PALUBA
March 28, 2024, 01:17:04 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7   Go Down
  Print  
Author Topic: Vazdušna Puška  (Read 61346 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #75 on: June 14, 2014, 01:21:12 pm »

управо зато вреди Wink ако се огребе само га опет премажеш уљем и решена главобоља Wink

иначе ове слике су доказ да трифко није у праву. ово је мој карабин и чиме је мазан. фирнајз је мешавина смола, уља и убрзивача сушења. Баш зато што фирнајз ОБАВЕЗНО садржи уље и то најчешће баш ланено, људи су почели да бркају ове појмове и да их тумаче како им одговара. Разлика између ланеног уља и фирнајза је велика, али се ја нисам много замајавао око тога. у заставином упутству пише овако, и ма шта ко мислио о застави, ипак су велика фирма у којој су радили стручни људи и знају шта су написали. свакако да постоје и боље варијанте, али ово је за радне пушке а не за салонске. јесенас смо пред сезону на брзину средили кундак мог груповође, који је годинама радио и као пољочувар, па је пушка била сва олупана. кад смо дошли на збор, сви су га питали кад је купио нову пушку.

око самог мазања, најбоље би било за грејати уље па га тако топло намазати. кад дрво почне да упија треба га трљати вуненом тканином. тако се поново загрева и побољшава упијање, а и дрво се додатно углача. када се добро третирани кундак узме у руку осећај је чудан и ја га не умем описати, али је диван. међутим, треба пазити и уље чувати добро затворено и  у  мраку, јер се под утицајем светлости кристализује и ствара као неку скраму сличну буђи. зато и треба поступак поновити неколико пута, а не намазати кундак па оставити да стоји док не упије. дакле, сам поступак траје неких 10так дана, мада може и дуже ко баш хоће да има лепоту. мени оружје треба за употребу и зато га одржавам а не пицаним. и још само да би све ово било паметно радити напољу због тешког мириса који не нестаје баш тако брзо. наравно и даље од ватре.


* k1.JPG (113.09 KB, 912x684 - viewed 211 times.)

* k2.JPG (92.87 KB, 912x684 - viewed 160 times.)

* ulje.JPG (63.71 KB, 684x912 - viewed 190 times.)
Logged
Kaćo
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 914



« Reply #76 on: June 14, 2014, 01:31:39 pm »

Ja amaterski namažem hemel kremom za drvo moju trofejnu tandžaru.
Doduše,levor pazim kako održavam,a i često mi je za pas' Grin
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #77 on: June 14, 2014, 01:50:10 pm »

хемел има одличне производе, али каква је паста за дрво не биК знао рећи. неко маже и синолом или балистолом, али то није добро јер се временом дрво напије уља па одмекне. код сачмарице и није нека велика главобоља око тога, али код карабина богами јесте... у сваком случају ја то не биК радио

за лавор, упс, лЕвор, ти ланено уље и не треба...
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #78 on: June 14, 2014, 02:02:00 pm »

Mi pređosmo sa teme vazdušna puška na karabine - dodouše, drvo se i kod jednih i drugih impregnira i održava na isti način!

Kao što sam naveo u svom pređašnjem postu proces prve impregnacije je dug - ako se želi odraditi kvalitetno, ali to znači da kasnije nema problema sa upijanjem vlage i deformacijom drveta usled sušenja i vlaženja.

Što se tiče balistola - prema uputstvu koje je napisano na tom ulju stoji da je namenjeno za održavanje celog oružja - i drvenih i metalnih delova.
Ja ga toplo preporučujem, ali tek nakon tretmana kundaka sa lanenim uljem (firnajsom), onako kako sam to opisao.
Logged
Bookkac
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 121



« Reply #79 on: June 17, 2014, 10:15:52 am »

Vjerujte ne znam šta da vam kažem, moraću razmisliti još.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #80 on: June 17, 2014, 11:30:54 am »

Od 1 litre lanenog ulja dobije se 3 litre firnisa. Tako barem stolari govore.
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #81 on: June 17, 2014, 02:28:39 pm »

Firnis se upija u drvo, laneno ulje stvara film na drvu.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #82 on: June 17, 2014, 02:33:52 pm »

Upija se i lanenu ulje, ali ga treba trljati - masirati dugo vremena, dlanovima, da bi bilo toplo.
Ako dovoljno dugo trljaš, drvo postaje ''suvo'', svo naneto ulje se upije.

Naravno, treba raditi postepeno i sa malim količinama ulja, više puta ponavljati postupak utrljavanja.
Logged
Bookkac
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 121



« Reply #83 on: March 02, 2015, 05:51:46 pm »

pozdrav momcima ponovo, interesuje me da li neko zna izlaznu brzinu Diane Mod. 250 i Slavie 620, pošto imam priliku da biram između te dvije.. Smiley
kupujem ponovo, stara prodata sa sve optikom.
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #84 on: March 02, 2015, 06:26:02 pm »

Diana 250, 175m/s
Slavia 620 cca, 120-125m/s, tačnije zavisno od težine zrna 7gr 422 fps,7.5gr 386 fps,  8.6gr 307 fps.(128m/s,117 i 93m/s)
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #85 on: March 02, 2015, 08:13:08 pm »

Diana 250, 175m/s
Slavia 620 cca, 120-125m/s, tačnije zavisno od težine zrna 7gr 422 fps,7.5gr 386 fps,  8.6gr 307 fps.(128m/s,117 i 93m/s)

Da ne bude zabune nisu grami u pitanju, već grejni (grain = 64.79891 miligrama)
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #86 on: August 03, 2018, 08:41:15 pm »

Pre mesec dana kupio sam vazdušnu pušku španskog proizvođača Gamo - big cat 1000 E igt, kalibar 5,5mm poč brzina dijabole 220 m/s.
Radi se o dosta ozbiljnoj pušci, nije u pitanju dečja igračka.

Ispalio sam do sada oko 1000 dijabola, i primetio sam da ima dosta razlika i rasipanja, u zavisnosti od tipa dijabole.
Za sada su se najbolje pokazale dijaboje Gamo, od 1 gr. Njih najbolje grupiše, na udaljenosti do 20 do 40 m. No moje dosadašnje iskustvo nije još uvek dovoljno za pravi izbor.

Konkretno mislim na uništavanje štetočina: boravim na Zlatiboru, i na obližnjoj stočnoj farmi golubovi prave velike štete - tamane stočnu hranu u ogromnim količinama. Vlasnik je zahvalan zbog odstrela, a moja porodica obožava golubije meso.
Dobar sam strelac, goluba praktično nikada ne promašujem, ali mi se nekada događa da posle dobrog pogotka odleti teško ranjen, pa ga ne mogu pronaći.

Ima li neko od palubaraca iskustva sa tim puškama.
Interesuju me iskustva koja dijabole puška najbolje ''guta'' i koje dijabole koristiti za najsigurniji odstrel.
Logged
BrRista
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 316



WWW
« Reply #87 on: August 03, 2018, 09:21:22 pm »

Na yt kanalu DUM DUM je bio uporedni test par vrsta dijabola. Ne mogu sada da nadjem video, ali potrazi slobodno.
Najbolje da kupis nekoliko vrsta i testiras sam. Dok sam se bavio streljastvom mislim da su najbolje dijabole bile HM i RWS ( davno bese, vec sam sve zaboravio).
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #88 on: August 04, 2018, 08:52:27 pm »

Hvala Risto  Cheesy

Gledao sam skoro sve što je Dum-Dum postavio na you tube, no njegova analiza se odnosi na moje pitanje.

Mene interesuje, da li neko od palubaraca ima iskustvo koja vrsta (tip, oblik) dijabole ima najpouzdaniji stopping power. Dakle, ne koristim dijabole za streljaštvo,ne treba mi u tom smislu vrhunska streljačka dijabola.
Trenutno sam se bacio na odstrel štetočina. Več sam napisao da sam krenuo u akciju tamanjenja golubova. Iako mnogima simpatične ptice, oni jesu ogromne štetočine, i u gradovima i na ruralnom području. U gradovima svojim postojanjem uništavaju sve gde god se nasele. Na selu i na poljoprivrednim imanjima i stočnim farmama okupljaju se u velika jata i prožderu ogromne količine žita, kukuruza i druge stočne hrane.
Najefikasnija i najhumanija odbrana od njih jesu dobri strelci sa efikasnim vazdušnim puškama. Na taj način se ostvaruje dvostriki benefit: smanjivanjem njihovog brojnog stanja, smanjuju se neposredne štete koju oni čine. Sa druge strane, golubije meso je izvrsno za ljudsku ishranu. Zdravo je kao najzdravija organska hrana.

Kod nas ovakva praksa još nije zaživela. Pogledaj na you tube, kako se u USA, na velikim farmama brane od najezde štetoćina: golubova, pacova, kunića .... dobri strelci sa vazdušnim puškama čine čudo. A nakon njih priroda ostaje nezagađena raznoraznim otrovima.
 
Od kada je zakon o oružju dozvolio slobodnu kupovinu vazdušnih pušaka u Sr, tržište je preplavljeno i puškama i dijabolama - pa sam u tom smislu tražio savet: koje dijabole su najefikasnije za odstrel.
Verujem da je pitanje teško za palubarce, ali možda neko ima iskustava u tom smislu.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #89 on: August 04, 2018, 09:08:12 pm »

Моје искуство ти неће помоћи, али да га ипак напише: Као дечак сам имао неку мађарску ваздушну пушку која је била доста "јака" (имала је као симбол - лого фирме запети лук са стрелом). Гађао сам птице и пацове са њом. На даљинама до 20м обарала је свраке само тако. На већим даљинама зависи где погодим. Оне велике вране само ако их погоди у врат. Ако погоди крило, где су она већа пера, слаба вајда. Користио сам наше дијаболе "Победа" из Горажда. Те дијаболе су биле сасвим добре. Сумњам да их данас има. 
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 22 queries.