PALUBA
April 19, 2024, 01:54:06 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8   Go Down
  Print  
Author Topic: 40. godina od završetka školovanja XXI klase MSTVŠ  (Read 67600 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #30 on: September 27, 2014, 12:16:08 pm »

Dogovaramo se za kraj oktobra, odluka je pala da se vidimo u Splitu. Detalji još nisu poznati!



Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #31 on: September 27, 2014, 12:21:26 pm »

Dogovaramo se za kraj oktobra, odluka je pala da se vidimo u Splitu. Detalji još nisu poznati!





Pa pretpostavljam da je najveći broj pripadnika klase u Splitu ili u okolini pa je lakše skupiti se. Žao mi je  što to nije u Puli, možda jedan
prijedlog, ako smijem, da neki od Vaših klasića koji vjerovatno žive u Puli obiđu dan dva prije fešte u Splitu staru zgradu Mašinske i možda
se fotografiraju na nekim od mjesta koja su možda Vama bila značajna, pa da to onda prikažu svima koji dođu u Split.

To je sam jedna ideja ako nije prihvatljiva, zanemarite i želim Vam ugodnu feštu.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #32 on: October 17, 2014, 01:43:26 pm »

Sada sa saznao tuznu vest sa facebook stranice klase pa je prenosim svima koji posjećuju ovu stranicu,
a možda su poznavali preminulog.


"Edvard Petek – Tužnim srcem javljamo rodbini, prijateljima i znancima da nas je dana 15.X.2014. god.
iznenadnom smrću napustio naš dragi
sin, otac i brat
EDVARD PETEK
Posljednji ispraćaj dragog nam pokojnika obavit će se dana 17.X.2014. u 15 sati na gradskom groblju u Trogiru.
Ožalošćeni: otac Ivan, kći Dragana s obitelji, sin Viktor, sestra Vikica s obitelji te ostala tugujuća rodbina
Počivao u miru Božjem"

Neka mirno plovi morem nebeskim, a članovima obitelji moji iskreni izrazi sućuti.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #33 on: October 17, 2014, 05:15:42 pm »

Da, jutros sam tu vijest pročitao u inernetnom izdanju "Slobodne Dalmacije" i javi klasičima po bivšoj državi.

On je sa nama završio podoficirsku školu, bio ukrcan na RČ-301, kasnije je (koliko znam) završio sociologiju i unapređen u oficirski čin. Mislim, da je do 1991. radio u školskom centru u Lori. Zadnjih nekoliko godina je živio na Čiovu.

Slika je iz 1971. godine


* 013 Petek Eduard.jpg (27.4 KB, 393x600 - viewed 112 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #34 on: October 25, 2014, 10:44:01 am »

U nekoj drugoj temi je bilo govora o našim komandirima vodova. Ova dva st. vod. I.kl (Ristić i Savić) su bila samo u prvoj godini, dok je p.por. Lauš (k.dir. prvog voda i zamjenik k-dira klase) ostao sve četri godine).


* 1970. g..jpg (198.32 KB, 758x478 - viewed 119 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #35 on: October 25, 2014, 04:19:14 pm »

U nekoj drugoj temi je bilo govora o našim komandirima vodova. Ova dva st. vod. I.kl (Ristić i Savić) su bila samo u prvoj godini, dok je p.por. Lauš (k.dir. prvog voda i zamjenik k-dira klase) ostao sve četri godine).

Da ovo je fotografija sa samih prvih početaka školovanja Klase, svi ste još u mornarskim uniformama, vjerovatno početak jeseni 1970.
Davno je to bilo.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #36 on: November 14, 2014, 04:53:18 pm »

Postavio bih ovu fotografiju dijela pitomaca bivše XXI klase MTSVŠ u Puli načinjenu negdje početkom sedamdesetih godina XX vijeka.
Mislim da se radi o pitomcima 1. voda (po onom 21 1). 

Fotografiju sam preuzeo sa stranica XXI klase na facebooku, original je u vlasništvu gospodina D. Uršiča, a na facebook ju je postavio
gosp. N. Ključević, pa je ja samo prenosim.

Nisam znao da postoji ovakva fotka jer je nisam našao u arhivi pokojnog oca, vjerovatno zato jer je on nije napravio ili ju je vremenom
izgubio.

To je ipak lijepa uspomena pa vjerujem da će se mnogi bivši pitomci XXI kl. tu prepoznati.


* Pitomci XXI klase MTSVŠ u Puli oko 1972.jpg (240.32 KB, 1120x948 - viewed 110 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #37 on: November 14, 2014, 04:57:29 pm »

U nekoj drugoj temi je bilo govora o našim komandirima vodova. Ova dva st. vod. I.kl (Ristić i Savić) su bila samo u prvoj godini, dok je p.por. Lauš (k.dir. prvog voda i zamjenik k-dira klase) ostao sve četri godine).

A evo i jedne fotografije pitomaca XXI klase MTSVŠ Pula snimljene na samom početku školovanja klase, deveti mjesec 1970. godine, svi
postrojeni u bijelim mornarskim uniformama jer još niste dobili pitomačka bijela odijela.

I ova je fotografija preuzeta sa Facebook stranica XXI klase.

Tada ste zaista bili mladi, dijeca zapravo, a ja još mlađi. Bilo nekada.


* Pitomci XXI klase MTSVŠ Pula u jesen 1970.jpg (244.85 KB, 1260x830 - viewed 135 times.)
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #38 on: November 14, 2014, 04:57:51 pm »

Vidi Vlade Zdeličana ništa se prominija nije. Kad je sad onako brz kakav je bija u pitomcima? Mora da je bija najbrža raketa u ciloj Puli.
Ovima doli svima fali dva prsta gaća. Čak i starijem vodniku. Ušla roba u se.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #39 on: November 14, 2014, 05:03:25 pm »

U nekoj drugoj temi je bilo govora o našim komandirima vodova. Ova dva st. vod. I.kl (Ristić i Savić) su bila samo u prvoj godini, dok je p.por. Lauš (k.dir. prvog voda i zamjenik k-dira klase) ostao sve četri godine).

A evo i jedne fotografije pitomaca XXI klase MTSVŠ Pula snimljene na samom početku školovanja klase, deveti mjesec 1970. godine, svi
postrojeni u bijelim mornarskim uniformama jer još niste dobili pitomačka bijela odijela.

I ova je fotografija preuzeta sa Facebook stranica XXI klase.

Tada ste zaista bili mladi, dijeca zapravo, a ja još mlađi. Bilo nekada.

I još jedna fotografija isto preuzeta s facebook stranice klase, pitomci članovi košarkaške ekipe XXI klase nakon osvajanja priznanja u
prvog mjesta u košarci. Mislim da je snimljeno negdje krajem 1971. ili početkom 1972. Svi su u šinjelima i čini mi se da svi tada nose čin
pitomca-razvodnika. fotografiju je na facebook stranici postavio g. N. Ključević, a original je u vlasništu g. D. Uršiča ili možda i G. N.
Ključevića, nisam siguran.

Pretpostavljam da je ovu fotografiju snimio moj pokojni otac, ali nisam baš 100% siguran.


* Pitomci XXI klase MTSVŠ Pula - košarkaši 1971.jpg (98.83 KB, 682x977 - viewed 140 times.)
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #40 on: November 14, 2014, 05:08:01 pm »

Možeš li oznaku na kapi pitomca u sredini gornjeg reda izdvojiti? Malo mi je neobična.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #41 on: November 14, 2014, 05:21:14 pm »

Možeš li oznaku na kapi pitomca u sredini gornjeg reda izdvojiti? Malo mi je neobična.

Pa kako su to skenovi starih fotografija oznaka se ne vidi najbolje, ali evo dvije takve oznake na šapkama. To su bile oznake koje su nekad
čini mi se do 1971. godine nosili podoficiri u JRM i koje su se razlikovale od oficirskih.

Isto su do tada samo oficiri na ziimskim opdijelima na ramenima nosili žutu traku, a podoficiri nisu. Kasnije su svi nosili isti amblem na šapki
i žute trake na ramenima.

Pitomac u sredini vjerovatno još nije izvršio zamjenu amblema na šapki pa zato to upada u oči.


* Pitomci XXI klase MTSVŠ Pula - košarkaši 1971- oznaka na šapki.jpg (5.29 KB, 233x135 - viewed 135 times.)

* Podoficirska oznaka na šapki.jpg (33.06 KB, 387x313 - viewed 128 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #42 on: November 14, 2014, 05:25:46 pm »

Možeš li oznaku na kapi pitomca u sredini gornjeg reda izdvojiti? Malo mi je neobična.

Pa kako su to skenovi starih fotografija oznaka se ne vidi najbolje, ali evo dvije takve oznake na šapkama. To su bile oznake koje su nekad
čini mi se do 1971. godine nosili podoficiri u JRM i koje su se razlikovale od oficirskih.

Isto su do tada samo oficiri na ziimskim opdijelima na ramenima nosili žutu traku, a podoficiri nisu. Kasnije su svi nosili isti amblem na šapki
i žute trake na ramenima.

Pitomac u sredini vjerovatno još nije izvršio zamjenu amblema na šapki pa zato to upada u oči.

Evo na ovoj se fotki možda taj amblem vidi malo jasnije. Nekada je pokojni  otac imao jedan takav kod kuće ali sada kada ga tražim kao
za inat ga ne mogu pronaći pa da ga skeniram u originalu.


* JRM Podoficirski amblem na šapki.jpg (84.13 KB, 651x450 - viewed 100 times.)
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #43 on: November 14, 2014, 05:36:07 pm »

Ja se odlično sjećam tih amblema sa podoficirskih kapa. Kada su bivši podoficiri a tada mlađi oficiri dobili isti amblem kao oficiri onda je zamijenjen i oficirski. Razlika je vidljiva u oficirskom sidru a i vijencu. U isto vrijeme mjesto starih oznaka činova uvedeni su  sa šiljastim vrhom.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #44 on: November 14, 2014, 06:37:30 pm »

Postavio bih ovu fotografiju dijela pitomaca bivše XXI klase MTSVŠ u Puli načinjenu negdje početkom sedamdesetih godina XX vijeka.
Mislim da se radi o pitomcima 1. voda (po onom 21 1).  

Fotografiju sam preuzeo sa stranica XXI klase na facebooku, original je u vlasništvu gospodina D. Uršiča, a na facebook ju je postavio
gosp. N. Ključević, pa je ja samo prenosim.

Nisam znao da postoji ovakva fotka jer je nisam našao u arhivi pokojnog oca, vjerovatno zato jer je on nije napravio ili ju je vremenom
izgubio.

To je ipak lijepa uspomena pa vjerujem da će se mnogi bivši pitomci XXI kl. tu prepoznati.

Sliku je radio (ispod je potpis) pit. Smiljanić M. nešto sam mu i ja pomagao. Napustio je školovanje - mislim u trećoj godini, sada živi u Vojvodini.
12 pitomaca sa ove slike nije završilo četverogodišnje školovanje, 2 su pala treću godinu i ponavljali su (prvi put je to dozvoljeno u našoj klasi) završili su sa XXII klasom.


Logged
Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.036 seconds with 22 queries.