PALUBA
March 29, 2024, 11:07:01 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 [17] 18 19   Go Down
  Print  
Author Topic: Južni tok - gasovod nade ili osporavanja  (Read 73275 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #240 on: July 22, 2014, 08:01:46 am »


Куповином хрватске компаније INA „Гаспром“ помаже „Јужном току“



21.07.2014.

Гаспром њефт“, фирма-ћерка руског гиганта „Гаспрома“, постигла је договор о куповини деоница мађарске компаније MOL у хрватској нафтној компанији INA, јављају хрватски медији. По мишљењу руских експерата, ова трансакција ће помоћи пројекту гасовода „Јужни ток“, а уједно ће омогућити Хрватској да повећа експлоатацију и прераду нафте.

„Гаспром“ је током прве половине 2014. испоручио Хрватској 45% више гаса него током целе 2013, тј. око 0,34 милијарде кубних метара, а у септембру 2013. компаније „Гаспром“ и „ЛНГ Хрватска“ постигле су договор о реализацији пројеката коришћења природног гаса као моторног горива.

Сврха куповине

Средином јула је шеф „Гаспрома“ Алексеј Милер у оквиру своје посете Загребу разговарао са хрватским председником Ивом Јосиповићем и премијером Зораном Милановићем. Према информацијама агенције „Bloomberg“, разговор се тицао могуће изградње огранка гасовода „Јужни ток“ у Хрватској, као и учешћа „Гаспрома“ на тендеру за индустријализацију нових налазишта. Поред тога, хрватски „Нови лист“ јавља да је уједно постигнут договор о уласку „Гаспромове“ фирме-ћерке „Гаспром њефт“ у капитал хрватске компаније INA.

„Мађарска нафтна компанија MOL још у новембру 2013. изразила је жељу да прода својих 49,1% капитала у хрватској нафтној компанији INA. ‘Гаспром’ је званично заинтересован за експлоатацију нафте и гаса у хрватском делу јадранског шелфа и у континенталном делу земље“, објашњава Вадим Ведјорњиков, заменик директора одељења за аналитику и менаџмент ризика инвестиционе компаније UFS. По његовим речима, куповина 49,1% хрватске државне нафтне компаније (влади Хрватске припада 44,84%, а остало приватним инвеститорима) повећава вероватноћу успешне реализације „Јужног тока“. Како истиче експерт, садашња траса гасовода „Јужни ток“ подразумева да он из Србије излази на територију Мађарске и даље иде у Аустрију. Међутим, тако велики удео „Гаспрома“ у хрватској компанији INA може утицати да се територија пласмана гаса прошири, па чак и да се изгради алтернативна траса гасовода преко територије Хрватске, уколико буде неких проблема са реализацијом пројекта преко Мађарске.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Русија и Хрватска су у марту 2010. већ потписале међувладин споразум који предвиђа укључивање Хрватске у пројекат. „Јужни ток“ подразумева изградњу гасовода капацитета 63 милијарде кубних метара гаса до земаља Јужне и Централне Европе. Први кубни метри гаса „Јужним током“ ће кренути крајем 2015, а пун капацитет гасовода биће остварен до 2018. Треба рећи да је „Гаспром“ током прве половине 2014. испоручио Хрватској 45% више гаса него током целе 2013, тј. око 0,34 милијарде кубних метара, а у септембру 2013. компаније „Гаспром“ и „ЛНГ Хрватска“ постигле су договор о реализацији пројеката коришћења природног гаса као моторног горива.

Свима се исплати

Како објашњава аналитичар агенције „Инвесткафе“ Григориј Бирг, између компанија MOL и INA више пута су избијали конфликти, тако да би се продаја по повољној цени исплатила мађарској компанији, која би се на тај начин избавила од проблематичне активе. Хрватској највише смета уговор који Мађарима даје право да управљају компанијом INA. За тај уговор је бивши премијер Хрватске Иво Санадер осуђен на 10 година затвора, јер је суд сматрао да је Санадер за склапање тог споразума узео мито. У истом процесу је објављена потерница за Жолтом Хернадијем, садашњим шефом компаније MOL.

Други разлог трансакције је пад показатеља обеју поменутих компанија. „Прошла година је била веома тешка за мађарску компанију. Њен чисти приход је смањен за 86%“, каже Григориј Бирг. Према подацима компаније INA, експлоатација нафте у Хрватској 2013. је опала за 17%, а прерада нафте за 9%. Штавише, практично је замрзнута модернизација двеју рафинерија у Ријеци и Сиску чији је власник INA.

Са друге стране, „Гаспром њефт“ је погодан купац, с обзиром да се он активно развија на Балкану. Руска компанија је 2009. купила 51% српског НИС-а за 440 милиона евра, тако да она већ експлоатише нафту на Балкану и има две рафинерије капацитета 7,3 милиона тона годишње. Пред тога, „Гаспром њефт“ контролише мрежу од преко 330 бензинских пумпи и поседује мрежу од 55 бензинских пумпи под брендом „Гаспрома“ у Србији, Босни и Херцеговини, Бугарској и Румунији. „Недавно се ‘Гаспром њефт’ заинтересовао и за добијање лиценце за геолошка испитивања и експлоатацију фосилног горива на шелфу Хрватске и у њеном копненом делу. Из свих тих разлога руска компанија је логичан и вероватан купац“, додаје Григориј Бирг. Хрватска је 2013. одлучила да објави тендер за вршење геолошких испитивања фосилних горива у њеном копненом делу. Ради учешћа на том тендеру „Гаспром њефт“ је исте године регистровао ћерку-компанију у Хрватској.

Додуше, учесници на тржишту претпостављају да куповина удела у компанији INA може бити осујећена. Водећи експерт менаџерске компаније „Финам Менаџмент“ Дмитриј Баранов подсећа да је раније у јавности било речи о томе да у низ хрватских закона могу бити унете допуне о забрани продаје акција компаније INA инвеститорима који нису из земаља-чланица Европске уније. „У том случају руске компаније не би могле да откупе те акције после уношења измена у законе“, упозорава експерт.



Izvor


* Za Hrvatsku.jpg (69.14 KB, 520x520 - viewed 47 times.)
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #241 on: July 22, 2014, 09:44:02 am »

Ovo mi je prvi glas - da je postignut dogovor MOL - GAZPROM o prodaji MOL-ovih dionica u INI ---- GAZPROM-u.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #242 on: July 22, 2014, 08:55:34 pm »

Пустиш глас о томе у медије, па се онда позиваш на то Cool.

Шалу на страну, ово је нешто о чему се шпекулише или преговара, како се коме допадне, најмање две године. Већ дужи период "Гаспром" има одличне односе са "МОЛ"-ом, али и ОМВ-ом. Евентуална куповина деоница ИНЕ од стране "Гаспрома" нема везе са "Јужним током" (јер он може и без Хрватске), него са економским продором Русије у ЕУ (на класичан капиталистички начин - економијом). Такође везу треба тражити у правима истраживања у Јадрану, инфраструктури, терминалима у лукама и сл. Без обзира како то некима може изгледати неће то штетити Хрватској. Руси су се показали као уредан платиша пореза и других дажбина држави. Ипак, далеко од тога да су "милосрдне сестре". Тамо где управљају понашају се на класичан капиталистички, нимало романтичан начин, што први осете запослени навикли на комодитет и нерад. У менаџменту су углавном њихови (Руси) или странци са Запада које ангажују и тек понеки домаћи. Углавном игноришу политичке, рођачке и сличне захтеве за запошљавањем, али памте ко им је помагао када је било тешко и тај ће бити удомљен овако или онако.
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #243 on: July 22, 2014, 09:23:30 pm »

cit.:
Треба рећи да је „Гаспром“ током прве половине 2014. испоручио Хрватској 45% више гаса него током целе 2013, тј. око 0,34 милијарде кубних метара

----------

Ovo izgleda fantasticno, ali ne i ako se uzme u obzir da je Gazprom do pred koju godinu redovno isporucivao blizu 1 milijardu kubika, a zatim je ugovor (nakon nekoliko desetljeca) raskinut.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #244 on: July 22, 2014, 09:40:09 pm »

Bugarski predsednik traži prekid izgradnje Južnog toka
Tanjug   22.07.2014.

Predsednik Bugarske Rosen Plevnelijev pozvao je danas na obustavu svih aktivnosti vezanih za gasovod "Južni tok" u toj zemlji, dok se taj projekat ne uskladi s evropskim zakonodavstvom, javila je agencija BTA.

Bugarski predsednik je reagovao na izveštaje medija prema kojima se Bugarski energetski holding sprema da potpiše ugovor sa ruskim "Gaspromom" o zajmu od oko milijardu evra za finansiranje bugarskog učešća u projektu "Južni tok", saopštio je pres sekretarijat Plevnelijeva. Bugarski predsednik je naveo da je zapanjen i ogorčen zbog toga što vlada i dalje sprovodi aktivnosti u vezi s tim projektom, uprkos obećanju premijera Plamena Orešarskog javno datog 8. juna, da će izgradnja gasovoda privremeno biti obustavljena. Plevnelijev je podsetio da je Evropska komisija 2. juna saopštila da će protiv Bugarske pokrenuti proceduru zbog kršenja pravila kojima se uređuje evropsko unutrašnje tržište i konkurencija. Nepoštovanje evropskog zakonodavstva može da dovede do toga da Bugarskoj budu uvedene sankcije, koje će opteretiti svakog bugarskog građanina, navedeno je u saopštenju. Plevnelijev je podsetio da on podržava izgradnju gasovoda "Južni tok" u Bugarskoj, ali samo uz strogo poštovanje zakona EU.

Izvor: www.blic.rs
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #245 on: July 23, 2014, 08:43:35 am »

Bugarski predsednik traži prekid izgradnje Južnog toka
Tanjug   22.07.2014.

Predsednik Bugarske Rosen Plevnelijev pozvao je danas na obustavu svih aktivnosti vezanih za gasovod "Južni tok" u toj zemlji, .......

Ovoga PLEVNELIJEVA, izgleda, neko je dobrano ucjenio i preplašio. Dok se iz razno raznih dosadašnjih natpisa da sagledati da je
većina bugarskih odgovornih ljudi za podšku Južnom toku, on uporno pila istu pjesmicu... Roll Eyes
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #246 on: July 23, 2014, 06:21:22 pm »

Jedan interesantan podatak:


Gas/plin od ruske granice do drugog kraja Ukrajine putuje čitavih 36 (trideset šest sati) i
potrebna su tri dana da stigne do Evrope.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #247 on: July 27, 2014, 07:50:25 am »

Predstavlja li ostavka bugarske vlade opasnost za projekt "Južni tok"?


26. јул 2014.


Оставка бугарске владе лојалне Москви може бити озбиљан проблем за „Гаспром“ и пројекат гасовода „Јужни ток“. До октобра ће земљом управљати техничка влада која нема довољно овлашћења за доношење озбиљних одлука, а затим на власт може доћи проевропски настројена опозиција. У таквим околностима постоји опасност да „Гаспром“ не заврши „Јужни ток“ до краја 2015.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Парламент Бугарске прихватио је 24. јула оставку владе Пламена Орешарског, коју је формирала коалиција под руководством Бугарске социјалистичке партије (БСП). Разлог за оставку је банкарска криза у Бугарској и неуспех БСП на мајским изборима за Европски парламент. Шеф највеће опозиционе партије ГЕРБ, бивши премијер Бојко Борисов, одбио је понуду да формира нову владу. Парламент ће бити распуштен 6. августа, нови избори ће се одржати у октобру, а дотле Бугарском треба да управља привремена влада.

Оставка владе Бугарске социјалистичке партије, за коју се сматра да је најлојалнија Москви, може угрозити изградњу бугарске деонице „Гаспромовог“ гасовода „Јужни ток“ капацитета преко 60 милијарди метара кубних гаса годишње, чије је пуштање у рад планирано за крај 2015. „Гаспром“ је 2012. потписао са Софијом споразум о изградњи гасовода, а већ 2014, за време владе Пламена Орешарског, на тендеру за извођача радова право да гради бугарску деоницу добио је конзорцијум у коме учествују структуре чији је власник Генадиј Тимченко, а он је на списку санкција САД. У јуну је Орешарски под притиском САД објавио да се изградња привремено обуставља и почео је да обавља консултације са Европском комисијом која је захтевала да се провере детаљи тендера.

Техничку владу именује председник. Она ће имати право да води преговоре о „Јужном току“, али њене одлуке треба да одобри парламент, а председник Росен Плевнелијев (представник партије ГЕРБ и присталица евроатлантске оријентације) има право вета.

Већ у среду 23. јула савет директора Бугарског енергетског холдинга није могао да донесе одлуку о „Гаспромовом“ кредитирању бугарске деонице „Јужног тока“ у редности од 620 милиона евра. По речима Ивана Иванова, члана опозиционе партије „Демократе за снажну Бугарску“ и бившег заменика представника парламентарне комисије за енергетику, неће бити усвојени ни амандмани на закон о енергетици које је Бугарска социјалистичка партија уложила у корист „Јужног тока“.

Могући развој догађаја

„Гаспром“ и Европска комисија не коментаришу новонасталу ситуацију. Многи извори листа „Комерсант“ сматрају да се судбина „Јужног тока“ уопште неће решавати у Бугарској и да у суштини није ни важно ко ће доћи на власт.

Један од њих сумња да ће Софија одустати од гасовода чак и после смене владе и под притиском Запада. Ако се заустави транзит кроз Украјину Бугарска ће настрадати, јер она готово и да нема алтернативне изворе. Са друге стране, наплата транзита и попуст на гас „Јужног тока“ могу да попуне бугарски буџет.

Са прогнозама „Комерсанта“ делимично се слаже и аналитичар холдинга „FIBO Group“ Василиј Јакимкин, који је на питање „Руске речи“ одговорио да је Бугарска веома заинтересована за „Јужни ток“, али да нова влада може бити под утицајем САД и да стога може привремено обуставити пројекат. „Међутим, мислим да ће све доћи на своје место већ ове зиме, када се могу појавити проблеми са транзитом гаса кроз Украјину, и да ће победити здрав разум (и економска корист и безбедност)“, рекао је за „Руску реч“ Јакимкин.

Скептичнији је Иља Прилепски из Економске експертске групе. По његовом мишљењу, веома је велика вероватноћа да ће реализација споразума о „Јужном току“ бити осујећена. „Судећи по резултатима избора за Европски парламент, на превременим парламентарним изборима ће највероватније победити десничарска партија ГЕРБ, која се раније већ ‘истакла’ одустајањем од заједничких пројеката са Русијом (нуклеарна електрана ‘Белене’)“, сматра Прилепски. „Поред тога, ‘десничарски’ председник Бугарске Росен Плевнелијев у јуну је оштро критиковао одлазећу социјалистичку владу због подршке пројекту ‘Јужни ток’, указујући на његову неусклађеност са Трећим енергетским пакетом ЕУ“, подсетио је експерт у разговору са дописником „Руске речи“.

Валериј Нестеров из компаније „Sberbank CIB“ допушта могућност да рокови пуштања гасовода у рад могу бити померени за годину дана.


Izvor


* AP670870221567_468.jpg (47.89 KB, 468x312 - viewed 49 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #248 on: July 28, 2014, 03:54:43 pm »



Usprkos novim sankcijama EU protiv Rusije, Mađarska i dalje podržava Južni tok


8:56  28. srpanj 2014.

Na pozadini novog vala sankcija Europske unije protiv Rusije mađarski premijer Viktor Orbán istupio je sa svojom izjavom.
Prema njegovim riječima, projekt Južni tok odgovara interesima države. Zbog toga nema smisla odustajati od njega,
prenosi RIA Novosti.

Mađarski premijer je rekao da će država i dalje surađivati s Rusijom, posebno ako se radi o projektu Južni tok. Riječi Viktora Orbána
izgovorene su u kontekstu rasprave novih sankcija Rusiji u Europskoj uniji. Političar je istaknuo da podržava Ukrajinu, no on se mora,
prije svega, baviti interesima vlastite države. A Južni tok u potpunosti odgovara tim interesima.

''Ako plinovod Južni tok treba proći kroz našu državu, naravno da ćemo podržati dobre poslovne odnose s Rusjom'', RIA novosti
prenosi Orbánove riječi.


Izvor
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #249 on: July 29, 2014, 08:53:44 am »


Блокирање "Јужног тока" - мешање у интересе ЕУ 


29.07.2014.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Покушаји да се блокира изградња гасовода "Јужни ток" могу се оценити као мешање у економске интересе држава-чланица ЕУ,
изјавио је у интервјуу за радио "Глас Русије" руски амбасадор у Италији Сергеј Ражов.

Он је истакао да у изградњи гасовода, који је у интересу енергетске безбедности земаља југоисточне и јужне Европе,
учествију многе европске компаније. Између осталих, италијанска компанија «Eni» и корпорација «Saipem».

За изградњу копненог дела "Јужног тока" Русија је потписала међувладине споразуме са Аустријом, Бугарском, Мађарском,
Србијом, Словенијом и Хрватском. Међутим, Европска комисија сматра да ови билатерални споразуми крше законодавство ЕУ.



Izvor


* Trasa 6.jpeg (10.02 KB, 265x190 - viewed 194 times.)
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 120



« Reply #250 on: August 21, 2014, 10:46:40 am »

План Б за Јужни ток заобилази Србију, наслов је у Политици где пише да би гасовод уместо кроз Бугарску и Србију, могао да иде преко Турске и Грчке до Италије и Аустрије, тврди руски портал Взгљад. Уколико Бугарска одустане, под притиском ЕУ, од градње Јужног тока, гасовод би уместо кроз Бугарску, Србију, Мађарску и Словенију, ишао у Италију и Аустрију преко Турске и Грчке. Тиме, према тумачењу Политике, овај сајт открива да Гаспром има “план Б” у случају да Бугарска настави са ометањем градње гасовода. Наводи се да је руски председник Владимир Путин већ наговестио другу трасу за Јужни ток у мају, током састанка са представницима медија и подсећа да је после тога турски министар Танер Јилдиз рекао да ће Анкара омогућити да Јужни ток иде до Турске испод Црног мора.
Политика подсећа да је бугарски министар енергетике наложио пре два дана поновно обустављање свих послова на Јужном току док пројекат не испуни законске услове ЕК.
БМ
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #251 on: August 21, 2014, 11:03:36 am »

Pa nije Bugarska, clanica EU, samoinicijativno protiv izgradnje, nego je to EU naredila. Kako ce to izvesti Italija, clanica EU, - prema ruskom planu B, treba sacekati.
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 120



« Reply #252 on: August 21, 2014, 11:26:38 am »

Italia ≠ България. Italia > България.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #253 on: August 21, 2014, 03:33:12 pm »

Jutros na kajronu RTS: Južni tok bi mogao da ide preko Turske i Grčke umesto preko BUgarske i Srbije, saopštio je ruski itd, itd.

Pa jbt, ako tako bude, čime će nas zamlaćivati do sledećih izbora!?
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #254 on: August 21, 2014, 04:17:25 pm »

Jutros na kajronu RTS: Južni tok bi mogao da ide preko Turske i Grčke umesto preko BUgarske i Srbije, saopštio je ruski itd, itd.

Pa jbt, ako tako bude, čime će nas zamlaćivati do sledećih izbora!?

A Grčka kao nije članica EU 
Logged
Pages:  1 ... 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 [17] 18 19   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 23 queries.