PALUBA
March 28, 2024, 11:36:17 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3]   Go Down
  Print  
Author Topic: Potopljena Istranka izvučena s dna Sjeverne luke  (Read 22681 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #30 on: September 05, 2015, 04:42:51 pm »

-Rješenje Lučke kapetanije u Splitu o upisu prava vlasništva od 4.februara 2002. godine

(iz knjige S. Loze "Povijesni brod Istranka")


* scan0002_zps5hhtqlke.jpg (157.96 KB, 450x640 - viewed 215 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #31 on: September 05, 2015, 04:45:00 pm »

-Rješenje Ministarstva kulture o upisu broda Istranka u Registar kulturnih dobara RH

(iz knjige S. Loze "Povijesni brod Istranka")


* a420a17c-6fea-4bc3-8a8e-e15958a6c495_zpsww2ohhqz.jpg (115.27 KB, 414x640 - viewed 222 times.)

* c4e97917-a19c-4933-a751-55391ae05884_zpsudp0xfn6.jpg (121.21 KB, 410x640 - viewed 209 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #32 on: September 05, 2015, 07:59:31 pm »


Upisaše je u registar kulturnih dobara, a da li će je privesti u "ljudski vid", to ćemo tek videti. I "Bodrog" je na Šljunkari upisan kao kulturno blago, pa kako je rđala, tako i rđa.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #33 on: September 05, 2015, 08:51:27 pm »


Upisaše je u registar kulturnih dobara, a da li će je privesti u "ljudski vid", to ćemo tek videti. I "Bodrog" je na Šljunkari upisan kao kulturno blago, pa kako je rđala, tako i rđa.

Volja svakako postoji i misli da će biti sve OK.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #34 on: November 04, 2018, 06:28:44 pm »

Dali je ovo Istranka još uvijek na rivi devedesete?

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Autor: Stanko Karaman

Quote
Splitska Riva za vrijeme predizbornog skupa HDZ-a, travanj 1990.

Izvor


* spl2.jpeg (229.77 KB, 1000x617 - viewed 152 times.)
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #35 on: November 04, 2018, 07:23:06 pm »

Je.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #36 on: November 05, 2018, 06:30:54 pm »

Hvala, spominjala se mislim 89g. kao prijelomni trenutak.
A ona je bila još na rivi 90-te. Da se malo razjasne događaji.

poz.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #37 on: November 26, 2019, 11:20:15 pm »

Propada jedini preostali brod austrougarske flote, na njemu dogovoren početak Prvog svetskog rata
Tanjug   25. novembar 2019.

Na brodu "Istranka", koji je proglašen i kulturnim dobrom Hrvatske, sastali su se nemački car Vilim i Franc Ferdinand

Nedaleko od Splita, u ribarskoj luci Brižine nalazi se jahta na kojoj su evropski lideri dogovorili početak Prvog svetskog rata i koji polako propada. Brod "Istranka", koja je proglašena i kulturnim dobrom Hrvatske, polako propada i za sada nema naznaka da bi mogao da dobije poseban status, koji podrazumeva potpunu obnovu, prenosi portal Morski. Taj brod je jedini preostali iz ogromne flote Austrougarskog carstva, a trenutno nalazi se uz operativnu obalu, zaštićen od kiše i talasa i radi se preventivna zaštita trupa koji je u iznenađujuće dobrom stanju s obzirom da je izgrađen davne 1896. godine.

Prema nekim istorijskim podacima ovaj 44 metara dugačak brod izgrađen je prvoklasnog češkog čelika, a poznat je po tome što su se na njemu, pre početka Prvog svetskog rata, dok je bio usidren ispred dvorca Miramare u Trstu, sastali nemački car Vilim i Franc Ferdinand. Oni su navodno u salonu broda dogovarali kakve vojne poteze da izvedu ako dođe do velikog rata, a sve je upućivalo na to da je sukob neizbežan. Takođe, na "Istranci" je prvi put na Jadranu upotrebljena bežična radiotelegrafija, a nakon sarajevskog atentata, na njegovoj palubi su prevezeni posmrtni ostaci prestolonaslednika Ferdinanda i njegove supruge Sofije.

Malo je u poznato da je "Istranka" bila i zapovedni brod Jugoslovenske ratne mornarice od 1954. do 1958. godine. Nakon što je bila rashodovana kao vojni brod, dugo vremena "Istranka" je bila vezana kao ploveći restoran na splitskoj Rivi, kasnije u Sv. Kaju, a na stogodišnjicu atentata na Ferdinanda u Sarajevu, 2014. godine, počelo je njeno spašavanje s morskog dna, a na inicijativu Udruženja "Istorijski brod Istranka" i Hrvatskog pomorskog muzeja u Splitu. Od tada se nalazi u ribarskoj luci Brižine, međutim s obzirom da vrlo brzo kreću građevinski radovi na proširenju ribarske luke u Brižinama, strahuje se za dalju sudbinu ovog broda.

Portal navodi i da je "Istranka" kojim slučajem u Italiji i Francuskoj, odavno bi plovila i pronosila pomorsku slavu neke od tih država. Hrvatsko MInistarstvo kulture saopštilo je da nema 50.000 kuna (oko 6.800 evra) za izvlačenje broda na suvo, ali iz Splitsko-dalmatinske županije su potvrdili da će u troškove izvlačenja podmiriti upravo oni.

"Na idućem rebalansu u decembru osiguraćemo sredstva u iznosu od oko 60.000 kuna za vađenje broda i za prvu ruku ćemo ga ostaviti na Brižinama gde je osigurano mesto na suvom", rečeno je u Županiji. Nakon toga sledi procena daljih troškova radi restauracije koja neće biti jeftina.

"Kasnije ćemo pokušati preko Ministarstva kulture da rešimo da se uključe u celi projekat. Kad izvadimo brod, tek ćemo znati detaljno, jer vidi se na prvu da je to dosta narušeno stanje. Po meni, bez nekih evropskih sredstava teško se može puno napraviti", navode u županiji.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #38 on: May 24, 2020, 07:26:43 pm »

BROD UMIRE
Od ponosa do velike sramote: more ne poznaje koronu, ‘Istranka‘ legla na bok, država nema 60.000 € za spas!?

PIŠE TIHANA MAROVIĆ
24. svibnja 2020.

Posljednjih nekoliko mjeseci pokazalo se kao nikad teže razdoblje za 124 godine staru “Istranku”, slavni brod o čijem bi se značaju i dugom plovidbenom vijeku uistinu trebali snimati filmovi.

Na tom plovilu, građenom 1896. od prvoklasnog češkog čelika, planiran je Prvi svjetski rat, na njegovoj palubi prevezeni su posmrtni ostaci austrougarskog prijestolonasljednika Franje Ferdinanda i supruge mu Sofije nakon atentata u Sarajevu, a bio je i zapovjedni brod Jugoslavenske ratne mornarice od 1954. do 1958. godine.

I to su samo crtice iz nevjerojatne sudbine broda koji bi u nekoj normalnijoj stvarnosti imao prvorazredno značenje za hrvatsku i europsku povijest.

Umjesto da, zaštićen i renoviran, nekim novim naraštajima priča svoju prvoklasnu povijesnu ulogu i cijeloj zajednici donosi financijsku korist koja bi se mogla vraćati samom brodu kroz ulaganja u njegovo očuvanje i kvalitetnu prezentaciju, ovo trajno zaštićeno kulturno dobro Republike Hrvatske koje je još uvijek u vlasništvu talijanske tvrke već nekoliko mjeseci nepovratno propada.

Brod je naplavljen i nagnut na desni bok na vezu uz gradilište buduće ribarske luke na Brižinama, na samoj granici solinskog Svetog Kaja i Kaštel Sućurca, gdje je smješten u zoni nekadašnjeg “Brodospasova” rezališta kako bi, pomalo nevjerojatno to zvuči gledajući sadašnje stanje, “uz operativnu obalu bio zaštićen od valova i vjetra”.

PROLJETNA PEGULA
More i vjetrovi ipak su učinili svoje i sada je samo pitanje hoće li i ovom brodu 2020. biti presudna, jer za postojeće stanje dobrim dijelom kriva je, vjerovali ili ne - korona.

Po svemu sudeći, dogodila se pegula, jer baš kada je postignut napredak i kada se došlo do mogućih rješenja i skore realizacije konačnog transfera “Istranke” na suhi vez, u zemlji se dogodila pandemijska kriza, zatim i potres u Zagrebu, što znači da će sredstva, oko 450 tisuća kuna, odnosno oko 60.000 eura, koliko je potrebno da bi se zbrinuo brod, teško uskoro biti osigurana.

Cijela priča oko “Istranke”, kao što je to slučaj kod svih važnih povijesnih plovila, pomalo je komplicirana. Početkom rujna 2002. brod je kupila talijanska tvrtka “Marina degli Aregai”, no njihovi planovi o rekonstrukciji brzo su propali jer im je sporno obvezujuće provođenje odredbi Zakona o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara kojim se nekadašnja carska jahta ili njezini dijelovi ne mogu iznijeti iz Hrvatske.

Da nije entuzijazma odgovornih pojedinaca, prvenstveno zaposlenika Hrvatskog pomorskog muzeja (HPM) na Gripama, kao i Konzervatorskog odjela, vjerojatno bi, nakon desetljeća neprepoznavanja njezine prevažne povijesne uloge, ležala negdje na dnu mora.

SLUHA JE BILO, ALI...
- Mi smo samo jedna od stranaka koja se bori za spas “Istranke”, no pravno gledano, ovaj brod nije pod našom ustanovom - ustvrdio je Ljubomir Radić, ravnatelj HPM-a.

Upravo su djelatnici te ustanove izradili elaborat o povijesnom značaju i važnosti ovoga broda. Sluha je, tvrdi Radić, bilo, no novonastale okolnosti jednostavno ne idu na ruku spašavanju “Istranke”.
- Stanje nam je poznato, brod se prevrnuo na bok, u jako je lošem stanju, more ne poznaje koronu i ostale probleme s kojima se susrećemo i nastavlja pogubno djelovati.

Dakle, svakim danom stanje je sve teže, a dogovori su prije korone išli u vrlo dobrom smjeru.

I Ministarstvo kulture i naša Županija bili su voljni izdvojiti novac za spas ovog broda, to podrazumijeva i ronioce i vađenje na suhi vez i izgradnju konstrukcije gdje će se brod smjestiti.

Sve je dogovoreno i s konzervatorima, cjelokupni trošak iznosi oko 450 tisuća kuna. Nažalost, zbog korone i potresa u Zagrebu upitno je što će biti s financiranjem, prioriteti su se, po svemu sudeći, promijenili. Ničiji proračuni više nisu isti i, odokativno govoreći, trenutno imamo tek oko trećinu sredstava - pojašnjava ravnatelj.

Inicijativa, uvjerava nas Radić, postoji, vapaj za posljednji spas je upućen, bitka za “Istranku” se nastavlja.

- Imamo i suglasnost Lučke uprave Split za mjesto gdje će se smjestiti brod na suhom vezu, samo treba zatvoriti financijsku konstrukciju. Čak postoji i politička volja, bili smo na sastanku s Gordanom Grlićem Radmanom, ministrom vanjskih i europskih poslova, razgovarali smo o tome da Hrvatska otkupi brod kao važnu hrvatsku baštinu. Važno je napomenuti da se stanje svakodnevno pogoršava, svakim danom koji brod provede u moru oštećenja će biti veća, a i cijeli proces spašavanja postat će kompliciraniji i skuplji. No, bez zaključene financijske konstrukcije ruke su nam vezane - zaključuje Radić.

I dok se čeka realizacija financija, evo malog podsjetnika na to kako je izgledao “Istrankin” put od privatne carske jahte do državne sramote. Kao privatna jahta carske obitelji Habsburg, za nadvojvodu Karla Stjepana Habsburga, izgrađena je 1896. godine u brodogradilištu “San Rocco” u Trstu, pod imenom “Ossero” (talijanski naziv za Osor na Cresu).

Elegantnog je metalnog trupa, dužine 43,77 metara, širine 5,85 i visine 3,22 metra, a pogonili su je parni stroj i dva bermudska jedra na pramčanom i krmenom jarbolu. Postizala je najveću brzinu od 11 čvorova, maksimalan doplov bio joj je 100 nautičkih milja, te je imala do 12 članova posade. Austrijska mornarica ju je preuzela 1899. godine.

Pod imenom “Dalmat” je u srpnju 1914. godine prevozila posmrtne kovčege ubijenoga prijestolonasljedničkog para od Metkovića do ušća Neretve, gdje ih je preuzeo ratni brod “Viribus Unitis”.

Već tada su njezine fotografije obišle svijet.

Nakon što je 1970. godine bila otpisana kao vojni brod JRM-a, sve do 1991. bila je vezana na Rivi kao ploveći restoran, po čemu je ostala upamćena u kolektivnoj memoriji i na brojnim fotografijama i razglednicama.

Na stogodišnjicu atentata na nadvojvodu Franju Ferdinanda u Sarajevu, 2014. godine, počelo je njezino spašavanje s morskog dna uz vranjičku obalu Sjeverne luke, novcem koji je osiguralo Ministarstvo kulture, a na inicijativu Udruge “Povijesni brod Istranka” i Hrvatskog pomorskog muzeja u Splitu. Tada je otegljena u ribarsku luku Brižine, gdje je i danas.

Salon povijesti

Prema nekim povijesnim izvorima, prije početka Prvog svjetskog rata na “Istranki”, usidrenoj ispred dvorca Miramare u Trstu, sastali su se njemački car Vilim i Franjo Ferdinand.

Navodno su u salonu broda dogovarali koje vojne poteze izvesti ako dođe do velikog rata. Također, na ovom brodu je prvi put na Jadranu upotrijebljena bežična radiotelegrafija.


https://slobodnadalmacija.hr/


* 13678428.jpg (253.13 KB, 1920x1280 - viewed 62 times.)
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #39 on: May 25, 2020, 04:57:26 am »

Standardni razvoj.
U zadnjoj recenici netocnosti. Niti je (navodno) dogovaran pocetak 1. Svj.rata niti je na njemu prvi put upotrijebljena bezicna radiotelegrafija.

Za nadopunu, prva bezicna komunikacija izvrsena je u 12/1898.g. izmedju S.M.S. Budapest, S.M.S. Lussin i radio stanice Musil.
« Last Edit: May 25, 2020, 05:23:27 am by jadran2 » Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #40 on: May 25, 2020, 07:42:46 am »

Svejedno, ovo je sramota i svjedoči o nesposobnosti nadležnih struktura koje se vec decenijama popunjavaju negativnom selekcijom kadrova. Bolje bi bilo da su brod dali Talijanima.
Logged
barba
Prijatelj foruma
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 819



« Reply #41 on: August 10, 2020, 03:53:06 pm »

Svejedno, ovo je sramota i svjedoči o nesposobnosti nadležnih struktura koje se vec decenijama popunjavaju negativnom selekcijom kadrova. Bolje bi bilo da su brod dali Talijanima.
Sramota je da je sjor Krstulovic prodao brod Talijanima te 2002. godine. Zasto tada nitko iz hrvatske vlasti nije, za te male novce (mislim da se radilo o 100.000 USD), od Krstulovica kupio brod i pravno ga zastitio. Ovako je sve jedna zavrzlama, koja nece na dobro zavrsiti.
Logged
ffbikersa
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 224


« Reply #42 on: December 21, 2022, 12:00:31 pm »

O Istranki odnosno jahti Dalmat postoji tema i u drugoj sekciji Foruma, PALUBA > Ratna mornarica > Austro-Ugarska ratna mornarica - KuK Kriegsmarine > Operativa. I tamo sam objavio ove skenove - hronološki poredane članke preuzete s jednog drugog foruma, koji pokazuju kako je Istranka/Dalmat postala brod restoran - i završila na rezalištu. Također da u Splitu uopće ni na koji način, dok je služila kao restoran, nisu iskoristili činjenice o njenoj historijskoj ulozi - od čega bi drugi napravili top atrakciju.





* Istranka 001.jpg (248.05 KB, 654x653 - viewed 2 times.)

* Istranka 002.jpg (177.98 KB, 615x601 - viewed 1 times.)

* Istranka 003.jpg (200.28 KB, 478x877 - viewed 1 times.)

* Istranka 004.jpg (339.57 KB, 655x860 - viewed 1 times.)

* Istranka 005.jpg (171.89 KB, 875x309 - viewed 1 times.)

* Istranka 006.jpg (122.4 KB, 514x496 - viewed 0 times.)

* Istranka 007.jpg (201.39 KB, 583x494 - viewed 0 times.)

* Istranka 008.jpg (193.23 KB, 604x483 - viewed 0 times.)
Logged
ffbikersa
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 224


« Reply #43 on: December 21, 2022, 12:07:05 pm »

Nastavak priče o Istranki


* Istranka 009.jpg (189.28 KB, 594x487 - viewed 0 times.)

* Istranka 010.jpg (142.25 KB, 371x861 - viewed 0 times.)

* Istranka 011.jpg (190.34 KB, 694x492 - viewed 2 times.)

* Istranka 012.jpg (155.67 KB, 858x481 - viewed 0 times.)

* Istranka 013.jpg (148.01 KB, 493x553 - viewed 0 times.)

* Istranka 014.jpg (183.48 KB, 494x722 - viewed 0 times.)

* Istranka 015.jpg (155.04 KB, 463x778 - viewed 0 times.)
Logged
Pages:  1 2 [3]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.