PALUBA
April 16, 2024, 06:00:15 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  
Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3   Go Down
  Print  
Author Topic: Kuvari u JNA  (Read 28644 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
kosta1961
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 232


« on: June 23, 2014, 05:59:49 pm »

Čudi me da niko nije otvorio ovu temu,ili je  nisam našao.
Svi,rodovi ,službe ,grlice i itd,su u redu ,ali kuvari i hrana su nezaobilazni dao svake vojske.Sva obuka i usavršavanje pada u vodu ako je vojnik gladan.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* kuvar3.jpg (174.15 KB, 761x980 - viewed 301 times.)
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #1 on: June 23, 2014, 06:39:30 pm »

Najbolje zaboraviti JNA kuhare a i njenu hranu.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #2 on: June 23, 2014, 07:12:34 pm »

Najbolje zaboraviti JNA kuhare a i njenu hranu.

Al se nekad dobro jelo..... Wink
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #3 on: June 23, 2014, 09:40:18 pm »

Za pocetak evo da dam mali doprinos temi.

Intedantska srednja vojna skola, VA intedantske sluzbe, kao i SRO InSl su se nalazili u Sarajevu u sastavu CVS KoV "General armije Kosta Nadj".
Do nedavno sam bio u zabludi da su se u tim skolama pitomci skolovali nezavisno od SVS KoV i VA KoV koji su takodje bili u istom centru. Ipak dobio sam informaciju da su neparne klase SVS KoV davale buduce intedante (rec je o skolovanju  po rodovima u 3. i 4. godini) a da su parne klase davale abehajce.
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #4 on: June 23, 2014, 09:44:52 pm »

Najbolje zaboraviti JNA kuhare a i njenu hranu.

Nebi se složio. Na obuci u kasarni smo imali solidnu hranu. Nije bilo nešto naročito, ali nije bilo ni loše. Neke stvari su bile čak vrlo ukusne.

Na karauli smo imali od početka jednog momk iz Zagreba, on je kuvao bolje od kuvara u hotelima. Sa tim namirnicama što su mu bile na volju. Stvrno je znao dobro da kuva. Kasnije smo dobili jednog što je sve presolio. Pojma nije imao o kuvanju. Tako je bilo dok ga nismo naterali da sam pojede što je nama kuvao.

Sve zavisi od kuvara i starešina što bi to morali nadgledati.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #5 on: June 23, 2014, 09:46:33 pm »

Zaboravio sam da dodam da je u Svilajncu bio centar za obuku vojnika InSl. Koliko mi je poznato taj centar je i dalje u nekoj funkciji.
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #6 on: June 23, 2014, 09:51:57 pm »

Za pocetak evo da dam mali doprinos temi.

Intedantska srednja vojna skola, VA intedantske sluzbe, kao i SRO InSl su se nalazili u Sarajevu u sastavu CVS KoV "General armije Kosta Nadj".
Do nedavno sam bio u zabludi da su se u tim skolama pitomci skolovali nezavisno od SVS KoV i VA KoV koji su takodje bili u istom centru. Ipak dobio sam informaciju da su neparne klase SVS KoV davale buduce intedante (rec je o skolovanju  po rodovima u 3. i 4. godini) a da su parne klase davale abehajce.

Neznam koliko je tačno, ali meni su rekli da je u Leskvcu jedna kasarna za obuku kuvara. Znači obični rekruti sa nekih 4 meseca obuke postaju kuvari.

 
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #7 on: June 23, 2014, 09:54:16 pm »

Skola je iz Sarajeva dislocirana u Leskovac 1992.godine. Reformom vojnog skolstva vise ne postoji srednja intedantska skola a da li se obucavaju studenti VA i polaznici SRO ne bih znao.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 368


« Reply #8 on: June 23, 2014, 10:19:32 pm »

Обука официрског кадра за Интендантску служби се 70-тих (за претходни период не знам) година обављала у Интнедантској, односно Војноекеномској академији (била је у истом кругу где и ВА КоВ) у Београду. Ова академија је 1976 или 1977. госине спојена са ВА КоВ у "Војну академију родова КоВ и интендантске службе". Обука подофицирског кадра се обављала у Интендантској подофицирској (или средњој војној) школи (можда ово није прави назив) у Сарајеву која је касније спојена са СВШ КоВ. Крајем 70-тих је формиран интендантски школски центар у чијем саставу су били питомци завршних година средње војне школе и Војне академије интендантског смера. Обука војника куварске и пекарске специјалности се обављала у центрима (јединицама) за обуку којих су били у више гарнизона при војним областима, односно Армијама. Знам да су неки центри (јединице) за обуку војника били у Бихаћу, Лесковцу, Свилајнцу, Сомбору (за потребе РВ и ПВО била је један наставна интендантска чета). Остале не знам, али их је вероватно било још.
Logged
kosta1961
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 232


« Reply #9 on: June 24, 2014, 05:25:43 pm »

Ja sam bio, kao regrut ,na aerodromu u Somboru.Ostalo mi je u sećanju da je hrana bila dobra i bilo je dosta.Ali tamo su imali svoju ekonomiju(kako su je zvali),pa su gajili svinje,gajili krompir,luk,kupus,mislim i kukuruz .Mi vojnici smo ponekad radili na njivama,ja sam jednom skupljao krompir na ogromnoj njivetini(valjada što ne pokupi mašina).Jednom sam poslat u kuhinju kao ispomoć,gde sam ceo dan čistio beli luk.Moj kum je bio u vojsci kao veterinar u Somboru ,pa je dolazio na aerodrom da pregleda meso,posle klanja. Pričao mi je da su pronalazili meso na raznim mestima,a najbolje je bilo u izduvnoj cevi mlaznog aviona.To ,kao,kuvari sakriju pa nedeljom to mesu uzmu zavuku se u šumu i prave roštilj.Kasnije sam bio u Zadru na aerodromu,i ishrana je bila slabija,čak su nam ograničavali koliko kriški hleba možeš da uzmeš.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #10 on: June 24, 2014, 06:03:35 pm »

Kad je već krenula ova tema red je da se stavi i kuharica.

Code:
http://www.scribd.com/doc/135333205/Kuvar-JNA-pdf

Većina zainteresiranih je to odavno skinula ali pošto još uvjek visi na netu evo je opet.  Smiley

poz.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 368


« Reply #11 on: June 24, 2014, 07:10:59 pm »

Quote
Moj kum je bio u vojsci kao veterinar u Somboru ,pa je dolazio na aerodrom da pregleda meso,posle klanja. Pričao mi je da su pronalazili meso na raznim mestima,a najbolje je bilo u izduvnoj cevi mlaznog aviona.To ,kao,kuvari sakriju pa nedeljom to mesu uzmu zavuku se u šumu i prave roštilj.

Једна од ловачких прича. У који млазни авион. Оне расходоване по писти? Па то је километар далеко од економије. Било је сто других места где се месо, евентуално могло сакрити. И још то раде недељом да се месо "откисели" или "сазри". Ма хајде. Па био си војник у Сомброру и роштиљао си? У шуми? Којој шуми? Па све "шуме" (групе дрвећа) су у кругу касарне где се одмах види или примети, поготово дим.

Наравно да су могли узети комад меса, али су га исто тако могли испећи ту одмах на економији или у самој кухињи код колега, ако су баш то хтели.
« Last Edit: June 25, 2014, 07:56:28 pm by dzumba » Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 194


« Reply #12 on: June 25, 2014, 06:18:12 am »

Какву су школу завршавали официри интендантске службе не знам, али се макар поједини нису баш добро разумели у кухињу. Ми смо имали једног који је био опседнут куварима који краду храну и троше веће количине од прописаних. У претходној верзији ”кувара”, у издању које смо имали у кухињи, била је грешка код количине лука за супу. Професионални кувари који су то знали нису се обазирали на тај норматив, када су били зачини у питању свакако је било одступања. Онда је једног дана поручник рекао да супа мора бити по ПС-у и да се не закида на луку. А његов прорачун је говорио да је за 300 литара супе потребно 40 кг црног лука. Први дан смо убацили сушени лук, цела трпезарија је смрдела и ретко ко је окусио ову мајсторију. Следећи дан је наредио да користимо свежи лук. Ја сам огулио колико је било потребно (5-6 кг), а онда сам остатак истресао у шахт. Пракса се наставила и наредних дан-два, док се кувар-цивил није осмелио да поразговара у четири ока са поручником.

Да се вратим на крађу у кухињи. Бог је прво себи направио браду Smiley Обично се узимало мало више намирница и на тај начин би било вишка за интендантску чету и још понеког. Уколико би се инсистирало на норми, онда би се од меса за 1000 фашираних шницли направило 1100. Зато су се такве ствари толерисале, тим пре што се одређена количина хране могла одбацити (нпр. количина костију, труло поврће и сл.). Колико год је војска била штедљива, водило се рачуна шта војска једе.

Највећи проблеми су настајали ако се не пријави да нека јединица касни, па се не изузме храна за њих, него се вишак подели на крају обеда. Онда се у неко доба појаве уморни и гладни људи, а у кухињи нема ништа топло да се поједе. Требаш да им делиш СДО. Понекад се то решавало импровизацијама.
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 078


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #13 on: June 25, 2014, 06:57:28 am »

Quote
Moj kum je bio u vojsci kao veterinar u Somboru ,pa je dolazio na aerodrom da pregleda meso,posle klanja. Pričao mi je da su pronalazili meso na raznim mestima,a najbolje je bilo u izduvnoj cevi mlaznog aviona.To ,kao,kuvari sakriju pa nedeljom to mesu uzmu zavuku se u šumu i prave roštilj.

Једна од ловачких прича. У који млазни авион. Оне расходоване по писти? Па то је километар далеко од економије. Било је сто другим меса где се месо, евентуално могло сакрити. И још то раде недељом да се месо "откисели" или "сазри". Ма хајде. Па био си војник у Сомброру и роштиљао си? У шуми? Којој шуми? Па све "шуме" (групе дрвећа) су у кругу касарне где се одмах види или примети, поготово дим.

Наравно да су могли узети комад меса, али су га исто тако могли испећи ту одмах на економији или у самој кухињи код колега, ако су баш то хтели.
Kod nas u 17 brtč kad god se išlo u BG (bojeva gotovost) van Splita roštiljalo se redovno pekli se jaganjci na ražnju i slično. Naravno kada je bilo vremena za to. Naš kuvar inače mesar po zanimanju je bio iz Niš i specijalista za spremanje svih vrsta mesa osim ribe. Za spremanje ribe bio je zadužen st. vodnik Ćano Stražičić genije. Hrana u restoranu u Lori je bila dobra i kvalitativno i kvantitativno.

Dok sam bio na obuci u Puli mi smo hranu dobijali iz centralne kuhinje na Muzilu. Do Rojca su je dopremali oni tamići kao za razvoz hleba. Na Muzilu su valjda imali i obuku za kuvare. Na žalost u peiodu mog boravka u Puli hrana nije bila na nekom nivou. Nisam očekivao neznam šta ali pasulj skoro uvek zagoreo, neslano vrlo često, a najjače je bilo kada za doručak dobijemo rezance ostale od juče sa prelivom od nečega. Jedino čega se sećam je bio burek koji je ponekad dovožen za večeru a retko za doručak. Tada bi poslednji po redosledu obično ostajali bez bureka jer su kuvari sakrili bar dva tri bidona.
Uostalom prvi dan 10.05.79 u Puli sam imao 111 kg. U prekomandu otišao 01.08.79. i imao 86kg.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #14 on: June 25, 2014, 07:26:24 am »

U jutarnjem programu na RTS-u juce je bio jedna kratak prilog iz Svilajnca. Tamo se i dalje vrsi obuka pripadnika VS za intedantske (kuvarske duznosti). Nisu nesto mnogo pricali o tome vise je bilo reci o predlogu za jedan obrok. Dali su recept za omlet na seljacki nacin.
Logged
Pages:  [1] 2 3   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 23 queries.