PALUBA
March 28, 2024, 09:03:35 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Ispravci i komentari na topic:Minski rat na Jadranu-I SR  (Read 9915 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« on: July 14, 2014, 05:43:00 pm »

Na https://www.paluba.info/smf/index.php/topic,24102.msg342150.html#msg342150
stoji:
Novero mine koje su trebale zamjeniti Bollo mine imale su inercijski upaljač. Ova mina je izabrana na natječaju , gdje su učestvovali i proizvođači sa poboljšanom Elia minom i još pet drugih tipova mina neodređenih tipova, posle 17 mjeseci  preiskusa mina. Kasnije u 1913 godini je bilo već izrađenih 500 mina za zaštitu luka.

Treba stajati:
Do 1906 Elia mine su bile standardne blokadne mine, kada je odlučeno da ih zamjene Novero minama. Ova verzija Navaro mine je imala 220lb eksplozivnog punjenja   i oko 100m sidrenog konopa. 1908 godine prvi put je viđena od strane Britanskih oficira.
Mina se sastojala od dvije posude, gornje, koja obezbeđuje uzgon i donje u kojoj se nalazio eksploziv (piroksilin) Posude su međusobno spojene cilindrom u kojem se nalaziudarač oblika igle.
Uređaj za paljenje ima kuglu postavljenu u ležištu pri vrhu posade. Pri nagibu 40 stepeni kugla ispada iz ležišta i preko vodećeg cilindra pada na udarač koji preko detonatora izaziva eksploziju.
Mina ima hidrostatičko osiguranje, tako da se kugla oslobodi, mina prelazi u oštro stanje, tek kada hidrostatski uređaj pod pritiskom oslobodi loptu, tako da čašu u kojoj se nalazi gurne prema dole.
Mina je bila opremljena sidrom za automatsko sidrenje sa predhodnim utegom.
Kasnije se usvaja licenčna proizvodnja  sličnih mina. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
izvor NAVAL WEAPONS OF WORLD WAR ONE Norman Friedman, Vojna Enciklopedija 1962g, Razne internetne strane.


* novero 1.JPG (29.28 KB, 400x538 - viewed 231 times.)

* torpedine novero.JPG (29.84 KB, 347x530 - viewed 198 times.)
« Last Edit: July 14, 2014, 05:58:25 pm by ML » Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #1 on: July 14, 2014, 05:53:33 pm »

Ovaj sam topic otvorio da unosim saznanja do kojih dolazim, kako ja tako i ostali članovi foruma. Na taj način se rastereti prvi topic koji bi uz ovakve komentare postao nepregledan.
Na ovom mijestu bi bilo dobro makar i neselektivno iznositi gubitke u trgovačkim brodovima izazvane postavljenim morskim minama.
Na takav način se može kasnije stvoriti kvalitetan pregled i kompletna slika ovog aspekta pomorskog rata.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #2 on: July 14, 2014, 07:02:58 pm »

Ovaj sam topic otvorio da unosim saznanja do kojih dolazim, kako ja tako i ostali članovi foruma. Na taj način se rastereti prvi topic koji bi uz ovakve komentare postao nepregledan.
Na ovom mijestu bi bilo dobro makar i neselektivno iznositi gubitke u trgovačkim brodovima izazvane postavljenim morskim minama.
Na takav način se može kasnije stvoriti kvalitetan pregled i kompletna slika ovog aspekta pomorskog rata.

ML, vjerujem da postoji mogućnost ispravka teksta u originalnom postu. Možda bi se moderator, u dogovoru sa tobom, potrudio i ispravio. Šteta bi bilo, da se mora "skakat" sa teme u "ispravke" - a tema je barem meni jako zanimljiva.
Komentare bi mogli postavit tek poslje tvojih postova.
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #3 on: July 14, 2014, 07:07:27 pm »

Nemam ništa protiv da moderator to učini, mene to neće smetati. Hvala @Duje.

Da nastavim sa brodovima koji su potopljeni udarom u minu, ovaj se nigdje ne pojavljuje kao gubitek ratnog broda, mada je u stvari baš to.
Popisni minolovac koji je od početka rata bio angažovan u KuK mornarici.

SS Andrassy
Teretni brod 1546grt, dimenzija 73,3x10,4x4,3m.
Brod je uveden u mornaricu kao popisni minopolagač.  Potopljen je prilikom udara u minu koju je sam postavio ispred San Giovanni di Medua (Albanija) 31. Marta. 1916g.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* SS Andrassy.jpg (8.44 KB, 298x169 - viewed 226 times.)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #4 on: July 14, 2014, 07:18:22 pm »

Ako se neko drugi ne javi, mogu ja, ali tek sutra posto sad nisam na racunalu, a preko mobitela mi nezgodno. Samo reci ste treba ubaciti, u koji post i umjesto cega.
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #5 on: July 14, 2014, 07:26:58 pm »

Hvala @Leut, onaj prvi post, sve je jasno, dato je strana https://www.paluba.info/smf/index.php/topic,24102.msg342150.html#msg342150, post, šta stoji, šta bi trebalo.
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #6 on: July 14, 2014, 08:22:47 pm »

SS Linz
Transportni brod 3819 grt, veličine 105x13.3x9,8m. izgrađen 1909g, pripadao Lloyd Austriaco, Trieste. Linz je uzet od starne Kuk mornarice za prevoz trupa i zarobljenikana na Albanskim rutama.
Dok je plovio iz Rijeke u Drač, u pratnji SMS Balatona, TB-74 i TB-98, potonuo je 19.marta 1918g, 4 milje od Rta Rodoni, naišavši najvjerovatnije na minu.
Gubitak je bio 697 ljudi. 306 je pokupila pratnja.  Dok su brodovi spašavali brodolomce, TB-98 je neuspješno napadnuta od neprijateljske podmornice.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* dampfer_piroscafo_linz.jpg (54.2 KB, 1000x618 - viewed 224 times.)
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #7 on: July 14, 2014, 08:45:11 pm »

SS Oceania
Putnički brod od 5.897grt, dužine 391.1 feet, cca 117m, vlasništvo Unione Austriaca di Navugazione, Trieste. Popisni bolnički brod KuK mornarice. Naišao na minu u blizini Rta Rodoni, 04.10.1918g. Brod je nasukan i napušten, a da ne bi pao u ruke Italijanima ,dokrajčila ga je A-U torpiljarka .
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* OCEANIA_423.jpg (73.31 KB, 500x624 - viewed 202 times.)

* SS_Oceania.jpg (29.37 KB, 333x203 - viewed 217 times.)
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.025 seconds with 22 queries.