радничке класе" и "сељака" међу онима који из јединица долазе као десетари. Десетари са завршеним курсом за командире одељења су најчешће унапређивани у резервне подофицире па је тај начин избора кварио жељени (очекивану) социјалну структуру подофицирског кадра. Код оваквог избора кандидата за десетаре, иако се настојало да национална структура командира одељења буде у складу са структуром регрутног контигента који је пристизао у јединицу, то није било примарно. Зато се дешавало да практично нема или има врло мало десетар Албанаца, или да војника неких националности има значајно више.  Зато су неки десетари одређивани "по наређењу", односно по потреби да се задовољи сразмерност присутних националности.

У сваком случају, овај други модел је био бољи. О начину обуке и квалитету обуке другом приликом.



Logged
Pages:  [1] 2 3   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 22 queries.