PALUBA
April 19, 2024, 10:58:18 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4   Go Down
  Print  
Author Topic: Šta ima srpska vojska, a šta joj nedostaje  (Read 10824 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 390


« Reply #15 on: April 15, 2014, 08:12:49 pm »

Ljudi vole da vide paradu. Vole vojsku, posebno u užičkom kraju. Nekako im milo oko srca. Iskreno, volim i ja. Međutim, racionalno gledano bolje da se za te pare koje će biti potrošene za paradu, a nisu male pare, organizovalo pokretno logorovanje svih pešadijskih bataljona, ili da se kupe uniforme tako da ih svi imaju ili plati remont barem jednog helikoptera ili trasportnog aviona, ili kupi neka nova inžinjerijska mašina. Tako bi narasle operativne sposobnosti vojske.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #16 on: April 15, 2014, 09:01:41 pm »

ово се слажем апсолутно да би било боље, али ја бих волео да знам које су то цифре које су потребне за организацију једне параде наше војске...
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #17 on: April 15, 2014, 09:15:37 pm »

Svakako manje od gej parade koja nam svakako ne treba ali je njeno odrzavanje kostalo ovu zemlju ako se dobro secam oko 1,5 miliona evra. Da li je taj rashod bio neophodan ovoj zemlji ili je to moglo da ode na nesto vaznije? Svakako da nije ali to se pitanje ne postavlja zbog demokratije.
Da li su ta sredstva namenjena odrzavanju parade mogla biti pametnije upotrebljena? Mogla su svakako. Ali, uvek postoji ali, licno mislim da bi postavljanje tog pitanja moglo da se uporedi sa potavljanjem pitanja srpskom domacinu da li mora da slavi slavu umesto da sredstva koja ce na slavlje potrositi ulozi u npr. setvu. Nijedan domacin nece imati dilemu sta da odgovori.

« Last Edit: April 15, 2014, 09:22:41 pm by KUZMA® » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 390


« Reply #18 on: April 15, 2014, 09:33:12 pm »

Ja ne raspolažem službenim podacima da bih ti rekao. Ali nije to nešto teško izračunati, barem približno. Nađi u novinama (ili će biti objavljeno) koliko je ljudi učestvovalo, puta dnevnica, puta desetak dana (toliko to traje) puta ono što se izgubi jer nisi na obuci ili nekom drugom zadatku (to mesto onih na paradi radi neko drugi, najčešće prekovremeno), plus ishrana, plus gorivo, za svu tehniku da dođe, vežba, stoji, plus dovođenje u izgledno stanje (farbe i ostali troškovi doterivanja), plus amortaizacija, plusu troškovi grada Užica (zatvaranje saobraćaja, radnje ne rade, uređenje, čišćenje i td. i sl.). Iam tu i drugih troškova, protokola, obezbeđenja (delom MUP, delom Vojska). Sve u svemu tu je negde više stotina hiljada evra.

Slažem se, da kad pogledaš na kakve se sve gluposti troše pare, onda može i ovo. No, ipak, treba biti racionalan. Ili barem to treba da počnemo biti.

Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #19 on: April 16, 2014, 11:11:06 am »

I kako vam se svidela ovogodišnja parada?

Nekako mi se čini da je ove godine bilo još skromnije i u pogledu KoV, o ViPVO (avijacijskom podešelonu koji je spao na helikoptere) ne treba ni trošiti reči. Ono što mi je uplao u oči jeste neujednačenost oznaka na uniformama spec. jedinica i VP pa su neki nosili ambem sa smb pozadinom na crnu beretku, a neki sa crnom podlogom. K-dant podešelona na crnoj uniformi smb traku sa imenom i znak pripadnosti za svečanu i službenu uniformu.

Naravno, nije moglo da prođe ni bez komentatora. Pukovnik se zbunio pa pomešao domet i kalibar RS PVD, a novinar je helikoptere nazvao Super Galebovima (prošle godine stručni konsultant reče da je G-4 nadzvučni avion). I uvek isti podaci kad je koja brigada formirana (bez da se navede nešto o jedinicama iz kojih su formirane), kako je strojev korak težak i lep. Vrh tehnologije i moći namenske industrije ispade FAP 1118, a par Land Rovera dokaz da su j-ce VP u potpunosti modernizovane savremenom tehnikom.

Verovatno je "najznačajniji" deo bio kad VK proziva Ruse da su nas prodali Turcima, a od NATO-a traži ratnu odštetu. NGŠ sa izjavom "mi radimo, mi štedimo..." me je nasmejao od muke.
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #20 on: April 16, 2014, 11:54:10 am »

Pošto sam sitan, nisam mnogo toga video. Ali sam dok je trajao defile njuškao oko Lazara, BOVM11 i Nore. Bio je tu i Alas i Bumbar. Mig 29 nisam ni video, niti čuo. Čuo sam Nikolića kako govori, ali ništa ga nisam razumeo.
Adler, Kako je Toma prozivao Ruse?  laugh
Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #21 on: April 16, 2014, 12:03:14 pm »

Pa nisi ni mogao da ga vidiš kad nije leteo.  Cheesy

Ma pričao o Prvom i Drugom srpskom ustanku, kako su Rusi potpisali primirje sa Turcima, kako su naši preci rekli da neće dozvoliti da nas Rusi prodaju i sve u tom stilu.

Ali me posebno iznerviralo kad general Jondić traži dozvolu da defile otpočne a VK sedi i klima glavom.
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #22 on: April 16, 2014, 12:13:58 pm »

Sada se setih da ni Super Galebove nisam video, niti čuo danas. Šta li je razlog tome, loše vreme ili?
Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #23 on: April 16, 2014, 12:23:11 pm »

Loše vreme.
Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #24 on: April 16, 2014, 12:39:11 pm »

Malo sličica

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Izvor: MC "Odbrana"


* GST_5900.JPG (135.54 KB, 1024x683 - viewed 52 times.)

* GST_5886.JPG (188.13 KB, 683x1024 - viewed 59 times.)

* BAN_4868.JPG (202.9 KB, 1024x683 - viewed 55 times.)

* BAN_4292.JPG (205.73 KB, 1024x683 - viewed 48 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 390


« Reply #25 on: April 16, 2014, 06:10:27 pm »

Pa dobro užičani, gde su vaše slike? Gde je reportaža o događaju?  Kako je bilo, šta je bilo, osim što niste čulu i videli skoro ništa Wink?

Ovo su uglavnom službene slike sa sajta Vojske i MO.
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #26 on: April 16, 2014, 10:49:15 pm »

Ja bih slikao, samo da imam čime  Grin
Ali na fb sam našao jednu lepu galeriju slika sa parade. Ne znam da li smem da kačim svaku 'ponaosob' zato dajem link:
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.585356288228082.1073741835.547995335297511&type=1

PS Ogledalo retrovizora na Lazaru je malkice naprslo  Wink
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #27 on: April 17, 2014, 08:51:51 am »

Jbg ako hoces da imas dobru popunu kandidata za prof. vojnike, za srednje skole i akademiju da imas podrsku u naroda da animiras politicare onda moras izmedju ostalog da imas i ovake dogadjaje gde ce ovo biti medju udarnim vestima tog dana itd.
Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #28 on: April 17, 2014, 09:47:25 am »

Samo što građani dobiju pogrešan utisak da je VS ipak u zadovoljavajućem stanju, a političari iskoriste priliku da kažu kako se oni zapravo brinu o Vojsci. Samo neka katastrofa (daleko bilo) otvori pitanje čime Vojska raspolaže i u kakvom stanju je tehnika. Čak ni neki manji vanredni događaj ne dobije pažnju. Ko je npr. van ViPVO čuo za nedavno prinudno sletanje jednog HT-a? Isto kada je reč o materijalnom statusu vojnika, tek u privatnom razgovoru sa civilima shvatiš koliko zapravo ljudi imaju pogrešnu sliku o tome.

Kandidata za akademiju i vojnu gimnaziju ima iz istog razloga zašto ima kandidata za dobrovoljno služenje vojnog roka. Većina dolazi zbog posla. Moj drugar s juga Srbije magistrirao ekonomiju, završio klasu slušalaca rezervnih oficira, a sad radi kao (običan) vojnik po ugovoru jer posla u civilstvu nema.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 390


« Reply #29 on: April 17, 2014, 07:12:22 pm »

Како је могуће да тај буде "обични" војник? Ако је завршио ШРО и произведен у чин потпоручника он је потпоручник и не може бити војник. Чин се може одузети само на законом утврђени начин.
Logged
Pages:  1 [2] 3 4   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.051 seconds with 23 queries.