PALUBA
April 25, 2024, 01:59:30 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2]   Go Down
  Print  
Author Topic: Rusija i Kina potpisale plinski sporazum vrijedan 400 milijardi USD  (Read 4996 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Lox
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 469


« Reply #15 on: May 23, 2014, 10:57:34 am »

Ne zaboravimo da su kineske tvrtke pokupovalo sve što se moglo, a tiče se energenata u centralnoj Africi, jako su prisutni i na sjeveru te bliskom Istoku. Mislim da oni igraju najpametniju igru, vi se gložite mi napredujemo. Nisu bez veze povijesno najmudriji :-).
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #16 on: May 23, 2014, 01:33:37 pm »

Pa da Kinezi su kupili sto se kupiti moglo jer su energenti neophodni.
Ipak gas koji ce dobijati cevovodm im je najpovoljnije resenje, pogotovu sto od rusa mogu dobiti velike kolicine.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #17 on: May 23, 2014, 01:51:38 pm »

Keri: Gasni sporazum Rusije i Kine nema veza sa napetosti oko Ukrajine


22/23. 05. 2014.

Američki državni sekretar Džon Keri izjavio je juče da je gasni sporazum između Rusije i Kine, u vrednosti od 400 milijardi dolara, rezultat je 10-godišnjih pregovora koji nemaju veze sa diplomatskom napetosti oko Ukrajine.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

"Ne vidimo nikakvu povezanost sporazuma o gasnom snabdevanju energijom između Rusije i Kine na kome su radili punih 10 godina. To nije novost. To nije iznenadni odgovor na ono šta se dešava (u Ukrajini)", rekao je Keri na konferenciji za novinare tokom posete Meksiko Sitiju.

Sporazum između ruske državne kompanije "Gazprom" i kineske Nacionalne naftne kompanije povezaće ruska velika gasna polja sa azijskim tržištima u ekspanziji, po prvi put, putem hiljada kilometara dugog gasovoda preko Sibira.

Rojters navodi da je sporazum politički trijumf za ruskog predsednika Vladimira Putina koji je "udvara" partnerima u Aziji, kao i onima u Evropi i Sjedinjenim Američkim Državama koji pokušavaju da ga izoluju zbog anekcije Moskve ukrajinskog Krima.


Bajden: Kipar bi mogao da bude ključni snabdevač gasa Evropi
 
Potpredsednik SAD Džozef Bajden istakao je juče potencijal Kipra da postane ključni snabdevač prirodnog gasa za Evropu, dodajući da novootkrivene rezerve fosilnih goriva predstavljaju jedinstvenu mogućnost za to podeljeno mediteransko ostrvo i obećavajući podršku američke vlade u naporima za ujedinjenje Kipra.

"Kipar je spreman da postane ključni igrač (...) pretvarajući istočni Mediteran u novo globalno čvorište prirodnog gasa", rekao je Bajden na ručku koji je priredio kiparski predsednik Nikos Anastasijades, preneo je Asošijejted pres.

Predsednik Kipra je rekao da nalazišta gasa u vodama Izraela mogu da pruži mogućnost "alternativnog energetskog koridora koji će voditi jačanju energetske bezbednosti".

Američka novinska agencija ističe da Zapad želi da razvije alternativne dobavljače prirodnog gasa a da je "dobavljač broj jedan, Rusija, zapretila da bi mogla da redukuje isporuke ili poveća cene evropskim potrošačima, u okviru diplomatskih podela oko Ukrajine".

AP, takođe, ističe da bi ujedinjeni Kipar olakšao izvoz izraelskog i kiparskog gasa za Evropu preko Turske.

Bajden se odvojeno susreo sa liderom kiparskih Turaka Dervišem Erogluom a u jednom restoranu u "tampon zoni" UN koja deli Nikoziju večerao je zajedno sa Anastasijadesom i Erogluom. On je rekao da su se lideri obe zajednice saglasili da ubrzaju obnovljene mirovne pregovore.

Tanjug


* nazdarovya.jpg (38.57 KB, 640x360 - viewed 66 times.)
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #18 on: May 23, 2014, 02:34:14 pm »

Nema sumnje, ako se obistine predviđenja o količini prirodnog gasa u Mediteranu, pa kad usavrše tehnologiju bušenja, pa kad krenu sa eksploatacijom, pa gradnjom plinovoda - dakle za jedno 15 - 20 godina Kipar će možda biti jedan od stubova snabdevanja EU plinom.

A šta dotle?

Mislim da Amerikanci pričaju bajke, i smatraju da su svi osim njih budale.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #19 on: May 23, 2014, 03:23:20 pm »


Dva prizora gasovoda i naftovoda iz Kineskog okruženja.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izgleda da svi putevi vode prema kini.... Grin


* Gas-Centralna-Azija.jpg (114.11 KB, 900x587 - viewed 72 times.)

* Ruski-gasovod-u-Sibiru-e.gif (190.5 KB, 900x561 - viewed 84 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 488


« Reply #20 on: May 23, 2014, 03:54:05 pm »


A upravo ova karta pokazuje bar tri već postojeće cevi koje idu u Kinu, da ne govorimo o novim gasovodima koji su u gradnji. 38BCM kapaciteta je valjda blizu punog kapaciteta Severnog toka, a 2/3 kapaciteta budućeg Južnog toka, ako ovaj drugi uopšte bude sagrađen. BCM= milijardu kubnih metara.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #21 on: May 24, 2014, 08:50:40 pm »

Bajden daje izjave za unutrašnju upotrebu u SAD. Tačno je da je rusko-kineski ugovor rezultat desetogodišnjeg pregovaranja, ali je pao baš u vreme ukrajinske krize, kao kec na desetku (rečeno kockarskim žargonom). A njegova izjava znači da ovaj ugovor baš i nije nešto obradavao SAD. Zaboravo je da kaže, a vidim i u ovim vestima se ne navodi da je izgleda plaćanje dogovorenu na drugi način, samo ne u dolarima. Ako je to tačno, ovo treba da ga zabrine još više.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #22 on: May 25, 2014, 12:04:22 pm »


Još jedna analiza ovog događaja iz pera politikinog novinara.....


Путинов пут на Исток


Одавно већ једно путовање неког државника није изазвало толико пажње светске јавности као што се то догодило са одласком руског председника Владимира Путина у Кину. И то из најмање два озбиљна разлога.

Први се тиче руско-кинеске сарадње у области енергетике. После дугогодишњих преговора Москва и Пекинг потписали су уговор о продаји руског гаса Кини „тежак” око 400 милијарди долара.

Други разлог много је сложенији и задире у суштину данашњих светских односа.Након Путинове посете Кини с правом може да се постави питање да ли је шеф Кремља поставио камен темељац у изградњи руско-кинскe алијансе – својеврсног блока против САД? Или још једноставније речено да ли су Русија и Кина заиста у стању да заједнички крену у рушење садашњег једнополарног светског устројства у којем постоји само једна, неприкосновена светска сила: Сједињене Америчке Државе.

Први разлог за велики публицитет које је добило Путиново путовање на Исток готово да више и нема неке непознанице. Прве испоруке руског гаса Кини, кренуће 2019. године. Руска компанија „Гаспром” саопштила је да ће 2015. године почети да развија гасно поље Чајанда у сибирској Јакутији. Исте године почеће и изградња гасовода „Снага Сибира” којим ће гас бити допреман до Кине.

Укупан обим инвестиција у инфраструктуру износиће више од 70 милијарди долара. Од тога руска страна уложиће 55 милијарди долара а кинеска 22 милијарде долара. Постоји и могућност да Кина унапред плати 25 милијарди долара за будуће испоруке гаса.

Према проценама стручњака Кина је уговором пристала на цену гаса између 350 и 360 долара за хиљаду кубних метара гаса. То је нешто нижа цена од оне које плаћају земље чланице Европе уније које су прошле године просечно плаћале око 380 долара за хиљаду кубних метара.

Ова разлика, наравно, не значи да ће ЕУ наредних година моћи да рачуна на јевтинији гас из Русије. Напротив, настала је нова, повољнија ситуација за Москву у којој сада постоје два велика купца: на Западу и Истоку.

Званичници ЕУ и САД покушали су да сачувају апсолутну мирноћу у реаговањима на велики уговор Русије и Кине.

„Ми сматрамо да ће Русија остати поуздан и одговоран снабдевачп Европске уније гасом”, изјавила је Сабина Бергер, портпарол европског комесара за енергетику Гинтера Етингера.

Амерички државни секретар Џон Кери изјавиоје  да „не верује да ће потписивање мега-уговора Русије и Ккне о гасу утицати на украјинску кризу”.

„Уговор на којем се радило десет година није изненадни одговор на украјинску кризу”, сматра Кери.

Неупоредиво занимљивије питање је како ће убудуће изгледати руско-кинески односи. И још важније питање да ли ће ови успешни економски партнери заједнички реаговати на притиске САД којима су тренутно изложени и Русија и Кина.

Неки детаљи у трагању за одговорима на ова стратешка питања већ могу да се наслуте. Владимир Путин и Си Ђинпинг, лидери две земље заједнички су отворили поморске маневре Русије и Кине у Источном кинеском мору.

„Ово се није догодило случајно”, каже Владимир Јевсејев, директор Центра за социјално-политичке студије. „То је сигнал Западу, пре свега САД, да се граде нове војни односи. Сигнал који показује да Русија и Кина јачају сарадњу у овој области”.

Медији сличним анализама додају и детаљ да су две земље пажљиво изабрале „полигон” – воде Источног кинеског мора место су где САД и Јужна Кореја већ традиционално одржавају своје заједничке поморске маневре.

Некако истовремено, али сигурно не и случајно, Русија и Кина уложиле су вето на резолуцију Савета безбедности УН којом се тражи да се сукобом у Сирији бави Међународни кривични суд.

Још јаснији био је Алексеј Пушков, председник спољнополитичког одбора руске Думе: „Значајан политички фактор за приближавање Русије и Кине је курс Обамине администрације, то је пут конфронтације и са Москвом и са Пекингом. Амерички председник Обама треба да прекине с политиком изолације Русије. Та политика неће дати никакав резултат.”

Да ће промена у светским односима на врху свакако бити, потврдио је руски председник Владимир Путин после повратка из Кине.

„Русија је била и биће поуздан међународни партнер”, изјавио је Путин у Санкт Петербургу.

„А неуспешан нови старт у односима Русије и САД резултат је једностраних потеза”.

Упитан да појасни овај став Путин је додао:„ САД и амерички савезници следе политику: ко није с нама тај је против нас. Нешто се уради а онда се све томе прилогађава, траже савезници и праве коалиције. А Русија се понаша сасвим другачије, поштује међународно право и свачије интересе. Управо због тога Русија је поуздан партнер”, закључио је Путин.

А како то изгледа у пракси показаће се на примеру Украјине. На дневном реду су председнички избори и биће веома занимљиво пратити шта ће се после 25. маја догађати у самој земљи али још више на релацијама:  Кијев – Москва, Русија – ЕУ и Русија – САД.


http://www.politika.rs ! Жарко Ракиć  објављено: 25.05.2014
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #23 on: May 25, 2014, 12:56:56 pm »

Sto je covjek stariji (mislim na sebe) ponavlja se; prije nekoliko godina napisao sam na Palubi malu informaciju o plinovodu Jamal - Z. Europa, koji se poceo graditi ranih osamdesetih godina, uz pomoc zapadnih robnih kredita (robni kredit podrazumijeva da zapadne banke daju korisniku, u ovom slucaju SSSR-u financijska sredstva s time da  (oko) 90% takvog kredita koristi za kupovinu robe zapadnog podrijetla). Ovo je najveseliji moment - zapadne banke zaradjuju na plasiranju kapitala, a zapadne kompanije pune svoje kapacitete proizvodnjom specificirane robe koju SSSR ne moze proizvesti.
Osnovni zadatak je (sto je oko 1995.g. i publicirano putem TV u Rusiji) bio da se sto je vise moguce odugovlaci s isporukama materijala da se zadrzi sovjetska ovisnost o stranom kapitalu i da Jamal-Zapad ne profunkcionira.
Tako je i bilo.

Vise se ne sjecam, koji je direktor CIA-e bio u to vrijeme, ali je otvoreno potvrdio da je njihov zadatak bio u cijelosti izvrsen.

Za ocekivati je da ta sluzba ima poteskoce u nastupu oko plinovoda Rusija-Kina.

Ali (da se iscitati u novinama) da nisu neprisutni na istocnom Jadranu oko buducih koncesija nafte/plina, buducih predsjednickih izbora (žensko/muško lice) .....itd itd.


 
Logged
Pages:  1 [2]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.028 seconds with 22 queries.