PALUBA
April 26, 2024, 12:27:27 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... 19   Go Down
  Print  
Author Topic: Južni tok - gasovod nade ili osporavanja  (Read 74106 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 490


« Reply #30 on: June 06, 2014, 09:26:45 pm »



Za taj dug za gas možda čekamo da Rusi zaborave, ili da oproste, što se neće desiti. Eto, pre par dana me pita čovek (Rus) "pa kako se ne sećaš, to si mi pisao 2005. godine u avgustu". Pogledao sam ga malo čudno u odgovor (baš se sećam šta sam kome uradio 2005. u avgustu) .
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #31 on: June 08, 2014, 08:55:21 am »

Južni tok dobio neočekivanu podršku


19. svibanj 2014. Madina Šavlohova, Nezavisimaja gazeta


Južnom toku, jednom od najskupljih i najznačajnijih infrastrukturnih projekata Gazproma, kojem je zbog događaja u Ukrajini prognozirana blokada, u pomoć je pritekla Austrija. Zauzvrat ona će dobiti mogućnost transportirati kroz ruski plinovod vlastiti plin, koji dobiva s nalazišta na Crnom moru. Na taj način protivnici Južnog toka su izgubili najvažnije adute, jer više neće moći nazivati Gazprom monopolističkim vlasnikom plinovoda.

Zbog ukrajinske krize Europska unija je pozvala Europsku komisiju da zamrzne pregovore o Južnom toku (JT). Glavna zamjerka EK upućena Gazpromu je činjenica da projekt JT nije u skladu s normama Trećeg paketa energetskih propisa. „Prema ovom paketu, 50 % kapaciteta plinovoda treba biti na raspolaganju stranim distributerima plina. Prema tome, sve ovisi o tome u kojoj mjeri će Austrija transportirati plin s Crnog mora. Teško da to u prvo vrijeme može biti 50 % kapaciteta. Samim tim zahtjev EK neće biti zadovoljen, što je još jedan povod da se nastavi pritisak na  Gazprom i RF“, objašnjava analitičarka tvrtke za trgovinu stranom valutom Alpari Ana Kokareva.

Crnomorski plin spašava Južni tok

Memorandum o izgradnji ogranka Južnog toka do Austrije, potpisan 29. travnja između austrijske tvrtke OMV i Gazproma, omogućit će Gazpromu nastavak rada na projektu. OMV planira koristiti Južni tok za isporuke plina s crnomorskog nalazišta Domino 1, gdje je ova tvrtka zajedno s tvrtkom ExxonMobil otkrila značajne zalihe ovog energenta. „Tvrtka OMV želi dobiti pristup Južnom toku kako bi transportirala vlastiti plin s Crnog mora do Europe, dok za Južni tok treba omogućiti pristup plinovodu trećoj strani, kako bi ispoštovao pravila EU“, izjavio je savjetnik koji surađuje s obje tvrtke.

OMV planira do 2020. s nalazišta Domino 1 na Crnom moru dobivati dovoljno plina da pokrije 70 % godišnje potrošnje Austrije. A transport ovog energenta plinovodom Južni tok najjeftinija je i najpristupačnija varijanta, smatraju izvori iz plinske industrije.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Treba reći da su pregovori o potpisivanju plinskog memoranduma trajali gotovo sedam godina. U austrijskoj kompaniji smatraju da je duga povijest odnosa OMV-a s Rusijom pomogla postizanju dogovora. Na ruskom tržištu tvrtka je, naime, prisutna od 1968., što znači da je Austrija bila prva zemlja izvan socijalističkog bloka koja je potpisala sporazum o kupnji plina s Ministarstvom energetike SSSR-a.“ Naša suradnja s Gazpromom, koja traje već 50 godina, potpomogla je uspjeh ovog poduhvata, koji će omogućiti diverzifikaciju ruta isporuke energenta u Europu“, izjavio je generalni direktor OMV-a Gerhard Roiss, a prenosi agencija Reuters. Međutim, još jedan faktor je ubrzao potpisivanje ugovora, a to su konfliktni odnosi između Rusije i Ukrajine u sferi plinske industrije.

Predstavnici Gazproma ponudu Austrijanaca opisuju kao pravovremenu. „Zaista smo se iznenadili, jer su pregovori o Južnom toku faktički bili obustavljeni. Zatim su došli Austrijanci i rekli da se žele vratiti u projekt. Nama je to došlo u pravom trenutku, zato smo iskoristili priliku i za nekoliko tjedana postigli dogovor“, izjavio je izvor iz Gazproma za Reuters.


Napetost će popustiti

Vodeći analitičar konzultantske tvrtke Wild Bear Capital Viktor Neustroev smatra da će spremnost Austrije za eksploataciju plina na Crnom moru i transport istog Južnim tokom sigurno djelomično smanjiti napetost u Crnomorskom regiji. „S obzirom da Europa pokušava umanjiti svoju energetsku ovisnost o Rusiji, mogla bi ove poteze Austrije ocjeniti na dva načina. Vjerojatnije je, ipak, da će većina zemalja stati na stranu Austrije i da Europska komisija neće moći staviti prigovor protiv ovog projekta. Primjedbe će biti samo formalne. Ne postoje ekonomski razlozi da se ne koristi JT“, smatra Neustroev.

S druge strane, generalni direktor trgovinske tvrtke GKFX Dmitrij Ranjev smatra da u ovoj fazi od Europske komisije ne traba očekivati ​​aktivne poteze. „Politička napetost oko Ukrajine i dalje utječe na odnose između Rusije i EU u energetskoj sferi i zato će, po našim procjenama, europski dužnosnici na neko vrijeme obustaviti svoju aktivnost u ovoj oblasti. O nekim pomacima moći ćemo govoriti tek za nekoliko mjeseci“, objasnio je Ranjev.



* Juzni tok - alternativni put.jpg (266.54 KB, 941x702 - viewed 75 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 490


« Reply #32 on: June 08, 2014, 09:43:25 am »


ja mislim da će se, čak iako EK odustane od direktnih pritisaka na Gasprom. pritisci na Srbiju nastaviti. Zašto!? Mislim da za to nije potrebno veliko objašnjenje. Naišli su na meko, videli da Srbija svoje interese ne želi ozbiljno da brani (sem da malo diže buku po novinama), pa zašto onda da nas ne pomijaju po glavi, kad mi to volimo, EU nema alternativu, bez nje ćemo biti gladni i zemlja će potpuno propasti.
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #33 on: June 08, 2014, 04:38:26 pm »

Valjda će se neko setiti da u životu uvek može da se nađe bolje rešenje. Ako treba da se patimo neka to ima smisla i da  naša deca bar vide korist a ne samo eu.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #34 on: June 08, 2014, 07:14:20 pm »

Nažalost loša vijest...... :'(


Bugari obustavili gradnju Južnog toka nakon sastanka s Amerikancima


8.6.2014


Bugarska je obustavila radove na Južnom toku, priopćio je danas bugarski premijer Plamen Orešarski, nakon što se susreo sa skupinom američkih senatora.

- Primili smo zahtjev od Europske komisije, nakon čega sam naredio da se radovi obustave. Daljnje akcije bit će jasnije nakon konzultacija s Bruxellesom - rekao je Orešarski, izvještava agencija Itar Tas.

Prije desetak dana predsjednik Europske komisije Jose Manuel Barroso ponovno je upozorio Bugarsku da zaustavi radove na izgradnji jer projekt nije u skladu s propisima EU, dok je ruski Gazprom poslao pismo Komisiji u kojoj optužuje dužnosnike EU za licemjerno primjenjivanje dvostrukih standarda u pokušaju zaustavljanja Južnog toka.

Južnim tokom ruski plin trebao je biti isporučivan Europskoj Uniji, a njegova ruta trebala je zaobići Ukrajinu. Od bugarskog Crnog mora, plin je do Zapadne Europe trebao prolaziti Srbijom, Mađarskom i Slovenijom.

Očekuje se kako će ovo pitanje biti glavna tema na sastanku o plinu između Rusije, Ukrajine i Europske unije koji se u ponedjeljak održava u Bruxellesu.


http://www.vecernji.hr
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #35 on: June 08, 2014, 07:34:02 pm »

Bugarska suspendovala radove na Južnom toku
Tanjug   08.06.2014.

Bugarska je obustavila radove na projektu Južni tok, saopštio je danas bugarski premijer Plamen Orešarski, nakon susreta sa grupom američkih senatora.

"Primili smo zahtev od Evropske komisije (EK), nakon čega sam maložio suspendovanje radova. Dalje aktivnosti će biti jasnije nakon dodatnih konsultacija s Briselom" izjavio je Orešarski, a prenosi Itar-Tass. EU je u sredu zatražila od Bugarske da obustavi realizaciju Južnog toka. Predstavnica EK za energetiku, Sabina Berger, navela je tom prilikom dva pravna razloga za takav korak. Jedan je zahtev EK za usaglašavanje bilateralnih vladinih sporazuma za izgradnju Južnog toka sa normama Trećeg energetskog paketa. Pored toga, Brisel je osumnjičio Bugarsku za narušavanje evropskih pravila prilikom raspisivanje tendera za izgradnju infrastrukturnih projekata i davanja privilegija ruskim i bugarskim kompanijama. Rusija još nije primila bilo kakvo službeno obaveštenje od Bugarske o suspenziji radova na Južnom toku, saopštilo je danas rusko ministarstvo energetike. Ovi pitanje bi, međutim, moglo da bude pokrenuto na trostranom sastanku o gasu između predstavnika Rusije, Ukrajine i EU, koji bi trebalo da se održe u ponedeljak u Briselu, istakao je portparol pomenutog ruskog ministarstva.

Izvor: www.blic.rs
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 490


« Reply #36 on: June 08, 2014, 09:22:51 pm »


Eh, vekovno poznata bugarska doslednost...
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #37 on: June 08, 2014, 10:19:30 pm »

Ma guraju Bugare u vatru samo zbog trenutnih prepucavanja.Južni tok će se graditi sa malim zakašnjenjem...Rusi su u to sigurni !
Logged
Boris P
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 238


« Reply #38 on: June 08, 2014, 10:23:47 pm »

Sačekajmo odgovor Rusije.

Odgovor neće biti namenjen samo Bugarima  Grin

Zima počinje 22. decembra, malo jače od 6 meseci, naravno to je kalendar i ranije može da zagudi.

Pre toga, da poslušamo šta će biti sa privredom.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 490


« Reply #39 on: June 08, 2014, 10:51:31 pm »

Odgovor Rusije, e, pa toga se i bojim, ako je vest istinita i konačna j***** im majku majčinu zbog ovoga! EU namerno gura Rusiju u situaciju da će morati da odgovori. Guraju Rusiju u ekonomski rat na sopstvenu štetu, a u korist SAD! Zima počinje 22. decembra, ali grejna sezona počinje prilično ranije. Kao što nije bilo dobre kiše od juna do aprila, a u maju smo imali abnormalne padavine i poplave, bojim se ove zime koje nije bilo - kakva će biti sledeća.
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #40 on: June 08, 2014, 10:54:33 pm »

Vrlo vjerojatno je da ce se raditi - samo je pitanje tko ce u Bugarskoj biti izvodjaci/podizvodjaci - po vec poznatoj tehnologiji treba plasirati robne kredite; kada se vec gradi - neka sudjeluje EU industrija i novac (ne samo bugarska ili ruska poduzeca). Scenarij je odavno poznat - jos od Jamala.  Smiley
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #41 on: June 09, 2014, 10:22:41 am »


Власти: Србија због Бугарске принуђена да одложи радове на пројекту Јужни ток


Београд, 9. јун РИА Новости, Николај Соколов


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Србија је принуђена да одложи радове на пројекту гасовода Јужни ток због саопштења власти суседне Бугарске о обустави његове изградње, изјавила је у понедељак потпредседница владе и министарка саобраћаја и инфраструктуре Зорана Михаиловић.

„Бугарска је чвориште. Дакле, док не буду завршени преговори Бугарске са Бриселом и Европске уније са Русијом, и ми ћемо стати. Или док Русија не промени маршруту. Али у сваком случају и први и други сценарио значи одлагање радова у нашој земљи“, навео је речи Зоране Михаиловић београдски лист Блиц.

У недељу је бугарски премијер Пламен Оршарски наредио обуставу радова у оквиру пројекта изградње гасовода Јужни ток због консултација са Европском комисијом. Према његовим речима радови се обустављају у вези са захтевом ЕК, наредне одлуке зависиће од консултација са Бриселом.

Гаспром реализује пројекат изградње гасовода преко акваторије Црног мора у земље јужне и централне Европе у циљу диверзификације маршрута извозних испорука природног гаса. За реализацију копненог дела пројекта са Бугарском, Србијом, Мађарском и Словенијом потписани су међувладини споразуми. Дужина магистралног гасовода на територији Србије, према пројекту, треба да буде 422 километра, а одвојака 158 километара.


* 9AP101560923921.jpg (39.36 KB, 740x431 - viewed 67 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #42 on: June 09, 2014, 11:07:47 am »


Kontra nacionalnih interesa zbog presnažnog pritiska SAD-a?
Nakon Bugarske i Srbija prekinula rad na ruskom plinovodu Južni tok


09.06.2014.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Jedan od ekonomski i geostrateški najvažnijih projekata na teritoriju Europe svakako je izgradnja ruskog plinovoda Južni tok. Njime bi Rusija zaobišla Ukrajinu u dostavi plina Europi. Nema sumnje kako bi tim potezom Rusija još uvelike ojačala, a i europska ovisnost o ruskom plinu bila bi još snažnija - takav scenarij je za ruskog rivala SAD zapravo nedopustiv te stoga ne iznenađuje da će se kriza u Ukrajini pokušati iskoristiti kako bi se na sve načine uništio ovaj gigantski projekt.

Tijekom jučerašnjeg dana bugarski premijer, Plamen Oresharski, naredio je prekid izgradnje ruskog Južnog toka. Ovu odluku je donio nakon razgovara s američkim senatorima, što zapravo daje odgovor na pitanje zašto je to sada učinio.

No, svega dan nakon stižu nove loše vijesti za Rusiju - nakon Bugarske danas je i Srbija objavila kako se prekida rad na Južnom toku. Prema zadnjim informacijama, zamjenica ministra transporta, Zorana Mihajlović, danas je potvrdila kako Srbija prekida rad na projektu Južni tok s ruskom kompanijom Gazprom.

Ne bi iznenadilo da je dio političkog establišmenta u Srbiji i više nego sretan činjenicom da je Bugarska Rusiji poručila "ne". Takav stav se može iščitati i u izjavama srpskog ministra energetike, Aleksandra Antića, koji je jučer rekao za list Kurir kako se ovime "smanjuje pritisak na Srbiju jer se plinovod ne može graditi u dijelovima".

Dušan Mrakić, bivši državni tajnik u srpskom ministarstvu energetike, komentirao je: "Sve u vezi s tim zavisi prije svega od dogovora Rusije i EU. Da bi plinovod imao bilo kakvu funkciju, mora biti izgrađen u Bugarskoj, Rumunjskoj i u Srbiji. Ovo je pritisak EU I SAD prema Bugarskoj, ali je za nas u ovom trenutku olakšanje jer je težište na njima".

Drugim riječima Beograd je sretan bivanjem u situaciji da se ne moraju slučajno zamjeriti Europskoj Uniji i SAD-a, a potez Bugarske im je dobro došao da se na njega nadovežu.

Srbija uvozi 2,5 milijarde kubičnih metara plina godišnje - većina toga stiže iz Rusije preko Mađarske i Ukrajine.

Bugarski premijer Oresharski tvrdi kako je odluku o prekidu izgradnje Južni tok donio na zahtjev Europske Komisije. No, svima je jasno tko u ovom velikom geopolitičkom srazu vodi ključnu riječ. Oresharski nije odluku donio po povratku iz Bruxellesa, već nakon jučerašnjeg sastanka s američkom senatorskom delegacijom u Sofiji, a u posjet su stigli Chris Murphy, Ron Johnson i gotovo uvijek neizostavni američki "jastreb broj 1" - John McCain.

"Bugarska bi trebala riješiti probleme s Južnim tokom u suradnji s europskim kolegama. U ovoj situaciji je očito da žele što manje ruskog utjecaja u projektu", poručio je jučer John McCain.

Urednik lista Business New Europe, Ben Aris, komentirao je situaciju u razgovoru za RT: "Amerika je odlučila da se želi staviti u položaj gdje isključuje svakog tko im se ne sviđa iz zemalja u kojima vjeruje da bi mogla imati interes, a u ovome nema nikakve ekonomske racionalnosti. Europljani su vrlo pragmatični, traže jeftine energetske resurse - čiste energetske resurse, a Rusija to može omogućiti. No, stvar Južnog toka je u tome da se ne uklapa u politiku situacije".


Ili drugim riječima - Europa će još jednom pod pritiskom SAD-a ići kontra svojih ekonomskih interesa. Taj trend se zadnjih godina neumoljivo nastavlja: Libija, Sirija, Iran, Rusija - sve su ovo konflikti zbog kojih Europa stagnira, žrtvuje vlastiti interes. Kako je to moguće? Kako je moguće da cijeli kontinent vodi samo-destruktivnu ekonomsku politiku u službi geopolitičkih interesa SAD-a? Dakako, ne radi se o kontinentu kao kontinentu, već isključivo o uskom sloju političke elite koja je trenutačno na vlasti gotovo svugdje u Europi.

Čak i jedna Srbija, koja bi itekako profitirala od zauzimanja nesvrstane politike, naročito u ovoj situaciji, egzistira pod političkom nomenklaturom koja nema niti snage niti želje kontrirati pritiscima u svrhu nacionalnog interesa.

Kako Sofija i Beograd mogu uopće objasniti vlastitom narodu odustajanje od ekonomski važnih projekata zbog vanjskog političkog pritiska? I da li su ti narodi svjesni koliko je gubitak neovisnosti po njih katastrofalan? Dakako, nije tu riječ samo o Južnom toku, već o svim aspektima vođenja države. A što tek reći za Hrvatsku gdje vijesti o potencijalnom uspostavljanju američke baze za bespilotne letjelice prolaze gotovo neprimjetno? "Educirati - informirati - organizirati" postaju jeftine fraze ako konkretni narodi ne vide problem u deficitu vlastitog suvereniteta.

Što se tiče Bugarske, vladajuća Socijalistička stranka je svo vrijeme podupirala Južni tok. Bugarski premijer Plamen Oresharski istaknuo je u ožujku ove godine kako će se njegova zemlja protiviti uvođenju ekonomskih sankcija Rusiji. To nimalo ne iznenađuje kada se zna da Bugarska čak 90% energije uvozi upravo iz Rusije. Ulazak u ekonomski rat za Bugarsku bi bio devastirajući. Teško je ne zapitati se - što se dogodilo da Oresharski povuće ovakav radikalan potez koji je za njegovu zemlju ekonomski katastrofičan?

A Srbija je još do jučer tvrdila kako "nema planova odgode" početka izgradnje plinovoda Južni tok - radovi su trebali početi već u srpnju. Srpski ministar energetike Antić jučer ističe: "Vjerujem kako će Europska Komisija i zemlje članice pronaći rješenje jer ovo je europski projekt u najboljem interesu energetske sigurnosti Europe". Hoće li danas ponoviti te izjave? Teško.

2010., dok je na vlasti u Hrvatskoj bila Jadranka Kosor (Ivo Sanader nije htio čak ni razmotriti takve mogućnosti), s Rusijom je potpisan sporazum o izgradnji jedne sekcije Južnog toka prema Hrvatskoj. No, dolaskom SDP na vlast u Hrvatskoj kreću intenzivni kontakti s Katarom (LNG na Krku) i Azerbajdžadnom (Trans-Jadranski plinovod), a novi blok Plomina C odlučuju izgraditi na ugljen, ne na plin, što sve zajedno zapravo dovodi do odustajanja Rusije od izgradnje sekcije prema Hrvatskoj.

Jedini koji je, barem za sada, zadržao konzistentan stav je mađarski premijer Viktor Orban koji je 5. lipnja izjavio kako se plinovod treba graditi te kako za Južni tok "nema alternative".

Ni za Europu nema alternative, kamoli Istočnu Europu.


izvor(i): RT | Kurir | AP | nezavisne.com | Novi List ! advance


* Upitan južni tok.jpg (47.97 KB, 690x402 - viewed 68 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #43 on: June 09, 2014, 04:56:22 pm »

Quote
Nakon Bugarske i Srbija prekinula rad na ruskom plinovodu Južni tok

Поднаслов је сам по себи немушт. Сугерише да би Србије, ето, да није притисака наставила рад на гасоводу иако је Бугарска одустала. Па и слепцу је јасно да ако Бугарска одустане нема ништа од гасовода.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 490


« Reply #44 on: June 09, 2014, 05:21:41 pm »

Vest da je i Srbija otkazala gradnju Južnog toka demantovao je predsednik Vlade. Prva je o obustavljanju gradnje graknula Zorana Mihajlović, što nije čudno, s obzirom da je ona visoko na spisku primalaca novčanih grantova stanovitih NGO poreklom iz SAD. Na teritoriji Srbije za sad se ionako ništa ne gradi. Nemamo para, čekamo kredit, itd. Ne znam ni da li je uopšte nagrebano onih 50 stručnih varilaca, koliko se tražilo, tražilo, pa se dugo nije moglo naći.
Logged
Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... 19   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 23 queries.