PALUBA
April 27, 2024, 04:38:01 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Udes na Britanskoj nuklesarnoj podmornici  (Read 3723 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« on: June 05, 2014, 04:51:38 pm »

SAUNA USRED OCEANA
PANIKA U NUKLEARNOJ PODMORNICI Naglo se pregrijala, posada jedva preživjela pakao na 60°C

Nakon skoro tri godine otkriveni su zapanjujući detalji incidenta koji je pogodio britansku nuklearnu podmornicu u Indijskom oceanu.

Naime, nekoliko desetaka članova posade suočilo se s neizdrživom vrućinom nakon što je došlo do katastrofalnog otkazivanja sustava klimatizacije zbog čega se temperatura popela na vrtoglavih 60 stupnjeva. Dok su se inženjeri borili kako bi popravili kvar, osmero članova posade je skoro preminulo.

Incident koji dosad nije bio poznat javnosti izašao je na vidjelo nakon što je zapovjednik Ryan Ramsey (44) opisao dramatičnu situaciju koja ih je zadesila. - Ljudi će pomrijeti - pomislio je tada Ramsey, koji je nedavno otišao u mirovinu.

- Ekstremne temperature izazivale su kolaps kod članova posade - rekao je bivši zapovjednik.

Podmornica je taman bila izronila kada mu je prišao inženjer te mu rekao da je došlo do kvara u klimatizacijskom sustavu. Kada je ušao u podmornicu, osjetio je 'nevjerojatan val vrućine'. Za nekoliko sati veći dio 85-metarske podmornice postao je sauna i bolnica.

- Imali smo žrtava posvuda. U kontrolnoj sobi, strojarnici, na mostu, u svlačionici. Bilo je zastrašujuće. Ne sramim se priznati da me je bilo strah. Hodajući okolo vidio sam istinski strah u očima moje posade - ispričao je Ramsey.

Dodao je i kako je to bio prvi put da je došlo do takvog kvara na plovilu tog tipa te da posada nije razumjela što je točno uzrokovalo problem.

Članovi posade zbog vrućine nisu mogli doprijeti do problematičnih područja. Zbog toga je zapovjednik odlučio zaroniti na veću dubinu kako bi rashladio plovilo.

- Ništa nismo mogli napraviti. Mogao sam poslati poziv u pomoć, ali bi sati prošli kad bi ona došla, a do tada bi ljudi počeli umirati. Bili smo sami u našoj čeličnoj cijevi - rekao je Ramsey.

Nakon što su zaronili na dubinu od 200 metara, podmornica se napokon počela hladiti, te su za manje od 24 sata popravili sustav hlađenja nakon čega se posada oporavila.

 JL
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 490


« Reply #1 on: June 05, 2014, 05:05:38 pm »


Koliko sam shvatio iz izvornog engleskog teksta, taj incident sa otkazom klimatizacije dogodio se ne baš tako skoro, a sama podmornica Turbulent klase Trafalgar je 2012. povučena iz službe i čeka rezanje.
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.019 seconds with 22 queries.