PALUBA
April 20, 2024, 06:23:07 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4 5   Go Down
  Print  
Author Topic: Potrebna hitna pomoć u vezi PM M-71  (Read 32147 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
DusanC
desetar
*
Offline Offline

Posts: 125


« on: May 19, 2014, 09:55:20 pm »

Verovatno nije poznato širem auditorijumu palube da sam ja inž. za reduktore i hidrauliku u RB Kolubara.
Verovatno znate da smo potopili 2 površinska kopa koji čine 2/3 proizvodnje uglja u kolubari = 1/3 proizvodnje struje u Srbiji.

Potrebno je da ispumpamo tu vodu. Ima od 150 do 250 mil m3 vode Sad

Obezbedili smo pumpe od 3MW ali su one bile montirane na velikom plovnom bageru, a sad je potrebno da se montiraju na neko plovno sredstvo koje bi lako dovezli do jezera i manipulisali sa njim. Pumpa sa postoljem je dimenzija ~8x4x4m težine ~32t. Prilikom starta obrtni moment teži da je okrene oko ose od 8m.
Za početak bi nam trebalo za 2 pumpe, a ako sve bude OK verovatno će nabaviti više.

Pitanja su:

1. Može li PM M-71 nositi tu pumpu kao barža?
2. Koje su tačno dimenzije PM ili još bolje neki teh. crtež? Ima li neke posebne zahteve za oslonce?
3. Postoje li još uvek ti PM kod nas?
4. Koga je najbolje da kontaktiramo?
5. Ima li neka prepreka da se ovo izvede koju sam propustio?

Mnogo vam hvala
Dušan
« Last Edit: May 19, 2014, 10:03:40 pm by DusanC » Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #1 on: May 19, 2014, 10:27:01 pm »

Ima ovde nesto o tome, a kada Kuzma dodje, bice jos vise.

A ovako iz opste kultire, i da jedan clanak ne mozda da podnese 32 tona, moglo vi se povezati dva clanka koja bi kako verujem mogla izdrzati tu tezinu.
Kolko ja znam, VS ima jos uvek barem nesto od ovih clanaka za PM M-71. Pre neku godinu su ih koristili za vadjenje Orla koji je pao u jezero.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 390


« Reply #2 on: May 19, 2014, 10:50:56 pm »

Најбоље је да се ЕПС, или ТЕНТ директно обрати Министарству одбране РС. Наведите шта конкретно желите , као и питања које си овде поставио. Верујем да ће одговорити. Лично мислим да је набоље када би директор ЕПС-а лично контактирао министра одбране, а затим договорили да стручна лица из обе установе организују састанак и видели шта је могуће.
Logged
DusanC
desetar
*
Offline Offline

Posts: 125


« Reply #3 on: May 19, 2014, 11:02:14 pm »

Најбоље је да се ЕПС, или ТЕНТ директно обрати Министарству одбране РС. Наведите шта конкретно желите , као и питања које си овде поставио. Верујем да ће одговорити. Лично мислим да је набоље када би директор ЕПС-а лично контактирао министра одбране, а затим договорили да стручна лица из обе установе организују састанак и видели шта је могуће.
Hvala idem ja i tom linijom ali....
Dok svima njima u ovom haosu to pitanje dodje na dnevni red, pa dok se izobracaju, pa dok formiraju radnu grupu pomerice termin moguceg zavrsetka radova debelo u zimu tako da ce jadan narod da trpi restrikcije.
Najbolja je horizontalna komunikacija u velikom sistemu.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #4 on: May 20, 2014, 09:16:20 am »

Vec sam pricao sa Dusanom putem mobilnog i mislim da sm razjasnili neke njemu bitne detalje oko kompleta PM m71.
Logged
DusanC
desetar
*
Offline Offline

Posts: 125


« Reply #5 on: May 20, 2014, 08:02:09 pm »

Zahvaljujem se Kuzmi, pripadnicima VS i kolegama sa Mašinskog fakulteta u BG na velikoj pomoći.
Videćemo sledećih dana kako će ići ova priča, mada znajte da me je derikoža Kuzma obavezao da se sve lepo dokumentuje i formira foto arhiva za buduće generacije ako dođe do realizacije.

Hvala i Palubarcima

Dušan
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #6 on: May 20, 2014, 10:22:41 pm »

A jedno pice kada se vidimo? To si zaboravio?  laugh
Logged
DusanC
desetar
*
Offline Offline

Posts: 125


« Reply #7 on: May 21, 2014, 05:08:31 am »

A jedno pice kada se vidimo? To si zaboravio?  laugh
Kvas se podrazumeva Smiley
Logged
vitez koja
Stručni saradnik - istorija
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 221



« Reply #8 on: May 21, 2014, 09:11:57 am »

Dusane,
Tebi i tvojim saradnicima drzim palceve i zelim puno srece i uspeha da realizujete ispumpavanje vode kako ste naumili.

Molio bih te da nas, ako ti prilike to dozvole, obavestis kako u tome napredujete.

Srecno!
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #9 on: May 31, 2014, 10:07:29 am »

Pontonirski bataljon iz NS priprema tehniku za Tamnavu. Informacija oiz prve ruke. Ceka se samo zvanicno naredjenje.
Logged
DusanC
desetar
*
Offline Offline

Posts: 125


« Reply #10 on: May 31, 2014, 10:14:53 am »

Cekamo da stignu pumpe i usisne korpe pa da krecemo. Javljam na vreme.
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #11 on: May 31, 2014, 10:46:27 am »

Dule, jeste li kontaktirali nekoga iz Dunav Grupe u vezi pumpi sa "Kolubare"? Saznao sam kako se zove drugi njihov sisavac - "Krka". Na njoj su pumpe kapaciteta 2800m3/h.
« Last Edit: May 31, 2014, 10:51:49 am by FF » Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 058


« Reply #12 on: May 31, 2014, 11:23:43 am »

Šta je sa pumpama koje su korišćene u Paraćinu? Valjda su ih Danci donosili... velikog kapaciteta.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #13 on: May 31, 2014, 11:33:17 am »

Ako su ih doneli to je jako mali kapacitet. Takvih 6 pumpi je za 2 dana smanjilo nivo na kopu Veliki Crljeni za celih 3 cm.

Pumpe o kojim je ovde rec su ogromne. Pise u prvom postu ove teme da ne ponavljam.
Logged
DusanC
desetar
*
Offline Offline

Posts: 125


« Reply #14 on: May 31, 2014, 11:47:35 am »

Ajd da dam malo više informacija:
1. Elaborat na MF u BG je dokazao da na PMP M71 (5kom kao splav nosivosti 100t) ne možemo montirati ove pumpe od 3MW zbog dinamičke stabilnosti prilikom starta. Njih ćemo montirati na kopno, a usisnu korpu manipulisati sa PMP M71;
2. Obezbedili smo 3(+još 2 u najavi) pumpe od 650kW koje ćemo montirati na PMP M71 montiran kao poluostrvo da bi po njemu išao cevovod;
3. Za pumpe od 1.5MW sa brodova Krka i Kolubara još uvek nemam nikakav info odozgo.
4. U toku je priča sa 12 plovnih pumpi 0.5m3/s Voda Vojvodine.

Suma svega je da i kad bi iskoristili sve što sam nabrojao kraj posla bi se nazirao 2016-e.
Logged
Pages:  [1] 2 3 4 5   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.028 seconds with 23 queries.