PALUBA
April 20, 2024, 04:41:46 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8   Go Down
  Print  
Author Topic: 40. godina od završetka školovanja XXI klase MSTVŠ  (Read 67610 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #45 on: November 14, 2014, 06:43:38 pm »

U nekoj drugoj temi je bilo govora o našim komandirima vodova. Ova dva st. vod. I.kl (Ristić i Savić) su bila samo u prvoj godini, dok je p.por. Lauš (k.dir. prvog voda i zamjenik k-dira klase) ostao sve četri godine).

A evo i jedne fotografije pitomaca XXI klase MTSVŠ Pula snimljene na samom početku školovanja klase, deveti mjesec 1970. godine, svi
postrojeni u bijelim mornarskim uniformama jer još niste dobili pitomačka bijela odijela.

I ova je fotografija preuzeta sa Facebook stranica XXI klase.

Tada ste zaista bili mladi, dijeca zapravo, a ja još mlađi. Bilo nekada.

Dan mornarice 10.09.1970. Na slici je treći vod sa njihovim komandirom st.vod. Ristićem.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #46 on: November 14, 2014, 06:48:45 pm »

Vidi Vlade Zdeličana ništa se prominija nije. Kad je sad onako brz kakav je bija u pitomcima? Mora da je bija najbrža raketa u ciloj Puli.
Ovima doli svima fali dva prsta gaća. Čak i starijem vodniku. Ušla roba u se.

Pa da se Vlado nije promijenio... Bio sam kod njega u Šibeniku 2012., je, je vrijeme je učinilo svoje.

Dobro, gaće jesu kratke, ali vidi kako su ispeglane, peglali smo sami (računaj da smo imali 14-15 godina i to sa peglama bez termostata i pare Wink, a prali smo u hladnoj vodi, jer tople nije bilo u sanitarijama, samu u zajedničkom kupatilu!
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #47 on: June 28, 2015, 08:59:45 am »

Na današnji dan, prije 40 godina, završili smo MSTVŠ u Puli. Svim klasičima želim sve najbolje - ma gdje bili! Smiley

Danas pregledavam i preslažem neke stare dokumente od pokojnog oca pa sam naišao i na ovaj poziv koji mu je bio poslan za proslavu
desetogodišnjice završetka školovanja Vaše XXI klase MTSVŠ-a u Puli. Otac je tada bio zast. I klase u penziji.

Postavljam sken ovdje za podsjećanje na tu proslavu, tada su bili živi svi vaši bivši starješine. Danas je mislim živ još samo pukovnik Lauš.

Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #48 on: June 28, 2015, 07:53:12 pm »

Pregledavam i dalje pa sam naišao i na još par fotografija za koje mislim da su snimljene u Splitu 1984. godine tijekom proslave deset godina
od završetka školovanja Vaše XXI klase MTSVŠ-a u Puli.

Na njima su tada svi vaši bivši starješine, komandir MT major Zoran Tanasković, pomoćnik komandira tada već MT major Ivan Lauš koji su
tada još bili u aktivnoj službi i četni ili klasni starješina MT zastavnik I klase todor Petrović, tada već penzioner. Tu su i bivši pitomci ali
se ne bih usudio da pogađam imena, Vi ćete se bolje među sobom prepoznati.


* Split 1984. 10. godina od završetka XXI klase 1.jpg (485.62 KB, 2100x1405 - viewed 166 times.)

* Split 1984. 10. godina od završetka XXI klase 2.jpg (584.73 KB, 2200x1520 - viewed 140 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #49 on: June 28, 2015, 07:57:21 pm »

Pregledavam i dalje pa sam naišao i na još par fotografija za koje mislim da su snimljene u Splitu 1984. godine tijekom proslave deset godina
od završetka školovanja Vaše XXI klase MTSVŠ-a u Puli.

Na njima su tada svi vaši bivši starješine, komandir MT major Zoran Tanasković, pomoćnik komandira tada već MT major Ivan Lauš koji su
tada još bili u aktivnoj službi i četni ili klasni starješina MT zastavnik I klase todor Petrović, tada već penzioner. Tu su i bivši pitomci ali
se ne bih usudio da pogađam imena, Vi ćete se bolje među sobom prepoznati.

I nađoh još par fotografija, čini mi se na tu temu. Na njima iza ništa nije pisalo ali pretpostavljam da su snimljene na nekoj fešti nakon
"službenog" dijela susreta. Ako griješim neka administrator skine fotografije ako ne pripadaju ovoj temi.


* 1984. scan0017.jpg (456.23 KB, 1448x900 - viewed 127 times.)

* 1984. scan0019.jpg (534 KB, 1936x1312 - viewed 129 times.)

* 1984. scan0021.jpg (602.09 KB, 1668x1040 - viewed 113 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #50 on: June 28, 2015, 09:17:51 pm »

Na zadnja dva posta su svakako pripadnici XXI klase slikani u Splitu. Vjerovatno je to okupljanje pred odlazak u Duilovo na večeru. Raspitat ću se pa ću komentirat. Ja sam bio na toj proslavi, a slike sa tog događaja su već potavljene.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #51 on: June 29, 2015, 05:38:35 am »

Split, slikano ispred vojne bolnice:

S lijeva: Tanasković Zoran (pokojni, k-dir klase), Marinac Emil (živi u Splitu),Ključević Nikola (živi u Staroj Moravici),Siljan Milorad (živi u Puli), Petek Eduard (pokojni), Lizatović Jure (živi u Krstaticama), sjedi Šmudla Željko (živi u Splitu), sa brkovima Lauš Ivan (živi u Splitu), čuči Todor Petrović (pokojni)


* Split 1984. 10. godina od završetka XXI klase 2.jpg_thumb.png (134.55 KB, 434x300 - viewed 228 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #52 on: June 29, 2015, 05:40:45 am »

Slična slika kao prethodna, sasvim lijevo stoji Prljič Momor (pokojni).

Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #53 on: June 29, 2015, 08:24:04 am »

Na izvoru rijeke Jadro, s lijeve: Betti Dragutin (živi u Splitu), Prljić Momir (pokojni), Rapajić Vojislav (živi u Beogradu)


* 1984. scan0021.jpg_thumb.png (162.41 KB, 450x280 - viewed 223 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #54 on: June 30, 2015, 07:12:55 am »

Na izvoru rijeke Jadro, s lijeve: Betti Dragutin (živi u Splitu), Prljić Momir (pokojni), Rapajić Vojislav (živi u Beogradu)

Hvala na komentarima i postavljanju imena osoba na fotografijama. Žao mi je kada vidim da ima već i pokojnih bivših pitomaca, pa Vi ste bili
generacija samo tri godine starija od mene. Za pokojne starješine, je to očekivano (ako se to može uopće reči) jer su bili u godinama.

Nadam se da ćete se Vi ostali ipak jednom uspjeti skupiti u Puli nakon toliko godina od završetka školovanja.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #55 on: July 11, 2015, 05:11:43 pm »

da se možda prisjete ovih škalina i bivši pitomci XXI klase ali i drugih klasa kao i mornari iz Mašinske. To im je svima bio najkaraći put preko
Monte Zara na korzo i centar grada. Mislim da su i danas iste take kao u vaše vrijeme ali i u vrijeme kada je ova fotografija snimljena za
vrijeme Austro-ugarske. Oni uglađeni bijeli kamenčići su uvijek bili opasni za poskliznuti se osobito ako su cipele imale kožni džon i još i
nedaj Bože metalne blokeje.

Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #56 on: July 11, 2015, 07:57:48 pm »

Da, da puno puta mo prošli tim stepenicama za vrijeme četverogodišnjeg školovanja. Na dnu stepenica (kada se silazi sa Monte Zara) desno, bilo je kazalište (kao pitomce su nas vodili gledati predstavu "Jazavac pred sudom"), onda se pređe ulica sa lijeve strane bila je jedna od mnogih slastičarnica (obavezna stanica za baklave - ako se je imalo para), pa onda korzo sa tri kinodvorane....
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #57 on: July 12, 2015, 07:11:09 pm »

Da, da puno puta mo prošli tim stepenicama za vrijeme četverogodišnjeg školovanja. Na dnu stepenica (kada se silazi sa Monte Zara) desno, bilo je kazalište (kao pitomce su nas vodili gledati predstavu "Jazavac pred sudom"), onda se pređe ulica sa lijeve strane bila je jedna od mnogih slastičarnica (obavezna stanica za baklave - ako se je imalo para), pa onda korzo sa tri kinodvorane....

Vidim ja da Vas sjećanje još dobro služi. Rekao bih da dugo pamtimo lijepe i još duže ružne stvari. Nadam se da je školovanje u Puli spadalo pod ono prvo,
lijepše stvari u životu.
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #58 on: July 13, 2015, 07:10:08 am »

Ja nisam bio u vojnoj školi ali se tih stepenica sećam odlično. Otprilike na gornjoj trećini sam redovno iznajmljivao stan kada mi 
je u posetu dolazila devojka. Stan je izdavala jedna bakica čijeg se imena teško sećam (anka ili tako nešto), uglavnom dočekivala
nas je petkom oko 16.00 davala ključeve i odlazila u Fažanu kod sestre. Vraćala se uvek u nedelju oko podne sa punom korpom hrane
i organizovala zajednički ručak i posle toga nas ispratila kao rod rođeni.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #59 on: July 15, 2015, 09:18:12 am »

Ja nisam bio u vojnoj školi ali se tih stepenica sećam odlično. Otprilike na gornjoj trećini sam redovno iznajmljivao stan kada mi 
je u posetu dolazila devojka. Stan je izdavala jedna bakica čijeg se imena teško sećam (anka ili tako nešto), uglavnom dočekivala
nas je petkom oko 16.00 davala ključeve i odlazila u Fažanu kod sestre. Vraćala se uvek u nedelju oko podne sa punom korpom hrane
i organizovala zajednički ručak i posle toga nas ispratila kao rod rođeni.

Eto znači jedna lijepa uspomena na Pulu. Mnogi mornari na odsluženju vojnog roka u Puli su iznajmljivali sobe i/ili stanove relativno blizu kasarne IGK pa
bi tu provodili "slobodni vikend" sa djevojkama ili rodbinom, neki bi išli i u hotele ali je to bilo skuplje. Montezaro i okolina su bili "idealni" za tu namjenu.
Naravno sve je ovisilo od starješina ako su bili od volje odobriti slobodni vikend, neki bi dobili samo produženi izlazak subotm i nedjeljom do 24 00.

Tako su mnogi u svakom slučaju prošli tim stepenicama.
Logged
Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.028 seconds with 22 queries.