PALUBA
March 29, 2024, 02:45:42 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12   Go Down
  Print  
Author Topic: Obaveštajne službe i njihovo delovanje.  (Read 71817 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #15 on: July 15, 2014, 06:36:43 pm »

Quote
Većina špijuna su uglavnom na mestu prvog sekretara ambasada za politička pitanja. Uz to je da mora da bude oženjen, i da govori jezik zemlje prijema.

Takođe i od supruge dotičnog se očekuje da poznaje jezik zemlje domaćina. Uostalom, abrovi sa pijace i iz komšiluka umeju biti jako tačni. Nevolja je što ovi najčešće nemaju normalan komšiluk (stanuju u elitnim krajevima) niti mogu ići na pijacu (to drugi rade za njih). Preventivna bezbednosna zaštita Cool. Šalu na stranu (ovo za poznavanje jezika zmelje domaćina za supruge nije šala), sve više se oni legalno prijavljuju kao atašei ili oficiri za vezu baš za bezbednosne , protivterorističke i sl. poslove. Imaju regulisan status diplomatskog službenika, dogovrene kontakte i veze sa organima nadležnih službi zemlje domaćina. Rade legalno. Kao u ostalom i vojni izaslanici, zapravo slično njima. Barem je tako u balkanskim zemljama.

Špijunaže naravno ima među neprijateljima, potenicjlanim neprijateljima, ali i među prijateljima. Najnovija afera sa američkim "špijuniranjem" Nemaca, je lep primer za to. Uostalom, kao i u životu. Svako od nas voli da zna komšijske tajne, makar mu nizašta služile.

Quote
Što se Estonaca tiče, pa oni su izmislili Skype i Kazaa, i o njima se izuzetno malo zna, ali kod njih se nalazi NATO Cooperative Cyber Defence Centre of Excellence. Valjda to dovoljno govori o njima. 

Znači, Rusi tamo ne mogu ništa? A Kaspersky Cool?

Cenim da je ova tema o obaveštajnom radu interesantna i da bi mogli da malo promenimo naslov obzirom da ga je diskusija "prevazišla" i proširila na "zonu obaveštajnog interesovanja".
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #16 on: July 15, 2014, 08:37:15 pm »

Pisaćom mašinom protiv američke špijunaže
Tanjug   15.07.2014.

Predsedavajući komisije Bundestaga za istraživanje američke špijunske afere Patrik Zenzburg je, u borbi protiv špijunaže, najavio neobičnu meru - umesto kompujtera povratak pisaće mašine i time izazvao brojne kritike i komentare da je to "smešno", "apsurdno", ili "bizarno".

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

U "Morgenmagazinu" nemačke televizije ARD Zenzburg je rekao da se razmišlja o upotrebi pisaće mašine.
- Da li ste razmišljali o uvođenju pisaćih mašina - pitala je novinarka ARD očito, poluironično, na šta je Zenzburg rekao da jesu i to ne o električnim mašinama, a na njen komentar "stvarno", dodao "nije šala".
- Dobra stara pisaća mašina kao Ultima Ratio u borbi protiv globalnog nadglednja - čovek može sumnjičavo vrteti glavom, ali ni ne mora - ocenjuju danas nemački mediji Zenzburgovu ideju. Zenzburg je zahtevao da se svi elektronski aprati komuniciranja provere, što važi za mobilne telefone, ali i za kompjutere, tablete, laptopove. Nemačka vlada je ovih dana, posle saznanja da je i službenik Ministarstva odbrane špijunirao u korist Amerike, naložila da kontakt-agent CIA napusti Berlin, što se dogodilo po prvi put u posleratnoj istoriji zemlje, ukazuju nemački mediji. Američko-nemački odnosi su zbog špijuniranja došli u krizu, ocenjuju analitičari. U uskovitlanim odnosima vezanim za američku špijunažu u Nemačkoj, koja opterećuje bilateralne odnose i u kojoj su pale i ozbiljne reči ministra finansija Volfganga Šojblea, najstarijeg člana vlade, o američkoj "gluposti", "nad kojom čovek može zaplakati". Nemačko državno tuzilaštvo vodi istragu protiv agenta nemačke Savezne obaveštajne službe i protiv službenika nemačkog Ministarstva odbrane, koji su osumnjičeni da su špijunirali u korist Amerike. Kancelar Angela Merkel je, u vezi sa američkom špijunažom koja opterećuje odnose Berlina i Vašingtona, izrazila sumnju da će Amerika, posle najnovijeg slučaja, obustaviti špijuniranje Nemačke. Ona je ocenila da "nije potpuno jednostavno ubediti Amerikance da rad obaveštajne službe....sada potpuno preokrenu...". Merkelova je, u tradicionalnom letnjem intervjuu televiziji ZDF na pitanje da li očekuje promene u osnosima sa Amerikom, izjavila da to ne može da prognozira.
- To ne mogu unapred da kažem. Nadam se, naravno, da će se nešto promeniti - rekla je Merkelova i dodala da ipak želi da se očuva saradnja izmedju obaveštajnih službi.
- Nemačka profitira od saradnje, kada se radi o terorizmu i drugim stvarima - rekla je Merkelova i kao pogrešne odbacila spekulacije o tome da je Kancelarska služba naložila nemačkim sigurnosnim službama da do daljnjeg na minimum svedu saradnju sa Amerikancima.
- Mi želimo tu partnersku saradnju, ali imamo i druge predstave u to spada da nema medjusobnog špijuniranja - rekla je Merkelova i ukazala da se tajne službe 21. veka moraju skoncentrisati na važne stvari, misleći, pri tom, navode mediji - na krizna žarišta u svetu. Ona je, takodje, odbila spkulacije o prekidanju pregovora izmedju Evropske unije i Amerike o potisivanju ugovora o slobodnoj zoni trgovine zbog špijunske afere.
- Sporazum je u nemačkom interesu....kao izvozna nacija, mi ćemo profitirati, ako dobijemo sporazum.... - rekla je Merkelova.

Izvor: www.blic.rs


* pisaci-stroj.jpg (29.17 KB, 655x443 - viewed 246 times.)
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #17 on: July 15, 2014, 08:44:29 pm »

Ovo za znanje domicilnog jezika je vrlo vazno i na kraju na neki nacin uvazava domacina (iako bi se ovo i moglo drukcije protumaciti  Grin ). Znam pouzdano jednu zemlju koja tome ne pridaje nekog znacaja. Ne priprema, pa bas skoro nikoga za takve poslove (u smislu poznavanja jezika). A vjerojatno ga ne savladaju ni tokom boravka.

Uostalom, ne govore ga (uglavnom) ni prve osobe veleposlanstava.

Davno sam vec spomenuo - nema ambasade na ovome bijelome svijetu gdje Amerikanci ili Englezi nemaju prva lica ambasada koja, a koja, moze se reci, perfektno, ne govore domicilni jezil. To govori o profesionalnom pristupu! Svaki put kada slusam kako govore koristeci se biranim rijecima uz pravilno koristenje padeza (uz mali akcent) - divim se tom ustroju i ujedno - sramim......  

(Daleko je Sunce  Wink )
Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #18 on: July 15, 2014, 09:45:30 pm »

Ovo za znanje domicilnog jezika je vrlo vazno i na kraju na neki nacin uvazava domacina (iako bi se ovo i moglo drukcije protumaciti  Grin ). Znam pouzdano jednu zemlju koja tome ne pridaje nekog znacaja. Ne priprema, pa bas skoro nikoga za takve poslove (u smislu poznavanja jezika). A vjerojatno ga ne savladaju ni tokom boravka.

Uostalom, ne govore ga (uglavnom) ni prve osobe veleposlanstava.

Davno sam vec spomenuo - nema ambasade na ovome bijelome svijetu gdje Amerikanci ili Englezi nemaju prva lica ambasada koja, a koja, moze se reci, perfektno, ne govore domicilni jezil. To govori o profesionalnom pristupu! Svaki put kada slusam kako govore koristeci se biranim rijecima uz pravilno koristenje padeza (uz mali akcent) - divim se tom ustroju i ujedno - sramim...... 

(Daleko je Sunce  Wink )

Ima takvih zemalja koliko ti duša poželi! Iz mog ličnog polu-diplomatskog iskustva, u regionu su najbolji Bugari i Mađari. Mada ni Rumuni ne zaostaju. Ne treba zaboraviti da je u nekim mestima poželjno znati jezik zemlje prijema, ali da ga ne treba javno govoriti. 
Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #19 on: July 15, 2014, 09:48:41 pm »

Quote
Većina špijuna su uglavnom na mestu prvog sekretara ambasada za politička pitanja. Uz to je da mora da bude oženjen, i da govori jezik zemlje prijema.

Takođe i od supruge dotičnog se očekuje da poznaje jezik zemlje domaćina. Uostalom, abrovi sa pijace i iz komšiluka umeju biti jako tačni. Nevolja je što ovi najčešće nemaju normalan komšiluk (stanuju u elitnim krajevima) niti mogu ići na pijacu (to drugi rade za njih). Preventivna bezbednosna zaštita Cool. Šalu na stranu (ovo za poznavanje jezika zmelje domaćina za supruge nije šala), sve više se oni legalno prijavljuju kao atašei ili oficiri za vezu baš za bezbednosne , protivterorističke i sl. poslove. Imaju regulisan status diplomatskog službenika, dogovrene kontakte i veze sa organima nadležnih službi zemlje domaćina. Rade legalno. Kao u ostalom i vojni izaslanici, zapravo slično njima. Barem je tako u balkanskim zemljama.

Špijunaže naravno ima među neprijateljima, potenicjlanim neprijateljima, ali i među prijateljima. Najnovija afera sa američkim "špijuniranjem" Nemaca, je lep primer za to. Uostalom, kao i u životu. Svako od nas voli da zna komšijske tajne, makar mu nizašta služile.

Quote
Što se Estonaca tiče, pa oni su izmislili Skype i Kazaa, i o njima se izuzetno malo zna, ali kod njih se nalazi NATO Cooperative Cyber Defence Centre of Excellence. Valjda to dovoljno govori o njima. 

Znači, Rusi tamo ne mogu ništa? A Kaspersky Cool?

Cenim da je ova tema o obaveštajnom radu interesantna i da bi mogli da malo promenimo naslov obzirom da ga je diskusija "prevazišla" i proširila na "zonu obaveštajnog interesovanja".

Rusi su izuzetno napredni, nema šta, uvek su i bili! Kadrove imaju, tehnologiju imaju, a imaju i FENOMENALNE lingviste. Za njih se ne brinem. Wink
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #20 on: July 15, 2014, 10:08:25 pm »

Naravno, za njih i Amerikance ja ne brinem. Oni su sami sebi dovoljni i u ovoj oblasti.

Amerikanci su se malo zaigrali i kroz globalno praćenje svega i svačega u etru u sajber prostoru počeli su da, u cilju provere onoga što snimaju, vrbuju (ilegalno) i agente među savezničkim osobljem i savezničkim službama. Nemci su ih ulovili. Sada će se i drugi saveznici malo preslišati pa će i oni pronaći ponekog američkog doušnika. Biće malo ljutnje, ali će vremenom sve leći, do daljnjeg.
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #21 on: July 15, 2014, 10:25:53 pm »

Šta rade služebe kad uprate stranog obavještajca, filuju ga friziranim podatcima ili ga zamole da napusti zemlju po hitnom postupku ili ? Šta je najčešća prakasa?
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #22 on: July 15, 2014, 10:53:18 pm »

Prije nekoliko godina radio sam neki tenk u nekoj dalekoj zemlji gdje ima izuzetno malo "Jugovića". I kažu ovi naši da ćemo ići na ručak kod Gordane iz Beograda i njenog muža Džinksa. I išli smo nekoliko puta na ručak, večeru, imali su bazen u kući, pa na kupanje i nakon nekih mjesec dana razgovora na čistom beogradskom akcentu bez i jedne jedine greške u bilo kojem dijelu razgovora ili druženja, gospodin Džinks, a sa kojim sam desetak dana razgovarao na srpskom i mislio da je negdje iz okoline Beograda prema Novom Sadu zapita svoju ženu Gordanu na španskom "kako se kaže na srpskom..." i ja shvatim da on nije negdje iz okoline Beograda. Apsolutno čisto i bez i jedne jedine greške u izgovoru.
Ambasador Urugvaja koji je učio jezik u svakoj zemlji u kojoj je bio na službi. Do savršenstva. A bio je i ambasador u Beogradu.

Idemo vozom iz Mongolije prema Pekingu. Ide voz jako dugo. I ja i jedan pukovnik se naslonili na prozor voza. Iza nas prolaz ispred kupea i prolaze Kinezi. I jedan Kinez prolazi dva tri puta iza nas i uvijek malo zastane kad prolazi.  Pogledam ga ja i izleti mi "Dobar dan". A Kinez na čistom srpskom "Dobar dan". Bez i jedne greške u  razgovoru i akcentu smo pričali pola sata. Kao tu je slučajno u vozu.

Imam prijatelja, bivšeg ministra. Pita on (tad je još bio ministar) mene kako možemo da razgovaramo, a da nas ne prisluškuju. Kažem ja njemu. Dva tri sprata ispod zemlje, u sobi sa olovnim zidovima, baršunasto platno na zidu, lampa na petrolej, tipa fenjer, jedan drugome pišemo na tabli kredom,  a kreda ne smije da škripi, itd, itd.
E tako sam "pričao" juče u .... ambasadi u Sarajevu. Baš takva prostorija.

Nakon svake posjete dragih i uvaženih prijatelja iz prijateljskih zemalja u zgradu Predsjednika, Parlamenta ili Vlade RS nastupa "ekipa za čiščenje". Dragi i uvaženi prijatelji često "zaborave" razne elektronske uređaje prilikom posjeta ovih zgrada. Treba to da se očisti. Iza posjete amerikanaca uvijek nešto ostane. U zgradi (predajnik)  ili u travnjaku ispred zgrade (repetitor). Zaboravni neki ljudi. Kako i nebi bili kad su ti uređaji jako, jako mali. A sve dolaze neki pomoćnici i savjetnici ambasadora u goste, ali zaboravni neki ljudi.

I takvih primjera mogu da navedem bezbroj.

Vlado
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #23 on: July 15, 2014, 10:58:48 pm »

Kad pominješ to zaboravljanje predmeta, nekidan smo baš komentrisali one zaboravljene terence na parkingu ispred tvoje firem.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #24 on: July 16, 2014, 05:01:28 am »

Onda palubarce prate na svakom koraku? Pripaziću da mi neka baba u pomidoru ne stavi elektronsku bubu.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #25 on: July 16, 2014, 05:57:16 am »

Što se tiče praćenja Palubaraca obavješten sam od "prijatelja" iz okruženja, a čiji je posao obrada informacija, da se moji tekstovi na Palubi analiziraju i ...

Prije nekoliko godina na parkingu pored zgrade Vlade RS primjetim jedan naobičan detalj (antenu) na jednom bijelom Land Roveru zatamnjenih stakala. Zavirim nekako unutra, a auto puno opreme Rode Švarc. IMSI catcher. Uređaj za prisluškivanje mobilnih telefona. Stojao je tu taj auto jako dugo. Nakon što su teroristi u Bugojnu iza policijske stanice aktivirali auto pun eksploziva  taj dio parkinga Vlade RS je zatvoren za korištenje.

Sada na drugom dijelu parkinga, a koji vidim sa prozora firme vidim nekoliko auta koji ne idu sa parkinga. Slična namjena. Kao što postoji izreka "Svaka država ima vojsku, svoju ili tuđu", to vrijedi i za ove službe. Čija su ta auta i koliko IMSI uređaja prođe moj telefon dok ne dođe do prave bazne stanice, nikad neću znati. Koliko tih uređaja ima na parkingu, koliko obavještajnih službi ima u BiH, državnih, privatnih, entitetskih, partijskih, njihovih, itd, malo ko može izbrojati. Zajednički je parking Vlade RS i firme u kojoj radim.

Sav internet saobračaj u RS se prati. Oprema za to je u banjalučkom naselju Lauš, ulica prije crkve desno. U zgradi MTel-a. Tu se mogu snimati svi mobilni i fiksni telefoni, sav internet, sva elektronska pošta, analizirati ko šta gleda na TV-u, ako ima MTel-ovu kablovsku itd. Dio opreme za nadzor je u centru grada, u Pošti, odatle se prosljeđuje u ovu zgradu, a odatle u MUP.

Može se prišlukivati i snimati sav internet saobraćaj, FB, Skype, Viber, svi internet komunikatori, mesendžeri, svi sms-ovi, mms-ovi, razgovori...  Oprema za ovo je uglavnom iz Izraela, a da li u toj opremi ima neka rupica za prosljeđivanje podataka u Izrael znaju samo ovi iz Izraela.

Vlado

Koliko je to bezbjedno vidi se po prošlogodišnjem spisku prisluškivanih telefona objavljenim u Nezavisniom novinama.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #26 on: July 16, 2014, 08:58:00 am »

Onda palubarce prate na svakom koraku? Pripaziću da mi neka baba u pomidoru ne stavi elektronsku bubu.

Vidiš to ti je lukavo. Stara škola. (KGB što no kaže Izet)... Grin
A ja se pitam koga vraga, stalno kad odem u poslugu, evo istih baba, kao nešto kupuju. Kad ono prate
me kao Palubarca. Odsad ću slati ženu. Samo neznam kako ću izaći sa parkitranim autima ispod kuće.
Ima ih gomila već godinama niko ih ne pomiče. To isto mora da su neki špijuni.. Cool
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #27 on: July 16, 2014, 09:12:29 am »

Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #28 on: July 16, 2014, 05:21:25 pm »

marsel dikov sa nemačkog instituta za bezbednost za „blic“
"Amerika je otišla predaleko"
Nemanja Vlačo | 16. 07. 2014. - 17:24h  | Foto: Profimedia.rs | Komentara: 5

Špijunske afere i pad međusobnog poverenja dve države neće dovesti do prekida odnosa, ali mogu da ugroze sporazume koje SAD imaju ili pripremaju sa EU.

Marsel Dikov, koji se bavi tehnološkom bezbednošću u Nemačkom institutu za međunarodne i bezbednosne odnose, kaže za „Blic“ da se radi o velikom problemu pošto je u okviru afere vlada u Berlinu proterala iz Nemačke šefa CIA za tu zemlju.
- Pozadina cele priče je masovno špijuniranje, o kojem smo saznali zahvaljujući informacijama koje je obelodanio Edvard Snouden, bivši saradnik američke Agencije za nacionalnu bezbednost (NSA). U poslednjih godinu dana opalo je poverenje između Nemačke i SAD, a pogotovo nakon onoga što se desilo poslednjih nedelja. Mislim da Nemačka nema interesa u prekidu saradnje sa Amerikom, ali je proterivanje bio jasan signal da su SAD otišle predaleko - navodi Dikov. On naglašava da se Angela Merkel, nemačka kancelarka, još nije izjasnila o pisanju štampe da je naložila domaćim obaveštajnim službama ograničenje na najnužniju meru saradnje sa američkim partnerskim službama.
- Možda je bila zaokupljena fudbalom i proslavom titule prvaka sveta. Šalu na stranu, nema indikacija da se ograničenje zaista dešava, ali ako je to pisanje tačno, mislim da se radi o političkom signalu - smatra Dikov. On dodaje da je Nemačka u EU veliki igrač i da zvaničnici iz Berlina već šalju signale o posledicama prisluškivanja.
- Hajko Mas, nemački ministar pravde, upozorio je da je za stupanje na snagu Transatlantskog partnerstva u trgovini i investicijama između SAD i EU neophodan minimum podrške nemačke javnosti. Fokus je i na Evropskom parlamentu jer će njegovi poslanici glasati o tom sporazumu između Evropske komisije i partnera u SAD, a poznato je da su evroparlamentarci ukazali na američko prisluškivanje kao na veliki problem - kaže Dikov i dodaje da problema može biti i sa sporazumom o finansijskim transakcijama, kao i sa sporazumom o zaštiti podataka, koji je važniji za američke kompanije.

Hronologija

-Hladni vetrovi između Vašingtona i Berlina počeli su da duvaju prošlog proleća, pošto je Snouden obelodanio prisluškivanje telefona Merkelove, i to uz navodnu umešanost američke ambasade u nemačkoj prestonici.
-Početkom ovog meseca uhapšen je 31-godišnji agent nemačke spoljne obaveštajne službe BND kao dupli agent CIA. On je priznao da je pre dve godine američkim tajnim službama nudio svoje usluge i da je za 25.000 evra isporučio više od 200 dokumenata.
-Nemačko Ministarstvo spoljnih poslova pozvalo je Džona Emersona, ambasadora SAD, i tražilo da pomogne u „brzom razjašnjenju“ slučaja baš na 4. jul, najveći američki praznik.
-Nakon prošlonedeljnog proterivanja lokalnog šefa CIA, nemačko Savezno tužilaštvo otvorilo je istragu, drugu za nekoliko dana, zbog sumnje da je neimenovana osoba koja radi za Ministarstvo odbrane u Berlinu tajni agent SAD.

Izvor: www.blic.rs
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #29 on: July 16, 2014, 05:53:17 pm »

Bez obzira na činjenicu da se obavlja masovno praćenje svih elektronskih komunikacija ja lično, a i većina običnih građana ne trebamo biti i verujem da većinom i nismo zabrinuti. Zato ne bih paničio i podlegao strahi (histeriji) od tajnog praćenja, snimanja  i sl. Zašto bi mene neko pratio, snimao i sl. Da li ja radim protiv države? Da li ja radim nešto nelegalno, protivzakoniti? Ako je odgovor na oba pitanja "ne" baš me briga za tajne službe i šta prikupljaju o meni. Možda mi i ponude posao kao časnom i poštenom čoveku Cool.

Od kada je sveta i veka čovek je želeo da zna šta o njemu misli komišija (bolje rečeno komšinica), pa se to prenelo na rodove, plemena, države, nacije, paktove (blokove), korporacije i td. i sl. Države i korporacije (firme) prikupljaju podatke zbog mogući opasnosti kojima mogu biti izložene . Na osnovu prikupljenih  informacija žele da urade pravovrmene procene i tako smanje rizike koje te opasnoti proizvode(kako se to kaže "risk menadžment"). Što više informacija to je tačnost procena veća. Reklo bi se da je to uredu, legitimno i možda i legalno. Sigurno je da se masovnim prikupčljanjem informacija dobijaju i one nepotrebne, u suštini bezvredne, najčešće o običnim ljudima, "slučajnim prilaznicima", "umešačima" koji su se sticajem raznih okolnosti našli na nišanu prikupljača. Prave obaveštjne službe te informacija odbacuju, čak i kada ih skladišti ("zlu ne trebalo"). Saznanje da neko o nama (meni) možda ima neke informacije kod većini budi odbrambeni refleks i pitanje "zašto me prate (prisluškuju, snimaju i sl.)"? Kod većine proradi odbrambeni mehanizam, ali i savest u smislu "šta sam ono zgrešio". A nema toga koji nije bar malkice "grešan". I svaki grešnik se plaši da se za njegov greh ne sazna. Neko je varao ženu (muža), neko je podvalio, neko je slagao, neko je ogovarao, a neko je heto ubit, neko je ubio, neko sprema atentat, bombaški napad, prevrat... I sad se svako od nas plaši da će to neko zloupotrebiti.

Da li se običan čovek koji je napravio "sitan" greh treba plašiti državnih službi, pa i korporativnih službi? Apsolutno ne. Nemaju oni vremena ljudi i sredstva da se "zamajavaju" sa takvim stvarima, čak i kada ih po definiciji skladište. Većina ih je pod kakavom takvom kontrolom. Mnogi prave famu od obaveštajnih službi i njihovog tajnog rada, najčešće zarad svoje koristi, promocije ili zataškavanja svojih stvarnih i ne baš sitnih  "greha".

Sa druge strane treba da se više plaši "špijuna amatera" koji to rade iz zezanja, štosa (sada nije problem kupiti takvu opremu na bivljaku, preko oglasa i sl.), sitnog intersa i koji će te naše sitne "grehe" da koriste radi ismevanja, ucene, obaranja internet sajta, rušenja ili zaposedanja računara i sl. Ako se tako nešto oseti ne treba se libiti i prijavti slučaj policiji.

Još nešto često. Često se poteže pitanje "tajnih dosijea" koje su komunističke službe pravile u svoje vreme. Mnoge političke ličnosti traže otvaranje, predaju i uništavanje sopstvenih dosije. Oni koji to traže najčešće to traže zbog onoga istinitog što piše u tim dosijeima, a ne zbog lažnih izveštaja, pakovanja ili raskrinkavanja nelegalnog rada tih službi.
Logged
Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.