PALUBA
March 29, 2024, 08:01:19 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4 5   Go Down
  Print  
Author Topic: Potrebna hitna pomoć u vezi PM M-71  (Read 31991 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #30 on: June 05, 2014, 09:14:13 am »

Moze li neko da nam da kartu područja tih jezera u odnosu na tokove reka koje ih okružuju?

Jer Džumba je rekao nešto značajno.
Odkanalisanje tokova od ovih novih jezera kako se ne bi dopunjavala.


Logged
DusanC
desetar
*
Offline Offline

Posts: 122


« Reply #31 on: June 05, 2014, 09:34:20 am »

Nešto sam obećao a nisam ispunio.

Inžinjerija danas postavlja par pontona u vodu a ja sam tek sad saznao pa neću moći da slikam.

Izvinjavam se.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #32 on: June 05, 2014, 09:50:33 am »

Moze li neko da nam da kartu područja tih jezera u odnosu na tokove reka koje ih okružuju?



Malo sa Gugla

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Mozda da potrazim neku mapu na kojoj se bolje vidi hidroloska situacija.


* 18848_77878249_kop.jpg (493.48 KB, 1278x889 - viewed 207 times.)
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #33 on: June 05, 2014, 10:38:38 am »

Odoh da snimim postavljanje pontona. Izgleda da cu morati da budem na kontra strani jezera, nadam se da ce kamera ipak odraditi posao.
Logged
vitez koja
Stručni saradnik - istorija
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 221



« Reply #34 on: June 05, 2014, 02:12:39 pm »

Odoh da snimim postavljanje pontona. Izgleda da cu morati da budem na kontra strani jezera, nadam se da ce kamera ipak odraditi posao.

Ajde Kuzma, cekamo tvoj izvestaj !!!!!
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #35 on: June 05, 2014, 03:47:47 pm »

Evo stigao sam kuci. Napravio sam video snimak akrivnosti ali na zalost sa one suprotne strane. Kamera ima 20x opticki zum i koristo sam maksimalno, nadam se da ce ono sto postavim zadovoljiti koliko toliko. Nije sjajno ali bolje nema.
Dok snimak ne bude malo obradjen i postavljen (internet me zeza vec neko vreme i ne mogu da pronadju u cemu je problem) evo da kazem da je u pitanju pontonirski bataljon iz Novog Sada, da je u ovoj turi dovezeno 5 plovnih clanaka, 1 remorker i 1 aluminijumski camac sa vanbrodskim motorom.
Postavljanje pontona je obavljeno na manjem jezeru tj. na povrsinskom kopu Veliki Crljeni.

Ja sam ispratio radnje do spustanja poslednjeg plovnog clanka ali posto sam bio na drugom kraju jezera ui na velikoj udaljenosti nisam hteo da cekam da li ce se jos nesto raditi, sta ce biti i kako postavljeno na pontone itd. U jednom trenutku sam probao da udjem u kop ali mi obezbedjenje nije dozvolilo. Doduse i ocekivao sm to posto nemam nikakvu propusnicu a na rec d ame puste to ne ide.

Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #36 on: June 06, 2014, 10:11:04 am »

Dakle, kao sto sam obecao evo tog snimka. Nista spektakularno, nista posebno, spustannej 5 plovnih clanaka, prethodno spustanje jednog aluminijumskog camca u svrhu uspostavljanja sluzbe spasavanja. Da li je remorker spusten ili ne ne znam posto sam posle spustanja poslednjeg clanka probao da li ce me pustiti unutra u kop. Posto nisam uspeo da udjem vise se nisam ni vracao na mesto odakle sam snimio ove kadrove. Namera mi je bila da bar spustanje remorkera ispratim sa manje udaljenosti kako bi se na snimku mogli videti sve radnje tokom spustanja. Sa udaljenosti na kojoj sam bio (preko 500 metara, a Dusan mi telefonom rece da ima oko 800 ako sam dobro cuo) ovo je neki maksimum sta se moglo snimiti uz opticki zum od 20x

Na 2-3 mesta na snimku se vidi da nesto strci iz vode, to bi trebalo da su neke potopljene masine (neki kopac, dozalica ili tkao nesto..) ali je iz ove pozicije nejasno sta je tacno u pitanju. Takodje se mogu videti na onoj obali pumpe (ali se lakse uoce creva) koje vec neko vreme ispumpavaju vodu.


« Last Edit: August 14, 2016, 07:17:32 pm by KUZMA® » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #37 on: June 06, 2014, 08:06:47 pm »

Vidim da su vrlo oprezno prilazili obali, uz pridržavanje kamiona koji ispušta člnak od strane drugog kamiona. Očigledno su se plašili da se obala ne odroni pod teretom kamiona, što je i bila objektivna opasnost. Prvi članak su ispustili "daleko" (morali su da ga guraju kamionom u vodu, pa zatim jedan kraj "otvaraju" vuukući ga pomoću sajle) , drugi već bliže, ostale praktično kako treba, pravo u vodu.

Kuzmo jedan savet kod sledećih snimanja. Kada "zumiraš" okreći zum polako, kao kad pogledom nešto lagano pratiš. Isto tako, kad pomeraš kameru po "azimutu" čini to lagano, a ne naglim trzajima. Tako se bolje uočavaju detalji i snimak deluje prirodnije. Inače sve u svemu dobar i autentičan snimak.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #38 on: June 06, 2014, 08:13:57 pm »

MAlo sam bio iznenadjen tolikim oprezom, nikada u karijeri nisam radio ovakav nacin pridrzavanja drugim vozilom. Izvlacenje da ali ovo ne. E sad ako je problem obala imalo je i drugo mesto na ovoj drugoj strani jezera. Tu sam primetio da nasut put ulazi u jezero. Praktocno je potrebno da vozilo udje do glavcine druge osovine. Osim toga Kolubara raspolaze sa ogromnim brojem masina kao sto su razni kopaci, buldozeri itd i sa veom akvalitetnim rukovaocima koji su mogli malo da pripreme rampu. Ne kazem da nisu ai je mozda moglo psole prvog clanka da se malo poravna ili uradi nesto drugo sta je neophodno.

Na savetu hvala, znam to ali sam stigao gotovo u poslednjem trenutku sa kamerom koja nije moja i koju retko koristim pa mi treba malo vremena da se priviknem. Na ekran gotovo nista nisam video zbog jakog sunca tako da je i ovo odlicno kako je moglo biti.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #39 on: June 06, 2014, 08:43:39 pm »

Nema greše u tome. Opreznost-sigurnost. Nije rat i ne žuri se.
Logged
DusanC
desetar
*
Offline Offline

Posts: 122


« Reply #40 on: June 06, 2014, 09:30:42 pm »

Jos malo informacija:
Vojska nam je dala da mi izradimo rampu ali smo po meni to lose uradili (nasuta rastresita zemlja u delu do vode ) te se zato islo na ulaz sa 2 vozila. Takodje izgleda da je plitko na ulazu rampe tako da se pontoni zabijaju u dno.
Mislim da je trebalo 6 pontona montirati, jedan su ostavili prosle nedelje da bi mi planirali dispoziciju opreme i vezivanje na njenu.
Pontoni su za 3 pumpe od 8 tona gde ce pumpa biti na ivici jednog od 2 vezana pontona (drugi je kao teret radi ravnoteze). Plan je bio (posto sam ja u nekoj drugoj prici) da se na takve pontone veze most do obale od 2 polovine pontona kojim ce ici cevi i ljudstvo.
Pumpe dolaze sutra tako da ce tad biti njihova montaza.
Takodje ovo je tek pocetak posto cemo i druge vece pumpe koje obezbedimo verovatno isto ovako montirati. Sem naravno onih velikih iz Kovina sa kojima smo i poceli celu pricu (moj deo posla) koje su se pokazale kao prevelik zalogaj i za splav od 5 elemenata zbog lose dinamicke stabilnosti objekta u rezimu starta tj. u prevodu pumpa od 3MW i 25t kad se pokrene prevrne citav splav. Ukupna tezina pumpe, njenog postolja, cevovoda (1t/m) i pomocnih uredjaja koje bi splav morao nositi je 90t Smiley
Elaborat o stabilnosti je izradio MF u Bgd, katedra za brodarstvo.
Mogli smo da postavimo sve na dva splava od po 5 elemenata kao katamaran ali bi to trazilo izradu ogromne konstrukcije te smo zbog kratkih rokova presli na kopneno resenje.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #41 on: June 07, 2014, 06:59:25 am »

Kada su rampe izradjivane jednostavno je bilo dovoljno da jedan Kolubarin Kamaz radi provere udje u rikverc u vodu do glavcina na srednjoj osovini i to je to. Samo izgleda da se toga niko nije setio.
Kada se postigne ta dubina ulaska plovni clanak se bez problema otvara i sanse da se zabije u dno su minimalne.

p.s.

Mozda je sad vojska savrmenija (bar tako pricaju kada su neke svecanosti) ali i mi nesavremeni imamo neka znanja koja mogu da pomognu.

Nego Dusane jel spusten i remorker i ako jeste da li je to radjeno na istoj rampi ili negde drugo?
Logged
DusanC
desetar
*
Offline Offline

Posts: 122


« Reply #42 on: June 07, 2014, 07:20:52 am »

Trebao bi da je spusten jer nam treba da manipulisemo srgmentima prilikom danasnjeg montiranja opreme na njih.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #43 on: June 08, 2014, 07:40:41 pm »

Do juče kopovi, danas jezera
Ranko Pivljanin   08.06.2014.

Skeleti dva ogromna bagera vire iz vode kao detalj neke bizarne umetničke instalacije, još pet, zajedno sa drugim mašinama i postrojenjima, prekrivaju voda i mulj.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Do one paklene srede 14. maja, kada su podivljale reke Vraničina, Peštan i Kolubara, ovo je bio kop „Tamnava - Zapadno polje“ koji je davao polovinu od ukupne proizvodnje uglja u „Kolubari“, a sada je to jedno od tri najveća jezera u Srbiji. Sa procenjenih 210 miliona kubnih metara vode, koliko se ovde slilo, ono tek malo zaostaje za Zlatarskim jezerom u dolini Uvca. Nedaleko od njega belasa se još jedna prinudna akumulacija od 26 miliona kubnih metara vode u čijem kraju „spomeniče“ veliki bager „glodar 2“ i dizalica, dok mutna voda krije pet transportera sa pet pogonskih stanica, poneko vozilo i šta se već zateklo u trenutku kad je voda grunula. To je bio kop Veliki Crljeni!

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Na ovom manjem jezeru je i krenuo sizifovski posao isušivanja ovih jezera gde zatičemo radnike koji opslužuju devet ogromnih pumpi koje vodu pretaču u korito Kolubare. Depresivno deluje podatak da su za sve ove dane uspeli da spuste nivo jezera za samo 36 centimetara, a njegova dubina se meri desetinama metara.
- Koliko god izgledalo nemoguće, nema nam druge nego da istočimo vodu. Tuga me obuzme kad god dođem u smenu i vidim ovo, odavde školujem dva studenta - kaže radnik „Kolubare“ Slaviša Stamenković, i dodaje da je potopljeno i šest pumpi za izbacivanje vode koje bi sad dobro došle.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Nedaleko od mesta gde ispumpavaju vodu pravi se platforma za montiranje pumpi većeg kapaciteta koje tek treba da se nabave, a koliki posao čeka kolubarske rudare, svedoči računica Mihaila Petrovića, zamenika direktora PDRB „Kolubara“:
- Sve zavisi od kapaciteta pumpi koje možemo angažovati. Sad ispumpavamo metar kubni vode u sekundi i tom dinamikom za malo jezero bi nam trebalo trista dana. Ako bismo instalirali pumpe koje bi izbacivale pet kubnih metara u sekundi, posao bismo završili za dva meseca! - ističe direktor Petrović.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ni ronilačke ekipe, zbog slabe vidljivosti, nisu bile u stanju da provere stanje potopljene mehanizacije. Od sedam potopljenih bagera, većina je bila u otpočetom godišnjem remontu.

Tone i kilovati

- Najveća šteta je što stoji proizvodnja, sa ova dva kopa je dnevno vađeno 50 do 60 hiljada tona uglja i kada bi se to pretvorilo u električnu energiju, dobile bi se prave razmere gubitka. Sa ova druga dva kopa dostižemo 50 odsto dnevne proizvodnje, što je oko 45.000 tona uglja. A imali smo obavezu da termoelektranama dnevno isporučimo 90.000 tona - kaže Mihailo Petrović.
- Prioritet nam je da se prvo ispumpa voda sa kopa Veliki Crljeni kako bismo pred zimsku sezonu obezbedili proizvodnju od još 20.000 tona uglja dnevno. Što se tiče Zapadnog polja, ova godina je izgubljena - kaže Petrović.

Kolubara sada miruje i lenjo se vuče između dva jezera kao da se ništa nije dogodilo, a u vreme poplava njenim koritom je tutnjala zastrašujuća količina vode brzinom od 15 do 20 metara u sekundi. Najveći proboj vode bio je na mestu gde je početkom sedamdesetih godina Kolubara izmeštena zbog otvaranja kopa „Istočno polje“. Na krivini rečne obale probijen je nasip, reka se vratila starom toku i vodeni talas je krenuo u rušilački pohod ka termoelektrani u Velikim Crljenima, obližnjim naseljima, Ibarskoj magistrali, uništeni su hektari šuma i njiva, lokalni putevi, napravljena nova rečna korita tamo gde ih nije bilo, a jedan deo vodenog talasa se sručio prema kopovima i potopio ih za nepunih pet sati. I ko zna kakve bi još razmere katastrofe bile da nije, uprkos teškim uslovima, napravljen zaštitni nasip na mestu gde je Kolubara najviše probila.

Izvor: www.blic.rs


* 479222_kolubara060614foto-dusan-milenkovic-0091_ff.jpg (35.64 KB, 470x313 - viewed 178 times.)

* 479221_kolubara060614foto-dusan-milenkovic-0007_f.jpg (38.63 KB, 470x270 - viewed 183 times.)

* 479224_kolubara060614foto-dusan-milenkovic-0186_ff.jpg (43.08 KB, 470x313 - viewed 174 times.)

* 479223_kolubara060614foto-dusan-milenkovic-0174_ff.jpg (32.09 KB, 470x313 - viewed 180 times.)
Logged
DusanC
desetar
*
Offline Offline

Posts: 122


« Reply #44 on: August 04, 2014, 10:08:00 pm »

U drugoj polovini avgusta bi trebalo da prebacimo veci broj pumpi sa malog na veliko jezero.
Za njih je naruceno 30 segmenata od 20t tako da ce biti malo veca akcija vojske.
Logged
Pages:  1 2 [3] 4 5   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.